*

Αποστολέας Θέμα: Αρχαία Ελληνικά: Αδίδακτο κείμενο  (Αναγνώστηκε 583782 φορές)

0 μέλη και 14 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dwrina

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1935
  • Τὴ γλῶσσα μοῦ ἔδωσαν ἑλληνική.
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Αδίδακτο κείμενο
« Απάντηση #1204 στις: Ιούνιος 16, 2017, 02:06:24 μμ »
Ξέρετε αν απαντά σε κείμενα η κλητική, η οποία δίνεται στη σχολική Γραμματική, των συνηρημένων ουσιαστικών της  β κλίσης, όπως περίπλους, νοῦς κ.λπ.;
Γνωρίζετε κάποιο παροξύτονο συνηρημένο ουσιαστικό (όχι επίθετο) με μακρό φωνήεν στην παραλήγουσα;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 16, 2017, 02:11:06 μμ από Dwrina »
Graecia capta ferum victorem cepit et artis intulit agresti Latio  (Hor. Ep.  2. 1.).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Αδίδακτο κείμενο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:17:28 »

Αποσυνδεδεμένος labr0s

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 282
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Αδίδακτο κείμενο
« Απάντηση #1205 στις: Ιούνιος 17, 2017, 12:36:28 πμ »
Καλησπέρα σας. Χρησιμοποιώ στη διδασκαλία του αδίδακτου κειμένου ένα βασικό λεξιλόγιο 500 λεξεων περίπου. Θεωρείτε ότι ειναι επαρκές. Πως πιστεύετε ότι εναλλακτικά κάποιος μαθητής μπορεί να βελτιωθεί στον τομέα αυτο. Προσωπικά θεωρω οτι το λεξιλόγιο είναι τι Α και το Ω στη ευκολότερη σύνταξη ενός κειμένου.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Αδίδακτο κείμενο
« Απάντηση #1206 στις: Ιούνιος 17, 2017, 11:15:56 πμ »
Δηλαδή, labros, τους έχεις δώσει 500 λέξεις για να τις μάθουν απ' έξω και από κει και πέρα τίποτε άλλο;
Εγώ ποτέ δεν το έχω κάνει αυτό. Δίνω λεξιλόγιο κάτω από το κείμενο, όπως στις θεματογραφίες. Αν όμως είναι η συνήθης πρακτική, δεν ξέρω, θα με ενδιέφερε να το μάθω.

Αποσυνδεδεμένος Ο άνθρωπος του κάβου

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Αδίδακτο κείμενο
« Απάντηση #1207 στις: Ιούνιος 17, 2017, 12:10:34 μμ »
Καλημέρα συνάδελφοι! Και μένα θα με ενδιέφερε ο τρόπος με τον οποίο προσεγγίζετε τη μετάφραση του αγνώστου κειμένου. Προσωπικά θεωρώ ότι το λεξιλόγιο κάτω από το κείμενο δεν επαρκεί από μόνο του. Χρειάζεται κάτι επιπλέον για την όσο το δυνατόν ευχερέστερη μετάφραση του κειμένου. Γι' αυτό και σκέφτομαι να προτείνω κάποιο βιβλίο που να περιέχει αρκετό λεξιλόγιο, κάποιο μικρό λεξικό ίσως αποκλειστικά για τέτοια χρήση. Ωστόσο, προβληματίζομαι σχετικά με το αν θα βοηθήσει ουσιαστικά τους μαθητές ή θα καταστήσει δυσκολότερο το όλο εγχείρημα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Αδίδακτο κείμενο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:17:28 »

Αποσυνδεδεμένος labr0s

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 282
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Αδίδακτο κείμενο
« Απάντηση #1208 στις: Ιούνιος 17, 2017, 01:57:43 μμ »
Είναι ένας τρόπος που χρησιμοποιώ αρκετά. Επίσης, σίγουρα μαθαίνουν και τις λέξεις που τους είναι άγνωστες μέσα στο κειμενο. Απλά αυτή η "πηγή" των 500 λέξεων περίπου θεωρώ ότι είναι ένα καλό εργαλείο, το οποίο φυσικά πρέπει να διαβάζεται συστηματικά και να γίνονται επαναλήψεις σε αυτό έτσι ώστε να τις μάθουν τα παιδιά. Κάτι που κάνω μερικές φορές είναι να δίνω τις λέξεις ενταγμένες σε προτάσεις έτσι ώστε να είναι ακόμα πιο κατανοητό. Αυτό που ενδιαφέρει εμένα είναι ένας τρόπος εποικοδομητικής αξιοποίησης του λεξιλογίου, γιατί είμαι της άποψης ότι σε ένα άγνωστο κείμενο αν ξέρεις το σύνολο των λέξεων τότε μεταφράζεις και ευκολότερα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 17, 2017, 01:59:57 μμ από labr0s »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Αδίδακτο κείμενο
« Απάντηση #1209 στις: Ιούνιος 17, 2017, 02:31:17 μμ »
labros, οκ, ακολουθείς αυτό το σύστημα, αλλά το φετινό π.χ. κείμενο στις Πανελλήνιες θα μπορούσαν να το βγάλουν οι μαθητές σου με τις 500 λέξεις; Είναι κι αυτό ένα κριτήριο αποτελεσματικότητας της μεθόδου. Όπως ανέφερα και πριν, περιμένω κι άλλες απόψεις. Εγώ πάντοτε συνιστώ και χρήση λεξικού. άσχετα αν δεν το χρησιμοποιούν ποτέ και αρκούνται σε ό,τι τους δίνουν τα διάφορα φροντιστήρια... για τα οποία έχω επιφυλάξεις....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 17, 2017, 02:32:58 μμ από erietta »

Αποσυνδεδεμένος labr0s

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 282
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Αδίδακτο κείμενο
« Απάντηση #1210 στις: Ιούνιος 17, 2017, 02:48:15 μμ »
Εννοεις αν οι 500 λεξεις ειναι λιγες; ισως...ειναι και σχετικό αυτό, μιας και παιζει σιγουρα ρολο και η γενικοτερη γλωσσικη παιδεια που εχει καποιος. Ωστόσο, για αυτό και απευθύνθηκα εδω για να ακούσω κι εγω απόψεις μιας και αποτελει και δικο μου προβληματισμο το λεξιλογιο και ως φαινεται και άλλων πλην εμου.

Αποσυνδεδεμένος ΗΙΕΡΟΜΝΕΜΟΝ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Άντρας
  • Λιμὴν πέφυκε πᾶσι παιδεία βροτοῖς
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Αδίδακτο κείμενο
« Απάντηση #1211 στις: Ιούνιος 17, 2017, 03:46:34 μμ »
Ξέρετε αν απαντά σε κείμενα η κλητική, η οποία δίνεται στη σχολική Γραμματική, των συνηρημένων ουσιαστικών της  β κλίσης, όπως περίπλους, νοῦς κ.λπ.;
Γνωρίζετε κάποιο παροξύτονο συνηρημένο ουσιαστικό (όχι επίθετο) με μακρό φωνήεν στην παραλήγουσα;

Η γραμματική των Kuehner-Blass στα κλιτικά παραδείγματα έχει την κλητική εντός αγκύλης, με τη σημείωση ότι δεν απαντάται κλητική στους αρχαίους (αττικούς) συγγραφείς, μόνο σε μεταγενέστερους γραμματικούς. Αντίθετα, ο Smyth (ο οποίος ουσιαστικά "αντιγράφει" τον Kuehner) δίνει κανονικά την κλητική χωρίς να σημειώνει κάτι σχετικά. Ο Οικονόμου ακολουθεί -υποθέτω- τον Smyth (ενώ και ο δικός μας Τζάρτζανος στη  δική του γραμματική σημειώνει ότι τα συνηρημένα ουσιαστικά της β΄ κλίσης δεν έχουν κλητική).

Αποσυνδεδεμένος Dwrina

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1935
  • Τὴ γλῶσσα μοῦ ἔδωσαν ἑλληνική.
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Αδίδακτο κείμενο
« Απάντηση #1212 στις: Ιούνιος 17, 2017, 04:04:09 μμ »
Ευχαριστώ πολύ, HIEPOMNEMON!
Graecia capta ferum victorem cepit et artis intulit agresti Latio  (Hor. Ep.  2. 1.).

Αποσυνδεδεμένος Ο άνθρωπος του κάβου

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Αδίδακτο κείμενο
« Απάντηση #1213 στις: Ιούνιος 17, 2017, 04:58:36 μμ »
Είναι ένας τρόπος που χρησιμοποιώ αρκετά. Επίσης, σίγουρα μαθαίνουν και τις λέξεις που τους είναι άγνωστες μέσα στο κειμενο. Απλά αυτή η "πηγή" των 500 λέξεων περίπου θεωρώ ότι είναι ένα καλό εργαλείο, το οποίο φυσικά πρέπει να διαβάζεται συστηματικά και να γίνονται επαναλήψεις σε αυτό έτσι ώστε να τις μάθουν τα παιδιά. Κάτι που κάνω μερικές φορές είναι να δίνω τις λέξεις ενταγμένες σε προτάσεις έτσι ώστε να είναι ακόμα πιο κατανοητό. Αυτό που ενδιαφέρει εμένα είναι ένας τρόπος εποικοδομητικής αξιοποίησης του λεξιλογίου, γιατί είμαι της άποψης ότι σε ένα άγνωστο κείμενο αν ξέρεις το σύνολο των λέξεων τότε μεταφράζεις και ευκολότερα.
Συμφωνώ με την άποψή σας πως γνωρίζοντας κανείς το σύνολο των λέξεων μεταφράζει πιο εύκολα το άγνωστο κείμενο. Ακόμη κι αν η σύνταξη είναι άψογη, η γνώση της σημασίας των λέξεων παίζει καθοριστικότερο ρόλο στη μετάφραση. Ωραία ιδέα η ένταξη των λέξεων σε προτάσεις. Ευχαριστούμε πολύ! Η εμπειρία μου στο χώρο είναι μικρή και ενθουσιάζομαι όταν γνωρίζω ιδέες άλλων ανθρώπων τις οποίες δεν είχα σκεφθεί.

Αποσυνδεδεμένος Ο άνθρωπος του κάβου

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Αδίδακτο κείμενο
« Απάντηση #1214 στις: Ιούνιος 17, 2017, 05:04:28 μμ »
Κάποια άλλη εναλλακτική για βελτίωση στον τομέα αυτό δεν νομίζω πως υπάρχει...

Αποσυνδεδεμένος labr0s

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 282
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Αδίδακτο κείμενο
« Απάντηση #1215 στις: Ιούνιος 17, 2017, 05:22:05 μμ »
να σαι καλα ανθρωπε του καβου...για αυτο ειμαστε εδω για να μοιραζομαστε ολοι τις εμπειριες μας

Αποσυνδεδεμένος labr0s

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 282
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Αδίδακτο κείμενο
« Απάντηση #1216 στις: Ιούνιος 18, 2017, 05:56:39 μμ »
μηπως ξερουμε συνηθως απο ποια θεματογραφια αντλει τα αδιδακτα κειμενα για τις πανελληνιες η επιτροπη εξετασεων;

Συνδεδεμένος Sali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1839
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Αδίδακτο κείμενο
« Απάντηση #1217 στις: Ιούνιος 18, 2017, 11:22:42 μμ »
Το βλέπω πολύ χλομό να αντλεί η ΚΕΕ από μία μόνο θεματογραφία. Άσε που νομίζω πως πρέπει να προτείνουν θέματα μετά από δικό τους ψάξιμο (λέω τώρα εγώ!).
Ο Έξυπνος χαίρεται με τις αμφισβητήσεις του, ο Βλάκας με τις βεβαιότητές του

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 678
Σύνολο: 696

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.