*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1547409 φορές)

0 μέλη και 13 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5908 στις: Ιούλιος 21, 2014, 10:48:54 μμ »

Και να ξέρετε ότι, όποιος κλείνει τα μάτια του αποδεχόμενος την αδικία εις βάρος κάποιου άλλου, είναι καταδικάσμενος να την υποστεί και ο ίδιος.

Πολύ σωστά! Γνωρίζουν πολλοί όμως ότι για κάποιες ειδικότητες ο αριθμός των μεταθέσεων ήταν επί σειρά ετών κοντά στο μηδέν, τότε που οι μεταθέσεις ήταν πολλές; Επομένως η έννοια αδικία είναι υποκειμενική.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:06:30 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5909 στις: Ιούλιος 21, 2014, 10:54:25 μμ »
παίζουμε με τα λόγια εδώ μέσα...
δεν είπε αυτό,
απλά αποτύπωσε γλαφυρά την πραγματικότητα που βιώνουμε εδώ (εμείς οι τυχεροί  8) )στα μεγάλα ΠΥΣΔΕ....
Ή την δέχεσαι ή περιμένεις να ανακαλύψεις μόνος σου την αλήθεια, τόσο απλό.

Τα γνωρίζουμε πολύ καλά και τα μεγάλα και τα μικρά ΠΥΣΔΕ αλλά δεν κουνάμε κανένα δάχτυλο.
Και επειδή δεν παίζουμε με τα λόγια ήθελα να πω ότι δε συγκρίνεται το ένα με το άλλο σε ταλαιπωρία, έξοδα και πολλά άλλα. Τόσο απλό.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5910 στις: Ιούλιος 21, 2014, 10:59:18 μμ »
.............................
το ξανάπα και χτες η περσινή αύξηση ωραρίου μας έθαψε όλους για πολλά πολλά χρόνια, τέλος.
.... και δεν της φαινόταν στην αρχή, δηλαδή θέλω να πω οτι πολλοί πιαστήκαμε στον ύπνο για τις συνέπειες που θα είχε αυτή η αύξηση...
  

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5911 στις: Ιούλιος 21, 2014, 11:27:16 μμ »
Επειδή βλέπω οτι ξεφεύγει η κατασταση το θέμα μας είναι οι μεταθέσεις και οτι τις αφορα. Για αναπληρωτές υπάρχει διαφορετικό νημα. Επίσης ανούσιες αντιπαραθέσεις ειδικοτήτων με αντικρουόμενα συμφεροντα , τα οποία έχουν υπεραναλυθει, πλεον θα διαγράφονται. Κατανοητή η ενταση της αναμονής των αποτελεσμάτων αλλά το παρόν νήμα δεν προτείνεται για να λέει ο καθενας τα απωθημενα του.
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:06:30 »

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5912 στις: Ιούλιος 22, 2014, 12:02:46 πμ »
παίζουμε με τα λόγια εδώ μέσα...
δεν είπε αυτό,
απλά αποτύπωσε γλαφυρά την πραγματικότητα που βιώνουμε εδώ (εμείς οι τυχεροί  8))στα μεγάλα ΠΥΣΔΕ....
Ή την δέχεσαι ή περιμένεις να ανακαλύψεις μόνος σου την αλήθεια, τόσο απλό.
όχι δεν παίζουμε με τα λόγια αλλά θα έλεγα πως ο κάθε ένα αποτυπώνει γλαφυρά τη δική του πραγματικότητα πχ εσείς αυτή που βιώνετε στα μεγάλα ΠΥΣΔΕ... κάποιοι άλλοι μπορούν να σου αποτυπώσουν γλαφυρά την πραγματικότητα που ζουν οικονομικά εξαθλιωμένοι και εγκλωβισμένοι μακριά από το σπίτι τους και τις οικογένειές τους...ειδικά όταν αφήνουν πίσω τους δέκα ώρες και δρόμο, παιδιά, άρρωστους γονείς κτλ. Υπάρχουν πολλές πραγματικότητες που μπορούν να περιγραφούν γλαφυρά...
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5913 στις: Ιούλιος 22, 2014, 12:06:10 πμ »
τα νουμερακια ειναι δυο κατα τη γνωμη μου, του συστηματος και του πυσδε(ο περιφερειακος παει σχεδον παντα πασο-εκτος αν εχει κοντρα-)
επισης καποιος εγραψε οτι η νεα συνεδριαση θα ναι προς οφελος μας
μονο αν εισαι αναπληρωτης η θες μονο αποσπαση θα σε οφελησει, του πυσδε τα νουμερακια ειναι απο λιγο εως παρα παρα πολυ καλυτερα, αρα αν γινει με το συστημα δυστυχως θα κοπουν πολλοι συναδελφοι που κερναγαν το σαββατοκυριακο για να γιορτασουν τη μεταθεση
στειλτε το λογαριασμο στο υπουργειο :P
τα νουμερακια που εδωσα σε καποιες ειδικοτητες δε βλεπω να αλλαζουν, ουτε και η μεταθεση του jak13  ;)

 ;D ;D ;D
Πάντως εγώ δεν κέρασα (ακόμα). Έχουν δει πολλά τα μάτια μου!
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5914 στις: Ιούλιος 22, 2014, 12:13:36 πμ »
όχι δεν παίζουμε με τα λόγια αλλά θα έλεγα πως ο κάθε ένα αποτυπώνει γλαφυρά τη δική του πραγματικότητα ...ειδικά όταν αφήνουν πίσω τους δέκα ώρες και δρόμο, παιδιά, άρρωστους γονείς κτλ. Υπάρχουν πολλές πραγματικότητες που μπορούν να περιγραφούν γλαφυρά...
Έχεις απόλυτο δίκιο, πάντως στο πρόσφατο παρελθόν έχουμε βιώσει και εμείς και αυτή την πραγματικότητα, δε διοριστήκαμε απευθείας σε μεγάλα ΠΥΣΔΕ, απλά στη σημερινή πολύ δύσκολη συγκυρία έτυχε να βρισκόμαστε ένα βήμα μπροστά, αυτό κάνει και όλη τη διαφορά. :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 22, 2014, 12:16:46 πμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος taratazoum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 706
  • Φύλο: Γυναίκα
  • back in black
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5915 στις: Ιούλιος 22, 2014, 12:37:31 πμ »
εγω πάντως αν ήμουν ο υπουργος παιδείας τώρα θα άνοιγα μπύρες και θα έπινα στην υγειά όλων των εκ-παιδευτικών που μαλλιοτραβιουνται...
Στην υγειά μας λοιπόν...ο μεθυσμένος υπουργός (ο οποίος τρίβει και τα χέρια του και ζητωκραυγάζει ας κρατησουν οι χoροί)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 22, 2014, 12:43:48 πμ από taratazoum »
δεν ειμαι τρελλη!!!!το υπουργειο θα με οδηγησει στο ψυχιατρειο!!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5916 στις: Ιούλιος 22, 2014, 01:22:26 πμ »

Ωραία, έχω αρχίσει να καταλαβαίνω αρκετά με αυτά που διαβάζω.
Αλλά εξηγήστε μου κι αυτό, γιατί είμαι λίγο χαζούλης:
Για ποιο λόγο να θέλουν οι ΠΕ2,3,4 να κοπούν μεταθέσεις από τις άλλες ειδικότητες;
Μαθηματικός είμαι κι εγώ. Τι με νοιάζει αν έρθουν 10, ή 20 ή 100 οικονομολόγοι;

Δεν νομίζω να θέλουν να κοπούν μεταθέσεις άλλων και δεν έχουν λόγο να το κάνουν άλλωστε. Κι εγώ μαθηματικός είμαι και δεν βλέπω να επηρεάζεται η μία ειδικότητα από την άλλη (εκτός αν κάποιοι ανησυχούν για τις β' αναθέσεις κλπ)

Πάντως στο συγκεκριμένο παράδειγμα δεν υφίσταται θέμα β΄αναθέσεων.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5917 στις: Ιούλιος 22, 2014, 01:43:03 πμ »
πάντως είναι άξιο ερεύνης εκ μέρους μας το εξής...όπως έγραψα και σε προηγούμενο μήνυμά μου...ο αλγόριθμος που έδινε 400 με 500 ήταν στο τραπέζι του ΚΥΣΔΕ...και μάλιστα με επιλογή από τον...τρίτο όροφο..τί άλλαξε και επελέγη το σενάριο των 700...το οποίο εν συνεχεία δεν απεδέχθη ο υπουργός....γιατί δηλαδή δεν επέλεγαν από την αρχή αυτό που αρχικά πρότειναν από το γραφείο υπουργού.....περίεργα πράγματα...κάτι μεσολάβησε στο μεταξύ διάστημα...

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2005
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5918 στις: Ιούλιος 22, 2014, 01:44:28 πμ »
Θέλω τα κενά ανα ειδικότητα και ανα πυσδε:
1 απο τον αλγόριθμο
2 από τις εκτιμήσεις πυσδε
3 από τον περιφερειακό διευθυντή

Είναι λίγο δύσκολο να εισακουστούν νηφάλιες τοποθετήσεις μέσα σε αυτόν τον ορυμαγδό μηνυμάτων. Όχι όμως και μάταιο.

Δεν υπάρχουν κενά/πλεονάσματα από κάποιον αλγόριθμο/myschool κτλ.

Αν κάποιος μελετήσει την 97338/Δ2/24-06-2014 - Υπολογισμός κενών και πλεονασμάτων εκπαιδευτικού προσωπικού Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης για το σχολικό έτος 2014-2015 (http://www.alfavita.gr/sites/default/files/attachments/egiklios_kenon_2014_2015.doc) θα διαπιστώσει ότι στον πίνακα Γ υπάρχουν τελικά οι στήλες:

1) ΕΛΛΕΙΜΜΑΤΑ/ΠΛΕΟΝΑΣΜΑΤΑ
2) ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΠΥΣΔΕ ΕΛΛΕΙΜΜΑΤΑ/ΠΛΕΟΝΑΣΜΑΤΑ

Δείτε λίγο τον Πίνακα Γ της Α' Αθήνας για να καταλάβετε τι εννοώ: http://www.alfavita.gr/sites/default/files/attachments/organikes_theseis_pysde_a_athinas_2014.xls

Αυτές οι 2 στήλες καταχωρίζονται στο e-DataCenter από τις ΔΔΕ, όπως αναφέρει στη συνέχεια και η εγκύκλιος:

"Επισημαίνεται εκ νέου ότι τα στοιχεία του Πίνακα Γ΄ θα καταχωρισθούν στο σύστημα e-DataCenter αρμοδίως από τις Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, ενώ οι Περιφερειακοί Διευθυντές Εκπαίδευσης θα καταχωρίσουν την εκτίμησή τους στη στήλη «Εκτίμηση Περιφερειακού Διευθυντή Ελλείμματα(-) /Πλεονάσματα(+)»,με το ανάλογο πρόσημο, καθώς η στήλη είναι ενιαία και το έλλειμμα ή πλεόνασμα φαίνεται από το πρόσημο του αριθμού που σημειώνεται."

Έχουμε λοιπόν:

1) ΕΛΛΕΙΜΜΑΤΑ/ΠΛΕΟΝΑΣΜΑΤΑ
2) ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΠΥΣΔΕ ΕΛΛΕΙΜΜΑΤΑ/ΠΛΕΟΝΑΣΜΑΤΑ
3) Εκτίμηση Περιφερειακού Διευθυντή Ελλείμματα(-) /Πλεονάσματα(+)

Το 1) είναι αυτό που πολλοί εδώ στο forum λένε εκτίμηση αλγορίθμου/myschool, o Κορδής αναφέρει ότι κάποιοι τα αποκαλούν και "πραγματικά" κενά, η ουσία, όμως, είναι ότι πρόκειται για τα ελλείμματα/πλεονάσματα όπως αυτά έχουν υπολογιστεί από τις ΔΔΕ κατ' εφαρμογή της σχετικής εγκυκλίου και από τον Πίνακα Γ για κάθε Περιοχή Μετάθεσης έχουν καταχωριστεί στο e-DataCenter.

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5919 στις: Ιούλιος 22, 2014, 01:46:19 πμ »
πάντως είναι άξιο ερεύνης εκ μέρους μας το εξής...όπως έγραψα και σε προηγούμενο μήνυμά μου...ο αλγόριθμος που έδινε 400 με 500 ήταν στο τραπέζι του ΚΥΣΔΕ...και μάλιστα με επιλογή από τον...τρίτο όροφο..τί άλλαξε και επελέγη το σενάριο των 700...το οποίο εν συνεχεία δεν απεδέχθη ο υπουργός....γιατί δηλαδή δεν επέλεγαν από την αρχή αυτό που αρχικά πρότειναν από το γραφείο υπουργού.....περίεργα πράγματα...κάτι μεσολάβησε στο μεταξύ διάστημα...
μετά ήρθε η τρόικα. Αυτό μεσολάβησε και μεταξύ των μεταθέσεων της πρωτοβάθμιας και της δευτεροβάθμιας.

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2005
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5920 στις: Ιούλιος 22, 2014, 01:55:51 πμ »
πάντως είναι άξιο ερεύνης εκ μέρους μας το εξής...όπως έγραψα και σε προηγούμενο μήνυμά μου...ο αλγόριθμος που έδινε 400 με 500 ήταν στο τραπέζι του ΚΥΣΔΕ...και μάλιστα με επιλογή από τον...τρίτο όροφο..τί άλλαξε και επελέγη το σενάριο των 700...το οποίο εν συνεχεία δεν απεδέχθη ο υπουργός....γιατί δηλαδή δεν επέλεγαν από την αρχή αυτό που αρχικά πρότειναν από το γραφείο υπουργού.....περίεργα πράγματα...κάτι μεσολάβησε στο μεταξύ διάστημα...

Σύμφωνα με τον 3848 (παράγραφος 7 του άρθρου 7) οι τελικοί πίνακες  οργανικής σύνθεσης διδακτικού προσωπικού καταρτίζονται από τις οικείες διευθύνσεις προσωπικού της Κεντρικής Υπηρεσίας του Υπουργείου Παιδείας, οι οποίες λαμβάνουν υπόψη τις προτάσεις των περιφερειακών διευθυντών και τη γνώμη των κεντρικών υπηρεσιακών  συμβουλίων (Κ.Υ.Σ.Π.Ε.−Κ.Υ.Σ.Δ.Ε.).

Κάποια διαφωνία μπήκε από το Lomonosov...

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5921 στις: Ιούλιος 22, 2014, 01:59:29 πμ »
μετά ήρθε η τρόικα. Αυτό μεσολάβησε και μεταξύ των μεταθέσεων της πρωτοβάθμιας και της δευτεροβάθμιας.


εύστοχη παρατήρηση debio...αλλά θα την κατανοούσα αν μεσολαβούσαν μέρα ή μέρες...η αλλαγή έγινε εντός ωρών...όσοι γνωρίζουν τι έγινε την Παρασκευή...το αρχικό σενάριο-αλγόριθμος ήταν αυτό με του 400 με 500...ευλογημένο φυσικά από τον τρίτο όροφο...και ξαφνικά όπως έγραψε άλλος συνάδελφος γύρω στις 3 με 4 το απόγευμα..επελέγη το σενάριο των 700...αλλά πώς έγινε η αλλαγή και χωρίς την σύμφωνη γνώμη του...τρίτου ορόφου...ο οποίος την Δευτέρα επέστρεψε την εισήγηση του ΚΥΣΔΕ χωρίς να την αποδεχτεί...καλά οι αιρετοί ίσως αντέδρασαν στο σενάριο των 400, αλλά και τα δοτά μέλη;;πήγαν αντίθετα στις...υποδείξεις....;;;!!!!αυτό είναι το περίεργο....Φίλτατε Πατρέας...το πανεπιστήμιο Λομονόσωφ της Μόσχας είναι εξαιρετικό πανεπιστήμιο...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 764
Σύνολο: 779

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.159 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.