*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1539963 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2772 στις: Απρίλιος 18, 2014, 10:02:35 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα. να σας θέσω τον προβληματισμό όλης της οικογένειας μπας και πείτε και εσείς καμιά ιδέα του τι να κάνουμε. Εγώ ΠΕ70 στη διάθεση νομού της Θράκης. ο σύζυγος ΠΕ11 πρωτοβάθμιας με οργανική σε νησί Ιονίου. τόπος συμφερόντων: Θράκη, παρά τα 120 χιλιομετρα καθημερινά τα δικά μου και άλλα 100 του συζύγου που είναι στη Θράκη με απόσπαση, μάλλον για τελευταία φορά. μαζί μας και ένα μωρό 8 μηνών. και σας ερωτώ, ενόψει εθελοντικών μεταθέσεων και πιθανότατα και των υποχρεωτικών, τι να κάνουμε;
α) να ζητήσω μετάθεση για το νησί του συζ'υγου, όπου πιθανότατα θα πιάσω; έτσι εξασφαλίζουμε ότι θα είμαστε μαζί, αλλά χάνουμε κάθε ελπίδα να ξαναέρθουμε σπίτι μας.
β) δεν κάνω τίποτα, αλλά με τις υποχρεωτικές μεταθέσεις και καθότι είμαι κάτω των 12 ετών, θα είμαι από τις πρώτες που θα μετατεθώ, άγνωστο για πού
επίσης ακόμα και αν δε μετατεθώ θα πάει απόσπαση ο σύζυγος;;;; μάλλον απίθανο με όσα έγιναν με τις μετατάξεις.
εγώ θα πάρω απόσπαση για το νησί;;;;; παίρνει πολλούς αναπλκηρωτές κάθε χρόνο αλλά ξέρω εγώ;;;
για πείτε ρε παιδιά γιατί είμαστε σε δίλημμα! άλλωστε ότι και να αποφασίσουμε εμείς πάντα υπάρχει ΤΟ ΦΟΒΕΡΟ ΜΑΣ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ! αλλά λέω .....
σας ευχαριστώ πολύ!

Γνωμη μου ειναι να παραμεινεις στο ΠΥΣΠΕ που ανηκεις οργανικα και να παιξετε με αποσπασεις.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:41:58 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2773 στις: Απρίλιος 18, 2014, 10:46:25 μμ »
1) η αιτησουλα απαιτει και καταθεση της προυπηρεσιας?
2) εχω κατι μπλεξιματακια και με την συνυπηρετησουλα. αν ξερει καποιος να απαντησει:
συζυγος εργαζεται -μετα ακολουθει ανεργια επισημη απο ΟΑΕΔ -μετα εργαζεται αλλα σε αλλη περιοχη.
ρωτησα το υπουργειο, αλλα δεν ηξεραν να μου απαντησουν. Γιατι απαιτειται προυπηρεσια διετης!! (στην εποχη μας= ανεκδοτο)
δηλαδη
το οτι αλλαξε περιοχη εργασιας δημιουργει προβληματα?
επισης:
στην εγκυκλιο γραφει οτι η βεβαιωση δινεται απο το ΙΚΑ στο υπουργειο μου ειπαν για την περιοδο της ανεργιας απο τον ΟΑΕΔ.
δηλαδη τελικα
 την Τριτη για που να τραβηξουμε για ΙΚΑ ή για ΟΑΕΔ?

θα σου απαντήσω στο β καθώς στο α σου απάντησαν

θα πάρεις τα ένσημα του ΙΚΑ της τελευταιας διετίας καθώς και βεβαιώσεις από τους εργοδότες της γυναίκας σου. Δεν μας ενδιαφέρει αν ήταν διαφορετικοί και σε διαφορετικούς δήμους. Μας ενδιαφέρει να συμπληρώνει διετία και να έχει ενεργή σύμβαση εργασίας - να δουλευει δηλαδή - την ημερομηνία πουθα καταθέσεις την αίτηση.
Για τα διαστηματα που δεν καλύπτονται απο τα ένσημα του ικα θα πρέπει να υπάρχει βεβαίωση απο τον ΟΑΕΔ για ΕΠΙΔΟΤΟΥΜΕΝΗ ανεργία. ( δεν μας φτάνει δηλαδη να γράφει ότι ήταν εγγεγραμμένη στο μητρώο ανέργων , αλλά ότι λάμβανε επίδομα ανεργίας για τα διαστήματα αυτά).
Αν πληροίς τα παραπάνω θα μπορέσεις να πάρεις τα πολυπόθητα 4 μόρια της συνυπηρέτησης.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2774 στις: Απρίλιος 18, 2014, 10:57:04 μμ »
θα σου απαντήσω στο β καθώς στο α σου απάντησαν

θα πάρεις τα ένσημα του ΙΚΑ της τελευταιας διετίας καθώς και βεβαιώσεις από τους εργοδότες της γυναίκας σου. Δεν μας ενδιαφέρει αν ήταν διαφορετικοί και σε διαφορετικούς δήμους. Μας ενδιαφέρει να συμπληρώνει διετία και να έχει ενεργή σύμβαση εργασίας - να δουλευει δηλαδή - την ημερομηνία πουθα καταθέσεις την αίτηση.
Για τα διαστηματα που δεν καλύπτονται απο τα ένσημα του ικα θα πρέπει να υπάρχει βεβαίωση απο τον ΟΑΕΔ για ΕΠΙΔΟΤΟΥΜΕΝΗ ανεργία. ( δεν μας φτάνει δηλαδη να γράφει ότι ήταν εγγεγραμμένη στο μητρώο ανέργων , αλλά ότι λάμβανε επίδομα ανεργίας για τα διαστήματα αυτά).
Αν πληροίς τα παραπάνω θα μπορέσεις να πάρεις τα πολυπόθητα 4 μόρια της συνυπηρέτησης.

Συγγνώμη βρε bitch για να καταλάβω (χωρίς να σε αμφισβητώ)

α) Που λέει η εγκύκλιος για ΟΑΕΔ και επιδοτούμενη ανεργία?
β) Αν εχω δουλέψει 1 χρόνο Μακεδονία μετά 10 μήνες άνεργος και μετα 2 μήνες στην τωρινή εργασία σε άλλη περιοχή...πως τεκμηριώνεται ότι τα 2 χρόνια είναι στην περιοχή που επιθυμώ?

Αυτά όλα γιατί δεν τα λένε ξεκάθαρα οι εγκύκλιοι?

Για το α λέει αυτο

Ο χρόνος επιδότησης ανεργίας προσμετράται για τη συνυπηρέτηση, εφόσον προσκομίζεται σχετική
βεβαίωση από τον οικείο ασφαλιστικό φορέα
και εφόσον κατά το χρόνο υποβολής της αίτησης για
μετάθεση του εκπαιδευτικού υπάρχει ενεργός σύμβαση εργασίας του ή της συζύγου του
(σχετ.αρ.250/89 ατομική γνωμοδότηση Ν.Υ.Δ./Κ.Υ. ΥΠ.Ε.Π.Θ.).


και για το β αυτό

προκειμένου περί εργαζομένων στον ιδιωτικό τομέα ή ελεύθερων επαγγελματιών, βεβαίωση
του ασφαλιστικού τους φορέα (ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, ΟΓΑ κ.λ.π.) από την οποία να προκύπτει ότι ο ή η σύζυγος
εργάζεται στον τόπο που ζητείται η μετάθεση τουλάχιστον τα δύο τελευταία χρόνια από την ημερομηνία
υποβολής της αίτησης
και είναι ασφαλισμένος στον οικείο ασφαλιστικό φορέα».
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 18, 2014, 11:04:37 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2775 στις: Απρίλιος 18, 2014, 11:07:05 μμ »
στο κεφάλαιο της συνυπηρέτησης, στις διευκρινίσεις γράφει επίσης αυτό

Όπου οι υπηρεσίες του ΙΚΑ δεν χορηγούν βεβαιώσεις για την απόδειξη της συνυπηρέτησης των
εργαζομένων στον ιδιωτικό τομέα, γίνονται δεκτές βεβαιώσεις του εργοδότη ή των εργοδοτών. Οι
βεβαιώσεις αυτές λαμβάνονται υπόψη μόνον εφόσον συμφωνούν με το βιβλιάριο ασφαλισμένου  (εννοεί το βιβλιάριο ενσήμων...ειναι μια παλιά διατύπωση , όταν υπήρχαν ακόμα βιβλιάρια ενσήμων και έχει διατηρηθεί στις εγκυκλίους από παλιά).

και αυτό

Ο χρόνος επιδότησης ανεργίας προσμετράται για τη συνυπηρέτηση, εφόσον προσκομίζεται σχετική
βεβαίωση από τον οικείο ασφαλιστικό φορέα και εφόσον κατά το χρόνο υποβολής της αίτησης για
μετάθεση του εκπαιδευτικού υπάρχει ενεργός σύμβαση εργασίας του ή της συζύγου του
(σχετ.αρ.250/89 ατομική γνωμοδότηση Ν.Υ.Δ./Κ.Υ. ΥΠ.Ε.Π.Θ.).

ως γνωστόν, επιδοτηση ανεργίας παίρνεις μόνο απο τον ΟΑΕΔ άρα...do the math.

(Εννοείται πως οι δύο διαφορετικοί εργοδότες πρεπει να ειναι στην ίδια περιοχή μετάθεσης - αυτό που δεν ειναι απαραίτητο ειναι να ειναι ο ίδιος εργοδότης στο βάθος της διετίας)
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 18, 2014, 11:09:33 μμ από bitch »
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:41:58 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2776 στις: Απρίλιος 18, 2014, 11:17:03 μμ »
Οκ,

για το επίδομα ανεργίας δεκτό αν και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν το λέει ξεκάθαρα να πάρεις μόνο από τον ΟΑΕΔ και λέει και βεβαίωση από τον ασφαλιστικό φορέα
Από κει και πέρα επιμένω ότι πρέπει η εργασία να είναι στον ίδιο δήμο (έστω και σε διαφορετικούς εργοδότες αλλιώς δεν έχει νόημα θα μπορούσε κάποιος να πάρει ανευ αποδοχών από την εργασία του σε άλλο Νομό και να πάει να κολλήσει ένσημα εικονικά για 15 μέρες στον τόπο μετάθεσης, άσε που άμα είναι σε ειδικό Ταμέιο θα μπορούσε για δέκα μέρες να είναι αυτοαπασχολούμενος). Δες αυτά που σου έγραψα με κόκκινο.

ΥΓ. Διόρθωσε αν θες και το αρχικό μήνυμα γιατί εκ παραδρομής έγραψες σε διαφορετικούς δήμους. Ασχετο αλλά αυτό με την επιδοτούμενη ανεργία έχει πολύ γελίο...λες και ο άλλος είναι δεν είναι επιδοτούμενος δεν είναι άνεργος... καλά αυτοί στο Δημόσιο έχουν μεγάλη πλάκα ρεεεεε.... σήμερα ανακάλυψα και άλλο κουλό στην φορολογική δήλωση αλλά είναι εκτός θέματος...τελικά δεν είναι μόνο το Υπουργείο Παιδείας...το Υπουργείο Οικονομικών να δείτε...εκεί πραγματικά έχουν πάει όλοι οι παπατζήδες...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 18, 2014, 11:24:54 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2777 στις: Απρίλιος 18, 2014, 11:22:12 μμ »
πολλά θα μπορούσαν.
Σε αίτηση για μετάθεση από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ μας ενδιαφέρει η συν/ση στην περιοχή μετάθεσης. Ο δήμος μπαίνει στο κάδρο αργότερα - στην τοποθέτηση. Εξάλλου και αυτό που έβαλες με κόκκινο αναφέρει για "τόπο που ζητείται η μετάθεση" όχι για δήμο....
ειναι πε΄ριπου όπως αυτό που έχεις συζυγο στην διάθεση του ΠΥΣΔΕ και παίρνεις συν/ση για την μετάθεση αλλά όχι για την τοποθέτηση.

η βεβαίωση του ασφαλιστικού φορέα προφανώς και χρειάζεται μαζί με τα ένσημα για να βεβαιώνεται ότι οι μήνες που δεν υπάρχουν ένσημα καλύπτονται με επιδοτούμενη ανεργία. Ο άλλος μπορεί απλά να ήταν άνεργος χωρίς επίδομα οπότε εκεί δεν δικαιούται τα μόρια συν/σης ο αιτών. Πώς αλλιώς να κάνουμε αντιπαραβολή του χρόνου επιδότησης με τον χρόνο εργασίας;

Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2778 στις: Απρίλιος 18, 2014, 11:26:04 μμ »
@Diaman22
Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι είσαι υποψήφια για υποχρεωτική μετάθεση; Είναι τόσο 'στριμωγμένο' το ΠΥΣΠΕ σου, από πλευράς οργανικών & λειτουργικών κενών; Για να σε 'σουτάρουν', θα πρέπει να μη βρεθεί κενό να σε τοποθετήσουν εντός. Υπάρχει τέτοιος κίνδυνος;
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος DIAMAN22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2779 στις: Απρίλιος 18, 2014, 11:30:29 μμ »
nikita είμαστε καμιά εικοσαρια στη διάθεση, εκτός αν κάνω λάθος το ΠΔμιλάει για οργανικά κενά, έτδσι δεν είναι; εξάλλου υπάρχει θεμα στη Θρακη με τους συναδελφους των μειονοτικών σχ. τα οποία κλείνουν συνεχως, οπότε οι υπεραριθμοι θα απορροφηθούν στα χριστιανικά και μιλάμε για ...μαθουσαλες της εκπαίδευσης! εγω με μόλις 8 χρονια πού θα πάω;;;

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2780 στις: Απρίλιος 18, 2014, 11:31:13 μμ »
πολλά θα μπορούσαν.
Σε αίτηση για μετάθεση από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ μας ενδιαφέρει η συν/ση στην περιοχή μετάθεσης. Ο δήμος μπαίνει στο κάδρο αργότερα - στην τοποθέτηση. Εξάλλου και αυτό που έβαλες με κόκκινο αναφέρει για "τόπο που ζητείται η μετάθεση" όχι για δήμο....
ειναι πε΄ριπου όπως αυτό που έχεις συζυγο στην διάθεση του ΠΥΣΔΕ και παίρνεις συν/ση για την μετάθεση αλλά όχι για την τοποθέτηση.

η βεβαίωση του ασφαλιστικού φορέα προφανώς και χρειάζεται μαζί με τα ένσημα για να βεβαιώνεται ότι οι μήνες που δεν υπάρχουν ένσημα καλύπτονται με επιδοτούμενη ανεργία. Ο άλλος μπορεί απλά να ήταν άνεργος χωρίς επίδομα οπότε εκεί δεν δικαιούται τα μόρια συν/σης ο αιτών. Πώς αλλιώς να κάνουμε αντιπαραβολή του χρόνου επιδότησης με τον χρόνο εργασίας;

Χαθήκαμε στην μετάφραση  ;D
Ο άνθρωπος έγραψε για άλλη περιοχή και του απάντησα και εγώ για περιοχή εσύ μετά ανέφερες για Δήμο και κόλλησα και εγώ στον Δήμο...
Ενοοείται Δήμος εντός ΠΥΣΔΕ ή ΠΥΣΠΕ μετάθεσης.
Δήμος σε άλλο ΠΥΣΠΕ ή ΠΥΣΔΕ δεν πιάνεται.

ΥΓ. εξακολουθώ να υποστηρίζω πάντως πως αυτό με την επιδοτούμενη και μη ανεργία είναι τελείως ηλίθιο. Ισχύει ναι μεν αλλά είναι ηλίθιο.

Αποσυνδεδεμένος stellousi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2781 στις: Απρίλιος 18, 2014, 11:31:23 μμ »
Απο την στιγμη που κανεις τα χαρτια σου για να παρεις το χαρτι της εντοπιοτητας πρεπει να περασουν 2χρονια!αλλα δεν νομιζω να σου ζηταει κανεις να μεινεις καπου δυο χρονια για να εχεις το δικαιωμα να κανεις  τα χαρτια σου!τουλαχιστον εγω δεν το ξερω αυτο!
Κι όμως ήθελαν να τους παω λογαριασμό ΔΕΗ από διετία για να κανω αίτηση μεταδημότευσης. Τέσσερα χρόνια λοιπόν για να πάρεις τα τέσσερα μόρια εντοπιότητας, αν δεν είσαι δημότης από γέννηση

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2782 στις: Απρίλιος 18, 2014, 11:35:52 μμ »
nikita είμαστε καμιά εικοσαρια στη διάθεση, εκτός αν κάνω λάθος το ΠΔμιλάει για οργανικά κενά, έτδσι δεν είναι; εξάλλου υπάρχει θεμα στη Θρακη με τους συναδελφους των μειονοτικών σχ. τα οποία κλείνουν συνεχως, οπότε οι υπεραριθμοι θα απορροφηθούν στα χριστιανικά και μιλάμε για ...μαθουσαλες της εκπαίδευσης! εγω με μόλις 8 χρονια πού θα πάω;;;

Εσύ ξέρεις καλύτερα. Πάντως, και τα λειτουργικά κενά τα καλύπτουν οι γνωστές κατηγορίες, ανάμεσα στις οποίες είναι και οι ευρισκόμενοι στη διάθεση. Αν, βέβαια, η 'προσφορά' είναι είναι πολύ μικρότερη από τη 'ζήτηση',  τότε υπάρχει θέμα. Πάντως, αν ήμουν στη θέση σου και είχα πάει στον τόπο μου, θα πάλευα να μείνω εκεί.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2783 στις: Απρίλιος 18, 2014, 11:38:13 μμ »
Χαθήκαμε στην μετάφραση  ;D
Ο άνθρωπος έγραψε για άλλη περιοχή και του απάντησα και εγώ για περιοχή εσύ μετά ανέφερες για Δήμο και κόλλησα και εγώ στον Δήμο...
Ενοοείται Δήμος εντός ΠΥΣΔΕ ή ΠΥΣΠΕ μετάθεσης.
Δήμος σε άλλο ΠΥΣΠΕ ή ΠΥΣΔΕ δεν πιάνεται.

ΥΓ. εξακολουθώ να υποστηρίζω πάντως πως αυτό με την επιδοτούμενη και μη ανεργία είναι τελείως ηλίθιο. Ισχύει ναι μεν αλλά είναι ηλίθιο.

όντως χαθήκαμε !!
πάντως αυτό με την ανεργία μη νομίζεις... κόβει την φόρα σε πολυ κόσμο που θέλει να την βγει από το πλάι..... να ξέρες τις μούφες βεβαιώσεις πάνε να μας πλασάρουν ..... πχ αγρότης και αυτοαπασχολούμενος στον ΟΑΕΕ, στο ΙΚΑ αλλά χωρίς ένσημα κτλ κτλ κτλ...
να ταν αυτό με την ανεργία το μόνο ηλίθιο... εγώ θεωρώ μακράν ηλιθιότερο αυτή την βλακεία με τις "ανάγκες της υπηρεσίας" που χει βολέψει τον κ@λο στρατιών και στρατιών!!΄ Εκεί να δεις τι παιχνίδια παίζονται...
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2784 στις: Απρίλιος 18, 2014, 11:46:13 μμ »
@DAMIAN22

Βλέπεις γιατί απέφευγα να σου πω τι θα κάνεις? Γιατί την πραγματικότητα την ξέρεις καλύτερα...όμως αυτό που δεν ξέρεις είναι αν θα εφαρμοστούν οι υποχρεωτικές μεταθέσεις..γι αυτό και η λογική λέει ότι  Δαμιανός (Damien) και ο Νικήτας έχουν δίκιο....

@stellousi

Επαναλαμβάνω 2 χρόνια αφότου γραφτείς στα δημοτολόγια για το πριν μην το ψάχνεις...
Π.χ. μπορεί να κάνεις πολιτικό σε γυναικοχώρι και να εμφανιστείς άμεσα στα Δημοτολόγια (πως; έλα μου που γίνεται όμως)
Ή μπορείς να έχεις δέκα φιλαράκια (όχι απαραίτητα από Θεσσαλονική) και να τους πεις να σε εμφανίσουν στην ΔΕΗ....(αρκεί να πληρώνουν τα φιλαράκια γιατί δεν σε βλέπω καλά μετά...). Ρε θα γράψω βιβλίο...πάει το πήρα απόφαση.

@bitch

To καλύτερο είναι σύζυγος ελεύθερος επαγγελματίας με μπλοκάκι σε Δημόσια έργα...σου φέρνει μια βεβαίωση από ΤΣΜΕΔΕ ότι πληρώνει τις εισφορές και ψάξε βρες έδρα...ή σύζυγος αθίγγανος (μην πω γύφτος και με πουν και ρατσιστή) που συμμετέχει ως ελέυθερος πωλητής σε πανηγύρια ή κλαρινιτζής σε γάμους...αλλά κάτι τέτοιο θέλουν στο Δημόσιο
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 18, 2014, 11:57:16 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2785 στις: Απρίλιος 18, 2014, 11:48:36 μμ »
ώπα guest...... hold your horses που λέμε και στην Αγγλιτέρα....

για να πιαστεί η εντοπιοτητα εκτός που θα πρέπει να έχεις την επιμαχη διετία, θα πρέπει να είσαι εγγεγραμμένος ως "κανονική εγγραφή" και όχι "ενδεικτική"... Άρα η περίπτωση - γυναικοχώρι δεν παίζει καθόλου!!  ;)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159858
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 497
Σύνολο: 498

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.