*

Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα στη βάση της ΔΕΠΠΣ -Πρότυπα πειραματικά σχολεία της χώρας  (Αναγνώστηκε 123527 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fair_play

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
    • Προφίλ
....Νομίζω  όμως  ότι  είναι  πολύ  απαιτητικά  σχολεία  κ  υποπτεύομαι  πως  το  κλίμα  μεταξύ  συναδέλφων  θα  είναι  ανταγωνιστικό. ...

Μα καλά βρε παιδί μου, ο Κάλχας είσαι;
ούτε  Κάλχας, ούτε  Τειρεσίας, ούτε...Νοστράδαμος. από  ό,τι  μου  έχουν  μεταέρει  συνάδελφοι  που  υπηρέτησαν  σε  τέτοια  σχολεία, το  κλίμα  είναι  κάπως  έτσι  (αν  όχι  σε  όλα, σε  πολλά  από  αυτά).

+1000 και από μένα για την πιστότητα της μεταφοράς!

Σου εύχομαι λοιπόν
1) να καταφέρεις να πας στο ΠΠΣ της επιλογής σου,
2) να είσαι πολύ προσεκτική εκεί,
3) να μη γίνεις και σύ σαν αυτούς τους "συναδέλφους".

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
συγνώμη για το....off topic  ::)

To σύστημα λειτουργεί και μπορεί κάποιος να εκτυπώσει την αίτηση καθώς και να προσθέσει στοιχεία.
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Τώρα το θυμηθήκανε;;; :o Καμιά παράταση θα δώσουν;

Αποσυνδεδεμένος ditheo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφοι, έχω μία πληροφόρηση, την οποία αγωνίζομαι να διασταυρώσω αλλά μάταια, ότι όποιος αφήνει το σχολείο του για να τοποθετηθεί με θητεία στα πειραματικά χάνει την οργανική του, κάτι σαν αυτούς που πηγαίνουν στο εξωτερικό με απόσπαση και όταν γυρνούν ξανατοποθετούνται κάπου. Μήπως είναι λίγο επικίνδυνο αυτό γιατί οι καιροί είναι πονηροί; Γνωρίζετε εσείς αν χάνει μεν την οργανική του πάντως επιστρέφει στο προηγούμενο ΠΥΣΔΕ, ή μήπως στο εξής θα ανήκει στο ΠΥΣΔΕ του πειραματικού ακόμα και μετά τη θητεία του;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος angela_p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφε κι εγώ γνωρίζω ότι χάνεις την οργανική σου. Τώρα για το τι γίνεται μετά τη λήξη της θητείας (σε ποιο ΠΥΣΔΕ επιστρέφεις) δεν το γνωρίζω, αλλά φαντάζομαι στης οργανικής σου.

Αποσυνδεδεμένος edipmet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
-η βαση λειτουργει κανονικα κ ενα θεματακι που ειχε διορθωθηκε απο το σ/κ.
-Ναι παει η οργανικη, διαβασε την προκηρυξη κ το νομο.
και η διαδικασια θα εχει ολοκληρωθει ως το τελος Ιουλιου. Ας γινει κ κατι στην ωρα του. Αμαν πια με τις παρατασεις.Μετα παραπονιεστε οτι δε μπορειτε να προγραμματιστειτε.

Αποσυνδεδεμένος Maria coffe

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφοι αν και δεν έχω εγγραφεί ποτέ μου λέει πως (έχετε ήδη εγγραφεί) και όταν πατάω ανάκτηση κωδικού μου γράφει (μη έγκυρο e-mail).
Σας έχει τύχει και έσας?
Μπορείτε να με βοηθήσετε?

Αποσυνδεδεμένος funes 7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
μήπως ρώτησε κανείς τι πιστοποίηση πρέπει να προσκομίσουμε για τα χρόνια υπηρεσίας; Ή δεν είναι απαραίτητο να προσκομίσουμε τίποτα και αυτά τα βρίσκουν από τον αριθμό μητρώου μας στο υπουργείο;

Αποσυνδεδεμένος ditheo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφε κι εγώ γνωρίζω ότι χάνεις την οργανική σου. Τώρα για το τι γίνεται μετά τη λήξη της θητείας (σε ποιο ΠΥΣΔΕ επιστρέφεις) δεν το γνωρίζω, αλλά φαντάζομαι στης οργανικής σου.

Ναι, από ό,τι έμαθα επιστρέφεις στο προηγούμενο ΠΥΣΔΕ και ξανακρίνεσαι με όλους τους άλλους που είναι στη διάθεση για να διεκδικήσεις εκ νέου οργανική. Οι καιροί δεν είναι λίγο πονηροί για τέτοια πειράματα;

Αποσυνδεδεμένος egdk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφε κι εγώ γνωρίζω ότι χάνεις την οργανική σου. Τώρα για το τι γίνεται μετά τη λήξη της θητείας (σε ποιο ΠΥΣΔΕ επιστρέφεις) δεν το γνωρίζω, αλλά φαντάζομαι στης οργανικής σου.

Ναι, από ό,τι έμαθα επιστρέφεις στο προηγούμενο ΠΥΣΔΕ και ξανακρίνεσαι με όλους τους άλλους που είναι στη διάθεση για να διεκδικήσεις εκ νέου οργανική. Οι καιροί δεν είναι λίγο πονηροί για τέτοια πειράματα;

Συνάδελφοι η πληροφορία αυτή έχει επιβεβαιωθεί από το τμήμα προσωπικού του υπουργείου ή από τη ΔΕΠΠΣ;

Αποσυνδεδεμένος ditheo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφε κι εγώ γνωρίζω ότι χάνεις την οργανική σου. Τώρα για το τι γίνεται μετά τη λήξη της θητείας (σε ποιο ΠΥΣΔΕ επιστρέφεις) δεν το γνωρίζω, αλλά φαντάζομαι στης οργανικής σου.

Ναι, από ό,τι έμαθα επιστρέφεις στο προηγούμενο ΠΥΣΔΕ και ξανακρίνεσαι με όλους τους άλλους που είναι στη διάθεση για να διεκδικήσεις εκ νέου οργανική. Οι καιροί δεν είναι λίγο πονηροί για τέτοια πειράματα;

Συνάδελφοι η πληροφορία αυτή έχει επιβεβαιωθεί από το τμήμα προσωπικού του υπουργείου ή από τη ΔΕΠΠΣ;

Αυτός που μου μίλησε στο τηλέφωνο του υπεπθ που δίνεται στην εγκύκλιο (που φαινόταν ότι βαριόταν να μιλήσει και απλώς μου ξαναδιάβασε αυτό που είναι γραμμένο στην εγκύκλιο) δεν είναι σίγουρο ότι κατάλαβε ακριβώς αυτό που τον ρωτούσα και όλο απαντούσε "ναι" όταν τον ρωτούσα αν μετά τη λήξη της θητείας θα κριθείς ξανά μεταξύ των συναδέλφων του ΠΥΣΔΕ που βρίσκεται το πειραματικό, ωστόσο αιρετός που τον ανάγκασα και δεύτερη φορά να το ξαναψάξει μου είπε ότι είναι σίγουρο αυτό το ότι χάνεις την οργανική σου και επιστρέφεις πίσω και ξανατοποθετείσαι (φυσικά συγκρινόμενος με όλους τους άλλους μετατιθέμενους), κάτι που όπως τόνισε δεν συμβαίνει ασφαλώς με τα μουσικά κλπ όπου μένεις ισόβια, αν θέλεις.Κάτι τέτοιο υποθέτουν και δύο άλλοι διευθυντές σχολείων, αν και δεν το γνωρίζουν. Τώρα κάποιος παραπάνω έγραψε "το λέει ο νόμος". Ας αναφέρει που εξηγείται αυτό με σαφήνεια γιατί όσο και αν έψαξα αδύνατον να βγάλω άκρη.
Μόλις το διάβασα στο alfavita (συγγνώμη pde για την αρνητική διαφήμιση) 8000 εκπαιδευτικοί συγκεκριμένων ειδικοτήτων σε διαθεσιμότητα! Για αυτό νομίζω ότι δεν είναι καιρός για πειράματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 25, 2013, 07:22:43 μμ από ditheo »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Ο νόμος 3966/11 (ΦΕΚ 118Α) στο κεφάλαιο Γ (Πλαίσιο λειτουργίας ΠΠΣ) και στο άρθρο 48 παρ. 6 αναφέρει το γνωστό:
Ο επιλεγείς εκπαιδευτικός τοποθετείται με απόφαση του Υπουργού Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων για πενταετή θητεία. Κατά τη διάρκεια της θητείας του ο εκπαιδευτικός δεν μετατίθεται ούτε αποσπάται. Κατ’ εξαίρεση είναι δυνατή η μετάθεση ή απόσπαση εκπαιδευτικού που υπηρετεί σε Π.Π.Σ. για λόγους ανωτέρας βίας. Στην περίπτωση αυτή λήγει η θητεία του εκπαιδευτικού, ο οποίος δεν έχει δικαίωμα υποβολής υποψηφιότητας για επιλογή σε θέση διευθυντή ή εκπαιδευτικού Π.Π.Σ. για την επόμενη τριετία.
Πουθενά σε αυτό το νόμο δεν αναφέρεται με σαφήνεια τι γίνεται με την παλιά οργανική (προ επιλογής σε ΠΠΣ) για όσους την έχουν.
Επίσης στο syrvey η επιλογή επί θητεία αναφέρεται στους διευθυντές που δεν έχουν οργανική στη σχολική μονάδα που υπηρετούν τη θητεία τους (αλλά διατηρούν την οργανική τους θέση), σε υποδιευθυντές και υπεύθυνους τομέων ΣΕΚ, και στους εκπαιδευτικούς των ΠΠΣ που ανήκουν σε άλλη σχολική μονάδα (σύμφωνα με το παραπάνω άρθρο).
Άρα μήπως τελικά διατηρείται η οργανική?
Όποιος κάνει καταχωρήσεις στο survey πρέπει να ξέρει στα σίγουρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 25, 2013, 07:29:46 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος rataplan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
το  ζήτημα  είναι  τι  γίνεται  όταν  λήξει  η  θητεία  σου  στα  ΠΠΣ. Σύμφωνα  με  το  νόμο  τίθεσαι  στη  διάθεση  του  πυσδε  της  περιοχής  που  υπηρετεις.... Σε  ποια  περιοχή  όμως? Εκει  που  εδρευει  το  ΠΠΣ  ή  εκεί  που  υπηρετούσες  προ  της  επι  θητεία  απόσπασής  σου  στα  ΠΠΣ? Φοβάμαι  πως  είναι  το  δεύτερο.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
είναι το δεύτερο δηλαδή το πυσδε της (ας πούμε) παλιάς οργανικής σου, το ερώτημα το δικό μου (γιατί ίσως εκεί κρύβεται μια απάντηση για την οργανική) είναι: αν χάνεις την οργανική σου πηγαίνοντας επί θητεία σε ΠΠΣ γιατί και ως τι σε καταχωρούν στο survey στην παλιά οργανική σου?
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 262
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 240
Σύνολο: 242

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.