*

Αποστολέας Θέμα: Ενισχυτική 2013-2014 Φιλόλογοι  (Αναγνώστηκε 217967 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος εκπαιδευτικος_30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική 2013-2014 Φιλόλογοι
« Απάντηση #42 στις: Οκτώβριος 21, 2013, 03:26:37 μμ »
Και εφόσον στην εγκύκλιο δεν είναι ξεκάθαρο τίποτα, είναι στο χέρι του δ/ντη Β/θμιας να κάνει ό,τι θέλει.Με τα μυαλά που έχω τώρα θα είχα διαμαρτυρηθεί. Πέρισυ βέβαι δεν άξιζε τον κόπο να ασχοληθώ για ένα μήνα...


Η αλήθεια είναι ότι κι εμένα με κάλεσαν για 13 ώρες ενώ ο αρχικός πίνακας που είχε βγει παρουσίαζε 16.Ωστόσο, αυτό μπορεί να σήμαινε ότι μειώθηκε ο αριθμός των παιδιών που είχαν κάνει αίτηση συμμετοχής αρχικά, γιατί δεν είδα άλλον συνάδελφο να παίρνει τις υπόλοιπες 3!Μην ξεχνάμε ότι ήταν τέλη του σχολικού έτους και οι διαρροές θα ήταν αναμενόμενες.Πάντως, πέρα από αυτό, συμφωνώ απόλυτα σε κάτι μαζί σου!Φαίνεται, από αυτά που μας λες (και δεν έχω λόγο να τα αμφισβητήσω)ότι όντως ήταν στο χέρι του  δ/ντη Β/θμιας να σπάσει τις ώρες ή όχι.Αυτό όμως δεν ήταν γενικευμένο, οπότε και σίγουρα δεν ήταν με εντολή από το υπουργείο!Άρα υπήρχε κάποιο κενό στην προκήρυξη που φέτος πρέπει οπωσδήποτε να καλυφθεί και να διευκρινιστεί.Για να δούμε...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενισχυτική 2013-2014 Φιλόλογοι
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:38:01 »

Αποσυνδεδεμένος lampi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 207
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική 2013-2014 Φιλόλογοι
« Απάντηση #43 στις: Οκτώβριος 21, 2013, 04:02:28 μμ »
πάντως και στην δική μου περιοχή ακόμη και τα 8ωρα το διέσπασαν σε 3+3+2 ώρες ...αντί να πάρουν έναν , πήραν  3 άτομα..

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική 2013-2014 Φιλόλογοι
« Απάντηση #44 στις: Οκτώβριος 21, 2013, 04:43:49 μμ »
Στη δικη μου περιοχή δούλεψαν δύο φιλόλογοι, ο ένας με 12 ώρες και ο άλλος με 6 ώρες. Κ. Μακεδονία

Αποσυνδεδεμένος labc81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική 2013-2014 Φιλόλογοι
« Απάντηση #45 στις: Οκτώβριος 21, 2013, 05:23:42 μμ »
δεν γνώριζαν κάτι παραπάνω να μου πουν.Πάντως πέρυσι που ήμουν αναπληρώτρια στην Κεφαλονιά, στο σχολείο μου απασχολήθηκαν 4-5  φιλόλογοι  αλλά πόσες ώρες η καθεμιά δεν ξέρω.Έχω την εντύπωση ότι είχε 4 ώρες η μια..Και η πρόσληψή τους έγινε από τον πίνακα αναπληρωτών αφού βέβαια έκαναν αίτηση σε ποιό σκεδ θέλουν να απασχοληθούν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενισχυτική 2013-2014 Φιλόλογοι
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:38:01 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική 2013-2014 Φιλόλογοι
« Απάντηση #46 στις: Οκτώβριος 21, 2013, 07:20:28 μμ »
Και πιο αργά απ' ότι περιμέναμε θα αρχίσει η ενισχυτική (καλό Νοέμβρη) κι αν είναι στο χέρι του κάθε Δ/ντή ΔΔΕ να δώσει ή να μοιράσει τις ώρες όπως νομίζει, μας βλέπω για κανένα 3ωρο ή 4ωρο την εβδομάδα. Σα δε ντρεπόμαστε, να μας χρωστάνε διορισμούς και να είμαστε μέσα στην αβεβαιότητα για λίγες ώρες την εβδομάδα! Συνάδελφοι, όσοι μπορείτε κάντε ιδιαίτερα και πάρτε "μαύρα" λεφτά. Είναι η καλύτερη λύση τούτες τις εποχές.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική 2013-2014 Φιλόλογοι
« Απάντηση #47 στις: Οκτώβριος 21, 2013, 08:42:02 μμ »
Πάντως αν δηλώνουμε περιφέρεια και όχι σχολείο μου φαίνεται δύσκολο να δίνουν 3ωρα σε κλαθε σχολείο. Πώς μπορεί να γίνει αυτό αν δίνονται τα κενά σε περιφέρειες;

Αποσυνδεδεμένος Minoan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 429
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική 2013-2014 Φιλόλογοι
« Απάντηση #48 στις: Οκτώβριος 21, 2013, 11:37:33 μμ »
Πάντως αν δηλώνουμε περιφέρεια και όχι σχολείο μου φαίνεται δύσκολο να δίνουν 3ωρα σε κλαθε σχολείο. Πώς μπορεί να γίνει αυτό αν δίνονται τα κενά σε περιφέρειες;
Γιατί σου φαίνεται δύσκολο;Μια χαρά θα δηλώσεις όλη την περιφέρεια και θα σε στείλουν σε ένα σχολείο με 3 ώρες;Και θα πεις και ευχαριστώ.Δυστυχώς.

Αποσυνδεδεμένος Minoan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 429
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική 2013-2014 Φιλόλογοι
« Απάντηση #49 στις: Οκτώβριος 21, 2013, 11:48:08 μμ »

Η αλήθεια είναι ότι κι εμένα με κάλεσαν για 13 ώρες ενώ ο αρχικός πίνακας που είχε βγει παρουσίαζε 16.Ωστόσο, αυτό μπορεί να σήμαινε ότι μειώθηκε ο αριθμός των παιδιών που είχαν κάνει αίτηση συμμετοχής αρχικά, γιατί δεν είδα άλλον συνάδελφο να παίρνει τις υπόλοιπες 3!Μην ξεχνάμε ότι ήταν τέλη του σχολικού έτους και οι διαρροές θα ήταν αναμενόμενες.Πάντως, πέρα από αυτό, συμφωνώ απόλυτα σε κάτι μαζί σου!Φαίνεται, από αυτά που μας λες (και δεν έχω λόγο να τα αμφισβητήσω)ότι όντως ήταν στο χέρι του  δ/ντη Β/θμιας να σπάσει τις ώρες ή όχι.Αυτό όμως δεν ήταν γενικευμένο, οπότε και σίγουρα δεν ήταν με εντολή από το υπουργείο!Άρα υπήρχε κάποιο κενό στην προκήρυξη που φέτος πρέπει οπωσδήποτε να καλυφθεί και να διευκρινιστεί.Για να δούμε...
[/quote

Στην Πρέβεζα ήταν τεράστιο το τμήμα γιατί όλη η πόλη είχε ένα μόνο ΣΚΕΔ.Και φυσικά μπορούσαν να κάνουν και 2 τμήματα σε κάθε μάθημα αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία αμαρτωλή για την οποία φυσικά και υπάρχουν ευθύνες. Και ποιος να ενδιαφερθεί για όλα αυτά;;;Δεν υπήρχε εντολή από το υπουργείο να σπάσουν οι ώρες, υπήρχε όμως οδηγία.Θέλω να πω,ότι η οδηγία είναι να μοιράζονται οι ώρες για να δουλεύουν πολλοί, γιατί αυτός είναι και ο σκοπός των ΕΣΠΑ. Οι απόψεις βέβαια διιστανται. Εγώ π.χ θεωρώ απαράδεκτο να είμαι η πρώτη σε μόρια στο νομό και να παίρνω 3 ώρες και σε σκεδ διπλανής κωμόπολης ο συνάδελφος να είναι από τον πίνακα Γ και να έχει διπλάσιες ώρες από μένα.Φυσικά δεν έχω τίποτε με τους συναδέλφους.Δεν φταίνε αυτοί. Ο καθένας τη δουλειά του κοιτάζει.Το θέμα είναι ότι η προχειρότητα στο υπουργείο, μας αναγκάζει να παλεύουμε να κερδίσουμε μόρια με άπειρο διάβασμα στον ΑΣΕΠ και ξαφνικά να βλέπεις τον απέναντι να παίρνει μόρια απλά επειδη ο εκάστοτε δ/ντης δ/βμιας του έδωσε περισσότερες ώρες.Τρελές αδικίες. Κάποιος άλλος μπορεί να βρεθεί και να πει μπράβο στο δ/ντη γιατί προσέλαβε ακόμη ένα άτομο. Ναι, συμφωνώ.Θα έπρεπε όμως να είναι προσεκτικός.Δεν μπορεί να χαντακώνει έτσι των πρώτο και να πριμοδοτεί με διπλάσιες ώρες τον πρώτο από το τέλος.Και φυσικά εγώ προσωπικά δεν ελπίζω πως κάτι θα αλλάξει.

Αποσυνδεδεμένος εκπαιδευτικος_30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική 2013-2014 Φιλόλογοι
« Απάντηση #50 στις: Οκτώβριος 22, 2013, 12:34:41 πμ »

Η αλήθεια είναι ότι κι εμένα με κάλεσαν για 13 ώρες ενώ ο αρχικός πίνακας που είχε βγει παρουσίαζε 16.Ωστόσο, αυτό μπορεί να σήμαινε ότι μειώθηκε ο αριθμός των παιδιών που είχαν κάνει αίτηση συμμετοχής αρχικά, γιατί δεν είδα άλλον συνάδελφο να παίρνει τις υπόλοιπες 3!Μην ξεχνάμε ότι ήταν τέλη του σχολικού έτους και οι διαρροές θα ήταν αναμενόμενες.Πάντως, πέρα από αυτό, συμφωνώ απόλυτα σε κάτι μαζί σου!Φαίνεται, από αυτά που μας λες (και δεν έχω λόγο να τα αμφισβητήσω)ότι όντως ήταν στο χέρι του  δ/ντη Β/θμιας να σπάσει τις ώρες ή όχι.Αυτό όμως δεν ήταν γενικευμένο, οπότε και σίγουρα δεν ήταν με εντολή από το υπουργείο!Άρα υπήρχε κάποιο κενό στην προκήρυξη που φέτος πρέπει οπωσδήποτε να καλυφθεί και να διευκρινιστεί.Για να δούμε...
[/quote

Στην Πρέβεζα ήταν τεράστιο το τμήμα γιατί όλη η πόλη είχε ένα μόνο ΣΚΕΔ.Και φυσικά μπορούσαν να κάνουν και 2 τμήματα σε κάθε μάθημα αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία αμαρτωλή για την οποία φυσικά και υπάρχουν ευθύνες. Και ποιος να ενδιαφερθεί για όλα αυτά;;;Δεν υπήρχε εντολή από το υπουργείο να σπάσουν οι ώρες, υπήρχε όμως οδηγία.Θέλω να πω,ότι η οδηγία είναι να μοιράζονται οι ώρες για να δουλεύουν πολλοί, γιατί αυτός είναι και ο σκοπός των ΕΣΠΑ. Οι απόψεις βέβαια διιστανται. Εγώ π.χ θεωρώ απαράδεκτο να είμαι η πρώτη σε μόρια στο νομό και να παίρνω 3 ώρες και σε σκεδ διπλανής κωμόπολης ο συνάδελφος να είναι από τον πίνακα Γ και να έχει διπλάσιες ώρες από μένα.Φυσικά δεν έχω τίποτε με τους συναδέλφους.Δεν φταίνε αυτοί. Ο καθένας τη δουλειά του κοιτάζει.Το θέμα είναι ότι η προχειρότητα στο υπουργείο, μας αναγκάζει να παλεύουμε να κερδίσουμε μόρια με άπειρο διάβασμα στον ΑΣΕΠ και ξαφνικά να βλέπεις τον απέναντι να παίρνει μόρια απλά επειδη ο εκάστοτε δ/ντης δ/βμιας του έδωσε περισσότερες ώρες.Τρελές αδικίες. Κάποιος άλλος μπορεί να βρεθεί και να πει μπράβο στο δ/ντη γιατί προσέλαβε ακόμη ένα άτομο. Ναι, συμφωνώ.Θα έπρεπε όμως να είναι προσεκτικός.Δεν μπορεί να χαντακώνει έτσι των πρώτο και να πριμοδοτεί με διπλάσιες ώρες τον πρώτο από το τέλος.Και φυσικά εγώ προσωπικά δεν ελπίζω πως κάτι θα αλλάξει.

Καταρχάς,το γεγονός ότι δηλώνουμε μόνο ένα σκεδ γεννά αυτόματα την αδικία του να πάει κάποιος με πολλά μόρια σε σχολείο με λίγες ώρες και το αντίστροφο!Απ’την άλλη πάλι,σκέφτομαι ότι θα μου ήταν εξαιρετικά δύσκολο εμένα προσωπικά να κάνω πολλά χιλιόμετρα μέσα στο νομό μου για τα μαθήματα!Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα!Επίσης είναι μεγάλη αδικία στο ίδιο πρόγραμμα,άλλοι να δουλεύουν ως ωρομίσθιοι και άλλοι ως αναπληρωτές!!Τώρα το γεγονός ότι φτιάχτηκε ένα τεράστιο τμήμα ειναι απαράδεκτο γιατί  η προκήρυξη νομίζω έκανε λόγο για τμήματα το πολύ 10 ατόμων!Άρα μπάχαλο!Και καθόμαστε και περιμένουμε να δουλέψουμε και πάλι σε ένα πρόγραμμα μπάχαλο!Μήπως θα έπρεπε να κάνουν ή να πουν κάτι αυτοί πρώτα που έζησαν ήδη αυτές τις αδικίες και  ταυτόχρονα όλοι μαζί γιατί μπορεί και οι υπόλοιποι να βρεθούν σε αυτή τη θέση;

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική 2013-2014 Φιλόλογοι
« Απάντηση #51 στις: Οκτώβριος 22, 2013, 12:39:30 πμ »
Για ποιά ιδιαίτερα μιλάς, συνάδελφε? Όσοι ήμασταν κορόιδα και ξενιτευτήκαμε στην αναπλήρωση τα χάσαμε. Και σε αυτούς τους καιρούς δύσκολο να βρεις ιδιαίτερο. Συγγνώμη για το άσχετο του θέματος.

Αποσυνδεδεμένος koju

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική 2013-2014 Φιλόλογοι
« Απάντηση #52 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 01:18:19 μμ »
καμμια πληροφορηση για την εγκυκλιο ενισχυτικης??????καποιος??ενα νεο που λιγο θα μας ανεβασει????

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική 2013-2014 Φιλόλογοι
« Απάντηση #53 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 01:46:30 μμ »
ενα νεο που λιγο θα μας ανεβασει????
Έρχονται Χριστούγεννα! http://www.yourchristmascountdown.com/
 Ίσως προλάβουμε τη σχολική γιορτή , έχουμε 60 μέρες…

Αποσυνδεδεμένος koju

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική 2013-2014 Φιλόλογοι
« Απάντηση #54 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 02:01:20 μμ »
Έρχονται Χριστούγεννα! http://www.yourchristmascountdown.com/
 Ίσως προλάβουμε τη σχολική γιορτή , έχουμε 60 μέρες…


 :P

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική 2013-2014 Φιλόλογοι
« Απάντηση #55 στις: Οκτώβριος 25, 2013, 11:14:36 πμ »
Πολλή βουβαμάρα βλέπω έπεσε μετά την "περίφημη" Γ΄ φάση αναπληρωτών. Γνωρίζει κανείς τίποτα για έναρξη ενισχυτικής ή θα μας βρει ο καινούργιος χρόνος; Όχι τίποτε άλλο, απλά τελειώνει σε ένα μήνα και το επίδομα ανεργίας που πέρνουμε κι άντε να βρεις ιδιαίτερα σε τέτοιες εποχές!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161372
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 400
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 435
Σύνολο: 439

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.196 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.