*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1547492 φορές)

0 μέλη και 23 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1778 στις: Μάρτιος 10, 2014, 09:59:40 μμ »
@ξέρειαυτός
"Μετά το πρώτο ποτήρι, βλέπεις τα πράγματα όπως θα ήθελες να είναι. Μετά το δεύτερο, βλέπεις τα πράγματα όπως δεν είναι. Τέλος, τα βλέπεις όπως πραγματικά είναι, και αυτό είναι το πιο φρικτό πράγμα στον κόσμο". Ο πανηδονιστής Όσκαρ Ουάιλντ, ο αυθεντικότερος γευσιγνώστης όλων των απολαύσεων κατανάλωνε αψέντι με την ίδια συχνότητα που σκάρωνε ερωτικές περιπέτειες. Η “πράσινη νεράιδα” εισέβαλε στο μυαλό του...

Το τέλος μου θα είναι μαρτυρικό (σαν του Βαν Γκογκ) γιατί πίνω από το παράνομο εγώ... ( περισσότερα από 10 mg θυϊόνη (thujone)).... http://www.in2life.gr/delight/bonviveur/article/141043/apsenti-to-apagorevmeno.html .

Αν δεν γράψω άλλο αργότερα θα είναι λόγω συνάντησης με τροχαία.... καλέ στρουμφάκια που είναι ο μπαμπαστρουμφ και η στρουμφίτα....  ;D ;D ;D

Σημ... αν η τελευταία πρόταση είναι ενάντια στην πολιτική του φόρουμ παρακλαώ όπως διαγραφεί...εντάξει σοβαρά τώρα ... η δική μου πλάκα μπορεί να ενοχλεί άλλους.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 10, 2014, 10:09:25 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:20:02 »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1779 στις: Μάρτιος 10, 2014, 10:32:29 μμ »
Παρένθεση: απλώς εντός ωραρίου στην πράξη δεν γίνεται η αεε. Βέβαια καλά έκαναν και τύποις λένε εντός αλλά μόνο το "τύποις" έμεινε.
εντάξει συνάδελφοι, ΟΛΜΕ και Υπουργείο παίζουν κρυφτούλι μέχρι να περάσουν οι εκλογές, οι μεν (Διοίκηση) αποφεύγουν επιμελώς τα εντέλλεσθε, και οι δε τόχουν ρίξει στον ανταρτοπόλεμο για να κερδίσουν χρόνο με την προσμονή της ανατροπής μέσω των επερχόμενων διπλών εκλογών της υπάρχουσας πολιτικής κατάστασης μέσω της προκήρυξης πρόωρων εκλογών, γνωστά όλα αυτά, γύρω γύρω όλοι και στη μέση ο πιο αδύνατος κρίκος (ο μάχιμος εκπαιδευτικός) που καλείται να ισορροπήσει σε τεντωμένο σκοινί, προσωπικά όλα αυτά εμένα με ενοχλούν πάρα πολύ, τελικά τη νοημοσύνη μας δεν την υποτιμά μόνο το υπουργείο.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1780 στις: Μάρτιος 10, 2014, 10:36:34 μμ »
Επειδή το αψέντι τείνει, μου φαίνεται, να γίνει το εθνικό ποτό του φόρουμ, εκτός από τον πανηδονιστή Oscar Wilde, που ξελόγιαζε μια καραβιά τρυφερούς γόνους αριστοκρατικών, βρετανικών οικογενειών, αρσενικούς, θηλυκούς και αρσενικοθήλυκους, στην καθισιά του, σημειώνω ότι φανατικός λάτρης του αψεντιού ήταν και ο Robert Jordan, ο ήρωας του Hemingway, και μέλος των ενδόξων Διεθνών Ταξιαρχιών του Δημοκρατικού Στρατού, στο "For Whom The Bell Tolls". Ο Robert πάντα κατέβαζε λίγο αψέντι, για να καθαρίσει το μυαλό του πριν από κρίσιμα γεγονότα, μάχες κυρίως. Μέχρι τώρα νόμιζα ότι η διαφήμιση που έκανε ο Hemingway στις ευεργετικές ιδιότητες του αψεντιού ήταν λίγο 'να ευλογήσουμε τα γένια μας' (γερό ποτήρι ο συγγραφεύς), τώρα όμως, μετά την πνευματική διαύγεια που φαίνεται να εξασφαλίζει στο guestteacher το συγκεκριμένο ποτό, ούτως ώστε να προλέγει τα μελλούμενα, μάλλον θα αναθεωρήσω.

"Ξημερώνει στο γαλάζιο σου το στρώμα,
λιώμα ξύπνησα μα σ’ αγαπώ ακόμα.
Στάξε εύθυμο φαρμάκι για το γλέντι,
με μισή μεζούρα τζιν και λίγο αψέντι."

                                   Άλκης Αλκαίος

http://www.youtube.com/watch?v=ziUci7VIhLw
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 10, 2014, 11:50:21 μμ από nikitas »
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1781 στις: Μάρτιος 10, 2014, 10:37:18 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2014, 07:23:18 μμ από schmeichel3 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:20:02 »

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1782 στις: Μάρτιος 10, 2014, 11:00:34 μμ »
 Ο εκπ/κός σίγουρα είναι αξιοπρεπέστερος των πολιτικών προϊσταμένων του!  >:(
  

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1783 στις: Μάρτιος 10, 2014, 11:11:09 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2014, 07:22:20 μμ από schmeichel3 »

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1784 στις: Μάρτιος 10, 2014, 11:33:17 μμ »
Όσο κι αν ακούγεται τετριμμένο και αυταπόδεικτο, πρέπει να το επαναλαμβάνουμε, γιατί η απογοήτευση δημιουργεί ραγιαδισμό. Πρέπει να σηκώσουμε το κεφάλι και να φοβόμαστε λιγότερο. Καλό θα ήταν άλλοι να φοβούνται. Αυτοί που έχουν πραγματικά λόγους.

Συμφωνώ κι επαυξάνω! Και να είμαστε ψύχραιμοι γιατί η μπίλια κάποια στιγμή θα κάτσει κάπου και το όλο πράγμα θα ισορροπήσει.
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1785 στις: Μάρτιος 10, 2014, 11:44:43 μμ »
Επειδή το αψέντι τείνει, μου φαίνεται, να γίνεται το εθνικό ποτό του φόρουμ, εκτός από τον πανηδονιστή Oscar Wilde, που ξελόγιαζε μια καραβιά τρυφερούς γόνους αριστοκρατικών, βρετανικών οικογενειών, αρσενικούς, θηλυκούς και αρσενικοθήλυκους, στην καθισιά του, σημειώνω ότι φανατικός λάτρης του αψεντιού ήταν και ο Robert Jordan, ο ήρωας του Hemingway, και μέλος των ενδόξων Διεθνών Ταξιαρχιών του Δημοκρατικού Στρατού, στο "For Whom The Bell Tolls". Ο Robert πάντα κατέβαζε λίγο αψέντι, για να καθαρίσει το μυαλό του πριν από κρίσιμα γεγονότα, μάχες κυρίως. Μέχρι τώρα νόμιζα ότι η διαφήμιση που έκανε ο Hemingway στις ευεργετικές ιδιότητες του αψεντιού ήταν λίγο 'να ευλογήσουμε τα γένια μας' (γερό ποτήρι ο συγγραφεύς), τώρα όμως, μετά την πνευματική διαύγεια που φαίνεται να εξασφαλίζει στο guestteacher το συγκεκριμένο ποτό, ούτως ώστε να προλέγει τα μελλούμενα, μάλλον θα αναθεωρήσω.

"Ξημερώνει στο γαλάζιο σου το στρώμα,
λιώμα ξύπνησα μα σ’ αγαπώ ακόμα.
Στάξε εύθυμο φαρμάκι για το γλέντι,
με μισή μεζούρα τζιν και λίγο αψέντι."

                                   Άλκης Αλκαίος

http://www.youtube.com/watch?v=ziUci7VIhLw

Πάντως τροχαία συνάντησα μαζί με ΟΠΚΕ !!! ....και με ρώτησε τι επαγγελμα κάνετε; Και του λέω εκπαιδευτικός....και με άφησε να φύγω κουνώντας το κεφάλι...

YG. Tελικά οι αναπληρωτές είναι της μόδας....

http://www.naftemporiki.gr/finance/story/778622/anaplirotes-kai-sti-nautiki-ekpaideusi-gia-tin-kalupsi-ton-kenon
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 10, 2014, 11:55:51 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος ΠE11-2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Άντρας
  • Verba volant, scripta manent...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1786 στις: Μάρτιος 11, 2014, 09:36:52 πμ »
...Για τους εκπ/κούς ειναι επίσης πικρή ιστορία. Όπως ξαναέγραψα, οι μόνες οργανικές που αναφέρονται στην εκπ/κή νομοθεσία ειναι αυτές του 1566 και μόνο.  Ακόμα και όσοι πρωτοδούλεψαν στην Α/θμια απο ειδικότητες πήγαν με μετάταξη απο την Δ/θμια ! *τοτε μάλιστα ετέθη και θέμα ωραρίου διότι εκείνοι επιθυμούσαν το ωράριο της Δ/θμιας και οι δάσκαλοι έκαναν ..... απεργία να πάνε σε ωράριο Α/θμιας ( αντί να κατέβουν εκείνοι σε αυτό της Δ/θμιας...τέτοια ωραία συνέβησαν τότε...  Ακομα όμως και όταν διορίσθηκαν στην α/θμια ειδικότητες, σύσταση θέσεων δεν έγινε στην πραγματικότητα ποτέ. ΠΙστώσεις εγκρίθηκαν  -  πιστώσεις ως προς το υπουργείο ( δλδ. πάρε εσύ ΥΠΕΠΘ - τότε - 800 πιστώσεις... Σύσταση οργανικών όμως δεν έγινε...τουλάχιστον με την βούλα και όπως προβλέπεται.... μόνο στη σκέψη του ποιητή ήταν...

Bitch, καλημέρα!
Έχω την εντύπωση πως, κατά καιρούς, το υπουργείο έχει συστήσει νέες θέσεις εκπαιδευτικών, με υπουργικές αποφάσεις. Δεν θυμάμαι ακριβώς πού, αλλά έχω δει σύσταση νέων θέσεων εκπαιδευτικών...
Επιφυλάσσομαι να ψάξω...
Διότι μου φαίνεται λίγο επιπόλαιο να έχει διορισμένους περισσότερους υπαλλήλους, απ' ότι οργανικές θέσεις. Θεωρώ πως είναι διαδικαστικό θέμα των διοικητικών υπαλλήλων του υπουργείου και δεν θα το άφηναν έτσι, στον αέρα!
"Τούτον τον χειμώνα, άμα τον πηδήξαμε,
γι' άλλα δέκα χρόνια, άιντε, καθαρίσαμε..."

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1787 στις: Μάρτιος 11, 2014, 09:56:01 πμ »
ναι, ναι!! το λύσαμε εχθές αυτό το ζήτημα !! Να ναι καλά ο Damien!!
Εγώ έψαχνα κυριολεκτικά χρόνια να βρω παρόμοιες αποφάσεις για ΄συσταση ή τροποποίηση του αριθμού των οργανικών και κανείς δεν ήξερε τίποτα.... Είχα μείνει λοιπόν κι εγώ με την εντυπωση πως δεν είχαν συσταθεί εκ νέου -εφόσον έγγραφο στα χέρια μου δεν ειχα, νομίζω λογικό συμπέρασμα ήταν...

Ωστόσο ο Damien εχθές μου έδωσε τα ΠΔ που χρειαζόμουν οποτε και ανακάλεσα αμέσως - μπορείς να δεις και σε προηγούμενο ποστ μου.

mea culpa  - διότι,ευτυχώς, ΔΕΝ ειμαι ο Πάπας!!  ;D ;D ;D
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος ΠE11-2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Άντρας
  • Verba volant, scripta manent...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1788 στις: Μάρτιος 11, 2014, 12:46:56 μμ »
ναι, ναι!! το λύσαμε εχθές αυτό το ζήτημα !! Να ναι καλά ο Damien!!
Εγώ έψαχνα κυριολεκτικά χρόνια να βρω παρόμοιες αποφάσεις για ΄συσταση ή τροποποίηση του αριθμού των οργανικών και κανείς δεν ήξερε τίποτα.... Είχα μείνει λοιπόν κι εγώ με την εντυπωση πως δεν είχαν συσταθεί εκ νέου -εφόσον έγγραφο στα χέρια μου δεν ειχα, νομίζω λογικό συμπέρασμα ήταν...

Ωστόσο ο Damien εχθές μου έδωσε τα ΠΔ που χρειαζόμουν οποτε και ανακάλεσα αμέσως - μπορείς να δεις και σε προηγούμενο ποστ μου.

mea culpa  - διότι,ευτυχώς, ΔΕΝ ειμαι ο Πάπας!!  ;D ;D ;D

Ελπίζω να διαβάζουν οι του υπουργείου το φόρουμ, διότι εδώ μέσα υπάρχουν συνάδελφοι που είναι χρυσωρυχεία γνώσεων!
Σας ευχαριστούμε...  :D
"Τούτον τον χειμώνα, άμα τον πηδήξαμε,
γι' άλλα δέκα χρόνια, άιντε, καθαρίσαμε..."

Αποσυνδεδεμένος Νηρηίδα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 269
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1789 στις: Μάρτιος 11, 2014, 12:53:52 μμ »
Παιδιά, υπαρχει κάτι νεώτερο για τις (εθελούσιες)μεταθέσεις;;;

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1790 στις: Μάρτιος 11, 2014, 01:49:24 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2014, 07:22:27 μμ από schmeichel3 »

Αποσυνδεδεμένος elenam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1791 στις: Μάρτιος 11, 2014, 06:57:35 μμ »
@bitch, damien
Ερώτηση : η σύσταση οργανικών στην οποία αναφέρεστε, να υποθέσω ότι δεν αφορά τους νεοσυσταθέντες κλάδους των γαλλο-γερμανικών, θεατρικής αγωγής κλπ., σωστά ? Γιατί, όπως θα έχετε δει κι εσείς, σε όλες τις υ.α. των μετατάξεων που έχουν ανακοινωθεί, μιλάνε για μετατάξεις σε "κενές θέσεις" και ουχί σε "οργανικές" ή έστω σε "μεταφορά οργανικών θέσεων", n'est-ce pas ?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 733
Σύνολο: 743

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.261 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.