*

Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα στη βάση της ΔΕΠΠΣ -Πρότυπα πειραματικά σχολεία της χώρας  (Αναγνώστηκε 123616 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kalogria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Ταράττει τους ανθρώπους ου τα πράγματα, α
    • Προφίλ
Συνάδελφοι καλησπέρα,
Ήθελα να σας ρωτήσω στο πεδίο της Διδακτικής Προϋπηρεσίας στην Εκπαίδευσης συμπληρώσατε όλη σας την υπηρεσία μέχρι 30/06/2013 ή μόνο τη διδακτική προτού διοριστείτε?
Εν πάσει περιπτώσει,εάν στην ηλεκτρονική φόρμα κάποιος συμπλήρωνε ό,τι ήθελε,δε θα έπρεπε η κατάθεση πιστοποιητικού υπηρεσιακών μεταβολών θεωρημένη απο την αρμόδια διεύθυνση να επαρκεί και να αποδεικνύει την αληθινή διδακτική υπηρεσία-προυπηρεσία?

Υ.Γ.Υποψιάζομαι σφαγή στην κατάρτιση των πινάκων... ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος john-πε06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
    • Προφίλ
Θεωρώ οτι ήθελε όλη τη προυπηρεσια έτσι όπως ήταν διατυπωμένο.
Δεν προσδιόριζε τι πιστοποιητικό ήθελε και αν ήθελε κάτι,εγώ έβαλα τη τελευταία αίτηση μετάθεσης που φαίνονται όλα τα σχολεία που υπηρέτησα,αν και λογικά μπορούν εύκολα να τα βρουν και από το σύστημα.
Οτι θα γίνει σφαγή,είναι βέβαιο...5 χρόνια σιγουριάς στη πονηρή εποχή που ζούμε είναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ και ας λένε κάποιοι για απώλεια οργανικών που έχουν,προβλήματα με συναδέλφους στα πειραματικά και φόρτο εργασίας.Για 5 σίγουρα χρόνια τα καταπίνεις ΟΛΑ και προχωράς...Και να δεις πόσες χιλιάδες αιτήσεις θα έχουν γίνει σε όλους τους κλάδους....

Αποσυνδεδεμένος doroth

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Man is least himself when he talks in his own pers
    • Προφίλ
Δεν ξέρω, έχω καταμπερδευτεί. Πρόπερσι δούλεψα με απόσπαση βάσει κριτηρίων σε πειραματικό ΓΕΛ. Η ατμόσφαιρα ήταν εξαιρετικά τεταμένη εν όψει της αξιολόγησης. Υπήρχαν αξιόλογοι συνάδελφοι με τους οποίους είχα επαφή και άλλοι που αποκαλούσαν τους αποσπασμένους (και επιεημαίνω ότι όλοι αποσπαστήκαμε με κριτήρια) "οι αποσπασμένοι" και "οι ψάρακες", με αντίστοιχες συνέπειες στην κατανομή των ωρών και του προγραμματισμού. Διαπίστωσα χθες ότι τρεις φιλόλογοι από τις καλύτερες στο από το γειτνιάζον πειραματικό γυμνάσιο (από τις καλύτερες, με διδακτορικά, γλώσσες κλπ) προτίμησαν να φύγουν και πήγαν σε γυμνάσια της γειτονιάς. Από την άλλη, υπάρχει κόσμος που σκοτώνεται για να πάρει την πενταετία. Προσωπικά βρίσκομαι σε μεγάλο δίλημμα. Ξέρει κανείς αν μετά τη συνέντευξη και με την προϋπόθεση ότι επιλεγείς, θα έχουμε τη δυνατότητα να αρνηθούμε;
Man is least himself when he talks in his own persοn. Give him a mask, and he will tell you the truth.

Αποσυνδεδεμένος miltosmpi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
    • Προφίλ
Για 5 χρόνια δεν θα μπορείς να κουνηθείς από εκεί. Για 5 χρόνια δεν θα μπορείς να κάνεις απόσπαση, μετάθεση και χάνεις και την οργανική σου. Δεν συμφέρει με τίποτα!!! Σε κάποιες ειδικότητες αναμένονται πολλές συνταξιοδοτήσεις το επόμενο χρονικό διάστημα και αν βρίσκεσαι με τέτοια 5ετή δέσμευση το πουλάκι της μετάθεσης θα έχει πετάξει. Και μιλάω από προσωπική εμπειρία, αφού έχασα τη μετάθεση στην "Ιθάκη" μου για 0.09 μόρια φέτος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος john-πε06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
    • Προφίλ
Για 5 χρόνια δεν θα μπορείς να κουνηθείς από εκεί. Για 5 χρόνια δεν θα μπορείς να κάνεις απόσπαση, μετάθεση και χάνεις και την οργανική σου. Δεν συμφέρει με τίποτα!!! Σε κάποιες ειδικότητες αναμένονται πολλές συνταξιοδοτήσεις το επόμενο χρονικό διάστημα και αν βρίσκεσαι με τέτοια 5ετή δέσμευση το πουλάκι της μετάθεσης θα έχει πετάξει. Και μιλάω από προσωπική εμπειρία, αφού έχασα τη μετάθεση στην "Ιθάκη" μου για 0.09 μόρια φέτος.
Ναι,για κάποιον όμως που θέλει να πάει στη πόλη του και δεν μπορεί γιατί βρίσκεται σε καθεστώς ομηρείας(δηλ. το 90%  τουλάχιστον αυτών που κάνουν αιτήσεις μετάθεσης-απόσπασης),αυτή η ευκαιρία των προτύπων είναι ΜΟΝΑΔΙΚΗ.Όσο για τις πολλές συνταξιοδοτήσεις,ας κρατάμε μικρό καλάθι γιατί κάθε χρόνο τα ίδια ακούμε και στο τέλος οι μεταθέσεις είναι μηδενικές για τις περισσότερες ειδικότητες.όλο φεύγουν φεύγουν και πού είναι όλοι αυτοί???Εν πάση περιπτώση,εδώ είμαστε και θα δούμε πόσες χιλιάδες θα είναι οι αιτήσεις για τα πρότυπα...

Αποσυνδεδεμένος rataplan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ποιες χιλιάδες  αιτήσεις  ρε  συνάδελφοι? Σε  σημερινή  μου  επικοινωνία  με 
1. το  πειραματικό  του  πανεπιστημίου  αθηνών,μου  είπε  η  διευθύντρια  πως  5  φιλόλογοι  το  είχαν  πρώτη  προτίμηση -  οι  4  με  διδακτορικό!-  (βέβαια  αρκετοί άλλοι  μπορεί  να  το  είχαν  2η-3η-4η-5η  επιλογή)
2. το  γενναδειο  πειραματικό  λυκειο  το  είχαν  5  ως  πρώτη  επιλογή
3. το  2ο  ΠΠΓΕΛ  Αθηνών  καμμιά  15αριά
4. το  Ζάννειο  Λύκειο  επίσης  15
5. το  Βαρβάκειο  λιγότεροι  από  10

άρα, οι  αιτήσεις  δεν  θα  είναι  μάλλον  πολλές. ο  κόσμος  φοβάται  την  απώλεια  της  οργανικής  του, τη  δέσμευσή  του  για  μεγάλο  χρονικό  διάστημα, το  ενδεχόμενο  να  χάσει  δυνατότητα  μετάθεσης  ή  βελτίωσης, τον  εγκλωβισμό  του  σε  ένα  σχολείο  που  σε  τελική  μπορεί  και  να  μην  του  αρέσει  για  τον  χ,ψ  λόγο  που  θα  διαπιστώσει  μετά  (αλλά  φευ, θα  είναι  αργά  για  να  κάνει πίσω, αν  έχει  αποσπαστεί).
Προσωπικά, παρότι  έχω  μεταπτυχιακό  κ  κάποια  άλλα  στοιχεία  που  μοριοδοτούνται, δεν  είμαι  ιδιαίτερα  αισοδοξος...Καλή  τύχη  σε  όλους  πάντως.

Αποσυνδεδεμένος john-πε06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
    • Προφίλ
Προφανώς αυτά αφορούν περιπτώσεις φιλολόγων,ας προσθέσουμε και για άλλες ειδικότητες και τα άλλα πειραματικά...Γιατί και εγώ έχω μάθει οτι σε κάποια στην αθήνα οι αιτήσεις γεμίζουν βιβλιοθήκη...
Και έχουν όλοι όσοι κάνουν αίτηση οργανικές?Και για ποιές οργανικές μιλάμε με την αβεβαιότητα που υπάρχει και τις αλχημείες που γίνονται από το υπουργείο για να δώσει πλασματικές υπεραριθμίες???
Και με την αβεβαιότητα αποσπάσεων-μεταθέσεων(πριν λίγες μέρες ο υπουργός είχε πει κατά λέξη κομμένες οι αποσπάσεις),ποιός δεν θα επιλέξει τη σίγουρη λύση νάναι ΕΓΓΥΗΜΕΝΑ δίπλα στο σπίτι του ή κοντά στην οικογένεια του...
Καλή επιτυχία σε όλους...

Αποσυνδεδεμένος chrysalis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Καλησπέρα κι από εμένα στο forum. Έκανα κι εγώ αίτηση την προτελευταία ημέρα. Δεν είμαι αισιόδοξη, μιας και είμαι στη φάση της διπλωματικής του μεταπτυχιακού, οπότε ούτε μεταπτυχιακό δεν είχα να δηλώσω. Έχω κάνει 2 εισηγήσεις σε ημερίδες, αλλά ούτε κι αυτές μοριοδοτούνταν. Από σεμινάρια και ημερίδες άλλο τίποτα, δεύτερη ξένη γλώσσα ξέρω, αλλά δεν πήγα ποτέ για πτυχίο. Του χρόνου μπορεί να είμαι πιο έτοιμη. Βέβαια του χρόνου μπορεί να έχω πάρει μετάθεση :o ή να έχω πάρει οργανική έστω :P, σίγουρα όμως θα έχω το μεταπτυχιακό ;D.

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω: σήμερα δε βγαίνουν οι πίνακες; Ευχαριστώ!
"In Greece wise men speak and fools decide."-George Santayana

Αποσυνδεδεμένος rataplan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα κι από εμένα στο forum. Έκανα κι εγώ αίτηση την προτελευταία ημέρα. Δεν είμαι αισιόδοξη, μιας και είμαι στη φάση της διπλωματικής του μεταπτυχιακού, οπότε ούτε μεταπτυχιακό δεν είχα να δηλώσω. Έχω κάνει 2 εισηγήσεις σε ημερίδες, αλλά ούτε κι αυτές μοριοδοτούνταν. Από σεμινάρια και ημερίδες άλλο τίποτα, δεύτερη ξένη γλώσσα ξέρω, αλλά δεν πήγα ποτέ για πτυχίο. Του χρόνου μπορεί να είμαι πιο έτοιμη. Βέβαια του χρόνου μπορεί να έχω πάρει μετάθεση :o ή να έχω πάρει οργανική έστω :P, σίγουρα όμως θα έχω το μεταπτυχιακό ;D.

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω: σήμερα δε βγαίνουν οι πίνακες; Ευχαριστώ!
τι  ειδικότητα  εισαι  συναδέλφισσα? καλή  επιτυχία  στη  διπλωματική :)! Νομίζω  ότι  η  προσκληση  εκδηλωσης  ενδιαφεροντος  προβλέπει  στις  10/7  αναρτηση  πινακων  με  μετρησιμα  μορια.

Αποσυνδεδεμένος chrysalis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω: σήμερα δε βγαίνουν οι πίνακες; Ευχαριστώ!
[/quote]
τι  ειδικότητα  εισαι  συναδέλφισσα? καλή  επιτυχία  στη  διπλωματική :)! Νομίζω  ότι  η  προσκληση  εκδηλωσης  ενδιαφεροντος  προβλέπει  στις  10/7  αναρτηση  πινακων  με  μετρησιμα  μορια.
[/quote]

Τα ΕΠ.Ε.Σ. των σχολείων θα προχωρήσουν στη σύνταξη αξιολογικού πίνακα των υποψηφίων εκπαιδευτικών μέχρι 5/7/2013.  Αυτό έλεγε η πρώτη πρόσκληση για τις αιτήσεις, η δεύτερη δε θυμάμαι αν έλεγε κάτι άλλο.

Ευχαριστώ για την ευχή για τη διπλωματική μου, έχω αρχίσει διάβασμα από τώρα. Είμαι ΠΕ06, κ με παρότρυνε μια παλιά συνάδελφος να κάνω αίτηση, μιας και είμαι δουλευταρού ;)
"In Greece wise men speak and fools decide."-George Santayana

Αποσυνδεδεμένος chrysalis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
@ratanplan  Το βρήκα! Οκ, να μην περιμένω σήμερα.
Στο πλαίσιο της εν λόγω διαδικασίας τα ΕΠ.Ε.Σ. των σχολείων θα προχωρήσουν στη σύνταξη αξιολογικού πίνακα των υποψηφίων εκπαιδευτικών μέχρι την Τετάρτη 10 Ιουλίου 2013 και η διαδικασία θα ολοκληρωθεί μέχρι την Τετάρτη 31 Ιουλίου 2013.
"In Greece wise men speak and fools decide."-George Santayana

Αποσυνδεδεμένος edipmet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
μας καλουν, τρεχουμε μερες ολοκληρες να φτιαξουμε φακελο ,περναει καιρος κ περιμενοντας τη συνεντευξη ξαφνικα αποφασιζουν να μην κανουν δεκτες τις αιτησεις μας. Αυτη τη μπανανια δεν ξερω γιατι δεν την εχω αφησει ακομα. Το απεραντο τρελλοκομειο ΕΛΛΑΣ

Αποσυνδεδεμένος antonispe20

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
mel τι εννοείς ?
γιατί δεν έκαναν δεκτή την αίτησή σου ήταν εκπρόθεσμη?

μας καλουν, τρεχουμε μερες ολοκληρες να φτιαξουμε φακελο ,περναει καιρος κ περιμενοντας τη συνεντευξη ξαφνικα αποφασιζουν να μην κανουν δεκτες τις αιτησεις μας. Αυτη τη μπανανια δεν ξερω γιατι δεν την εχω αφησει ακομα. Το απεραντο τρελλοκομειο ΕΛΛΑΣ

Αποσυνδεδεμένος edipmet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
οχι antonis ,η αιτηση κ ολα τα δικαιολογητικα ηταν ενταξει κ σαφως εμπροθεσμα, κ χωρις την παραταση. Απλα σ'αυτο το ανεξελγκτο μουρλοκομειο που ζουμε κ υπηρετουμε μπορουν να βαζουν κοσμο να τρεχει , να κατεβαζει οσα προσοντα θελει να διαβαζει κ να ξαναδιαβαζει την προκηρυξη κ ξαφνικα να του λενε α, καναμε λαθος. ή αλλαξαμε γνωμη. Ετσι απλα.Η δεν ξερουμε τι μας γινεται αλλα θα πρεπει να μας ανεχθεις. Και εσυ να παραμεινεις σοβαρος κ να μη χασεις τα λογικα σου.Πραγματικα η υπομονη μου εχει εξαντληθει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32291
  • Τελευταία: papamak
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159730
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 285
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 320
Σύνολο: 327

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.