*

Αποστολέας Θέμα: Το νομοσχέδιο για το νέο Λύκειο  (Αναγνώστηκε 168532 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος petrosp_13

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νομοσχέδιο για το νέο Λύκειο
« Απάντηση #238 στις: Αύγουστος 11, 2013, 04:04:15 μμ »
Τελικά, όλα τα μαθήματα και οι ειδικότητες βρήκαν την θέση τους στο νέο (αρχαιότατο) Λύκειο και μόνο ο προγραμματισμός την πλήρωσε γιατί παραείναι σύγχρονος στον βωμό του φθηνού σχολείου
Και βρισκόμαστε σε θέση να ψάχνουμε να βρούμε επιχειρήματα και αποδείξεις για τα αυτονόητα
Ότι η Πληροφορική έχει θέση στο σχολείο
Την επόμενη φορά, βάλτε έναν 80χρονο να δημιουργήσει ένα σχέδιο για την παιδεία. Μπορεί να αφαιρέσει την βιολογία, την ιστορία μετά το 1940, την Φυσική μετά τον Αινστάιν
Την αφαίρεσε τη βιολογία:από δίωρο γίνεται μονόωρο και φεύγει από την Α γυμνασίου. Επίσης φεύγει από τη Γ λυκείου το μονόωρο γενικής. Επίσης εξαφανίζεται από το ΕΠΑΛ:ούτε μία ώρα!!Άρα ο 80χρονος υπάρχει, και είναι πε02 ή πε03 ή πε04.01, αφού μόνο αυτές οι ειδικότητες μπορούν να γίνουν προϊστάμενοι του γραφείου στρατηγικής και πολιτικού σχεδιασμού. Οι άλλες ειδικότητες δεν έχουν τέτοιες ικανότητες, γιατί σπούδασαν κάτι κατώτερο.

Έχετε το 8ωρο στην κατεύθυνση, θα βρείτε κάποια άκρη
Εμείς τι θα κάνουμε;;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νομοσχέδιο για το νέο Λύκειο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:22:11 »

Αποσυνδεδεμένος anemoni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νομοσχέδιο για το νέο Λύκειο
« Απάντηση #239 στις: Αύγουστος 11, 2013, 04:06:10 μμ »
καλημέρα, με μία πολύ βιαστικά 1η ματιά, και δεδομένου ότι έχω να ασχοληθώ καιρό με γ λυκείου, έχω μία απορία.
Αντιγράφω:

"Τα μαθήματα της Ομάδας Προσανατολισμού των Θετικών Σπουδών είναι :
... 
β)Μαθηματικά, οκτώ ( 8 ) ωρών, ή Βιολογία οκτώ ( 8 ) ωρών
...

Τα μαθήματα της Ομάδας Προσανατολισμού των Οικονομικών-Πολιτικών-Κοινωνικών Σπουδών είναι :
... 
β) Οικονομία & Διοίκηση , έξι (6) ωρών , όσοι επιλέγουν Παιδαγωγικά Τμήματα Αρχές Φυσικών Επιστημών έξι (6) ωρών
..."

Γρήγορη μετάφραση: δηλ, επιλέγεις εξαρχής ιατρική και αποκλείεσαι από τα άλλα πεδία (αφού δεν θα έχεις μαθηματικά); Αντίστοιχα, επιλέγεις παιδαγωγικά και αποκλείεσαι από οικονιμικά;  :-\
ΑΝ δεν απατώμαι τα παιδιά δεν είχαν περισσότερες εναλλακτικές επιλογές με το ισχύον σύστημα;

τα παιδιά εχουν περισσότερες εναλλακτικές επιλογές στο μηχανογραφικό με το ισχύον σύστημα;
πχ, από την τεχνολιγική κατευθυνση πήγαινες και οικονομικά και παιδαγωγικά. Τώρα, μέσω του μαθήματος που επιλέξεις, δε θα πας ή οικονομικά (αν επιλέξεις Οικονομία & Διοίκηση)  ή παιδαγωικά (αν πάρεις Αρχές Φυσικών Επιστημών) ;
κάνω λάθος;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 11, 2013, 04:22:55 μμ από anemoni »

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Το νομοσχέδιο για το νέο Λύκειο
« Απάντηση #240 στις: Αύγουστος 11, 2013, 04:14:41 μμ »
Τελικά, όλα τα μαθήματα και οι ειδικότητες βρήκαν την θέση τους στο νέο (αρχαιότατο) Λύκειο και μόνο ο προγραμματισμός την πλήρωσε γιατί παραείναι σύγχρονος στον βωμό του φθηνού σχολείου
Και βρισκόμαστε σε θέση να ψάχνουμε να βρούμε επιχειρήματα και αποδείξεις για τα αυτονόητα
Ότι η Πληροφορική έχει θέση στο σχολείο
Την επόμενη φορά, βάλτε έναν 80χρονο να δημιουργήσει ένα σχέδιο για την παιδεία. Μπορεί να αφαιρέσει την βιολογία, την ιστορία μετά το 1940, την Φυσική μετά τον Αινστάιν
Την αφαίρεσε τη βιολογία:από δίωρο γίνεται μονόωρο και φεύγει από την Α γυμνασίου. Επίσης φεύγει από τη Γ λυκείου το μονόωρο γενικής. Επίσης εξαφανίζεται από το ΕΠΑΛ:ούτε μία ώρα!!Άρα ο 80χρονος υπάρχει, και είναι πε02 ή πε03 ή πε04.01, αφού μόνο αυτές οι ειδικότητες μπορούν να γίνουν προϊστάμενοι του γραφείου στρατηγικής και πολιτικού σχεδιασμού. Οι άλλες ειδικότητες δεν έχουν τέτοιες ικανότητες, γιατί σπούδασαν κάτι κατώτερο.

Έχετε το 8ωρο στην κατεύθυνση, θα βρείτε κάποια άκρη
Εμείς τι θα κάνουμε;;;;
Σου δίνει με μεγάλη χαρά το 8ωρο κατεύθυνσης μόνο για τα τμήματα υγείας (δεν γίνονται σε όλα τα λύκεια τέτοια τμήματα), αν μου δώσεις τη μία ώρα ανά τάξη στο γυμνάσιο (με τα χιλιάδες γυμνάσια) και το σπάσιμο των τμημάτων στους 22 μαθητές. Και γω υποστήριξα, όπως και η ΠΕΒ ότι η πληροφορική πρέπει να μείνει στο λύκειο, αλλά είναι και προκλητικό να υποστηρίζεις ότι εμείς ευνοηθήκαμε και εσείς αδικηθήκατε.  Βάλε κάτω τις ώρες που πήρατε και χάσατε, τις αντίστοιχες ώρες για τη βιολογία, πόσα είναι τα γυμνάσια, που είναι υποχρεωτική εκπαίδευση και μονόδρομος για όλους τους μαθητές, πόσα τα γενικά λύκεια και μετά έλα να συγκρίνεις τον πόνο σου με της βιολογίας. Δεν την έκανα εγώτη σύγκριση, εσύ την έκανες.

Αποσυνδεδεμένος Yellow-black3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νομοσχέδιο για το νέο Λύκειο
« Απάντηση #241 στις: Αύγουστος 11, 2013, 04:31:36 μμ »
Συνάδελφοι,μετά από 5 χρόνια προετοιμασίας του νομοσχεδίου για το νέο λύκειο,πρέπει να περιμένουμε να περάσει και το τρέχον σ/κ,μήπως και οι φωστήρες,υπεύθυνοι,σοφοί του υπουργείου δεήσουν να δημοσιοποιήσουν το ορθό και ....οριστικό(??) σχέδιο νόμου,μιας και συζητάμε για την ανάρτηση στην ιστοσελίδα του Υ.ΠΑΙ.Θ.,η οποία προβλέπει στη β Γ.Ε.Λ. συνολικό εβδομαδιαίο ωρολόγιο πρόγραμμα 36 ωρων....(τέσσερα 7ωρα και ένα....8ωρο....).Ας μας κάνουν το χατήρι να αναρτήσουν ένα σχεδιο λιγότερο πρόχειρο και μετά συζητάμε και μεις πάνω σε μια σοβαρότερη βαση.Καλό σας απόγευμα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νομοσχέδιο για το νέο Λύκειο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:22:11 »

Αποσυνδεδεμένος Κυκλάμινο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νομοσχέδιο για το νέο Λύκειο
« Απάντηση #242 στις: Αύγουστος 11, 2013, 04:45:41 μμ »
Λάθη που έχουν εντοπίσει συνάδελφοι μαθηματικοί στο νομοσχέδιο για το νέο λύκειο.
http://blogs.sch.gr/iokaragi/files/2013/08/%CE%A4%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%9B%CE%AC%CE%B8%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%A3%CF%87%CE%AD%CE%B4%CE%B9%CE%BF-%CE%9D%CF%8C%CE%BC%CE%BF%CF%851.pdf

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Απ: Το νομοσχέδιο για το νέο Λύκειο
« Απάντηση #243 στις: Αύγουστος 11, 2013, 04:55:31 μμ »
Ως πότε η γεροντοκρατία θα βασανίζει αυτό τον τόπο??  >:( >:(

Έως ότου η "νεολαία" την σιγοντάρει ή αδιαφορεί  ;)

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος petrosp_13

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νομοσχέδιο για το νέο Λύκειο
« Απάντηση #245 στις: Αύγουστος 11, 2013, 05:22:31 μμ »
Τελικά, όλα τα μαθήματα και οι ειδικότητες βρήκαν την θέση τους στο νέο (αρχαιότατο) Λύκειο και μόνο ο προγραμματισμός την πλήρωσε γιατί παραείναι σύγχρονος στον βωμό του φθηνού σχολείου
Και βρισκόμαστε σε θέση να ψάχνουμε να βρούμε επιχειρήματα και αποδείξεις για τα αυτονόητα
Ότι η Πληροφορική έχει θέση στο σχολείο
Την επόμενη φορά, βάλτε έναν 80χρονο να δημιουργήσει ένα σχέδιο για την παιδεία. Μπορεί να αφαιρέσει την βιολογία, την ιστορία μετά το 1940, την Φυσική μετά τον Αινστάιν
Την αφαίρεσε τη βιολογία:από δίωρο γίνεται μονόωρο και φεύγει από την Α γυμνασίου. Επίσης φεύγει από τη Γ λυκείου το μονόωρο γενικής. Επίσης εξαφανίζεται από το ΕΠΑΛ:ούτε μία ώρα!!Άρα ο 80χρονος υπάρχει, και είναι πε02 ή πε03 ή πε04.01, αφού μόνο αυτές οι ειδικότητες μπορούν να γίνουν προϊστάμενοι του γραφείου στρατηγικής και πολιτικού σχεδιασμού. Οι άλλες ειδικότητες δεν έχουν τέτοιες ικανότητες, γιατί σπούδασαν κάτι κατώτερο.

Έχετε το 8ωρο στην κατεύθυνση, θα βρείτε κάποια άκρη
Εμείς τι θα κάνουμε;;;;
Σου δίνει με μεγάλη χαρά το 8ωρο κατεύθυνσης μόνο για τα τμήματα υγείας (δεν γίνονται σε όλα τα λύκεια τέτοια τμήματα), αν μου δώσεις τη μία ώρα ανά τάξη στο γυμνάσιο (με τα χιλιάδες γυμνάσια) και το σπάσιμο των τμημάτων στους 22 μαθητές. Και γω υποστήριξα, όπως και η ΠΕΒ ότι η πληροφορική πρέπει να μείνει στο λύκειο, αλλά είναι και προκλητικό να υποστηρίζεις ότι εμείς ευνοηθήκαμε και εσείς αδικηθήκατε.  Βάλε κάτω τις ώρες που πήρατε και χάσατε, τις αντίστοιχες ώρες για τη βιολογία, πόσα είναι τα γυμνάσια, που είναι υποχρεωτική εκπαίδευση και μονόδρομος για όλους τους μαθητές, πόσα τα γενικά λύκεια και μετά έλα να συγκρίνεις τον πόνο σου με της βιολογίας. Δεν την έκανα εγώτη σύγκριση, εσύ την έκανες.

Μην θίγεσαι, δεν σύγκρινα τις ώρες μας, ούτε ήθελα να πω ότι η Βιολογία ευνοήθηκε σε σχέση με την Πληροφορική
Απλά θα συμφωνείς κι εσύ για το παράλογο του νομοσχεδίου σε κάθε γραμμή του
Από την απουσία της πληροφορικής, τις παράλογα αυξημένες ώρες, τον τρόπο πρόσβασης στην τριτοβάθμια, μέχρι και τα απλά μαθηματικά λάθη που έχει!

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Το νομοσχέδιο για το νέο Λύκειο
« Απάντηση #246 στις: Αύγουστος 11, 2013, 05:59:52 μμ »
άρχισαν οι ανακοινοποιήσεις στο ορθό :D
ανακοινοποιούνται λόγω σφάλματος οι πίνακες με τα επαγγέλματα:
http://www.esos.gr/article/eidisis-defterovathmia-ekpaidefsi/%CE%B1anakoinopoioyntai-logo-sfalmatos-pinakes
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Το νομοσχέδιο για το νέο Λύκειο
« Απάντηση #247 στις: Αύγουστος 11, 2013, 07:16:02 μμ »
 Και θα ακολουθήσουν και άλλες.....  ;)
  

Αποσυνδεδεμένος petrosp_13

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νομοσχέδιο για το νέο Λύκειο
« Απάντηση #248 στις: Αύγουστος 11, 2013, 08:27:54 μμ »
Άλλη ηλίθια ερώτηση για το καταπληκτικό νομοσχέδιο: Θέλω να βάλω ένα θέμα στις εξετάσεις. Πώς ξέρω ότι το ίδιο θέμα δεν θα βγει και από την κλήρωση και άρα θα έχουμε το ίδιο θέμα 2 φορές; Θα μου το έχουν στείλει πιο πριν; Κι αν μου το έχουν στείλει, εγώ που αγαπάω και στηρίζω τους μαθητές μου, γιατί να μην τους το αποκαλύψω (όπως και τα δικά μου θέματα);;;;;;;;

Αποσυνδεδεμένος Κυκλάμινο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νομοσχέδιο για το νέο Λύκειο
« Απάντηση #249 στις: Αύγουστος 11, 2013, 08:39:37 μμ »
Πιθανότατα να μην επιτρέπουν στον καθηγητή να επιλέξει τα δικά του θέματα από την τράπεζα θεμάτων.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Το νομοσχέδιο για το νέο Λύκειο
« Απάντηση #250 στις: Αύγουστος 11, 2013, 09:05:31 μμ »
Άλλη ηλίθια ερώτηση για το καταπληκτικό νομοσχέδιο: Θέλω να βάλω ένα θέμα στις εξετάσεις. Πώς ξέρω ότι το ίδιο θέμα δεν θα βγει και από την κλήρωση και άρα θα έχουμε το ίδιο θέμα 2 φορές; Θα μου το έχουν στείλει πιο πριν; Κι αν μου το έχουν στείλει, εγώ που αγαπάω και στηρίζω τους μαθητές μου, γιατί να μην τους το αποκαλύψω (όπως και τα δικά μου θέματα);;;;;;;;
Και εγώ το παρόμοιο ερώτημα έθεσα μερικές σελίδες πριν.
Αυτό με το ίδιο θέμα εύκολα ξεπερνιέται αν υπάρχουν κατηγορίες θεμάτων.
Αυτό με το αγαπάω και στηρίζω τους μαθητές άρα τους δίνω θέματα δύσκολα ξεπερνιέται από ένα σημαντικό ποσοστό εκπαιδευτικών.
Και μεις μέρος της κοινωνίας είμαστε και η γεννιά μας έτσι έμαθε και πολλοί από μας τους εκπαιδευτικούς προσαρμοστήκαμε. Η αδικία εδώ είναι για τους περισσότερους μαθητές αφού οι καθηγητές τους θα πάνε με το νόμο και την ηθική! Τουλάχιστον τα πρώτα χρόνια...

Αποσυνδεδεμένος Χόμπιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νομοσχέδιο για το νέο Λύκειο
« Απάντηση #251 στις: Αύγουστος 11, 2013, 09:16:59 μμ »
το παιχνίδι για την πρόσβαση στα πανεπιστήμια δε θα παίζεται στα θέματα των εξετάσεων αλλά στους επιτηρητές.
κανονικά θα έπρεπε και αυτοί με κλήρωση να ορίζονται στα τμήματα, αφού όπως όλοι ξέρουμε υπάρχουν επιτηρητές δύο ταχυτήτων, δηλαδή αυτοί που κάνουν τη δουλειά τους και αυτοί που κάνουν τα στραβά μάτια.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159862
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 489
Σύνολο: 502

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.