*

Ψηφοφορία

πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα (για ένα άτομο) κατα μέσο όρο;

5-10 ευρώ χωρίς απόδειξη
73 (16.8%)
10-15 ευρώ χωρίς απόδειξη
193 (44.5%)
15-20 ευρώ χωρίς απόδειξη
93 (21.4%)
20-25 ευρώ χωρίς απόδειξη
21 (4.8%)
25-30 ευρώ χωρίς απόδειξη
15 (3.5%)
10-15 ευρώ με απόδειξη
13 (3%)
15-20 ευρώ με απόδειξη
10 (2.3%)
20-25 ευρώ με απόδειξη
5 (1.2%)
25-30 ευρώ με απόδειξη
2 (0.5%)
30-40 ευρώ με απόδειξη
9 (2.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 432

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 706559 φορές)

0 μέλη και 89 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1610 στις: Φεβρουάριος 09, 2011, 12:39:39 μμ »
17 ευρω /ωρα για Α΄Γυμνασιου θεωρω πως ειναι αρκετα καλα. Keep walking.. ;D
marko για ποια περιοχη μιλας , για Αθηνα η' για επαρχια?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:22:17 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1611 στις: Φεβρουάριος 09, 2011, 01:03:14 μμ »
17 ευρω /ωρα για Α΄Γυμνασιου θεωρω πως ειναι αρκετα καλα. Keep walking.. ;D
marko για ποια περιοχη μιλας , για Αθηνα η' για επαρχια?

δεν προτεινα εγω τα 17 Ευρω. Η συναδελφος συμφωνησε σε αυτη τη τιμη και απλα εγω ειπα ΟΚ.
Αν δεις τα προηγουμενα μηνυματα νομιζω ειναι επαρχια αλλα εχει και πολλα χιλιομετρα πηγαινε-ελα. Συνεπως η τιμη καθοριζεται και το ξερουμε ολοι πολυ καλα απο πολλους παραγοντες.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1612 στις: Φεβρουάριος 09, 2011, 11:10:55 μμ »
lollipop, να πάρεις και τα σημερινά χρήματα !!! Άσε, το έχω δει το εργάκι, να σε φέρνουν προ τετελεσμένου γεγονότος, είναι τραγικοί οι άνθρωποι, έλεος !!!  :-X >:(

Αποσυνδεδεμένος olgander

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1613 στις: Φεβρουάριος 10, 2011, 10:16:05 πμ »
Κάτι αντίστοιχο συνέβη φέτος σε εμένα για πρώτη φορά! Με πήραν συστημένη από συνάδελφο φυσικό για να κάνω στην κορη Β' λυκειου μαθηματικα, γενικής & κατεύθυνσης.

Ξεκινήσαμε με 4ωρα/βδ Νοεμβρη μήνα, και ειχα να καλύψω ό,τι είχε γίνει στο σχολείο&να περάσω μπροστά. Μαλιστα στο 1ο μαθημα αλγεβρα ειχα να προετοιμασω τεστ του σχολειου στην τριγωνομετρία στο οποιο δεν ήθελε να παει γιατι δεν ηξερε τιποτα. Αφου τελείωσε το μαθημα, όχι μονο πειστηκε να παει, αλλά πήγε και εγραψε και 20!
Τεσπα, στο επομενο μαθημα αποφασισε μονη της να μειωσουμε τις ωρες γιατι (εκεινη ξερει καλυτερα) φτανουν! Της εξηγω οτι δεν γινεται γιατι τωρα το σχολειο παει με ρυθμους χελωνας, σε λιγο ομως θα πηγαινει σε ρυθμους λαγου και δεν θα προλαβαινουμε... Την πείθω αρχικά.
Σε λίγο αρχίζουν οι ακυρώσεις μαθημάτων...1, 2 ,3 ακυρώσεις στη σειρά και αρχιζω να εκνευρίζομαι!
Πηγαίνω ω!του θαυματος καποια στιγμή και πεφτω πανω στον πατερα που με ρωτάει πως τα παει η κορούλα!
Αφήνω να ενοηθει οτι ειμαι δυσαρεστημένη με την κατασταση, αφενος γιατι δεν γινεται η δουλεια που θελω ωστε να υπαρχουν αντιστοιχα αποτελεσματα, αφετερου γιατι εχω κλεισμενες ωρες οι οποιες χανονται εξαιτιας των ακυρωσεων, τη στιγμη που θα μπορουσα να εχω καποιο αλλο μαθητη που δεν ακυρώνει μαθήματα! Ετσι λοιπόν, αφου  αναπτυσσω ενα λογυδριο που θα ζηλευε και ο Μικρουτσικος , για τις ακυρωσεις μαθηματων, την υλη που εχει μεινει πισω, το σχολειο που με εχει προσπεράσει, το 15 στο διαγωνισμα της κατευθυνσης, και την γενικοτερη αλαζονικη σταση της κορουλας, μου δινει δίκιο ο καψερος πατερας και μαλιστα μου δινει το ΟΚ για να αναπληρωσουμε τα μαθηματα που χαθηκαν.
Ολα καλά και συνεχίζεται το μαθημα. Τελειωνει το 2ωρο,σηκωνομαι να φυγω, πληρωνομαι, και μπροστα στους 2 γονεις η κορη μου ανακοινωνει ότι στο εξης θα κανουμε μονο κατευθυνση 2 ωρες και οτι της γενικης θα κοπουν γιατι θα παει φροντιστηριο!!! Με αφήνει ξεκρέμαστη μέσα Δεκέμβρη!

Ετσι κανουμε 2 ωρες κατευθυνση με αλλεπαληλες ακυρωσεις μαθηματων, λογω των οποιων ειμαι πισω απο το σχολειο στη ύλη. Εχω παθει ανοσια ομως. Δεν συγχίζομαι πια!

Πήρε βαθμούς και ενώ σε όλα έχει 18-20, μαθηματικά κατευθυνσης εχει 15. Στραβωσε με το 15αρι! Ποσο το χαρηκα δεν λεγεται.Ε βεβαια της λεω, ακυρωση στην ακυρωση εχουμε ξεχασει κι αυτα που μαθαμε! Τα ιδια κ ο πατερας της! Να εντεινουμε μου λεει, γιατι με τις ακυρωσεις εμεινε πισω!!! Η κορη απο δίπλα κουναει το κεφαλι ειρωνικα... Ναι σιγουρα θα εντεινουμε...!
Τόσα χρόνια κάνω μαθήματα, έχω συναντήσει λογιών λογιών μαθητές και γονείς. Αυτό πρώτη φορά το συνάντησα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:22:17 »

Αποσυνδεδεμένος laura!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1614 στις: Φεβρουάριος 10, 2011, 01:44:56 μμ »
Παιδιά, βοήθεια...Μου ζήτησαν να αναλάβω μια φοιτήτρια σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού για προετοιμασία στο μάθημα των Αγγλικών. Ουσιαστικά δεν έχει να κάνει καθαρά με λεξιλόγιο, γραμματική κλπ. αλλά με ερωτήσεις κατανόησης σχετικές με την αμερικάνικη κουλτούρα. Τους έδωσαν ένα βιβλίο κ κάποιες ερωτήσεις τις οποίες θα πρέπει να απαντήσουν. Η κοπέλα ενδιαφέρεται για ένα δίωρο την εβδομάδα επί ένα μήνα. Πόσα χρήματα θεωρείτε ότι θα ήταν λογικό να ζητήσω, δεδομένου ότι πρόκειται για κάτι αρκετά εξειδικευμένο? Επίσης, θα κάνω κ απόσταση περίπου 20 χμ. να πάω κ 20 να γυρίσω...   

Αποσυνδεδεμένος georgia9

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1615 στις: Φεβρουάριος 11, 2011, 01:28:21 μμ »
lollipop, να πάρεις και τα σημερινά χρήματα !!! Άσε, το έχω δει το εργάκι, να σε φέρνουν προ τετελεσμένου γεγονότος, είναι τραγικοί οι άνθρωποι, έλεος !!!  :-X >:(

Οχι μόνο τα πηρα τα χρήματα, αλλα ανέπτυξα και τέτοια επιχειρηματολογία που ο πατέρας της μου είπε και
συγγνώμη! Οτι έχω δίκιο! Και οτι προκειται για δική του ανευθυνότητα και απερισκεψία! Τι να το κανεις ομως?
Εμενα μου εκαναν μπαχαλο το προγραμμα και την διαθεση μου χαλια, τουλαχιστον μεχρι σημερα!Αν αυτοι δεν
ξερουν τι τους γινεται και δεν τα βρισκουν οικογενειακα και ο,τι αλλο δε τους φταιει να μπερδευουν και ξένο
κόσμο. Αρχικα βεβαια , οταν πηγα ειχα σκοπο να υπερασπιστω την θεση μου και να παρω τα 40 ε μονο και οχι τα υπολοιπα. μετα απο την συζητηση που ειχαμε λεει ο πατερας της "παρτα λεφτα, το λιγοτερο που μπορω να κανω για να αισθανθω καπως καλυτερα ειναι αυτο να τα παρεις" και εγω τα πηρα και εφυγα.

το τραγελαφικο ποιο ηταν? αν σε χρειαστουμε θα σε ξαναπαρουμε τηλεφωνο!  -μου ειπε.
και εγω απο μεσα μου: και εγω θα το σηκωσω σιγουρα .. χα χα θα τρεξω! Τι ξεφτίλας!

Αποσυνδεδεμένος georgia9

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1616 στις: Φεβρουάριος 11, 2011, 01:42:37 μμ »
Κάτι αντίστοιχο συνέβη φέτος σε εμένα για πρώτη φορά! Με πήραν συστημένη από συνάδελφο φυσικό για να κάνω στην κορη Β' λυκειου μαθηματικα, γενικής & κατεύθυνσης.

Ξεκινήσαμε με 4ωρα/βδ Νοεμβρη μήνα, και ειχα να καλύψω ό,τι είχε γίνει στο σχολείο&να περάσω μπροστά. Μαλιστα στο 1ο μαθημα αλγεβρα ειχα να προετοιμασω τεστ του σχολειου στην τριγωνομετρία στο οποιο δεν ήθελε να παει γιατι δεν ηξερε τιποτα. Αφου τελείωσε το μαθημα, όχι μονο πειστηκε να παει, αλλά πήγε και εγραψε και 20!
Τεσπα, στο επομενο μαθημα αποφασισε μονη της να μειωσουμε τις ωρες γιατι (εκεινη ξερει καλυτερα) φτανουν! Της εξηγω οτι δεν γινεται γιατι τωρα το σχολειο παει με ρυθμους χελωνας, σε λιγο ομως θα πηγαινει σε ρυθμους λαγου και δεν θα προλαβαινουμε... Την πείθω αρχικά.
Σε λίγο αρχίζουν οι ακυρώσεις μαθημάτων...1, 2 ,3 ακυρώσεις στη σειρά και αρχιζω να εκνευρίζομαι!
Πηγαίνω ω!του θαυματος καποια στιγμή και πεφτω πανω στον πατερα που με ρωτάει πως τα παει η κορούλα!
Αφήνω να ενοηθει οτι ειμαι δυσαρεστημένη με την κατασταση, αφενος γιατι δεν γινεται η δουλεια που θελω ωστε να υπαρχουν αντιστοιχα αποτελεσματα, αφετερου γιατι εχω κλεισμενες ωρες οι οποιες χανονται εξαιτιας των ακυρωσεων, τη στιγμη που θα μπορουσα να εχω καποιο αλλο μαθητη που δεν ακυρώνει μαθήματα! Ετσι λοιπόν, αφου  αναπτυσσω ενα λογυδριο που θα ζηλευε και ο Μικρουτσικος , για τις ακυρωσεις μαθηματων, την υλη που εχει μεινει πισω, το σχολειο που με εχει προσπεράσει, το 15 στο διαγωνισμα της κατευθυνσης, και την γενικοτερη αλαζονικη σταση της κορουλας, μου δινει δίκιο ο καψερος πατερας και μαλιστα μου δινει το ΟΚ για να αναπληρωσουμε τα μαθηματα που χαθηκαν.
Ολα καλά και συνεχίζεται το μαθημα. Τελειωνει το 2ωρο,σηκωνομαι να φυγω, πληρωνομαι, και μπροστα στους 2 γονεις η κορη μου ανακοινωνει ότι στο εξης θα κανουμε μονο κατευθυνση 2 ωρες και οτι της γενικης θα κοπουν γιατι θα παει φροντιστηριο!!! Με αφήνει ξεκρέμαστη μέσα Δεκέμβρη!

Ετσι κανουμε 2 ωρες κατευθυνση με αλλεπαληλες ακυρωσεις μαθηματων, λογω των οποιων ειμαι πισω απο το σχολειο στη ύλη. Εχω παθει ανοσια ομως. Δεν συγχίζομαι πια!

Πήρε βαθμούς και ενώ σε όλα έχει 18-20, μαθηματικά κατευθυνσης εχει 15. Στραβωσε με το 15αρι! Ποσο το χαρηκα δεν λεγεται.Ε βεβαια της λεω, ακυρωση στην ακυρωση εχουμε ξεχασει κι αυτα που μαθαμε! Τα ιδια κ ο πατερας της! Να εντεινουμε μου λεει, γιατι με τις ακυρωσεις εμεινε πισω!!! Η κορη απο δίπλα κουναει το κεφαλι ειρωνικα... Ναι σιγουρα θα εντεινουμε...!
Τόσα χρόνια κάνω μαθήματα, έχω συναντήσει λογιών λογιών μαθητές και γονείς. Αυτό πρώτη φορά το συνάντησα!

καλα δεν παιζονται! μερικοι γονεις ειναι για σφαλιαρες αλλα και τα παιδια τους δεν πανε πισω. μακρια απο τετοιες περιπτωσεις!!!!!!
εγω στην περιπτωση που ανεφερα ειχα την κορη τους απο την α λυκειου, εβγαλε 18!!!!!!!!! οταν ηταν να ξεκινησουμε την νεα σχολικη χρονια και ενω ειχαμε κανονισει μαθηματα και ειδαν οτι το παιδι τους εχει πολυ καλα αποτελεσματα με εμενα την εγραψαν σε φροντιστηριο!!!!!!! ενω η  μικρη εκλαιγε και  δεν ηθελε , γιατι ηταν πολλα τα λεφτα χωρις να μου πουν τπτ. Και το εμαθα μετα, ξεκινησε λοιπον, δεν πηγαινε καθολου καλα και μετα απο 1,5 μηνα με παιρνουν τηλ να της ξεκινησω παλι! και φυσικα λεω οχι δεν εχω χρονο! εχουμε και μια αξιοπρεπεια! της ξαναλλαζουν φροντιστηριο δεν παει ουτε εκει καλα και με παιρνουν προσφατως και η μικρη ιδιαιτερα με τον πατερα και με παρακαλανε να βρω εστω και λιγες ωρες να της ξαναξεκινησω μαθηματα. μετα απο τοσα τηλ και επιμονη να κανω κατι , αλλαζω το προγραμμα μου βρισκω ενα 4ωρο δεν ειχα παραπανω χρονο, της ξεκιναω μαθηματα παλι και μετα απο λιγες εβδομαδες την γραφουν στο φροντιστηριο παλι χωρις να μου πουν τιποτα! το εμαθα αυτη την τριτη που θα ειχαμε τεταρτη το επομενο μαθημα προ τετελεσμενων και η δικαιολογια ηταν του πατερα :νομιζα θα τα καταφερω οικονομικα αλλα δεν τα υπολογισα καλα τελικα. την συνεχεια την ξερετε! στα προηγουμενα μνμ και ειχε την ξεφτιλα να μου πει οτι αν με χρειαστουν θα με ξανακαλεσουν. Οπως βλεπετε υπαρχουν και τετοιες περιπτωσεις!

Αποσυνδεδεμένος georgia9

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1617 στις: Φεβρουάριος 11, 2011, 01:52:09 μμ »
Δεν καταλαβαινουν ηθελα να ξερω, οτι αυτο ειναι επαγγελμα και οχι χομπι για εμας ??????
Μετα απο 8 χρονια ιδιαιτερα το εζησα και αυτο!Δεν μπορει να παιζουν ετσι μαζι σου, εχεις και
εσυ μια αξιοπρεπεια και δεν εισαι και κανενα παιδακι στην ηλικα του παιδιου τους για να σε  κανουν
ο,τι θελουν, σημερα μην  ερθεις αυριο ελα, σταματαμε, ξεκιναμε... τι ειναι αυτα ρε συναδελφοι θα τρελαθούμε
τελειως? Στην δουλεια τους ετσι τους φαιρονται? μας εχουνε μονο για να υπαρχει μια σχετικη προοδος , να παρουν
σημειωσεις φυσικα και μολις πανε λιγο καλυτερα, το ευχαριστω πιο ειναι? μην ερθεις τωρα απτην επομενη βδομαδα
και τετοια... δεν σεβονται την δουλεια σου. :( >:( 

Αποσυνδεδεμένος olgander

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1618 στις: Φεβρουάριος 11, 2011, 09:35:46 μμ »
Πες το ψέμματα! Ευτυχώς στην εως τώρα καριέρα μου ήταν η εξαίρεση και όχι ο κανόνας!
Η πλάκα θα είναι αν με τη νέα χρονιά μου ζητήσουν να την αναλάβω για προετοιμασία! Εκεί θα πέσει γέλιο!  Σκέφτομαι να ετοιμάσω από τώρα τον "λόγο" μου. Θα σκεφτώ πολύ αν θα την αναλάβω και αν το κάνω -μόνο υπο αυστηρές προϋποθέσεις-θα τους κόψω τον κ***!!

Αποσυνδεδεμένος charm_quark

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1619 στις: Φεβρουάριος 11, 2011, 10:46:09 μμ »
Και γιατί να την αναλάβεις; Για να σου γυρίσει στη μέση της χρονιάς το πρόγραμμα άνω κάτω;
Ποιές είναι δηλαδή οι αυστηρές προυποθέσεις που θα θέσεις;
Ειλικρινά θέλω να μου πεις.... γιατί εγώ δεν έχω βρει τον τρόπο να το κάνω. Απλά δεν ξανα-αναλαμβάνω τέτοιες περιπτώσεις.
Τα πάντα όλα... και τα κοάλα τίποτα;;


Αποσυνδεδεμένος Mariaaaa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1620 στις: Φεβρουάριος 11, 2011, 11:27:05 μμ »
Πες το ψέμματα! Ευτυχώς στην εως τώρα καριέρα μου ήταν η εξαίρεση και όχι ο κανόνας!
Η πλάκα θα είναι αν με τη νέα χρονιά μου ζητήσουν να την αναλάβω για προετοιμασία! Εκεί θα πέσει γέλιο!  Σκέφτομαι να ετοιμάσω από τώρα τον "λόγο" μου. Θα σκεφτώ πολύ αν θα την αναλάβω και αν το κάνω -μόνο υπο αυστηρές προϋποθέσεις-θα τους κόψω τον κ***!!
Και γιατί να την αναλάβεις; Για να σου γυρίσει στη μέση της χρονιάς το πρόγραμμα άνω κάτω;
Ποιές είναι δηλαδή οι αυστηρές προυποθέσεις που θα θέσεις;
Ειλικρινά θέλω να μου πεις.... γιατί εγώ δεν έχω βρει τον τρόπο να το κάνω. Απλά δεν ξανα-αναλαμβάνω τέτοιες περιπτώσεις.


συμφωνώ απόλυτα με charm quark!!  Πραγματικα υπάρχει έστω και η παραμικρή σκέψη να την ξανα-αναλαβεις??  ακομα και κατω απο αυστηρες προυποθεσεις οπως λες...Το ρωταω αυτο επειδη διαβασα προσεκτικα την ιστορια σου και ειλικρινα εξοργιστηκα!!!  Συναδελφικη αλληλεγγυη βλεπεις.. :D
Δεν αξιζει να χαλας ετσι την ψυχικη σου ηρεμια αλλα και το προγραμμα σου.. :)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1621 στις: Φεβρουάριος 12, 2011, 08:27:01 πμ »
Πες το ψέμματα! Ευτυχώς στην εως τώρα καριέρα μου ήταν η εξαίρεση και όχι ο κανόνας!
Η πλάκα θα είναι αν με τη νέα χρονιά μου ζητήσουν να την αναλάβω για προετοιμασία! Εκεί θα πέσει γέλιο!  Σκέφτομαι να ετοιμάσω από τώρα τον "λόγο" μου. Θα σκεφτώ πολύ αν θα την αναλάβω και αν το κάνω -μόνο υπο αυστηρές προϋποθέσεις-θα τους κόψω τον κ***!!
Και γιατί να την αναλάβεις; Για να σου γυρίσει στη μέση της χρονιάς το πρόγραμμα άνω κάτω;
Ποιές είναι δηλαδή οι αυστηρές προυποθέσεις που θα θέσεις;
Ειλικρινά θέλω να μου πεις.... γιατί εγώ δεν έχω βρει τον τρόπο να το κάνω. Απλά δεν ξανα-αναλαμβάνω τέτοιες περιπτώσεις.


συμφωνώ απόλυτα με charm quark!!  Πραγματικα υπάρχει έστω και η παραμικρή σκέψη να την ξανα-αναλαβεις??  ακομα και κατω απο αυστηρες προυποθεσεις οπως λες...Το ρωταω αυτο επειδη διαβασα προσεκτικα την ιστορια σου και ειλικρινα εξοργιστηκα!!!  Συναδελφικη αλληλεγγυη βλεπεις.. :D
Δεν αξιζει να χαλας ετσι την ψυχικη σου ηρεμια αλλα και το προγραμμα σου.. :)

Συμφωνώ και γω απόλυτα με  charm quark  & silvi. Μη μπαινεις σε τετοια "φάση",μη τσιμπάς!!!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος charm_quark

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1622 στις: Φεβρουάριος 12, 2011, 10:29:54 πμ »
Να σου πω ένα παράδειγμα....
Στο τέλος της χρονιάς, συνήθως ενημερώνω τους μαθητές που προβλέπεται να έχω και την επόμενη χρονιά πότε θα ξεκινήσουμε. Ετσι όταν φτάνει ο Σεπτέμβρης φτιάχνω ένα προγραμματάκι επικοινωνώ μαζί τους για τυχόν αλλαγές (αν συμπίπτουν δηλαδή με τίποτα αλλα φροντιστηρια τους κτλ) και ξεκινάμε.
Φετος λοιπόν, είχα μία πιτσιρίκα που πέρυσι είχε κάνει πολλές ακυρώσεις για διαφόρους λόγους. Παρόλα αυτά αφού μου είχαν πει να την αναλάβω και φέτος την είχα βάλει στο πρόγραμμα. Προσπάθησα να επικοινωνήσω μαζί της επι μία εβδομάδα και δεν απαντούσε το κινητό της, ούτε κάποιος άλλος το σταθερό. Παρόλα αυτά δεν εδωσα βάση και συνέχισα να την κράταω στο πρόγραμμα.
Ξεκινούν τα σχολεία και μια μέρα η μητέρα της βρίσκει τη δική μου!!!! στο δρόμο και της ρωτάει γιατί δεν έχω πάρει τηλέφωνο να ξεκινήσουμε μαθήματα κτλ κτλ...... :o :o :o :o (να σημειώσω ότι ζω σε πολύ κλειστή κοινωνία και αυτά τα κουτσομπολίστικα "να σου πω, να της πεις" υπάρχουν στο μεγαλείο τους....)
Μου το λέει η κακομοίρα η δικιά μου και αρχίζω και φουντώνω. Χάθηκε να με καλέσουν στο τηλέφωνο; Δεν τους είπε η μικρή για τις αναπάντητες; Τι έχει συμβεί; Επι τόπου καλώ την μητέρα της στο σταθερό και μου ζητάει να ξεκινήσουμε.... απο την άλλη εβδομάδα. Εντάξει λέω, αλλα την άλλη εβδομάδα είχα ένα προγραμματισμένο 4ήμερο ταξίδι στο εξωτερικό οπότε είτε θα ξεκινούσαμε 2 μέρες πριν είτε 2 μέρες μετά. Συμφωνήσαμε στο μετά.....
Γύρισα από το ταξίδι, άρχισα ξανά τα τηλέφωνα... τίποτα. Αποφασίζω και τη βγάζω απο το πρόγραμμα. Αντε ξανα να το στρώσω χωρίς κενά.....
Ξανάσυναντιόνται οι μανάδες μας κάπου στον ένα μήνα αφού έχω γυρίσει (και της έχω πει της δικιάς μου... όταν σε ρωτάνε γονείς για τα παιδιά τους ΘΑ ΛΕΣ "ΔΕΝ ΞΕΡΩ"....αχ.....) και ρωτάει η μητέρα της μικρής, αν είμαι ακόμα στο εξωτερικό και άλλα τέτοια. Δασκαλεμένη η δική μου, επιτέλους!!, λέει ένα δεν ξέρω και με καλει στο κινητό και μου την δίνει....
Και αρχίζει ένα στόρυ, ότι δεν ήξερε πότε θα γυρίσω, και δεν την πήρα τηλέφωνο και ότι περιμένανε κτλ κτλ.

Ειλικρινά βαριόμουν να μπω σε αυτή την αντιπαράθεση. Της πρότεινα τις ελεύθερες πια ώρες που είχα στο πρόγραμμα μου και πως αν την βόλευαν να με έπαιρνε να ξεκινήσουμε ΑΥΤΗ. Ουδέποτε πήρε... και ουδέποτε θα πάρει. Ίσως σε κανα χρόνο που θα πάει η κοπελιά κατεύθυνση να με ξαναψάξουν, αλλα τοτε επειδή θα ξέρω..... απλά θα πω ότι θα σας πάρω..... και δεν θα πάρω ποτε.

Μου τη δίνει το υποκριτικό υφάκι. Προτειμώ ένα ξεκάθαρο, όχι δεν θα κάνει το παιδί μου μαζί σου φέτος μάθημα να φτιάξω το πρόγραμμα μου και εγώ και να κανονίσω τη ζωή μου.
Ναι κάνω ιδιαίτερα γιατί δεν μπορώ αλλιώς να τα βγάλω πέρα ως ωρομίσθια απο εδώ και απο εκεί αλλα αυτό δε σημαίνει ότι θα τους παρακαλάω κιόλας!!
Είναι θέμα αξιοπρέπειας.
Τα πάντα όλα... και τα κοάλα τίποτα;;


Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1623 στις: Φεβρουάριος 12, 2011, 12:06:56 μμ »
μεγάλη υπομονη εδειξες !!! Εγώ, θα της "έσκαγα" στα μούτρα το τηλεφωνο!

Προσωπικα, οταν ειναι να "κλεισω" ιδιαιατερο κανω εξηγηση απο την αρχη. Τοτε εχω κενο (το δικο μου το "κενο" πολυ απλα σημαινει "τοτε γουσταρω να κανω το μαθημα") τόσο ειναι η ωρα και τα λεφτα με τη ληξη του μαθηματος (εκτος κι αν ξερω την οικογενεια). Αυτο και τέλος! Αν θελει πραγματικα, θα συμφωνησει, αλλιως, της λες : ..."αντε γεια,...τράβα αλλου"!
Πρεπει να εισαι αποφασιστικος και να μην αφηνεις περιθωρια παρά ελαχιστα μεχρι εκει που δεν σε ενοχλει το θεμα.
Δε θα μας παιζουν καποιοι γονεις....μπαλάκι!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 620
Σύνολο: 627

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.139 δευτερόλεπτα. 39 ερωτήματα.