*

Αποστολέας Θέμα: Η Πληροφορική στις Πανελλαδικές Εξετάσεις  (Αναγνώστηκε 56025 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Μαριος ΠΕ19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η Πληροφορική στις Πανελλαδικές Εξετάσεις
« Απάντηση #42 στις: Αύγουστος 14, 2014, 10:53:46 μμ »
enas pou paei sto mathimatiko giati eksetazetai sti fysikh? giati stin nea ellinikh glwssa? pou tha tou xrisimefsei sto panepisthmio?

Στη Γλωσσά πρέπει να εξετάζεται για να μάθει να γράφει ελληνικά και όχι greeklish!!

Τα μαθήματα είναι 4 λέει το υπουργείο. Αν ήταν 3 θα είχαμε άλλη συζήτηση, όπως και αν ήταν 5. Στο υπάρχων σύστημα με τα 4 μαθήματα πες μου ποια πρέπει να είναι τα μαθήματα που πρέπει να δίνει ένας υποψήφιος για να μπει στο μαθηματικό.

Εγώ δεδομένης της κατάστασης με τα 4 μαθήματα προτείνω, Γλωσσά, Μαθηματικά, Φυσική και Προγραμματισμο. Εσύ;

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 14, 2014, 10:55:20 μμ από Μαριος ΠΕ19 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Η Πληροφορική στις Πανελλαδικές Εξετάσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:51:22 »

Αποσυνδεδεμένος ALITHINOS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η Πληροφορική στις Πανελλαδικές Εξετάσεις
« Απάντηση #43 στις: Αύγουστος 14, 2014, 10:57:57 μμ »
Δηλαδή περιμένουν να μάθουν να γράφουν ελληνικά και να εκφράζονται στην Γ λυκείου ; Σοβαρά μιλάς ; Δεν μου απάντησες γιατί ο μαθηματικός πρέπει να δίνει φυσική ;

Αποσυνδεδεμένος Μαριος ΠΕ19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η Πληροφορική στις Πανελλαδικές Εξετάσεις
« Απάντηση #44 στις: Αύγουστος 14, 2014, 11:05:13 μμ »
Γιατί να δίνει φυσική ε;;

Νομίζω απάντησα. Το σύστημα λέει 4 μαθήματα. Δε συμφωνώ γιατί πιστεύω ότι πρέπει να τα καθορίζουν οι σχολες αυτά, αλλα αφού τώρα αυτό το δεδομένο εχουμε προχωράμε τη σκέψη μας σε αυτή τη βάση. Ποια πρέπει να είναι αυτά τα 4; Γλωσσά, Μαθηματικά, Φυσική και Προγραμματισμος. Γιατί Φυσική;; Γιατί δε μπορώ να βρω κάποιο άλλο μάθημα - επιστήμη από τα υπάρχοντα που να έχει μεγαλύτερη σχέση με το Μαθηματικό.

Υ.Γ επειδή η ερώτηση σου μάλλον είναι " γιατί Προγραμματισμος;" σου εξηγώ..

Το μαθηματικό έχει πολλά μαθήματα επιστήμης υπολογιστών. Επίσης το 1 από τα 3 μαθήματα που δίνουν στις κατατακτηριες στα περισσότερα Μαθηματικά είναι προγραμματισμος. Σχετίζονται άμεσα οι δυο επιστημες

Αποσυνδεδεμένος Μαριος ΠΕ19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η Πληροφορική στις Πανελλαδικές Εξετάσεις
« Απάντηση #45 στις: Αύγουστος 14, 2014, 11:09:26 μμ »
Μια ερώτηση και από έμενα τώρα, για να καταλάβεις καλύτερα τι ρωτάς. Αν  σύμφωνα με το νόμο ήταν 8 τα μαθήματα που έπρεπε να δίνουν οι μαθητές ποια θα πρότεινες για το Μαθηματικό και γιατί;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Η Πληροφορική στις Πανελλαδικές Εξετάσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:51:22 »

Αποσυνδεδεμένος ALITHINOS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η Πληροφορική στις Πανελλαδικές Εξετάσεις
« Απάντηση #46 στις: Αύγουστος 14, 2014, 11:10:21 μμ »
Εσύ μου απάντας για την πληροφορική και εγς σε ρώτησα για την φυσική και τη Νεα Ελληνική γλώσσα για καποιον που θέλει να μπει στο μαθηματικό..Αν τα μαθήματα ήταν 7 να έδινε και αρχαία και γυμναστική ίσως ; Αγγλικά ; Γερμανικά ; Κινέζικα; Τα τελευταία θα ήταν πολυ πιο χρήσιμα από την νέα ελληνική γλώσσα και την φυσική μάλλον...

Αποσυνδεδεμένος ALITHINOS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η Πληροφορική στις Πανελλαδικές Εξετάσεις
« Απάντηση #47 στις: Αύγουστος 14, 2014, 11:15:40 μμ »
Ο μαθηματικός χρειάζεται μόνο μαθηματικά και πληροφορική... τίποτε άλλο.. Το ερώτημα μου είναι απλό ... Αφού χάσατε τα φροντιστήρια της πληρορικής γιατί μας ζαλίζεται ότι ενδιαφέρεστε για τους μαθητές ; Δηλαδή αν είχαν βγάλει τη πληροφορική και άφηναν την φυσική και τα μαθηματικά και την Γλώσσα δεν θα φώναζες ; Αυτό ρωτάω.. Δέν θα έλεγες γιατί να υπάρχει η φυσική ;

Αποσυνδεδεμένος Μαριος ΠΕ19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η Πληροφορική στις Πανελλαδικές Εξετάσεις
« Απάντηση #48 στις: Αύγουστος 14, 2014, 11:15:57 μμ »
Εσύ μου απάντας για την πληροφορική και εγς σε ρώτησα για την φυσική και τη Νεα Ελληνική γλώσσα για καποιον που θέλει να μπει στο μαθηματικό..Αν τα μαθήματα ήταν 7 να έδινε και αρχαία και γυμναστική ίσως ; Αγγλικά ; Γερμανικά ; Κινέζικα; Τα τελευταία θα ήταν πολυ πιο χρήσιμα από την νέα ελληνική γλώσσα και την φυσική μάλλον...

Υποθέτω γενικά ο τρόπος σκέψης είναι ο εξης. Αν ήταν ένα το εξεταζόμενο μάθημα θα έπρεπε αυτό το μάθημα να είναι το πιο σχετικό με τη σχολή.  Όσο αυξάνουμε τα μαθήματα προχωράμε προσθέτοντας λιγότερο σχετικά, τα οποία όμως είναι σχετικότερα από τα υπόλοιπα. Όσο αυξάνονται τα μαθήματα αναγκάζεσαι να δίνεις όλο και λιγότερο σχετικά, όπως πχ Κινέζικα που είπες.

Αποσυνδεδεμένος ALITHINOS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η Πληροφορική στις Πανελλαδικές Εξετάσεις
« Απάντηση #49 στις: Αύγουστος 14, 2014, 11:20:27 μμ »
Το θέμα φίλε μου δεν είναι τα παιδιά.. Το θέμα είναι να κάνουμε φροντιστήρια... Πέστο καθαρά και άσε ότι ξαφνικά μας έπιασε ο πόνος για τα παιδιά και το τι πρέπει να δίνουν... Η πληροφορική πρέπει να δίνεται πανελλαδικά σε όλες τις θετικές σχολές.. Να βγεί λοιπόν η Γλώσσα και να μπεί η πληροφορική...

Αποσυνδεδεμένος Μαριος ΠΕ19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η Πληροφορική στις Πανελλαδικές Εξετάσεις
« Απάντηση #50 στις: Αύγουστος 14, 2014, 11:21:08 μμ »
Ναι, αν ήταν δυο τα μαθήματα και εγώ αυτά τα πρότεινα για το μαθηματικό, δε διαφωνούμε. Για τη Γλωσσα δε μπορώ να απαντήσω, το έχω σκεφτεί πολλές φορές και δεν έχω καταλήξει.

Το ερώτημα μου είναι απλό ... Αφού χάσατε τα φροντιστήρια της πληρορικής γιατί μας ζαλίζεται ότι ενδιαφέρεστε για τους μαθητές ; Δηλαδή αν είχαν βγάλει τη πληροφορική και άφηναν την φυσική και τα μαθηματικά και την Γλώσσα δεν θα φώναζες ; Αυτό ρωτάω.. Δέν θα έλεγες γιατί να υπάρχει η φυσική ;

Δε κατάλαβα τι εννοείς.. Αλήθεια..

Αποσυνδεδεμένος ALITHINOS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η Πληροφορική στις Πανελλαδικές Εξετάσεις
« Απάντηση #51 στις: Αύγουστος 14, 2014, 11:25:33 μμ »
Αν έχεις τελειώσει πληροφορική και δεν καταλαβαίνεις τι εννοώ άστα να πάνε..Αναφέρομαι στο υποθετικό σενάριο να μην υπήρχε η πληροφορική αλλάούτε και η χημεία και να ήταν μόνο 3 τα μαθήματα.. ΦΥΣΙΚΉ , ΓΛΩΣΣΑ ΚΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ .. Δεν θα φώναζες τότε για τα 2 πρώτα ;

Αποσυνδεδεμένος Μαριος ΠΕ19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η Πληροφορική στις Πανελλαδικές Εξετάσεις
« Απάντηση #52 στις: Αύγουστος 14, 2014, 11:27:06 μμ »
Το θέμα φίλε μου δεν είναι τα παιδιά.. Το θέμα είναι να κάνουμε φροντιστήρια... Πέστο καθαρά και άσε ότι ξαφνικά μας έπιασε ο πόνος για τα παιδιά και το τι πρέπει να δίνουν... Η πληροφορική πρέπει να δίνεται πανελλαδικά σε όλες τις θετικές σχολές.. Να βγεί λοιπόν η Γλώσσα και να μπεί η πληροφορική...

Η συζήτηση περί φροντιστηριωνμ ιδιαίτερων κτλ είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ.

Σίγουρα κάποιοι θα εκμεταλευτουν την κατάσταση είτε χημικοί είτε πληροφορικοί. Αν δίνουν χημεία για το μαθηματικό, θα υπάρξει ένας αριθμός χημικών που θα κερδίσει από αυτό. Ο αντίστοιχος αριθμός θα υπάρχει και στους πληροφορικους αν δίνουν οι μαθητές προγραμματισμο. Δεν έχει να κάνει σχέση με το μάθημα. Η μοναδική διαφορά που εμείς λέμε είναι ότι στο μαθηματικό χρειάζεται ο προγραμματισμος και όχι η χημεία.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 14, 2014, 11:31:07 μμ από Μαριος ΠΕ19 »

Αποσυνδεδεμένος Μαριος ΠΕ19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η Πληροφορική στις Πανελλαδικές Εξετάσεις
« Απάντηση #53 στις: Αύγουστος 14, 2014, 11:29:21 μμ »
Αν έχεις τελειώσει πληροφορική και δεν καταλαβαίνεις τι εννοώ άστα να πάνε..Αναφέρομαι στο υποθετικό σενάριο να μην υπήρχε η πληροφορική αλλάούτε και η χημεία και να ήταν μόνο 3 τα μαθήματα.. ΦΥΣΙΚΉ , ΓΛΩΣΣΑ ΚΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ .. Δεν θα φώναζες τότε για τα 2 πρώτα ;

Στο Γλώσσα Φυσική Μαθηματικά θα φώναζα για τη Φυσική...

Στο υποθετικό σενάριο να ήταν 2, Μαθηματικά και Γλωσσά, εκεί δε ξέρω..αλήθεια,, για τη Γλωσσά.. Δε ξέρω τι θα έκανα..

Δεν είχα πρόβλημα κατανόησης..απλά τα έγραψες λίγο μπερδεμένα..

Αποσυνδεδεμένος ALITHINOS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η Πληροφορική στις Πανελλαδικές Εξετάσεις
« Απάντηση #54 στις: Αύγουστος 14, 2014, 11:33:43 μμ »
Άν εβγαζαν την φυσική στο υπάρχον σύστημα και έβαζαν την πληροφορική θα είχες αντίρηση ; Θα φώναζες; Η απάντηση είναι προφανής... Άρα λοιπόν το τομάρι μας κοιτάμε όλοι... Το δίκαιο είναι να μπεί και η πληροφορική σε όλες τις θετικές σχολές και να γίνουν 5 τα μαθήματα και άν θέλουν να τα κάνουν 4 να βγαλουν την Γλώσσα που είναι για τις άλλες κατευθύνσεις χρήσιμη και όχι για κάποιον των θετικών σπουδών που έμαθε να γράφει και να εκφράζεται 10 χρόνια μέσα στα σχολεία ...

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Η Πληροφορική στις Πανελλαδικές Εξετάσεις
« Απάντηση #55 στις: Αύγουστος 15, 2014, 06:03:17 πμ »
Ναι, αν ήταν δυο τα μαθήματα και εγώ αυτά τα πρότεινα για το μαθηματικό, δε διαφωνούμε. Για τη Γλωσσα δε μπορώ να απαντήσω, το έχω σκεφτεί πολλές φορές και δεν έχω καταλήξει.

Η γλώσσα καλώς υπάρχει και υπήρχε και σε παλιότερα συστήματα ως "Έκθεση", γιατί είναι βασικότατο στοιχείο. Το μόνο "μειονέκτημα" που βλέπω στο σύστημα είναι οτι θα έπρεπε, τουλάχιστον για τους υποψηφίους των θετικών σχολών, το θέμα της έκθεσης και γενικότερα τα αντικείμενα στα οποία εξετάζεται ο υποψήφιος να είναι απαλλαγμένα από λογοτεχνικές προεκτάσεις και εμβαθύνσεις και να εστιάζουν καθαρά στη γλώσσα ως γλώσσα, σε επίπεδο και θεματολογία κατάλληλα για υποψηφίους θετικών σχολών!
  

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158534
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 375
Σύνολο: 395

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.