*

Αποστολέας Θέμα: Νεο μετρο Λοβερδου για τα κενα στα Δημοτικα  (Αναγνώστηκε 34761 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anikologr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 449
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τα αυτοκίνητα...
    • Προφίλ
    • https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#
Απ: Απ: Νεο μετρο Λοβερδου για τα κενα στα Δημοτικα
« Απάντηση #70 στις: Αύγουστος 25, 2014, 01:20:21 πμ »
Δεν μπορεί τόσο εύκολα να απομονωθεί η Θεατρική Αγωγή στο απογευματινό πρόγραμμα μόνο. Εκεί βρίσκεται ήδη απ´ ό,τι είπαμε ως επιλεγόμενο μάθημα. Αν το κάνει αυτό, ξαναγυρνά στον κλασικό τύπο του ολοήμερου και καταστρατηγεί την υποχρεωτική πρωινή ζώνη, για την οποία υπάρχει κανονισμός. Με αυτόν τον τρόπο ξεκίνησε η λειτουργία των ΕΑΕΠ, οπότε ποια η καινοτομία να παέι πάλι πίσω τα καινούρια διδακτικά αντικείμενα; Επίσης οι θεατρολόγοι δεν είναι τόσο λίγοι όσο νομίζεις, είναι πολλοί και αυτοί που δουλεύουν ως αναπληρωτές από το 2010 στα ΕΑΕΠ, αλλά και αυτοί που δούλευαν ως ωρομίσθιοι πριν στα κλασικά ολοήμερα. Είναι δε, μαχητικοί και οργανωμένοι. Να σου θυμίζω κάτι. Πέρυσι, μία εγκύκλιος προσπάθησε να αφήσει στην ευχέρεια κάποιων δασκάλων να διδάξουν το μάθημα, εάν κατείχαν α) δεύτερο πτυχίο (στο αντικείμενο του θεάτρου), β) μεταπτυχιακό ή διδακτορικό, γ) σεμινάριο ετήσιας διάρκειας και δ) σεμινάριο γενικότερα. Ε, η τελευταία απαράδεκτη προϋπὀθεση απεσύρθη, όχι επειδή κατάλαβε το υπουργείο το λάθος του, αλλά επειδή αντέδρασαν άμεσα οι θεατρολόγοι και οι ηθοποιοί. (Κατά τη γνώμη μου, θα έπρεπε να αποσυρθεί και η γ).
Όσο για την παιδαγωγική επάρκεια - ποιες ειδικότητες ΔΕΝ έχουν παιδαγωγική επάρκεια; Θεατρολόγοι, μουσικοί, πληροφορικοί, εικαστικοί, ξενόγλωσσοι έχουν όλοι παιδαγωγική επάρκεια. Σε ποιους αναφέρεσαι;
Οι περισσότεροι πληροφορικοι δεν έχουν παιδαγωγική επάρκεια..
Στοιχεία Εκπαιδευκών αντιτιθέμενων - θιγόμενων από τις υποχρεωτικές μετατάξεις

https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεο μετρο Λοβερδου για τα κενα στα Δημοτικα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:40:40 »

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεο μετρο Λοβερδου για τα κενα στα Δημοτικα
« Απάντηση #71 στις: Αύγουστος 25, 2014, 01:50:20 πμ »
Θεατρολόγοι, μουσικοί, πληροφορικοί, εικαστικοί, ξενόγλωσσοι έχουν όλοι παιδαγωγική επάρκεια. Σε ποιους αναφέρεσαι;

Δεν ηξερα οτι διδασκονται παιδαγωγικα και παιδοψυχολογια στην Καλων Τεχνων και στη Δραματικη Σχολη. Οι Πληροφορικοι παντως σιγουρα δε διδασκονται. Σε καθε περιπτωση, γνωριζω απειρα αντι-παιδαγωγικα περιστατικα σε σχολεια της Αθηνας, που θα ειχαν αποφευχθει με γνωσεις ψυχολογιας και ειδικης διδακτικης. Οποιοι διαλεξαν ν'ασχοληθουν επαγγελματικα με παιδια πρεπει να εχουν αυξημενες γνωσεις σ'αυτο το κομματι.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Νεο μετρο Λοβερδου για τα κενα στα Δημοτικα
« Απάντηση #72 στις: Αύγουστος 25, 2014, 02:27:10 πμ »
Αυτό που λες συμφωνεί με τα λεγόμενα ζεύγους δημοσιογράφων του real fm που έλεγαν σε φίλη ότι θα προσλάβουν φέτος δασκάλους με 300 ευρώ! Φυσικά, την είδηση αυτή τη θεώρησα σενάριο επιστημονικής φαντασίας για τους δασκάλους ειδικά.

Αυτό που ανέφερα για υπέυθυνο εννοούσα δάσκαλο της πρωινής ζώνης που θα παίρνει επίδομα υπευθύνου (ίσως και με μειωμένο ωράριο) για να λειτουργεί το ολοήμερο με ειδικότητες. Για αυτό και είπα μοντέλο ΠΔΣ που είχε υπέυθυνο και πηγαίναν οι διάφορες ειδικότητες και έκαναν μάθημα... με αυτόν τον τρόπο δημιουργεί σχολείο μέσα σε σχολείο και δίνει οργανικές στο νέο θεσμό....

ΥΓ. Τραβηγμένο από τα μαλλιά όμως αυτό το σενάριο μου... βέβαια για να πάρεις νέα λεφτά από ΕΣΠΑ (2014-2020) κάτι πρέπει να αλλάξεις... και να το πεις και καινοτόμο μιας και δεν μπορείς (αν δεν κάνω λάθος) να πάρεις λεφτά για να συνεχίσεις ήδη υπάρχοντα προγράμματα του παλιού ΕΣΠΑ...


------------------------------------------------------------------------------------

Τώρα για την παιδαγωγική επαρκεια. Παιδιά εντελώς φιλικά χαλαρώστε λίγο... Αλλο τι διαβάζω και περνώ σε θεωρητικές εξετάσεις και άλλο τι εφαρμοζω στην πράξη. Οτι κάποιος τα ξέρει δεν σημαίνει ότι τα εφαρμόζει κιόλας...ή για να το πω απλά... το ράσο ποτέ δεν έκανε τον παπά όπως και το πτυχίο τον επιστήμονα... Αλλο είναι κάτι στα προαπαιτούμενα ως χαρτί (ή στα προγράμματα σπουδών στο πανεπιστήμιο) και άλλο ότι όποιος έχει το χαρτι το εφαρμόζει κιόλας... Γιατί όταν ημουν μαθητής τα χαστούκια πήγαιναν σύννεφο κείτε κάποιοι είχαν τελειώσει παιδαγωγική σχολή είτε όχι... (τώρα που το σκέφτομαι από κει μου έμεινε το κουσούρι... ).  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 25, 2014, 02:42:06 πμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος Έλλη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
    • Προφίλ
Απ: Νεο μετρο Λοβερδου για τα κενα στα Δημοτικα
« Απάντηση #73 στις: Αύγουστος 25, 2014, 04:17:53 πμ »
Οι ΠΕ 8 Καλλιτεχνικών Μαθημάτων και οι ΠΕ 19 Πληροφορικής Πανεπιστημίων θεωρούνται καθηγητητικές σχολές, γι' αυτό και προσλαμβάνονται/διορίζονται στην εκπαίδευση (όπως και οι υπόλοιποι κλάδοι που προανέφερα). Οι ΠΕ 18.41 Δραματικής Τέχνης όντως δεν έχουν παιδαγωγική επάρκεια, γι' αυτό και προκρίνονται όσοι έχουν τελειώσει ΑΣΠΑΙΤΕ. Επίσης το ποσοστό απορρόφησής τους στην εκπαίδευση είναι πολύ μικρότερο από αυτό των θεατρολόγων (ούτε καν 80-20%, παρ' όλο που υπάρχουν και ηθοποιοί που κάνουν εξαιρετική δουλειά με τα παιδιά). Θα συμφωνήσω όμως με guestteacher ότι το ράσο δεν κάνει τον παπά. Εχω δει κι εγώ εκπαιδευτικούς με αποδεδειγμένη παιδαγωγική επάρκεια να έχουν απαράδεκτη συμπεριφορά απέναντι στα παιδιά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεο μετρο Λοβερδου για τα κενα στα Δημοτικα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:40:40 »

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2556
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Νεο μετρο Λοβερδου για τα κενα στα Δημοτικα
« Απάντηση #74 στις: Αύγουστος 25, 2014, 08:21:28 πμ »
Όποιος δεν γνωρίζει παρακαλώ να μην γράφει κουταμάρες για τις άλλες ειδικότητες εκτός από την δικιά του!

Κάθε χρόνο όλο κ περισσότεροι Πληροφορικοί θα έχουμε παιδαγωγική κατάρτιση! Φέτος είναι 500 άτομα στον πίνακα με , του χρόνου ίσως 1000...... και δεν νομίζω να είναι λίγοι!

Καλημέρα σας!
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος dNikos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεο μετρο Λοβερδου για τα κενα στα Δημοτικα
« Απάντηση #75 στις: Αύγουστος 25, 2014, 09:34:23 πμ »
Δεν ηξερα οτι διδασκονται παιδαγωγικα και παιδοψυχολογια στην Καλων Τεχνων και στη Δραματικη Σχολη. Οι Πληροφορικοι παντως σιγουρα δε διδασκονται. Σε καθε περιπτωση, γνωριζω απειρα αντι-παιδαγωγικα περιστατικα σε σχολεια της Αθηνας, που θα ειχαν αποφευχθει με γνωσεις ψυχολογιας και ειδικης διδακτικης. Οποιοι διαλεξαν ν'ασχοληθουν επαγγελματικα με παιδια πρεπει να εχουν αυξημενες γνωσεις σ'αυτο το κομματι.

Και όμως οι πληροφορικής έχουν παιδαγωγική επάρκεια!!! Σελέτε, Πατές, παιδαγωγικά στις σχολές τους, μεταπτυχιακά.

Καλά είναι να ενημερώνεστε, για να μην δημιουργούνται εντυπώσεις. Αρκετά με την απαξίωση.



Αποσυνδεδεμένος ekalaitz

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 535
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Νεο μετρο Λοβερδου για τα κενα στα Δημοτικα
« Απάντηση #76 στις: Αύγουστος 25, 2014, 12:54:38 μμ »
Υπήρχε το σκεπτικό πριν λίγο καιρό για κατάργηση της απογευματινής ζώνης...

Αποσυνδεδεμένος giak

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 506
    • Προφίλ
Απ: Νεο μετρο Λοβερδου για τα κενα στα Δημοτικα
« Απάντηση #77 στις: Αύγουστος 25, 2014, 01:10:00 μμ »
Όποιος δεν γνωρίζει παρακαλώ να μην γράφει κουταμάρες για τις άλλες ειδικότητες εκτός από την δικιά του!

Κάθε χρόνο όλο κ περισσότεροι Πληροφορικοί θα έχουμε παιδαγωγική κατάρτιση! Φέτος είναι 500 άτομα στον πίνακα με , του χρόνου ίσως 1000...... και δεν νομίζω να είναι λίγοι!

Καλημέρα σας!
Μα οι περισσότεροι πληροφορικοί που δίδαξαν στην α/θμια είναι από μετάταξη που δεν έχουν παιδαγωγική επάρκεια και γνώσης παιδαγωγικής. Κάποιοι μάλιστα από αυτούς δεν έχουν ούτε πτυχίο πληροφορικής. Γι' αυτό εμφανίστηκαν σύμφωνα με το συνάδελφο αντιπαιδαγωγικά περιστατικά. Οι αναπληρωτές που είναι στους πίνακες όχι μόνο έχουν παιδαγωγική επάρκεια αλλά και πολλοί από αυτούς μεταπτυχιακά. Αλλά αυτοί είναι η μειοψηφία.

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεο μετρο Λοβερδου για τα κενα στα Δημοτικα
« Απάντηση #78 στις: Αύγουστος 25, 2014, 03:23:50 μμ »
Από το Facebook από συνάδελφο που ήταν σε συνάντηση σήμερα στο Υπουργείο:

"ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ Κ ΣΥΝΑΔΕΛΦΙΣΣΕΣ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ!!
 ΣΗΜΕΡΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗ ΔΟΕ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΣ ΤΗΣ ΠΕΝΑ ΕΓΙΝΕ ΜΙΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗΣ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΜΕ ΤΟΝ Κ.ΧΡΗΣΤΑΚΗ .ΣΥΖΗΤΗΘΗΚΑΝ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΕΜΑΤΑ:
 1)ΤΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΤΩΝ ΠΙΝΑΚΩΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟ 2014 Κ ΜΕΤΑ ΑΦΟΥ ΘΑ ΨΗΦΙΣΤΕΙ ΑΥΡΙΟ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ.
 2)ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΜΕΣΑ ΑΣΕΠ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΛΗΨΗ 10000 ΜΟΝΙΜΩΜ ΚΑΙ ΣΕ ΕΡΩΤΗΣΗ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΕΝΑΠΟΜΕΙΝΑΝΤΕΣ ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΟΣΟΙ ΑΠΟΜΕΝΟΥΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟΡΡΟΦΗΣΕΙ ΤΟ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΚΑΙ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ, ΧΩΡΙΣ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΕΝΝΟΕΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΕΣΑ.
 3)ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΘΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΣΤΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΕΑΕΠ ΚΑΙ Η ΜΕΛΕΤΗ ΤΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΘΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΠΡΩΙΝΟ ΤΜΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΔΙΔΑΚΤΙΚΩΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΩΝ .ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΘΑ ΣΤΕΛΕΧΩΝΕΤΑΙ ΜΕ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ. ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ Η ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΗΤΑΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΙΚΗ.ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΤΩΝ ΕΝΩΣΕΩΝ ΑΛΛΑ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΠΟΙΗΣΗ ΕΞΩ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ.ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΓΙΑ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΥΜΦΩΝΗ , ΤΟ ΔΗΛΩΣΕ ΚΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ Ο Κ.ΧΡΗΣΤΑΚΗΣ ΓΙΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΑΛΛΑ ΜΕ ΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΟΜΩΣ? ΜΕ ΑΣΕΠ?
 Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΟΥ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΑΚΥΡΩΝΕΤΑΙ Η ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΤΟΥ ΕΚΠΑΔΕΥΤΙΚΟΥ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΛΗΜΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΤΑΕΙ ΕΞΩ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ. ΑΥΤΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΝΩ ΜΕ ΑΠΛΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΑΝΑΛΟΓΙΣΤΕ ΤΙΣ ΕΥΘΥΝΕΣ ΣΑΣ ΟΛΟΙ ΚΑΙ ΑΦΗΣΤΕ ΤΑ ΦΕΙΣΜΠΟΥΚ.ΚΑΛΟ ΣΑΣ ΑΠΟΓΕΥΜΑ."


Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεο μετρο Λοβερδου για τα κενα στα Δημοτικα
« Απάντηση #79 στις: Αύγουστος 25, 2014, 03:32:20 μμ »
"ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΘΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΣΤΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΕΑΕΠ ΚΑΙ Η ΜΕΛΕΤΗ ΤΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΘΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΠΡΩΙΝΟ ΤΜΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΔΙΔΑΚΤΙΚΩΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΩΝ .ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΘΑ ΣΤΕΛΕΧΩΝΕΤΑΙ ΜΕ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ."

τι εννοείς με αυτό συνάδελφε? τι θα καταργήσει δηλ? και επίσης δεν υπάρχει ολοήμερο χωρίς δάσκαλο (οι ειδικότητες πάνε κι έρχονται όπως όλοι ξέρουμε γιατί τρέχουν να προλάβουν επόμενα τμήματα, μόνα τους θα μένουν τα παιδιά?)

Kokoschka

  • Επισκέπτης
Απ: Νεο μετρο Λοβερδου για τα κενα στα Δημοτικα
« Απάντηση #80 στις: Αύγουστος 25, 2014, 03:38:22 μμ »
Aρα οι εναπομείναντες φευγουμε;Alea jacta est

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεο μετρο Λοβερδου για τα κενα στα Δημοτικα
« Απάντηση #81 στις: Αύγουστος 25, 2014, 03:49:35 μμ »
Το σχόλιο είναι αναρτημένο στην ανοιχτή ομάδα ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ α'ΒΑΘΜΙΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK..... Μπορείτε εκεί να ρωτήσετε απευθείας τον συνάδελφο.

Από το Facebook από συνάδελφο που ήταν σε συνάντηση σήμερα στο Υπουργείο:

"ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ Κ ΣΥΝΑΔΕΛΦΙΣΣΕΣ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ!!
 ΣΗΜΕΡΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗ ΔΟΕ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΣ ΤΗΣ ΠΕΝΑ ΕΓΙΝΕ ΜΙΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗΣ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΜΕ ΤΟΝ Κ.ΧΡΗΣΤΑΚΗ .ΣΥΖΗΤΗΘΗΚΑΝ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΕΜΑΤΑ:
 1)ΤΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΤΩΝ ΠΙΝΑΚΩΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟ 2014 Κ ΜΕΤΑ ΑΦΟΥ ΘΑ ΨΗΦΙΣΤΕΙ ΑΥΡΙΟ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ.
 2)ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΜΕΣΑ ΑΣΕΠ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΛΗΨΗ 10000 ΜΟΝΙΜΩΜ ΚΑΙ ΣΕ ΕΡΩΤΗΣΗ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΕΝΑΠΟΜΕΙΝΑΝΤΕΣ ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΟΣΟΙ ΑΠΟΜΕΝΟΥΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟΡΡΟΦΗΣΕΙ ΤΟ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΚΑΙ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ, ΧΩΡΙΣ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΕΝΝΟΕΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΕΣΑ.
 3)ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΘΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΣΤΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΕΑΕΠ ΚΑΙ Η ΜΕΛΕΤΗ ΤΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΘΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΠΡΩΙΝΟ ΤΜΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΔΙΔΑΚΤΙΚΩΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΩΝ .ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΘΑ ΣΤΕΛΕΧΩΝΕΤΑΙ ΜΕ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ. ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ Η ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΗΤΑΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΙΚΗ.ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΤΩΝ ΕΝΩΣΕΩΝ ΑΛΛΑ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΠΟΙΗΣΗ ΕΞΩ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ.ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΓΙΑ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΥΜΦΩΝΗ , ΤΟ ΔΗΛΩΣΕ ΚΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ Ο Κ.ΧΡΗΣΤΑΚΗΣ ΓΙΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΑΛΛΑ ΜΕ ΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΟΜΩΣ? ΜΕ ΑΣΕΠ?
 Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΟΥ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΑΚΥΡΩΝΕΤΑΙ Η ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΤΟΥ ΕΚΠΑΔΕΥΤΙΚΟΥ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΛΗΜΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΤΑΕΙ ΕΞΩ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ. ΑΥΤΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΝΩ ΜΕ ΑΠΛΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΑΝΑΛΟΓΙΣΤΕ ΤΙΣ ΕΥΘΥΝΕΣ ΣΑΣ ΟΛΟΙ ΚΑΙ ΑΦΗΣΤΕ ΤΑ ΦΕΙΣΜΠΟΥΚ.ΚΑΛΟ ΣΑΣ ΑΠΟΓΕΥΜΑ."

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεο μετρο Λοβερδου για τα κενα στα Δημοτικα
« Απάντηση #82 στις: Αύγουστος 25, 2014, 03:55:40 μμ »
Μα οι περισσότεροι πληροφορικοί που δίδαξαν στην α/θμια είναι από μετάταξη που δεν έχουν παιδαγωγική επάρκεια και γνώσης παιδαγωγικής. Κάποιοι μάλιστα από αυτούς δεν έχουν ούτε πτυχίο πληροφορικής. Γι' αυτό εμφανίστηκαν σύμφωνα με το συνάδελφο αντιπαιδαγωγικά περιστατικά. Οι αναπληρωτές που είναι στους πίνακες όχι μόνο έχουν παιδαγωγική επάρκεια αλλά και πολλοί από αυτούς μεταπτυχιακά. Αλλά αυτοί είναι η μειοψηφία.

Ακριβως αυτο εννοουσα συναδελφε! Χαιρομαι που καποιος αναγνωριζει πως ειναι η πραγματικοτητα στα περισσοτερα σχολεια της Αθηνας.

Και κακως μερικοι θιγονται απο το τιποτα: κι εγω ειμαι βιολογος που κακως θεωρειται "καθηγητικη σχολη" οπως το Χημικο, Μαθηματικο και αλλες που προαναφερθηκαν και θεωρω απαραδεκτο ολοι εμεις να θεωρουμαστε οτι ειμαστε ικανοι να δουλεψουμε με παιδια αφου δεν εχουμε διδαχθει σε βαθος αναπτυξη του παιδιου, ψυχολογια, θεωριες μαθησης, κλπ. Οσοι συναδελφοι τα εμαθαν στην πραξη, τα εμαθαν κυριολεκτικα "στου κασιδη το κεφαλι".

Kokoschka

  • Επισκέπτης
Απ: Νεο μετρο Λοβερδου για τα κενα στα Δημοτικα
« Απάντηση #83 στις: Αύγουστος 25, 2014, 04:01:52 μμ »
"Και σε ερωτηση δικια μου για εναπομείναντες δασκαλους...." Ημαρτον Θεε μου,που τους βρηκε τους εναπομείναντες δασκαλους;;;!!!!!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161372
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 450
Σύνολο: 450

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.