*

Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα στη βάση της ΔΕΠΠΣ -Πρότυπα πειραματικά σχολεία της χώρας  (Αναγνώστηκε 123079 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Ευχαριστώ για το λινκ, αλλά -για μένα τουλάχιστον- δεν είναι σαφές ότι το ίδιο θα ισχύσει και για εκείνους των οποίων η θητεία θα λήξει το 2018. Κατά την άποψή μου, η χρήση του αορίστου και όχι του ενεστώτα στην εν λόγω διευκρίνιση μπορεί να έχει ειδικό βάρος. Σε κάθε περίπτωση μάλλον θολώνει παρά διασαφηνίζει τα πράγματα.
Προσωπική μου άποψη είναι ότι το 2018 είναι πολύ μακριά για την εποχή που διανύουμε (μη περιμένεις να σου εξασφαλίσει κάποιος τι θα γίνει σε 5 χρόνια):
καμία πρόβλεψη δε μπορεί να γίνει,
κανείς δε ξέρει αν θα συνεχίσουν και μετά το 2018 να λειτουργούν τα ΠΠΣ με τη σημερινή μορφή τους
ή κάτι θα αλλάξει πάλι,
κανείς δε ξέρει αν το καθεστώς των ΠΠΣ  (πενταετής θητεία) θα επεκταθεί σε όλα τα σχολεία γενικής και τεχνολογικής εκπαίδευσης.
Συνεπώς οποιαδήποτε επιλογή σήμερα περιέχει ρίσκο.
Πρέπει όλοι να αντιληφθούμε ότι όλοι περπατάμε σε κινούμενη άμμο.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος doroth

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Man is least himself when he talks in his own pers
    • Προφίλ
Δίκιο έχεις, κι εγώ μετά από πολλή σκέψη σε αυτό το συμπέρασμα κατέληξα. Τι να κάνεις όμως, να κρατήσεις μια οργανική σε σχολείο δίπλα στο σπίτι σου, όπου δεν είσαι ο τελευταίος τοποθετηθείς, ή να επιλέξεις στο πειραματικό με ό,τι αυτό (μπορεί να) συνεπάγεται;
Man is least himself when he talks in his own persοn. Give him a mask, and he will tell you the truth.

Αποσυνδεδεμένος fair_play

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
    • Προφίλ
Δίκιο έχεις, κι εγώ μετά από πολλή σκέψη σε αυτό το συμπέρασμα κατέληξα. Τι να κάνεις όμως, να κρατήσεις μια οργανική σε σχολείο δίπλα στο σπίτι σου, όπου δεν είσαι ο τελευταίος τοποθετηθείς, ή να επιλέξεις στο πειραματικό με ό,τι αυτό (μπορεί να) συνεπάγεται;

Το θέμα νομίζω είναι για ποιούς λόγους θέλεις να πάς σε ΠΠΣ; Κάποτε π.χ. ήταν το μειωμένο ωράριο των 5 ωρών χωρίς καμιά άλλη επιβάρυνση. Τώρα είναι το μειωμένο ωράριο των 2 ωρών με ερωτηματικό; Αν οι λόγοι σου υπερβαίνουν την απωλεια της "σίγουρης" οργανικής κάντο. Αλλιώς σκέψου το.

Αποσυνδεδεμένος neraidaa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Να ρωτήσω κάτι γιατί στο Υπουργείο δεν σηκώνουν τηλέφωνο, η προκήρυξη εννοεί ότι αφού σε πάρουν στα ΠΠΣ δεν μπορείς να κάνεις καθόλου αίτηση μετάθεσης ή μπορείς απλά αν σε πάρουν θα υποστείς τις συνέπειες που αναφέρει, ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος angela_p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αυτό το σύστημα με μπερδεύει... Όταν πατάς στο "αίτηση" και σου βγάζει την αίτηση για εκτύπωση σημαίνει πως έχει ήδη υποβληθεί και ηλεκτρονικά όπως λέει η πρόσκληση; Διαφορετικά πώς αλλιώς θα μπορούσαμε να την υποβάλλουμε ηλεκτρονικά όπως αναφέρει;

Αποσυνδεδεμένος why

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 508
    • Προφίλ
ξέρετε εαν μπορω να μη παρουσιαστώ στη συνεντευξη ή θα έχω καποια επίπτωση;

Αποσυνδεδεμένος john-πε06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
    • Προφίλ
Ξέρει κάποιος πότε περίπου είναι η συνέντευξη?Στη πρόσκληση ενδιαφέροντος λέει πως μέχρι 10/7 θα συνταχτούν αξιολογικοί πίνακες.Άρα μέχρι τότε λογικά δεν θα πρέπει να έχουν ολοκληρωθεί οι συνεντεύξεις?Μήπως ξέρει κανείς και πού γίνονται αυτές?

Αποσυνδεδεμένος ditheo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ξέρει κάποιος πότε περίπου είναι η συνέντευξη?Στη πρόσκληση ενδιαφέροντος λέει πως μέχρι 10/7 θα συνταχτούν αξιολογικοί πίνακες.Άρα μέχρι τότε λογικά δεν θα πρέπει να έχουν ολοκληρωθεί οι συνεντεύξεις?Μήπως ξέρει κανείς και πού γίνονται αυτές?
Από ό,τι είπαν σε κάποιο πειραματικό, θα σου τηλεφωνήσουν, αλλά όπως είπαν, καλού κακού κοίτα και την ηλεκτρονική σελίδα του σχολείου όπου υπεβαλες την αίτηση.Αν θυμάμαι καλά είπαν μεταξύ 10-20 Ιουλίου οι συνεντεύξεις, τώρα το πού δεν το ξέρω, μάλλον στο εν λόγω σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος ditheo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αυτό το σύστημα με μπερδεύει... Όταν πατάς στο "αίτηση" και σου βγάζει την αίτηση για εκτύπωση σημαίνει πως έχει ήδη υποβληθεί και ηλεκτρονικά όπως λέει η πρόσκληση; Διαφορετικά πώς αλλιώς θα μπορούσαμε να την υποβάλλουμε ηλεκτρονικά όπως αναφέρει;
Όταν πας στο σχολείο θα σου δώσουν αριθμό πρωτοκόλλου, οπότε δε νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείς.Φαντάζομαι ότι από τις 2 Ιουλίου δεν θα μπορούμε πια να διορθώσουμε το ο,τιδήποτε στο λογαριασμό μας, οπότε θα έχουν πια πρόσβαση οι ειδικοί.

Αποσυνδεδεμένος ditheo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δίκιο έχεις, κι εγώ μετά από πολλή σκέψη σε αυτό το συμπέρασμα κατέληξα. Τι να κάνεις όμως, να κρατήσεις μια οργανική σε σχολείο δίπλα στο σπίτι σου, όπου δεν είσαι ο τελευταίος τοποθετηθείς, ή να επιλέξεις στο πειραματικό με ό,τι αυτό (μπορεί να) συνεπάγεται;

Το θέμα νομίζω είναι για ποιούς λόγους θέλεις να πάς σε ΠΠΣ; Κάποτε π.χ. ήταν το μειωμένο ωράριο των 5 ωρών χωρίς καμιά άλλη επιβάρυνση. Τώρα είναι το μειωμένο ωράριο των 2 ωρών με ερωτηματικό; Αν οι λόγοι σου υπερβαίνουν την απωλεια της "σίγουρης" οργανικής κάντο. Αλλιώς σκέψου το.
Δε νομίζω να υπάρξει το οποιοδήποτε μειωμένο ωράριο. Προβλεπόταν κάποιο ειδικό επίδομα, αλλά να μη συνεχίσω καλύτερα, όλοι το ίδιο σχόλιο θα κάναμε...

Αποσυνδεδεμένος john-πε06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
    • Προφίλ
Ξέρει κάποιος πότε περίπου είναι η συνέντευξη?Στη πρόσκληση ενδιαφέροντος λέει πως μέχρι 10/7 θα συνταχτούν αξιολογικοί πίνακες.Άρα μέχρι τότε λογικά δεν θα πρέπει να έχουν ολοκληρωθεί οι συνεντεύξεις?Μήπως ξέρει κανείς και πού γίνονται αυτές?
Από ό,τι είπαν σε κάποιο πειραματικό, θα σου τηλεφωνήσουν, αλλά όπως είπαν, καλού κακού κοίτα και την ηλεκτρονική σελίδα του σχολείου όπου υπεβαλες την αίτηση.Αν θυμάμαι καλά είπαν μεταξύ 10-20 Ιουλίου οι συνεντεύξεις, τώρα το πού δεν το ξέρω, μάλλον στο εν λόγω σχολείο.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Σήμερα άκουσα οτι θα μας ειδοποιήσουν μέσω μέιλ.Ίδωμεν!

Αποσυνδεδεμένος ifilitisvikys

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We rock!
    • Προφίλ
Συγνώμη βρε παιδιά, αλλά επειδή νιώθω εντελώς ανόητη. Έχω φτιάξει το portfolio, έχω επιλέξει τα σχολείο κτλ που με ενδιαφέρουν, απλά δεν κατάλαβα: πρέπει να καταθέσω την αίτηση στο πρώτο σχολείο της επιλογής μου; Πρέπει να την στείλω με mail; Έχει καταχωριστεί αυτόματα; Υπάρχει περίπτωση να έχω κάνει κάποια βλακεία ή να μην κατάλαβα κάτι; Στην προκήρυξη δεν είδα να αναφέρει κάτι ρητά.
«Η αριθμητική καταλήγει στη Φιλολογία, κι η Φιλολογία στο έγκλημα...»
Ε. Ιονέσκο, "Το μάθημα"

Αποσυνδεδεμένος rataplan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συγνώμη βρε παιδιά, αλλά επειδή νιώθω εντελώς ανόητη. Έχω φτιάξει το portfolio, έχω επιλέξει τα σχολείο κτλ που με ενδιαφέρουν, απλά δεν κατάλαβα: πρέπει να καταθέσω την αίτηση στο πρώτο σχολείο της επιλογής μου; Πρέπει να την στείλω με mail; Έχει καταχωριστεί αυτόματα; Υπάρχει περίπτωση να έχω κάνει κάποια βλακεία ή να μην κατάλαβα κάτι; Στην προκήρυξη δεν είδα να αναφέρει κάτι ρητά.
καταθετεις  φακελο  με  δικαιολογητικά  στο  πρωτο  σχολειο  που  επέλεξες  (αυτοπροσώπως  η  ταχυδρομικώς). Ενδεχομένως  να  μην  τα  δεχθούν  γιατί  η  προθεσμία  κατάθεσης  έληξε  χθες.

Αποσυνδεδεμένος ifilitisvikys

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We rock!
    • Προφίλ
Ναι, πάνω που ήμουν έτοιμη να γράψω ότι είμαι μάλλον ανόητη γιατί διάβασα πιο προσεκτικά την προκήρυξη. Ας πρόσεχα. (Αν και για να πω την αλήθεια πάλι δεν κατάλαβα πού θα έπρεπε να στείλω mail -και δεν υπάρχει και εικονίδιο με ανθρωπάκι που καίει μαζούτ...)
«Η αριθμητική καταλήγει στη Φιλολογία, κι η Φιλολογία στο έγκλημα...»
Ε. Ιονέσκο, "Το μάθημα"

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158517
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 557
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 315
Σύνολο: 325

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.