*

Ψηφοφορία

πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα (για ένα άτομο) κατα μέσο όρο;

5-10 ευρώ χωρίς απόδειξη
73 (16.8%)
10-15 ευρώ χωρίς απόδειξη
193 (44.5%)
15-20 ευρώ χωρίς απόδειξη
93 (21.4%)
20-25 ευρώ χωρίς απόδειξη
21 (4.8%)
25-30 ευρώ χωρίς απόδειξη
15 (3.5%)
10-15 ευρώ με απόδειξη
13 (3%)
15-20 ευρώ με απόδειξη
10 (2.3%)
20-25 ευρώ με απόδειξη
5 (1.2%)
25-30 ευρώ με απόδειξη
2 (0.5%)
30-40 ευρώ με απόδειξη
9 (2.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 432

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 706626 φορές)

0 μέλη και 89 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stargate

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1176 στις: Ιούλιος 17, 2010, 04:02:11 μμ »
εγω συναδελφε θα στο αντιστρεψω το ερωτημα σου. Καντε πρωτα κατι αλλο (για να δειτε πως βγαινει και το ερμο το ψωμακι) και μετα ζηταμε 30 και 40 ευρω την ωρα !!!
νομιζετε οτι ετσι ευκολα βγαινουν τα αφιλοτιμα?
ή νομιζουμε οτι το καθηγητιλικι μας κανει "καποιους"?!!!
στο 1ο ερωτημα σου απανταω. Ναι, απο αλλη δουλεια ζω και γιαυτο βοηθαω παιδια (απο το pde) δινοντας τους ιδιαιτερα. τωρα το ποσα ζητουν αυτο δεν με απασχολει, μιας και δεν κανω εγω το μαθημα...παντως, ειναι γεγονος οτι το ιδιαιτερο ειναι μια πολυ προσωπικη υποθεση τελικα....οποτε το ερωτημα "ποσα να ζητησω" μαλλον δεν..."παιζει"
Τα πράγματα είναι απλά...
Υπάρχει ένα min ποσό π.χ 15ευρώ και από εκεί και πέρα ζητάς ανάλογα με την περίπτωση(τάξη/μαθήματα κτλ.).
Προφανώς αν ο άλλος μπορεί να δώσει 40ευρώ (σπάνια περίπτωση) γιατί όχι; Φυσικά σε ειδικές περιπτώσεις που κρίνεις ότι χρειάζεται καλύτερη τιμή και έχεις την (οικονομική) δυνατότητα κατεβάζεις το ποσό.
Σε κάθε περίπτωση σκέφτεσαι πρώτα με κριτήριο την προσωπική σου επιβίωση. Δεν είσαι φοιτητής για να βγάζεις το χαρτζιλίκι σου.  :) 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:26:37 »

Αποσυνδεδεμένος stargate

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1177 στις: Ιούλιος 17, 2010, 04:14:10 μμ »
Αυτό λέω και εγώ!
Μόνο η σύγκριση να γίνεται με τις ετήσιες μικτές αποδοχές!
Θα μας διαβάσει κανένας υδραυλικός ή ηλεκτρολόγος και θα γελάει με τους λογαριασμούς που κάνουμε... :o
Τώρα που διάβασα για υδραυλικούς....  ;)
Σπάσανε οι σωλήνες στο μπάνιο και έψαχνα αυτό το διάστημα για υδραυλικό   >:(
Εκτός του ότι είναι περιζήτητοι ... αφού βρήκα 3 υδραυλικούς η καλύτερη προσφορά για 2-3 μέρες δουλειά ήταν 1100ευρώ (μαύρα).
Τελικά την ζημιά την έφτιαξα με ένα φίλο μου χημικό *(να ναι καλά :) ). Μας πήρε 3 μέρες και τα υλικά πήγαν 300 ευρώ.
* Είδες τι μαθαίνει κανείς στο πανεπιστήμιο  :D

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1178 στις: Ιούλιος 23, 2010, 09:33:51 πμ »
τι λέτε ρε παιδιά; εμένα ήρθε ο ηλεκτρολόγος μισή ωρίτσα να βιδώσει 2 λάμπες και μου πήρε το 50ρικο μισή ώρα.. και λέμε εμείς ότι είναι υπερβολικά τα 20 ευρώ την ώρα......

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1179 στις: Ιούλιος 23, 2010, 02:44:05 μμ »
τι λέτε ρε παιδιά; εμένα ήρθε ο ηλεκτρολόγος μισή ωρίτσα να βιδώσει 2 λάμπες και μου πήρε το 50ρικο μισή ώρα.. και λέμε εμείς ότι είναι υπερβολικά τα 20 ευρώ την ώρα......

Αν δεν μπορείς να βιδώσεις 2 λάμπες... τότε και λίγα σου πήρε! :P
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:26:37 »

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1180 στις: Ιούλιος 23, 2010, 03:57:18 μμ »
θεωρώ ότι το θέμα της τιμής σχετιζεται πρωτίστως με την εμπειρία του κάθε καθηγητή  στ όποιο μάθημα ,δηλαδή πώς κάποιος που μόλις αποφοίτησε να ζητήσει 20 ευρώ ;χρειάζεται πολλή δουλειά ,σωστες σημειώσεις και υπευθυνότητα για να λάβεις 20 και 25 αλλά να τα αξίζεις ως επαγγελματίας καθηγητής όχι σαν κακέκτυπο βοηθού μελέτης

gringa καλά έκανες και εύγε για τη στάση σου εφόσον έχεις τη δυνατότητα ,σε τελικη ανάλυση ναι είμαστε καθηγητές και η κομμώτρια μου για ρίζα ανταύγειες μου παίρνει 65ευρώ και με έκπτωση  δηλαδή μη τα ισοπεδώνουμε και όλα !!!

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1181 στις: Ιούλιος 31, 2010, 11:40:15 μμ »
2 αδερφια. Στο ενα θα ειναι η 4 χρονια που κανω μαθημα 12 ε/ω και τωρα θα αρχισω και την αδερφη του.περυσι οι γονεις του αρνιοταν να δωσουν 13 γιατι τους φαινοταν πολλα και εβρισκαν και ως δικαιολογια οτι το παιδι ερχοταν στο φροντιστηριο που δουλευα για να του κανω μαθημα και δεν πηγαινα εγω.φετος επειδη το θεωρω γαιδουρια να ερχονται και τα 2 στο φροντιστηριο θα πηγαινω εγω σπιτι τους με ταξι .ποσα πιστευετε οτι θα επρεπε να τους ζητησω?

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1182 στις: Αύγουστος 01, 2010, 11:31:41 πμ »
bettina,  εξαρταται σε ποιες ταξεις ειναι. η αδελφη του παιδιου ειναι στην ιδια ταξη με τον αδελφο της?
επισης, την ιδια ωρα θα κανουν και τα δυο παιδια ή ξεχωριστα?
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1183 στις: Αύγουστος 01, 2010, 12:37:22 μμ »
το αγορακι θα κανει c class και η αδερφη του τωρα θα αρχισει a junior.θα κανουν ο ενας μετα τον αλλο πχ 6-7 το ενα 7-8 το αλλο.οι γονεις τους ειναι διορισμενοι καθηγητες

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1184 στις: Αύγουστος 01, 2010, 02:22:15 μμ »
το αγορακι θα κανει c class και η αδερφη του τωρα θα αρχισει a junior.θα κανουν ο ενας μετα τον αλλο πχ 6-7 το ενα 7-8 το αλλο.οι γονεις τους ειναι διορισμενοι καθηγητες

για αγγλικα δεν ξερω. Αν λαβω υποψη μου οπως μας λες οτι επαιρνες 12 ευρω την ωρα για b class (αν καταλαβα καλα) τοτε εγω θα ζητουσα
απο 23 με 25 ευρω και για τα δυο μαθηματα + τα εξοδα ταξι (δεν ξερω αν ειναι μακρια ή κοντα, αλλα αναλογα με το πόσο θα εγραφε το ταξιμετρο πηγαινε-ελα θα ζητουσα και αυτα τα εξοδα.
π.χ. 25 + 7 ευρω ταξι = 32 ευρω για 2 ωρες μαθημα
και παλι σου λεω δεν ξερω και πόσες ωρες την εβδομαδα θελουν. Αυτη ειναι η γνωμη μου.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1185 στις: Αύγουστος 01, 2010, 05:50:27 μμ »
2 ωρες το καθενα.οσο για το ταξι καλο αλλα ουτοπικο.εδω εγινε ολοκληρος χαμος για το 1€ παραπανω την ωρα δηλ. 8€ τον μηνα .η αληθεια ειναι οτι και εγω για 23 σκεφτομουν αλλα τα θεωρω λιγα μιας και το ταξι κοστιζει 12 πηγαινε-ελα.στην ουσια το ενα μαθημα θα το κανω τζαμπα.απ'την αλλη ουτε γαιδουρα θελω να γινω και να τα φερω στο φοντιστηριο ουτε μου παει η καρδια να μην τα αναλαβω.το αγορακι ειναι εξαιρετικος μαθητης.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1186 στις: Αύγουστος 01, 2010, 06:07:00 μμ »
πραγματικα ειναι δυσκολο. εισαι και ευαισθητη απ οτι βλεπω. ΟΚ, ας μη χρεωσεις ταξι  αλλα τουλαχιστον χρεωσε κανονικα την ωρα. Μη τα θελουν ολα δικα τους. Δεν εισαι ο "Κοσμας ο Αιτωλος"!!!
Βαλε 25 ευρω ακατεβατα (και λιγα σου λεω και το καταλαβαινεις αυτο) οι γονεις δεν εννοουν να το αντιληφθουν ή δε θελουν!!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος optica rubra

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1187 στις: Αύγουστος 01, 2010, 11:20:33 μμ »
2 αδερφια. Στο ενα θα ειναι η 4 χρονια που κανω μαθημα 12 ε/ω και τωρα θα αρχισω και την αδερφη του.περυσι οι γονεις του αρνιοταν να δωσουν 13 γιατι τους φαινοταν πολλα και εβρισκαν και ως δικαιολογια οτι το παιδι ερχοταν στο φροντιστηριο που δουλευα για να του κανω μαθημα και δεν πηγαινα εγω.φετος επειδη το θεωρω γαιδουρια να ερχονται και τα 2 στο φροντιστηριο θα πηγαινω εγω σπιτι τους με ταξι .ποσα πιστευετε οτι θα επρεπε να τους ζητησω?

23 ευρω για 2 ιδιαιτερα μειον 12 ευρω πηγαινε - ελα.... νομιζω πως εχεις την απαντηση....
Αν και η a junior δεν απαιτει πολλη προετοιμασια, still, ειναι μια ωρα απο το 24ωρο σου...

Οσο για τη δικαιολογια τους, λοιπον αγαπητη μου δε νομιζεις οτι τωρα μπορεις να τη χρησιμοποιησεις εσυ;
Μηπως τελικα θα επρεπε να ερθουν στο φροντιστηριο;

Διαφορετικα, τι να πω.... Δεχεσαι με απολυτη συνειδηση της αποφασεως σου τα 23 ευρω και κανεις και την καλη σου πραξη...(αν αυτο επιθυμεις)

Σημασια εχει στο τελος της χρονιας να μην αισθανθεις like a j.... γι' αυτο καλυτερα να το ξανασυζητησεις με τους γονεις και κυριως με τον εαυτο σου....
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 02, 2010, 11:17:33 πμ από optica rubra »
Actions Speak Louder Than Words

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1188 στις: Αύγουστος 02, 2010, 01:58:26 πμ »
το προβλημα ειναι οτι εκανα το λαθος εξαρχης και ζητησα 10 € γιατι προσπαθουσα κατοπιν πιεσης απο το αφεντικο μου να πεισω τον πατερα να το γραψει στο φροντιστηριο και πανω στην κουβεντα με ρωταει ποσα παιρνω ,αιφνιδιαστηκα και μην εχοντας ξανακανει ποτε ιδιαιτερο ( ηταν η 2 χρονια που δουλευα ) ειπα σαν μακακας 10 και απο τοτε βαραω το κεφαλι μου στον τοιχο  γιατι δεν μπορω να κανω και μεγαλες αυξησεις το παω € και χρονια

Αποσυνδεδεμένος ioulitsa26

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1189 στις: Αύγουστος 04, 2010, 06:47:58 μμ »
παιδια εχετε κλεισει ιδιαιτερα για την σχολικη χρονια που ερχεται?εγω μονο δυο μαθητες εχω στανταρ και αυτοι οχι καινουριοι.τους εχω 3 χρονια.δεν νομιζω φετος να μου πανε καλα τα πραγματα.αναεμενω βεβαια τον σεπτεμβρη

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 647
Σύνολο: 655

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 39 ερωτήματα.