*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις 2013  (Αναγνώστηκε 205045 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #280 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 07:27:21 πμ »
Σίγουρα η αύξηση ωραρίου έκανε μεγάλη ζημιά. Αλλά αυτό αφορά τους πάντες. Μήπως υπήρχαν πάρα πολλοί φιλόλογοι με αποσπάσεις σε γραφεία και φέτος δεν έμειναν εκεί ; 


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:54:48 »

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #281 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 07:32:20 πμ »
Aπορία: αφού δεν είχαν θέσεις, γιατί έδωσαν τόσες αποσπάσεις; Αν πω τώρα για βύσματα θα είμαι κακός??
  

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 976
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #282 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 09:57:57 πμ »
Σίγουρα η αύξηση ωραρίου έκανε μεγάλη ζημιά. Αλλά αυτό αφορά τους πάντες. Μήπως υπήρχαν πάρα πολλοί φιλόλογοι με αποσπάσεις σε γραφεία και φέτος δεν έμειναν εκεί ;

Συνάδελφε, τουλάχιστον στην περιοχή μου, οι αποσπαμένοι στα γραφεία ήτανε οι περισσότεροι πληροφορηκάριοι και γυμναστές οι οποίοι πήγανε με μετάταξη πρωτοβάθμια .

Αποσυνδεδεμένος Dorea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 423
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #283 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 10:23:18 πμ »
Aπορία: αφού δεν είχαν θέσεις, γιατί έδωσαν τόσες αποσπάσεις; Αν πω τώρα για βύσματα θα είμαι κακός??
στο σχολειο όπου ειμαι προσωρινά τοποθετημένη,όταν πηγα υπηρχε κενο,με την εκ νεου αλλαγή των αναθεσεων αυτο δεν υπαρχει

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:54:48 »

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #284 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 10:48:37 πμ »
Σίγουρα η αύξηση ωραρίου έκανε μεγάλη ζημιά. Αλλά αυτό αφορά τους πάντες. Μήπως υπήρχαν πάρα πολλοί φιλόλογοι με αποσπάσεις σε γραφεία και φέτος δεν έμειναν εκεί ; 



Από το καλοκαίρι γράφω ότι η  αύξηση του ωραρίου κάνει μεγαλύτερη ζημιά στους φιλολόγους, γιατί είναι πολλοί ανά σχολείο. Σε σχολεία με 6-7 μόνιμα τοποθετημένους φιλολόγους, το +2 δημιουργεί πλεόνασμα 12-14 ωρών, δηλ. λειτουργική υπεραριθμία. Τα κενά καλύπτονται από τους λειτουργικά υπεράριθμους και τους μόνιμα τοποθετημένους θεολόγους, ξενόγλωσσους κ.α. που αναγκαστικά πρέπει να πάρουν 1 επιπλέον δίωρο ιστορίας για να συμπληρώσουν. Έτσι, φιλόλογοι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ και αποσπασμένοι μένουν χωρίς ωράριο.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2013, 01:20:46 μμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος GMaθΕrΦr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #285 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 11:28:58 πμ »
επιτρεπεται να τοποθετηθεις σε κενο που δεν εχεις δηλωσει;και χωρις να ανακοινωθουν τα λειτουργικα κενα με τη δικαιολογια οτι θελουμε να γεμισουμε τα σχολεια αυτης της περιοχης του νομου;

επιτρέπεται εφόσον έχουν απομείνει κενά που δεν έχουν δηλωθει απο κανέναν. Στα κενά αυτά πηγαινει ο έχων τα λιγότερα μόρια ή αυτός που δεν υπέβαλε καν δήλωση τοποθέτησης.

Και ανάμεσα στους δύο ποιός προηγείται αυτός που έχει λιγότερα μόρια ή αυτός που δεν έχει υποβάλει αίτηση τοποθέτησης;

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #286 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 11:42:15 πμ »
Aπορία: αφού δεν είχαν θέσεις, γιατί έδωσαν τόσες αποσπάσεις; Αν πω τώρα για βύσματα θα είμαι κακός??
στο σχολειο όπου ειμαι προσωρινά τοποθετημένη,όταν πηγα υπηρχε κενο,με την εκ νεου αλλαγή των αναθεσεων αυτο δεν υπαρχει
Άρα το πρόβλημα είναι περισσότερο προχειρότητα και κακός προγραμματισμός (και συντονισμός) τόσο από το υπουργείο, όσο και από τις διευθύνσεις!
  

Αποσυνδεδεμένος mbit

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #287 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 11:55:09 πμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι !Στο ΠΥΣΔΕ που πήρα απόσπαση , ακόμα δεν έχει τοποθετηθεί κανείς , ούτε λειτουργικά υπεράριθμος , ούτε σε διάθεση και φυσικά ούτε από απόσπαση .Μου είπαν σήμερα στο σχολείο που παρουσιάζομαι προσωρινά , οτι τα κενά των φιλολόγων είναι πολύ λιγότερα σε σχέση με όλους εμάς που πρέπει να τοποθετηθούμε. Και ότι μπορούν  να μας τοποθετήσουν σε περιοχές εκτός ΠΥΣΔΕ γιατί είναι όμορες. Π.χ μου είπαν οτι απο Δ Αθήνας μπορεί να καταλήξω και Κύθηρα γιατί ο Πειραιάς είναι όμορος!!!! Μπορεί να με πληροφορήσει κανείς σε τι απόσταση  μπορεί να είναι οι όμορες; Και εν γένει , αν περισσεύεις τελικά , πού σε τοποθετούν ;;;;;;
που και πως σύμφωνα με τον νόμο της Διαμαντοπούλου (3848/2010):
http://www.pde.gr/index.php?topic=28930.msg714110#msg714110



και πάντα προς το συμφέρον της υπηρεσίας ;D

Σε κάποιες άλλες εποχές θα μπορούσαμε να ισχυριστούμε ότι το υπουργείο διακρίνεται στις υποχρεωτικές αποσπάσεις από κάποια μορφή λογικής και κοινωνικής ευαισθησίας. Πριν δυο-τρία χρόνια, θα ήταν δύσκολο από Δ' Αθήνας να καταλήξεις Κύθηρα. Αλλά με τούτον εδώ, όλα είναι πιθανά.

Ακριβώς!Και παρόλο που πήρα την απόσπαση , αν είναι έτσι , δεν έχει λογική το να μου τη δώσουν !Ούτως ή άλλως και στην οργανική μου μακριά από το σπίτι μου ήμουν . Ας έμενα εκεί εν τέλει που ξέρω και τον τόπο και το σχολείο μου !

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #288 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 12:02:41 μμ »
@mbit

Το πρόβλημα σε όλα τα ΠΥΣΔΕ της Αττικής, σ' ένα από τα οποία ανήκω κι εγώ, είναι ότι καθυστερούν υπερβολικά να διευθετήσουν εκκρεμότητες που σε άλλα, περιφερειακά ΠΥΣΔΕ διευθετούνται ταχύτατα. Λόγου χάρη σε μας, τώρα κάνουν δήλωση προτίμησης οι λειτουργικά υπεράριθμοι, μετά θ' ακολουθήσει η συμπλήρωση ωραρίου, μετά οι της διάθεσης και τέλος οι αποσπασμένοι... ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι! Δεν ξέρω τι ειδικότητα είσαι. Καλό είναι να κάνεις κι εσύ την έρευνά σου, για να δεις αν υπάρχουν κενά σε όμορα ΠΥΣΔΕ κι ύστερα αποφασίζεις.

Υ.Γ. Τώρα είδα ότι είσαι φιλόλογος. Σε σας γενικά υπάρχουν ώρες, αλλά είστε συνήθως και πολλοί στη διάθεση. Ειλικρινά, φέτος δεν ξέρω τι θα γίνει, με τη δραστική μείωση των αποσπάσεων, την αύξηση ωραρίου και την αυστηρότερη κατανομή μαθητών ανά τμήμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2013, 12:07:00 μμ από nikitas »
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος GMaθΕrΦr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #289 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 12:29:57 μμ »
Καλημέρα συνάδελφοι,

Θα ήθελα μια διευκρίνηση και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Ανήκω σε διάθεση ΠΥΣΔΕ.
Έβγαλε λειτουργικά κενά.
Δεν επιθυμώ να τοποθετηθώ σε κανένα από τα προσφερόμενα λειτουργικά κενά.
Δεν είμαι τελευταίος σε μόρια. Δίνει 4 κενά για 20 άτομα σε διάθεση, είμαι σε 10η θέση.

1. Έχω δικαίωμα να μην κάνω αίτηση τοποθέτησης;
2. Μπορώ να κάνω αίτηση και να ζητήσω να παραμείνω στη διάθεση ΠΥΣΔΕ;
3. Σε περίπτωση που δεν κάνω αίτηση, προηγούμαι για αυτοδίκαιη τοποθέτηση εγώ σε κάποιο κενό ή κάποιος που έχει λιγότερα μόρια από μένα; (δηλ. αν κάποιος δεν κάνει αίτηση πηγαίνει στο τέλος της κατάταξης άρα προηγείται στην τοποθέτηση αυτοδίκαια σε σχέση με κάποιον που έκανε αίτηση για άλλη θέση και δεν την πήρε; Ακόμα και αν αυτός που έκανε αίτηση έχει λιγότερα μόρια από αυτόν που δεν έκανε;)

Αποσυνδεδεμένος kambuli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #290 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 02:29:58 μμ »
@mbit

Το πρόβλημα σε όλα τα ΠΥΣΔΕ της Αττικής, σ' ένα από τα οποία ανήκω κι εγώ, είναι ότι καθυστερούν υπερβολικά να διευθετήσουν εκκρεμότητες που σε άλλα, περιφερειακά ΠΥΣΔΕ διευθετούνται ταχύτατα. Λόγου χάρη σε μας, τώρα κάνουν δήλωση προτίμησης οι λειτουργικά υπεράριθμοι, μετά θ' ακολουθήσει η συμπλήρωση ωραρίου, μετά οι της διάθεσης και τέλος οι αποσπασμένοι... ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι! Δεν ξέρω τι ειδικότητα είσαι. Καλό είναι να κάνεις κι εσύ την έρευνά σου, για να δεις αν υπάρχουν κενά σε όμορα ΠΥΣΔΕ κι ύστερα αποφασίζεις.


Υ.Γ. Τώρα είδα ότι είσαι φιλόλογος. Σε σας γενικά υπάρχουν ώρες, αλλά είστε συνήθως και πολλοί στη διάθεση. Ειλικρινά, φέτος δεν ξέρω τι θα γίνει, με τη δραστική μείωση των αποσπάσεων, την αύξηση ωραρίου και την αυστηρότερη κατανομή μαθητών ανά τμήμα.

Καλη μερα! Εχω μια απορια, εχω οριστικη τοποθετηση (οργανικη) στο γυμνασιο απο το 2008, αλλα μου λειπουν φετος 14 ωρες - η σειρα των τοποθετησεων πως γινεται τελικα; Στη Διδε μας τοποθετουνται τελευταια οι "συμπλήρωση ωραρίου". ??? Εχω διαβασει διαφορους νομους κτλ. αλλα δεν βγαζω ακρη.  :-[
Danke μια ΠΕ07

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #291 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 03:00:06 μμ »
Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος, νομίζω ότι η σειρά είναι η εξής:

1/ Οργανικά υπεράριθμοι
2/ Λειτουργικά υπεράριθμοι
3/ Συμπλήρωση ωραρίου
4/ Διάθεση ΠΥΣΔΕ & μετατεθέντες
5/ Αποσπασθέντες

Αν κάνω λάθος, κάποιος συνάδελφος ας με διορθώσει.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος GMaθΕrΦr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #292 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 03:15:00 μμ »
Συνάδελφοι,
οι λειτουργικά υπεράριθμοι ποιοι είναι;

Αποσυνδεδεμένος lilou1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #293 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 03:22:52 μμ »
Ας υποθεσουμε σχολειο με 3,5 κενα κ στελνονται 4 συναδελφοι : 1 οργανικα υπεραριθμος 1 απο εσωτερικη αποσπαση 2 απο διαθεση πυσδε. Πως θα κατενεμηθουν οι ωρες; ποιος θα παρει το μισο κενο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162184
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 652
Σύνολο: 667

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.148 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.