*

Αποστολέας Θέμα: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας  (Αναγνώστηκε 71434 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 23, 2013, 10:06:17 μμ »
Η Πανελλήνια Ενωση Φιλολόγων  ζητεί να αρθεί αμέσως η υποβάθμιση του μαθήματος και να αποκατασταθεί η βαρύτατα πληγείσα τα τελευταία χρόνια αξία του:
http://www.esos.gr/article/eidisis-defterovathmia-ekpaidefsi/apokleistiki-didaskalia-istorias-zhtoyn-filologoi?utm_source=twitterfeed&utm_medium=twitter
Συνάδελφε,γιατί οι φιλόλογοι είναι κατάλληλοι να διδάσκουν ιστορία;Να μου πεις οι έχοντες πτυχίο απο ιστορικό τμήμα,να το καταλάβω.Προσωπικά,εκτός απο νομικός,έχω τελειώσει το τμήμα φιλολογίας στο Ρέθυμνο.3 ιστορίες είχα για το πτυχίο και ως νομικός διδάχτηκα 5:συνταγματική,ρωμαικό αστικό δίκαιο,ευρωπιακών θεσμών,βυζαντινή και ευρωπαική ιστορία του ποινικού δικαίου.Δηλαδή στην νομική διδάχτηκα περισσότερες ιστορίες απ ότι ως φιλόλογος.Το θέμα είναι πως θέλετε να κόψετε ώρες απο άλλες ειδικότητες και αυτό είναι άκρως αντισυναδελφικό.Γι αυτό συμφωνώ ως προς αυτό απόλυτα με τον Μάρκο:ο ατομισμός και η πολυδιάσπαση είναι το πρόβλημα της εκπαιδευτικής κοινότητας και όχι η διδασκαλία της ιστορίας!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 23, 2013, 10:12:33 μμ »
 Και εγώ έχω κάνει μεταπτυχιακό στην Ιταλία και έχω επάρκεια Ιταλικής γλώσσας και τα Ιταλικά μου είναι άριστα... έχω ήδη διδάξει 5 χρόνια στην ιδιωτική εκπαίδευση.. γιατί να μην έχω το δικαίωμα να διδάσκω Ιταλικά στη δευτεροβάθμια;
 Ας σταματήσουμε να ζητάμε να διδάσκουμε αντικείμενα πέρα από αυτά που ορίζει η σχολή μας... γιατί αν συνεχίσουμε.. προσπαθώντας να βολέψουμε κάποιους συναδέλφους τώρα.. θα οδηγηθούμε σε απολύσεις που θα αιτιολογούνται.. που θα αιτιολογοούν επίσης συγχώνευσεις τμημάτων στο πανεπιστήμιο... Ας θυμηθούμε τον αγώνα που έδωσαν οι ξενόγλωσσοι για να μην συγχωνευθούν τα ξενόγλωσσα τμήματα...
  Ας διεκδικήσουν οι ξενόγλωσσοι όσα τους ορίστηκαν από την πρώτη ημέρα ως φοιτητές...
 Αν συνεχίσουμε να ισοπεδώνουμε τα πάντα... τότε θα μείνουν πολύ περισσότεροι άνεργοι από τους προβλεπόμενους.. και το χειροότερο.. δεν θα έχουμε καμία δικαιολογία.. γιατί πολύ απλά βγάλαμε τα μάτια μας μόνοι μας...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 23, 2013, 10:15:35 μμ από GERMANOS »

Αποσυνδεδεμένος iri

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 23, 2013, 10:30:30 μμ »
Η Πανελλήνια Ενωση Φιλολόγων  ζητεί να αρθεί αμέσως η υποβάθμιση του μαθήματος και να αποκατασταθεί η βαρύτατα πληγείσα τα τελευταία χρόνια αξία του:
http://www.esos.gr/article/eidisis-defterovathmia-ekpaidefsi/apokleistiki-didaskalia-istorias-zhtoyn-filologoi?utm_source=twitterfeed&utm_medium=twitter
Συνάδελφε,γιατί οι φιλόλογοι είναι κατάλληλοι να διδάσκουν ιστορία;Να μου πεις οι έχοντες πτυχίο απο ιστορικό τμήμα,να το καταλάβω.Προσωπικά,εκτός απο νομικός,έχω τελειώσει το τμήμα φιλολογίας στο Ρέθυμνο.3 ιστορίες είχα για το πτυχίο και ως νομικός διδάχτηκα 5:συνταγματική,ρωμαικό αστικό δίκαιο,ευρωπιακών θεσμών,βυζαντινή και ευρωπαική ιστορία του ποινικού δικαίου.Δηλαδή στην νομική διδάχτηκα περισσότερες ιστορίες απ ότι ως φιλόλογος.Το θέμα είναι πως θέλετε να κόψετε ώρες απο άλλες ειδικότητες και αυτό είναι άκρως αντισυναδελφικό.Γι αυτό συμφωνώ ως προς αυτό απόλυτα με τον Μάρκο:ο ατομισμός και η πολυδιάσπαση είναι το πρόβλημα της εκπαιδευτικής κοινότητας και όχι η διδασκαλία της ιστορίας!


Συνάδελφοι παρακολουθώ το pde πολύ καιρό . Δεν έχω καταγράψει τις  απόψεις μου πολλές φορές,  ίσως γιατί δεν ήθελα να έρθω σε αντιπαράθεση  με τους ομιλούντες. Άλλες , λίγες, φορές ,σχολίασα και δέχθηκα επίθεση. Σήμερα όμως, με το σχόλιο του typos νομίζω ότι δεν έχει πλέον κανένα νόημα η παρακολούθηση αυτού του forum. Εφόσον, οι διαχειριστές δεν τον διαγράφουν -και ναι ! υποψιάζομαι το λόγο -, είναι προτιμότερο να διαβάζουμε Gossip. O typos ανεβάζει την επισκεψιμότητα !

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 23, 2013, 10:46:57 μμ »
Μέλος του ΠΑΣΑΦ μιλάει στο ΣΚΑΙ για θέματα εκπαίδευσης, για τους αναπληρωτές φιλολόγους καθώς και για το επίμαχο θέμα της β΄ ανάθεσης μετά το 30ο λεπτό
http://www.skai.gr/player/radio/?mmid=239520
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 23, 2013, 10:48:32 μμ από GERMANOS »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος demodos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 23, 2013, 10:48:14 μμ »
Αυτό διδάσκε οτι είναι δημοκτατία στα παιδιά.
Οποίος λέει κάτι που δεν μας αρέσει θα πρέπει να ζητούμε να σβηστεί το μηνύμα του.

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 23, 2013, 10:50:14 μμ »
 Ας αφήσουμε λοιπόν τη δημοκρατία να κάνει τη δουλειά της...

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 23, 2013, 10:53:25 μμ »
 Και επειδή έχουμε δημοκρατία ας δούμε ποιοι θεωρούναι πλεονάζον προσωπικό, ποιοι θα διατεθούν σε διαθεσιμότητα; Η δημοκρατία λοιπόν ορίζει ότι ο σκοπός αγιάζει τα μέσα;
http://www.alfavita.gr/arthra/%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%B9%CE%BC%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-5000-%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%AF%CE%B1-%C2%AB%CE%B4%CE%B5%CE%BE%CE%B1%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CF%8E%CE%BD%C2%BB-%CE%B5%CE%BE%CF%8C%CE%B4%CE%BF%CF%85
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 23, 2013, 10:58:43 μμ από GERMANOS »

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 23, 2013, 10:57:07 μμ »
Και θέτω το απλό ερώτημα που δεν χρειάζεται απάντηση... αλλά ας το κάνω.. αν οι ειδικότητες που διεκδικούν την ιστορία με μένος κάλυπταν το ωράριο τους με το γνωστικό τους αντικείμενο θα μάχονταν να διδάσκουν ιστορία με κίνδυνο να χάσουν την οργανική τους θέση;
 Ένα πολύ απλό ερώτημα με μία πολύ εύκολη απάντηση.. Φυσικά και όχι....

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 23, 2013, 11:07:27 μμ »
Την διεκδίκησαν. Ημουν εκει, αλλά οι φιλολογοι έλειπαν. Μαλιστα εγραψα τοτε πως οταν καιγεται το σπιτι του γειτονα και δεν βοηθησουμε θα καει και το δικό μας.

Να ρωτησω εγω κατι άλλο: Αν, εβγαιναν ευθαρσως και έλεγαν πως η β'αναθεση της Ιστοριας γινεται καθαρα και μονο απο λογους οικονομικους και πως πρωτιστως και δικαιωματικα το εχουν οι φιλολογοι, ικανοποιώντας το κοινό περι δικαίου αισθημα, θα υπήρχε αυτη η αντιπαλότητα?

Να ρωτησω και κατι ακόμα: Αν ενας φιλολογος εχει τελειωσει θεολογική ή καποιο ξενόγλωσσο τμημα μπορει να εχει ως β'αναθεση το αλλο αντικειμενο? (στα πλαισια και παλι της μη οικονομικης δυνατότητας)

Ευχαριστώ που όλοι  μου αναγνωρίζετε τη συζευκτική σκέψη, αλλά φοβαμαι πως το "ξύλο" θα το φάω στο τελος και απο τους μεν και απο τους δε.... ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 23, 2013, 11:36:14 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 23, 2013, 11:20:03 μμ »
    Αν ενας φιλολογος εχει τελειωσει θεολογική ή καποιο ξενόγλωσσο τμημα μπορει να εχει ως β'αναθεση το αλλο αντικειμενο? (στα πλαισια και παλι της μη οικονομικης δυνατότητας)
     Απάντηση:Προς το παρόν δεν έχει.... αλλά γιατί όχι... Βλέπετε.. με αυτόν τον τρόπο χάνουμε όλοι τα εργασιακά μας δικαιώματα.. καταργούνται πολλές θέσεις εργασίας... σε εποχές που πραγματικά η εργασία είναι ζητούμενο...
    Αν, εβγαιναν ευθαρσος και έλεγαν πως η β'αναθεση της Ιστοριας γινεται καθαρα και μονο απο λογους οικονομικους και πως πρωτιστως και δικαιωματικα το εχουν οι φιλολογοι, ικανοποιώντας το κοινό περι δικαίου αισθημα, θα υπήρχε αυτη η αντιπαλότητα?
     Το έχουν ήδη πει... ευθαρσώς αλλά η αντιπαλότητα δεν μπορεί να σταματήσει όταν ο φιλόλογος αναπληρωτής διαβάζοντας τουλάχιστον για 3 χρόνια και πετυχαίνοντας στον ασεπ, δέχτηκε να γίνει αναπληρωτής μακριά από τον τόπο κατοικίας του και τώρα μένει άνεργος εξαιτίας της β΄ ανάθεσης.
     Δεν μπορεί να σταματήσει η αντιπαλότητα, όταν ο μόνιμος φιλόλογος που έχει διοριστεί μέσω ασεπ χάνει την οργανική του θέση επειδή κάποιος ξενόγωσσος με β΄ ανάθεση έχει περισσότερα χρόνια υπηρεσίας..
    Την διεκδίκησαν. Ημουν εκει, αλλά οι φιλολογοι έλειπαν. Μαλιστα εγραψα τοτε πως οταν καιγεται το σπιτι του γειτονα και δεν βοηθησουμε θα καει και το δικό μας.
     Σε αυτό έχεις δίκιο... οι μόνιμοι φιλόλογοι, η ΠΕΦ, το πανεπιστήμιο δεν αντέδρασαν.. ή καλύτερα δεν αντέδρασαν τόσο ώστε  να σταματήσει η β΄ ανάθεση.... αυτό όμως δεν σημαίνει ότι πρέπει να συνεχιστεί αυτή η κατάσταση..
     Και για όσους εμμένουν στο επιχείρημα .. γιατί να μην διδάσκω και εγώ ιστορία.. έχω διδαχτεί και εγώ ιστορία στο πανεπιστήμιο... θα ξαναπώ τη μασημένη καραμέλα.. και εγώ έχω επάρκεια στα Αγγλικά, και εμένα η μητρική μου γλώσσα ειναι τα Γαλλικά...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 23, 2013, 11:30:43 μμ από GERMANOS »

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 23, 2013, 11:23:15 μμ »
Ας ξαναθυμηθούμε κάποιες από τις λύσεις και ας προτείνουμε και άλλες... Η αντιπαλότητα μεταξύ μας βοηθάει την ΤΡΟΙΚΑ και την κυβέρνηση να παίρνει πιο εύκολα σκληρά μέτρα για παράδειγμα απολύσεις γιατί πολύ απλά οι πολίτες συμφωνούν....
θα μπορούσε να βρεθεί λύση εάν:
η δεύτερη ξένη γλώσσα ξαναγινόταν τρίωρο μάθημα με οροφή τους 25 μαθητές ανά τμήμα (δηλαδή με 13-20 μαθητές ανά τμήμα στην πράξη)
με τη διασφάλιση της διδασκαλίας και των δύο δεύτερων γλωσσών στο δημοτικό σχολείο
ενδεχομένως αυτό θα σήμαινε τη μείωση των ωρών διδασκαλίας της Νεοελ. Γλώσσας ή/και των Αρχαίων Ελληνικών
ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΔΟΘΕΙ Α ΑΝΑΘΕΣΗ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΠΕ2 (ας μείνει η β ανάθεση, κι αν κινδυνεύει κάποιος, ας πάρει ιστορία με απόφαση συλλόγου όπως προβλέπει το ισχύον καθεστώς) - See more at: http://filologoi02.forumgreek.com/t686-topic#2508
 Επίσης με τη μετάταξη των ξενόγλωσσων στην πρωτοβάθμια...
 Γιατί για τους υπεράριθμους, για τους μη έχοντες οργανική θέση η μόνη λύση είναι η αρπαγή της ιστορίας από τους φιλόλογους;

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 23, 2013, 11:36:58 μμ »
ΨΗΦΙΣΜΑ ΤΗΣ ΓΕΝΙΚΗΣ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗΣ ΤΩΝ ΦΙΛΟΛΟΓΩΝ Ν. ΗΜΑΘΙΑΣ


 
Με ιδιαίτερη ανησυχία πληροφορούμαστε πως μέσα στις προθέσεις και τους σχεδιασμούς του Υπουργείου Παιδείας είναι να δίνεται ως αντικείμενο 1ης ανάθεσης, το μάθημα της Ιστορίας σε καθηγητές άλλων ειδικοτήτων (ξενόγλωσσους, θεολόγους, κοινωνιολόγους) με προοπτική στο στόχαστρο να τεθεί και το μάθημα της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας. Οι σχεδιασμοί αυτοί χαρακτηρίζονται ως βαθύτατα αντιεπιστημονικοί, αντιπαιδαγωγικοί και στόχο τους έχουν την περαιτέρω υποβάθμιση των μορφωτικών αγαθών και υπηρεσιών του Δημόσιου Σχολείου, αλλά και την καλλιέργεια και υποδαύλιση αντιπαραθέσεων μεταξύ των ειδικοτήτων προκειμένου η ουσία της αντιεκπαιδευτικής πολιτικής να μείνει στο απυρόβλητο.

Εκφράζουμε την αντίθεση μας στην υλοποίηση αυτού του σχεδιασμού. Πρέπει να παύσει η λογική ανάθεσης της Ιστορίας, της Λογοτεχνίας και γενικότερα όλων των μαθημάτων να πραγματοποιείται με τη λογική της κάλυψης κενών και της τυπικής διεκπεραίωσης του ωρολογίου προγράμματος, αλλά να ισχύουν αποκλειστικά επιστημονικά και παιδαγωγικά κριτήρια. Είναι δικαίωμα του Ελληνικού λαού, τα παιδιά του να αποκτούν υψηλού επιπέδου μόρφωση μέσα σʼ ένα αναβαθμισμένο Δημόσιο Σχολείο.

http://www.xkatsikas.gr/arthra/%CF%83%CF%8D%CE%BD%CE%B4%CE%B5%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%82-%CF%86%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CF%89%CE%BD-%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CE%B8%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%BA%CF%85%CE%B2%CE%B5%CF%81%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-%CE%BC%CE%AC%CE%B8%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B1%CF%82
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 23, 2013, 11:46:32 μμ από GERMANOS »

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 23, 2013, 11:42:05 μμ »
ΕΝΩΣΗ ΦΙΛΟΛΟΓΩΝ Π.Ε. ΦΛΩΡΙΝΑΣ
                                                                                                Φλώρινα,17 Ιουνίου 2013

ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ
Με ιδιαίτερη ανησυχία η Ένωση Φιλολόγων Π.Ε. Φλώρινας πληροφορήθηκε πως συζητείται το ενδεχόμενο να δίδεται ως αντικείμενο πρώτης ανάθεσης το μάθημα της Ιστορίας σε καθηγητές άλλων ειδικοτήτων (ξενόγλωσσους, θεολόγους, κοινωνιολόγους, νομικούς κ..ά.)                                                                                                                                                                                           
        Η Ένωσή μας εκφράζει την εντονότατη αντίθεσή της στην υλοποίηση του σχεδιασμού αυτού  και  προσυπογράφει  τη Διαμαρτυρία της Πανελλήνιας Ένωσης Φιλολόγων.
     Αναλυτικότερα,  μετά  την  ισοπεδωτική  αύξηση  ωραρίου  διδασκαλίας  των εκπαιδευτικών ,μειώνοντας  σε υποτιμητικό επίπεδο το μισθό τους, το Υπουργείο, διαπίστωσε ότι δε συμπληρώνεται πλέον το ωράριο πολλών ειδικοτήτων.
http://enosifilologonflorinas.blogspot.gr/2013/06/blog-post_19.html
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 24, 2013, 12:08:23 πμ από GERMANOS »

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 24, 2013, 08:44:36 πμ »
 ΨΗΦΙΣΜΑ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ
 
Ο Σύνδεσμος Φιλολόγων Καστοριάς καταθέτει την ανησυχία του και την έντονη διαμαρτυρία των μελών του σχετικά με την ολοένα και περισσότερο διαδεδομένη πρακτική που ακολουθείται στα σχολεία Β/βάθμιας εκπαίδευσης σε όλη την Ελλάδα, να ανατίθεται και να διδάσκεται το μάθημα της Ιστορίας όχι από φιλολόγους-ιστορικούς, αλλά από καθηγητές άλλων ειδικοτήτων, εφαρμόζοντας σχετικές υπουργικές αποφάσεις, για την κάλυψη του υποχρεωτικού ωραρίου των εκπαιδευτικών.

Διαβάστε περισσότερα: http://www.alfavita.gr/arthra/%CF%83%CF%8D%CE%BD%CE%B4%CE%B5%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%82-%CF%86%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CF%89%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%AC%CF%82-%CF%88%CE%AE%CF%86%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BC%CE%B1%CF%81%CF%84%CF%85%CF%81%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B8%CE%AD%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B1%CF%82#ixzz2X6rH7Obn
Follow us: @alfavita on Twitter | alfavita.gr on Facebook

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 581
Σύνολο: 584

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.