*

Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα στη βάση της ΔΕΠΠΣ -Πρότυπα πειραματικά σχολεία της χώρας  (Αναγνώστηκε 123518 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Ευχαριστούμε για την ενημέρωση. Όντως πέρασε στα ψιλά.

Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος alexandra-02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα!Ευχαριστώ για την ενημέρωση. Πραγματικά δεν το είχα δει... Άλλη μια ερώτηση, αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει. Στην ανακοίνωση της ΔΕΠΠΣ αναφέρεται το εξής: "Η επιλογή των εκπαιδευτικών θα γίνει από τη Δ.Ε.Π.Π.Σ. με βάση τον εν λόγω αξιολογικό πίνακα και τις δηλώσεις προτίμησής τους". Πως ακριβώς γίνεται η διαδικασία; Είναι δυνατό κάποιος με λιγότερα μόρια, να τοποθετηθεί σε κάποιο σχολείο, επειδή το έχει πρώτη προτίμηση και κάποιος άλλος με περισσότερα μόρια να μείνει εκτός τοποθετήσεων, επειδή το ίδιο σχολείο το έχει 3η ή 4η προτίμηση; Βοηθήστε με να καταλάβω τη διαδικασία...

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Πιστεύω ότι αυτός με τα περισσότερα μόρια πάει στο σχολείο της επιλογής του ανεξάρτητα από τη θέση που το έχει δηλώσει.
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος alexandra-02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
giotamike σ' ευχαριστώ! Τι εννοείς όταν λες πάει στο σχολείο της προτίμησής του; Αν και οι δύο έχουν δηλώσει το ίδιο σχολείο, αλλά με διαφορετική σειρά προτίμησης; Το πιάνει αυτός με τα περισσότερα μόρια ή αυτός που το έχει πιο ψηλά στη σειρά προτίμησης;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
αυτός με τα περισσότερα μόρια (όπως με τις τοποθετήσεις) δε μπορώ να φανταστώ να ισχύει κάτι διαφορετικό ;)
καλή τοποθέτηση :)
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος john-πε06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
    • Προφίλ
Ας  μας ενημερώσει κανείς πώς έγινε και κάποια ''φυντάνια'' πήραν πάνω από 25 στη συνέντευξη και με αυτό το τρόπο ανέβηκαν(με τη βοήθεια του ''γερανού'')αρκετές δεκάδες θέσεις.Και μη πει κανείς λόγω ενστάσεων γιατί είναι λίγο απίθανο να πήρε κάποιος 25/25 στη συνέντευξη και να πήρε και άλλους 5-6 βαθμούς από ενστάσεις,...

Αποσυνδεδεμένος ditheo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ας  μας ενημερώσει κανείς πώς έγινε και κάποια ''φυντάνια'' πήραν πάνω από 25 στη συνέντευξη και με αυτό το τρόπο ανέβηκαν(με τη βοήθεια του ''γερανού'')αρκετές δεκάδες θέσεις.Και μη πει κανείς λόγω ενστάσεων γιατί είναι λίγο απίθανο να πήρε κάποιος 25/25 στη συνέντευξη και να πήρε και άλλους 5-6 βαθμούς από ενστάσεις,...

Αν και δεν το αποκλείω όντως η διαφορά να προέκυψε από ενστάσεις, τι περίμενες από μία διαδιακασία τόσο προσωπική; Δεν ήξερες τι γίνεται;χαυλιόδοντες ξερεις τι θα πει;
Θεωρώ ότι οι θέσεις ήταν προκαθορισμένες αν και δεν έχω κανένα παράπονο από τον εαυτό μου, ωστόσο θεωρώ ότι ήταν γελοίο να με ρωτάνε για θέματα λειτουργίας του πειραματικού εφόσον εξυπακούεται ότι δεν έχω δουλέψει ποτέ σε αυτό.


Αποσυνδεδεμένος john-πε06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
    • Προφίλ
Ας  μας ενημερώσει κανείς πώς έγινε και κάποια ''φυντάνια'' πήραν πάνω από 25 στη συνέντευξη και με αυτό το τρόπο ανέβηκαν(με τη βοήθεια του ''γερανού'')αρκετές δεκάδες θέσεις.Και μη πει κανείς λόγω ενστάσεων γιατί είναι λίγο απίθανο να πήρε κάποιος 25/25 στη συνέντευξη και να πήρε και άλλους 5-6 βαθμούς από ενστάσεις,...

Αν και δεν το αποκλείω όντως η διαφορά να προέκυψε από ενστάσεις, τι περίμενες από μία διαδιακασία τόσο προσωπική; Δεν ήξερες τι γίνεται;χαυλιόδοντες ξερεις τι θα πει;
Θεωρώ ότι οι θέσεις ήταν προκαθορισμένες αν και δεν έχω κανένα παράπονο από τον εαυτό μου, ωστόσο θεωρώ ότι ήταν γελοίο να με ρωτάνε για θέματα λειτουργίας του πειραματικού εφόσον εξυπακούεται ότι δεν έχω δουλέψει ποτέ σε αυτό.
Όντως έτσι είναι τα πράγματα δυστυχώς...Αφού ήθελαν συγκεκριμένους ανθρώπους,γιατί΄έγινε όλο αυτό το τσίρκο?Για τα μάτια του κόσμου?
Γιατί πήραν κατά κόρον περισσότερα μόρια στη συνέντευξη τα άτομα που είχαν πολλά μόρια στο τελευταίο πεδίο?Γιατί υποψήφια άτομα ''έτυχε'' να δώσουν συνέντευξη στον διευθυντή που είχαν τη σχολική χρονιά που πέρασε(!!!!!!!!!!!!!!!) και όλως τυχαίως πήραν 24άρια και 25άρια...?Α ρε ελλαδιστάν....

Αποσυνδεδεμένος antonispe20

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
λίγα σχόλια για τη διαδικασία

1) θα τοποθετηθούν σε πειραματικά/πρότυπα καθηγητές που δεν έχουν καν μεταπτυχιακό. Είχαν όμως προετοιμάσει καλά το τελευταίο πεδίο κα ήξεραν πολύ καλά τι γίνεται δεκτο και τι όχι. Πως τα ήξεραν ρε παιδί μου

2) Συνάδελφοι με διδακτορικό και μεταπτυχιακό (δεν έχω για να μην παρεξηγηθώ) βρέθηκαν στις τελευταίες θέσεις, ωραία αξιοκρατία

Τέλος το σημαντικότερο, από ότι κατάλαβα από όλη τη διαδικασία και από τη συνέντευξη δεν δίνουν δεκάρα ούτε τι μάθημα κάνεις ούτε τι κάνεις μέσα στην τάξη. Τους ενδιαφέρουν οι δραατηριότητες εκτός  τάξης, θεατρικά, μουσικές παραστάσεις, dancing with the stars, greek idol, fame story κλπ

Αυτή η εντύπωση μου δόθηκε και δεν ξέρω αν θα ήθελα να ήμουν σε ένα τέτοιο σχολείο. Πραγματικά. Ο μόνος λόγος που έκανα αίτηση ήταν γιατί δεν έχω οργανική.

Είναι φανερό ότι ο στόχος δεν είναι να φτιάξουν καλά σχολεία αλλά σχολεία του φαίνεσθαι, να διοργανωνουν εκδηλώσεις και παραστάσεις για δημόσιες σχέσεις και να αλληλοσυγχαίρονται και να λένε ο ένας στον άλλον πόσο καλοί δάσκαλοι είναι όταν την ίδια ώρα οι μαθητές τους  θα συνωστίζονται σε κάποιο συνοικιακό φροντιστήριο

ΥΓ. Αυτό που λέτε με τη συνέντευξη πάντως έχετε κάποιο δίκιο. Έγιναν τρομερές ανακατατάξεις, αλλά αυτοί που "ήταν προετοιμασμένοι" και ήξεραν τη διαδικασία πήγαν καλά.

Αποσυνδεδεμένος ditheo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
λίγα σχόλια για τη διαδικασία

1) θα τοποθετηθούν σε πειραματικά/πρότυπα καθηγητές που δεν έχουν καν μεταπτυχιακό. Είχαν όμως προετοιμάσει καλά το τελευταίο πεδίο κα ήξεραν πολύ καλά τι γίνεται δεκτο και τι όχι. Πως τα ήξεραν ρε παιδί μου

2) Συνάδελφοι με διδακτορικό και μεταπτυχιακό (δεν έχω για να μην παρεξηγηθώ) βρέθηκαν στις τελευταίες θέσεις, ωραία αξιοκρατία

Τέλος το σημαντικότερο, από ότι κατάλαβα από όλη τη διαδικασία και από τη συνέντευξη δεν δίνουν δεκάρα ούτε τι μάθημα κάνεις ούτε τι κάνεις μέσα στην τάξη. Τους ενδιαφέρουν οι δραατηριότητες εκτός  τάξης, θεατρικά, μουσικές παραστάσεις, dancing with the stars, greek idol, fame story κλπ

Αυτή η εντύπωση μου δόθηκε και δεν ξέρω αν θα ήθελα να ήμουν σε ένα τέτοιο σχολείο. Πραγματικά. Ο μόνος λόγος που έκανα αίτηση ήταν γιατί δεν έχω οργανική.

Είναι φανερό ότι ο στόχος δεν είναι να φτιάξουν καλά σχολεία αλλά σχολεία του φαίνεσθαι, να διοργανωνουν εκδηλώσεις και παραστάσεις για δημόσιες σχέσεις και να αλληλοσυγχαίρονται και να λένε ο ένας στον άλλον πόσο καλοί δάσκαλοι είναι όταν την ίδια ώρα οι μαθητές τους  θα συνωστίζονται σε κάποιο συνοικιακό φροντιστήριο

ΥΓ. Αυτό που λέτε με τη συνέντευξη πάντως έχετε κάποιο δίκιο. Έγιναν τρομερές ανακατατάξεις, αλλά αυτοί που "ήταν προετοιμασμένοι" και ήξεραν τη διαδικασία πήγαν καλά.

Και το σπουδαιότερο ποιο είναι κοντά σε αυτά που άψογα περιέγραψες;
Ό,τι κάνεις από αυτά που ποτέ δεν σε επιμόρφωσαν ούτε και σπούδασες πώς να τα κάνεις, δεν θα είναι τελικά προσόν δικό σου αλλά του διευθυντή που θα μοστράρει το όνομά του μπροστά, του σχολείου που θα αξιολογηθεί στο μέλλον θετικά και αφού ξεζουμίσουν τα καλύτερα και πιο δραστήρια σου χρόνια μετά λήγει η θητεία σου και όπως και η συνάδελφος του επαλ που απολύθηκε και είχε και αριστεία θα απολυθείς και εσύ. Παρ' όλα αυτά όλοι ελπίζαμε να βγούμε κερδισμένοι από αυτή τη φθοροποιό δοκιμασία που δεν θα ευχόμουν να ξαναπεράσω.

Αποσυνδεδεμένος alexandra-02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα! silkcut, ευχαριστώ για την ενημέρωση.  :)
Οι τοποθετήσεις γνωρίζει κανείς πότε θα ανακοινωθούν; Θα εξαντλήσουν την προθεσμία που έδινε η σχετική εγκύκλιος;

Αποσυνδεδεμένος 2013

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
    • Προφίλ

Καλημέρα!

1-5 Αυγούστου θα ανακοινωθούν οι τοποθετήσεις! Τηλεφώνησα στο ΥΠΑΙΘ και με ενημέρωσαν.

ΕΡΩΤΗΣΗ:  σάς επέτρεψαν να δηλώσετε και Δημοτικά ενώ είσαστε ΠΕ11 ή ΠΕ06 διορισμένοι στη Δευτεροβάθμια;  ;)

Αποσυνδεδεμένος Kounavi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Πιστεύω τελικά ότι το μόνο κίνητρο για τα πειραματικά είναι να είσαι κοντά στο σπίτι σου για 5 χρόνια...και για όσους δεν έχουν οργανική και γυρίζουν από νησί σε νησί, νομίζω ότι είναι ο μοναδικός τρόπος για να δουν το σπίτι τους...έστω και για λίγα χρόνια...από κει και πέρα δεν νομίζω ότι γίνεται κάτι το ιδιαίτερο σ αυτά τα σχολεία..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159507
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 330
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 283
Σύνολο: 301

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.