*

Αποστολέας Θέμα: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας  (Αναγνώστηκε 71431 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Vendetta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #210 στις: Δεκέμβριος 05, 2013, 06:07:56 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι

Εύχομαι κάποιοι σήμερα να δεχτούν καλά νέα. Δυστυχώς θα είναι λίγοι. Κι αυτό είναι απόρροια μιας παράλογης πολιτικής του Υπουργείου. Διάβασα τα σχόλια και βλέπω ότι δικαιολογημένα υπάρχει αγανάκτηση. Πρέπει να υπάρχει. Χιλιάδες άξιοι συνάδελφοι δεν δουλεύουν φέτος και το μάθημά τους εκπορνεύεται πότε στον έναν και πότε στον άλλον. Μερικοί εδώ μέσα αντέτειναν ότι τόσα χρόνια δεν αντιδρούσαμε. Δε θα διαφωνήσω εν μέρει. Μπορεί σε μαζική κλίμακα να μην υπήρχαν αντιδράσεις -κάκιστα- αλλά αυτό σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να θεωρείται σαν το προπατορικό αμάρτημα των φιλολόγων, που δεν τους δίνει το δικαίωμα να αντιδρούν.
Φυσικά και υπάρχει θέμα επιστημονικότητας και όσοι ηθελημένα ή όχι το υποβαθμίζουν, ποιούνται την νήσσαν. Βολεύτηκαν με την υπάρχουσα κατάσταση και φοβούνται μην ξεβολευτούν. Κι εγώ είμαι μόνιμος φιλόλογος αλλά δεν θεωρώ εαυτόν βολεμένο και δεν μπορώ να κλείσω τα μάτια μου σε μια κατάφωρη αδικία. Το αγαπημένο μου μάθημα να διδάσκεται από άσχετους και χιλιάδες συνάδελφοι με επιστημονική κατάρτιση και εξετάσεις ΑΣΕΠ στο αντικείμενο να είναι στην ανεργία. Ακούω ότι καλά το κάνουν το μάθημα. Αν λοιπόν κάποιοι θεωρούν ότι το κάνουν καλά το μάθημα να το ζητήσουν και στις κατευθύνσεις. Δεν μπορεί να το κάνεις μέχρι τη Β' Λυκείου και στην Γ' Λυκείουνα το δίνουν με "ανακούφιση" σε κάτι ""πλεονέκτες" φιλολόγους σαν εμένα...
Ελπίζω του χρόνου να τελειώσει το παραμύθι και κάποιοι να πέσουν από τα σύννεφα. Τότε θα δω όταν χρειαστεί να μετακινηθούν σε δύο και τρία σχολεία αν θα είναι τόσο "είρωνες" και με διάθεση "αλληλεγγύης"...
Καλό διορισμό σε όλους συνάδελφοι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος eri02

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1085
  • χαμογελά η ζωή σε όποιον έχει πίστη και αντοχή....
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #211 στις: Δεκέμβριος 05, 2013, 06:12:52 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι

Εύχομαι κάποιοι σήμερα να δεχτούν καλά νέα. Δυστυχώς θα είναι λίγοι. Κι αυτό είναι απόρροια μιας παράλογης πολιτικής του Υπουργείου. Διάβασα τα σχόλια και βλέπω ότι δικαιολογημένα υπάρχει αγανάκτηση. Πρέπει να υπάρχει. Χιλιάδες άξιοι συνάδελφοι δεν δουλεύουν φέτος και το μάθημά τους εκπορνεύεται πότε στον έναν και πότε στον άλλον. Μερικοί εδώ μέσα αντέτειναν ότι τόσα χρόνια δεν αντιδρούσαμε. Δε θα διαφωνήσω εν μέρει. Μπορεί σε μαζική κλίμακα να μην υπήρχαν αντιδράσεις -κάκιστα- αλλά αυτό σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να θεωρείται σαν το προπατορικό αμάρτημα των φιλολόγων, που δεν τους δίνει το δικαίωμα να αντιδρούν.
Φυσικά και υπάρχει θέμα επιστημονικότητας και όσοι ηθελημένα ή όχι το υποβαθμίζουν, ποιούνται την νήσσαν. Βολεύτηκαν με την υπάρχουσα κατάσταση και φοβούνται μην ξεβολευτούν. Κι εγώ είμαι μόνιμος φιλόλογος αλλά δεν θεωρώ εαυτόν βολεμένο και δεν μπορώ να κλείσω τα μάτια μου σε μια κατάφωρη αδικία. Το αγαπημένο μου μάθημα να διδάσκεται από άσχετους και χιλιάδες συνάδελφοι με επιστημονική κατάρτιση και εξετάσεις ΑΣΕΠ στο αντικείμενο να είναι στην ανεργία. Ακούω ότι καλά το κάνουν το μάθημα. Αν λοιπόν κάποιοι θεωρούν ότι το κάνουν καλά το μάθημα να το ζητήσουν και στις κατευθύνσεις. Δεν μπορεί να το κάνεις μέχρι τη Β' Λυκείου και στην Γ' Λυκείουνα το δίνουν με "ανακούφιση" σε κάτι ""πλεονέκτες" φιλολόγους σαν εμένα...
Ελπίζω του χρόνου να τελειώσει το παραμύθι και κάποιοι να πέσουν από τα σύννεφα. Τότε θα δω όταν χρειαστεί να μετακινηθούν σε δύο και τρία σχολεία αν θα είναι τόσο "είρωνες" και με διάθεση "αλληλεγγύης"...
Καλό διορισμό σε όλους συνάδελφοι!
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος gard

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #212 στις: Δεκέμβριος 05, 2013, 06:30:04 μμ »
O Πασαφ και  μόνιμοι φιλόλογοι εχουν προσφύγει στο ΣτΕ για το θέμα της β ανάθεσης Ιστορίας . Όποιος θέλει να συμμετέχει οικονομικά στη κίνηση είναι ευπρόσδεκτος . Το κόστος είναι 20 ευρω και στέλνονται με ταχυδρομική επιταγή στο γραφείο του δικηγόρου . 4 ευρώ είναι τα έξοδα αποστολής . Δείτε εδώ :  https://docs.google.com/forms/d/1hmY_FF1w_Y-FJjDYSOTWb6jbd_A_m9FdywMHHmcoAc8/viewform

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #213 στις: Δεκέμβριος 05, 2013, 06:30:44 μμ »
V - for Vendetta :

καλώς ήλθες στο φόρουμ! 
Πάμε σε όσα έγραψες : βαρειά κουβέντα το "εκπορνεύεται"! Οίκοθεν κρίνεις έτσι αβίαστα χιλιάδες συναδέλφους σου και αποφαίνεσαι ότι "εκπορνευουν" κιόλας την Ιστορία;
Ομοίως άκριτα κρίνεις παλαιότερους εξ υμών φιλολόγους που ουδέποτε εξετάστηκαν μέσω ΑΣΕΠ στην Ιστορία και όμως την δίδαξαν σε γενεές επί γεννεών ;
Τοιουτοτρόπως , μήπως υποβαθμίζοντας κι εσύ - και άλλοι - ηθελημένα το ότι δεν υπήρχαν αντιδράσεις, ουσιαστικά ποιείτε ομοίως την νήσσαν;

Θα συμφνωήσω με τον Landau
προσωπικά χλευάζω την υποκρισία.  Κανείς από τους "υπεύθυνους" της πολιτικής ηγεσίας δεν νοιάζεται, αρκεί να βγαίνουν τα κουκιά (που ούτε αυτά βγαίνουν δηλαδή).

εξ ου και ξαναγράφω : εχθρός ΔΕΝ είναι ο συνάδελφος!

υγ - επειδή είσαι newbie στο φόρουμ : ΔΕΝ ειμαι Εκπαιδευτικός, είμαι Διοικητικός. Υπήρξα για πολλά πολλά χρόνια Εκπαιδευτικός και για αρκετά χρόνια Διοικητικός. Υπήρξα ξενόγλωσση Εκπαιδευτικός που ουδέποτε δίδαξε Ιστορία και άρα δεν θεωρώ εαυτό βολεμένο μέσω αυτής.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #214 στις: Δεκέμβριος 05, 2013, 06:48:39 μμ »
Πριν απολογηθούμε εμείς οι πρώην αναπληρωτές για όσα δεν κάναμε για το καλό της εκπαίδευσης ας απολογηθούν πρώτα οι μόνιμοι όλων των ειδικοτήτων για τις στρεβλώσεις που ανέχονταν τόσα χρόνια και που μας έφεραν μέχρι εδώ. Ούτε θα απολογηθούμε γιατί θέλουμε να διδάξουμε ιστορία και ούτε μιλήσαμε για επιστημοσύνη τουλάχιστον στις τελευταίες σελίδες.
Οι β΄ αναθέσεις μπορεί να υπάρχουν από το '85 αλλά δε θυμάμαι ποτέ ως μαθήτρια να διδάχθηκα ιστορία από καθηγητή άλλης ειδικότητας. Καλοί ή κακοί, οι φιλόλογοι μας έκαναν ιστορία και το θεωρούσαμε απόλυτα φυσιολογικό τότε, γιατί όχι και τώρα; Το φαινόμενο πήρε μεγάλες διαστάσεις τα τελευταία χρόνια γιατί άραγε;
Επίσης, εγώ πέρσι διαμαρτυρήθηκα σε σημαντικό πρόσωπο της δευτεροβάθμιας της περιοχής μου για τους καθηγητές που διδάσκουν ιστορία αντί ημων και μου απάντησε: "Και τι να κάνουμε τώρα να τους διώξουμε;" Το περιστατικό είναι αληθινό και τα συμπεράσματα δικά σας.

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #215 στις: Δεκέμβριος 05, 2013, 06:59:10 μμ »
Και για να μην τους διώξουν θα χρειαστούν σήμερα και αναπληρωτές αυτής της ειδικότητας.Στα περσινά σχολεία που πήγαινα, επίσης για τον ίδιο λόγο,για να μην τους διώξουν, κάνανε κάποιες ώρες ιστορίας άλλοι πλην των φιλολόγων.Φέτος με την έναρξη της χρονιάς υπήρχαν 3 κενά πε 02  και στα 2 σχολεία που πήγαινα.Σε λίγες μέρες τακτοποιήθηκαν βέβαια με μετακινήσεις φιλολόγων και ιστορίες σε όλους τους άλλους...πλην πε 02.Ας διώξουν λοιπόν τους φιλόλογους, αν όλοι το βλέπουν δίκαιο εκτός από μας!

Αποσυνδεδεμένος labc81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #216 στις: Δεκέμβριος 05, 2013, 07:14:38 μμ »


Χιλιάδες άξιοι συνάδελφοι δεν δουλεύουν φέτος και το μάθημά τους εκπορνεύεται πότε στον έναν και πότε στον άλλον.




...έγραψες...ακριβώς αυτό ''ζει'' το μάθημά μας ...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 05, 2013, 07:16:25 μμ από labc81 »

Αποσυνδεδεμένος faz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #217 στις: Δεκέμβριος 05, 2013, 07:27:28 μμ »
Επίσης, να θυμίσω πόσοι ξενόγλωσσοι και θεολόγοι ήταν σε γραφεία και σχολικές βιβλιοθήκες, τις οποίες έκλεισε η ακατανόμαστη. Αυτό έγινε το σχολικό έτος 2011-12. Οταν επέστρεψαν στις σχολικές τάξεις, τι μαθήματα δίδαξαν;;; Οσοι μείναμε άνεργοι εκείνη τη χρονιά θυμόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #218 στις: Δεκέμβριος 05, 2013, 07:30:18 μμ »
Τη φετινή όμως θα τη φυσάμε και δε θα κρυώνει ποτέ........

Αποσυνδεδεμένος faz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #219 στις: Δεκέμβριος 05, 2013, 07:32:02 μμ »
Πιστεύεις ότι θα είναι μόνο η φετινή;

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #220 στις: Δεκέμβριος 05, 2013, 07:35:24 μμ »
θα το ήθελα αλλά....αφού φέτος που όλα έδειχναν πως τα κενά σε μας ήταν πολλά και ανατράπηκαν σε μια βραδιά,φοβάμαι ότι δε θα υπάρξει επιστροφή...

Αποσυνδεδεμένος founes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #221 στις: Δεκέμβριος 05, 2013, 07:51:18 μμ »
Επίσης, να θυμίσω πόσοι ξενόγλωσσοι και θεολόγοι ήταν σε γραφεία και σχολικές βιβλιοθήκες, τις οποίες έκλεισε η ακατανόμαστη. Αυτό έγινε το σχολικό έτος 2011-12. Οταν επέστρεψαν στις σχολικές τάξεις, τι μαθήματα δίδαξαν;;; Οσοι μείναμε άνεργοι εκείνη τη χρονιά θυμόμαστε.


Στα Γιάννενα είναι τόσο πολλοί οι φιλόλογοι που πλεονάζουν που άνοιξαν καινούριες σχολικές βιβλιοθήκες
προκειμένου να φαίνεται ότι απασχολούνται κάπου και δεν πλεονάζουν. Έχει ο καιρός γυρίσματα...

Αποσυνδεδεμένος Vendetta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #222 στις: Δεκέμβριος 05, 2013, 08:48:34 μμ »
V - for Vendetta :

καλώς ήλθες στο φόρουμ! 
Πάμε σε όσα έγραψες : βαρειά κουβέντα το "εκπορνεύεται"! Οίκοθεν κρίνεις έτσι αβίαστα χιλιάδες συναδέλφους σου και αποφαίνεσαι ότι "εκπορνευουν" κιόλας την Ιστορία;

Καλησπέρα και πάλι

Δεν είμαι ο χαρακτηριστικός τύπος που σχολιάζει σε διάφορα fora επί παντός επιστητού. Σχολιάζω μόνο ότι θεωρώ ότι γνωρίζω.... Σαν διορθωτής και εξεταστής της Ιστορίας στις πανελλαδικές εξετάσεις και εκπαιδευτικός που βρίσκεται μέσα στο σχολείο και παλεύει για καλύτερη εκπαίδευση διεκδικώ να τη διδάσκουν οι συνάδελφοι φιλόλογοι που την κατέχουν επαρκώς και θα τη σεβαστούν, όπως θα σεβαστούν και τα παιδιά και δεν θα την αντιμετωπίσουν ως θεραπαινίδα τους για να ικανοποιήσει τις πρόσκαιρες ανάγκες τους...γιατί έτσι όντως την εκπορνεύουν και δεν είναι καθόλου βαριά κουβέντα.Δεν έχω καμία διάθεση να αντιπαρατεθώ με άλλες ειδικότητες. Απλώς διεκδικώ τα δικαιώματά μας.

Ομοίως άκριτα κρίνεις παλαιότερους εξ υμών φιλολόγους που ουδέποτε εξετάστηκαν μέσω ΑΣΕΠ στην Ιστορία και όμως την δίδαξαν σε γενεές επί γεννεών ;

Αναφέρθηκα σε φιλολόγους με επιστημονική επάρκεια και πρόσθεσα και το κριτήριο του ΑΣΕΠ για νέους συναδέλφους. Δεν απαξιώνω καθόλου τους παλαιότερους. Δεν είδα όμως και κανέναν από αυτούς που θέλουν να διδάξουν την Ιστορία από τις άλλες ειδικότητες να την έχουν εξεταστεί στον ΑΣΕΠ...αντιθέτως βλέπω πολλά νέα παιδιά με σπουδές και επιτυχία ΑΣΕΠ στην Ιστορία να είναι άνεργα...

Τοιουτοτρόπως , μήπως υποβαθμίζοντας κι εσύ - και άλλοι - ηθελημένα το ότι δεν υπήρχαν αντιδράσεις, ουσιαστικά ποιείτε ομοίως την νήσσαν;

Δεν καταλαβαίνω τον συλλογισμό σου...μία στρέβλωση η οποία χρονίζει θα πρέπει να συνεχίζει να υφίσταται επειδή στο παρελθόν δεν υπήρχαν οι ανάλογες αντιδράσεις; Με την ίδια λογική σε αυτή τη δύσμοιρη χώρα δεν πρέπει να αλλάξει τίποτα γιατί δεν αντιδράσαμε επαρκώς στο παρελθόν. Δεν ποιούμεθα την νήσσαν...από δω και στο εξής οι φιλόλογοι θα είμαστε αρκετά διεκδικητικοί όσον αφορά τα μαθήματά μας.



Αποσυνδεδεμένος faz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #223 στις: Δεκέμβριος 05, 2013, 08:55:57 μμ »
Και εγώ θέλω να πιστεύω ότι έχει ο καιρός γυρίσματα!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 521
Σύνολο: 524

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.