*

Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα στη βάση της ΔΕΠΠΣ -Πρότυπα πειραματικά σχολεία της χώρας  (Αναγνώστηκε 123112 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alexandra-02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα
Είμαι νέο μέλος. Πραγματικά ενδιαφέροντα όλα τα θέματα συζήτησης. Γνωρίζει κανείς έγκυρα πότε θα ανακοινωθούν τα αποτελέσματα των συνεντεύξεων;Θα υπάρξουν νέοι αξιολογικοί πίνακες ή θα ανακοινωθούν κατευθείαν οι τοποθετήσεις;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Cryssa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ούτε εγώ λέω πως έγινε για να ωφεληθούν ορισμένοι. Απλώς ότι ορισμένοι έβαλαν διάφορα χωρίς κάποιο επίσημο αποδεικτικό και τα ΕΠΕΣ τα δεχτηκαν.
Εμένα για παράδειγμα ούτε καν που μου πέρασε από το μυαλό να βαλω τέτοιες "ανεπίσημες" δράσεις παρόλο που θα μπορούσα αν ήθελα. Απλώς θα το ξέρω για άλλη φορά!  :)

Καλό μας καλοκαίρι!!!

Μοριοδοτήθηκαν, από όσο γνωρίζω, τέτοιου είδους δραστηριότητες μέσα στην τάξη, όταν επιβεβαιώνονταν από τον δ/ντή του σχολείου.Δυστυχώς, πολλοί δεν γνωρίζαμε ότι μπορούσαμε να τα είχαμε βάλει.
Καλά αποτελέσματα σε όλους και δεν πειράζει αν δεν προσληφθούμε σε πρότυπο,ακόμα και ένας καλός βαθμός που μπορεί να κερδίσουμε από τη συνέντευξη είναι κι αυτό ένα κέρδος


Αποσυνδεδεμένος spyrosk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Λογικά μαζί με τα αποτελέσματα των συνεντεύξεων θα αναρτηθούν τα συνολικά αποτελέσματα, και η τοποθετήσεις των εκπαιδευτικών στα σχολεία, η διαδικασία αυτή δεν διαρκεί πάνω από 10 λεπτά όταν είναι γνωστά τα αποτελέσματα των συνεντεύξεων. Εκτιμώ ότι θα ανακοινωθούν όλα μαζί, συνεντεύξεις, συνολικό άθροισμα μορίων υποψηφίων και τοποθετήσεις. Το πότε θα γίνει η ανακοίνωση πιστεύω ότι μέχρι την Τετάρτη -  Πέμπτη θα έχουν τελειώσει όλα.

Θέτω όμως το ερώτημα! Η βαθμολογία της συνέντευξης θα αλλάξει ριζικά την μέχρι τώρα σειρά των τυπικών προσόντων ή όχι; Με άλλα λόγια το εύρος της βαθμολογίας των επιτροπών θα είναι μικρό (πχ. από 21-25 μόρια για τον κάθε υποφήφιο) που σημαίνει ότι η σειρά κατάταξης δεν θα έχει σημαντικές αλλαγές ή θα είναι μεγάλο (πχ. από 5 - 25 μόρια ) οπότε η σειρά κατάταξης μπορεί να ανατραπεί και οι τελευταίοι έσονται πρώτοι.....

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Ρε συνάδελφοι πως είναι δυνατόν να μοριοδοτήθηκαν "μάθημα με power point" χωρίς κάποιο αποδεικτικό χαρτί; Και τι σημαίνει "επιβεβαίωση από τον διευθυντή"; Εάν ξέρετε τέτοιες περιπτώσεις συγκεκριμένα, πρέπει να κάνετε ένσταση. Τα κριτήρια που είναι στο 2.3 απ όσο ξέρω περνάνε όλα από "επίσημα" κανάλια και υπάρχει βεβαίωση συμμετοχής όταν ολοκληρώνονται. Κάνω λάθος;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος PADA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Ρε συνάδελφοι πως είναι δυνατόν να μοριοδοτήθηκαν "μάθημα με power point" χωρίς κάποιο αποδεικτικό χαρτί; Και τι σημαίνει "επιβεβαίωση από τον διευθυντή"; Εάν ξέρετε τέτοιες περιπτώσεις συγκεκριμένα, πρέπει να κάνετε ένσταση. Τα κριτήρια που είναι στο 2.3 απ όσο ξέρω περνάνε όλα από "επίσημα" κανάλια και υπάρχει βεβαίωση συμμετοχής όταν ολοκληρώνονται. Κάνω λάθος;

Συμφωνώ κι εγώ. Αν κάποιος ξέρει περίπτωση που μοριοδοτήθηκε κάτι με απλή βεβαίωση από το διευθυντή του σχολείου πρέπει να το καταγγείλει στη ΔΕΠΠΣ άμεσα. Είναι υποχρέωσή του απέναντι τόσο στον εαυτό του, όσο και απέναντι σε ολόκληρη την εκπαιδευτική κοινότητα.

Αποσυνδεδεμένος john-πε06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
    • Προφίλ
Λογικά μαζί με τα αποτελέσματα των συνεντεύξεων θα αναρτηθούν τα συνολικά αποτελέσματα, και η τοποθετήσεις των εκπαιδευτικών στα σχολεία, η διαδικασία αυτή δεν διαρκεί πάνω από 10 λεπτά όταν είναι γνωστά τα αποτελέσματα των συνεντεύξεων. Εκτιμώ ότι θα ανακοινωθούν όλα μαζί, συνεντεύξεις, συνολικό άθροισμα μορίων υποψηφίων και τοποθετήσεις. Το πότε θα γίνει η ανακοίνωση πιστεύω ότι μέχρι την Τετάρτη -  Πέμπτη θα έχουν τελειώσει όλα.

Θέτω όμως το ερώτημα! Η βαθμολογία της συνέντευξης θα αλλάξει ριζικά την μέχρι τώρα σειρά των τυπικών προσόντων ή όχι; Με άλλα λόγια το εύρος της βαθμολογίας των επιτροπών θα είναι μικρό (πχ. από 21-25 μόρια για τον κάθε υποφήφιο) που σημαίνει ότι η σειρά κατάταξης δεν θα έχει σημαντικές αλλαγές ή θα είναι μεγάλο (πχ. από 5 - 25 μόρια ) οπότε η σειρά κατάταξης μπορεί να ανατραπεί και οι τελευταίοι έσονται πρώτοι.....
Προσωπικά δεν βλέπω γιατί να μην κυμανθεί από 5-25...Ίσα-ίσα αμβλύνονται πιθανώς με αυτό το τρόπο οι αδικίες που ειπώθηκαν από κάποιους προηγουμένως...

Αποσυνδεδεμένος angela_p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ρε συνάδελφοι πως είναι δυνατόν να μοριοδοτήθηκαν "μάθημα με power point" χωρίς κάποιο αποδεικτικό χαρτί; Και τι σημαίνει "επιβεβαίωση από τον διευθυντή"; Εάν ξέρετε τέτοιες περιπτώσεις συγκεκριμένα, πρέπει να κάνετε ένσταση. Τα κριτήρια που είναι στο 2.3 απ όσο ξέρω περνάνε όλα από "επίσημα" κανάλια και υπάρχει βεβαίωση συμμετοχής όταν ολοκληρώνονται. Κάνω λάθος;
Το 2.3.Α είναι το θέμα. Από τη στιγμή που αναφέρει: "Συμμετοχή σε καινοτόμες  διδακτικές  πρακτικές όπως διαθεματικές δράσεις, projects, χρήση των ΤΠΕ, ομαδοσυνεργατικές δράσεις, κλπ."
πόσο "επίσημα" μπορεί να είναι αυτά; Σου λέει ο άλλος, εγώ κάνω το μάθημά μου με ΤΠΕ, σύμφωνα με το παραπάνω πρέπει να μοριοδοτηθώ (και μάλιστα αδρά!!!). Το βεβαιώνει και ο δ/ντης μου

Αποσυνδεδεμένος chrysalis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Ακόμα και μετά από ένστασή μου δεν έγινε δεκτή η πιστοποίηση Α΄στις ΤΠΕ ούτε το πτυχίο του Πανεπιστημίου ως γνώση ξένης γλώσσας. Ποιοι διδάσκουν δηλαδή ξένες γλώσσες, μόνο αυτοί που έχουν Proficiency; Από εκεί και μόνο κατάλαβα ότι ήταν άχρηστο να πάω στη συνέντευξη (παρόλο που και χρήση ΤΠΕ κάνω στην τάξη και όσες ερωτήσεις είχατε προβάλει μέσα στο φόρουμ μου φάνηκαν κατανοητές και εύκολες, κι ας με προέτρεπε συνάδελφος να πάω, γιατί πάντα τα πάω υπέροχα στις συνεντεύξεις). Καλή τύχη στους υπόλοιπους, εύχομαι του χρόνου να υπάρχουν πιο σοβαρές επιτροπές.
"In Greece wise men speak and fools decide."-George Santayana

Αποσυνδεδεμένος spyrosk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
.... Καλή τύχη στους υπόλοιπους, εύχομαι του χρόνου να υπάρχουν πιο σοβαρές επιτροπές.

Δεν κατάλαβα συναδέφισσα Lena Ras,  τι εννοείς όταν εύχεσαι να υπάρχουν σε μελοντικές χρήσεις πιο σοβαρές επιτροπές!. Να διευκρινήσουμε ότι κάθε επιτροπή αποτελείτο από ένα πανεπιστημιακό της ειδικότητας που εξέταζει τους κρινόμενους υποψήφιους, ενα σύμβουλο της ίδιας ειδικότητας και ένα διευθυντή πειραματικού σχολείου πάλι τις ίδιας ειδικότητας με τους κρινόμενους συναδέλφους. Ποιά θα έπρεπε να είναι η σύνθεση των επιτροπών για να χαρακτηριστούν αυτές πιο σοβαρές.

Αποσυνδεδεμένος nena8

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Θα διαφωνήσω γιατί τουλάχιστον στην επιτροπή που εξέταζε τους καθηγητές καλλιτεχνικών, ήταν ο πρόεδρος φυσικός η σύμβουλος οικονομολόγος και κάποια άλλη ειδικότητα (απ'ότι μου είπε μια υποψήφια που τον είχε ξανασυναντήσει) και ο διευθυντής.
''Es tan corto el amor, y es tan largo el olvido.Porque en noches como ésta la tuve entre mis brazos,mi alma no se contenta con haberla perdido.Aunque éste sea el último dolor que ella me causa,y éstos sean los últimos versos que yo le escribo.''
P.Neruda

Αποσυνδεδεμένος PADA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Ρε συνάδελφοι πως είναι δυνατόν να μοριοδοτήθηκαν "μάθημα με power point" χωρίς κάποιο αποδεικτικό χαρτί; Και τι σημαίνει "επιβεβαίωση από τον διευθυντή"; Εάν ξέρετε τέτοιες περιπτώσεις συγκεκριμένα, πρέπει να κάνετε ένσταση. Τα κριτήρια που είναι στο 2.3 απ όσο ξέρω περνάνε όλα από "επίσημα" κανάλια και υπάρχει βεβαίωση συμμετοχής όταν ολοκληρώνονται. Κάνω λάθος;
Το 2.3.Α είναι το θέμα. Από τη στιγμή που αναφέρει: "Συμμετοχή σε καινοτόμες  διδακτικές  πρακτικές όπως διαθεματικές δράσεις, projects, χρήση των ΤΠΕ, ομαδοσυνεργατικές δράσεις, κλπ."
πόσο "επίσημα" μπορεί να είναι αυτά; Σου λέει ο άλλος, εγώ κάνω το μάθημά μου με ΤΠΕ, σύμφωνα με το παραπάνω πρέπει να μοριοδοτηθώ (και μάλιστα αδρά!!!). Το βεβαιώνει και ο δ/ντης μου

Πιστεύω ότι καμμία βεβαίωση από διευθυντή σχολείου δεν πρέπει να γίνει αποδεκτή. Θεωρώ ότι απαιτούνται βεβαιώσεις ανώτερης βαθμίδας. Να κάνετε συγκεκριμένες καταγγελίες αν ξέρετε κάτι.

Αποσυνδεδεμένος spyrosk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Θα διαφωνήσω γιατί τουλάχιστον στην επιτροπή που εξέταζε τους καθηγητές καλλιτεχνικών, ήταν ο πρόεδρος φυσικός η σύμβουλος οικονομολόγος και κάποια άλλη ειδικότητα (απ'ότι μου είπε μια υποψήφια που τον είχε ξανασυναντήσει) και ο διευθυντής.

Λογικό είναι συναδέλφισσα nena, δεν υπάρχουν διευθυντές πειραματικών σχολείων με ειδικότητα καλλιτεχνικών, ούτε σύμβουλοι καλλιτεχνικών και αν υπάρχουν δεν είναι εύκολο να τους πείσεις να κάνουν επιτροπή με 38 ευρώ την ημέρα αμοιβή κατακαλόκαιρο, και με εργασία από το πρώι μέχρι το βράδυ, όσο για πανεπιστημιακούς των καλλιτεχνικών μαθημάτων, δεν νομίζω κανείς από αυτούς να ασχολείται με την δευτεροβάμια και την πρωτοβάθμια εκπαίδευση. Κοίταξε όμως τις επιτροπές των βασικών ειδικοτήτων να δείς την συνθεσή τους!

Όσο για το άλλο θέμα που είναι επίκαιρο για το θέμα της μοριοδότησης δραστηριοτήτων σχολείου με υπογραφή διευθυντή, το μόνο που άκουσα είναι ότι μια επιτροπή τις απέρριψε χωρίς δεύτερη κουβέντα. Το αν συμβαίνει αυτό ίσως θα πρέπει να ερευνηθεί στην επαρχία, όπου οι διαπροσωπικές σχέσεις είναι σε διαφορετικό επίπεδο από  τις αστικές περιοχές. Επίσημα δεν έχει ακουστεί τίποτε παρά μόνο λόγια υποψηφίων συναδέλφων που και αυτοί από κάπου τα άκουσαν. Χειροπιαστό τίποτε

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 941
    • Προφίλ
ελα τωρα... οι φυσικοι ειναι καλοι ανθρωποι!

Αποσυνδεδεμένος angela_p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Οι "βασικές" ειδικότητες (φιλόλογοι-μαθηματικοί-ΠΕ04-δάσκαλοι) είχαν επιτροπή της ίδιας ειδικότητας όπως επίσης και οι ξενόγλωσσοι. Σε ειδικότητες όπως: ΠΕ09-ΠΕ10-ΠΕ19-ΠΕ20 κλπ η επιτροπή ήταν άσχετες ειδικότητες. Όπως επίσης και στην επαρχία, που η επιτροπή πολλές φορές ήταν μια για όλους.

Για τη μοριοδότηση των δραστηριοτήτων, εγώ το άκουσα από έναν συνυποψήφιό μου, ο οποίος μιλούσε για τον εαυτό του, αλλά πέρα από αυτό δεν έχω περισσότερα στοιχεία και λεπτομέρειες για κάποια καταγγελία. 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 570
Σύνολο: 578

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.