*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1547523 φορές)

0 μέλη και 22 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2296 στις: Απρίλιος 02, 2014, 10:23:08 πμ »
Μετά την ενοποίηση των περιοχών μετάθεσης οι εκπαιδευτικοί, σε πρώτη φάση (όσοι μπόρεσαν), μετατέθηκαν από μόνοι τους. Δηλαδή από κει που περίμενες μετάθεση απ' την Γ' ή την Δ' περιοχή στην Α', με την ενοποίηση κατάφεραν συνάδελφοι και μετακινήσανε τις οργανικές τους απ' τις απομακρυσμένες περιοχές σε πιο κεντρικές... πλην εξαιρέσεων (όπως π.χ. στα δωδεκάνησα). Τώρα με το Π.Δ. των υποχρεωτικών μεταθέσεων θα γίνονται μετακινήσεις σε Πανελλαδικό επίπεδο... Έτσι... για να αισθανόμαστε πιο ευέλικτοι βρε αδερφέ! Πάντως "όσο αντιδράμε και αντιστεκόμαστε" στο ζήτημα της αξιολόγησης το Υπουργείο μας τιμωρεί με το "πάγωμα" των υπηρεσιακών μεταβολών... Έτσι τουλάχιστον το αντιλαμβάνομαι εγώ... Απλά για να μετράμε το "μέγεθος" της πολιτικής βούλησης και την "αξία" των δημοκρατικών αρχών :o :o :o... Κατά τα άλλα θεωρούν πειθαρχικό παράπτωμα απ' την δική μας μεριά την μη τήρηση των Υπουργικών αποφάσεων, όταν οι ίδιοι δεν τηρούν τα χρονοδιαγράμματα παλαιοτέρων αποφάσεων (όπως είναι η έκδοση της εγκυκλίου μεταθέσεων εντός Νοεμβρίου)... Ζούμε σε μία χώρα όπου όλα "κινούνται" με Π.Δ. και Υπουργικές Αποφάσεις μόνον... Κατά τα άλλα... μας κυβερνά "Η μεγάλη αξία του κοινοβουλευτισμού"... Άντε να δούμε το θέατρο αυτό πόσο θα κρατήσει...

Αποψη μου είναι ότι το ένα δεν συνδέεται με το άλλο. Π.χ. η εγκύκλιος έβγαινε τέλη Οκτώβρη και η αξιολόγηση (η άρνηση τουλάχιστον) έσκασε Φεβρουάριο-Μάρτιο. Αλλά και λογικά δεν συνδέονται. Είναι δύο παράλληλα σχέδια του Υπουργείου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:23:44 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2297 στις: Απρίλιος 02, 2014, 11:54:37 πμ »
δεν ξέρω αν παίζει ρόλο για την πιθανή εγκύκλιο των μεταθέσεων πάντως σήμερα ανακοινώθηκαν μετατάξεις...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 02, 2014, 11:56:53 πμ από guestteacher »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2298 στις: Απρίλιος 02, 2014, 02:52:21 μμ »
Επίσης και άλλη ανάρτηση για υπηρεσιακές μεταβολές

http://www.naftemporiki.gr/story/789809/yp-dioikitikis-metarruthmisis-oi-neoi-kanones-gia-anamorfosi-tou-dimosiou-tomea

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2299 στις: Απρίλιος 02, 2014, 03:41:54 μμ »
Αποδείξεις υπάρχουν? Και ποιοι είναι οι εξόριστοι και ποιοι είμαστε εμείς και οι άλλοι;
Επίσης ποιος σε θεωρεί πιόνι ακριβώς; Και ποιος σε κατηγόρησε για προπαγάνδα?

Αυτά συμβαίνουν όταν δεν κάνω παράθεση στο μήνυμα στο οποίο απαντώ  :D (το θεωρώ περιττό όταν το μήνυμα βρίσκεται ακριβώς από πάνω).
Καμιά φορά όμως διαγράφονται μηνύματα, όπως συνέβη τώρα, με αποτέλεσμα να εμφανίζομαι... να μονολογώ.
Υπήρχε χτες αργά το βράδυ μια στιχομυθία πάνω από το συγκεκριμένο σχόλιό μου, που αναφερόταν μεταξύ των άλλων σε σκοτεινές εποχές της πρόσφατης ιστορίας μας, και για κάποιο λόγο διαγράφτηκε. Ίσως θα ήταν προτιμότερο να είχε διαγραφεί και το δικό μου μήνυμα αφού πλέον μοιάζει ασυνάρτητο.
Τελοσπάντων, το ερώτημα που είχε τεθεί παραπάνω και στο οποίο απαντάω είναι σε τι διαφέρουν οι εξόριστοι της χούντας από εμάς (το "εμείς" μάλλον αναφερόταν στο "δοκιμαζόμενο σημερινό λαό", τουλάχιστον έτσι το ερμήνευσα).
Θαρρώ πως τώρα γίνεται ξεκάθαρο τι ήθελα να πω παραπάνω. (Ίσως και το ερώτημα "αποδείξεις υπάρχουν;" να μην ισχύει ύστερα από αυτή τη διευκρίνιση).
Για τα υπόλοιπα τώρα.... Καταρχήν να διευκρινίσω ότι δεν έχω καμία διάθεση αντιπαράθεσης με κανέναν, και θεωρώ τη διαιώνιση μιας διαφωνίας σε φόρουμ μικρότητα και ανοησία. Από αυτή την άποψη, δεν εξετάζω αν το ότι "κάνω πολιτικό παιχνίδι" ειπώθηκε από εσένα ή από οποιοδήποτε άλλο μέλος.
Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μην υπάρχει καμία υπόνοια ότι πρόθεσή μου είναι να ασκήσω πολιτικό παιχνίδι. Άλλωστε ποτέ δεν έχω αναφερθεί ανοιχτά σε παράταξη, άσε που θα ήταν το λιγότερο αφελές να πίστευα ότι ενήλικοι και μορφωμένοι άνθρωποι θα επηρεάζονταν στο θέμα της ψήφου τους από αυτά που γράφει μια άγνωστη στο φόρουμ. 
Απλά είμαι αγανακτισμένη με όσα διαδραματίζονται... στο θέμα των μεταθέσεων, στα υπόλοιπα θέματα της εκπαίδευσης, σε ένα σωρό θέματα πέρα από την εκπαίδευση... Και αυτή την αγανάκτηση έχω εκφράσει -πολλάκις ίσως- όπως άλλωστε και πολλοί άλλοι σε αυτό το φόρουμ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:23:44 »

Αποσυνδεδεμένος ann83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 107
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2300 στις: Απρίλιος 02, 2014, 06:27:16 μμ »
κοιτα να δεις που θα πέσει η κυβερνηση δε θα χει υπογραψει ο μπιπ την εγκυκλιο και θα μεινουμε εδω που μαστε...
Λόγω των περικοπών στις δαπάνες το φως στην άκρη του τούνελ είναι σβηστό σήμερα.

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 952
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2301 στις: Απρίλιος 02, 2014, 06:49:26 μμ »
κοιτα να δεις που θα πέσει η κυβερνηση δε θα χει υπογραψει ο μπιπ την εγκυκλιο και θα μεινουμε εδω που μαστε...

χα! Αυτό ξαναπές το! >:(

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2302 στις: Απρίλιος 02, 2014, 06:52:24 μμ »
Καλά... ας πέσει, και θα βρεθεί κάποιος να την υπογράψει    ;D

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2303 στις: Απρίλιος 02, 2014, 07:06:48 μμ »
Το μήνυμα που διεγράφη (και καλώς διεγράφη) το έγραψα εγώ. Δεν έχει πια σημασία.
Βιώνουμε ότι βιώνουμε, καθένας από την πλευρά του, και πολλές φορές τα μηνύματα εκφράζουν αλληγορικά τις συνθήκες τις δύσκολες, σε δύσκολες περιοχές ανά την Ελλάδα.
Είτε βγει εγκύκλιος είτε όχι, μετακινήσεις εγώ δεν βλέπω, καθώς πολλάκις έχω ξαναπεί είναι συνάρτηση των διορισμών.
Πρέπει να βγει όμως για την συνταγματικότητα του θέματος κι ας γίνουν και 100 μετακινήσεις σε όλες τις ειδικότητες πανελλάδικά (όσοι και οι διορισμοί πχ.).
Δική μου άποψη τα παραπάνω.

Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2304 στις: Απρίλιος 02, 2014, 08:13:32 μμ »
victoryhope, δεν έχει σημασία, απλά το ανέφερα επειδή ρωτήθηκα. Πάντως είναι γενική εκτίμηση ότι δε... σφύζουμε κιόλας από δημοκρατία  :-X
Θα συμφωνήσω απόλυτα ότι εγκύκλιος πρέπει να βγει ανεξάρτητα από τον αριθμό των μετακινήσεων. Γιατί απλά το σύστημα των μεταθέσεων (με μόρια, αξιοκρατικά) πρέπει να συνεχίσει να υφίσταται.

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2305 στις: Απρίλιος 02, 2014, 08:22:54 μμ »
victoryhope, δεν έχει σημασία, απλά το ανέφερα επειδή ρωτήθηκα. Πάντως είναι γενική εκτίμηση ότι δε... σφύζουμε κιόλας από δημοκρατία  :-X
Θα συμφωνήσω απόλυτα ότι εγκύκλιος πρέπει να βγει ανεξάρτητα από τον αριθμό των μετακινήσεων. Γιατί απλά το σύστημα των μεταθέσεων (με μόρια, αξιοκρατικά) πρέπει να συνεχίσει να υφίσταται.
Αυτός είναι ο κυριώτερος λόγος-η αξιοκρατία-τουλάχιστον όπως την ξέραμε και όπως την αποδεχθήκαμε και μαζεύαμε τα έρμα τα μόρια (μπουχτίσαμε με την προηγούμενη φράση, έχει γίνει πια ψωμοτύρι).
Άποψή μου είναι ότι το σύστημα όπως το ξέραμε καταστρατηγήθηκε το καλοκαίρι του 2013 όταν τα μόρια δεν έπαιξαν το ρόλο που έπρεπε-αν και ζητήθηκαν να δηλωθούν-στις μετατάξεις των εκπ/κών από ΔΕ σε ΠΕ.
Η άποψή μου ενισχύεται με το ΠΔ των υποχρεωτικών.
Άντε τώρα να δούμε τι θα γίνει στην πράξη.
Υπομονή.
 >:(
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2306 στις: Απρίλιος 02, 2014, 08:27:13 μμ »
Αν και φοβάμαι ότι η συλλογή μορίων είναι στην κατάψυξη εδώ και 2-3 χρόνια.
Το θέμα είναι να γίνει απόψυξη, όταν θα αναγκαστούν να κάνουν διορισμούς λίγους-περισσότερους...αρκεί να κινηθεί το όλο σύστημα (εκτός και αν παίξει κάποιο άλλο σενάριο επιστημονικής φαντασίας)
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2307 στις: Απρίλιος 02, 2014, 08:53:22 μμ »
ενας κυριος που δουλευει στο υπουργειο μου ειπε ότι θα βγει εγκύκλιος μεταθέσεων τις επομενες μερες..τωρα αν θα γινουν στην πραξη μεταθεσεις (εκει που ενδιαφέρομαι εγω ειναι κλειστα 4 χρονια και ηρθαν 100 μετατεγεντες με λιγοτερα μορια από μενα οι περισσοτεροι-οποτε εχει εξανεμιστεί κάθε ελπιδα από μεριας μου όχι για φετος αλλα και για πολλα χρονια), αν θα αλλαξει κατι κτλ δεν ξερει να μου πει..ευχομαι το καλυτερο σε ολους γιατι η πολυποθητη μεταθεση είναι ονειρο ζωης για πολλους

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2308 στις: Απρίλιος 02, 2014, 10:05:04 μμ »
ενας κυριος που δουλευει στο υπουργειο μου ειπε ότι θα βγει εγκύκλιος μεταθέσεων τις επομενες μερες..τωρα αν θα γινουν στην πραξη μεταθεσεις (εκει που ενδιαφέρομαι εγω ειναι κλειστα 4 χρονια και ηρθαν 100 μετατεγεντες με λιγοτερα μορια από μενα οι περισσοτεροι-οποτε εχει εξανεμιστεί κάθε ελπιδα από μεριας μου όχι για φετος αλλα και για πολλα χρονια), αν θα αλλαξει κατι κτλ δεν ξερει να μου πει..ευχομαι το καλυτερο σε ολους γιατι η πολυποθητη μεταθεση είναι ονειρο ζωης για πολλους

Σημασία όπως προείπαν είναι να βγει η εγκύκλιος και ας μην μετατεθεί κανένας. Εχει νόημα να αποδειχτεί ότι δεν καταργείται στην ζούλα όλη η "παλιά" διαδικασία.

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2309 στις: Απρίλιος 02, 2014, 10:24:40 μμ »
Αν, λέω αν, θέλουν να αλλάξουν όλο το σύστημα μεταθέσεων, τότε πρέπει να βγει κάτι καινούριο, και αυτό άσχετα με το ΠΔ των υποχρεωτικών.
Ένας νέος τρόπος μεταθέσεων, που εάν δεν υπολογίζει μόρια, τότε τι; προσόντα; Σαν να λέμε θα πηγαίνεις με το βιογραφικό σου να ζητήσεις δουλειά σε σχολείο με κενή θέση στην ειδικότητά σου; Κάτι σαν πλειστηριασμός δηλαδή;
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 738
Σύνολο: 750

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.