*

Ψηφοφορία

πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα (για ένα άτομο) κατα μέσο όρο;

5-10 ευρώ χωρίς απόδειξη
73 (16.8%)
10-15 ευρώ χωρίς απόδειξη
193 (44.5%)
15-20 ευρώ χωρίς απόδειξη
93 (21.4%)
20-25 ευρώ χωρίς απόδειξη
21 (4.8%)
25-30 ευρώ χωρίς απόδειξη
15 (3.5%)
10-15 ευρώ με απόδειξη
13 (3%)
15-20 ευρώ με απόδειξη
10 (2.3%)
20-25 ευρώ με απόδειξη
5 (1.2%)
25-30 ευρώ με απόδειξη
2 (0.5%)
30-40 ευρώ με απόδειξη
9 (2.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 432

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 706378 φορές)

0 μέλη και 72 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2114 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 10:24:19 πμ »
... λογικό δεν είναι και οι γονείς να κυνηγάνε τη φτήνια; 

η φθήνια τρώει τον παρά .... ;) ;D ;D
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:10:42 »

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2115 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 10:25:34 πμ »
Giorgos-Effie σκεψου ποσο χαλαν την πιατσα ολοι οσοι κανουν ιδιαιτερα, δεν κοβουν αποδειξεις κ εχουν χαμηλοτερες τιμες απο οσους εχουν μπλοκακι κ αναγκαστικα ανεβαζουν τις τιμες για να αποδοθει κ ο αντιστοιχος φπα..συμφωνεις;
Ως εχων μπλοκακι και κοβοντας κανονικα αποδειξεις και πληρωνοντας 452€ το διμηνο για Ο.Α.Ε.Ε συμφωνω απολυτως!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Nema

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2116 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 11:11:31 πμ »
Απλά συνάδελφοι πρέπει να σκεφτούμε και το χρόνο και τα έξοδα για να κάνουμε αυτή τη μία ώρα!! Αν ξοδεύουμε λίγο λιγότερα από όσα παίρνουμε, τότε αξίζει; Ήξερα γνωστό μου που πήγαινε για μία ώρα και έπαιρνε 6 € και ξόδευε 4 €! Εξάλλου έκανε μισή ώρα να πάει και μισή ώρα να επιστρέψει! Σε μία τέτοια περίπτωση πιστεύετε ότι συμφέρει; Εγώ πάντως κατηγορηματικά όχι!

Σε αυτό συμφωνώ. Οταν η βενζίνη στην Πάτρα ( τόπος διαμονής μου) είναι 1.799 ευρώ, τότε δεν συμφέρει και είναι και ψυχοφθόρο.

Ομως σκέφτομαι και το άλλο: Δυστυχώς η κατάσταση στη χώρα είναι αυτή που οι περισσότεροι βιώνουμε, άλλοι πιο ελαφριά κι άλλοι πιο βαριά, κάθε οικογένεια έχει κι έναν τουλάχιστον άνεργο. Η ανεργία μπορεί να χτυπήσει την πόρτα του καθένα μας. Πολλές φορες με την έναρξη της σχολικής χρονιάς αναρωτιέμαι αν θα έχω και πάλι έστω κι ένα ιδιαίτερο.

Γι αυτό νομίζω ότι δεν υπάρχει πια περιθώριο για σκέψεις του τύπου :" μα είμαι φιλόλογος, έχω σπουδάσει, έχω πτυχίο". Πλέον πήρα απόφαση ότι θα προσαρμοστώ, θέλω δε θέλωκαι θα κάνω την ίδια δουλειά που έκανα πριν, με τον ίδιο ζήλο, με την ίδια προσπάθεια, κόπο, άγχος, ενέργεια αλλά με λιγότερα χρήματα.

Κι αν είμαι σωστή επαγγελματίας δεν θα πρέπει να μειώσω την ποιότητα της δουλειά μου γιατί μόνο αυτή μπορεί να με βοήθησει να είμαι ακόμα μέσα στα πράγματα. Ok! Και λίγο η τύχη ίσως!

Πλέον ο κόπος μας δυστυχώς δεν πληρώνεται. Οχι μόνο ο δικός μας όσων κάνουμε ιδιάιτερα αλλά και των άλλων εργαζομένων στη χώρα.
Εμείς δηλαδή τι είμαστε;;;;;Οι πυρηνικοί επιστήμονες;;;Γιατί να αποτελέσουμε εξαίρεση;
Νομίζω ότι αυτό είναι αλληλεγγύη. Γιατί και ο γονιος με τον οποίον συνεργαζόσουν σε χρειάζεται κι εσύ τον χρειάζεσαι.

Γι αυτό συνέδελφοι καλύτερα να μη λέμε ποτέ, ποτέ! Γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι θα φέρει η επόμενη μέρα.

υ.γ. :Ασχετο αλλά και σχετικό οι "μεγάλοι" φροντιστές ιδιαιτέρων χτυπάνε όπως θα γνωρίζετε και 40ευρώ την ώρα το ιδιαίτερο και είναι και διορισμένοι!  Αηδίασα όταν το έμαθα από μαθήτρια. Ειδα τις σημειώσεις και το υλικό και δεν διέφερε από ό,τι έδινα κι εγώ στους μαθητές. Οκ ήταν σε άλλη έντυπη μορφή. Αυτό όμως δεν δικαιολογεί την τιμή αυτή. Δέχομαι ότι η πείρα θα πρέπει να πληρώνεται καλά, αλλά τόσο καλα;;;;
Δε χρειάζεται να είμαστε οι καλύτεροι. Αξίζει να έχουμε δώσει τον καλύτερο εαυτό μας!!!

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2117 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 11:12:28 πμ »
Giorgos-Effie σκεψου ποσο χαλαν την πιατσα ολοι οσοι κανουν ιδιαιτερα, δεν κοβουν αποδειξεις κ εχουν χαμηλοτερες τιμες απο οσους εχουν μπλοκακι κ αναγκαστικα ανεβαζουν τις τιμες για να αποδοθει κ ο αντιστοιχος φπα..συμφωνεις;
Μια διορθωση ομως... οι καθηγητες δεν αποδιδουν Φ.Π.Α.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:10:42 »

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2118 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 11:14:51 πμ »
Θα μιλήσω για την πρωτοβάθμια, όπου και θεωρώ το ιδιαίτερο πολυτέλεια.

Κρίνοντας από τη δουλειά μου, κάθε μαθητής μου μπορούσε να μελετήσει και μόνος του τις κατ'οίκον εργασίες του (το πολύ να χρειαζόταν λίγο έλεγχο ή κυνήγημα οι πιο αμελείς μαθητές).
Κι όμως κάποιοι είχαν και ιδιαίτερο στο σπίτι, διότι τις πιο πολλές φορές δεν είχαν χρόνο οι γονείς να ασχοληθούν οι ίδιοι με τα παιδιά τους.
Μέχρι και που με ρωτούσαν αν θα μπορούσα να κάνω και εγώ η ίδια ιδιαίτερο στο παιδί τους.

Ακόμα και όταν το παιδί έχει μαθησιακές δυσκολίες, χρειάζεται ειδικό μάθημα. Τεχνικές για να βελτιώσει τις αδυναμίες του και μεθοδολογία που αν δεν είσαι ειδικός παιδαγωγός ή αν δεν έχεις ασχοληθεί επισταμένως με το θέμα, δεν το κατέχεις. Δεν είναι δυνατόν να πληρώνεις τέτοιες υπηρεσίες και την επιστήμη του άλλου με 5 και 8 ευρώ την ώρα.

Στην περιοχή μου (προάστιο με αρκετά ευκατάστατες οικογένειες) οι τιμές για μελέτη στη Δημοτικό κυμαίνονται στα 20 με 25 ευρώ. Στις πιο μεσοαστικές οικογένειες με αρκετές ώρες την εβδομάδα οι τιμές κυμαίνονται από 10-15 ευρώ. Πραγματικά δεν ξέρω αν έπεσαν καθόλου φέτος οι τιμές.



https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος golum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2119 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 11:22:07 πμ »
Giorgos-Effie σκεψου ποσο χαλαν την πιατσα ολοι οσοι κανουν ιδιαιτερα, δεν κοβουν αποδειξεις κ εχουν χαμηλοτερες τιμες απο οσους εχουν μπλοκακι κ αναγκαστικα ανεβαζουν τις τιμες για να αποδοθει κ ο αντιστοιχος φπα..συμφωνεις;
Ως εχων μπλοκακι και κοβοντας κανονικα αποδειξεις και πληρωνοντας 452€ το διμηνο για Ο.Α.Ε.Ε συμφωνω απολυτως!!!!!!!!!!

σωστος!!
το μονο που θελω ειναι να τους δω να τρεχουν..

Αποσυνδεδεμένος ele@n

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2120 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 11:46:13 πμ »
Εκεί είναι η διαφορά απλά!! Αν ψάχνεις το οικονομικό, πήγαινε στο φροντιστήριο. Αν θες καθηγητή στο σπίτι, ψάξε τι άνθρωπο θα βάλεις μέσα στο σπίτι σου!!
Συμφωνώ απολύτως.
Πράγματι, διάφοροι παράγοντες, όπως λέει και ο MARKOS καθορίζουν την τιμή στο ιδιαίτερο. Εκείνο όμως που έχω αντιληφθεί στην πόλη μου είναι ότι ο "φθηνός" καθηγητής (όχι όλοι, αλλά στην πλειοψηφία τους) ούτε ασκήσεις σωρό θα πάρει για το σπίτι, ούτε θα κάτσει να βοηθήσει το παιδί χωρίς να κοιτάζει το ρολόι, ούτε θα χτίσει μια υγιή σχέση με την οικογένεια, ούτε θα ψαχτεί σπίτι του να βρει καινούριο υλικό για διδασκαλία, ούτε θα αγοράσει καινούρια βιβλία-βοηθήματα, ούτε θα βγάλει φωτοτυπίες σωρό, ούτε θα τρέχει Κυριακάτικα σπίτι τους αμισθί για να γράψουν διαγώνισμα, ούτε καν θα προετοιμαστεί για το μάθημα. Είναι αυτό ανθρώπινο ή παιδαγωγικό;
 Άρα, θα υποβαθμίσει λόγω των οικονομικών συνθηκών την ποιότητα του μαθήματος.
Η πλειοψηφία των περιπτώσεων αυτών (με χαμηλή τιμή στην πόλη μου και μόνο) που έχω ακούσει είναι για γέλια και κλάματα μαζί....(νοικοκυρά που κάνει φιλολογικά χωρίς πτυχίο, μαθηματικός που κάνει μάθημα σπίτι του βάζει ασκήσεις στα παιδιά και πάει το μεσημέρι για ύπνο, φυσικός τους βάζει ασκήσεις και μπαίνει στο facebook να περάσει την ώρα του, φυσικός που κάθε βδομάδα μετά το διαγώνισμα ενημερώνει τους γονείς ότι δεν πάνε τα πράγματα καλά και χρειαζόμαστε επιπλέον ώρες (διαγώνισμα φυσική κατεύθυνσης γ  λυκείου: 90/100),φιλόλογος που ωρύεται και βρίζει το παιδάκι, φιλόλογος που απλά λύνει τις ασκήσεις του βιβλίου και φεύγει) .......σε όλα τα παραπάνω ήμουν αυτήκοος ή αυτόπτης μάρτυρας.....δεν είναι απλά φήμες.
Απλά οι γονείς δελεάζονται από την τιμή.....στη συνέχεια ανακαλύπτουν .....και στα μέσα της χρονιάς ψάχνουν τον επόμενο που θα βουλώσει την τρύπα και τότε πια δεν κοιτάζουν την τιμή αντιλαμβανόμενοι ότι ό,τι πληρώνεις παίρνεις κιόλας.



Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2121 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 11:55:39 πμ »
μαθηματικός που κάνει μάθημα σπίτι του βάζει ασκήσεις στα παιδιά και πάει το μεσημέρι για ύπνο, φυσικός τους βάζει ασκήσεις και μπαίνει στο facebook να περάσει την ώρα του

χαχαχα κορυφη τα ατομα!! ε παιδια λυστε τις ασκησεις και σε καμια ωριτσα ξυπνηστε με να τις δω!!
Αδυνατω να το πιστεψω ομως..

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2122 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 11:58:52 πμ »
1. Η έκφραση "χαλάνε την πιάτσα" πέρα από υποτιμητική για το επάγγελμά μας, πιστεύω ότι δείχνει άγνοια των οικονομικών προβλημάτων και του αδιεξόδου της ανεργίας που αντιμετωπίζουν σήμερα πολλοί άνθρωποι όπως και αυτοί στους οποίους αναφέρεστε. Προφανώς δηλαδή. Δεν νομίζω ότι ήταν το όνειρο της ζωής τους να δουλεύουν για λίγα ευρώ την ώρα αν μπορούσαν να δουλεύουν για περισσότερα. Κοινή λογική που συνεπάγεται ότι δεν είναι αυτοί που "χαλάνε την πιάτσα" αλλά τα οικονομικά προβλήματα και η ανεργία. Ας μην τους κατηγορούμε λοιπόν. Παίζουν κι αυτοί στο παιχνίδι της προσφοράς και της ζήτησης που αναγκαστικά παίζουμε όλοι μας όσο κι αν δεν μας αρέσει η έκφραση για ένα επάγγελμα που σε μια ιδανική εποχή, που δε θα χρειαζόταν η παραπαιδεία, θα ήταν λειτούργημα.

2. Η άποψη ότι "τα ιδιαίτερα είναι πολυτέλεια" μου φαίνεται κοινά αποδεκτή. Είναι όμως τα ιδιαίτερα πολυτέλεια; Η μόνη "πολυτέλεια" θα ήταν να είχαμε δωρεάν παιδεία. Δηλαδή στα πλαίσια μιας κοινωνίας που ένας γονιός στηρίζεται στην παραπαιδεία για να μορφωθεί το παιδί του, μας παίρνει να λέμε ότι προσφέρουμε πολυτέλεια;! Τα αυτονόητα προσφέρουμε (μιας και δεν μπορέσαμε να τα προσφέρουμε οι περισσότεροι μέσα από τα σχολεία), αυτή τη βοήθεια δηλαδή που τα παιδιά θα έπρεπε να έχουν δωρεάν. Και αν το δούμε και από την άλλη εξαιτίας αυτών των προβλημάτων στην παιδεία έχουμε περισσότερη δουλειά. Αν όλα πήγαιναν τέλεια δε θα προσφέραμε την "πολυτέλειἀ" μας. Ε αν κοιτάξεις να εκμεταλλευτείς αυτήν την ανάγκη δε θα σε αντιμετωπίσει ο γονιός - πελάτης με καχυποψία; Αν λάβουμε υπόψη μας και τις δυσκολίες πολλών οικογενειών καταλαβαίνουμε τα νεύρα των γονιών. Δεν λέω ότι κάποιοι δεν εκμεταλλεύονται όλη αυτή την κατάσταση αλλά επειδή βλέπω πολλά στα σπίτια που πηγαίνω, δεν μπορώ να πω ότι η πλειοψηφία υποκρίνεται ότι αντιμετωπίζει δυσκολίες. Θέλω να πω ότι πολυτέλεια θα ήταν τα ιδιαίτερα αν σχολεία και φροντιστήρια πρόσφεραν τις ιδανικές υπηρεσίες ώστε να μην αναγκάζονται οι γονείς να ψάχνουν για ιδιαίτερα.

Συμφωνώ απόλυτα. Όσο για την "πιάτσα", όταν ακούω τέτοιες λέξεις μου θυμίζει ταξί ή κάποιο επάγγελμα δρόμου. Και δεν είναι υποτιμητική για το επαγγελμά μας. Είναι υποτιμητικό για αυτόν που είναι εκπαιδευτικός-παιδαγωγός και βλέπει το επάγγελμά του σαν πιάτσα.

Ο κάθε ένας από εμάς ειναι μια ξεχωριστή περίπτωση. Το ότι είμαστε πολλοί εκπαιδευτικοί δε σημαίνει πως είμαστε όλοι ίδιοι. Ο κάθε ένας από εμάς είναι διαφορετικός και αντιλαμβάνεται τα πράγματα διαφορετικά. Εγώ ας πούμε όταν βλέπω πόσο παλεύει μια οικογένεια οικονομικά με 2 παιδιά και ένα μισθό δε μπορώ να γυρίσω την πλάτη. Αφήνω την τιμή χαμηλά. Θα προτιμούσα να παίρνω παραπάνω χρήματα, όπως στα υπόλοιπα παιδιά, αλλά τί να γίνει, ειναι μία ειδική συνθήκη που έχω αποδεχτεί. Άλλος μπορεί να έφευγε, εγώ όμως μένω. Ο καθένας μας είναι διαφορετικός
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 13, 2012, 12:12:22 μμ από monogramma »

Αποσυνδεδεμένος ele@n

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2123 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 12:00:04 μμ »
Κι όμως.....ο Φυσικός είναι συνάδελφός μου που τον σύστησα στην οικογένεια εγώ και όταν μου το είπε η μαμά έψαχνα τρύπα να κρυφτώ και ο Μαθηματικός έκανε στον αδελφό φίλης μου...διορισμένος και ξακουστός στην περιοχή του(γιατί ήταν του δημοσίου και φθηνός για την εποχή...μιλάω για Π.Κ ......Προ Κρίσης).

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2124 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 12:02:37 μμ »
Στην περιοχή μου (προάστιο με αρκετά ευκατάστατες οικογένειες) οι τιμές για μελέτη στη Δημοτικό κυμαίνονται στα 20 με 25 ευρώ. Στις πιο μεσοαστικές οικογένειες με αρκετές ώρες την εβδομάδα οι τιμές κυμαίνονται από 10-15 ευρώ. Πραγματικά δεν ξέρω αν έπεσαν καθόλου φέτος οι τιμές.

Εννοείς 20-25 ευρώ την ώρα ή την ημέρα;

Αποσυνδεδεμένος pontiki!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Την άνοιξη αν δεν τη βρεις, τη φτιάχνεις...
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2125 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 12:21:07 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα. Όσο για την "πιάτσα", όταν ακούω τέτοιες λέξεις μου θυμίζει ταξί ή κάποιο επάγγελμα δρόμου. Και δεν είναι υποτιμητική για το επαγγελμά μας. Είναι υποτιμητικό για αυτόν που είναι εκπαιδευτικός-παιδαγωγός και βλέπει το επάγγελμά του σαν πιάτσα.

Ο κάθε ένας από εμάς ειναι μια ξεχωριστή περίπτωση. Το ότι είμαστε πολλοί εκπαιδευτικοί δε σημαίνει πως είμαστε όλοι ίδιοι. Ο κάθε ένας από εμάς είναι διαφορετικός και αντιλαμβάνεται τα πράγματα διαφορετικά. Εγώ ας πούμε όταν βλέπω πόσο παλεύει μια οικογένεια οικονομικά με 2 παιδιά και ένα μισθό δασκάλου των 1000 ευρώ, έχοντας να πληρώσουν νοίκια, σύκα κτλ δε μπορώ να γυρίσω την πλάτη. Αφήνω την τιμή στα 10 ευρώ. Θα προτιμούσα να παίρνω 15 όπως στα υπόλοιπα παιδιά, αλλά τί να γίνει, ειναι μία ειδική συνθήκη που έχω αποδεχτεί. Άλλος μπορεί να έφευγε. Εγώ όμως μένω και ας πιστεύουν μερικοί πως αυτό είναι που "χαλάει" το επαγγελμά μας.
[/quote]

Όταν μιλάμε για τις τιμές στα ιδιαίτερα, τουλάχιστον εγώ, σε καμία περίπτωση δεν εννοούμε οτι θα γυρίσουμε την πλάτη στην οικογενεια που έχει πρόβλημα, επειδή μπορεί να δώσει 10 ευρω. Και ποια οικογενεια δεν αντιμετωπίζει σήμερα πρόβλημα;  Ή μήπως δεν αντιμετωπίζουμε όλοι μας;
Εδώ έγκειται η  παρανόηση!!! Οταν μιλάμε για την πιάτσα που χαλάει εννοούμε προφανώς αυτους που κολλάνε χαρτακια ή βάζουν αγγελίες και αναγραφουν τιμές ΣΟΚ. Όποιος θα τηλεφωνήσει λοιπόν δε θα νοιαστει για τη δουλεια που κάνεις αλλά για ποσα χρήματα παίρνεις. Κ εκεί ποσο παιδαγωγός μπορεις να αισθάνεσαι ή ότι ασκείς λειτούργημα;  Γιατί αν το βλεπετε καθαρα ετσι μην το κανετε για να ζησετε!!
Οι τιμές σίγουρα πρέπει να προσαρμόζονται στα εκάστοτε δεδομένα... δεν προσφέρουμε δα χρυσό, δεν είμαστε οι πυρηνικοί επιστήμονες αλλά δεν είναι ανάγκη να απαξιώνουμε οι ιδιοι τη δουλειά μας!!
Οσο για τον όρο πιάτσα, δεν καταλαβαίνω γιατί ενοχλεί;  Μην τα παίρνετε όλα πια τόσο κατάκαρδα. Μια έκφραση είναι και αν παραπέμπει σε πιατσα ταξι τότε τι να πω;  Και ααυτοί τη δουλεια τους κάνουν για να ζήσουν και σε αυτή την περίπτωση υποτιμητικά σκεφτεται μονο όποιος κάνει αυτό τον συνειρμό!

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2126 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 12:26:50 μμ »
Στην περιοχή μου (προάστιο με αρκετά ευκατάστατες οικογένειες) οι τιμές για μελέτη στη Δημοτικό κυμαίνονται στα 20 με 25 ευρώ. Στις πιο μεσοαστικές οικογένειες με αρκετές ώρες την εβδομάδα οι τιμές κυμαίνονται από 10-15 ευρώ. Πραγματικά δεν ξέρω αν έπεσαν καθόλου φέτος οι τιμές.

Εννοείς 20-25 ευρώ την ώρα ή την ημέρα;

Την ώρα.
Τέτοιες τιμές είχα να ακούσω από τότε που δούλευα στο ιδιωτικό σχολείο.
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2127 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 12:29:03 μμ »
Ειμαστε μια ελευθερη αγορα και ολα ειναι θεμα προσφορας και ζητησης!!! Αν εχεις 35 ωρες τη βδομαδα λογικο να τσιμπας και τις τιμες (δε κανουμε φιλανθρωπια αλλωστε, δουλεια μας ειναι), αν δεν εχεις ωρες λογικο και να ριξεις τις τιμες αλλα μη το παρακανουμε....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 586
Σύνολο: 595

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 39 ερωτήματα.