*

Αποστολέας Θέμα: Ερωτήματα για : μόρια - κινητικότητα – διαθεσιμότητες – απολύσεις .  (Αναγνώστηκε 45887 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος caa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
    • Προφίλ
Με τη μεταφορά των οργανικών από το Υπουργείο στα σχολεία μπορεί να βγάλει σε διαθεσιμότητα όλους οσους βρίσκονται σε διάθεση ΠΥΣΔΕ χωρίς να χρειάζεται να καταργήσει άλλους κλάδους. Πόσο αφελείς μπορεί να είναι ακόμα κάποιοι πια;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Δεν ειναι τοσο απλό. Θελει αρκετές νομικές μεταρρυθμίσεις. Υποθετω οτι η ελειψη ξεκάθαρου νομικού τρόπου κατάργησης κάποιων θεσεων απο κλάδους δυσκολεύει τη διαδικασια κατάργησης θεσεων εφοσον οπως είδαμε αμφισβήται νομικα με ποια κριτηρια ας πουμε καταργούνται 200 θεσεις πχ ΠΕ66 εφοσον μετα την κατάργηση υπαρχουν ακομα λειτουργικα κενα. Γι αυτο  λεει οτι τα πλεονασματα ΓΙΑ ΤΟ ΕΤΟΣ 2013-2014 θα καθορίζονται με δια πιστωτική πράξη του υπουργου. Ετσι υποθετω για την επομενη χρονια προσπαθουν τα διαπιστωμένη πλεονασματα να μην αμφισβητούνται νομικα.
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Ποια είναι η διαφορά οργανικής και οριστικής τοποθετησης;
Οργανική θέση έχουν όλοι οι μόνιμοι εκπαιδευτικοί .  Όλοι οι μόνιμοι εκπαιδευτικοί έχουν οργανική στο υπουργείο . Δηλαδή οι οργανικές είναι τόσες όσοι και οι μόνιμοι εκπαιδευτικοί. Όταν έβγαλαν λοιπόν σε διαθεσιμότητα τους συναδέλφους των τεχνικών ειδικοτήτων καταργήθηκαν οι ειδικότητες αυτές ( μαζί και οι αντίστοιχες οργανικές θέσεις στο υπουργείο) .  Αν βγάλουν σε διαθεσιμότητα χ άτομα μιας ειδικότητας πάλι θα καταργήσουν χ οργανικές ( στο υπουργείο ) .  Τα χ άτομα που θα βγουν σε διαθεσιμότητα μπορεί να έχουν οριστική τοποθέτηση σε σχολείο ( αυτό που λανθασμένα αποκαλούμε οργανική ) ή προσωρινή τοποθέτηση ( διάθεση ΠΥΣΔΕ ) .

Υ.Γ.  silkcut και λοιποί γνώστες της νομοθεσίας διορθώστε τυχόν παρανοήσεις μου παρακαλώ .

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Σε γενικές γραμμές αυτο ισχυει. Το θεμα της οργανικοτητας του εκπαιδευτικου καθορίζεται με ειδικές διατάξεις που ακομα και η κατάργηση όλου του κλάδου εχει καποια νομικα κολληματα. Δεν ειναι τοσο απλα οπως το κλεισιμο της Ερτ, το κλεισομο της δημοτικης αστυνομιας η των σχολικων φυλακων.Αυτες λοιπον τις ειδικές διατάξεις θα προσπαθήσουν να τροποποιησουν για να μπορουν άφοβα χωρις νομικα κολληματα να καταργούν θεσεις κάποιου κλάδου ειτε και ολόκληρους κλάδους.  http://www.alfavita.gr/arthra/%CE%BF%CE%B9-%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CE%B9-%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%AF-%CE%B1%CF%83%CF%87%CE%AD%CF%84%CF%89%CF%82-%CE%B1%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AD%CF%87%CE%BF%CF%85%CE%BD-%C2%AB%CF%86%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%AE%C2%BB-%CE%BF%CF%81%CE%B3%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B8%CE%AD%CF%83%CE%B7-%CE%AD%CF%87%CE%BF%CF%85%CE%BD-%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BC%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 24, 2013, 04:00:06 μμ από giokspy »
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Ποια είναι η διαφορά οργανικής και οριστικής τοποθετησης;
Οργανική θέση έχουν όλοι οι μόνιμοι εκπαιδευτικοί .  Όλοι οι μόνιμοι εκπαιδευτικοί έχουν οργανική στο υπουργείο . Δηλαδή οι οργανικές είναι τόσες όσοι και οι μόνιμοι εκπαιδευτικοί. Όταν έβγαλαν λοιπόν σε διαθεσιμότητα τους συναδέλφους των τεχνικών ειδικοτήτων καταργήθηκαν οι ειδικότητες αυτές ( μαζί και οι αντίστοιχες οργανικές θέσεις στο υπουργείο) .  Αν βγάλουν σε διαθεσιμότητα χ άτομα μιας ειδικότητας πάλι θα καταργήσουν χ οργανικές ( στο υπουργείο ) .  Τα χ άτομα που θα βγουν σε διαθεσιμότητα μπορεί να έχουν οριστική τοποθέτηση σε σχολείο ( αυτό που λανθασμένα αποκαλούμε οργανική ) ή προσωρινή τοποθέτηση ( διάθεση ΠΥΣΔΕ ) .

Υ.Γ.  silkcut και λοιποί γνώστες της νομοθεσίας διορθώστε τυχόν παρανοήσεις μου παρακαλώ .

ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΤΑ ΛΕΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ.

Και τώρα, χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανέναν να ρωτήσω κάτι που πραγματικά με "βασανίζει":

Γιατί δυσολεύεται τόσο μα τόσο πολύ πολύς ο κόσμος στον κλάδο μας να κατανοήσει αυτά τα απλά δεδομένα που αφορούν την Δημόσια Διοίκηση?
Εδώ μέσα αυτό, έχει εξηγηθεί πολλάκις!
Και όμως, κάθε τόσο διαπιστώνω ότι οι περισσότεροι ΑΚΟΜΑ δεν το έχουν εμπεδώσει.

Ας το πάμε άλλη μία φορά ( Και "Ο Θεός να βοηθήσει στο να γίνει κατανοητό"):

Οι Δ.Υ. έχουν οργανική θέση ΟΛΟΙ ( οι μόνιμοι - μην τους μπερδεύετε με τους "αορίστου χρόνου"), η οποία εδρεύει σε Υπουργείο ή ανεξάρτητο φορέα.
Οι οργανικές θέσεις των εκπαιδευτικών, ανήκουν στο Υπουργείο Παιδείας ( Φυσικά, ΔΙΑΤΙΘΕΝΤΑΙ στις 13 Περιφερειακές Διευθύνσεις εκπαίδευσης -μιλώ για Δευτεροβάθμια, οι οποίες με την σειρά τους τις ΔΙΑΘΕΤΟΥΝ στις Διευθύνσεις εκπαίδευσης).
Από εκεί και πέρα, οι εκπαίδευτικοί τοποθετούνται ή όχι ΟΡΙΣΤΙΚΑ σε ένα σχολείο ( σε "οργανικές θέσεις ΠΥΣΔΕ" δηλαδή) με σκοπό ( αποκλειστικό) την καλύτερη διαχείριση του προσωπικού.
Επί τη ευκαιρία, αυτό που πρόκειται να κάνει ο Υπουργός ( απ' ότι φαίνεται) είναι να τοποθετήσει ΟΡΙΣΤΙΚΆ ( Σε οργανική θέση ΠΥΣΔΕ δηλαδή) όλους τους εκπαιδευτικούς σε "οργανικές θέσεις ΠΥΣΔΕ" ( αυτές οι θέσεις -όλες οι οργανικές θέσει ΠΥΣΔΕ δηλαδή- θα αναφέρονται σε σχολείο ή ομάδα σχολείων αλλά ΔΕΝ θα αναφέρονται σε πλήθος ωρών όπως γινόταν ως τώρα) με αποκλειστικό σκοπό την ευκολότερη διαχείριση ποσωπικού ( διαπιστώσεις πλειονασμάτων-ελλειμάτων προσωπικού, υποχρεωτικές αποσπάσεις και από του χρόνου μάλλον μεταθέσεις, κ.ο.κ.).
Οι φόβοι "αν καταργεί σχολείο θα απολύει τους εκπαιδευτικούς", δεν έχουν καμία απολύτως βάση τώρα ή στο άμεσο μέλλον.
Φυσικά, αν το όλο εκπαιδευτικό σύστημα οδηγηθεί στο αμερικανικό π.χ. σύστημα, τότε προφανώς και δεν θα μιλάμε παρά για ένα μοντέλο "ιδιωτικών σχολείων μερικά εκ των οποίων λαμβάνουν και μία μικρή κρατική επιχορήγηση). Αλλά τίποτε από αυτά δεν αφορά αυτά που γίνονται τώρα ( το μέλλον από εκεί και πέρα, είναι απροσπέλαστο για τον άνθρωπο).

Οπότε ( εν συντομία):

Το υπουργείο θέλει να τοποθετήσει όλους τους εκπαιδευτικούς σε μία "οργανική θέση ΠΥΣΔΕ" ( η οποία θα αναφέρεται σε σχολείο ή ομάδα σχολείων και δεν θα έχει απαραίτητα αντίκρυσμα ωρών διδασκαλίας όπως έως τώρα), με σκοπό την ευκολότερη διαχείριση του εκπαιδευτικού προσωπικού και την κάλυψη των σχετικών αναγκών.
Αυτή η πορεία ( αναγκαία κατά τη γνώμη μου), έχει "καλές" ( θα έχουν όλοι "σημείο αναφοράς") αλλά και "κακές" ( Μετακινήσεις-διαθέσεις-μεταθέσεις κ.τ.λ.) πτυχές για τους εκπαιδευτικούς. Από την άλλη, η λειτουργία της υπηρεσίας θα βελτιωθεί μια θα διαχειρίζεται με τον βέλτιστο δυνατό τρόπο το προσωπικό.
"ΟΥΔΕΝ ΚΑΛΟ ΑΜΙΓΕΣ ΚΑΚΟΥ, ΚΑΙ ΟΥΔΕΝ ΚΑΚΟ ΑΜΙΓΕΣ ΚΑΛΟΥ"...

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 24, 2013, 04:27:18 μμ από PA »
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Με τη μεταφορά των οργανικών από το Υπουργείο στα σχολεία μπορεί να βγάλει σε διαθεσιμότητα όλους οσους βρίσκονται σε διάθεση ΠΥΣΔΕ χωρίς να χρειάζεται να καταργήσει άλλους κλάδους. Πόσο αφελείς μπορεί να είναι ακόμα κάποιοι πια;;

Σε παρακαλώ συνάδελφε, κοίταξε λίγο το προηγούμενό μήνυμά μου ( χωρίς παρεξήγηση-συγνώμη κιόλας) και μην λες τέτοια πράγματα.
Είναι κρίμα.
Πολλοί έχουν αρκετές πηγές στενοχώριας και αγωνίας ( που σχετίζονται πρακτικά μόνον με υποχρεωτικές αποσπάσεις, μεταθέσεις σε μακρινές περιοχές με μισθό μικρό), που δεν χρειάζονται άλλες στενοχώριες οι οποίες δεν έχουν καμία βάση κιόλας.

Υ.Γ. Και πάλι σου ζητώ προκαταβολικά συγνώμη. Σκοπός μου, δεν είναι να προσβάλλω τον οποιονδήποτε.
Απλά....
Εντάξει
Αυτά είναι στοιχειώδη πράγματα σχετιζόμενα με την Δημόσια Διοίκηση.
Κανονικά, θα έπρεπε να τα αντιλαμβανόμαστε όλοι....

Και πάλι, συγνώμη αν σε στενοχώρησα. Καταλαβαίνεις ελπίζω τον σκοπό μου ( στον εξήγησα).
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Στα μέλη μας αρέσει όταν δεν ξέρουμε κάτι να έχουμε το θάρρος να ρωτάμε  ::)

Και δεν μπαίνουν όλοι την ίδια χρονική στιγμή στο forum.. Oι απορίες επιλύονται κάθε μέρα,
τίποτα δεν εμποδίζει να επαναδημιουργούνται σε διαφορετικά πρόσωπα - διαφορετικές χρον στιγμές.

Ευχαριστούμε ΡΑ... ;) Κατατοπιστικότατος!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 24, 2013, 04:22:50 μμ από troll »
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Οργανική θέση έχουν όλοι οι μόνιμοι εκπαιδευτικοί .  Όλοι οι μόνιμοι εκπαιδευτικοί έχουν οργανική στο υπουργείο . Δηλαδή οι οργανικές είναι τόσες όσοι και οι μόνιμοι εκπαιδευτικοί. Όταν έβγαλαν λοιπόν σε διαθεσιμότητα τους συναδέλφους των τεχνικών ειδικοτήτων καταργήθηκαν οι ειδικότητες αυτές ( μαζί και οι αντίστοιχες οργανικές θέσεις στο υπουργείο) .  Αν βγάλουν σε διαθεσιμότητα χ άτομα μιας ειδικότητας πάλι θα καταργήσουν χ οργανικές ( στο υπουργείο ) .  Τα χ άτομα που θα βγουν σε διαθεσιμότητα μπορεί να έχουν οριστική τοποθέτηση σε σχολείο ( αυτό που λανθασμένα αποκαλούμε οργανική ) ή προσωρινή τοποθέτηση ( διάθεση ΠΥΣΔΕ ) .

Υ.Γ.  silkcut και λοιποί γνώστες της νομοθεσίας διορθώστε τυχόν παρανοήσεις μου παρακαλώ .
να τα πω καλύτερα και σωστότερα, δε γίνεται :)
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Στα μέλη μας αρέσει όταν δεν ξέρουμε κάτι να έχουμε το θάρρος να ρωτάμε  ::)

Και δεν μπαίνουν όλοι την ίδια χρονική στιγμή στο forum.. Oι απορίες επιλύονται κάθε μέρα,
τίποτα δεν εμποδίζει να επαναδημιουργούνται σε διαφορετικά πρόσωπα - διαφορετικές χρον στιγμές.

Ευχαριστούμε ΡΑ... ;) Κατατοπιστικότατος!

TROLL έχεις δίκιο....

Ζητώ αυγνώμη προκαταβολικά αν το ύφος μου στενοχώρησε κάποιους.

Πραγματικά, δεν είχα στόχο να προσβάλλω ή να στενοχωρήσω τον οποιονδήποτε....

Απλά αυτά είναι στοιχειώδη πράγματα που αφορούν την Δημόσια Διοίκηση.
Την δουλειά μας δηλαδή ( μια και είμαστε Δ.Υ.).

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ.
Και όταν δεν ξέρουμε κάτι, πρέπει να ξέρουμε αρκετά, ώστε να μπορούμε να ρωτήσουμε-ψάξουμε-διαβάσουμε ώστε να μπορούμε "να βγάζουμε άκρη"...
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
να τα πω καλύτερα και σωστότερα, δε γίνεται :)

Εσείς μου τα μάθατε στο pde κι εγώ απλά προσπαθώ να βοηθήσω να τα μάθουν και κάποιοι ακόμα .  Ευχαριστώ !

Αποσυνδεδεμένος caa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
    • Προφίλ
@PA

Συνάδελφε ζητώ συγγνώμη. Απορώ και εγώ με τον εαυτό μου για το πως είναι δυνατό να πιστέψω ότι ο υπουργός μας και η κυβέρνηση μας η οποία επιτελεί το δύσκολο έργο της διάσωσης του τόπου μας θα μπορούσε να προβεί σε μία τέτοιου είδους ενέργεια. Δεν έλαβα υπόψη την προσήλωση στο Σύνταγμα και τους νόμους της δημόσιας διοίκησης την οποία έχει επιδείξει κατά κόρον. Είναι ολοφάνερο ότι στόχος  τους είναι η αναβάθμιση της δημόσιας παιδείας, η βελτίωση συνθηκών εργασίας και η βέλτιστη διαχείριση του εκπαιδευτικού προσωπικού.

Δε με στεναχώρησες καθόλου και σε ευχαριστώ που μου άνοιξες τα μάτια από την προσωρινή μου τύφλωση
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 24, 2013, 04:36:59 μμ από gaz »

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
να τα πω καλύτερα και σωστότερα, δε γίνεται :)

Εσείς μου τα μάθατε στο pde κι εγώ απλά προσπαθώ να βοηθήσω να τα μάθουν και κάποιοι ακόμα .  Ευχαριστώ !

+++++++++++++++++  :)
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
@PA

Συνάδελφε ζητώ συγγνώμη. Απορώ και εγώ με τον εαυτό μου για το πως είναι δυνατό να πιστέψω ότι ο υπουργός μας και η κυβέρνηση μας η επιτελεί το δύσκολο έργο της διάσωσης του τόπου μας θα μπορούσε να προβεί σε μία τέτοιου είδους ενέργεια. Δεν έλαβα υπόψη την προσήλωση στο Σύνταγμα και τους νόμους της δημόσιας διοίκησης την οποία έχει επιδείξει κατά κόρον. Είναι ολοφάνερο ότι στόχος  τους είναι η αναβάθμιση της δημόσιας παιδείας, η βελτίωση συνθηκών εργασίας και η βέλτιστη διαχείριση του εκπαιδευτικού προσωπικού.

Δε με στεναχώρησες καθόλου και σε ευχαριστώ που μου άνοιξες τα μάτια από την προσωρινή μου τύφλωση

Μα καλά συνάδελφε!!!

Αυτά που μου γράφεις κατάλαβες από όσα έγραψα?

Δηλαδή....

Το νόημα των όσων έγραψα ήταν αυτό που υπονοείς στο μήνυμά σου?
Ότι δηλαδή εγώ ισχυρίστηκα ότι η ηγεσία του υπουργείου αποσκοπεί στην αναβάθμιση της εκπαίδευσης?

Να προτείνω να ξαναδιαβάσεις αυτά που έγραψα?
Είναι απολύτως αναγκαίο να κατανοήσουν ΟΛΟΙ οι εκπαιδευτικοί το πλαίσιο μέσα στο οποίο καλούνται να δράσουν επαγγελματικά.
ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΝΑΓΚΑΙΟ, με σκοπό να ξέρουν τι έχουν να περιμένουν...

Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Συνάδελφοι

Είναι απολύτως αναγκαίο για κάθε εκπαιδευτικό του Δημόσιου σχολείου, να αντιλαμβάνεται βασικές αρχές της Δημόσιας Διοίκησης μια και κάθε ένας από αυτούς, είναι Δ.Υ.
Παρακαλώ, διαβάστε προηγούμενο μήνυμά μου και ψάξτε, ρωτήστε,διαβάστε.
Πρέπει να είστε ενημερωμένοι και να ξέρετε τι έχετε να περιμένετε, να φοβάστε κ.τ.λ.

Από εκεί και πέρα, ένας ξεκάθαρος στόχος ( σε πρώτη φάση) του Υπουργείου όταν αυτό επιδιώκει την οριστική τοποθέτηση όλων των εκπαιδευτικών του σε "οργανικές θέσεις ΠΥΣΔΕ(1)" σχολείου ή σχολείων, είναι ο εξής:

"Ευκολότερη διαχείριση προσωπικού".
ΔΗΛΑΔΉ ( Γιατί μερικοί το διαβάζουν αυτό και λένε: "Δηλαδή το Υπουργείο έχει αγαθή πρόθεση"?):

Διαρκείς μετακινήσεις ( μόνιμες ή προσωρινές) του εκπαιδευτικού προσωπικού, με σκοπό την κάλυψη των αναγκών σε ολόκληρη την χώρα.
Αυτός είναι ο στόχος.
Το αν είναι "αγαθός" ή όχι, εξαρτάται κυρίως από την οπτική γωνία από την οποία θα το εξετάσει κάποιος.
Πάντως, οι εκπαιδευτικοί θα αναγκάζονται πολλάκις να μετακινούνται με έναν μισθό που τον ξέρετε.

(1) :
Αυτό όπως εξήγησα σε προηγούμενο μήνυμά μου, έχει μία θετική πλευρά ( ο εκπαιδευτικός έχει ας πούμε "σημείο αναφοράς"), και μία αρνητική ( διευκολύνονται πολύ μα πάρα πολύ οι μετακινήσεις προσωρινές μάλλον φέτος, και οριστικές μάλλον από του χρόνου. Μετακινήσεις, που με τους σημερινούς μισθούς για κάποιους θα είναι τρομερά δύσκολη ιστορία...).

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 24, 2013, 04:54:22 μμ από PA »
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159861
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 479
Σύνολο: 485

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.