*

Ψηφοφορία

πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα (για ένα άτομο) κατα μέσο όρο;

5-10 ευρώ χωρίς απόδειξη
73 (16.8%)
10-15 ευρώ χωρίς απόδειξη
193 (44.5%)
15-20 ευρώ χωρίς απόδειξη
93 (21.4%)
20-25 ευρώ χωρίς απόδειξη
21 (4.8%)
25-30 ευρώ χωρίς απόδειξη
15 (3.5%)
10-15 ευρώ με απόδειξη
13 (3%)
15-20 ευρώ με απόδειξη
10 (2.3%)
20-25 ευρώ με απόδειξη
5 (1.2%)
25-30 ευρώ με απόδειξη
2 (0.5%)
30-40 ευρώ με απόδειξη
9 (2.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 432

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 706511 φορές)

0 μέλη και 87 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fainareti

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #574 στις: Αύγουστος 19, 2009, 05:30:54 μμ »
Συγγνώμη που θα παρέμβω στη συζήτηση, αλλά θεωρώ ότι η Dirty Diana έχει απόλυτο δίκιο. Και εδώ δε μιλάμε απλά για μια νοοτροπία ή για υφάκι, αλλά για μια πραγματικότητα:πρέπει εμείς οι ίδιοι με την τόση απαξίωση που μαστίζει το επάγγελμά μας να προσδίδουμε αξία στις υπηεσίες και στο λειτούργημα που ασκούμε, ακόμη και αν δε γινόμαστε αρεστοί σε κάποιους. Γνώμη μου: τα ιδιαίτερα πρέπει να πληρώνονται ΑΔΡΑ και μόνο σε εξαιρετικές πειπτώσεις και με κριτήριο την ανθρωπιά μας πρέπει να κάνουμε πίσω(περιπτώσεις ορφανών , άπορων παιδιών κλπ.), γιατί αλλιώς το πράγμα καταντάει στυγνή εκμετάλλευση και εμπαιγμό σε βάρος του εκπαιδευτικού. Δεν είναι λίγες οι φορές που εγώ η ίδια αντιμετώπισα το φαινόμενο οι γονείς να έχουν τα χρήματα για πανάκριβες αγορές αλλά εμένα να αργούν ή να μην έχουν να με πληρώσουν και αυτό, με συγχωρείτε, αλλά το θεωρώ ΑΙΣΧΡΟ.Δεν είμαστε φιλόπτωχο, ασκούμε ένα επάγγελμα που απαιτεί πολύ προσωπικό μόχθο, το γεγονός αυτό είναι από μόνο του αρκετό για να του προσδώσει κύρος, και δε θεωρώ τον εαυτό μου κακή εκπαιδευτικό που δεν υποκύπτω στην κοροϊδία και στη απαξίωση που προσπαθούν να μου επιβάλλουν. ΕΛΕΟΣ...
Η μοίρα του ανθρώπου είναι η εξελιξη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:19:43 »

Αποσυνδεδεμένος tinkerbel!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #575 στις: Αύγουστος 19, 2009, 05:41:33 μμ »
Συμφωνώ, όταν έχεις ήδη χτίσει ένα όνομα, και ένα κύκλο γνωριμιών, καλά κάνεις.Στην αρχή όμως αυτό είναι δύσκολο.Κάποιες φορές όμως, ανάλογα με την περιοχή, είναι επίσης δύσκολο να ζητήσεις ψηλές τιμές, ακόμα και μετά από χρόνια στο χώρο.Γιατί αν πας Πειραιά πχ, και ζητάς 65 την ώρα για Λύκειο, απλά δεν θα έχεις δουλειά.Αν και το ποσό αυτό προσωπικά αν με ρωτάς, δεν θα το έδινα ούτε στην Εκάλη.Δεν κάνει τον καθηγητή η τιμή, αλλά οι γνώσεις του και η μεταδοτικότητά του.Τώρα το τι θεωρεί ο καθένας λογική τιμή, απ' ό,τι βλέπω εδώ, είναι καθαρά υποκειμενικό.
Μυστικά για έναν ονειρεμένο γάμο! http://projectgamos.gr/

Αποσυνδεδεμένος tinkerbel!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #576 στις: Αύγουστος 19, 2009, 05:46:19 μμ »
Ή μάλλον θα το έδινα, αν το μάθημα συνοδευόταν από γραπτή εγγύηση υπογεγραμμένη για την επιτυχία του μαθητή.Γιατί το να ζητάς τόσα, προϋποθέτει ότι είσαι κορυφή, και πως ό,τι συνθήκες κι αν υπάρχουν από την πλευρά του μαθητή, μπορείς να τις αντιμετωπίσεις.Επιφέρει θέλω να πω η τιμή και κάποια ευθύνη.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 19, 2009, 05:48:29 μμ από tinkerbel! »
Μυστικά για έναν ονειρεμένο γάμο! http://projectgamos.gr/

Αποσυνδεδεμένος fainareti

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #577 στις: Αύγουστος 19, 2009, 07:09:06 μμ »
Θεωρώ ότι μόνοι μας υποτιμούμε την προσφορά μας και ότι δίνουμε έτσι τα περιθώρια να μας εκμεταλλέυονται. Με την ίδια λόγική και 'γω και κάθε άλλος στη θέση μου πρέπει να ζητάμε εγγυήσεις για το σπιτι στο οποίο μπαίνουμε να διδάξουμε, τη διανοητική κατάσταση του μαθητή, το επίπεδο των γονέων, για να έχουμε μια εικόνα για το μεροκάματο του τρόμου που έχουμε αντιμετωπίσουμε...αυτά είναι αστεία πράγματα...Καλύτερα λιγότερα, αλλά με πιο αξιοπρεπείς συνθήκες ιδιαίτερα, παρά, πολλά και με εξευτελιστικούς όρους. Πόσες φορές μου έχει τύχει οι γονείς να έχουν τα χρήματα για να πραγματοποιούν πανάκριβες αγορές και να μου τις επιδεικνύουν με θράσσος, ενώ καθυστερούσαν ή δεν είχαν τα χρήματα να με πληρώσουν. Τη δική μου την ψυχή και τόσων άλλων συναδέλφων, που έχουν αντιμετωπίσει παρόμοια περιστατικά τη ρώτησε κανείς;Δε δέχομαι για μανικιούρ-πεντικιούρ να δίνει κανείς από 25-50 ευρώ, ενώ η δουλειά που στοχεύει στη μόρφωση ενός παιδιού να κοστολογείται λιγότερο. Αν και δε θέλω να υποτιμήσω τα άλλα επαγγέλματα, η δουλειά του δασκάλου είναι ύψιστο λειτούργημα και δεν θα πρέπει να μας δημιουργούνται τύψεις όταν θα πρέπει να την κοστολογήσουμε, γιατί επιβάλλεται από τις συνθήκες της ζωής μας, που κάποιες φορές μας προσγειώνει από το ρομαντικό συννεφάκι που βολεύει όλους να κοιμόμαστε..
Η μοίρα του ανθρώπου είναι η εξελιξη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:19:43 »

Αποσυνδεδεμένος tinkerbel!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #578 στις: Αύγουστος 19, 2009, 07:29:51 μμ »
Οκ, δεκτή η κάθε άποψη!Να σε ρωτήσω κάτι?Εσένα, και όποιον άλλο θέλει να απαντήσει..στα ιδιαίτερά μου παίρνω προς το παρόν 12-15 ευρώ.Την αύξηση πώς την κάνεις?Μιλάμε για 1-2 ευρώ στο καθένα και για περιοχή με πληθώρα καθηγητών, και τιμές που ξεκινάνε από 10 ευρώ(Αγγλικά-Γαλλικά).Ποια η αιτιολογία, τι λες στους γονείς?Είναι κάποια παιδιά που τα έχω από φοιτήτρια, και με έχουν συστήσει και σε άλλα, δε μου πάει η καρδιά αν και τα χρήματα τα χρειάζομαι, και θεωρώ πως και μετά από επιτυχία των παιδιών σε εξετάσεις τα δικαιούμαι.Πώς όμως το ανακοινώνεις?Τι λες στους γονείς?Σχολιάστε όσο αρνητικά θέλετε, αλλά απαντήστε μου και στο ερώτημα!
Μυστικά για έναν ονειρεμένο γάμο! http://projectgamos.gr/

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #579 στις: Αύγουστος 19, 2009, 08:14:51 μμ »
ποσο καιρο εχεις κρατησει αυτές τις τιμές? εννοω οτι αν εδω και χρονια δεν εχεις κανει καποια αυξηση, λογικα δεν είναι καποια στιγμή να ζητήσεις και εσυ κάτι παραπανω? και δεν ζητάς κπ παραλογο ποσο. απο την στιγμη που ειναι χρονια μαθητες σου(που σημαινει οτι ειναι ικανοποιημένοι με την δουλεια σου) δεν θεωρω οτι ιθα σου φερουν καμια αντιρρηση.
θα το αναφερεις απλα την στιγμη που θα συζητησετε και τον σχεδιασμο της χρονιας.

Αποσυνδεδεμένος dimitra26

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #580 στις: Αύγουστος 19, 2009, 08:23:25 μμ »
tinkerbel την ίδια απορία είχα και εγώ. Αλλά τελικά δεν είναι τόσο δύσκολο να ανακοινώσεις κάτι τέτοιο στους γονείς. Είναι πολύ πιθανόν να μην φέρουν καμία αντίρηση. Πολλοί το θεωρούν και αναμενόμενο. Εξάλλου όλα αυξάνονονται. Τα δίδακτρα όχι? Τώρα στους πρωτους πρώτους μαθητές σου μπορείς να μην πάρεις αύξηση (για ένα δύο μαθητές μιλάμε βέβαια και με την προυπόθεση ότι δουλεύεις μαζί τους το πολύ 3 χρόνια). Εξάλλου ήδη τα χρήματα που παίρνεις είναι λίγα και η αυξηση που θες να ζητήσεις είναι επίσης μικρή. Κάνουμε αυτή την δουλεία γιατί την αγαπάμε αλλά και για να ζήσουμε. Θέλει τόλμη η ζωή!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Το λέω εγώ που κάνω τρείς διαφορετικές δουλειές και με εκμεταλλεύονατι στις δυο (η τρίτη είναι τα ιδιαίτερα που αφεντικό είμαι εγώ).
Και μη μασάς, τους παρέχεις γνώση και η γνώση είναι ανεκτίμητης αξίας.

Αποσυνδεδεμένος despoina25

  • Συνδρομητής
  • Πλήρες μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #581 στις: Αύγουστος 19, 2009, 08:30:31 μμ »
Κι εγώ είμαι της άποψης ότι αν ξεκινήσεις με ένα παιδί και το κρατήσεις 2-3 χρόνια, καλό είναι να μην ανεβάσεις την τιμή.  Εγώ π.χ. σε ένα μαθητή μου χρέωνα 25 ευρώ για ένα 2ωρο έκθεσης α'λυκείου, και δε σκοπεύω να το ανεβάσω τώρα στη δευτέρα. Τους έχω πει όμως, αν τυχόν θελήσουν να με συστήσουν σε άλλους, να λένε ότι παίρνω 30 ευρώ το δίωρο.

 Κι εγώ π.χ. όταν έκανα Ιταλικά ιδιαίτερα είχα μια καθηγήτρια που μου έπαιρνε 20 ευρώ τη μιάμιση ώρα. Ήξερα ότι άλλους τους χρέωνε παραπάνω, απλώς εμένα με είχε ξεκινήσει στο πρώτο πτυχίο με αυτήν την τιμή και θεώρησε αντιεπαγγελματικό να μου πει ξαφνικά την επόμενη χρονιά ότι την ανεβάζει.

Αποσυνδεδεμένος fainareti

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #582 στις: Αύγουστος 19, 2009, 08:43:21 μμ »
Eγώ πάλι είμαι της άποψης να το κάνεις χωρίς τύψεις. Δηλ. να πεις στους γονείς με ευγένεια ότι από φέτος η τιμή σου θα διαφοροποιηθεί (με ήρεμο και σταθερό τόνο φωνής) γιατί λ.χ. έχεις κάποοιο γραμμάτιο και οι υποχρεώσεις σου τρέχουν-χωρίς τύψεις, το ξαναλέω-και να θέσεις τα όριά σου από την αρχή του σχολικού έτους, γιατί μετά το χάνεις το παιχνίδι.Και να μη φοβάσαι! Ασκείς λειτούργημα και αυτό πρέπει να γίνει κατανοητό,όχι απαραίτητα από τα λόγια σου, αλλά και από τον τρόπο που θα τους αντιμετωπίζεις: ευγενικά, ψύχραιμα,και με διακριτική απόσταση:να βρεις το μέτρο ανάμεσα στην ανθρωπιά που σου επιτάσσει το λειτουργημά σου και στα όρια που θα πρέπει να είναι σαφή και διακριτά για να μη σε πατάνε.Καλή επιτυχία! :)
Η μοίρα του ανθρώπου είναι η εξελιξη.

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #583 στις: Αύγουστος 20, 2009, 03:58:50 μμ »
:να βρεις το μέτρο ανάμεσα στην ανθρωπιά που σου επιτάσσει το λειτουργημά σου και στα όρια που θα πρέπει να είναι σαφή και διακριτά για να μη σε πατάνε.Καλή επιτυχία! :)

Γενικά συμφωνώ με όσα έχεις πει ως τώρα αλλά στο τελευταίο προσυπογράφω!
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος ishtar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #584 στις: Αύγουστος 21, 2009, 09:17:37 μμ »
Eγώ πάλι είμαι της άποψης να το κάνεις χωρίς τύψεις. Δηλ. να πεις στους γονείς με ευγένεια ότι από φέτος η τιμή σου θα διαφοροποιηθεί (με ήρεμο και σταθερό τόνο φωνής) γιατί λ.χ. έχεις κάποοιο γραμμάτιο και οι υποχρεώσεις σου τρέχουν-χωρίς τύψεις, το ξαναλέω-και να θέσεις τα όριά σου από την αρχή του σχολικού έτους, γιατί μετά το χάνεις το παιχνίδι.Και να μη φοβάσαι! Ασκείς λειτούργημα και αυτό πρέπει να γίνει κατανοητό,όχι απαραίτητα από τα λόγια σου, αλλά και από τον τρόπο που θα τους αντιμετωπίζεις: ευγενικά, ψύχραιμα,και με διακριτική απόσταση:να βρεις το μέτρο ανάμεσα στην ανθρωπιά που σου επιτάσσει το λειτουργημά σου και στα όρια που θα πρέπει να είναι σαφή και διακριτά για να μη σε πατάνε.Καλή επιτυχία! :)

καλέ, είναι δικαίωμά σου να ζητήσεις αύξηση!! προς Θεού, μην πεις ότι έχεις γραμμάτιο!!! Δεν είναι και πολύ επαγγελματικό κατά τη γνώμη μου.

Αποσυνδεδεμένος fainareti

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #585 στις: Αύγουστος 21, 2009, 09:54:03 μμ »
Θα συμφωνήσω ότι δεν είναι επαγγελματικό και θα προσθέσω ότι το λες μόνο όταν έχεις μια αντίστοιχη συμπεριφορά απέναντί σου, π.χ. δεν σε πληρώνουν στην ώρα σου, όταν θεωρούν δεδομένο ότι λόγω της ιδιότητάς σου θα φερθείς ανώτερα...και θα παρακάμψεις τα δικαιώματά σου μονο και μόνο για να παραμείνει ατσαλάκωτη η εικόνα σου( του τόσο καλού και ανεκτικού εκπαιδευτικού που κάνει εκπτώσεις στο μισθό του και στην αξιοπρέπειά του....).Δεν είναι δεδομένο ότι όλοι οι γονείς κατανοούν και σέβονται το δάσκαλο και αυτό περνάει και στα παιδιά πολλές φορές με αντίστοιχες συμπεριφορές και καλό είναι -κατά την ταπεινή μου γνώμη πάντα -να τους προσγειώνουμε όταν έχουν παράλογες απαιτήσεις από εμάς να ανεχόμαστε τα πάντα. Όλα αυτά τα λέω από προσωπική πείρα ,όταν βρέθηκα σε ανάλογη θέση στην αρχή της καριέρας μου και αντιμετώπισα κάποια πράγματα. Είναι μέχρι να βρείς τη φόρμουλα των ορίων, το προσωπικό στυλ διδασκαλίας και προσέγγισης. Στην πορεία τα πράγματα είναι σαφώς καλύτερα και με τα χρόνια και την πείρα τα πράγματα εξελίσσονται ικανοποιητικότατα για όποιον είναι εργατικός και θέλει να δουλέψει.Το νόημα για μένα και αν θέλετε σαν συμβουλή είναι κάποιοες φορές να μη φοβόμαστε να τσαλακώσουμε την εικόνα μας μόνο και μόνο επειδή είμαστε δάσκαλοι, έχουμε ένα κοινωνικό κύρος , γιατί αυτό μας φορτίζει με επιπλέον άγχη και υπευθυνότητες που είναι και πιεστικές για εμάς και μας αποροσανατολίζουν και μας καθιστούν αντικείμενα εμπαιγμού από κάποιους που δεν έχουν συναίσθηση και που δεν μπορούν να δουν τα πράγματα από τη δική μας σκοπιά είτε από άγνοια, είτε από κακόβουλη διάθεση-θα ήθελα να πιστεύω ότι στην πλειονότητα των περιπτώσεων από άγνοια.
Η μοίρα του ανθρώπου είναι η εξελιξη.

Αποσυνδεδεμένος billie jean

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #586 στις: Αύγουστος 21, 2009, 09:54:59 μμ »



Όλοι αναγκαζόμαστε να κάνουμε ιδιαίτερα, αλλά κάποιους σαν εσένα, με το υφάκι που έχεις, ευχαρίστως θα κάρφωνα (τώρα που διορίστηκες κιόλας) :)

αυτό θα πει συναδελφική αλληλεγγυη!!
ένδον σκάπτε... ένδον η πηγή του αγαθού και αεί αναβλύειν δυναμένη εαν αεί σκάπτης...

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #587 στις: Αύγουστος 21, 2009, 09:56:49 μμ »
Για να έχεις ολοκληρωμένη άποψη,διάβασε την κουβέντα από την αρχή.
Εκεί να δεις συναδελφική αλληλεγγύη... :P

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 613
Σύνολο: 619

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.13 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.