*

Αποστολέας Θέμα: Κλάδος ΠΕ04 - Προοπτικές  (Αναγνώστηκε 101889 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MiVaLo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Λατρεύω την
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04 - Προοπτικές
« Απάντηση #294 στις: Αύγουστος 08, 2020, 07:32:49 πμ »
εγω πάλι νομίζω ότι οφειλει να πάει  με τα οργσνικά κενά, αλλιώς αν πάει με λειτουργικά ή φανταστικά κενά και πάρει παραπάνω από τα οργανικά σε κάποιες ειδικότητες θα είναι ζημια για το κράτος και καταχρηση δημοσιου χρήματος που είναι το μόνο που νοιάζει τους δικαστές. Οπότε το βρίσκω ρεαλιστικό σε δυο φουρνιές 120Φ-350Χ-685Β-110Γ. αυτο πρεπει να γίνει με βάση τους νόμους.
Τωρα αν θελουν να πάρουν οι ίδιοι οι χημικοί λιγότερα και δεν τα διεκδικούν... πάσο
" το μόνο που νοιάζει τους δικαστές..."
δηλαδή να πάρουν 1265 φυσικοτέτοιους και 240 φιλόλογους  που γράφουν σε άλλα threads;
με 35007 αιτήσεις και πάνω από 7000 συνταξιοδοτήσεις στην βασική ειδικότητα που είναι επιφορτισμένη με την διδασκαλία της Ελληνικής Γλώσσας - θεμέλιο της ιστορίας και εθνικής μας ταυτότητας- να διορίσουν με την προκρούστεια λογική της περιόδου του μνημονίου;
αν δεν προσλάβουν με βάση τις συνταξιοδοτήσεις, έστω κάθε χρονιάς από εδώ και εμπρός τουλάχιστον, δεν πρόκειται καν να ξεμπλοκάρουν οι μεταθέσεις και το κυριότερο δεν θα μπορέσουν οι χιλιάδες άνθρωποι που αναλώθηκαν στην αναπλήρωση να δουν άσπρη μέρα...




Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κλάδος ΠΕ04 - Προοπτικές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:24:18 »

Αποσυνδεδεμένος MiVaLo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Λατρεύω την
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04 - Προοπτικές
« Απάντηση #295 στις: Αύγουστος 08, 2020, 07:46:13 πμ »
και κάτι ακόμη πολύ σημαντικό:
είναι λογικό να κοιτάει κάποιος τα πράγματα με βάση το συμφέρον του , αλλά πρέπει να προσέξει να μην χάσει την ευρύτερη εικόνα.
η εκπαίδευση δεν είναι μια έκταση μοιρασμένη σε χωράφια που καθένας είναι  κύρης και αφέντης στο σπιτάκι του.
είναι ένα ζωντανό οικοσύστημα που κάθε τμήμα του είναι ζωτικής σημασίας για τα άλλα.
επίσης επιβάλλεται η διαθεματική προσέγγιση σαν μια απ' τις επιδιώξεις της διδασκαλίας των μαθημάτων. 
αλίμονο αν χρειαζόταν δικαστές για να επιδρούν  στο εκπαιδευτικό λειτούργημα...

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04 - Προοπτικές
« Απάντηση #296 στις: Αύγουστος 08, 2020, 07:59:01 πμ »
Εγώ λέω να πάρει με τα νόμιμα υπολογισμένα οργανικά κενά. Αν των φιλολόγων ειναι 1200 με τα νέα ωρολόγια προγράμματα, να πάρει 1200.
Επίσης στην διαθεματικότητα δεν υπάρχει μόνο η Φυσική και η Χημεία. το επιχείρημα σου δουλεύει και υπέρ Βιολογιας, Γεωλογίας και εξουδετερώνεται.
Ακριβώς αλίμονο με τους δικαστές. Να ακολουθήσουν τους νόμους και να αφήσουν τα παραδείγματα με τα οικοσυστήματα στους ειδικούς

Αποσυνδεδεμένος MiVaLo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Λατρεύω την
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04 - Προοπτικές
« Απάντηση #297 στις: Αύγουστος 08, 2020, 08:06:10 πμ »
Εγώ λέω να πάρει με τα νόμιμα υπολογισμένα οργανικά κενά. Αν των φιλολόγων ειναι 1200 με τα νέα ωρολόγια προγράμματα, να πάρει 1200.
Επίσης στην διαθεματικότητα δεν υπάρχει μόνο η Φυσική και η Χημεία. το επιχείρημα σου δουλεύει και υπέρ Βιολογιας, Γεωλογίας και εξουδετερώνεται.
Ακριβώς αλίμονο με τους δικαστές. Να ακολουθήσουν τους νόμους και να αφήσουν τα παραδείγματα με τα οικοσυστήματα στους ειδικούς
και εσύ τι είσαι ακριβώς;
ο ειδικός;
και γιατί συνεχώς μιλάς για δικαστές;
οι εκπαιδευτικοί δεν έχουν συλλογικοτητες περιμένουν τον καθένα αυτόκλητο να καλεί την αστυνομία;
δεν μας τα λες καλά συνάδελφε.
είπαμε να διορίσει με βάση τα κενά που δημιουργούν οι συνταξιοδοτήσεις και όχι η προκρούστεια λογική των μνημονίων που επέβαλλε να διδάσκουν στα δημοτικά πληροφορική και άλλα ευτράπελα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κλάδος ΠΕ04 - Προοπτικές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:24:18 »

Αποσυνδεδεμένος MiVaLo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Λατρεύω την
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04 - Προοπτικές
« Απάντηση #298 στις: Αύγουστος 08, 2020, 08:08:09 πμ »
εννοώ πληροφορική, οι καθηγητές που σπούδασαν στο πολυτεχνείο χωρίς γνώσεις παιδαγωγικών για μικρούς μαθητές

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04 - Προοπτικές
« Απάντηση #299 στις: Αύγουστος 08, 2020, 08:09:23 πμ »
Οταν υπάρχουν αυθαιρεσίες και εξυπηρετήσεις υπάρχουν και θύματα.
Και εσένα τι σε πειράζει αν σταματήσουν οι εξυπηρετήσεις? Λες και σε ευνοούν?
Λες και οι σσυλλογικότητες θέλουν τις αυθαιρεσίες?

Αποσυνδεδεμένος MiVaLo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Λατρεύω την
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04 - Προοπτικές
« Απάντηση #300 στις: Αύγουστος 08, 2020, 08:18:57 πμ »
αν υπάρχουν θύματα λέει;
και είμαι και εγώ όπως χιλιάδες άλλοι θύμα αυθαιρεσιών.
αλλά μιλάμε για κοινή λογική.
πως θα πάρει μετάθεση ένας φιλόλογος που είναι 10 χρόνια στις Κυκλάδες, αν δεν γίνουν οι διορισμοί με βάση τις συνταξιοδοτήσεις αλλά με την τεχνική συμπίεση των ωρών του κλάδου και την εξαφάνιση των πραγματικών αναγκών;
ναι θα είναι επιφανειακά σύννομο να διορίσουν 240 φιλολόγους αλλά εντελώς παράνομο στην ουσία του.
δεν είναι μια εξαπάτηση για όλους, ο κύριος και βασικός κλάδος της εκπαίδευσης,  μαζί με τους μαθηματικούς και φυσικούς να μην εμφανίζει κενά όταν μάλιστα έλαβαν χώρα πάνω 15000 συνταξιοδοτήσεις;
και θα έχουμε χιλιάδες επίσης συνταξιοδοτήσεις τα επόμενα προσεχή 2 χρόνια;
τι καθόμαστε και συζητάμε;

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04 - Προοπτικές
« Απάντηση #301 στις: Αύγουστος 08, 2020, 08:42:37 πμ »
αν υπάρχουν θύματα λέει;
και είμαι και εγώ όπως χιλιάδες άλλοι θύμα αυθαιρεσιών.
αλλά μιλάμε για κοινή λογική.
πως θα πάρει μετάθεση ένας φιλόλογος που είναι 10 χρόνια στις Κυκλάδες, αν δεν γίνουν οι διορισμοί με βάση τις συνταξιοδοτήσεις αλλά με την τεχνική συμπίεση των ωρών του κλάδου και την εξαφάνιση των πραγματικών αναγκών;
ναι θα είναι επιφανειακά σύννομο να διορίσουν 240 φιλολόγους αλλά εντελώς παράνομο στην ουσία του.
δεν είναι μια εξαπάτηση για όλους, ο κύριος και βασικός κλάδος της εκπαίδευσης,  μαζί με τους μαθηματικούς και φυσικούς να μην εμφανίζει κενά όταν μάλιστα έλαβαν χώρα πάνω 15000 συνταξιοδοτήσεις;
και θα έχουμε χιλιάδες επίσης συνταξιοδοτήσεις τα επόμενα προσεχή 2 χρόνια;
τι καθόμαστε και συζητάμε;
Ολοι θα πάρουν μετάθεση σε οργανικά κενά εφόσον αυτά υπάρχουν, όπως και όφειλαν να διοριστούν στα οργανικά κενά όταν υπήρχαν. Αν δεν έγινε αυτό στο παρελθόν, έχει συνέπειες τώρα. Είναι και αυτοί θύματα όντως. Δεν θέλω να συνεχίσει αυτή η κατάσταση. Και δεν θα σταματήσει αν δημιουργήσουν καινούργια "θυματα".
όλοι όσοι νιώθουν ότι αδικήθηκαν πρεπει να στραφούν εναντίον της διοίκησης που αυθαιρέτησε με διαφορετικά κίνητρα κάθε φορά και δημιούργησε αυτή τη κατάσταση. Αλλά αυτή η κατάσταση πρέπει να σταματήσει.
Οι ώρες των φιλολογικών και των μαθηματικών έχουν αυξηθεί, όταν επανυπολογιστούν (νόμιμα) μπορεί να βγάλουν 1500 κενά στον καθένα. Ε λέω να γίνουν οι διορσιμοί σε αυτά και όχι να ζητάμε εμείς να τα κόψουν για να πάρουμε άλλους 500 από μια ειδικότητα που πλεονάζει.

Αποσυνδεδεμένος pp1970

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 703
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04 - Προοπτικές
« Απάντηση #302 στις: Αύγουστος 08, 2020, 08:48:32 πμ »
Παλαιοτερα οι διορισμοι στους ασεπ ηταν χ φυσικοι  , χ/2 χημικοι , χ/4 βιολογοι και χ/8 γεωλογοι (αναλογικα με τις ωρες που διδασκοταν στα λυκεια τα μαθηματα τη δεκαετια 2000-2010 χοντρικα). Απο κει και περα στα τωρινα δεδομενα (κανοντας την παραδοχη οτι θα γινουν διορισμοι καποια στιγμη) θεωρω ξεκαθαρα οτι οι αριθμοι δεν μπορει να ειναι με αυτο τον τροπο, ουτε φυσικα με τα οργανικα κενα τα σημερινα (αλλωστε αυτα μεταβαλλονται πανευκολα οπως εχει δειξει η ιστορια). Ενα ρεαλιστικο σεναριο για μενα θα ηταν 100-150Φ,100-150Χ,150-200Β,20-40Γ (αν θελετε με πιο ακριβιεα, 120Φ-120Χ-160Β-30Γ). Δε λεω αυτο που θελω, λεω ενα λογικο σεναριο κατα τη γνωμη μου. Απο κει και περα παντα παιζουν και οι αποψεις οτι λενε τα οργανικα, οτι λεει ο αριθμος αναπληρωτων ή κατι ενδιαμεσο.
Κάποιοι εκεί τα βλέπω και εγώ., Για την πρώτη φουρνιά.

Αποσυνδεδεμένος pp1970

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 703
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04 - Προοπτικές
« Απάντηση #303 στις: Αύγουστος 08, 2020, 08:50:22 πμ »
αν υπάρχουν θύματα λέει;
και είμαι και εγώ όπως χιλιάδες άλλοι θύμα αυθαιρεσιών.
αλλά μιλάμε για κοινή λογική.
πως θα πάρει μετάθεση ένας φιλόλογος που είναι 10 χρόνια στις Κυκλάδες, αν δεν γίνουν οι διορισμοί με βάση τις συνταξιοδοτήσεις αλλά με την τεχνική συμπίεση των ωρών του κλάδου και την εξαφάνιση των πραγματικών αναγκών;
ναι θα είναι επιφανειακά σύννομο να διορίσουν 240 φιλολόγους αλλά εντελώς παράνομο στην ουσία του.
δεν είναι μια εξαπάτηση για όλους, ο κύριος και βασικός κλάδος της εκπαίδευσης,  μαζί με τους μαθηματικούς και φυσικούς να μην εμφανίζει κενά όταν μάλιστα έλαβαν χώρα πάνω 15000 συνταξιοδοτήσεις;
και θα έχουμε χιλιάδες επίσης συνταξιοδοτήσεις τα επόμενα προσεχή 2 χρόνια;
τι καθόμαστε και συζητάμε;
Υπάρχει μια συναισθηματική φόρτιση. Το καταλαβαίνω. Εδώ μιλάμε όμως για ΠΕ.04.

Αποσυνδεδεμένος gard

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04 - Προοπτικές
« Απάντηση #304 στις: Αύγουστος 08, 2020, 09:03:02 πμ »
αν υπάρχουν θύματα λέει;
και είμαι και εγώ όπως χιλιάδες άλλοι θύμα αυθαιρεσιών.
αλλά μιλάμε για κοινή λογική.
πως θα πάρει μετάθεση ένας φιλόλογος που είναι 10 χρόνια στις Κυκλάδες, αν δεν γίνουν οι διορισμοί με βάση τις συνταξιοδοτήσεις αλλά με την τεχνική συμπίεση των ωρών του κλάδου και την εξαφάνιση των πραγματικών αναγκών;
ναι θα είναι επιφανειακά σύννομο να διορίσουν 240 φιλολόγους αλλά εντελώς παράνομο στην ουσία του.
δεν είναι μια εξαπάτηση για όλους, ο κύριος και βασικός κλάδος της εκπαίδευσης,  μαζί με τους μαθηματικούς και φυσικούς να μην εμφανίζει κενά όταν μάλιστα έλαβαν χώρα πάνω 15000 συνταξιοδοτήσεις;
και θα έχουμε χιλιάδες επίσης συνταξιοδοτήσεις τα επόμενα προσεχή 2 χρόνια;
τι καθόμαστε και συζητάμε;

αυτές οι 15.000 συνταξιοδοτήσεις αντιμετωπίστηκαν από τις μνημονιακές κυβερνήσεις με 2 τρόπους : με την αύξηση του διδακτικού ωραριου κατα 2 ωρες απο τον Αρβανιτόπουλο και με την συχώνευση σχολικών μονάδων από την Διαμαντοπούλου . Πάνω από 1000 σχολεία έκλεισαν κυρίως στη δευτεροβαθμια . Είναι σα να μην υπήρξαν αυτές οι 15 χιλιάδες συνταξιοδοτήσεις . Φυσικά την πληρωσαν οι αναπληρωτες (μόνο 300 αναπληρωτές φιλόλογοι δούλεψαν τον πρώτο χρόνο μετά την αύξηση ωραρίου) και οι μόνιμοι που δεν μπορούσαν να πάρουν μεταθεση- απόσπαση .

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04 - Προοπτικές
« Απάντηση #305 στις: Αύγουστος 08, 2020, 09:16:03 πμ »
Εμπειρος δεν ειμαι αλλα σε ποσοστά η ΠΕ04.1 θα ειναι το 50% των θέσεων ολης της ΠΕ04 η οποία θα ειναι περίπου το 18% των θέσεων της βθμιας. Οποτε το ερώτημα ειναι ποσο θα ειναι η βθμια σε αναπληρωτές η βθμια παίρνει περίπου το 28% των αναπληρωτών αλλα μπορεί να μας δώσουν απο 35-38%. Οποτε αν ειμαι αισιόδοξος και πω 38% των θέσεων η βθμια τότε ΠΕ04,1 θα πάρει περίπου 350-400άτομα σε σύνολο 10500 διορισμών
Έτσι, όπως τα υπολογίζεις, είναι να διοριστούν 661 ΠΕ04 (γενικά) και 330 Φυσικοί (ειδικά).
Μακάρι, αλλά μου φαίνεται μεγάλο το νούμερο, από τη στιγμή που άλλοι πολυπληθέστεροι κλάδοι, αναμένουν μικρότερο αριθμό διορισμών.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος insanimus

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04 - Προοπτικές
« Απάντηση #306 στις: Αύγουστος 08, 2020, 09:21:52 πμ »
Τα κένα των διορισμών, υποτίθεται θα τα μάθουμε φέτος η του χρόνου το καλοκαίρι και μέχρι τότε θα είμαστε στις υποθέσεις;
Είμαστε ο μοναδικός διαγωνισμός ΑΣΕΠ που δε δίνει κατανομή θεσεων στην προκήρυξη του.

Αποσυνδεδεμένος MiVaLo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Λατρεύω την
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04 - Προοπτικές
« Απάντηση #307 στις: Αύγουστος 08, 2020, 09:22:33 πμ »
αυτές οι 15.000 συνταξιοδοτήσεις αντιμετωπίστηκαν από τις μνημονιακές κυβερνήσεις με 2 τρόπους : με την αύξηση του διδακτικού ωραριου κατα 2 ωρες απο τον Αρβανιτόπουλο και με την συχώνευση σχολικών μονάδων από την Διαμαντοπούλου . Πάνω από 1000 σχολεία έκλεισαν κυρίως στη δευτεροβαθμια . Είναι σα να μην υπήρξαν αυτές οι 15 χιλιάδες συνταξιοδοτήσεις . Φυσικά την πληρωσαν οι αναπληρωτες (μόνο 300 αναπληρωτές φιλόλογοι δούλεψαν τον πρώτο χρόνο μετά την αύξηση ωραρίου) και οι μόνιμοι που δεν μπορούσαν να πάρουν μεταθεση- απόσπαση .
επίσης να συμπληρώσω ότι έβγαλαν μερικές χιλιάδες σε διαθεσιμότητα τους οποίους επαναπροσέλαβαν κατ' απαίτηση σύσσωμου του εκπαιδευτικού κόσμου.
χωρίς να το κρίνω πολιτικά, όταν υπάρχει η θέληση τρόποι μπορούν να εξευρεθούν.
άρα οι όποιες στρεβλώσεις που οδήγησαν σε αδικίες μπορούν σε κάποιο βαθμό να αρθούν και όχι να κάνουμε επανεκκίνηση απ' το μηδέν, σαν καλοί χριστιανοί που πήραμε πεφωτισμένην συγχώρεση μετά από εξομολόγηση των αμαρτιών μας.
οι αδικίες που έγιναν μπορούν και πρέπει στο βαθμό του εφικτού να αποκατασταθούν
όχι άλλο κάρβουνο :P :P :P

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160910
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 694
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 699
Σύνολο: 704

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.