*

Αποστολέας Θέμα: Μόρια εντοπιότητας στους κλειδωμένους πίνακες του 2010  (Αναγνώστηκε 91248 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μόρια εντοπιότητας στους κλειδωμένους πίνακες του 2010
« Απάντηση #84 στις: Ιούλιος 14, 2014, 01:27:30 μμ »
"Διαμαρτύρονται οι αναπληρωτές για την εφαρμογή του θεσμού εντοπιότητας: Η ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΗΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑΣ ΕΝΩΣΗΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ"

http://www.esos.gr/arthra/defterovathmia-ekpaidefsi/eidisis-defterovathmia-ekpaidefsi/diamartyrontai-oi-anaplhrvtes-gia-thn-efarmogh-toy-uesmoy-entopiothtas

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος asd

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
    • Προφίλ
Απ: Μόρια εντοπιότητας στους κλειδωμένους πίνακες του 2010
« Απάντηση #85 στις: Ιούλιος 14, 2014, 01:28:03 μμ »
Με συγχωρείς αλλά υποτίθεται ότι η λογική της μοριοδότησης της εντοπιότητας είναι η καλύτερη κάλυψη των κενών στα δυσπρόσιτα. Όχι η αποφυγή της ταλαιπωρίας και της μετακόμισης για τους αναπληρωτές. Αν εγώ θέλω να μετακομίσω και έχω περισσότερα μόρια είναι αυτονόητο να μείνω άνεργη γιατί έτυχε να γεννηθώ σε λάθος μέρος? Πλάκα μας κάνεις τώρα? Και με κουτάκι να δηλώσει ο άλλος να πάει, σημαίνει ότι έχει κάθε καλή διάθεση και πρόθεση να μετακομίσει και να πάει οπουδήποτε για να δουλέψει.  Η λέξη "αυτονόητο" έχει ξεφτιλιστεί τελείως μου φαίνεται.

Αυτό που λες δεν είναι αυτό που λέμε με τον συνάδελφο. Εσύ αναφέρεσαι ένα επίπεδο νωρίτερα στην πρόσληψη των αναπληρωτών κι εμείς στην κατανομή σε περιοχές.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Μόρια εντοπιότητας στους κλειδωμένους πίνακες του 2010
« Απάντηση #86 στις: Ιούλιος 14, 2014, 01:40:22 μμ »
ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα στην παραμεθόριο είναι η άρνηση αναπληρωτή να έρθει να δουλέψει
και είναι συχνό φαινόμενο. Το πρόβλημα είναι ότι για να πάρει άλλον μετά υπάρχει μεγάλη διαδικασία που απαιτεί πολλές μέρες (15+) για να φύγει η πίστωση από το όνομα του. Φυσικά μετά από ένα μήνα που ξανακληρώνει μπορεί και ο επόμενος να αρνηθεί.
Έχω δει μέχρι τριπλή ακύρωση και φυσικά εκπαιδευτικός πήγε τον φλεβάρη.

πρέπει το υπουργείο να απλουστεύσει την ονομαστική πίστωση και την κατάργηση αυτής.

Όσο αφορά την εντοπιότητα είμαι ξεκάθαρα υπέρ αυτής. Θεωρώ ότι τα σχολεία πρέπει να έχουν σταθερό προσωπικό και οι ντόπιοι να δουλεύουν στα σπίτια τους. Σε όλη την Ελλάδα και όχι μόνο στην παραμεθόριο. Όσοι αγαπούν ένα μέρος και θέλουν να προσφέρουν σε αυτό ας πάνε να ζήσουν εκεί, ξέρω αναπληρωτές που το έχουν κάνει. Πρέπει να σταματήσει το φαινόμενο του πλανόδιου εκπαιδευτικού, να δίνετε έτσι η δυνατότητα να κάνουν οικογένεια και όταν την κάνουν να μην την σέρνουν μαζί τους. Είτε είναι μόνιμος είτε αναπληρωτής αυτά.
Φυσικά στην αρχή κάτι τέτοιο θα αλλάξει την κατάσταση για κάποιους αλλά αν το δεις μακροπρόθεσμα όλοι θα βγουν ωφελημένοι.

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος xhm32

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.02
    • Προφίλ
Απ: Μόρια εντοπιότητας στους κλειδωμένους πίνακες του 2010
« Απάντηση #88 στις: Ιούλιος 14, 2014, 01:55:16 μμ »

Όσο αφορά την εντοπιότητα είμαι ξεκάθαρα υπέρ αυτής. Θεωρώ ότι τα σχολεία πρέπει να έχουν σταθερό προσωπικό και οι ντόπιοι να δουλεύουν στα σπίτια τους. Σε όλη την Ελλάδα και όχι μόνο στην παραμεθόριο. Όσοι αγαπούν ένα μέρος και θέλουν να προσφέρουν σε αυτό ας πάνε να ζήσουν εκεί, ξέρω αναπληρωτές που το έχουν κάνει. Πρέπει να σταματήσει το φαινόμενο του πλανόδιου εκπαιδευτικού, να δίνετε έτσι η δυνατότητα να κάνουν οικογένεια και όταν την κάνουν να μην την σέρνουν μαζί τους. Είτε είναι μόνιμος είτε αναπληρωτής αυτά.
Φυσικά στην αρχή κάτι τέτοιο θα αλλάξει την κατάσταση για κάποιους αλλά αν το δεις μακροπρόθεσμα όλοι θα βγουν ωφελημένοι.
  Εφόσον αυτό γίνει με αξιοκρατικά κριτήρια και όχι απλως γιατι έτυχε να γεννηθεί εκέι. Το πιο δίκαιο είναι να καλέι κάθε 4 μέρες μετά την προθεσμία που δίνει το υπουργείο σε κάθε αναπληρωτή. Ακόμα πιο αυστήτα κριτήρια αν δήλωσει κάποιος παραμεθωριο και δεν πάει. ( εννοείται αν ισχυει σοβαρός λόγος αν μην ισχύει η ποινή). Ως κριτήριο αν είναι  μόνο η εντοπιότητα γίνεται καθαρά για να βολέψουν δικούς τους. Έπειτα θα ξεκινήσουν και οι πελετειακές σχέσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 14, 2014, 02:04:50 μμ από xhm32 »

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μόρια εντοπιότητας στους κλειδωμένους πίνακες του 2010
« Απάντηση #89 στις: Ιούλιος 14, 2014, 01:58:03 μμ »
Kinegiros ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα στην παραμεθόριο και στα σχολεία γενικά είναι ότι το υπουργείο καλεί αναπληρωτές δύο μήνες μετά τον αγιασμό στην καλύτερη περίπτωση. Το πρόβλημα επιδεινώνεται από τη διαδικασία με την ονομαστική πίστωση που αναφέρεις. Νομίζω δεν έχει κανείς πρόβλημα με τη μοριοδότηση της εντοπιότητας σαν ιδέα, αλλά το θέμα είναι πώς ακριβώς θα γίνει αυτό, ώστε να μην αδικηθούν άνθρωποι με ΑΣΕΠ και προϋπηρεσίες χρόνων. Εγώ τουλάχιστον συμφωνώ με όσα λες, αλλά χρειάζεται καλό σχεδιασμό μια τέτοια αλλαγή.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μόρια εντοπιότητας στους κλειδωμένους πίνακες του 2010
« Απάντηση #90 στις: Ιούλιος 14, 2014, 02:11:25 μμ »
Το θέμα του "ξεκλειδώματος" των πινάκων των αναπληρωτών και της αναγνώρισης της προυπηρεσίας μετά τις 30/6/10 ,το οποίο αναφέρεται και στο σημερινό τύπο, ετέθη από τη ΔΟΕ στον υφυπουργό παιδείας ο οποίος απάντησε "ότι είναι στη σκέψη της πολιτικής ηγεσίας, αλλά δεν έχει κάτι συγκεκριμένο να ανακοινώσει αυτή τη στιγμή''(Ενημέρωση από την σελίδα του Μπράτη στο Facebook).
 http://www.alfavita.gr

Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μόρια εντοπιότητας στους κλειδωμένους πίνακες του 2010
« Απάντηση #91 στις: Ιούλιος 14, 2014, 02:32:25 μμ »
Η δικιά μου ερμηνεία είναι: Τσαπατσουλιά και τυχοδιωκτισμός.Εκτιμώ ότι ο Λοβέρδος έδωσε εντολή στο επιτελείο συμβούλων "βρείτε μου να κάνουμε άμεσα κάτι εντυπωσιακό για εφέ". Οι σύμβουλοι βρήκαν ευκαιρία να προτείνουν τα κόμπλεξ τους και τα ατομικά τους συμφέροντα....
Η σταθερή κάλυψη των περιοχών Kinegiros, δεν γίνεται με "ντόπιους" αναπληρωτές. Οπότε αυτό πέφτει στο κενό. Στο πνεύμα της δικαιοσύνης και της ισότητας, δεχομαι να προηγείται ο ντόπιος μόνο αν εχουμε τα ίδια υπόλοιπα κριτήρια.
Το ότι παραιτούνται αναπληρωτές αφού κληθούνε, είναι πολύ καλό επιχείρημα για να μην στέλνει αναπληρωτές στις ευαίσθητες περιοχές, αλλά να διορίζει. και οι παραιτήσεις είναι ανθρώπινες και δεν δέχομαι να κατηγορούν τους αναπληρωτές που τους έτυχε. Υπάρχει και τιμωρία, δεν το κάνουν για πλάκα. Δεν φταίνε οι αναπληρωτές. Ο υπουργός και το τριμερές υπουργικό συμβούλιο φταίει. Οπότε είναι προκλητικό να ρίχνει ο εκάστωτε υπουργός την ευθύνη στους αναπληρωτές για τα δικά τους κυβερνητικά λάθη.
Σε καμιά περίπτωση δεν υποστηρίζω την εντοπιότητα, που τιμωρεί τους αναπληρωτές που τόσα χρόνια μόνο αυτοί, που πήγαιναν χωρίς προοπτική, έδειχναν υπευθυνότητα για τα ακριτικά σχολεία, και να ανοίξω δρόμο για τα καινούργια "εδώ" δικά μας παιδιά. Υπάρχει ΑΣΕΠ και αν θέλει κάποιος να δουλέψει στο νησί του, να διαβάσει, να δώσει, να γράψει καλύτερα από τους άλλους, να πάει αναπληρωτής σηκώνοντας το βάρος που δυστυχώς οι ανεύθυνοι υπουργοί και σύμβουλοι δεν μπορούν να σηκώσουν, και να πάει να δουλέψει σπίτι του όπως όλοι μας, χωρίς διακρίσεις....
Και υπάρχουν χίλιοι δυο τρόποι, χωρίς κόστος, για να καλυφθούν επαρκώς αυτές οι περιοχές, χωρίς αδικίες και παραιτήσεις και απρόσμενα. Ο καθένας εδώ μπορεί να προτείνει από δυό. Η διαφάνεια είναι ο πιο απλός και χίλια δυο άλλα, ίσως μαζί και η εντοπιότητα ως ενα βαθμό...
Ο λοβέρδος ή οι σύμβουλοί του που το πρότειναν αυτό, δεν είχαν απλώς μια καλή ιδέα, και καλή πρόθεση να βοηθήσουν περιοχές παιδιά και εκπαιδευτικούς, γιατί το ξαναλέω μπορείς να κάνεις πολύ καλύτερα και φθηνότερα. Άρα θέλουν κάτι άλλο..... Τώρα να πω ότι φοβάμαι να το ξαναπω ξεκάθαρα γιατί βλέπω ότι θεωρείτε κάποια πράγματα ακραία? Αλλά πείτε μου πραγματικά, τόσα χρόνια ρε παιδιά, είναι τα ίδια άτομα και ξέρετε τι κάνουν. Δεν ξέρετε? Δεν είναι λογικό να είμαστε δύσπιστοι προς τέτοιους τύπους?
Δικαίωμά σας

Υ.Γ.Από ότι διαβάζω μάλλον θα κάνει πίσω σε αυτό
άκυρο το ΥΓ, μόλις τον είδα να παραδέχεται ότι αυτό το πρότεινε για προσωπική περίπτωση. Δεν το παρουσίασε έτσι, αλλά το παράδειγμα που έφερε ήταν χαζό και δήλωνε άγνοια, με πρόθεση να βοηθήσει συγκεκριμένη περίπτωση!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 14, 2014, 02:49:28 μμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος thrileontas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 770
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόρια εντοπιότητας στους κλειδωμένους πίνακες του 2010
« Απάντηση #92 στις: Ιούλιος 14, 2014, 03:04:45 μμ »
Και να που έφτασε η μέρα να συμφωνήσω σε πολλά με τον Βασίλη!Αν κάποιος θέλει αυτοβούλως να πάει οπουδήποτε , να πάει. Ποιος έχει το δικαίωμα να του το απαγορεύσει; Κανείς. Αλλά όταν μάγκες κάνετε την δήλωσή σας , να γίνεται ΥΠΕΥΘΥΝΑ και όχι παρασυρόμενοι από την επιθυμία να πάτε οπου να ναι και μετά την κάνετε γυριστή. Είναι πολύ δύσκολη η απομακρυσμένη από τα αστικά κέντρα Ελλάδα , δεν είναι πλάκα , ούτε τουρισμός.Α θα ψιλοαργήσει η εγκύκλιος. Αυτά.

Αποσυνδεδεμένος KonSam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Let's teach!!!!
    • Προφίλ
Απ: Μόρια εντοπιότητας στους κλειδωμένους πίνακες του 2010
« Απάντηση #93 στις: Ιούλιος 14, 2014, 03:06:54 μμ »
και εγω συνεχίζω..... πού ήταν όλες οι διαμαρτυρίες για τους τρίτεκνους και την εκεί καταστρατήγηση των πινάκων; καμία συγκίνηση εκεί....
Δεν ελπίζω τίποτα, δεν φοβάμαι τίποτα, είμαι αναπληρώτρια!

Αποσυνδεδεμένος KonSam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Let's teach!!!!
    • Προφίλ
Απ: Μόρια εντοπιότητας στους κλειδωμένους πίνακες του 2010
« Απάντηση #94 στις: Ιούλιος 14, 2014, 03:08:09 μμ »
Όταν λέμε θα ψιλοαργήσει, θα πιάσουμε πάλι 15αύγουστο;;;;;; μάλλον ψάχνουν πως θα εφαρμόσουν όλες τις καινούριες πατέντες....
Δεν ελπίζω τίποτα, δεν φοβάμαι τίποτα, είμαι αναπληρώτρια!

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μόρια εντοπιότητας στους κλειδωμένους πίνακες του 2010
« Απάντηση #95 στις: Ιούλιος 14, 2014, 03:10:28 μμ »
Υ.Γ.Από ότι διαβάζω μάλλον θα κάνει πίσω σε αυτό
άκυρο το ΥΓ, μόλις τον είδα να παραδέχεται ότι αυτό το πρότεινε για προσωπική περίπτωση. Δεν το παρουσίασε έτσι, αλλά το παράδειγμα που έφερε ήταν χαζό και δήλωνε άγνοια, με πρόθεση να βοηθήσει συγκεκριμένη περίπτωση!

Βασίλη δεν το άκουσα αυτό που λες. Θα ξανακούσω τη συνέντευξη, αλλά μήπως θες να γίνεις λίγο πιο σαφής?

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μόρια εντοπιότητας στους κλειδωμένους πίνακες του 2010
« Απάντηση #96 στις: Ιούλιος 14, 2014, 03:16:47 μμ »
Όσο αφορά την εντοπιότητα είμαι ξεκάθαρα υπέρ αυτής. Θεωρώ ότι τα σχολεία πρέπει να έχουν σταθερό προσωπικό και οι ντόπιοι να δουλεύουν στα σπίτια τους.
Μόνο που για τα απομακρυσμένα νησιά δεν θα είναι ντόπιος ο αναπληρωτής ουτως ή άλλως. Γιατί π.χ. για τον Άγιο Ευστράτιο πρέπει να προτάσσεται ο κάτοικος Λέσβου και όχι αυτός από την Καβάλα που ομοίως επιθυμεί να πάει; Αφού και οι δύο θα πρέπει να αφήσουν τα σπίτια τους και να μείνουν εκεί και μετά το πέρας της σύμβασης θα φύγουν για να επιστρέψουν στα σπίτια τους.
Εγώ βλέπω ότι με το ένα και με το άλλο ανοίγουν καινούρια παραθυράκια για βολέματα, όταν εφαρμόζονται επιλεκτικά και μόνο για κάποιους μέτρα, όπως η εντοπιότητα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 14, 2014, 03:24:06 μμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μόρια εντοπιότητας στους κλειδωμένους πίνακες του 2010
« Απάντηση #97 στις: Ιούλιος 14, 2014, 03:29:51 μμ »
Εντάξει το άκουσα. "... το ενδεχόμενο να παραβιαστεί η σειρά της επετηρίδας (με καλή έννοια το λέω), δηλαδή να μη μετρήσει η επετηρίδα, μια επετηρίδα του 2010 που από τότε είναι κλειστή, για κάποιον που είναι κάτω σε μόρια, αλλά θέλει να πάει στο Αγαθονήσι. Βρήκα περίπτωση, κυρίας, καθηγήτριας, απ'τη Σάμο που δε μπορεί να πάει δίπλα γιατί είναι κάτω στην επετηρίδα. Όχι  να πάει! Και ν'ανοίξει το σχολείο κανονικά!"

http://www.ustream.tv/recorded/50048020  γύρω στο 13:15 για όποιον θέλει να ακούσει με τα αυτιά του

Συνεπώς η εντοπιότητα ορίζεται για το Λοβέρδο με βάση το δρομολόγιο του Blue Star, γιατί αλλιώς η κυρία απ΄τη Σάμο δε μπορεί να πάει στο Αγαθονήσι λόγω εντοπιότητας, τουλάχιστον όπως την ήξερα εγώ την εντοπιότητα μέχρι σήμερα. Τι να σχολιάσω τώρα... Πραγματικά έχω μείνει άφωνη. Ο άνθρωπος μιλάει ξεκάθαρα για παραβίαση του πίνακα και το βρίσκει και φυσικό.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 14, 2014, 03:41:22 μμ από lillie »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160986
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 628
Σύνολο: 637

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.118 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.