*

Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα στη βάση της ΔΕΠΠΣ -Πρότυπα πειραματικά σχολεία της χώρας  (Αναγνώστηκε 123571 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος spyrosk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Κάποιος που σήμερα έδωσε συνέντευση να μας καταγράψει τις εμπειρίες του;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος john-πε06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
    • Προφίλ
ΟΚ,αν δε θέλει κάποιος να πει λεπτομέρειες για να μη βοηθήσει πιθανόν ανταγωνιστές του,το καταλαβαίνω....Ας πει έστω κάποιες γενικές παρατηρήσεις,όπως αν ήταν φιλικοί,αν ήταν εχθρικοί,αν κρατούσαν μαστίγιο,αν έδιναν βουρδουλιές στις λάθος απαντήσεις,πως ήταν η αίθουσα,αν ήταν σκοτεινή,αν μύριζε,αν η συνέντευξη έγινε στην ώρα της κτλ.Αυτά πιστεύω είναι στα πλαίσια μίας συναδελφικής αλληλεγγύης και δεν βοηθάνε ιδιαίτερα τους κακούς ανταγωνιστές....

Αποσυνδεδεμένος angela_p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εμένα η απορία μου είναι επίσης εαν γνωρίζουν τελικά τα ονοματεπώνυμά μας!

Αποσυνδεδεμένος Cryssa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ΟΚ,αν δε θέλει κάποιος να πει λεπτομέρειες για να μη βοηθήσει πιθανόν ανταγωνιστές του,το καταλαβαίνω....Ας πει έστω κάποιες γενικές παρατηρήσεις,όπως αν ήταν φιλικοί,αν ήταν εχθρικοί,αν κρατούσαν μαστίγιο,αν έδιναν βουρδουλιές στις λάθος απαντήσεις,πως ήταν η αίθουσα,αν ήταν σκοτεινή,αν μύριζε,αν η συνέντευξη έγινε στην ώρα της κτλ.Αυτά πιστεύω είναι στα πλαίσια μίας συναδελφικής αλληλεγγύης και δεν βοηθάνε ιδιαίτερα τους κακούς ανταγωνιστές....
[/quot

Καλύτερα να μην αγχωνόμστε.
Φαντάζομαι ότι δεν θα είναι κάτι το φοβερό, αλλά κάτι σαν αυτό που περιγράφει η valiachios.
Ούτε είναι σίγουρο ότι όλες οι επιτροπές θα ακολουθήσουν μια κοινή γραμμή στη συνέντευξη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Cryssa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ΟΚ,αν δε θέλει κάποιος να πει λεπτομέρειες για να μη βοηθήσει πιθανόν ανταγωνιστές του,το καταλαβαίνω....Ας πει έστω κάποιες γενικές παρατηρήσεις,όπως αν ήταν φιλικοί,αν ήταν εχθρικοί,αν κρατούσαν μαστίγιο,αν έδιναν βουρδουλιές στις λάθος απαντήσεις,πως ήταν η αίθουσα,αν ήταν σκοτεινή,αν μύριζε,αν η συνέντευξη έγινε στην ώρα της κτλ.Αυτά πιστεύω είναι στα πλαίσια μίας συναδελφικής αλληλεγγύης και δεν βοηθάνε ιδιαίτερα τους κακούς ανταγωνιστές....


Αποσυνδεδεμένος rataplan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
σε  μας  στην  αθηνα  ξεκινησε  με  καθυστέρηση  μιας  ,ωρας. Δεν  ήταν  ούτε  ιδιαίτερα  φιλικοί, ούτε  κ  αυστηρά  τυπικοί....Με  ρώτησαν για  το  προτζεκ  που  ανέλαβα  φέτος
τι  δυσκολίες  συνάντησα,
τη  στοχοθεσία  μου,
πως  αντιμετωπίζω  το  σύνθες  φαινόμενο  οι  μαθητές  στις  ερευνητικές  εργασίες  να  παραθέτουν  αυτούσια  κ  άκριτα  λήμματα  από  τη  wikipedia,
Καλή  επιτυχία, καλά  αποτελέσματα  σε  όλους  κ  όλες.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 18, 2013, 07:46:48 μμ από rataplan »

Αποσυνδεδεμένος nena8

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Στο θέμα της συνέπειας (για Αθήνα) ήταν απαράδεκτοι. Δεν γνωρίζω το λόγο (αν ευθύνεται πχ το υπουργείο) αλλα έγιναν τρελές καθυστερήσεις, μέχρι και δύο ώρες σχεδόν αναμονή για πολλούς.
Οι ερωτήσεις :
Περιγράψτε τον εαυτό σας
Για ποιό λόγο επιθυμείτε να διδάξετε σε πειραματικό σχολείο
Τι κάνετε όταν διαπιστώσετε οτι κάποιοι μαθητές δεν έχουν ενδιαφέρον για το μάθημα
Αν κρατάτε τους μαθητές μέσα στην τάξη και στο διάλειμμα μέχρι να ολοκληρώσετε την ύλη.
Απο άλλους που πήγαν σε άλλες επιτροπές άκουσα οτι τους ρώτησαν σε περίπτωση που δεν έκαναν πρότζεκτ, για ποιό λόγο δεν το ανέλαβαν.
Καλή επιτυχία!!
''Es tan corto el amor, y es tan largo el olvido.Porque en noches como ésta la tuve entre mis brazos,mi alma no se contenta con haberla perdido.Aunque éste sea el último dolor que ella me causa,y éstos sean los últimos versos que yo le escribo.''
P.Neruda

Αποσυνδεδεμένος spyrosk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
H καθυστέρηση είναι αναμενόμενη, 1-3 λεπτά για να ολοκλήρωση ο υποψήφιος την απάντηση του,  2-3 λεπτά μια μίνι σύσκεψη για το τι βαθμό θα βάλουν (αν συνεννοούνται μεταξύ τους). 5-6 λεπτά λοιπόν καθυστέρηση στον καθένα , στο τελευταίο γίνεται χρόνος αρκετός. Να βάλεις και την καθυστέρηση ποιός είναι σε ποιά επιτροπή βουαλά το χάος. Πάντως σήμερα τα πράγματα είναι καλύτερα το χρονοδιάγραμμα τηρείται με θρησκευτική ευλάβεια, και η καθυστέρηση είναι 5-10 λεπτά, αν απουσιάσει και κανείς τότε τα πράγματα εξελίσσονται πιο ομαλά. Για τις ερωτήσεις, όπως τα υποθέσαμε ο σύμβουλος με ερωτήσεις διδακτικού περιεχομένου,  ο διευθυντής με την ερώτηση: «ποιές καινοτόμες δράσεις θα πραγματοποιήσεις αν τοποθετηθείς σε πειραματικό σχολείο» και ο πανεπιστημιακός λίγο πρότζεκτ, λίγο νέες τεχνολογίες... απαντάς λες και καλό καλοκαίρι και αυτό ήταν όλο. 


Αυτά για ενημέρωση των συναδέλφων που δίνουν σήμερα και αύριο συνέντευξη, και καλή τύχη σε όλους.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 18, 2013, 10:54:00 πμ από spyrosk »

Αποσυνδεδεμένος dconsta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα σε όλους! Με αφορμή τη συζήτηση που παρακολουθώ εδώ και μέρες, είπα να κάνω κι εγώ εγγραφή στο φόρουμ, ώστε να δώσω κάποιες πληροφορίες για τη συνέντευξη για τα ΠΠΣ.
Ο χρόνος είναι περίπου 12-15 λεπτά, και η παρουσίαση μάλλον δεν ενδιαφέρει και πολύ την επιτροπή. (Εμένα και 2 άλλους υποψηφίους μας σταμάτησαν). Οι ερωτήσεις αφορούσαν την πρώτη προτίμηση και ποιές καινοτόμες δράσεις θα θέλατε να κάνετε εφόσον επιλεγείτε. Επίσης, 1 ερώτηση σχετικά με την έκθεση, και τι θα πρότεινα για τη βελτίωση επίδοσης των μαθ. Ρώτησαν και για τους ομίλους αριστείας (τι θα επέλεγα, κλπ). Κάτι είπα για ιστοσελίδα/μπλόγκ και γύρισε η συζήτηση στους κανόνες που πρέπει να μπουν σε τέτοια δραστηριότητα.

Εύχομαι να βοήθησα λιγάκι. Καλή επιτυχία! :)

Αποσυνδεδεμένος spyrosk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Kαι με τις τελευταίες συνεντεύξεις των υποψηφίων, τελειώνει αυτή η διαδικασία. Μπορεί ναι μεν η εγκύκλιος, όπως ήταν διατυπωμένη, να φωτογράφιζε ορισμένα άτομα αλλά η διαδικασία επιλογής μου φάνηκε διάφανη στο μέγιστο δυνατό (προσωπική μου άποψη). Θα πρέπει πάλι κατά την άποψή μου σε μελλοντικές επιλογές τα κριτήρια να είναι περισσότερο συγκεκριμένα και να μην δίνονται για παράδειγμα μόρια επειδή κάποιος εκπαιδευτικός στο σχολείο έκανε project ή μάθημα με χρήση power point.

Εύχομαι σε όσους επιλεγούν καλή τοποθέτηση και στους άλλους καλή σταδιοδρομία στα σχολεία τους που έχουν την μεγαλύτερη ανάγκη για εκπαιδευτικούς με όρεξη και ιδέες για καινοτόμες δραστηριότητες και νέες διδακτικές προσεγγίσεις στην πραγματικότητα και όχι στα χαρτιά.

Αποσυνδεδεμένος angela_p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
dconsta, σαν να τα έγραφα εγώ! Λες να εξεταστήκαμε από την ίδια επιτροπή;  :)

Θα πρέπει πάλι κατά την άποψή μου σε μελλοντικές επιλογές τα κριτήρια να είναι περισσότερο συγκεκριμένα και να μην δίνονται για παράδειγμα μόρια επειδή κάποιος εκπαιδευτικός στο σχολείο έκανε project ή μάθημα με χρήση power point.

Αυτό πραγματικά με ενοχλησε κι εμένα. Έμαθα εκ των υστέρων πως στην τελευταία κατηγορία βάλανε πολλά του τύπου "μάθημα με power point" ή με το τάδε λογισμικο, "δημιουργία της ιστοσελίδας του σχολείου" και άλλα παρόμοια που τα ΕΠΕΣ τα δεχτήκανε και τα μοριοδοτήσαν...

Καλή επιτυχία σε όλους και από εμένα!

Αποσυνδεδεμένος john-πε06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
    • Προφίλ
dconsta, σαν να τα έγραφα εγώ! Λες να εξεταστήκαμε από την ίδια επιτροπή;  :)

Θα πρέπει πάλι κατά την άποψή μου σε μελλοντικές επιλογές τα κριτήρια να είναι περισσότερο συγκεκριμένα και να μην δίνονται για παράδειγμα μόρια επειδή κάποιος εκπαιδευτικός στο σχολείο έκανε project ή μάθημα με χρήση power point.

Αυτό πραγματικά με ενοχλησε κι εμένα. Έμαθα εκ των υστέρων πως στην τελευταία κατηγορία βάλανε πολλά του τύπου "μάθημα με power point" ή με το τάδε λογισμικο, "δημιουργία της ιστοσελίδας του σχολείου" και άλλα παρόμοια που τα ΕΠΕΣ τα δεχτήκανε και τα μοριοδοτήσαν...

Καλή επιτυχία σε όλους και από εμένα!
Εντάξει,δεν πιστεύω οτι το έκαναν για να ωφελήσουν συγκεκριμένα άτομα,απλά αυτό είναι το στυλ εκπαιδευτικού που θέλουν:computer freak με συμμετοχή σε πολλά από τα λεγόμενα ''γύρω-γύρω'' που δεν έχουν να κάνουν τόσο με τη διδασκαλία του μαθήματος του όσο με αυτά που έχουν σχέση με το θεαθήναι...
Ξέρουμε πότε θα βγουν αποτελέσματα?31 που λέει η εγκύκλιος θα βγει αξιολογικός πίνακας πάλι ή θα βγει κατευθείαν ποιός πάει που?

Αποσυνδεδεμένος dconsta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
dconsta, σαν να τα έγραφα εγώ! Λες να εξεταστήκαμε από την ίδια επιτροπή;  :)

Θα πρέπει πάλι κατά την άποψή μου σε μελλοντικές επιλογές τα κριτήρια να είναι περισσότερο συγκεκριμένα και να μην δίνονται για παράδειγμα μόρια επειδή κάποιος εκπαιδευτικός στο σχολείο έκανε project ή μάθημα με χρήση power point.

Αυτό πραγματικά με ενοχλησε κι εμένα. Έμαθα εκ των υστέρων πως στην τελευταία κατηγορία βάλανε πολλά του τύπου "μάθημα με power point" ή με το τάδε λογισμικο, "δημιουργία της ιστοσελίδας του σχολείου" και άλλα παρόμοια που τα ΕΠΕΣ τα δεχτήκανε και τα μοριοδοτήσαν...


Καλημέρα σε όλους!
Angela_p, αν είσαι ΠΕ06 είναι πιθανό να είχαμε την ίδια επιτροπή, αλλά απ' όσο καταλαβαίνω, τα θέματα ήταν τέτοιου τύπου παντού (μόνο κάτι "παλιοί" με είχαν φοβίσει ότι θα ρωτήσουν τι είπε ο Dewey -όχι το ξαδελφακι του Χιούι και του Λιούι, ο άλλος- και κάτι τέτοια κουφά...) ;D

Οσο για αυτά που αναφέρθηκαν για powerpoint,  projects κλπ, το θέμα είναι πώς τα αποδεικνύεις; Με εργασίες των μαθητών, χωρίς τη συγκατάθεσή τους, δεν νομίζω!

Anyway, ό,τι έγινε, έγινε. Και ΚΑΛΟ μας ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος angela_p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ούτε εγώ λέω πως έγινε για να ωφεληθούν ορισμένοι. Απλώς ότι ορισμένοι έβαλαν διάφορα χωρίς κάποιο επίσημο αποδεικτικό και τα ΕΠΕΣ τα δεχτηκαν.
Εμένα για παράδειγμα ούτε καν που μου πέρασε από το μυαλό να βαλω τέτοιες "ανεπίσημες" δράσεις παρόλο που θα μπορούσα αν ήθελα. Απλώς θα το ξέρω για άλλη φορά!  :)

Καλό μας καλοκαίρι!!!


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159611
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 403
Σύνολο: 412

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.