*

Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα στη βάση της ΔΕΠΠΣ -Πρότυπα πειραματικά σχολεία της χώρας  (Αναγνώστηκε 123574 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alexandra-02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
1-5 Αυγούστου οι τοποθετήσεις στα πειραματικά; Νόμιζα το πολύ ως 31/7 σύμφωνα με την εγκύκλιο.. :-\
Γιατί χρειάζεται τόσος χρόνος; Από 23/7 είναι γνωστά τα τελικά αποτελέσματα της αξιολόγησης...  Ας είναι... Ευχαριστώ 2013 για την ενημέρωση! Ίδομεν, λοιπόν...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος antonispe20

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πολύ ενδιαφέρον.
Έχουν τα οριστικά μόρια, έχουν και τις επιλογές μας. Με ένα απλό excelακι τα αποτελέσματα είναι θέμα λίγων δευτερολέπτων.

Ακόμα και με το χέρι είναι πανεύκολο αφού οι θέσεις των πειραματικών δεν είναι και τόσες πολλές

Αλήθεια γιατί χρειάζονται τόσες πολλές μέρες? Τι πρέπει να βάλω εγώ με το μυαλό μου?  ;)

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Πιστεύω τελικά ότι το μόνο κίνητρο για τα πειραματικά είναι να είσαι κοντά στο σπίτι σου για 5 χρόνια...και για όσους δεν έχουν οργανική και γυρίζουν από νησί σε νησί, νομίζω ότι είναι ο μοναδικός τρόπος για να δουν το σπίτι τους...έστω και για λίγα χρόνια...από κει και πέρα δεν νομίζω ότι γίνεται κάτι το ιδιαίτερο σ αυτά τα σχολεία..
Εγώ πάλι έχω την εικόνα ότι στα πειραματικά, εκτός από το ανεβασμένο επίπεδο των μαθητών που μπαίνουν, υπάρχουν ΛΕΦΤΑ  ;D ;D . Τουτέστιν, ότι ζητήσεις από υλικά, εκδρομές κτλ, (στα πλαίσια του λογικού) το έχεις ΑΜΕΣΑ. Και αυτή η συνθήκη από μόνη της, κατά την γνώμη μου, είναι αρκετή για να αναβαθμίσει κατακόρυφα την δουλειά που γίνεται (ακόμα και χωρίς τα "αστέρια" μαθητές).

Αποσυνδεδεμένος john-πε06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
    • Προφίλ
Πολύ ενδιαφέρον.
Έχουν τα οριστικά μόρια, έχουν και τις επιλογές μας. Με ένα απλό excelακι τα αποτελέσματα είναι θέμα λίγων δευτερολέπτων.

Ακόμα και με το χέρι είναι πανεύκολο αφού οι θέσεις των πειραματικών δεν είναι και τόσες πολλές

Αλήθεια γιατί χρειάζονται τόσες πολλές μέρες? Τι πρέπει να βάλω εγώ με το μυαλό μου?  ;)
Ελα ντε,γιατί άραγε θέλουν τόσες πολλές μέρες για μία διαδικασία που τη κάνει ακόμα και μαθητής γυμνασίου χωρίς υπολογιστή?Μήπως για να βολέψουν τους ''εκλεκτούς'' μη τυχόν μείνει κανείς απέξω?Μήπως γιατί κάποιοι που είναι ψηλά στις λίστες δεν περνάνε στις επιλογές που δήλωσαν και γίνεται προσπάθεια με αλχημείες να βολευτούν και αυτά τα κακόμοιρα κάπου εκτός των επιλογών τους?
Σε αυτό το τελευταίο συνηγορεί και το ότι δεν δημοσιοποιήθηκαν οι επιλογές του καθενός...Γιατί άραγε????Αποτελούν προσωπικά δεδομένα???Από πότε???Εδώ βγάζουν άλλα και άλλα στη φόρα(ονόματα τιθέμενων σε διαθεσιμότητα κτλ),αυτό τους πείραξε?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος xryka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πολύ ενδιαφέρον.
Έχουν τα οριστικά μόρια, έχουν και τις επιλογές μας. Με ένα απλό excelακι τα αποτελέσματα είναι θέμα λίγων δευτερολέπτων.

Ακόμα και με το χέρι είναι πανεύκολο αφού οι θέσεις των πειραματικών δεν είναι και τόσες πολλές

Αλήθεια γιατί χρειάζονται τόσες πολλές μέρες? Τι πρέπει να βάλω εγώ με το μυαλό μου?  ;)
Ελα ντε,γιατί άραγε θέλουν τόσες πολλές μέρες για μία διαδικασία που τη κάνει ακόμα και μαθητής γυμνασίου χωρίς υπολογιστή?Μήπως για να βολέψουν τους ''εκλεκτούς'' μη τυχόν μείνει κανείς απέξω?Μήπως γιατί κάποιοι που είναι ψηλά στις λίστες δεν περνάνε στις επιλογές που δήλωσαν και γίνεται προσπάθεια με αλχημείες να βολευτούν και αυτά τα κακόμοιρα κάπου εκτός των επιλογών τους?
Σε αυτό το τελευταίο συνηγορεί και το ότι δεν δημοσιοποιήθηκαν οι επιλογές του καθενός...Γιατί άραγε????Αποτελούν προσωπικά δεδομένα???Από πότε???Εδώ βγάζουν άλλα και άλλα στη φόρα(ονόματα τιθέμενων σε διαθεσιμότητα κτλ),αυτό τους πείραξε?

Μήπως να επικοινωνήσουμε όλοι οι ενδιαφερόμενοι και να απαιτήσουμε να ανακοινωθούν οι πίνακες ανα σχολείο και με βάση τις επιλογές μας να φαίνεται η κατάταξή μας;;;;
Βέβαια το μαγείρεμα μπορεί να έχει γίνει ήδη αλλά δεδομένου ότι η αίτηση γίνεται ηλεκτρονικά έχει καταγραφεί η ημερομηνία υποβολής και αλλαγής (αν υποθέσουμε ότι γίνεται μαγείρεμα....) οπότε σε περίπτωση που θίγεται το συμφέρον κάποιου μπορεί να το ψάξει...αν και καλό θα ήταν να γίνει κάτι μαζικά απ όλους μας

Αποσυνδεδεμένος john-πε06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
    • Προφίλ
Πολύ ενδιαφέρον.
Έχουν τα οριστικά μόρια, έχουν και τις επιλογές μας. Με ένα απλό excelακι τα αποτελέσματα είναι θέμα λίγων δευτερολέπτων.

Ακόμα και με το χέρι είναι πανεύκολο αφού οι θέσεις των πειραματικών δεν είναι και τόσες πολλές

Αλήθεια γιατί χρειάζονται τόσες πολλές μέρες? Τι πρέπει να βάλω εγώ με το μυαλό μου?  ;)
Ελα ντε,γιατί άραγε θέλουν τόσες πολλές μέρες για μία διαδικασία που τη κάνει ακόμα και μαθητής γυμνασίου χωρίς υπολογιστή?Μήπως για να βολέψουν τους ''εκλεκτούς'' μη τυχόν μείνει κανείς απέξω?Μήπως γιατί κάποιοι που είναι ψηλά στις λίστες δεν περνάνε στις επιλογές που δήλωσαν και γίνεται προσπάθεια με αλχημείες να βολευτούν και αυτά τα κακόμοιρα κάπου εκτός των επιλογών τους?
Σε αυτό το τελευταίο συνηγορεί και το ότι δεν δημοσιοποιήθηκαν οι επιλογές του καθενός...Γιατί άραγε????Αποτελούν προσωπικά δεδομένα???Από πότε???Εδώ βγάζουν άλλα και άλλα στη φόρα(ονόματα τιθέμενων σε διαθεσιμότητα κτλ),αυτό τους πείραξε?

Μήπως να επικοινωνήσουμε όλοι οι ενδιαφερόμενοι και να απαιτήσουμε να ανακοινωθούν οι πίνακες ανα σχολείο και με βάση τις επιλογές μας να φαίνεται η κατάταξή μας;;;;
Βέβαια το μαγείρεμα μπορεί να έχει γίνει ήδη αλλά δεδομένου ότι η αίτηση γίνεται ηλεκτρονικά έχει καταγραφεί η ημερομηνία υποβολής και αλλαγής (αν υποθέσουμε ότι γίνεται μαγείρεμα....) οπότε σε περίπτωση που θίγεται το συμφέρον κάποιου μπορεί να το ψάξει...αν και καλό θα ήταν να γίνει κάτι μαζικά απ όλους μας
Με ποιόν να επικοινωνήσουμε?Εδώ λείπουν όλοι και δεν το σηκώνει κανείς...Και σιγά που θα το δεχτούν να γίνει έτσι,με αυτό το τρόπο θα αποκαλυφθούν οι λαμογιές τους...Τέλος πάντων,ας ελπίσουμε στην ανακοίνωση των τοποθετήσεων να είναι σχετικά σύννομες οι διαδικασίες γιατί μετά υπάρχουν και οι έγγραφες καταγγελίες,οι προσφυγές στα αρμόδια όργανα κτλ...

Αποσυνδεδεμένος alexandra-02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Κανένα νέο από τις τοποθετήσεις,ακόμα;  :-\
Πόσο θα περιμένουμε; Τελειώνει κι ο Ιούλιος πια... Καλημέρα.

Αποσυνδεδεμένος alexandra-02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
"Στο πλαίσιο της εν λόγω διαδικασίας τα ΕΠ.Ε.Σ. των σχολείων θα προχωρήσουν στη σύνταξη αξιολογικού πίνακα των υποψηφίων εκπαιδευτικών μέχρι την Τετάρτη 10 Ιουλίου 2013 και η διαδικασία θα ολοκληρωθεί μέχρι την Τετάρτη 31 Ιουλίου 2013."
 :o

Αποσυνδεδεμένος funes 7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εδώ και πέντε μέρες, στις 25 Ιουλίου στο alfavita έχει αναρτηθεί πίνακας με τίτλο: τελική κατάταξη υποψηφίων για πενταετή θητεία στα πειραματικά, όπου αναφέρονται αναλυτικά τα τελικά μόρια όλων μας. Πώς γίνεται να μην τον έχει δει κανείς σας και, κυρίως, γιατί ο πίνακας αυτός δεν έχει αναρτηθεί στο σάιτ του υπουργείου και του pde; Υπάρχει περίπτωση ο πίνακας αυτός να είναι ανεπίσημος και να αποσυρθεί αύριο μεθαύριο; Μπείτε να τον δείτε όσο περισσότεροι γίνεται και ας τον αποθηκεύσει κάποιος, ώστε να μην εξαφανιστεί με μαγικό τρόπο και ψαχνόμαστε. Εγώ αυτό έκανα.

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Αν αναφερεσαι στον πινακα που ανακοινωθηκε απο το Υπουργειο στις 23/7 φυσικα τον εχουν δει ολοι. Αυτο που περιμενουν ομως ειναι οι τοποθετησεις στα σχολεια γιατι η τελικη καταταξη δεν λεει τις προτιμησεις του καθενος. Θα πρεπει δηλαδη να βγει ενας πινακας αποσπασεων.
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος funes 7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σωστό. Πάω πάσο. Είχα δει μόνο τις δύο τελευταίες σελίδες του forum και σχημάτισα λάθος εντύπωση. Νόμισα ότι ο πίνακας αυτός δεν ήταν έγκυρος και ότι επίκειται νέος. 

Αποσυνδεδεμένος evima

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παρατηρώ ότι η λίστα με τα μόριά μας έχει απομακρυνθεί από τη σελίδα του υπουργείου. Να υποψιαστούμε πως κάτι συμβαίνει ή λέτε πως είναι τυχαίο;;

Αποσυνδεδεμένος ditheo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παρατηρώ ότι η λίστα με τα μόριά μας έχει απομακρυνθεί από τη σελίδα του υπουργείου. Να υποψιαστούμε πως κάτι συμβαίνει ή λέτε πως είναι τυχαίο;;
Από αυτό το forum κατάλαβα ότι όταν ψάχνεις για μία ανακοίνωση του υπουργείου δεν θα κοιτάς στην αρχική σελίδα αλλά θα πηγαίνεις στο "Γραφείο Τύπου" και μετά στο "Δελτίο Τύπου". Αν πάς τώρα θα δεις και τους πίνακες που θέλεις. Ακόμα δεν βγήκαν οι τοποθετήσεις.

Αποσυνδεδεμένος spyrosk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Πολύ ενδιαφέρον.
Έχουν τα οριστικά μόρια, έχουν και τις επιλογές μας. Με ένα απλό excelακι τα αποτελέσματα είναι θέμα λίγων δευτερολέπτων.

Ακόμα και με το χέρι είναι πανεύκολο αφού οι θέσεις των πειραματικών δεν είναι και τόσες πολλές

Αλήθεια γιατί χρειάζονται τόσες πολλές μέρες? Τι πρέπει να βάλω εγώ με το μυαλό μου?  ;)


Έχεις δίκιο συνάδελφε, τα βρίσκει τα ονόματα με ένα exelaki πολύ εύκολα ένας υπάλληλος, αλλά από την άλλη μεριά θα πρέπει να συνεδριάσει μια διοικούσα επιτροπή για την έγκριση (κάτι σαν τα ΠΥΣΔΕ και ΠΥΣΠΕ) και άντε να τους βρεις αυτούς κατακαλόκαιρο και άντε να βρουν κοινή ώρα και άντε να βγει η λίστα με τους τοποθετηθέντες στα πειραματικά μετά αρχίζει ο Γολγοθάς. Η λίστα με τις τοποθετήσεις πρέπει να πάει στον Υπουργό για να τις υπογράψει, και ο Υπουργός λείπει στο Ουζουμπεκιστάν σε ένα συνέδριο για την παιδεία, και τοποθετήσεις εκπαιδευτικών δεν μπορεί να τις υπογράψει «αντ΄ αυτού» άλλος. Και έτσι περνάνε οι μέρες …..


Υπομονή φαγώθηκε ο γάιδαρος…. Στην ουρά θα κολλήσουμε….


Καλή επιτυχία σε όλους είτε τοποθετηθούμε εκεί που θέλουμε είτε όχι,….
Και μην ξεχνάτε υπάρχουν οι κινουμενοαπολυόμενοι,  οι αναπληρωτές , οι συνάδελφοι που δουλεύουν (όταν δουλεύουν ) σε φροντιστήρια για 5 ευρώ την ώρα μέχρι τις 11 το βράδυ και χιλιάδες άνεργοι εκπαιδευτικοί με όνειρα που πάνε χαράμι, το αν θα διδάσκουμε του χρόνου σε πειραματικό είναι η έννοια μας!!!!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159613
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 444
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 442
Σύνολο: 457

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.