*

Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα στη βάση της ΔΕΠΠΣ -Πρότυπα πειραματικά σχολεία της χώρας  (Αναγνώστηκε 123561 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος chrysalis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
.... Καλή τύχη στους υπόλοιπους, εύχομαι του χρόνου να υπάρχουν πιο σοβαρές επιτροπές.

Δεν κατάλαβα συναδέφισσα Lena Ras,  τι εννοείς όταν εύχεσαι να υπάρχουν σε μελοντικές χρήσεις πιο σοβαρές επιτροπές!. Να διευκρινήσουμε ότι κάθε επιτροπή αποτελείτο από ένα πανεπιστημιακό της ειδικότητας που εξέταζει τους κρινόμενους υποψήφιους, ενα σύμβουλο της ίδιας ειδικότητας και ένα διευθυντή πειραματικού σχολείου πάλι τις ίδιας ειδικότητας με τους κρινόμενους συναδέλφους. Ποιά θα έπρεπε να είναι η σύνθεση των επιτροπών για να χαρακτηριστούν αυτές πιο σοβαρές.
Αυτό που εννοώ είναι να είναι πιο προσεκτικοί στις ενστάσεις. Ως ξενόγλωσσος, δεν έχω περάσει πιστοποίηση β' επιπέδου, γιατί δεν υπάρχουν. Θα μοριοδοτούμουν με 0,5 για το επίπεδο α' σύμφωνα με την εγκύκλιό τους, δεν μοριοδοτήθηκα, έκανα ένσταση, δεν την κέρδισα. Πώς γίνεται; Λυπάμαι αν σας έθιξα εσάς ή γνωστό σας.
"In Greece wise men speak and fools decide."-George Santayana

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος dia12

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα, είμαι νέο μέλος και  βρίσκω εξαιρετικά χρήσιμο αυτό το forum. Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας, αν βέβαια θέλετε... Θεωρείτε οτι είναι πιο ασφαλές να τοποθετηθεί κάποιος σε πειραματικό ακόμη κι αν έχει εκεί λιγότερες ώρες Α ανάθεσης από το να μείνει στην οργανική του όντας υπεράριθμος?


Αποσυνδεδεμένος spyrosk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
.... Καλή τύχη στους υπόλοιπους, εύχομαι του χρόνου να υπάρχουν πιο σοβαρές επιτροπές.

Δεν κατάλαβα συναδέφισσα Lena Ras,  τι εννοείς όταν εύχεσαι να υπάρχουν σε μελοντικές χρήσεις πιο σοβαρές επιτροπές!. Να διευκρινήσουμε ότι κάθε επιτροπή αποτελείτο από ένα πανεπιστημιακό της ειδικότητας που εξέταζει τους κρινόμενους υποψήφιους, ενα σύμβουλο της ίδιας ειδικότητας και ένα διευθυντή πειραματικού σχολείου πάλι τις ίδιας ειδικότητας με τους κρινόμενους συναδέλφους. Ποιά θα έπρεπε να είναι η σύνθεση των επιτροπών για να χαρακτηριστούν αυτές πιο σοβαρές.
Αυτό που εννοώ είναι να είναι πιο προσεκτικοί στις ενστάσεις. Ως ξενόγλωσσος, δεν έχω περάσει πιστοποίηση β' επιπέδου, γιατί δεν υπάρχουν. Θα μοριοδοτούμουν με 0,5 για το επίπεδο α' σύμφωνα με την εγκύκλιό τους, δεν μοριοδοτήθηκα, έκανα ένσταση, δεν την κέρδισα. Πώς γίνεται; Λυπάμαι αν σας έθιξα εσάς ή γνωστό σας.

Είναι γνωστό τοις πάσι ότι η εγκύκλιος φωτογραφίζει ορισμένη κατηγορία υποψηφίων και οι συμμετέχοντες το έχουν αποδεχτεί, οι επιτροπές όμως εφαρμόζουν τις εγκυκλίους ανεξάρτητα από το αν συμφωνούν με αυτές ή διαφωνούν. Για να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα η  σύνθεση της ομάδας κατασκευής της εγκυκλίου θα πρέπει να είναι πιο σοβαρή και θα συμφωνήσω μαζί σου απόλυτα, χωρίς να έχω θιγεί. :)

Αποσυνδεδεμένος spyrosk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Καλησπέρα, είμαι νέο μέλος και  βρίσκω εξαιρετικά χρήσιμο αυτό το forum. Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας, αν βέβαια θέλετε... Θεωρείτε οτι είναι πιο ασφαλές να τοποθετηθεί κάποιος σε πειραματικό ακόμη κι αν έχει εκεί λιγότερες ώρες Α ανάθεσης από το να μείνει στην οργανική του όντας υπεράριθμος?

Συμμετέχεις σε μια διαδικασία επιλογής,

γιατί έτσι σου αρέσει,
γιατί είσαι ψώνιο με το τι διδάσκεις και πως το διδάσκεις,
για το  prestige,
γιατί το επίπεδο των μαθητών θα είναι καλύτερο από τα άλλα σχολεία,
γιατί μπορείς να κάνεις οποιαδήποτε καινοτομία θελήσεις εσύ.
γιατί........


Η επιλογή του πειραματικού σχολείου δεν θα πρέπει να έχει τέτοιου είδους διλήμματα που θέτεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος dia12

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
έχεις δίκιο spyrosk, έτσι θα έπρεπε να είναι... μόνο που με αυτά που συμβαίνουν το τελευταίο διάστημα έχω τρομοκρατηθεί... αυτοί είναι αδίστακτοι! Και επειδή δεν ανήκω στις "βαριές ειδικότητες" (ΠΕ 02,03,04), σκέφτομαι οτι είναι πιθανό με μια γραμμή να μας σβήσουν από το χάρτη, όπως έκαναν με τις ειδικότητες της τεχνικής. Χωρίς σχέδιο, χωρίς οργάνωση, χωρίς πρόβλεψη, χωρίς μέτρο, χωρίς κανένα αίσθημα δικαίου... το τελευταίο θεωρώ οτι είναι και το χειρότερο, οτι δεν υπάρχει δλδ. πια κανένα αίσθημα ασφάλειας δικαίου...

Σημ. ο άντρας μου δουλεύει στην ΕΡΤ (...), όπως καταλαβαίνεις το να κινδυνέψω κι εγώ να χάσω τη δουλειά μου -μέσα σ ένα μήνα και οι δύο - είναι άγριο, πίστεψέ με, πολύ άγριο! 

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
dia12
αν και δεν ανακουφιζει το αγχος σου, ειμαστε αρκετοι σε αυτη την περιεργη κατασταση. προσπαθησε να εισαι ψυχραιμη , και σιγουρα δεν συμμετεχεις πια αυτες τις μερες σε μια διαδικασια επιλογης μόνο για τους λόγους που αναφερει ο συναδελφος. Αυτο μπορει να γινει εαν εχεις λυσει το οικονομικο σου θεμα, μενεις με τους γονεις σου ή τελοσπαντων εχεις τοσα χρηματα ωστε να κανεις το κέφι σου. Ετσι βεβαια ΘΑΠΡΕΠΕ να ειναι. Αλλά οταν εμφανιζεσαι με το αγχος πανω απο το κεφαλι σου< το ΙΔΙΟ ειχα κι εγω, ούτε ανετος μπορεις να εισαι, ουτε να διαφανει η αγαπη για την δουλεια σου. Επαναλαμβανω μεσα στο κεφαλι μου το πως συμπεριφερθηκα, και τους δινω δικιο για την οποια χαμηλη βαθμολογία μπορει να εχω λάβει.
Η ανεργια  των συζυγων μας, η αμφιβολια για την δικη μας θέση, η σκεψη των παιδιων μας που σιγουρα εχουν ακομα αναγκη οικονομικης υποστηριξης ειναι λόγοι αρκετοι για να μπεις μεσα και να νοιωθεις να βουλιαζεις σε μια θαλασσα λέξεων και να αναρωτιεσαι : Εγω τα λεω αυτα;

Αποσυνδεδεμένος spyrosk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Από αυτή την άποψη παιδιά έχετε δίκιο, το σίγουρο είναι ότι με την επιλογή σου σε πειραματικό σχολείο προσωρινά (λέω προσωρινά) αποφεύγεις το άγχος του ξαφνικού θανάτου ότι ειδικότητα και να έχεις. Οι τελευταίοι που θα μπουν σε κινητικότητα (ποιος άραγε επινόησε αυτή την έκφραση) θα είναι οι καθηγητές και οι δάσκαλοι των πειραματικών.


Αποσυνδεδεμένος john-πε06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
    • Προφίλ
Από αυτή την άποψη παιδιά έχετε δίκιο, το σίγουρο είναι ότι με την επιλογή σου σε πειραματικό σχολείο προσωρινά (λέω προσωρινά) αποφεύγεις το άγχος του ξαφνικού θανάτου ότι ειδικότητα και να έχεις. Οι τελευταίοι που θα μπουν σε κινητικότητα (ποιος άραγε επινόησε αυτή την έκφραση) θα είναι οι καθηγητές και οι δάσκαλοι των πειραματικών.
Αυτό είναι το μόνο βέβαιο...Γι'αυτό άλλωστε έγιναν τόσες αιτήσεις...Σου λέει ο άλλος ''ας έχω 5 χρόνια το κεφάλι μου σίγουρο και έχει ο Θεός''....Σιγά μην υπήρχε τόση προθυμία για τη σκληρή δουλειά σε πειραματικά σε διαφορετική περίπτωση....

Αποσυνδεδεμένος dconsta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα! Συνεχίζοντας τη συζήτηση περί των λόγων για τους οποίους κάποιος μπορεί να κάνει αίτηση στα πειραματικά, να πω ότι η διάθεση για ένα καλύτερο (  ;;;;   ) διδακτικό/επαγγελματικό περιβάλλον δεν αποκλείει και τα λογικά επιχειρήματα που ακούστηκαν (κινητικότητα, ανεργία, κλπ)... Ευτυχής συγκυρία είναι να συνδυάζονται αρμονικά! Αλλωστε τη φιλοσοφία για το τι κάνεις μέσα στην τάξη την κουβαλάς παντού. Ακόμα και εκεί που οι άλλοι (οι οποιοιδήποτε) στέκονται εμπόδιο...
Οσο για το prestige που αναφέρθηκε, απίθανο μου φαίνεται ή, για να το θέσω καλύτερο, μάλλον χιλιομπαλωμένο... :-\


Αποσυνδεδεμένος alexandra-02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα. Κανένα νέο για τις συνεντεύξεις... Γνωρίζει κανείς κάτι περισσότερο;

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Καλημέρα. Κανένα νέο για τις συνεντεύξεις... Γνωρίζει κανείς κάτι περισσότερο;
Τα αποτελέσματα εννοείς; Αναμένουμε ακόμα.

Αποσυνδεδεμένος rataplan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα. Κανένα νέο για τις συνεντεύξεις... Γνωρίζει κανείς κάτι περισσότερο;
Τα αποτελέσματα εννοείς; Αναμένουμε ακόμα.
εχουν  ανακοινωθει  από  χθες  στην  ιστοσελιδα  του  υπουργειου.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
που ακριβώς στη σελίδα του υπουργείου μπαίνουμε για να τα δούμε?
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
που ακριβώς στη σελίδα του υπουργείου μπαίνουμε για να τα δούμε?
το βρήκα εδώ:
http://www.minedu.gov.gr/grafeio-typoy-kai-dimosion-sxeseon-main/deltia-typoy-main/9921-23-07-13.html
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159609
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 379
Σύνολο: 382

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.144 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.