*

Αποστολέας Θέμα: Η Ιστορία επιστρέφει στους ξενόγλωσσους; Το θέατρο του παραλόγου....  (Αναγνώστηκε 47803 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5717
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Η Ιστορία επιστρέφει στους ξενόγλωσσους; Το θέατρο του παραλόγου....
« Απάντηση #126 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 02:56:42 μμ »
Όχι ακριβώς. Τα λατινικά είναι όντως μια νεκρή γλώσσα που απέχει αρκετά από τις σημερινές λατινογενείς γλώσσες.
Τα αρχαία ελληνικά, όμως, λόγω ακριβώς της σπουδαίας γραπτής παράδοσης ήταν επί αιώνες πρότυπο και σημείο αναφοράς για τους ομιλούντες την ελληνική. Αυτό σημαίνει ότι, αν κάποιος δεν διδαχθεί αρχαία ελληνικά, όχι μόνο δεν θα μπορεί να διαβάσει από το πρωτότυπο αρχαία κείμενα, αλλά θα έχει μεγάλο πρόβλημα να κατανοήσει μεταγενέστερα κείμενα (βυζαντινά και καθαρευουσιάνικα) που γράφτηκαν με πρότυπο την αρχαία ελληνική. Επίσης, θα δυσκολεύεται να καταλάβει τύπους και εκφράσεις της νέας ελληνικής που έχουν διατηρηθεί από το απώτατο παρελθόν.


Γι' αυτό έχουμε εσάς τους φιλολόφους να μας τα μεταφράζετε  :P


Tεμπέλη άντρα. Όλα έτοιμα τα θέλεις...  8) 8);D ;D ;D
Και εσάς σας έχουμε να εξηγείτε τα μυστήρια του σύμπαντος, αλλά παρ' όλα αυτά έπρεπε κι εμείς οι υπόλοιποι να μάθουμε πέντε βασικά πράγματα για το πώς λειτουργεί η φύση και πώς λύνονται τα διάφορα προβλήματα. ;)
Είναι άλλο πράγμα η άμεση γνώση και άλλο η έμμεση. Ενδιάμεσα πάντα κάτι σημαντικό χάνεις. ::)

......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Η Ιστορία επιστρέφει στους ξενόγλωσσους; Το θέατρο του παραλόγου....
« Απάντηση #127 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 07:52:40 μμ »

Επιστολή διαμαρτυρία ΠΑΣΑΦ για την επιστροή Β΄Ανάθεσης Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες την ίδια μέρα που αναρτήθηκε το έγγραφο για αφαίρεσή της....
https://www.facebook.com/groups/pasaf02/554996917888231/

Αποσυνδεδεμένος mirto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 281
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η Ιστορία επιστρέφει στους ξενόγλωσσους; Το θέατρο του παραλόγου....
« Απάντηση #128 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 08:29:25 πμ »
καλημέρα. αν βρεθούμε αναπληρωτές σε κάποιο σχολείο, στο οποίο έχει ήδη δοθεί η ιστορία σ ε συνάδελφο ξένων γλωσσών και εμείς δε συμπληρώνουμε ωράριο, διεκδικούμε ξαναμοίρασμα με δεδομενο ότι η ιστορία είναι για μας α ανάθεση; η εγκύκλιος για τις αναθέσεις, όπως ήταν αναμενόμενο, δεν προβλέπει κάτι για τους αναπληρωτές.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 12, 2013, 08:36:43 πμ από mirto »

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η Ιστορία επιστρέφει στους ξενόγλωσσους; Το θέατρο του παραλόγου....
« Απάντηση #129 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 10:08:38 πμ »
Καλημέρα! Έπαθα αυτό ακριβώς που αναφέρεις πέρυσι. Δηλαδή ενώ από τη δευτεροβάθμια μου είπαν ότι στο σχολείο που θα πήγαινα υπήρχε κενό 22 ωρών (θα έπαιρνα και 1 υπερωρία) όταν παρουσιάστηκα στο σχολείο μου είπαν ότι το κενό τους ήταν 18 ώρες διότι μια από τις ξενόγλωσσες είχε πάρει 4 ώρες ιστορία. Φυσικά δεν έγινε κανένας λόγος για ξαναμοίρασμα αλλά υποχρεώθηκα να συμπληρώσω το ωράριό μου σε κοντινό σχολείο κι όλα καλά κι όλα ωραία!
Δεν ξέρω βέβαια αν θα μπορούσα να διεκδικήσω κάτι άλλο γιατί θεώρησα ότι η μόνιμη συνάδελφος προηγούνταν. Αν κάποιος γνωρίζει καλό θα ήταν να μας ενημερώσει για να ξέρουμε πως θα κινούμαστε σε ανάλογες περιπτώσεις. 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mirto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 281
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η Ιστορία επιστρέφει στους ξενόγλωσσους; Το θέατρο του παραλόγου....
« Απάντηση #130 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 10:16:42 πμ »
και φέτος ενδεχομένως οι αναπληρωτές να έχουμε ακόμη μεγαλύτερο πρόβλημα (αν τελικά δουλέψουμε), με δεδομένο ότι έχουμε ωράριο 23 ωρών.

Αποσυνδεδεμένος φρουφρού

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
Απ: Η Ιστορία επιστρέφει στους ξενόγλωσσους; Το θέατρο του παραλόγου....
« Απάντηση #131 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 10:35:13 πμ »
Η ιστορία είναι πρώτη ανάθεση για όλους τους φιλολόγους (διορισμένους και αναπληρωτές), αλλά δυστυχώς οι ισορροπίες δεν είναι πάντα εύκολες, καθώς οι ξενόγλωσσοι δε βρίσκουν εύκολα να συμπληρώσουν ωράριο στην παρούσα κατάσταση και πάνε σε δυο ή και περισσότερα σχολεία. Είναι δικαίωμά σου να πάρεις ιστορία, εφόσον είσαι φιλόλογος, δεν ξέρω όμως τι στάση θα αντιμετωπίσεις από συναδέλφους και διευθυντή.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Η Ιστορία επιστρέφει στους ξενόγλωσσους; Το θέατρο του παραλόγου....
« Απάντηση #132 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 10:39:30 πμ »
Καλημέρα! Έπαθα αυτό ακριβώς που αναφέρεις πέρυσι. Δηλαδή ενώ από τη δευτεροβάθμια μου είπαν ότι στο σχολείο που θα πήγαινα υπήρχε κενό 22 ωρών (θα έπαιρνα και 1 υπερωρία) όταν παρουσιάστηκα στο σχολείο μου είπαν ότι το κενό τους ήταν 18 ώρες διότι μια από τις ξενόγλωσσες είχε πάρει 4 ώρες ιστορία. Φυσικά δεν έγινε κανένας λόγος για ξαναμοίρασμα αλλά υποχρεώθηκα να συμπληρώσω το ωράριό μου σε κοντινό σχολείο κι όλα καλά κι όλα ωραία!
Δεν ξέρω βέβαια αν θα μπορούσα να διεκδικήσω κάτι άλλο γιατί θεώρησα ότι η μόνιμη συνάδελφος προηγούνταν. Αν κάποιος γνωρίζει καλό θα ήταν να μας ενημερώσει για να ξέρουμε πως θα κινούμαστε σε ανάλογες περιπτώσεις.
H διεύθυνση δεν έπρεπε να γνωρίζει για αυτή την ανάθεση; Όχι για κανέναν άλλο λόγο, αλλά τουλάχιστον για να δείξει οτι ξέρει τα του οίκου της και επιπλέον για να πας και συ γνωρίζοντας οτι δεν θα συμπληρώνεις ωράριο και θα διατεθείς και αλλού.
  

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η Ιστορία επιστρέφει στους ξενόγλωσσους; Το θέατρο του παραλόγου....
« Απάντηση #133 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 12:14:32 μμ »
Η ίδια η διευθύντρια ήταν ξενόγλωσσος. Ο σύλλογος δεν φάνηκε να ενδιαφέρεται. Βέβαια το θέμα δεν τέθηκε επίσημα αλλά και πάλι δε νομίζω ότι θα άλλαζε κάτι.
Όσο για τη δευτεροβάθμια αρχικά δε γνώριζε ότι το κενό είχε μειωθεί κατά 4 ώρες αλλά και όταν το έμαθε έψαξε να βρει κοντινό σχολείο για συμπληρώσω το ωράριό μου. Επίσης η άποψή μου είναι ότι οι διευθύνσεις γνωρίζουν πολύ καλά τα πάντα και όλα γίνονται με τη ανοχή και τη συναίνεσή τους.
Για την ιστορία η ξενόγλωσσος συμπλήρωνε το μισό μόνο από το υποχρεωτικό της ωράριο κάνοντας το μάθημά της και το υπόλοιπο κάνοντας ιστορίες σε γυμνάσιο και λύκειο που συστεγάζονταν. Κι έτσι εμείς οι 2 αναπληρώτριες φιλόλογοι (γυμνασίου και λυκείου) συμπληρώναμε σε άλλα σχολεία το ωράριό μας.
Γνώμη μου είναι πως είναι δύσκολο αν όχι απίθανο να ξαναγίνει μοίρασμα ωρών σε περιπτώσεις σαν τη δική μου. Πάντα βρίσκουν τις άπειρες δικαιολογίες και τα άπειρα προβλήματα και με τη συναίνεση της δευτεροβάθμιας στο τέλος δεν αλλάζει τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Η Ιστορία επιστρέφει στους ξενόγλωσσους; Το θέατρο του παραλόγου....
« Απάντηση #134 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 01:08:57 μμ »
Καλημέρα! Έπαθα αυτό ακριβώς που αναφέρεις πέρυσι. Δηλαδή ενώ από τη δευτεροβάθμια μου είπαν ότι στο σχολείο που θα πήγαινα υπήρχε κενό 22 ωρών (θα έπαιρνα και 1 υπερωρία) όταν παρουσιάστηκα στο σχολείο μου είπαν ότι το κενό τους ήταν 18 ώρες διότι μια από τις ξενόγλωσσες είχε πάρει 4 ώρες ιστορία. Φυσικά δεν έγινε κανένας λόγος για ξαναμοίρασμα αλλά υποχρεώθηκα να συμπληρώσω το ωράριό μου σε κοντινό σχολείο κι όλα καλά κι όλα ωραία!
Δεν ξέρω βέβαια αν θα μπορούσα να διεκδικήσω κάτι άλλο γιατί θεώρησα ότι η μόνιμη συνάδελφος προηγούνταν. Αν κάποιος γνωρίζει καλό θα ήταν να μας ενημερώσει για να ξέρουμε πως θα κινούμαστε σε ανάλογες περιπτώσεις. 

Πράγματι προηγείται... Πρώτα συμπληρώνουν ωράριο οι μόνιμα τοποθετημένοι στο σχολείο με α΄ και β΄ ανάθεση, μετά οι "διαθεσίτες" μόνιμοι με α΄ και β΄ ανάθεση και μετά οι αναπληρωτές...

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η Ιστορία επιστρέφει στους ξενόγλωσσους; Το θέατρο του παραλόγου....
« Απάντηση #135 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 01:18:31 μμ »
Εφόσον είναι έτσι Ιωάννα τότε καλώς έγιναν τα πάντα και δεν συνέβη καμία παρατυπία και σε βάρος κανενός. Να το ξέρουμε εμείς οι αναπληρωτές για να μη νιώθουμε ότι αδικούμαστε και ταλαιπωρούμαστε χωρίς λόγο.

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Η Ιστορία επιστρέφει στους ξενόγλωσσους; Το θέατρο του παραλόγου....
« Απάντηση #136 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 04:04:09 μμ »
Καλημέρα! Έπαθα αυτό ακριβώς που αναφέρεις πέρυσι. Δηλαδή ενώ από τη δευτεροβάθμια μου είπαν ότι στο σχολείο που θα πήγαινα υπήρχε κενό 22 ωρών (θα έπαιρνα και 1 υπερωρία) όταν παρουσιάστηκα στο σχολείο μου είπαν ότι το κενό τους ήταν 18 ώρες διότι μια από τις ξενόγλωσσες είχε πάρει 4 ώρες ιστορία. Φυσικά δεν έγινε κανένας λόγος για ξαναμοίρασμα αλλά υποχρεώθηκα να συμπληρώσω το ωράριό μου σε κοντινό σχολείο κι όλα καλά κι όλα ωραία!
Δεν ξέρω βέβαια αν θα μπορούσα να διεκδικήσω κάτι άλλο γιατί θεώρησα ότι η μόνιμη συνάδελφος προηγούνταν. Αν κάποιος γνωρίζει καλό θα ήταν να μας ενημερώσει για να ξέρουμε πως θα κινούμαστε σε ανάλογες περιπτώσεις.

Να ρωτήσω κάτι; Aφού είχες 18 ώρες, γιατί έπρεπε να συμπληρώνεις το ωράριό σου; Από 16 ώρες και μετά δε θεωρείσαι ΑΚΩ;
Εγώ πάντως το '11 που δούλευα ως αναπληρώτρια, κάλυπτα κανονικά ωράριο 18 ωρών (αυτό υπήρχε στο σχολείο που με έστειλαν), και δε χρειάστηκε να πηγαίνω σε άλλο σχολείο για να συμπληρώνω το ωράριό μου. Πληρωνόμουν κανονικά ως ΑΚΩ, βάσει βέβαια των 18 ωρών την εβδομάδα που εργαζόμουν.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Η Ιστορία επιστρέφει στους ξενόγλωσσους; Το θέατρο του παραλόγου....
« Απάντηση #137 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 04:28:43 μμ »
.......................................................
Γνώμη μου είναι πως είναι δύσκολο αν όχι απίθανο να ξαναγίνει μοίρασμα ωρών σε περιπτώσεις σαν τη δική μου. Πάντα βρίσκουν τις άπειρες δικαιολογίες και τα άπειρα προβλήματα και με τη συναίνεση της δευτεροβάθμιας στο τέλος δεν αλλάζει τίποτα.
Έχουν ιδιαίτερη ευελιξία σ' αυτό!!!
  

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Η Ιστορία επιστρέφει στους ξενόγλωσσους; Το θέατρο του παραλόγου....
« Απάντηση #138 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 04:36:40 μμ »
 marion, μισθολογικά είσαι ΑΚΩ ακόμα και με 18 ή λιγότερες ώρες αλλά έχει δικαίωμα η διδε να βρει και να σου συμπληρώσει το υποχρεωτικό ωράριο των 23 πλέον ωρών σε άλλο σχολείο. Παλιότερα αν είχες 19-20 ώρες σε ένα σχολείο δε σε μετακινούσαν και αλλού. Από πέρσι φροντίζουν να καλύψουν έστω και μία ώρα! Πέρσι είχα 19 ώρες και παραλίγο να φύγω αλλού για τις 2 ώρες στη μέση της χρονιάς... με ανακατανομή πήρα τις 2 ώρες από συνάδελφο που ούτως ή άλλως ήταν σε δύο σχολεία εξαρχής αλλιώς θα έφευγα εγώ. Γι' αυτό, αν έχετε δικαίωμα επιλογής, να επιλέγετε ολόκληρο κενό, έστω και πιο μακριά, παρά κενό 20-21 ωρών γιατί είναι πιθανό να σας πάνε και σε άλλο σχολείο για συμπλήρωση ωραρίου!
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η Ιστορία επιστρέφει στους ξενόγλωσσους; Το θέατρο του παραλόγου....
« Απάντηση #139 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 04:50:27 μμ »
Θα σου ανταποδώσω, παραφράζοντάς την, τη δική σου προτροπή προς όσους έχουν άποψη για νομικά θέματα χωρίς να είναι ειδικοί:
Μείνε στα νομικά και άσε την ιστορία για τους πραγματικά γνωρίζοντες.
Δεν το συνεχίζω -πέραν του ότι είμαστε εκτός θέματος, δεν έχει και νόημα.
Αμ είναι και αυτά τα 4 χρονάκια στο τμήμα φιλολογίας στο Ρέθυμνο,συνάδελφε,που μάλλον με κάνουν σχετικό!Μήπως;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 470
Σύνολο: 471

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.