*

Αποστολέας Θέμα: Αριθμος αναπληρωτων Φυσικων (ΠΕ04.01) 2013-2014  (Αναγνώστηκε 53455 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος michalis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αριθμος αναπληρωτων Φυσικων (ΠΕ04.01) 2013-2014
« Απάντηση #168 στις: Ιούλιος 08, 2014, 06:42:35 μμ »
μιχάλη αμφισβητείς τα στοιχεία του άρθρου? κατάλαβες τους αριθμούς? θέλεις να σου εξηγήσω και άλλα?
Πάντως συμφωνώ να κρατήσει ο καθένας την διδασκαλία του αντικειμένου του. Μόνο μην το πεις στους συναδέλφους σου. Αν όμως μπορέσεις και τους πείσεις.... θα γινόταν θαύμα!
δεν αμφισβητώ τα στοιχεία του άρθρου αλλά δεν ξέρω κατά πόσο η ανάλυση είναι αντικειμενική αλλά ο πε04.01 επηρεάζεται και από τους υπόλοιπους του 04 εκτός από τους βιολόγους. όπως και να έχει, ακόμη και έτσι να είναι, θεωρώ πως ο κάθε εκπαιδευτικός πρέπει να κάνει αυτό που σπούδασε. και ας μην βολεύει τους φυσικούς. δεν λέω οι φυσικοί uber alles ...ο κάθε ένας στο αντικείμενο του. αλλά βλέπεις βολεύει να κάνεις 3-4 διαφορετικά μαθήματα προκειμένου να μην μετακινείσαι...τα κάνεις όμως σωστά;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αριθμος αναπληρωτων Φυσικων (ΠΕ04.01) 2013-2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:32:06 »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αριθμος αναπληρωτων Φυσικων (ΠΕ04.01) 2013-2014
« Απάντηση #169 στις: Ιούλιος 08, 2014, 06:53:46 μμ »
δεν αμφισβητώ τα στοιχεία του άρθρου αλλά δεν ξέρω κατά πόσο η ανάλυση είναι αντικειμενική αλλά ο πε04.01 επηρεάζεται και από τους υπόλοιπους του 04 εκτός από τους βιολόγους. όπως και να έχει, ακόμη και έτσι να είναι, θεωρώ πως ο κάθε εκπαιδευτικός πρέπει να κάνει αυτό που σπούδασε. και ας μην βολεύει τους φυσικούς. δεν λέω οι φυσικοί uber alles ...ο κάθε ένας στο αντικείμενο του. αλλά βλέπεις βολεύει να κάνεις 3-4 διαφορετικά μαθήματα προκειμένου να μην μετακινείσαι...τα κάνεις όμως σωστά;
Επεξεργάσου και ερμήνευσε μόνος σου τα στοιχεία. Προσπάθησε να τα ερμηνεύσεις. Το άρθρο δεν τα λέει όλα, για να μην θίξει.
κατα τ' άλλα συμφωνώ.

Αποσυνδεδεμένος Alexia32

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04.01
    • Προφίλ
Απ: Αριθμος αναπληρωτων Φυσικων (ΠΕ04.01) 2013-2014
« Απάντηση #170 στις: Ιούλιος 16, 2014, 01:21:49 μμ »
Καλημέρα συνάδελφοι, καμία πρόβλεψη για τον φετινό αριθμό φυσικών που θα πάρει φέτος..την παρασκευή θα έχουμε και την σχετικη εγκύκλιο.  Αλλάζει κάτι φέτος στα δικαιολογητικά που χρειάζονται???
Η γνώση μιλάει, αλλά η σοφία ακούει: Jimi Hendrix

Αποσυνδεδεμένος xhm32

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.02
    • Προφίλ
Απ: Αριθμος αναπληρωτων Φυσικων (ΠΕ04.01) 2013-2014
« Απάντηση #171 στις: Ιούλιος 16, 2014, 01:25:27 μμ »
Καλημέρα συνάδελφοι, καμία πρόβλεψη για τον φετινό αριθμό φυσικών που θα πάρει φέτος..την παρασκευή θα έχουμε και την σχετικη εγκύκλιο.  Αλλάζει κάτι φέτος στα δικαιολογητικά που χρειάζονται???
ακόμα τίποτα συναδέλφισσα ως ΠΕ04 αν και χημικος. Αλλά αν παρακάμψει τον πίνακα δεν έχει σημασία όσους και να πάρει αξιοκρατικά δεν θα τους πάρει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αριθμος αναπληρωτων Φυσικων (ΠΕ04.01) 2013-2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:32:06 »

Αποσυνδεδεμένος Alexia32

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04.01
    • Προφίλ
Απ: Αριθμος αναπληρωτων Φυσικων (ΠΕ04.01) 2013-2014
« Απάντηση #172 στις: Ιούλιος 16, 2014, 01:29:31 μμ »
Υπάρχει αυτή η περίπτωση να παρακάμψει τον πίνακα??? Και με ποια δικαιολογία??? δε το πιστευω να γίνει αυτο συνάδελφε.. θα γίνει χαμός και λογικό είναι..
Η γνώση μιλάει, αλλά η σοφία ακούει: Jimi Hendrix

Αποσυνδεδεμένος xhm32

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.02
    • Προφίλ
Απ: Αριθμος αναπληρωτων Φυσικων (ΠΕ04.01) 2013-2014
« Απάντηση #173 στις: Ιούλιος 16, 2014, 01:38:07 μμ »
Υπάρχει αυτή η περίπτωση να παρακάμψει τον πίνακα??? Και με ποια δικαιολογία??? δε το πιστευω να γίνει αυτο συνάδελφε.. θα γίνει χαμός και λογικό είναι..
  αν εφαρμόσει τα περι εντοιότητας που ελπίζω να μην το κάνει μπορεί να γίνει παράκαμψη αλλα πίστευώ οτι θα γίνει χαμός αν το κάνει ειδίκα για κάποιους που δηλώνουν παραμεθωρίο και να είναι στο όρίο να τους πάρουν όπως ο υποφαινόμενος και πολλοι πολλοι άλλοι θα ήταν παρά πολυ  άδικο.

Αποσυνδεδεμένος Alexia32

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04.01
    • Προφίλ
Απ: Αριθμος αναπληρωτων Φυσικων (ΠΕ04.01) 2013-2014
« Απάντηση #174 στις: Ιούλιος 16, 2014, 01:47:36 μμ »
Μα πόσοι να δηλώσουν παραμεθόριο και εντοπιότητα μαζί???  σ αυτή τη χώρα δεν υπάρχει τίποτα σταθερό ..έλεος δηλαδή!!!
Η γνώση μιλάει, αλλά η σοφία ακούει: Jimi Hendrix

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Αριθμος αναπληρωτων Φυσικων (ΠΕ04.01) 2013-2014
« Απάντηση #175 στις: Ιούλιος 22, 2014, 12:02:04 πμ »
Το γραφω εδω αν και δεν ειχα σκοπο να ασχοληθω, αλλα επειδη ο καθενας γραφει οτι του κατεβει, δε μπορω και θα πω δυο τρια πραγματα σχετικα με τους ΠΕ.04.
      Αυτη τη στιγμη τα σχολεια ειναι περιπου 3300 και οι φυσικοι (ΠΕ.04.01) οι διορισμενοι ειναι καπου 4400. Δηλαδη αντιστοιχει περιπου 1,3 φυσικος ανα σχολειο, χωρις να αφαιρω διευθυντες συμβουλος τρελους αποσπασμενους κλπ. Και καποιοι εδω μας βγαζουν υπεραριθμους επειδη το υπουργειο εχει βγαλει εναν αλγοριθμο που εκετελει μια διαιρεση μη λαμβανοντας υποψιν τιποτα αλλο!!!
      Καποιοι πρεπει να καταλαβουν το εξης: Το οτι αυτοι μπορει να εχουν παρα παρα πολλα κενα δε σημαινει οτι ενας αλλος κλαδος δε μπορει να εχει και αυτος κενα. Δηλαδη αν καποιος ειναι φτωχος και το πει οτι ειναι φτωχος, ο παμφτωχος θα του πει ας τα αυτα εισαι πλουσιος. Αρα με βαση τη λογικη αυτη δεν ακουω να λεμε και τους μαθηματικους υπεραριθμους (που φυσικα και δεν ειναι, ακομη και αν το υπουργειο τους βγαζει).
       Για το ποιος ειναι ο αδικημενος του κλαδου ΠΕ.04 (αν μπορουσαμε να βαλουμε το ερωτημα) νομιζω πως πιο πιθανη απαντηση ειναι οι χημικοι που το μαθημα τους εχει υποστει τεραστιο γκρεμισμα τα τελευταια χρονια και μετα οι γεωλογοι που εχουν γενικα βγει απο το λυκειο.
      Οσον αφορα τους βιολογους εχω να πω τα εξης. Εγω δεχομαι οτι ειναι πολυ πιο λιγοι απο οσοι χρειαζονται ΑΛΛΑ θελω να σκεφτειτε το εξης απλο: Τελευταια φορα που προκυρηχθηκαν θεσεις για διορισμο ηταν το 2008, πριν τον ασεπ του 2009. Τοτε λοιπον η βιολογια στην Α Λυκειου ΔΕΝ υπηρχε. Εγινε πριν 3 χρονια μονοωρη και απο περσι δυωρη περνωντας μια ωρα απο τη φυσικη Α Λυκειου. Στη Β Λυκειου η Βιολογια ηταν μονοωρη αλλα απο φετος γινεται δυωρη. Και φετος (μονο για φετος) θα υπαρχει και μια επιπλεον ωρα στη Β Γυμνασιου που μεχρι περσι δεν υπηρχε. Μη μιλησω για την 8ωρη βιολογια απο του χρονου στη Γ θετικης κατευθυνσης για ιατρικες σχολες.  Αρα τα κενα βιολογιας οφειλονται στο οτι παλια οι ωρες για βιολογια ηταν πολυ πολυ λιγοτερες και απο τοτε δεν εχουν προκυρηχθει θεσεις σε συνδιασμο με τις πολλες συνταξιοδοτησεις των τελευταιων ετων. Οσον αφορα την δευτερη αναθεση ειναι λογικο να συμβαινει μεσα σε ενα ποσοστο. Το υπουργειο δινει περιθωριο , ακομη και 10 ωρες. Φυσικα το λογικο ειναι να κυμαινεται μεχρι περιπου 5 ωρες, κατα τη γνωμη μου.
      Οσον αφορα ενα σχολειο επαρχιακο μικρο, καλως η κακως οι περισσοτεροι διευθυντες προτιμουν ο ΠΕ.04 να ειναι φυσικος η χημικος. Μπορει να μη σας αρεσει, ουτε να ναι σωστο αλλα χτυπαει ασκημα να μην εχει ενα γυμνασιο φυσικο ή χημικο, οταν εχει μονο ενα ατομο. Το τελευταιο ειναι κατι το οποιο απλα ισχυει στην κοινωνια και στους γονεις των μαθητων που ενδιαφερονται για το σχολειο...
      Δεν εχω κατι προσωπικο με τους βιολογους , αλλωστε οι περισσοτεροι που εχω γνωρισει ειναι μια χαρα ατομα αλλα επειδη καποιοι εδω (ευτυχως λιγοι, που επαναλαμβανονται λεγοντας τη μιση αληθεια) μονο που δεν ευχονται να πεθανουν οι διορισμενοι φυσικοι που κανουν 2 ωρες βιολογια στο γυμνασιο.     
Και ειμαι σιγουρος πως τα οσα λεω εκφραζουν τους περισσοτερους ΠΕ.04 που εχουν εικονα της καταστασης. Καντε ενα βημα και σεις (βιολογοι) και παραδεχτειτε λιγο ποσο πολυ εχουν ανεβει οι ωρες σας σε λυκειο, θελετε μονο να λετε για τα κενα σας. Κανετε υπολογισμους λιγο με το παλιο προγραμα σπουδων, μηπως απλα εχετε νορμαλ ελειμματα και οχι τοσο διογκωμενα, οσο ειναι τωρα. Οτταν ξαναγινουν διορισμοι με βαση αυτο το προγραμμα πρεπει να παρετε οντως πολλες θεσεις,αν δε γινει ναι θα χετε δικιο. Αλλα αλλιως ηταν τα πραγματα το 2008...
Συγνωμη για τα πολλα που εγραψα αλλα εχω ακουσει πολυ βρισιδι και δεν αντεχα να μην πω καποια πραγματα....

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αριθμος αναπληρωτων Φυσικων (ΠΕ04.01) 2013-2014
« Απάντηση #176 στις: Ιούλιος 22, 2014, 12:47:47 πμ »
Εχω ήδη κάνει τους υπολογισμούς και με το παλιό προγραμμα για φέτος και μέχρι και το 2007, και με την αύξηση ωραρίου και χωρίς, και ο μόνος λόγος που δεν τα βγάζω ειναι για να μην σας εκθέσω και άλλο......., γιατί όντως δεν νομίζω οτι φταίει ο ανυποψίαστος μόνιμος όπως εσύ που προφανώς αγνοείς τους αριθμούς και τις αιτίες, ούτε πρέπει να ταλαιπωρούνται τόσοι άνθρωποι που είναι εκτεθιμένοι, στις ορέξεις γραφειοκρατών , βυσμάτων, αιρετών, κυβέρνησης και τρόϊκας. Μην επιμένεις με την ανάλυσή σου αν δεν θέλεις να δεις τα νούμερα.
Παραδέχεσαι την άδικη, αστήρικτη, προκατειλημμένη αντιμετώπιση από τους διευθυντές και προφανώς και απο σένα που απο περιπτώσεις χαρακτηρισες ολόκληρη την ειδικότητα των βιολόγων, και περιμένεις να την αποδεχτώ σαν κάτι δεδομένο? ειναι άδικο όπως λες ... Και τελεία. Δεν εχει δικαιολογίες. Όταν καταλαβαίνεις οτι κάτι ειναι άδικο τουλάχιστον δεν το συνεχίζεις, αφού δεν μπορείς και να το διορθώσεις.
Τέλος από ποιά υπεροψία ξεκινά το επιχείρημα οτι οι ωρες του μαθήματος της βιολογίας θα πρέπει να ειναι σίγουρα λιγότερες απο της φυσικής και της χημείας? και εκεί υπαρχέι λάθος γιατί εχω δείξει τι ισχύει στις 20 πρώτες χώρες του PISA.

 Άρα δικαίως οι ώρες της βιολογίας αυξήθηκαν, και τώρα πρεπει να εκσυγχρονιστεί και το περιεχόμενο του μαθήματος για να ακολουθήσουμε τις παγκόσμιες εξελίξεις. Αλλα πως θα γινει αυτό όταν το μάθημα, αποδεδειγμένα πλέον του χρόνου θα διδασκεται κάτ´ 60 % σε Β ανάθεση. Σε ποιο άλλο  μαθημα συμβαίνει αυτό? τι 10 ώρες και αστεία μου λες.
Για τους δε γεωλόγους πρέπει να πω οτι είχαν σταθερό έλλειμα από τις καλές εποχές του 2007, ούτε αυξήθηκαν οι ώρες τους, και αυξήθηκε και το ωράριό τους. αλλά και στις καλές εποχές τους διόριζαν με ποσοστό, εκμεταλευόμενοιτα πραγματικά τους κενά. Και πάλι του χρόνου θα ειναι στο -220. Θα πούμε πάλι πως όλοι προτιμούσαν τους φυσικό χημικούς και όχι τους γεωλόγους, και αυτό πρέπει να το δεχθούμε? ΟΧΙ έγινε αδικία και πρέπει να αποκατασταθούνε και αυτοί. Αλλα δεν μπόρεσαν να ακουστούν. Δεν τους υπερασπίστηκε κανείς. Με πάνω από 50 λειτουργικά κενά προσλήφθηκαν ..... 6 αναπληρωτές. Δηλαδή τους πάτησαν και από πάνω. Την θέση τους την πήραν ξέρετε ποιοι. Οχι θεωρητικά ή ετσι εκτιμώ. Οι ίδιοι αναπληρωτές άλλων ειδικοτήτων γκρίνιαζαν οτι αναγκάζονται να κάνουν μονο γεωγραφία και βιολογία.
Για τους χημικούς, ελπίζω να ξαναβρεί το σεβασμό που αξίζει το μάθημά τους και να ειναι σύντομα σε καλύτερη θέση. Τουλάχιστο οι χημικοί εχουν κάνει κάποια βιολογία, μοριακή ας πούμε. Αλλά υπαρχουν και αλλα πολλά που δεν ειναι στο προγραμμα σπουδών τους και που παρατηρώ οτι και κάποιοι φυσικοί έχουν άγνοια της υπαρξής τους απο τα υποτιμητικά τους επιχειρήματα.Οπότε θεωρώ ότι είναι εντάξει να κάνουν κάποια βιολογία σε β ανάθεση. Αλλά όχι όλα. Μέχρι να αποκατασταθούνε και αυτοί. Ιδιαίτερα φέτος που οι ώρες τους μειώνονται παροδικά.
Ειναι εύκολο επιχείρημα, οι βιολόγοι ειναι γκρινίαρηδες, οι βιολόγοι ειναι χαζοί, φανατικοί, τρελοί. Ομως τα αποδεικτικά στοιχεία μας δικαιώνουν. Εγώ προσωπικά δεν ζήτησα την θέση σας, το μονο που ζήτησα ήταν να σταματήσετε. Δεν το κάνατε. Πήρα μονο ειρωνία και αστήρικτες εκτιμήσεις. Σας έδωσα κάποια νούμερα. Ελπίζω να μην βρεθώ σε πιο δύσκολη θέση και αναγκαστώ να βγάλω και άλλα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 22, 2014, 01:11:25 πμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αριθμος αναπληρωτων Φυσικων (ΠΕ04.01) 2013-2014
« Απάντηση #177 στις: Ιούλιος 22, 2014, 01:11:56 πμ »
      Οσον αφορα τους βιολογους εχω να πω τα εξης. Εγω δεχομαι οτι ειναι πολυ πιο λιγοι απο οσοι χρειαζονται ΑΛΛΑ θελω να σκεφτειτε το εξης απλο: Τελευταια φορα που προκυρηχθηκαν θεσεις για διορισμο ηταν το 2008, πριν τον ασεπ του 2009. Τοτε λοιπον η βιολογια στην Α Λυκειου ΔΕΝ υπηρχε. Εγινε πριν 3 χρονια μονοωρη και απο περσι δυωρη περνωντας μια ωρα απο τη φυσικη Α Λυκειου. Στη Β Λυκειου η Βιολογια ηταν μονοωρη αλλα απο φετος γινεται δυωρη. Και φετος (μονο για φετος) θα υπαρχει και μια επιπλεον ωρα στη Β Γυμνασιου που μεχρι περσι δεν υπηρχε. Μη μιλησω για την 8ωρη βιολογια απο του χρονου στη Γ θετικης κατευθυνσης για ιατρικες σχολες.  Αρα τα κενα βιολογιας οφειλονται στο οτι παλια οι ωρες για βιολογια ηταν πολυ πολυ λιγοτερες και απο τοτε δεν εχουν προκυρηχθει θεσεις σε συνδιασμο με τις πολλες συνταξιοδοτησεις των τελευταιων ετων.
...
Κανετε υπολογισμους λιγο με το παλιο προγραμα σπουδων, μηπως απλα εχετε νορμαλ ελειμματα και οχι τοσο διογκωμενα, οσο ειναι τωρα. Οτταν ξαναγινουν διορισμοι με βαση αυτο το προγραμμα πρεπει να παρετε οντως πολλες θεσεις,αν δε γινει ναι θα χετε δικιο. Αλλα αλλιως ηταν τα πραγματα το 2008...

"Συναδελφε" θα σε προσφωνησω και θα σου μιλησω φιλικα, θελοντας να πιστευω πως απλα δεν εχεις ενημερωθει, γι'αυτο παρουσιαζεις την προσωπικη σου εντυπωση σαν να ειναι η πραγματικοτητα: ειχαμε κανει με τον gvasilis αναλυση του 2008 και των υπολοιπων ετων (δημοσιευτηκε περυσι εδω, νομιζω) και η κατασταση ηταν σταθερα ελλειμματικη επι χρονια στους διορισμους βιολογων και γεωλογων και πλεονασματικη στους διορισμους φυσικων και χημικων βασει των τοτε ωρων στο ωρολογιο προγραμμα.

Φυσικα τα περσινα και φετινα κενα βιολογων ειναι ακομη περισσοτερο αυξημενα σε σχεση με το παρελθον (μπορει να εχουν φτασει και τα 700 φετος, μην πω οτι μπορει να τα εχουν ξεπερασει...), καθοτι οι φετινες ωρες ειναι αυξημενες (αν και του χρονου θα υπαρχει -1 ωρα στο γυμνασιο και δε θα υπαρχει πλεον Βιολογια Κατευθυνσης σε ολα τα λυκεια), αλλα αυτο δεν αναιρει τη μεγαλη αδικια:

Η επαισχυντη ποσοστωση διορισμων στον ΑΣΕΠ, οχι βασει των πραγματικων ωρων του ωρολογιου προγραμματος αλλα βασει ενος στρεβλωμενου ποσοστου που προωθησε το λομπυ της ΕΕΦ, εκανε τα οργανικα κενα εκατονταδων βιολογων να καλυφθουν απο αλλες ειδικοτητες.

Κανε τον κοπο σε παρακαλω να κοιταξεις τους πινακες των αναπληρωτων βιολογων, γεωλογων και οικιακης οικονομιας: βλεπεις οτι στους τελευταιους δεν υπαρχουν αναπληρωτες με παλια πτυχια διοτι ολοι εχουν διοριστει; Ετσι ακριβως επρεπε να ειναι και στους πρωτους βασει των κενων που υπηρχαν τοτε. (καλα, για τα σημερινα κενα δεν το συζηταμε, θα επρεπε να διοριστουν κι οι βιολογοι της μηδενικης προυπηρεσιας...)

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αριθμος αναπληρωτων Φυσικων (ΠΕ04.01) 2013-2014
« Απάντηση #178 στις: Ιούλιος 22, 2014, 01:27:00 πμ »
Εχω ήδη κάνει τους υπολογισμούς και με το παλιό προγραμμα για φέτος και μέχρι και το 2007, και με την αύξηση ωραρίου και χωρίς, και ο μόνος λόγος που δεν τα βγάζω ειναι για να μην σας εκθέσω και άλλο......., γιατί όντως δεν νομίζω οτι φταίει ο ανυποψίαστος μόνιμος όπως εσύ που προφανώς αγνοείς τους αριθμούς και τις αιτίες, ούτε πρέπει να ταλαιπωρούνται τόσοι άνθρωποι που είναι εκτεθιμένοι, στις ορέξεις γραφειοκρατών , βυσμάτων, αιρετών, κυβέρνησης και τρόϊκας.

Α δεν ειχαμε δημοσιευσει εδω τη γλαφυρη γραφικη παρασταση; Καλυτερα. Ας νομιζουν οτι ολοι τους διοριστηκαν σε δικα τους οργανικα κενα για να μην τους τρων οι τυψεις τις νυχτες...

Ειρωνικα, ακομη κι αυτο που θα επρεπε να θεωρειται προσον για εναν καθηγητη/μια καθηγητρια, δηλαδη οτι προτιμα να διδασκει το αντικειμενο που σπουδασε, σχολιαστηκε αρνητικα στο αλλο τοπικ! Ακους εκει, καλυτερα να εχω εναν που μου λεει οτι μπορει να τα κανει ολα. Ε λοιπον, κι εγω μπορω να τα κανω ολα... αλλα δε θελω επειδη σεβομαι τον τιτλο μου! Ειναι ομως τρομερο οτι μερικοι δε φαινεται να καταλαβαινουν τι λεμε: 20 ωρες βιολογια να διδασκουμε (και τιποτα αλλο!!!), παλι τα οργανικα κενα ειναι εκατονταδες - περυσι εφταναν για να διοριστουν ολοι οι αναπληρωτες βιολογοι του πινακα με προυπηρεσια, για να μην πιασω της μηδενικης.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αριθμος αναπληρωτων Φυσικων (ΠΕ04.01) 2013-2014
« Απάντηση #179 στις: Ιούλιος 22, 2014, 01:49:34 πμ »
Αυτά που λες biov τα έχουμε δημοσιεύσει όντως κάπου εδώ. Τα υπόλοιπα που ειναι extra υπολογισμοί που καταρρίπτουν τα επιχειρήματα με την αύξηση ωρών και την διαχρονική κατάσταση και τον μελλοντικό σχεδιασμό, δεν τα εχω δημοσιεύσει, όπως είπα για να μην θίξω και άλλο επικίνδυνα θεματα.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Αριθμος αναπληρωτων Φυσικων (ΠΕ04.01) 2013-2014
« Απάντηση #180 στις: Ιούλιος 22, 2014, 12:24:31 μμ »
Ωραίες οι αναλύσεις αλλά να πούμε και κάτι ουσιαστικό, πέρα από τα γραφειοκρατικά:
Η αντικειμενική πραγματικότητα είναι ότι μαθήματα όπως η φυσική και η χημεία απαιτούν περισσότερες ώρες διδασκαλίας, σε σύγκριση με μαθήματα όπως βιολογία και γεωλογία (για να μην επεκταθώ σε άλλους κλάδους πλην του πολυκλάδου ΠΕ04). Κι αυτό λόγω της φύσης των μαθημάτων (περισσότερος όγκος, πολλές ασκήσεις και προβλήματα κ.ο.κ.). Η λογική σειρά ως προς το ποσοστό χρόνου διδασκαλίας του κάθε μαθήματος (κοιτώντας και τον πίνακα με τις διάφορες χώρες..) θα πρέπει να είναι: φυσική>χημεία>βιολογία>γεωλογία (όπου οι ώρες φυσικής και χημείας πρέπει να είναι αρκετά κοντά, ενώ και οι ώρες χημείας βιολογίας επίσης.. όσο για τη γεωλογία, δυστυχώς την κατήργησαν τελείως).
Τώρα, το ποιος θα πρέπει να διδάσκει τι, είναι ένα μεγάλο θέμα, κι αυτό είναι που προφανώς ανησυχεί πολλούς και δημιουργεί τις "κόντρες". Στα μεγάλα αστικά κέντρα θα ήταν πολύ εύκολο - αν το ήθελε το υπουργείο - το κάθε μάθημα να διδάσκεται από τον αντίστοιχο εκπαιδευτικό, και μόνο σε μικρά και απομακρυσμένα μέρη να χρησιμοποιείται ο πολυκλάδος ΠΕ04.
Γιατί χρησιμοποιούνται περισσότερο φυσικοί για προσλήψεις, απ' ότι χημικοί ή βιολόγοι (ειδικά οι τελευταίοι); Για "πολιτικούς" λόγους ίσως, πιέσεις κλπ. Δεν ασχολούμαι με κομματικές νοσηρές καταστάσεις, οπότε δεν ξέρω σίγουρα, αλλά μόνο ότι ακούω κατά καιρούς.

Από εκεί και πέρα, να λέμε και τα πράγματα με το όνομά τους:
Ένας φυσικός μπορεί άνετα να διδάξει και χημεία και βιολογία στο γυμνάσιο (αλλά και στο λύκειο, με λίγη περισσότερη προσωπική προσπάθεια), και όταν λέω να διδάξει, να κάνει σωστά τη δουλειά του χωρίς πασαλείμματα και εκπτώσεις.
Ένας χημικός επίσης μπορεί να διδάξει φυσική και βιολογία στο γυμνάσιο, και βιολογία στο λύκειο (για τη φυσική, ειδικά 3η λυκείου, δεν είναι τόσο προφανές).
Ένας βιολόγος θα μπορούσε να διδάξει καλά χημεία στο γυμνάσιο, ίσως και στο λύκειο (πιο δύσκολα όμως), αλλά φυσική δεν νομίζω (δηλαδή είμαι σίγουρος ότι δεν...).

Ο καθένας στο αντικείμενό του, λοιπόν. Αυτό θα έπρεπε να είναι ο κοινός στόχος.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Αριθμος αναπληρωτων Φυσικων (ΠΕ04.01) 2013-2014
« Απάντηση #181 στις: Ιούλιος 22, 2014, 12:52:13 μμ »
Ένας φυσικός μπορεί άνετα να διδάξει και χημεία και βιολογία στο γυμνάσιο (αλλά και στο λύκειο, με λίγη περισσότερη προσωπική προσπάθεια), και όταν λέω να διδάξει, να κάνει σωστά τη δουλειά του χωρίς πασαλείμματα και εκπτώσεις.
Αυτή ειναι η λογική στην οποία βασίστηκαν οι προσλήψεις αναπληρωτών πέρσι και την οποία υιοθετούν τα περισσότερα πυσδε, ακόμα και το υπουργειο. Για παράδειγμα αν σε ένα Γυμνασιο υπάρχουν 12ωρες βιολογίας και 10 φυσικής οι αρμόδιοι φορείς, ακόμα και τα πυσδε, θα ζητήσουν φυσικό και όχι βιολόγο γιατί καλώς η κακώς η δισδασκαλια της φυσικής ειναι πιο σημαντική απο της βιολογίας και ιδιαίτερα τώρα που προστέθηκε η εισαγωγική φυσική της Α γυμνασίου. Αυτό είτε ειναι νόμιμο είτε όχι τόσο ειναι κάτι που θέλουν και επιδιώκουν οι ίδιοι οι γονείς αλλά και οι διευθυντές των σχολείων. Κάτι αντίστοιχο μπορεί να συμβεί στο Λύκειο εξαιρουμένης φυσικά της Γ λυκείου αν και συνήθως η βιολογία στα λύκεια δίνεται κατα προτεραιότητα στους χημικός σε περίπτωση που δεν υπάρχει βιολόγος. Έτσι επειδή στα περισσότερα σχολεια υπάρχουν 2 πε04 συνήθως τοποθετούν ενα φυσικό και ενα χημικό.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 22, 2014, 12:54:10 μμ από giokspy »
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 536
Σύνολο: 549

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.061 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.