*

Ψηφοφορία

πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα (για ένα άτομο) κατα μέσο όρο;

5-10 ευρώ χωρίς απόδειξη
73 (16.8%)
10-15 ευρώ χωρίς απόδειξη
193 (44.5%)
15-20 ευρώ χωρίς απόδειξη
93 (21.4%)
20-25 ευρώ χωρίς απόδειξη
21 (4.8%)
25-30 ευρώ χωρίς απόδειξη
15 (3.5%)
10-15 ευρώ με απόδειξη
13 (3%)
15-20 ευρώ με απόδειξη
10 (2.3%)
20-25 ευρώ με απόδειξη
5 (1.2%)
25-30 ευρώ με απόδειξη
2 (0.5%)
30-40 ευρώ με απόδειξη
9 (2.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 432

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 706661 φορές)

0 μέλη και 81 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1876 στις: Οκτώβριος 18, 2011, 08:48:46 μμ »
σε αδελφια διδυμα αρα στην ιδια ταξη, θα ζητουσατε την ιδια τιμη απο οτι σε ενα γκρουπακι με 2 παιδια διαφορετικων οικογενειων? δλδ. να κανω εξτρα εκπτωση στην τιμη αφου τα παιδια ειναι αδελφια? ειναι ειτε a ειτε b class. δεν εχω βρεθει ακομα με την οικογενεια.

παιδιά, καλησπέρα! κ μένα μου τύχανε διδυμάκια b junior και θέλουν 2 φορές τη βδομαδα, δηλ. 1+1. είπα 18+18 αλλά θέλουν 12+12. λίγα δεν είναι??τί να αντιπροτείνω??
είναι που είναι λ'ιγα τα μαθήματα.....
Τι εννείς 18+18; 18 για τη 1 ώρα για το 1 παιδί; Δηλαδή η ώρα θα βγαίνει στην οικογένεια €36; Αν είναι έτσι, για Bjunior μου φαίνονται πάαααρα πολλά! :o

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:28:54 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1877 στις: Οκτώβριος 18, 2011, 08:52:30 μμ »
Νομιζω πως εννοει 18 την ωρα και για τα δυο παιδια. Τουλαχιστον ετσι το καταλαβα.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1878 στις: Οκτώβριος 18, 2011, 10:04:21 μμ »
Νομιζω πως εννοει 18 την ωρα και για τα δυο παιδια. Τουλαχιστον ετσι το καταλαβα.
Είπα κι εγώ...... :P

Αποσυνδεδεμένος tzogoula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1879 στις: Οκτώβριος 18, 2011, 11:27:55 μμ »
18 και για τα 2 βρε!!!  :P :P

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:28:54 »

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1880 στις: Οκτώβριος 18, 2011, 11:36:40 μμ »
Εγώ σε αντίστοιχη περίπτωση ζήτησα 19ευρώ φέτος. Δεν με πήραν τηλέφωνο. Αν είχα μόνο ένα Proficiency ok  να πάω παρακάτω και πολύ παρακάτω. Αλλά είμαι καθηγήτρια Αγγλικών και απο αυτό ζω. Αν θέλουν πιο φθηνά υπάρχει το φροντιστήριο και αν θέλω να δουλέψω για λιγότερα λεφτά τουλάχιστον να πάω σε φροντιστήριο να μου κολλάνε και ένσημα.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1881 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 12:11:34 μμ »
18 και για τα 2 βρε!!!  :P :P
Εμ, έτσι όπως το εγραψες (18+18) δεν κατάλαβα ότι εννοούσες τη βδομάδα. Btw, λίγα δεν είναι; ??? Κανονικά από ένα παιδί μεμονωμένο πόσα παίρνεις;

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1882 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 10:16:35 μμ »
14 + 14  θα ελεγα.
Παιδια, υπαρχει κινδυνος ο γονιος να συμφωνησει στο ποσό αρχικα (εχοντας κανει και τα σχετικά παζάρια) και μετα απο λιγο καιρο ,κυριως 2 με 3 μηνες πριν το τελος να μη σας πληρωσει κιολας.....Θελω να πω πως ή θα δεχτεις στη τιμη που μπορουν να δωσουν ή δεν θα αναλαβεις το μαθημα. Το ρισκο βεβαια υπαρχει σε καθε περιπτωση ετσι κι αλλιως.

Συμφωνώ με τη λογική του ΜΑΡΚΟΥ, απλά κ εγώ προβληματίζομαι όπως κ εσείς για τα ποσά που πληρώνομαι στα ιδιαίτερα. Η αλήθεια είναι ότι οι καιροί έχουν αλλάξει κ αυτό το βιώνουμε όλοι μας κ θα μας επιρρεάσει ακόμα περισσότερο εν καιρώ. Πιστεύω ότι αυτό θα πρέπει να το έχουμε σοβαρά κατά νου κ να κινούμαστε με αξιοπρέπεια σχετικά με τις τιμές μας απέναντι στην ποιότητα της δουλειάς μας, στους μαθητές κ τους γονείς τους. Να είναι κ για εμάς βιώσιμο αυτό που κάνουμε αλλά κ για τους"εργοδότες" μας(γονείς-μαθητές), που αν δεν έχουν δε θα μας πληρώσουν. Τέλος, διαπιστώνω πως αυτό που ισχυριζόμαστε συχνά "τα ιδιαίτερα είναι πολυτέλεια, αν δεν έχουν να πάνε σε φροντιστήριο" είναι αρκετά ελιτίστικο σε πολλές περιπτώσεις κ το αποτέλεσμα θα φανεί σχετικά άμεσα σε όσους επιμείνουμε να το ενστερνιζόμαστε, καθώς η προσφορά πλέον είναι τόσο μεγάλη σε σχέση με το παρελθόν, οι καιροί χαλαιποί κ θα σκεφτούν πολύ απλά "θα βρω άλλο ιδιαίτερο, πιο φτηνό". Επομένως, με αυτό τον τρόπο πιστεύω ότι συντελούμε κ εμείς-εκτός από τη μείωση των μαθημάτων μας-στη δραματική μείωση των τιμών των ιδιαιτέρων κ την υποτίμηση των κλαδων μας. Αφ'ετέρου, τα φροντιστήρια αντιμετωπίζουν κ αυτά το φαινόμενο της μείωσης των μαθητών κ καταφεύγουν στη λογική των...προσφορών ως κράχτη. Επίσης, ακόμα κ οι ήδη εγγεγραμμένοι μαθητές δεν είναι συνεπείς στις οικονομικές τους υποχρεώσεις, με αποτέλεσμα οι φροντιστηριούχοι να αδυνατούν να προσλάβουν προσωπικό που να πληρώνεται με βάση τα νόμιμα κ να βάζουν κ ένσημα. Οπότε όλα είναι αλυσίδα κ μπρος γκρεμός κ πίσω ρέμα !

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1883 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 10:50:13 μμ »
14 + 14  θα ελεγα.
Παιδια, υπαρχει κινδυνος ο γονιος να συμφωνησει στο ποσό αρχικα (εχοντας κανει και τα σχετικά παζάρια) και μετα απο λιγο καιρο ,κυριως 2 με 3 μηνες πριν το τελος να μη σας πληρωσει κιολας.....Θελω να πω πως ή θα δεχτεις στη τιμη που μπορουν να δωσουν ή δεν θα αναλαβεις το μαθημα. Το ρισκο βεβαια υπαρχει σε καθε περιπτωση ετσι κι αλλιως.

Συμφωνώ με τη λογική του ΜΑΡΚΟΥ, απλά κ εγώ προβληματίζομαι όπως κ εσείς για τα ποσά που πληρώνομαι στα ιδιαίτερα. Η αλήθεια είναι ότι οι καιροί έχουν αλλάξει κ αυτό το βιώνουμε όλοι μας κ θα μας επιρρεάσει ακόμα περισσότερο εν καιρώ. Πιστεύω ότι αυτό θα πρέπει να το έχουμε σοβαρά κατά νου κ να κινούμαστε με αξιοπρέπεια σχετικά με τις τιμές μας απέναντι στην ποιότητα της δουλειάς μας, στους μαθητές κ τους γονείς τους. Να είναι κ για εμάς βιώσιμο αυτό που κάνουμε αλλά κ για τους"εργοδότες" μας(γονείς-μαθητές), που αν δεν έχουν δε θα μας πληρώσουν. Τέλος, διαπιστώνω πως αυτό που ισχυριζόμαστε συχνά "τα ιδιαίτερα είναι πολυτέλεια, αν δεν έχουν να πάνε σε φροντιστήριο" είναι αρκετά ελιτίστικο σε πολλές περιπτώσεις κ το αποτέλεσμα θα φανεί σχετικά άμεσα σε όσους επιμείνουμε να το ενστερνιζόμαστε, καθώς η προσφορά πλέον είναι τόσο μεγάλη σε σχέση με το παρελθόν, οι καιροί χαλαιποί κ θα σκεφτούν πολύ απλά "θα βρω άλλο ιδιαίτερο, πιο φτηνό". Επομένως, με αυτό τον τρόπο πιστεύω ότι συντελούμε κ εμείς-εκτός από τη μείωση των μαθημάτων μας-στη δραματική μείωση των τιμών των ιδιαιτέρων κ την υποτίμηση των κλαδων μας. Αφ'ετέρου, τα φροντιστήρια αντιμετωπίζουν κ αυτά το φαινόμενο της μείωσης των μαθητών κ καταφεύγουν στη λογική των...προσφορών ως κράχτη. Επίσης, ακόμα κ οι ήδη εγγεγραμμένοι μαθητές δεν είναι συνεπείς στις οικονομικές τους υποχρεώσεις, με αποτέλεσμα οι φροντιστηριούχοι να αδυνατούν να προσλάβουν προσωπικό που να πληρώνεται με βάση τα νόμιμα κ να βάζουν κ ένσημα. Οπότε όλα είναι αλυσίδα κ μπρος γκρεμός κ πίσω ρέμα !

Τι εννοείς;

Πάντα θέλει ο πελάτης το πιο φθηνό αλλά και η ποιότητα παίζει ρόλο. Υπάρχει το πιο φθηνό (αυτοί που διδάσκουν με Proficiency) και πάντα υπήρχε. Οπότε διαλέγουν και παίρνουν.
Μπορώ να κάνω καλύτερη τιμή αν έρχεται ο μαθητής σπίτι μου. Έτσι και αυτοί γλιτώνουν λεφτά και εγώ κερδίζω χρόνο και κόπο. Αλλά δεν βλέπω να το επιλέγουν γιατί πολύ απλά δεν είναι τα λεφτά το θέμα. Απλά όπως είπες μπορεί ίσως να βρούν αλλού πιο φθηνά. Είναι οπότε δική μας ευθύνη να κρατήσουμε σε αξιοπρεπή επίπεδα τις τιμές. Πρέπει να είναι τέτοιες οι τιμές που κάποιος που επιλέγει να δουλεύει με ιδιαίτερα και να κόβει αποδείξεις να μπορεί να βγάζει αρκετά χρήματα για να ζήσει.

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1884 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 11:45:52 μμ »
14 + 14  θα ελεγα.
Παιδια, υπαρχει κινδυνος ο γονιος να συμφωνησει στο ποσό αρχικα (εχοντας κανει και τα σχετικά παζάρια) και μετα απο λιγο καιρο ,κυριως 2 με 3 μηνες πριν το τελος να μη σας πληρωσει κιολας.....Θελω να πω πως ή θα δεχτεις στη τιμη που μπορουν να δωσουν ή δεν θα αναλαβεις το μαθημα. Το ρισκο βεβαια υπαρχει σε καθε περιπτωση ετσι κι αλλιως.

Συμφωνώ με τη λογική του ΜΑΡΚΟΥ, απλά κ εγώ προβληματίζομαι όπως κ εσείς για τα ποσά που πληρώνομαι στα ιδιαίτερα. Η αλήθεια είναι ότι οι καιροί έχουν αλλάξει κ αυτό το βιώνουμε όλοι μας κ θα μας επιρρεάσει ακόμα περισσότερο εν καιρώ. Πιστεύω ότι αυτό θα πρέπει να το έχουμε σοβαρά κατά νου κ να κινούμαστε με αξιοπρέπεια σχετικά με τις τιμές μας απέναντι στην ποιότητα της δουλειάς μας, στους μαθητές κ τους γονείς τους. Να είναι κ για εμάς βιώσιμο αυτό που κάνουμε αλλά κ για τους"εργοδότες" μας(γονείς-μαθητές), που αν δεν έχουν δε θα μας πληρώσουν. Τέλος, διαπιστώνω πως αυτό που ισχυριζόμαστε συχνά "τα ιδιαίτερα είναι πολυτέλεια, αν δεν έχουν να πάνε σε φροντιστήριο" είναι αρκετά ελιτίστικο σε πολλές περιπτώσεις κ το αποτέλεσμα θα φανεί σχετικά άμεσα σε όσους επιμείνουμε να το ενστερνιζόμαστε, καθώς η προσφορά πλέον είναι τόσο μεγάλη σε σχέση με το παρελθόν, οι καιροί χαλαιποί κ θα σκεφτούν πολύ απλά "θα βρω άλλο ιδιαίτερο, πιο φτηνό". Επομένως, με αυτό τον τρόπο πιστεύω ότι συντελούμε κ εμείς-εκτός από τη μείωση των μαθημάτων μας-στη δραματική μείωση των τιμών των ιδιαιτέρων κ την υποτίμηση των κλαδων μας. Αφ'ετέρου, τα φροντιστήρια αντιμετωπίζουν κ αυτά το φαινόμενο της μείωσης των μαθητών κ καταφεύγουν στη λογική των...προσφορών ως κράχτη. Επίσης, ακόμα κ οι ήδη εγγεγραμμένοι μαθητές δεν είναι συνεπείς στις οικονομικές τους υποχρεώσεις, με αποτέλεσμα οι φροντιστηριούχοι να αδυνατούν να προσλάβουν προσωπικό που να πληρώνεται με βάση τα νόμιμα κ να βάζουν κ ένσημα. Οπότε όλα είναι αλυσίδα κ μπρος γκρεμός κ πίσω ρέμα !
Κατά τη γνώμη μου,η πιο σωστή τοποθέτηση.

Αποσυνδεδεμένος lkjhgfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1885 στις: Οκτώβριος 21, 2011, 12:34:45 πμ »
14 + 14  θα ελεγα.
Παιδια, υπαρχει κινδυνος ο γονιος να συμφωνησει στο ποσό αρχικα (εχοντας κανει και τα σχετικά παζάρια) και μετα απο λιγο καιρο ,κυριως 2 με 3 μηνες πριν το τελος να μη σας πληρωσει κιολας.....Θελω να πω πως ή θα δεχτεις στη τιμη που μπορουν να δωσουν ή δεν θα αναλαβεις το μαθημα. Το ρισκο βεβαια υπαρχει σε καθε περιπτωση ετσι κι αλλιως.

Συμφωνώ με τη λογική του ΜΑΡΚΟΥ, απλά κ εγώ προβληματίζομαι όπως κ εσείς για τα ποσά που πληρώνομαι στα ιδιαίτερα. Η αλήθεια είναι ότι οι καιροί έχουν αλλάξει κ αυτό το βιώνουμε όλοι μας κ θα μας επιρρεάσει ακόμα περισσότερο εν καιρώ. Πιστεύω ότι αυτό θα πρέπει να το έχουμε σοβαρά κατά νου κ να κινούμαστε με αξιοπρέπεια σχετικά με τις τιμές μας απέναντι στην ποιότητα της δουλειάς μας, στους μαθητές κ τους γονείς τους. Να είναι κ για εμάς βιώσιμο αυτό που κάνουμε αλλά κ για τους"εργοδότες" μας(γονείς-μαθητές), που αν δεν έχουν δε θα μας πληρώσουν. Τέλος, διαπιστώνω πως αυτό που ισχυριζόμαστε συχνά "τα ιδιαίτερα είναι πολυτέλεια, αν δεν έχουν να πάνε σε φροντιστήριο" είναι αρκετά ελιτίστικο σε πολλές περιπτώσεις κ το αποτέλεσμα θα φανεί σχετικά άμεσα σε όσους επιμείνουμε να το ενστερνιζόμαστε, καθώς η προσφορά πλέον είναι τόσο μεγάλη σε σχέση με το παρελθόν, οι καιροί χαλαιποί κ θα σκεφτούν πολύ απλά "θα βρω άλλο ιδιαίτερο, πιο φτηνό". Επομένως, με αυτό τον τρόπο πιστεύω ότι συντελούμε κ εμείς-εκτός από τη μείωση των μαθημάτων μας-στη δραματική μείωση των τιμών των ιδιαιτέρων κ την υποτίμηση των κλαδων μας. Αφ'ετέρου, τα φροντιστήρια αντιμετωπίζουν κ αυτά το φαινόμενο της μείωσης των μαθητών κ καταφεύγουν στη λογική των...προσφορών ως κράχτη. Επίσης, ακόμα κ οι ήδη εγγεγραμμένοι μαθητές δεν είναι συνεπείς στις οικονομικές τους υποχρεώσεις, με αποτέλεσμα οι φροντιστηριούχοι να αδυνατούν να προσλάβουν προσωπικό που να πληρώνεται με βάση τα νόμιμα κ να βάζουν κ ένσημα. Οπότε όλα είναι αλυσίδα κ μπρος γκρεμός κ πίσω ρέμα !
Δεν νομιζω οτι τιθεται θεμα ελιτισμου οταν η πελατισσα μου λεει οτι θα μου δινει 4 ευρω την ωρα μετα απο καθε μαθημα, οταν ξερει απο αλλη μαμα οτι παιρνω 10. Και θεωρω φυσιολογικο το να προσβαλλομαι και να θυμωνω οταν, ενω ξερει η αλλη οτι μου χρωστα για το μηνα 70, επιμενει να μου δωσει 50 και τα 20 "ελα μωρε σιγα τα βγαζεις απο αλλου". Η οταν ζητανε να κοψω μισο ευρω για να χαιρονται οτι κανουν παζαρια. Κι ολα αυτα τη στιγμη που υπαρχουν αλλοι καθηγητες που κανουν μαθημα με 7 ευρω την ωρα και το γραφουν  στην αγγελια τους. Οποτε βολευονται και οσοι εχουν οικονομικες δυσκολιες. Δε μιλαμε για πολυτελειες πια, αλλα αν θελεις να δινεις 4 ευρω μονο σε φροντιστξηριο θα το βρεις...και αν...
"Come out come out wherever you are..."

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1886 στις: Οκτώβριος 24, 2011, 04:34:29 μμ »
irenead, χαίρομαι που συμφωνούμε !

Κατα τ'άλλα, new_pe06 νομίζω εν τέλει υποστηρίζουμε  το ίδιο πράγμα, όπως λες κ εσυ:  "Είναι οπότε δική μας ευθύνη να κρατήσουμε σε αξιοπρεπή επίπεδα τις τιμές. Πρέπει να είναι τέτοιες οι τιμές που κάποιος που επιλέγει να δουλεύει με ιδιαίτερα και να κόβει αποδείξεις να μπορεί να βγάζει αρκετά χρήματα για να ζήσει."  Όταν λέω "ελιτίστικο", εννοώ ότι είναι μάλλον πολυτέλεια στις μέρες μας να μη μας νοιάζει που δεν αναλαμβάνουμε μαθήματα στις τιμές που μέχρι τώρα είχαμε συνηθίσει κ να τους στρέφουμε στη λογική του φροντιστηρίου ή φτηνότερου (σε ποιότητα κ χρήμα) ιδιαιτέρου, είτε να επιλέγουμε τα "λίγα κ καλά" μαθήματα του παρελθόντος κ απορρίπτοντας άλλα, όχι με εξευτιλιστική τιμή βέβαια. Βέβαια, αν βγαίνει κάποιος οικονομικά έτσι, οκ. Απλά, νομίζω λέω κάτι λογικό κ ρεαλιστικό ταυτόχρονα.

ikjhgfd, με την παραπάνω τοποθέτηση ουσιαστικά απαντώ κ στον προβληματισμό σου. Βέβαια τα όσα λες εδώ "Κι ολα αυτα τη στιγμη που υπαρχουν αλλοι καθηγητες που κανουν μαθημα με 7 ευρω την ωρα και το γραφουν  στην αγγελια τους. Οποτε βολευονται και οσοι εχουν οικονομικες δυσκολιες. Δε μιλαμε για πολυτελειες πια, αλλα αν θελεις να δινεις 4 ευρω μονο σε φροντιστξηριο θα το βρεις...και αν..." ενισχύουν ακριβώς την άποψή μου από την άλλη πλευρά: απορρίπτοντας τους ήδη μαθητές μας επειδή δε θέλουμε να κάνουμε μειώσεις ούτε ίδιες τιμές σε πολλές περιπτώσεις εμείς οι ίδιοι συντελούμε προς το φαινόμενο που περιγράφεις. Έτσι δίνεται η δυνατότητα κ στους ανθρώπους αυτούς να δουλέψουν με φτηνά ιδιαίτερα-αφού ενδιαφέρον από τους γονείς/μαθητές υπάρχει- αλλά κ στις ίδιες τις τιμές να διαμορφώνονται ολοένα κ πιο χαμηλά, καθιστώντας τους "εργοδότες" μας στο τιμόνι του παζαρέματος κ της αποδοχής ή όχι της εκάστοτε τιμής, αφού "θα βρουν κ αλλού"...

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1887 στις: Οκτώβριος 25, 2011, 06:52:39 μμ »
"Δεν νομιζω οτι τιθεται θεμα ελιτισμου οταν η πελατισσα μου.."

 :o :o :o
Πολύ λυπάμαι να βλεπω εκπαιδευτικούς να αντιλαμβάνονται τους γονείς και τους μαθητές ως πελάτες.. 
 
Προσωπικά έναν γονιό ή ένα παιδί δε θα μπορούσα ποτέ να το δω ως πελάτη.
Πελάτες έβλεπα τον κοσμο που ερχόταν να πιει καφέ, στην καφετέρια που δούλευα όταν σπούδαζα...

Κι εμένα μου έχουν κοπεί πολλές ώρες από τα ιδιαίτερα γιατί σε κάποια παιδιά οι γονείς τους είναι σε πολύ δεινή θέση (άνεργοι κτλ), κι όμως δε θα μπορούσα να τα εγκαταλείψω,  επειδή δε μπορούν να με πληρώσουν, ούτε ποτέ είδα όλο αυτο το παζάρεμα του μισού ευρώ που γράφτηκε πιο πάνω, μόνο και μόνο για να χαίρεται ο γονιός ότι παζαρεύει.
Πολλές Κυριακές πλέον φέρνω παιδιά στο σπίτι μου και κάνω μάθημα για 2-3 ώρες δωρεάν. Σε παιδιά που ξέρω πως δεν έχουν να πληρώσουν και πως αν δεν κάνω κάτι τέτοιο για αυτά, απλά θα μείνουν χωρίς βοήθεια.

Τί να πω. Σε τέτοιους καιρούς που ζούμε, προτιμώ να μένω άνθρωπος. Και ξέρω πως κάποια στιγμή, αν έχω ανάγκη, κάποιος θα βρεθεί να με βοηθήσει, όπως κάποτε βοήθησα κι εγώ κάποιους άλλους.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 25, 2011, 06:55:23 μμ από monogramma »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1888 στις: Οκτώβριος 25, 2011, 07:39:18 μμ »
Νομιζω πως το "πελατισσα" ειναι ατυχης επιλογη λεξης. Αυτο ηρθε εκεινη τη στιγμη στο νου, αυτο εβαλε. Ομως, κοιταξε να δεις πως εγω το αντιλαμβανομαι αυτο: Πελατης σημαινει καθαρη συναλλαγη (οικονομικη κυριως και συνηθως). Ο γονιος στην προκειμενη περιπτωση προσπαθησε να "μειωσει" σε αξια τη συναδελφο λεγοντας της "θα σου δινω 4 ευρω" αν και ηξερε πως παιρνει 10 ευρω. Ο γονιος λοιπον με την απρεπη και αναρμοστη συμπεριφορα του οδηγει τον καθηγητη να τον βλεπει ως "πελάτη".
 Ετσι το εξηγω εγω. Και φυσικα ο καθηγητης δεν εχει πελατιακή σχεση με το γονιο ή με το παιδι. Θα ηταν τραγικο και ανηθικο!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος lkjhgfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1889 στις: Οκτώβριος 25, 2011, 09:47:11 μμ »
Ο ΜΑΡΚΟΣ με καλυψε. Να σημειωσω οτι η λεξη "πελατισσα" αναφερθηκε πριν απο μενα και εκ παραδρομης τη χρησιμοποιησηα κι εγω. Οντως ειναι ατυχης. Οσο για τα δωρεαν μαθηματα πολλοι καθηγητες τα κανουν οταν δυσκολευονται οικονομικα οι γονεις και μαλιστα με μεγαλη ευχαριστηση οποτε δε χρειαζεται να λυπαται κανεις.
Οπως επισης εχουν κατεβασει τιμες λογω κρισης, αλλα οχι και τεσσερα ευρω. Οταν δε θα μπορουμε να αγορασουμε καρβελι(η τσιχλες) τοτε θα γινει και 4 ευρω την ωρα. Και πραγματικα αυτοι που κανουν τα παζαρια ειναι αυτοι που τα' χουν. Και γινονται γυφτοι εστω και για μισο ευρω. Οι φτωχοι σεβονται τη δουλεια και τον κοπο. Αν τους φανεις ακριβος πηγαινουν αλλου. Αλλιως στα δινουν καθε δυο μαθηματα, με χιλιες δυσκολιες, αλλα στα δινουν. Και δεν παζαρευουν. Απο τη δικη μου εμπειρια...
"Come out come out wherever you are..."

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 650
Σύνολο: 660

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.123 δευτερόλεπτα. 39 ερωτήματα.