*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1538431 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2800 στις: Απρίλιος 19, 2014, 12:52:18 πμ »

για να πιαστεί η εντοπιοτητα εκτός που θα πρέπει να έχεις την επιμαχη διετία, θα πρέπει να είσαι εγγεγραμμένος ως "κανονική εγγραφή" και όχι "ενδεικτική"..
Απ'όσο θυμάμαι-δεν έχω τη δυνατότητα αυτή τη στιγμή να το ελέγξω-2 χρόνια από τη στιγμή που έκανα τα χαρτιά για μεταδημότευση, πήρα την εντοπιότητα.Αυτό έγινε μήνα Σεπτέμβριο.Τον Νοέμβριο έκανα αίτηση για μετάθεση από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ.Όταν ανακοινώθηκαν τα μόρια, συμπεριλαμβάνονταν και τα μόρια της εντοπιότητας.Στο χαρτί που μου έδωσαν από το δήμο, υπήρχε το "ενδεικτική" και θυμάμαι μου είχε κάνει εντύπωση, γιατί δεν ήξερα τί σήμαινε, ούτε και ρώτησα ποτέ.
Συγνώμη αν σας μπερδεύω.Πρέπει να συμβουλευτώ τα κιτάπια μου, αλλά είναι μακριά τώρα.
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:35:51 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2801 στις: Απρίλιος 19, 2014, 12:57:59 πμ »
ευχαριστω πολυ για τις διευκρινησεις και τους δυο σας. bitch k teacher καλο σας βραδυ  :-* :-*
τωρα ο α εργοδοτης ηταν στην Αγ, Παρασκευη Αττικης και ο β εργοδοτης στην Α Αθηνας,,, θεωρειται ιδιος δημος? ιδια περιοχη?
εγω θα παρω οτι εχω και ελπιζω να μου δοθει η συνυπηρετηση νομιμα.
αυτο με τους αθιγγανους...ενδιαφερον. θυμιζει και την γνωστη παροιμια  οπου μαθανε οτι .. :-X..πλακωσανε και οι... :-X...
Ας μην βαζουμε ιδεες στους κατα τα αλλα αθωους συναδελφους

Νομίζω για την Αθήνα το ένα όπως είπες είναι ΑΑθηνών  και το άλλο Β Αθηνών...οπότε κατά 99% δεν νομίζω να ισχύει.
Κάπου υπάρχει μετά τις συγχωνεύσεις ποιοι δήμοι ανήκουν σε ποιες περιοχές.

ΥΓ. Φίλε μου το θέμα με τους αθίγγανους το έχω σπουδάσει οπότε τι να λέμε τώρα...Πάω για νανάκια και τραγουδώ ....

Δεν έχω τόπο, δεν έχω ελπίδα,
δε θα με χάσει καμιά πατρίδα
και με τα χέρια μου και την καρδιά μου
φτιάχνω τσαντίρια στα όνειρά μου

Νάις μπαλαμό, νάις μπαλαμό
και το λουμνό τ’ αφεντικό
νάγια δόμλες ατzέι μπαλαμό

Και τα γκανίκια μας όταν χορεύουν,
με χασταρώματα που σε μαγεύουν,
κουνάνε σώματα και τα πιτέ τους,
μέσα σε κλείνουνε στις αγκαλιές τους.

Νάις μπαλαμό, νάις μπαλαμό,
και το λουμνό τ’ αφεντικό
νάγια δόμλες ατzέι μπαλαμό

Τα κόκκινα γράμματα είναι όλα τα λεφτά για συνυπηρέτηση...αλλά εσείς τα τραγούδια νομίζετε ότι δεν είναι από την ζωή βγαλμένα και προσφέρουν μόνο διασκέδαση...εμ τι να σας κάνω...  ;D

Καλή Ανάσταση παίδες...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 19, 2014, 01:06:17 πμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2802 στις: Απρίλιος 19, 2014, 09:33:23 πμ »
Καλημέρα και καλό Πάσχα να έχουμε. Είμαι πε02 με 50+ μόρια και είμαι στη δ δωδεκανήσων. Θέλω οπωσδήποτε φέτος να φύγω απο κει. Γνωρίζει κάποιος περιοχές σε στεριά ή κοντινά νησάκια που να έχουν κενά και να ανοίξουν με τα μόρια μου;  Λέω φέτος να μη δηλώσω καθόλου αθήνα, άλλωστε υπάρχει περίπτωση να ανοίξει με τόσα λίγα μόρια; Επίσης σκέφτομαι περιοχές όπως κόρινθο ή βοιωτία να μην τις δηλώσω, είναι χρόνια που δεν ανοίγουν. Εσείς τι πληροφόρηση έχετε; Κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη.
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2803 στις: Απρίλιος 19, 2014, 09:41:22 πμ »
rwxani
προσωπικα οτι πληροφοριες χρειαζομαι τις βρισκω στο http://metathesi.gr/
ειναι ενημερωμενο σε βαθος χρονου για ολες τις ειδικοτητες και για ολη την Ελλάδα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:35:51 »

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2804 στις: Απρίλιος 19, 2014, 09:47:46 πμ »
Σ'ευχαριστώ asterix , το σάιτ δείχνει τις περιοχές μετάθεσης και τις βάσεις των περασμένων ετών. Αυτά τα έχω υπόψιν απλά ήθελα αν κάποιος πχ ανήκει αργολίδα και ξέρει να μας πει αν υπάρχουν κενά, υπεράριθμοι κτλ. Πέρυσι που άνοιξε η Μεσσηνία θα την έπιανα αλλά δε μου έκοψε να τη δηλώσω και τρέμω πάλι μην κάνω τα ίδια λάθη γιατί δεν παλεύεται το νησί με μικρό παιδί...
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2805 στις: Απρίλιος 19, 2014, 10:22:40 πμ »
κανονικα θαπρεπε επισημα να ξερουμε τα κενα. αλλα η ομιχλη και η λασπη ειναι χαρακτηριστικα των βαλτων.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2806 στις: Απρίλιος 19, 2014, 10:23:18 πμ »
Σ'ευχαριστώ asterix , το σάιτ δείχνει τις περιοχές μετάθεσης και τις βάσεις των περασμένων ετών. Αυτά τα έχω υπόψιν απλά ήθελα αν κάποιος πχ ανήκει αργολίδα και ξέρει να μας πει αν υπάρχουν κενά, υπεράριθμοι κτλ. Πέρυσι που άνοιξε η Μεσσηνία θα την έπιανα αλλά δε μου έκοψε να τη δηλώσω και τρέμω πάλι μην κάνω τα ίδια λάθη γιατί δεν παλεύεται το νησί με μικρό παιδί...

Αν έχεις όρεξη για ψάξιμο δες που πήγαν αναπληρωτές και ανέτρεξε στις συγκεκριμένες διευθύνσεις και κοίτα ποια ήταν η κατάσταση τον Μάη -Ιούνη του 2013 από θεμα φιλολόγων σε διάθεση ΠΥΣΔΕ όταν έβγαλαν οργανικές και πόσες οργανικές έβγαλαν. Βέβαια η δική σου ειδικότητα είναι λίγο περίπλοκη μιας και έχει μπόλικες συνταξιοδοτήσεις οπότε ασφαλή συμεράσματα δεν μπορούν να βγουν.

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2807 στις: Απρίλιος 19, 2014, 10:30:03 πμ »
Περίπλοκα είναι όλα αυτά με αναπληρωτές κλπ που μου λέτε. Δε βλέπω να βγάζω άκρη έτσι γι αυτό λέω αν έχετε καμιά πληροφόρηση εκ των έσω...
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2808 στις: Απρίλιος 19, 2014, 10:33:17 πμ »
Καλημέρα και καλό Πάσχα να έχουμε. Είμαι πε02 με 50+ μόρια και είμαι στη δ δωδεκανήσων. Θέλω οπωσδήποτε φέτος να φύγω απο κει. Γνωρίζει κάποιος περιοχές σε στεριά ή κοντινά νησάκια που να έχουν κενά και να ανοίξουν με τα μόρια μου;  Λέω φέτος να μη δηλώσω καθόλου αθήνα, άλλωστε υπάρχει περίπτωση να ανοίξει με τόσα λίγα μόρια; Επίσης σκέφτομαι περιοχές όπως κόρινθο ή βοιωτία να μην τις δηλώσω, είναι χρόνια που δεν ανοίγουν. Εσείς τι πληροφόρηση έχετε; Κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη.

Εφόσον  έχουν αυξηθεί με την ενοποίηση των περιοχών μετάθεσης οι επιλογές μας, θα σε συμβούλευα να βάλεις οπωσδήποτε Αθήνα. Βάλε αυτό που θέλεις πρώτα και μετά τις άλλες επιλογές. Πριν από 2 χρόνια, θα σου έλεγα ότι με αυτά τα μόρια πιάνεις όποια περιοχή θέλεις, τώρα όλα εξαρτώνται από τις διαθέσεις του υπουργείου. Στη δική μου ειδικότητα , π.χ., και 200 μόρια να έχεις, δεν κάνεις τίποτα...

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2809 στις: Απρίλιος 19, 2014, 10:38:06 πμ »
Περίπλοκα είναι όλα αυτά με αναπληρωτές κλπ που μου λέτε. Δε βλέπω να βγάζω άκρη έτσι γι αυτό λέω αν έχετε καμιά πληροφόρηση εκ των έσω...

Χμμμ....
Για να έχει κάποιος πρέπει να έχει ασχοληθεί, για να έχει ασχοληθεί πρέπει να έχει προσωπικό ενδιαφέρον για την συγκεκριμένη ειδικότητα και για να έχει προσωπικό ενδιαφέρον λογικά τις όποιες πληροφορίες τις κρατά για την πάρτη του....οπότε....  ::)
Η άλλη λύση είναι η μέθοδος διαβήτη όπως σου συνιστούν και άλλοι...ξεκίνα με τα κοντινότερα και απομακρύνσου αρχικά το ελάχιστο....εξάλλου αν δεν είσαι εκεί που θες όλα σε βάθος χρόνου θα σου φανούν το ίδιο με εκεί που είσαι.

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2810 στις: Απρίλιος 19, 2014, 10:42:21 πμ »
Λες γαλλικού να ανοίξει η Αθήνα με 50 και κάτι μόρια; Έτσι την πάθαινα κάθε χρονιά κι έχω μείνει κολλημένη στη δ δωδ. Δήλωνα όλη την αττική και 7 περιοχές που περίσσευαν από τις 15 και δεν έπιανα τίποτα στο τέλος...

Guestteacher σωστό αυτό που λες, κανείς δεν πρόκειται να μου πει...Αλλά από την άλλη δεν είναι το ίδιο πσκ να παίρνεις το αμάξι και να είσαι σπίτι σου με το να είσαι μόνο χριστούγεννα, πάσχα και καλοκαίρι...
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2811 στις: Απρίλιος 19, 2014, 10:48:58 πμ »
Λες γαλλικού να ανοίξει η Αθήνα με 50 και κάτι μόρια; Έτσι την πάθαινα κάθε χρονιά κι έχω μείνει κολλημένη στη δ δωδ. Δήλωνα όλη την αττική και 7 περιοχές που περίσσευαν από τις 15 και δεν έπιανα τίποτα στο τέλος...

Guestteacher σωστό αυτό που λες, κανείς δεν πρόκειται να μου πει...Αλλά από την άλλη δεν είναι το ίδιο πσκ να παίρνεις το αμάξι και να είσαι σπίτι σου με το να είσαι μόνο χριστούγεννα, πάσχα και καλοκαίρι...

α) Μην νομίζεις ότι σε όλες τις περιοχές μπορεί να είσαι κάθε ΠΣΚ σπίτι σου γιατί μαλλον δεν ξέρεις πόσο έχει πάει το εισητήριο του ΚΤΕΛ, τα ενοίκια που σε κάποιες περιοχές πρέπει να το έχεις κλεισμένο για 12 μήνες (αν θες καλό σπίτι) και κυρίως η βενζίνη αλλά τελευταία και τα διόδια.
β) Ναι μεν η δ δωδεκανήσου τα έχει αυτά αλλά υπάρχει και η σοβαρή περίπτωση να πάρεις μετάθεση σε ένα τόπο και με τα λίγα μόρια που δίνει να μείνεις εγκλωβισμένη εκεί για πάντα. Μην ξεχνάς ότι στην ειδικότητα σου ακόμα κάνει προσλήψεις.
γ) Το καλύτερο για μένα είναι άμα έχεις 12αρι εκέι που είσαι και τα έχεις πάρει (λογικό) ζήτα αποσπάσεις ώστε να παίρνεις το 12αρι τους δύο καλοκαιρινούς μήνες. Οπότε δηλώνεις καλύτερα για μετάθεση πάλι Αττική και κανα δυο κοντινές περιοχές < 100 χλμ.

ΥΓ. Φυσικά σε όλα τα παραπάνω βάζεις ποια είναι η οικογενειακή σου κατάσταση, η οικονομική σου κατάσταση και γενικά τι αντοχές έχεις. Απλά δεν τα αναφέρω γιατί θεωρούνται δεδομένα.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 19, 2014, 10:51:15 πμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2812 στις: Απρίλιος 19, 2014, 10:49:40 πμ »
Λες γαλλικού να ανοίξει η Αθήνα με 50 και κάτι μόρια; Έτσι την πάθαινα κάθε χρονιά κι έχω μείνει κολλημένη στη δ δωδ. Δήλωνα όλη την αττική και 7 περιοχές που περίσσευαν από τις 15 και δεν έπιανα τίποτα στο τέλος...

Guestteacher σωστό αυτό που λες, κανείς δεν πρόκειται να μου πει...Αλλά από την άλλη δεν είναι το ίδιο πσκ να παίρνεις το αμάξι και να είσαι σπίτι σου με το να είσαι μόνο χριστούγεννα, πάσχα και καλοκαίρι...
Ναι, αλλά τώρα έχεις δυνατότητα να δηλώσεις 7 νομούς, όχι περιοχές.... Δήλωσε Κορινθία σε πρώτη φάση και αν σε ενδιαφέρει οπωσδήποτε η στεριά, δες Φθιώτιδα, Βοιωτία, Πελοπόννησο (π.χ. Μεσσηνία, είναι καλή περίπτωση). Κανείς δεν ξέρει πού και αν θα κάτσει η μπίλια, οπότε βάλε αυτά που προτιμάς...

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2813 στις: Απρίλιος 19, 2014, 10:55:05 πμ »
Γαλλικού έχεις ένα δίκιο σε αυτό που λες...Θέλει κι άλλη σκέψη το θέμα...
Guestteacher πρώτον αν υπολογίσεις ότι με το μικρό θέλω πάνω από χιλιάρικο για να ανέβουμε με το αεροπλάνο 3 με 4 φορές Αθήνα, ότι το ενοίκιο που δίνω είναι μέτριο, ότι δεν παίρνω 12αρι, ότι αποσπάσεις γιοκ,αφου φέτος δεν πήρα, ότι τα παιδιά θέλουν και τους δυο γονείς και περαιτέρω δραστηριότητες όσο μεγαλώνουν, ναι η στεριά φαντάζει ιδανική σε αυτή τη φάση...
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159576
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 369
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 333
Σύνολο: 351

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.164 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.