*

Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα στη βάση της ΔΕΠΠΣ -Πρότυπα πειραματικά σχολεία της χώρας  (Αναγνώστηκε 123099 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ditheo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
είναι το δεύτερο δηλαδή το πυσδε της (ας πούμε) παλιάς οργανικής σου, το ερώτημα το δικό μου (γιατί ίσως εκεί κρύβεται μια απάντηση για την οργανική) είναι: αν χάνεις την οργανική σου πηγαίνοντας επί θητεία σε ΠΠΣ γιατί και ως τι σε καταχωρούν στο survey στην παλιά οργανική σου?

Αφού τα πειραματικά λειτουργούν ως νέος θεσμός, φαντάζομαι ότι δεν είναι δύσκολο να τροποποιήσουν και το survey σύμφωνα με τις νέες ανάγκες αφού ακόμα δεν κατάλαβαν τι θέμα προκύπτει. Άλλωστε πιστεύω ότι η απορία που έχουμε και συζητάμε είναι διότι ως τώρα τα πειραματικά λειτουργούσαν ή με μεταθέσεις ή με αποσπάσεις από εκπαιδευτικούς από το ΠΥΣΔΕ του πειραματικού και δεν υπήρχε θέμα με αλλόπυσδους καθηγητές, επομένως ίσως γι αυτό δεν το διευκρινίζουν ξεκάθαρα και στο νόμο. Πάντως ούτε διευθυντής πειραματικού δεν ήξερε τι γίνεται μετά, μόνο υπόθεση έκανε, αυτό το λέω γιατί είπατε ότι και για τους διευθυντές δηλώνεται στο survey η οργανική του.
Να ρωτήσω και κάτι άλλο; Οι αποσπασμένοι στο εξωτερικό ως τι δηλώνονταν στο survey αφού όταν επέστρεφαν έψαχναν για νέα οργανική; Προφανώς και στην περίπτωση των πειραματικών δηλώνεσαι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ. Το προβλέπει αυτό το survey για όσους το γνωρίζετε;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 25, 2013, 08:29:10 μμ από ditheo »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος nena8

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
''Es tan corto el amor, y es tan largo el olvido.Porque en noches como ésta la tuve entre mis brazos,mi alma no se contenta con haberla perdido.Aunque éste sea el último dolor que ella me causa,y éstos sean los últimos versos que yo le escribo.''
P.Neruda

Αποσυνδεδεμένος katerina05

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
δεν το κατάλαβα αυτό γιατί να προηγούνται?
κ σε ποιο πυσδε/πυσπε προηγούνται?εκεί που βρισκόταν το πειραματικό ή εκεί από όπου είχαν φύγει με απόσαπαση?δηλδδή κ παίρναν αποσπάσεις κ προηγούνται στις οργανικές? :o

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
δεν το κατάλαβα αυτό γιατί να προηγούνται?
κ σε ποιο πυσδε/πυσπε προηγούνται?εκεί που βρισκόταν το πειραματικό ή εκεί από όπου είχαν φύγει με απόσαπαση?δηλδδή κ παίρναν αποσπάσεις κ προηγούνται στις οργανικές? :o
έτσι ακριβώς,προηγούνται και των υπεράριθμων στην περιοχή μετάθεσης στην οποία υπηρετούσαν (προ ΠΠΣ), τουλάχιστον τώρα ξέρουμε τι γίνεται.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
είναι το δεύτερο δηλαδή το πυσδε της (ας πούμε) παλιάς οργανικής σου, το ερώτημα το δικό μου (γιατί ίσως εκεί κρύβεται μια απάντηση για την οργανική) είναι: αν χάνεις την οργανική σου πηγαίνοντας επί θητεία σε ΠΠΣ γιατί και ως τι σε καταχωρούν στο survey στην παλιά οργανική σου?

Αφού τα πειραματικά λειτουργούν ως νέος θεσμός, φαντάζομαι ότι δεν είναι δύσκολο να τροποποιήσουν και το survey σύμφωνα με τις νέες ανάγκες αφού ακόμα δεν κατάλαβαν τι θέμα προκύπτει. Άλλωστε πιστεύω ότι η απορία που έχουμε και συζητάμε είναι διότι ως τώρα τα πειραματικά λειτουργούσαν ή με μεταθέσεις ή με αποσπάσεις από εκπαιδευτικούς από το ΠΥΣΔΕ του πειραματικού και δεν υπήρχε θέμα με αλλόπυσδους καθηγητές, επομένως ίσως γι αυτό δεν το διευκρινίζουν ξεκάθαρα και στο νόμο. Πάντως ούτε διευθυντής πειραματικού δεν ήξερε τι γίνεται μετά, μόνο υπόθεση έκανε, αυτό το λέω γιατί είπατε ότι και για τους διευθυντές δηλώνεται στο survey η οργανική του.
Να ρωτήσω και κάτι άλλο; Οι αποσπασμένοι στο εξωτερικό ως τι δηλώνονταν στο survey αφού όταν επέστρεφαν έψαχναν για νέα οργανική; Προφανώς και στην περίπτωση των πειραματικών δηλώνεσαι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ. Το προβλέπει αυτό το survey για όσους το γνωρίζετε;

οι αποσπασμένοι στο εξωτερικό δηλώνονται στο δυναμικό των εκπαιδευτικών της διεύθυνσης ( σα να λεμε στο survey της ΔΔΕ και όχι στο αντίστοιχο του σχολείου ). Δηλώνονται ως απόντες με αιτιολογία απουσιας απόσπαση σε σχολική μονάδα του εξωτεριικού.
για όσους τώρα πλέον χάνουν την οργανική τους λόγω τοπθέτησης σε ΠΠΣ δηλώνονται στους απόντες του σχολείου προσωρινής - πλέον - τοποθέτησης , στη διάθεση ΠΥΣΔΕ και με λόγο απουσίας " τοποθέτηση σε σχολική μονάδα : Πρότυπα Πειραματικά Σχολεία " και λήξη ημερομηνίας 31.07.2018
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος ditheo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
http://xenesglosses.eu/2013/06/dieukriniseis-sxetika-me-tous-ekpaid-2/

Εσύ τώρα κατάλαβες τίποτα περισσότερο από ό,τι γνωρίζαμε;Σταματάει στο επίμαχο ακριβώς σημείο, τι γίνεται την επόμενη μέρα.
Η προτεραιότητα στην τοποθέτηση γίνεται μόνο για αυτήν την πρώτη φορά, για μετά μην χαίρεστε, όλοι θα βράζουμε στο ίδιο καζάνι.
Πάντως ο/η συνάδελφος παρακάτω μας έβαλε στη θέση μας. Αφού το survey δίνει την απάντηση καταλάβαμε τη συνέχεια...

Αποσυνδεδεμένος ath77

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μήπως ξέρετε αν η συνέντευξη είναι υποχρεωτική; Αν μετανιώσω για την αίτησή μου (που το βλέπω πλέον πολύ πιθανό) αρκεί να μην πάω στη συνέντευξη ή θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα;
Υπάρχει περίπτωση να πάρω μηδέν στη συνέντευξη αν δεν παρουσιαστώ και λόγο άλλων μορίων τελικά να επιλεγώ; Φαντάζομαι (και ελπίζω) πως η απάντησή σας θα είναι όχι.

Αποσυνδεδεμένος ditheo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μήπως ξέρετε αν η συνέντευξη είναι υποχρεωτική; Αν μετανιώσω για την αίτησή μου (που το βλέπω πλέον πολύ πιθανό) αρκεί να μην πάω στη συνέντευξη ή θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα;
Υπάρχει περίπτωση να πάρω μηδέν στη συνέντευξη αν δεν παρουσιαστώ και λόγο άλλων μορίων τελικά να επιλεγώ; Φαντάζομαι (και ελπίζω) πως η απάντησή σας θα είναι όχι.

ΛΕΣ; :o
ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΛΕΚΤΟΡΕΣ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΑΜΕ!
ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΑΡΚΟΥΝ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΕ ΔΟΥΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ

Αποσυνδεδεμένος fair_play

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
    • Προφίλ
Μήπως ξέρετε αν η συνέντευξη είναι υποχρεωτική; Αν μετανιώσω για την αίτησή μου ( 1) που το βλέπω πλέον πολύ πιθανό) αρκεί να μην πάω στη συνέντευξη ή θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα;
2) Υπάρχει περίπτωση να πάρω μηδέν στη συνέντευξη αν δεν παρουσιαστώ και λόγο άλλων μορίων τελικά να επιλεγώ; Φαντάζομαι (και ελπίζω) πως η απάντησή σας θα είναι όχι.

1) Αν κατάλαβα καλά έχεις οργανική και δεν θέλεις να τη χάσεις. Αν έχεις κάποιους λόγους για να πας σε ΠΠΣ νομίζω πως πρέπει να το κάνεις. Δεν ξέρουμε τι θα γίνει με τις οργανικές γενικότερα στο (άμεσο;) μέλλον οπότε ,,,,

2) Γιατί δεν παίρνεις ένα τηλέφωνο και να αποσύρεις την αίτηση σου; Αν τελικά επιλεγείς  και πάλι νομίζω ότι μπορείς να αρνηθείς.


Αποσυνδεδεμένος ath77

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μήπως ξέρετε αν η συνέντευξη είναι υποχρεωτική; Αν μετανιώσω για την αίτησή μου ( 1) που το βλέπω πλέον πολύ πιθανό) αρκεί να μην πάω στη συνέντευξη ή θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα;
2) Υπάρχει περίπτωση να πάρω μηδέν στη συνέντευξη αν δεν παρουσιαστώ και λόγο άλλων μορίων τελικά να επιλεγώ; Φαντάζομαι (και ελπίζω) πως η απάντησή σας θα είναι όχι.

1) Αν κατάλαβα καλά έχεις οργανική και δεν θέλεις να τη χάσεις. Αν έχεις κάποιους λόγους για να πας σε ΠΠΣ νομίζω πως πρέπει να το κάνεις. Δεν ξέρουμε τι θα γίνει με τις οργανικές γενικότερα στο (άμεσο;) μέλλον οπότε ,,,,

2) Γιατί δεν παίρνεις ένα τηλέφωνο και να αποσύρεις την αίτηση σου; Αν τελικά επιλεγείς  και πάλι νομίζω ότι μπορείς να αρνηθείς.

1) Καλέ μάντης είσαι;;;;;;;;;;;;;  :)

Αποσυνδεδεμένος fair_play

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
    • Προφίλ
Μήπως ξέρετε αν η συνέντευξη είναι υποχρεωτική; Αν μετανιώσω για την αίτησή μου ( 1) που το βλέπω πλέον πολύ πιθανό) αρκεί να μην πάω στη συνέντευξη ή θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα;
2) Υπάρχει περίπτωση να πάρω μηδέν στη συνέντευξη αν δεν παρουσιαστώ και λόγο άλλων μορίων τελικά να επιλεγώ; Φαντάζομαι (και ελπίζω) πως η απάντησή σας θα είναι όχι.

1) Αν κατάλαβα καλά έχεις οργανική και δεν θέλεις να τη χάσεις. Αν έχεις κάποιους λόγους για να πας σε ΠΠΣ νομίζω πως πρέπει να το κάνεις. Δεν ξέρουμε τι θα γίνει με τις οργανικές γενικότερα στο (άμεσο;) μέλλον οπότε ,,,,

2) Γιατί δεν παίρνεις ένα τηλέφωνο και να αποσύρεις την αίτηση σου; Αν τελικά επιλεγείς  και πάλι νομίζω ότι μπορείς να αρνηθείς.

1) Καλέ μάντης είσαι;;;;;;;;;;;;;  :)

Ναι, ΠΕ00.01 Μαντικής Τέχνης  :)

Και εσύ Φιλόλογος ή να το κάψω το πτυχίο μου;

Αποσυνδεδεμένος doroth

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Man is least himself when he talks in his own pers
    • Προφίλ
 @bitch.
Μήπως γνωρίζεις αν αναφέρεται κάπου ρητά τι θα συμβεί μετά την εκπνοή της πενταετούς θητείας με όσους εκπαιδευτικούς δεν ανανεώσουν τη θητεία τους, είτε επειδή οι ίδιοι δεν το επιθυμούν είτε επειδή δε θα έχουν κριθεί κατάλληλοι; Θέλω να πω, θα τεθούν στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ ή θα επιλέξουν οργανική πριν από τους υπεραρίθμους, όπως συνέβη φέτος με όσους υπέβαλαν φάκελο για ανάληψη θητείας στα ΠΠΣ, αλλά απερρίφθησαν;
Man is least himself when he talks in his own persοn. Give him a mask, and he will tell you the truth.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
@bitch.
Μήπως γνωρίζεις αν αναφέρεται κάπου ρητά τι θα συμβεί μετά την εκπνοή της πενταετούς θητείας με όσους εκπαιδευτικούς δεν ανανεώσουν τη θητεία τους, είτε επειδή οι ίδιοι δεν το επιθυμούν είτε επειδή δε θα έχουν κριθεί κατάλληλοι; Θέλω να πω, θα τεθούν στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ ή θα επιλέξουν οργανική πριν από τους υπεραρίθμους, όπως συνέβη φέτος με όσους υπέβαλαν φάκελο για ανάληψη θητείας στα ΠΠΣ, αλλά απερρίφθησαν;

οι εκπαιδευτικοί που συμμετείχαν στη διαδικασία αξιολόγησης και δεν επελέγησαν, τίθενται στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ και τοποθετούνται κατά προτεραιότητα στις πρώτες οργανικές θέσεις της ειδικότητάς τους, δηλαδή προηγούνται των υπεράριθμων. Υπάρχουν βέβαια και οι άλλες περιπτώσεις που διευκρινίζονται στο έγγραφο αυτό:
http://xenesglosses.eu/2013/06/dieukriniseis-sxetika-me-tous-ekpaid-2/
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος doroth

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Man is least himself when he talks in his own pers
    • Προφίλ
Ευχαριστώ για το λινκ, αλλά -για μένα τουλάχιστον- δεν είναι σαφές ότι το ίδιο θα ισχύσει και για εκείνους των οποίων η θητεία θα λήξει το 2018. Κατά την άποψή μου, η χρήση του αορίστου και όχι του ενεστώτα στην εν λόγω διευκρίνιση μπορεί να έχει ειδικό βάρος. Σε κάθε περίπτωση μάλλον θολώνει παρά διασαφηνίζει τα πράγματα.
Man is least himself when he talks in his own persοn. Give him a mask, and he will tell you the truth.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 395
Σύνολο: 397

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.