*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1547079 φορές)

0 μέλη και 22 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kesk1506

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5222 στις: Ιούλιος 19, 2014, 08:44:37 μμ »
ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΞΕΡΕΙ

Υπάρχει περίπτωση να αλλάξουν ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:11:29 »

Αποσυνδεδεμένος JEEP

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5223 στις: Ιούλιος 19, 2014, 08:48:54 μμ »
Εσύ έμαθες αν πήρες;;; εγώ ξέρω ότι δεν πρόκειται να πάρω για τα επόμενα 20 χρόνια...όποτε τζάμπα το τηλεφώνημα...ΠΕ20 είμαι

Οχι δεν έμαθα αν πήρα .Τόσα χρόνια έχω μουλιάσει στο νησί και προβλέπεται να βγάλω και λέπια....

Αποσυνδεδεμένος rataplan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5224 στις: Ιούλιος 19, 2014, 08:51:04 μμ »
ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΞΕΡΕΙ

Υπάρχει περίπτωση να αλλάξουν ;
ο  καρλαύτης  μου  είπε  το  πρωί  ότι  μπορεί,...αλλά  προς  τα  κάτω! Να  φανούν  δηλ. πολλές  στον  υπουργό  κ  να  κόψει. Α, να  μην  ξεχάσω- γνωστή  μου  ΠΕ02  με  80  μόρια  δεν  πήρε  μετάθεση  σε  ανατολική  αττική :o :o :o

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5225 στις: Ιούλιος 19, 2014, 08:52:12 μμ »
Πιστεύω ότι η μείωση του δημόσιου τομέα γίνεται με τις πλάτες του παιδείας απλώς και μόνο μη διορίζοντας κανέναν και προσλαμβάνοντας αναπληρωτές-λάστιχο
Έτσι διαμορφώνεται και η αναλογία μόνιμων-εποχιακών, κάτι που είναι προσδοκία τους..
Θα ακούμε πολύ καιρό ακόμα το παραμύθι των διαθέσιμων σε κάθε ΠΥΣΔΕ συνεπάγεται μεταθέσεις μηδέν.Κάθε σεπτέμβρη όμως θα ανοίγουν τα σχολεία με πολλά κενά.Γεγονός είναι ότι ο κόσμος δεν ενοχλείται να δουλέψει σπίτι του και να πληρώνεται κάθε τρίτο μήνα (ΕΣΠΑ, ΒΕΣΠΑ κλπ) παρά να είναι στα κουφονήσια και να πληρώνεται στην ώρα του..
Και έτσι αποδομούνται οι εργασιακές σχέσεις..
+++++++++++++++++++++++++++++++++
  

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:11:29 »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5226 στις: Ιούλιος 19, 2014, 08:57:00 μμ »
1-@silkcut
Επειδή είσαι από τους λιγους νηφάλιους εδω μεσα κι εκτιμω την εμπειρια, τις διοικητικές γνωσεις και την κοινή λογική που δείχνεις (όχι, δεν είναι γλυψιμο όλο το λογυδριο) πόσα χρονια εκτιμάς ότι  θα περάσουν μεχρι να εξομαλυνθεί η κατάσταση που υφίσταται με τα πλεονασματα, τους υπεράριθμους και τους άπειρους διαθεσίτες των μεγάλων αστικών ΔΔΕ; Πέραν των γνωστών θεμάτων αύξησης ωραρίου, συγχώνευσης σχολείων και έλλειψης διορισμών και τηρουμένου ενός σχετικά προβλεπόμενου ρυθμού συνταξιοδοτήσεων, έχεις κάποιες θεωρία για το ποτε μπορεί να επανελθουμε σε φυσιολογικά ποσοστά μεταθέσεων;
προσωπική μου εκτίμηση από όσα γνωρίζω για τα μεγάλα ΠΥΣΔΕ του λεκανοπεδίου, υπολογίζω μια 5ετία, φυσικά δεν κάνω την Πυθία, αλλά σε 1-2 χρόνια (που θα μπορούσε να είχε εξομαλυνθεί σημαντικά  η τωρινή προβληματική κατάσταση με τα κενά / πλεονάσματα με δεδομένο ότι δε θα είχαμε νέα αύξηση ωραρίου) φοβάμαι για νέο κύμα συγχωνεύσεων/καταργήσεων σχολικών μονάδων λόγω σημαντικής μαθητικής διαρροής από τα λύκεια (γελ και επαλ) που θα οφείλεται στο νέο τρόπο προαγωγής των μαθητών/τριών, όταν δηλαδή η α λυκείου του 2013-14 γίνει γ λυκείου, εγώ αυτό βλέπω και αυτό φοβάμαι.
Πάντως η περσινή αύξηση ωραρίου (αυτό το 2ωράκι) έκανε τεράστια ζημιά σε αυτά τα μεγάλα ΠΥΣΔΕ, τα μπουκωμένα από πολυάριθμους συναδέλφους στη διάθεση καθώς και από οργανικά τοποθετημένους που δεν συμπλήρωναν το ωράριο τους επί σειρά ετών, όταν πέρσι ζόρισαν τα πράγματα και άρχισαν οι άνωθεν έλεγχοι και πιέσεις ''να συμπληρώνουν όλοι ωράριο" + η αύξηση ωραρίου, δημιουργήθηκε αυτό το εκρηκτικό αποτέλεσμα.
Δε θα βαριέμαι να το λέω, το επί σειρά ετών σλόγκαν "μαζικοί διορισμοί μονίμων/μαζικές μεταθέσεις" χωρίς προγραμματισμό ευθύνεται εν μέρει για το τεράστιο πρόβλημα που καλούμαστε όλοι να αντιμετωπίσουμε σήμερα, μας προέκυψε και η χρεοκοπία του Ελλαδιστάν (κάτι που ουδείς φανταζόταν τις "χρυσές" εποχές), και ήρθε κι έδεσε.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 19, 2014, 08:58:45 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5227 στις: Ιούλιος 19, 2014, 09:05:38 μμ »
εγω  περυσι δηλωσα να παω δ' δωδεκανησου και δεν πηρα μεταθεση
και ας μην ειχε κανενα υπεραριθμο η στη διαθεση πυσδε στην ειδικοτητα μου
και εμειναν μετα τις μεταθεσεις δυο οργανικα κενα ακαλυπτα
η ενσταση που εκανα απορριφθηκε ομοφωνα
η απανταση: εδωσε το πυσδε δωδεκανησου 12 πλεονασματα
αυτο λεγεται ιδρυματισμος .....
Βρήκες κι εσύ περιοχή να βγάλεις άκρη...δεν ήξερες δεν ρώταγες....
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2005
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5228 στις: Ιούλιος 19, 2014, 09:12:07 μμ »
ο  καρλαύτης  μου  είπε  το  πρωί  ότι  μπορεί,...αλλά  προς  τα  κάτω! Να  φανούν  δηλ. πολλές  στον  υπουργό  κ  να  κόψει. Α, να  μην  ξεχάσω- γνωστή  μου  ΠΕ02  με  80  μόρια  δεν  πήρε  μετάθεση  σε  ανατολική  αττική :o :o :o

Σιγά μην τις αλλάξει προς τα κάτω ο λαϊκιστής Λοβέρδος. Απλώς κάνει προοικονομία για παραμύθα ο αιρετός, για να σου πει μετά: "Πήγε να τις μειώσει ο Υπουργός, αλλά συνάντησε την σθεναρή αντίστασή μου..."

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5229 στις: Ιούλιος 19, 2014, 09:12:12 μμ »
Πιστεύω ότι η μείωση του δημόσιου τομέα γίνεται με τις πλάτες του παιδείας απλώς και μόνο μη διορίζοντας κανέναν και προσλαμβάνοντας αναπληρωτές-λάστιχο
Έτσι διαμορφώνεται και η αναλογία μόνιμων-εποχιακών, κάτι που είναι προσδοκία τους..
Θα ακούμε πολύ καιρό ακόμα το παραμύθι των διαθέσιμων σε κάθε ΠΥΣΔΕ συνεπάγεται μεταθέσεις μηδέν.Κάθε σεπτέμβρη όμως θα ανοίγουν τα σχολεία με πολλά κενά.Γεγονός είναι ότι ο κόσμος δεν ενοχλείται να δουλέψει σπίτι του και να πληρώνεται κάθε τρίτο μήνα (ΕΣΠΑ, ΒΕΣΠΑ κλπ) παρά να είναι στα κουφονήσια και να πληρώνεται στην ώρα του..
Και έτσι αποδομούνται οι εργασιακές σχέσεις..
Σκέφτεσαι σωστά...Ας έχουμε πάντα υπόψιν πού σκοπεύουν να φτάσουν το τελικό νούμερο...(60.000+60.000). Όταν το νούμερο επιτευχθεί, τότε θα κυλήσουν τα πράγματα...
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος fanmaur

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5230 στις: Ιούλιος 19, 2014, 09:13:33 μμ »
Πήρα τηλ και μου είπαν ότι δεν έχω πάρει.Είμαι Μαθηματικός.Δεν έχει δοθεί καμία σε Α Πειραιά για ΠΕ03 μου είπαν!

Αποσυνδεδεμένος vaggis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1138
  • Φύλο: Άντρας
  • i love education
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5231 στις: Ιούλιος 19, 2014, 09:15:02 μμ »
καλα γιατι δεν τις βγαζουν κι ας ειναι ανεπισημα...ειναι ανηθικο αυτο που συμβαινει!!
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5232 στις: Ιούλιος 19, 2014, 09:18:10 μμ »
Με αφορμή το ρηθέν του fanmar
Προφανώς γι αυτό δεν έβγαλε ο Πειραιάς λίστα με κενά..

Μην αρχίσω πάλι τα ... τρ(ο)λά μου.... Οι αιρετοί όφειλαν να πιέσουν να βγουν
όλοι οι πίνακες με τις εκτιμήσεις Κενών - Πλεονασμάτων από όλα τα ΠΥΣΔΕ...
ΠΡΙΝ συνεδριάσει το ΠΥΣΔΕ


Και οποιοδήποτε αποτέλεσμα να μην είναι έγκυρο εάν δεν γνωστοποιούνται
πρώτα αυτά τα κενά... Όχι ότι αυτά αποτελούν πανάκεια, αλλά επιτέλους
κάποιοι αναλαμβάνουν τις ευθύνες τους...ως προς τον υπολογισμό, την δημοσιοποίηση και τυχόν απόκρυψη.

 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 19, 2014, 09:22:22 μμ από troll »
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος geonipap

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5233 στις: Ιούλιος 19, 2014, 09:21:19 μμ »
καλα γιατι δεν τις βγαζουν κι ας ειναι ανεπισημα...ειναι ανηθικο αυτο που συμβαινει!!
απορώ πως δεν πετάξανε τα κινητά τους...μετά από το 7-10% ποσοστό των αιτήσεων που ικανοποιήσαν

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1718
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5234 στις: Ιούλιος 19, 2014, 09:24:55 μμ »
Πάμε ξανά: μη συγχέετε τα λειτουργικά κενά με τα οργανικά κενά για μεταθέσεις.
Στα οργανικά κενά για μεταθέσεις υπολογίζονται οι ώρες όλων των εκπαιδευτικών του σχολείου με οργανική κι ας λείπουν σε θέση θητείας.
Έτσι στη Δ Κυκλάδων που λέτε μπορεί τώρα να μην εμφανίζονται οργανικά κενά γιατί οι ώρες των οργανικά ανήκοντων εκπαιδευτικών + τις ώρες όσων είναι στη διάθεση να υπερκαλύπτουν τις απαιτούμενες ώρες Α ανάθεσης για ΠΕ03.
Το Σεπτέμβριο όμως θα υπάρξει λειτουργικό κενό  ή κενά γιατί κάποιοι από τους παραπάνω είναι Διευθυντές, κάποιοι άλλοι θα αποσπασθούν κ.λ.π. Αυτός που θέλει να πάει Δ Κυκλάδων πολύ πιθανό να πάει με απόσπαση γιατί θα υπάρξει λειτουργικό κενό.

Σε γενικές γραμμές οι μεταθέσεις ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ με βάση την εκτίμηση ΠΥΣΔΕ γιατί δυστυχώς δεν είναι αξιόπιστη. Ο καθένας (το κάθε ΠΥΣΔΕ) κάνει ότι του κατέβει.

Το πιο αξιόπιστο σύστημα θα εφαρμοσθεί από το επόμενο σχολικό έτος οπότε και τα οργανικά κενά θα υπολογίζονται αυτόματα από το MySchool.

Πληρώνουμε τα λάθη των προηγούμενων ετών: ασυδοσία, εξυπηρετήσεις και ανευθυνότητα συγκεκριμένων ανθρώπων σε συγκεκριμένες θέσεις-κλειδιά.

Το Υπουργείο δεν έχει άλλη λύση παρά να "εμπιστευθεί" το αλάνθαστο MySchool. Για να δούμε.

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2005
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5235 στις: Ιούλιος 19, 2014, 09:25:26 μμ »
ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΞΕΡΕΙ

Υπάρχει περίπτωση να αλλάξουν ;

Αυτό δεν μπορεί να στο απαντήσει την δεδομένη χρονική στιγμή ούτε αυτός που θα τις υπογράψει. Οπότε...
Εκτός αν θεωρήσουμε/πιστεύεις ότι υπάρχει κάποιος που ξέρει περισσότερα από αυτόν που θα τις υπογράψει...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160927
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 732
Σύνολο: 746

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.