*

Αποστολέας Θέμα: Διεκδικήσεις προσλήψεων από συλλόγους, επιτροπές, ομάδες  (Αναγνώστηκε 40739 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Διεκδικήσεις προσλήψεων από συλλόγους, επιτροπές, ομάδες
« Απάντηση #56 στις: Μάρτιος 12, 2015, 09:14:54 μμ »
Oσους ξερω εγω προσωπικα εχουν ολοι ασεπ κ για να απαντησω κ στο πορτοκολι εχουμε κ προυπηρεσια  μετα απο Ασεπ.Εσυ Ελενιτσα?Να φανταστουμε οτι εισαι του 40%,ετσι?200 μελη αριθμειτε στο fcb κ προπαγανιζετε τη θεση 5 ατομων εκει μεσα.Μεχρι κ στο 60/40 ειστε αντιθετοι προτεινοντας 24μηνο για να βολευτουν παλι οι προυπηρεσιες σας

Συμφωνώ και επαυξάνω.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Διεκδικήσεις προσλήψεων από συλλόγους, επιτροπές, ομάδες
« Απάντηση #57 στις: Μάρτιος 12, 2015, 09:47:44 μμ »
Oσους ξερω εγω προσωπικα εχουν ολοι ασεπ κ για να απαντησω κ στο πορτοκολι εχουμε κ προυπηρεσια  μετα απο Ασεπ.Εσυ Ελενιτσα?Να φανταστουμε οτι εισαι του 40%,ετσι?200 μελη αριθμειτε στο fcb κ προπαγανιζετε τη θεση 5 ατομων εκει μεσα.Μεχρι κ στο 60/40 ειστε αντιθετοι προτεινοντας 24μηνο για να βολευτουν παλι οι προυπηρεσιες σας
  Πολλα νεύρα έχετε εκει στο σύλλογο των 30 ατόμων ! Γιατι;

Αποσυνδεδεμένος elenitsa1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διεκδικήσεις προσλήψεων από συλλόγους, επιτροπές, ομάδες
« Απάντηση #58 στις: Μάρτιος 12, 2015, 10:18:23 μμ »
Oσους ξερω εγω προσωπικα εχουν ολοι ασεπ κ για να απαντησω κ στο πορτοκολι εχουμε κ προυπηρεσια  μετα απο Ασεπ.Εσυ Ελενιτσα?Να φανταστουμε οτι εισαι του 40%,ετσι?200 μελη αριθμειτε στο fcb κ προπαγανιζετε τη θεση 5 ατομων εκει μεσα.Μεχρι κ στο 60/40 ειστε αντιθετοι προτεινοντας 24μηνο για να βολευτουν παλι οι προυπηρεσιες σας

Δεν ξέρω αν όλοι αυτοί που γράφουν αποκαλούνται Συνάδελφοι Εκπαιδευτικοί που μάχονται για το καλό όλων.
Με γνωρίζουν? Τα προσόντα μου?
Τους πληροφορώ λοιπόν ότι και 2 ΑΣΕΠ (2006 και 2008)έχω και μάλιστα παρά λίγο διοριστέα και προϋπηρεσία μετά από αυτούς  (και η περισσότερη σε νησιωτικές περιοχές) και μεταπτυχιακό και συμμετοχή σε συνέδρια, κτλ... και  με τον οποιονδήποτε τρόπο διορισμού θα είμαι μέσα. Αριθμούς δε βλέπω!

Όσο για πικρόχολα σχόλια περί ΠΕΑΔ: θέλω να ρωτήσω πόσες συνελεύσεις έχει κάνει ο ΠΑΣΑΦ μέσα στο 2014-15 και που, γιατί εγώ δεν έχω δει καμμιά ανακοίνωση της, για να έλθω να γνωρίσω τα 3-5 μέλη που πάντα μπαινοβγαίνουν στους διαδρόμους του Υπουργείου και χωρίς προγραμματισμένο ραντεβού!

Ενημερώνω λοιπόν ότι οι θέσεις της ΠΕΑΔ έχουν προκύψει μετά από 6 γενικές συνελεύσεις το 2014-15 στα γραφεία της ΟΛΜΕ που είναι ανοικτά για όλους μας και σε όλες ήμουν παρούσα. Τα περισσότερα μέλη της έχουν ΑΣΕΠ και μεγάλες προϋπηρεσίες και είναι καταγεγραμμένα με συνδρομή και  όποιος θέλει μπορεί να έρθει τη Μ.Εβδομάδα να το κρίνει από μόνος του.
Όσο για μέλη  του fb >1000.
Αυτή η φαγωμάρα δε θα μας βγει σε καλό.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 12, 2015, 10:21:03 μμ από elenitsa1 »

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Διεκδικήσεις προσλήψεων από συλλόγους, επιτροπές, ομάδες
« Απάντηση #59 στις: Μάρτιος 13, 2015, 01:29:09 πμ »
Ο καθένας έχει την δική του ιστορία και τα δικά του προσόντα. Κάποιοι άλλοι έχουν τα δικά σου προσόντα αλλά δεν ακολουθούν τον ίδιο δρόμο. Άλλωστε έχεις και μεγάλη προϋπηρεσία και δεν αντιμετωπίζεις θέμα παραγκωνισμού είτε έτσι είτε αλλιώς. Κατά την γνώμη το πιο σημαντικό είναι η στάση που έχει κάποιος απέναντι σε θέματα δικαιοσύνης και αξιοκρατίας.Όλα αυτά τα χρόνια έχουν γίνει πολλές αδικίες και κυρίως σε βάρος αυτών που η πολιτεία καλούσε να διεκδικήσουν τον διορισμό τους αξιοκρατικά.
Για την ΠΕΑΔ έχω γράψει ήδη και είμαι σίγουρος γι΄ αυτά. Δεν συμφωνώ με τέτοιες πρακτικές. Μαζευόμαστε κάποιοι κάνουμε μία ομάδα και προωθούμε τα συμφέροντα κάποιων κατηγοριών και συγχρόνως αγνοούμε ή παραγκωνίζουμε τους υπόλοιπους. Τι σόι σύλλογος αναπληρωτών είναι αυτός που δεν εξυπηρετεί τα συμφέροντα όλων;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος panpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 428
    • Προφίλ
Απ: Διεκδικήσεις προσλήψεων από συλλόγους, επιτροπές, ομάδες
« Απάντηση #60 στις: Μάρτιος 13, 2015, 02:35:50 πμ »
Σύλλογοι, παρασύλλογοι, αντισύλλογοι και ζήσε Μάι μου να φας τριφύλλι. Ο καθένας από εμας μπορεί να κάνει σύλλογο!!
Μαζευτείτε 5,10, 100 και έχετε έναν σύλλογο. Και μετά τι!!!!!!
Διαίρει και Βασίλευε!!! Οποιος δεν το καταλαβαίνει είναι πολύ άπειρος ή πολύ εγωιστής. Παίζετε το παιχνίδι τους!!!
Κουράστηκα να λεω τα ίδια και τα ίδια σε ένα forum που ο κάθε πικραμένος (και είναι πολλοί) σηκώνει το μπαιράκι του ζυγιζωντας το προσωπικό του συμφέρον. Είμαστε άξιοι της μοίρας μας και της "πείνας μας"!!!! Περιμένω τις απόφάσεις του Υπουργείου. Μέχρι τότε καλή κρεατοφαγία και καλή χώνεψη συνάδελφοι!!!!

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Διεκδικήσεις προσλήψεων από συλλόγους, επιτροπές, ομάδες
« Απάντηση #61 στις: Μάρτιος 13, 2015, 08:52:52 πμ »
Δεν ξέρω αν όλοι αυτοί που γράφουν αποκαλούνται Συνάδελφοι Εκπαιδευτικοί που μάχονται για το καλό όλων.
Με γνωρίζουν? Τα προσόντα μου?
Τους πληροφορώ λοιπόν ότι και 2 ΑΣΕΠ (2006 και 2008)έχω και μάλιστα παρά λίγο διοριστέα και προϋπηρεσία μετά από αυτούς  (και η περισσότερη σε νησιωτικές περιοχές) και μεταπτυχιακό και συμμετοχή σε συνέδρια, κτλ... και  με τον οποιονδήποτε τρόπο διορισμού θα είμαι μέσα. Αριθμούς δε βλέπω!

Όσο για πικρόχολα σχόλια περί ΠΕΑΔ: θέλω να ρωτήσω πόσες συνελεύσεις έχει κάνει ο ΠΑΣΑΦ μέσα στο 2014-15 και που, γιατί εγώ δεν έχω δει καμμιά ανακοίνωση της, για να έλθω να γνωρίσω τα 3-5 μέλη που πάντα μπαινοβγαίνουν στους διαδρόμους του Υπουργείου και χωρίς προγραμματισμένο ραντεβού!



Ενημερώνω λοιπόν ότι οι θέσεις της ΠΕΑΔ έχουν προκύψει μετά από 6 γενικές συνελεύσεις το 2014-15 στα γραφεία της ΟΛΜΕ που είναι ανοικτά για όλους μας και σε όλες ήμουν παρούσα. Τα περισσότερα μέλη της έχουν ΑΣΕΠ και μεγάλες προϋπηρεσίες και είναι καταγεγραμμένα με συνδρομή και  όποιος θέλει μπορεί να έρθει τη Μ.Εβδομάδα να το κρίνει από μόνος του.
Όσο για μέλη  του fb >1000.
Αυτή η φαγωμάρα δε θα μας βγει σε καλό.

Αυτό που λες είναι αντιφατικό. Αν τα περισσότερα μέλη της έχουν ΑΣΕΠ, τότε γιατί ζητούν να διοριστεί το 40% που δεν έχει; Είναι δε αντισυνταγματικό.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος stave

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Διεκδικήσεις προσλήψεων από συλλόγους, επιτροπές, ομάδες
« Απάντηση #62 στις: Μάρτιος 13, 2015, 09:28:01 πμ »
Ο καθένας έχει την δική του ιστορία και τα δικά του προσόντα. Κάποιοι άλλοι έχουν τα δικά σου προσόντα αλλά δεν ακολουθούν τον ίδιο δρόμο.
Για την ΠΕΑΔ έχω γράψει ήδη και είμαι σίγουρος γι΄ αυτά. Δεν συμφωνώ με τέτοιες πρακτικές. Μαζευόμαστε κάποιοι κάνουμε μία ομάδα και προωθούμε τα συμφέροντα κάποιων κατηγοριών και συγχρόνως αγνοούμε ή παραγκωνίζουμε τους υπόλοιπους. Τι σόι σύλλογος αναπληρωτών είναι αυτός που δεν εξυπηρετεί τα συμφέροντα όλων;

Δεν είμαι μέλος της ΠΕΑΔ αλλά μου κάνει εντύπωση το ερώτημά σου. Με όλα όσα διαβάζεις εδώ μέσα έχεις καταλάβει ότι μπορεί να υπάρξει ένας σύλλογος που να εκφράζει τους πάντες; Βεβαίως και ο καθένας φροντίζει για το συμφέρον του και θεωρεί την περίπτωσή του μόνο άξια διορισμού. Εδώ ακόμα και ΑΣΕΠίτες διαφωνούν μεταξύ τους. Όλοι στρέφονται εναντίον όλων. Αυτά κατάφεραν να προκαλέσουν στον κλάδο οι πολιτικές τόσων χρόνων και τώρα δεν μπορεί να υπάρξει μια κοινή διεκδίκηση, δυστυχώς. Το τελευταίο κύμα των προσφυγών αυτό αποδεικνύει πλέον..ο σώζων εαυτόν σωθήτω. Τουλάχιστον ας κρατήσουμε κάποια αξιοπρέπεια και ας μην μιλάμε απαξιωτικά για άλλους συναδέλφους αν δεν ξέρουμε τη διαδρομή τους. Οι ταμπέλες μπαίνουν πολύ εύκολα. Η ουσία είναι ότι ως κλάδος αυτουπονομευόμαστε και μετά περιμένουμε να μας πάρουν σοβαρά οι απέξω.


Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Διεκδικήσεις προσλήψεων από συλλόγους, επιτροπές, ομάδες
« Απάντηση #63 στις: Μάρτιος 13, 2015, 09:32:52 πμ »
stave η διαφορά με τη πεαδ είναι ότι: έχει ως τίτλο στην ονομασία "πανελλήνια ένωση", δημιουργεί (συνειδητά) την εντύπωση ότι εκπροσωπεί την πλειοψηφία των αναπληρωτών και προσπαθεί με διάφορους τρόπους να προωθήσει τα συμφέροντα μιας χούφτας ατόμων που τη δημιούργησαν για ιδίους σκοπούς.
Βέβαια, αυτοί καλά κάνουν (σχήμα λόγου δηλαδή το "καλά"), το θέμα είναι τι κάνουμε οι υπόλοιποι.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Διεκδικήσεις προσλήψεων από συλλόγους, επιτροπές, ομάδες
« Απάντηση #64 στις: Μάρτιος 13, 2015, 09:35:48 πμ »
stave η διαφορά με τη πεαδ είναι ότι: έχει ως τίτλο στην ονομασία "πανελλήνια ένωση", δημιουργεί (συνειδητά) την εντύπωση ότι εκπροσωπεί την πλειοψηφία των αναπληρωτών και προσπαθεί με διάφορους τρόπους να προωθήσει τα συμφέροντα μιας χούφτας ατόμων που τη δημιούργησαν για ιδίους σκοπούς.
Βέβαια, αυτοί καλά κάνουν (σχήμα λόγου δηλαδή το "καλά"), το θέμα είναι τι κάνουμε οι υπόλοιποι.

Ακριβώς έτσι είναι. Τα μέλη της δεν έχουν ΑΣΕΠ και μια δράκα ανθρώπων αγνοεί χιλιάδες αναπληρωτών.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος Mack77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διεκδικήσεις προσλήψεων από συλλόγους, επιτροπές, ομάδες
« Απάντηση #65 στις: Μάρτιος 13, 2015, 09:44:33 πμ »
Πολλά μέλη της ΠΕΑΔ έχουν ΑΣΕΠ μη λέτε οτι θέλετε εδώ μέσα ! Αςε που κάποιοι απο εσάς που γράφετε δεν ξέρω αν έχετε περάσει έξω απο σχολείο όχι μέσα !

Αποσυνδεδεμένος stave

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Διεκδικήσεις προσλήψεων από συλλόγους, επιτροπές, ομάδες
« Απάντηση #66 στις: Μάρτιος 13, 2015, 09:47:51 πμ »
Σε καμιά περίπτωση δεν μιλώ εξ ονόματος της ΠΕΑΔ ούτε μέλος είμαι ούτε τους ξέρω τους ανθρώπους. Το σχόλιό μου είχε να κάνει με τη θλιβερή διαπίστωση της πολυδιάσπασης του κλάδου. Και ναι Landau δίκιο έχεις αυτοί καλά κάνουν και όλοι οι υπόλοιποι που διεκδικούν, εμείς οι υπόλοιποι όλα τα χρόνια τι κάναμε; Ή ψηφίζαμε λάθος ανθρώπους ή απείχαμε από συλλογικές διαδικασίες και τώρα περιμένουμε να δικαιωθούμε κάνοντας μόνο κριτική.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Διεκδικήσεις προσλήψεων από συλλόγους, επιτροπές, ομάδες
« Απάντηση #67 στις: Μάρτιος 13, 2015, 09:50:13 πμ »
Δεν είμαι μέλος της ΠΕΑΔ αλλά μου κάνει εντύπωση το ερώτημά σου. Με όλα όσα διαβάζεις εδώ μέσα έχεις καταλάβει ότι μπορεί να υπάρξει ένας σύλλογος που να εκφράζει τους πάντες; Βεβαίως και ο καθένας φροντίζει για το συμφέρον του και θεωρεί την περίπτωσή του μόνο άξια διορισμού. Εδώ ακόμα και ΑΣΕΠίτες διαφωνούν μεταξύ τους. Όλοι στρέφονται εναντίον όλων. Αυτά κατάφεραν να προκαλέσουν στον κλάδο οι πολιτικές τόσων χρόνων και τώρα δεν μπορεί να υπάρξει μια κοινή διεκδίκηση, δυστυχώς. Το τελευταίο κύμα των προσφυγών αυτό αποδεικνύει πλέον..ο σώζων εαυτόν σωθήτω. Τουλάχιστον ας κρατήσουμε κάποια αξιοπρέπεια και ας μην μιλάμε απαξιωτικά για άλλους συναδέλφους αν δεν ξέρουμε τη διαδρομή τους. Οι ταμπέλες μπαίνουν πολύ εύκολα. Η ουσία είναι ότι ως κλάδος αυτουπονομευόμαστε και μετά περιμένουμε να μας πάρουν σοβαρά οι απέξω.

Συμφωνώ. Εξάλλου έτσι λειτουργεί η δημοκρατία. Μέλη συλλόγων μπορουν να αποχωρήσουν αν δεν είναι ικανοποιημένα.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος faz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διεκδικήσεις προσλήψεων από συλλόγους, επιτροπές, ομάδες
« Απάντηση #68 στις: Μάρτιος 13, 2015, 10:01:07 πμ »
elenitsa1 πρόσεχε τι λες, γιατί προσβάλλεις και δικά σας μέλη. Η dina94 πρωτοστάτησε σε πολλά απρογραμμάτιστα ραντεβού με τον ΠΑΣΑΦ. Και δεν καταλαβαίνω γιατί αυτό είναι μεμπτό!

Επίσης, εάν υπάρχουν κάποιες διαφωνίες ή αντιπάθειες-και ξέρω τι λέω, γιατί σάς γνωρίζω όλες προσωπικά-καλύτερα να λύνονται με προσωπικά μηνύματα.

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Διεκδικήσεις προσλήψεων από συλλόγους, επιτροπές, ομάδες
« Απάντηση #69 στις: Μάρτιος 13, 2015, 10:24:03 πμ »
elenitsa1 πρόσεχε τι λες, γιατί προσβάλλεις και δικά σας μέλη. Η dina94 πρωτοστάτησε σε πολλά απρογραμμάτιστα ραντεβού με τον ΠΑΣΑΦ. Και δεν καταλαβαίνω γιατί αυτό είναι μεμπτό!

Επίσης, εάν υπάρχουν κάποιες διαφωνίες ή αντιπάθειες-και ξέρω τι λέω, γιατί σάς γνωρίζω όλες προσωπικά-καλύτερα να λύνονται με προσωπικά μηνύματα.
Μην μας κανεις διδάγματα ήθους ! Όταν στο σύλλογο σας ξεκατινιαζεστε ομαδικά  εμεις και ανοικτές συνελεύσεις κάναμε και εσάς καλέσαμε , ήρθατε , είδατε και απηλθατε . Και καλα κάνατε . Και θεωρώ άκρως δημακρατικο όταν κάποιος δεν εκφράζεται απο έναν σύλλογο να φεύγει . Αλλα ως εδώ με τις  χολές  και τα ψέμματα που λέτε συνέχεια . Κανονίστε εσείς τη δίκη σας πορεία και εμεις τη δίκη μας  Τελος .

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159860
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 523
Σύνολο: 534

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.