*

Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα στη βάση της ΔΕΠΠΣ -Πρότυπα πειραματικά σχολεία της χώρας  (Αναγνώστηκε 123515 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AaSs

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
  • Εργάτης της Εκπαίδευσης
    • Προφίλ

ΓΙΑΤΙ " ... οι εκπαιδευτικοί α) που αποσπώνται στο εξωτερικό και β) που αποσπώνται με θητεία σε ΠΠΣ (άπαντες, συνεπώς, με "θητεία" 3-5 ετών) ΔΕΝ θα προσμετρηθούν στους "υπό υποχρεωτική μετάταξη" ??
 Το γράφει κάπου ?
Όχι, γι αυτό και επεσήμανα την "αναμονή διευκρίνησης από το ΥΠΑΙΘ"...
... ο δάσκαλος "κηπουρός", απλά χαίρεται για τα λουλούδια που βοήθησε ν' ανθίσουν, δεν τα κόβει, όμως!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος 2013

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
    • Προφίλ

@ AaSs  ... συμφωνώ και ειδικά:

γ)  σχετικά με τον πίνακα μορίων μετά τις ενστάσεις, οι αξιοπρεπείς διαδικασίες/ φορείς τον ανακοινώνουν δημόσια ΠΡΙΝ από τις συνεντεύξεις. Σε σχετικό ερώτημα γιατί δεν βγήκε ΠΡΙΝ ο εν λόγω πίνακας αλλά και γιατί ΔΕΝ "τελεσιδίκησαν" οι ενστάσεις πριν από τις συνεντεύξεις ώστε να είναι διαφανή τα κριτήρια (όσο..)/ να μην υπάρχει καχυποψία, η εύστοχη-ευγενική απάντηση ήταν για οικονομία χρόνου. Δεν τίθεται θέμα ευγένειας (όπως αυτο-αποδεικνύεται) αλλά κατ΄ελάχιστον ειρωνίας !!

Ξέρω περίπτωση που όντως έγινε λάθος στον αρχικό πίνακα, και μάλιστα μετά τη διόρθωση λάθους από το ΕΠΕΣ, δόθηκε κι ένα μικρό μπόνους για την ψυχική οδύνη. Αλλά, για κάποια λάθη αν δεν πίεζες το ΕΠΕΣ και πήγες με τον κανονισμό/ σταυρό στο χέρι και αρκεστηκες στην e-ένσταση, κάηκες.

Αποσυνδεδεμένος AaSs

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
  • Εργάτης της Εκπαίδευσης
    • Προφίλ
[...] Ξέρω περίπτωση που όντως έγινε λάθος στον αρχικό πίνακα, και μάλιστα μετά τη διόρθωση λάθους από το ΕΠΕΣ, δόθηκε κι ένα μικρό μπόνους για την ψυχική οδύνη. Αλλά, για κάποια λάθη αν δεν πίεζες το ΕΠΕΣ και πήγες με τον κανονισμό/ σταυρό στο χέρι και αρκεστηκες στην e-ένσταση, κάηκες.
Δηλαδή, ακόμα και η "έκφραση καλών προθέσων" έπεσε θύμα της "μη αξιοκρατικής αντίληψης"... Ουουφφφφ!
... ο δάσκαλος "κηπουρός", απλά χαίρεται για τα λουλούδια που βοήθησε ν' ανθίσουν, δεν τα κόβει, όμως!

Αποσυνδεδεμένος nat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τι θα πει "δόθηκε κι ένα μικρό μπόνους για την ψυχική οδύνη";
Κι εγώ έκανα ένσταση και μου δόθηκε η επιπλέον μονάδα που μου αναλογούσε. Από πότε δίνεται μπόνους για ψυχική οδύνη; Ποιος κρίνει ότι η δική μου οδύνη αξίζει επιπλέον μόρια, ενώ εσύ δεν δικαιούσαι τίποτα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος 2013

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
    • Προφίλ


θεωρείς ότι υπερβάλλω - σωστά?

Ξέρεις, εξαρτάται και από το τι περιπτώσεις έπεσαν στην αντίληψη καθενός, τυχαία. Και έχω και πολύ θετικές εντυπώσεις από ανθρώπους που εμπλέκονται στη διαδικασία.
Αυτό είναι το θέμα: ορισμένοι δημιουργούν σκιές και καχυποψία με παραλείψεις και αναβολές - νοοτροπία!

Αποσυνδεδεμένος dia12

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παιδιά τι είναι αυτά που λέτε? Bonus για ψυχική οδύνη??? Πάμε καλά???
ΑaSs, με αυτό που έγραψες μου έλυσες την απορία-δεν μπήκα στον κόπο να κάνω ένσταση και αναρωτιόμουνα γιατί δεν μου προσμέτρησαν την επιμόρφωση στα ΠΕΚ (ήταν λιγότερες από 10 ώρες)
Αυτό που αναφέρεις στο δ) είναι πολύ περίεργο...

Αποσυνδεδεμένος nat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απλώς νομίζω ότι με μια τέτοια κίνηση δίνουν στόχο και λαβή για σχόλια. Αν ήθελαν να βοηθήσουν κάποιον θα μπορούσαν να το κάνουν κάπως πιο διακριτικά ή να μην πω καλύτερα ότι δε θα άφηναν περιθώριο για λάθος στην προσμέτρηση των μορίων.
Σίγουρα όλοι (ή τουλάχιστον εγώ) είχαμε κατά νου ότι η όλη διαδικασία δεν είναι τελείως αξιοκρατική, αλλά τόσο απροκάλυπτα να βοηθούν κάποιους;!

Αποσυνδεδεμένος alexandra-02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα παιδιά τι κάνουμε .....(εκτός από υπομονή!!!) η ευγενική κυρία δεν σηκώνει το τηλέφωνο, 12 το μεσημέρι που ανοίγει το υποργείο για το κοινό θα κάνω μια βόλτα προς τα εξεί (μένω κοντά ) να δω τι ακριβώς γίνεται.
Καλημέρα. Καλό θα ήταν συνάδελφοι να είχαμε μια έγκυρη ενημέρωση και να μην εικάζουμε διάφορα. Λογικό μεν με την αδικαιολόγητη καθυστέρηση, αλλά άσκοπο και ψυχοφθόρο.
spyrosk, αν μπορέσεις να περάσεις από το υπουργείο, θα βοηθούσες ιδιαίτερα. Ευχαριστούμε εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Παιδιά τι είναι αυτά που λέτε? Bonus για ψυχική οδύνη??? Πάμε καλά???
ΑaSs, με αυτό που έγραψες μου έλυσες την απορία-δεν μπήκα στον κόπο να κάνω ένσταση και αναρωτιόμουνα γιατί δεν μου προσμέτρησαν την επιμόρφωση στα ΠΕΚ (ήταν λιγότερες από 10 ώρες)
 

...και εμένα.
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος john-πε06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
    • Προφίλ

ΓΙΑΤΙ " ... οι εκπαιδευτικοί α) που αποσπώνται στο εξωτερικό και β) που αποσπώνται με θητεία σε ΠΠΣ (άπαντες, συνεπώς, με "θητεία" 3-5 ετών) ΔΕΝ θα προσμετρηθούν στους "υπό υποχρεωτική μετάταξη" ??
 Το γράφει κάπου ?
Όχι, γι αυτό και επεσήμανα την "αναμονή διευκρίνησης από το ΥΠΑΙΘ"...
Ρε παιδιά,ή εγώ δεν καταλαβαίνω τί λέτε ή εσείς κάνετε λάθος:είναι ποτέ δυνατόν κάποιος που τον πήρανε για 5ετή θητεία σε πειραματικό με υπογραφή υπουργού,με κάθε επισημότητα κτλ,να γίνεται να μπει σε διαδικασίες μετατάξεων και μάλιστα υποχρεωτικών?Αφού είναι ξεκάθαρο οτι για 5 χρόνια δεν τον κουνάει κανένας απτο ΠΠΣ...

Αποσυνδεδεμένος 2013

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
    • Προφίλ
--

Αποσυνδεδεμένος AaSs

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
  • Εργάτης της Εκπαίδευσης
    • Προφίλ
[...]Ρε παιδιά,ή εγώ δεν καταλαβαίνω τί λέτε ή εσείς κάνετε λάθος:είναι ποτέ δυνατόν κάποιος που τον πήρανε για 5ετή θητεία σε πειραματικό με υπογραφή υπουργού,με κάθε επισημότητα κτλ,να γίνεται να μπει σε διαδικασίες μετατάξεων και μάλιστα υποχρεωτικών?Αφού είναι ξεκάθαρο οτι για 5 χρόνια δεν τον κουνάει κανένας απτο ΠΠΣ...
Το μυστικό είναι στο "τον πήρανε"... Είδες καμία ανακοίνωση γι αυτό έως τώρα;
... ο δάσκαλος "κηπουρός", απλά χαίρεται για τα λουλούδια που βοήθησε ν' ανθίσουν, δεν τα κόβει, όμως!

Αποσυνδεδεμένος AaSs

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
  • Εργάτης της Εκπαίδευσης
    • Προφίλ
Υπερβάλλω αν σκέφτομαι ότι θα έπρεπε ΟΛΟΙ οι συμμετέχοντες στη διαδικασία επιλογής τοποθετήσεων σε ΠΠΣ με 5-ετή θητεία (παλαιοί, εγκεκριμένοι/απορριφθέντες, νέοι/μη μόνιμοι σε ΠΠΣ που κατέθεσαν αίτηση) να καταθέσουμε αίτημα προς ΔΕΠΠΣ/ΥΠΑΙΘ για ΠΛΗΡΗ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ ΤΩΝ ΟΡΩΝ ΚΑΙ ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΩΝ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ ΜΑΣ, ώστε η διαδικασία να καταστεί αξιόπιστη εν ευθέτω χρόνω και για όσους θ' ακολουθήσουν;
Αυτό που δεν μπορώ να ξεκαθαρίσω είναι πώς θα μαζευτούμε να συνυπογράψουμε - και δεν εννοώ οι επιτυχόντες που, στο κάτω-κάτω, θα βρεθούν/με σε ΠΠΣ, αλλά ΟΛΟΙ οι ενδιαφερόμενοι και έχοντες νόμιμο συμφέρον εμπράγματα (έχουν αιτηθεί συμμετοχή σε διαδικασία, π.χ.)...
... ο δάσκαλος "κηπουρός", απλά χαίρεται για τα λουλούδια που βοήθησε ν' ανθίσουν, δεν τα κόβει, όμως!

Αποσυνδεδεμένος spyrosk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
H ευγενική και ωραία κυρία  ;) στο υπουργείο γραφείο 3067 μου ανέφερε, ότι η ΔΕΠΠΣ έδωσε τον κατάλογο των τοποθετήσεων όπου τις υπέγραψε ο γενικός γραμματέας και προωθήθηκαν για υπογραφή από τον υπουργό και μετά θα ανακοινωθούν. Η διαδικασία είναι γραφειοκρατική και μόνο, δεν έχει να κάνει με κανενός είδους εμπλοκή, και η ανακοίνωση των τοποθετήσεων δεν είναι πλέον θέμα της Διοικούσας επιτροπής. Θεωρεί η ωραία και ευγενική κυρία ότι η διαδικασία υπογραφής μάλιστα εξελίσσετε ομαλά και μάλλον πιο γρήγορα από άλλες περιπτώσεις. Άφησε να εννοηθεί ότι να αναμένουμε την ανακοίνωση των τοποθετήσεων από Δευτέρα (δεν είπε όμως ποια….. ???) λοιπόν τα μπρατσάκια όλοι και στην παραλία. 8)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159504
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 330
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 252
Σύνολο: 275

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.277 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.