*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη Πρόσληψης Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ και ΣΕΚ ΟΑΕΔ 2014-2015  (Αναγνώστηκε 374561 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος efang

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
    • Προφίλ
Δεν είμαι σίγουρος αν το ΕΠΠΑΙΚ της ΑΣΠΑΙΤΕ το βάζουμε ώς αδιαβαθμητο πτυχίο.
Αν δείτε αν επιλέξετε ΤΡΙΤΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ και το αντίστοιχο κουτάκι της παιδαγωγικής επάρκειας που βγάζει εκεί, τότε εμφανιζεται μια επιλογή "διάρκεια φοίτησης". Δηλαδή το εξειδικεύει. Όπου εκει μπορείς να βάλεις 12 μήνες που είναι και το ΕΠΠΑΙΚ. Αν έπειτα πατήσεις αποθήκευση, στη λίστα που φαίνονται τα πτυχία σου εμφανίζει οτι ο τίτλος αυτός αφορά "ΤΙΤΛΟΣ / ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ".

Στην επιλογή αδιαβάθμητο πτυχίο δεν έχεις καν την επιλογή να δηλώσεις διάρκεια φοίτησης, κάτι που μετράει για την αναγνώριση της παιδαγωγικής επάρκειας....

Εγώ προσωπικά θα το βάλω τριτοβάθμια... Δεν είναι το πιο σωστό αλλα ουτε το αδιαβάθμητο θεωρώ πως είναι.
Έχεις δίκιο. Με αυτόν τον τρόπο φαίνεται ως παιδαγωγικός τίτλος ετήσιας διάρκειας (12 μήνες).
Αυτή η αλλαγή επηρεάζει και την αίτηση, αφού πλέον το Πιστοποιητικό παιδαγωγικής και διδακτικής επάρκειας εμφανίζεται στα Λοιπά.
Πάντως, είτε ως αδιαβάθμητο είτε ως Τριτοβάθμια εκπαίδευση πρέπει να επιλέξουμε το "Δικαιούται μοριοδότησης για Παιδαγωγικό Τίτλο" (στην καρτέλα Προσωπικά Στοιχεία της Αίτησης Εκπαιδευτικού)

Παρεμπιπτόντως, όσες εγγραφές δεν είναι σχετικές με την εκπαιδευτική βαθμίδα που μας ενδιαφέρει, τις διαγράφουμε (πχ. η γνώση ξένης γλώσσας δε λαμβάνεται υπόψη στις ΕΠΑΣ, οπότε την αφαιρούμε για να μην εμφανιστεί στην εκτύπωση της αίτησης).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος frank1972

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Θα ήθελα να ρωτήσω ποια ημερομηνία υπολογίζεται για τον υπολογισμό των μηνών ανεγείας?
Δεδομένου ότι εγώ έχω αποληθεί απο 28/08/2014 αλλά στον ΟΑΕΔ για κάρτα ανεργείας πήγα στις 02/09/2014 και αυτή την ημερομηνία γράφει πάνω η κάρτα ( 02/09/2014). Ηθελα να ρωτήσω , χάνω τα μόρια για μία ημέρα?

Αποσυνδεδεμένος efang

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
    • Προφίλ
Η ανεργία υπολογίζεται από την ημέρα που εκδόθηκε η κάρτα ανεργίας σου. Δυστυχώς, δε δικαιούσαι μόρια.

Αποσυνδεδεμένος MV

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Έχεις δίκιο. Με αυτόν τον τρόπο φαίνεται ως παιδαγωγικός τίτλος ετήσιας διάρκειας (12 μήνες).
Αυτή η αλλαγή επηρεάζει και την αίτηση, αφού πλέον το Πιστοποιητικό παιδαγωγικής και διδακτικής επάρκειας εμφανίζεται στα Λοιπά.
Πάντως, είτε ως αδιαβάθμητο είτε ως Τριτοβάθμια εκπαίδευση πρέπει να επιλέξουμε το "Δικαιούται μοριοδότησης για Παιδαγωγικό Τίτλο" (στην καρτέλα Προσωπικά Στοιχεία της Αίτησης Εκπαιδευτικού)

Παρεμπιπτόντως, όσες εγγραφές δεν είναι σχετικές με την εκπαιδευτική βαθμίδα που μας ενδιαφέρει, τις διαγράφουμε (πχ. η γνώση ξένης γλώσσας δε λαμβάνεται υπόψη στις ΕΠΑΣ, οπότε την αφαιρούμε για να μην εμφανιστεί στην εκτύπωση της αίτησης).

Τελικά συνάδελφοι η ΑΣΠΑΙΤΕ (ΕΠΠΑΙΚ) αδιαβάθμητο, τριτοβάθμια ή επιμόρφωση στο διδακτικό αντικείμενο της ειδικότητας?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος tasosfs

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα,

Μιας και στον ΟΑΕΔ τα τηλέφωνα που έχουν δώσει προφανώς δε λειτουργούν θα ρωτήσω εδώ και αν κάποιος μπορεί ας μου δώσει μια σίγουρη (όσο το δυνατό) απάντηση. Όντας απόφοιτος προπτυχιακού μόλις τώρα, έχει νόημα να εκδόσω κάρτα ανεργίας και μετά να υποβάλω την αίτηση, ή αυτό δεν διαφοροποιεί τίποτα στη λίστα κατάταξής μου; Αν όχι είναι σαφές πως για όσους δεν έχουμε ώρες διδασκαλίας, όχι απλά αποκλειόμαστε εν τοις πράγμασι από αυτή τη διαδικασία, αλλά και από οποιαδήποτε άλλη, που θα μπορούσε να μας φέρει σε επαφή με σχολείο και άρα με διδακτικές ώρες.

Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος alfa_vita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 277
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Η αναζήτηση αρμόδιου φορέα με ρόλο "δημόσιας εκπαιδευτικής αρχής" για βεβαίωση περιεχομένου διδακτικής εμπειρίας από ιδιωτικό ΙΕΚ αποδεικνύεται ένα σπορ για μεγάλη υπομονή και γερά νεύρα. Έχω πάρει με τη σειρά Ινστιτούτο διαβίου μάθησης, υπουργείο παιδείας, δευτεροβάθμια εκπαίδευση και ΕΟΠΠΕΠ. ΠΟΥΘΕΝΑ και κανένας από όλους αυτούς τους φορείς (υστερα από δοκιμές πολλών τηλεφωνικών αριθμών γιατί κανείς δεν σηκώνει τηλέφωνο )  δεν γνωρίζει ποιος αναλαμβάνει να κάνει αυτή τη δουλειά που ο ΟΑΕΔ σε μια προκήρυξη περιέγραψε σε μισή γραμμή.
Μάλιστα από το Ινστιτούτο διαβίου μάθησης μου το ξέκοψαν από την αρχή ότι αυτοί έχουν μόνο τα δημόσια ΙΕΚ, από το υπουργείο μου έδωσαν καμία δεκαριά νούμερα που κανείς δεν απαντάει και από ΕΟΠΠΕΠ υπάρχει ένα τηλεφωνικό κέντρο που καταλήγει στο πουθενά...

φιλε μην το ψάχνεις δεν θα βγάλεις άκρη το εχω ψάξει και εγώ παλιότερα, μονο ο ΟΕΕΚ επικυρωνε παλια τις βεβαιώσεις ιδιωτικών ΙΕΚ , μετα που καταργήθηκε νομιζω καπου στο 2011-2012 δεν υπαρχει φορέας δημοσίος να κάνει επικύρωση σε βεβαίωση ιδιωτικού ΙΕΚ. εδώ κάποια ιδιωτικα ΙΕΚ δεν δίναν ουτε βεβαιωση το διαστημα 2012-2013 και έλεγαν πανε στο ΙΚΑ να παρεις τα ένσημα , μονο απο εκεί αλλα δεν νομιζω να το δεχτουν.

Αποσυνδεδεμένος 4-stroke

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Εκπαίδευση -------- Μεγάλη κουβέντα
    • Προφίλ
Ξερει κανενας ρε παιδια για τους ελευθερους επαγγ τι δηλωνετε  ? με πεταει εξω το συστημα

Αποσυνδεδεμένος afriendforyou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παιδιά τι σημαίνει :
Παιδαγωγικός Τίτλος, Αποφοίτων ΑΕΙ των οποίων ο βασικός Τίτλος δεν εμπεριέχει παιδαγωγικό τίτλο;

Εννοεί παιδαγωγική επάρκεια ή κάτι άλλο ;

Αποσυνδεδεμένος dimitr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 313
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
εγς οταν παω στο αιτησεις μου πετάει :o δεν πληρούνται προϋποθέσεις...

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Προσοχή μόνο στο ότι πρέπει να καταθέσεις τα χαρτιά την ίδια ή την επομένη ημέρα υποβολής της ηλεκτρονικής αίτησης και να γράψεις στον αποστολέα του φακέλου (σε εσένα δηλαδή) τον αριθμό πρωτοκόλλου που θα σου δωθεί κατα την οριστική υποβολή.

Συνάδελφοι, ισχύει αυτό?

Όταν θα πας στο ταχυδρομείο να στείλεις συστημένο το φάκελο, η υπάλληλος θα γράψει στο αποδεικτικό κατάθεσης τον αριθμό πρωτοκόλλου... Αν δε θες να τον γράψεις (άσχετα αν το αναφέρεται στην τελευταία σελίδα των "συνοπτικών διαδικασιών"), είναι δικαίωμά σου φυσικά!...
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος tinyeye

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παιδιά πήγα στο ΙΚΑ και μου βγάλανε τα ένσημα...αλλά πουθενά δεν λέει για την ειδικότητά μου...πρέπει να ζητήσω κάτι άλλο?
Στον λογαριασμό ασφαλισμένου ΙΚΑ που πηρες υπαρχει ενας 6ψηφιος κωδικος αυτος καθοριζει την ειδικοτητα με την οποια εργαζοσουν και ειχες προσληφθει . Με βαση αυτο το κωδικο γινεται ο ελεγχος
he who tries to shine , dims his own light

Αποσυνδεδεμένος Άστρο

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Το ΕΠΠΑΙΚ της ΑΣΠΑΙΤΕ δηλώνεται στην κατηγορία Τριτοβάθμια εκπαίδευση.
Δεν ανήκει στην κατηγορία Αδιαβάθμητο.
:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος laourasp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εκπαιδεύτρια
    • Προφίλ
Μη λέμε συνεχώς τα ίδια. Είναι προυπηρεσίες σε φορείς διαφορετικού Υπουργείου, από άλλους πίνακες, με άλλα κριτήρια, άλλες συνθήκες ανταγωνισμού, και άλλο βαθμό αξιοκρατείας και διαφάνειας. Όταν θα πάνε να δώσουν ΑΣΕΠ, να πάρουν παιδαγωγική επάρκεια, να γυρίσουν τη μισή Ελλάδα για να μαζέψουν προυπηρεσία και όχι να βολεύονται στις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ της γειτονιάς τους γιατί έχουν τον διευθυντή πρωτοξάδελφο ή κολλητό του πατέρα τους (υπάρχουν ΠΟΛΛΕΣ τέτοιες περιπτώσεις), να τους αναγνωριστεί η προυπηρεσία από το Υπουργείο Παιδείας. Το τι ανοσιουργήματα έγιναν όταν αναγνώρισαν τις προυπηρεσίες των βασικών ειδικοτήτων και πως από το πουθενά διορίστηκαν όλοι οι επί χρόνια ωρομίσθιοι του ΟΑΕΔ στα λύκεια και τα γυμνάσια, το θυμόμαστε πολύ καλά ακόμα.




Ναι έχεις δίκιο σε αυτό, θυμάμαι στον ΟΑΕΔ που δίδασκα εγώ προσλαμβάνανε κάθε χρόνο την γυναίκα του Διευθυντή και της δίνανε τις περισσότερες ώρες.

Αποσυνδεδεμένος laourasp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εκπαιδεύτρια
    • Προφίλ
Καλησπερα τους εκπαιδευτικους στον ΟΑΕΔ ποιος τους επιλεγει? Εχω χρονια να κανω αιτηση. Καποτε τους επελεγε ο Δντης κανοντας χαρες και εξυπηρετωντας συμφεροντα  οι Δντες εβαζαν και οτι μορια ηθελαν πριν απο 10 χρονια




Μα που το βάζεις αυτό κάθε χρόνο να προηγείται στον πίνακα η γυναίκα του Υποδιευθυντή και στην συνέχεια Διευθυντή??

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159442
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 381
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 283
Σύνολο: 305

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.12 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.