*

Ψηφοφορία

ΑΣΕΠ με μοριοδότηση ή γραπτός διαγωνισμος;

ΑΣΕΠ με μοριοδότηση
67 (50%)
Γραπτός διαγωνισμος ΑΣΕΠ
67 (50%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 133

Αποστολέας Θέμα: ΑΣΕΠ με μοριοδότηση ή γραπτός διαγωνισμος;  (Αναγνώστηκε 58399 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ με μοριοδότηση ή γραπτός διαγωνισμος;
« Απάντηση #84 στις: Αύγουστος 25, 2014, 12:32:09 πμ »
Να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα, γιατί μερικοί νομίζετε ότι 2-3 χαρτιά λένε κάτι...

Τα μάστερ είναι εδώ και χρόνια μπίζνα. Χαρτιά πουλάνε οι άνθρωποι, σε όποιον έχει χρήματα.
Το ΠΡΩΤΟ κριτήριο είναι τα λεφτά.
Αν υπάρχουν πολλές αιτήσεις, ασφαλώς θα πάρουν τους καλύτερους.
Αν ΔΕΝ υπάρχουν πολλές αιτήσεις, θα πάρουν όποιον περνάει απ'έξω, αρκεί να έχει κάρτα ΑΤΜ.
Ενδεικτικά, αναφέρω περίπτωση γνωστού, που τον δέχτηκε πανεπιστήμιο της Αγγλίας για μεταπτυχιακό,
ενώ χρωστούσε ακόμα 30 (!!!!!!) μαθήματα από το πρώτο πτυχίο.

Πάμε στην προϋπηρεσία. Από που κι ως που σε κάνει καλύτερο από κάποιον άλλον το ότι έχεις πάει 1-2-3 χρόνια σε ένα σχολείο ως αναπληρωτής; Εξυπηρετείς το κράτος, αλλά εξυπηρετείς και τον εαυτό σου, διότι δεν πας τσάμπα, πληρώνεσαι.
Επίσης, κάνεις αίτηση για να πας, δεν σε έστειλε κανένας με το ζόρι.  Άμα δεν θες, περιμένουν ουρές κόσμου από πίσω σου.
Παρόλα αυτά, το κράτος διόριζε κόσμο ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ με προϋπηρεσία, δίνοντάς τους μάλιστα και ένα σωρό προνόμια σε σχέση με τους ΑΣΕΠίτες (περιοχή διορισμού, σχολείο, κλπ, ενώ τα μόρια μετάθεσης μετρούσαν και από την υπηρεσία πριν το διορισμό).
Με τα παραπάνω δεν συμφωνώ, αλλά ας πούμε ότι έχουν μια δόση δικαιοσύνης.
ΣΤΟΝ ΑΣΕΠ, ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΜΟΡΙΑ ΛΟΓΩ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑΣ;

Για τις ξένες γλώσσες, Η/Υ, κλπ, ούτε καν θα μπω στον κόπο. Απλά είναι ΑΣΧΕΤΑ. Κι εγώ έχω πτυχίο "χρυσό ψαλίδι" από τον Αμάραντο, μήπως να πάρω κανένα μόριο (περικοπές γίνονται, μπορεί να χρειαστεί);

Από άποψη ουσίας, 2-3 courses που παρακολούθησα πρόσφατα στο coursera, με βοήθησαν πολύ περισσότερο στη δουλειά μου και από το μεταπτυχιακό μου, και από την προϋπηρεσία μου (7 χρόνια) και από τα 2 πτυχία μου σε ξένες γλώσσες και από το Β' επίπεδο σε ΤΠΕ και από ένα σωρό σεμινάρια από δω κι από κει, και από το δεύτερο πτυχίο που κάνω τώρα.

Αλλά και πάλι, αν έδινα ξανά ΑΣΕΠ, έγραφα 60 και διοριζόμουν λόγω μοριοδότησης στη θέση κάποιου που έγραψε 70, θα ΝΤΡΕΠΟΜΟΥΝ. Αν ήμουν καλύτερος (όπως "δειχνουν" τα χαρτιά μου), θα έγραφα 71+.
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΕΠ με μοριοδότηση ή γραπτός διαγωνισμος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:03:24 »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ με μοριοδότηση ή γραπτός διαγωνισμος;
« Απάντηση #85 στις: Αύγουστος 25, 2014, 12:51:32 πμ »
. Πρώτα από όλα μία εξέταση είναι απλά μια εικόνα της στιγμής και αυτό το λέμε και στους μαθητές μας. Επομένως μία κακή ή καλή μέρα δεν πρέπει να αγνοεί την πορεία ετών ενός ανθρώπου. Επίσης ένα σύστημα διορισμού θα πρέπει να έχει ορίζοντα πολλών ετών. Η ανεργία δεν θα μείνει για πάντα στο 30%. Τι θέλω να πω; θα διηγηθώ ένα περιστατικό που μου συνέβη. Ως μαθητής τα καλοκαίρια εργαζόμουν σε βιοτεχνίες με τον πατέρα μου (αυτό κάπου το 94 αν θυμάμαι καλά). Σε μία από αυτές εργαζόταν ένας γυμναστής και ένας θεολόγος. Ήταν τα χρόνια της επετηρίδας. Εγώ είχα την τάση να πιάνω κουβέντα, και επειδή ψαχνόμουν για το τι θα σπουδάσω κι εγώ έμαθα ότι και τους δύο τους είχαν πάρει αναπληρωτές, αλλά δεν πήγαν, γιατί απλά δεν επηρέαζε τον διορισμό τους (υπήρχε μόνο η επετηρίδα) και δεν θέλανε μόνο και μόνο για να είναι συμβασιούχοι να φύγουν από την πόλη τους, αφού βρίσκανε δουλειές με το ίδιο ή και μεγαλύτερο εισόδημα. Όταν πήρα πτυχίο κι εγώ και έκανα πρώτη φορά τα χαρτιά μου, δήλωσα μόνο τη Θεσσαλονίκη για τον ίδιο ακριβώς λόγο. Θέλω να πω πως αν το να είσαι αναπληρωτής αποσυνδεθεί τελείως με το διορισμό μελλοντικά πάλι θα αλλάζουμε τρόπο πρόσληψης για να βρίσκουμε αναπληρωτές. 

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ με μοριοδότηση ή γραπτός διαγωνισμος;
« Απάντηση #86 στις: Αύγουστος 25, 2014, 01:00:50 πμ »
Yποθέτω ότι η πλειοψηφία των ΔΥ είναι πάντως διοικητικοί και όχι εργάτες.

Συναδελφε, υπαρχουν παρα πολλοι ΔΥ οι οποιοι προσληφθηκαν ως ΥΕ και οταν καταφεραν να παρουν το απολυτηριο λυκειου μεταπηδησαν σε θεση ΔΕ. Επισης, υπαρχουν πολλοι ΥΕ που παρεμειναν ΥΕ.

Οσο για τους ΠΕ που δεν ξερουν Αγγλικα... να σ'ενημερωσω οτι φυσικα υπαρχουν και μαλιστα δεν ξερουν ουτε ΗΥ, οπως εχω διαπιστωσει ιδιοις ομμασι απειρες φορες στις διαφορες υπηρεσιες. Εδω πριν λιγες βδομαδες που καταθεσα αιτηση για αναπληρωτρια, η υπαλληλος στη ΔΔΕ (που οπως μου ειπε ηταν απο τους τελευταιους που διοριστηκαν με την επετηριδα) δεν ηξερε που ειναι το "refresh" στην οθονη, γι'Αγγλικα θα συζηταμε τωρα! Πληρωνεται ως ΠΕ ομως, ετσι; Αυτη ειναι η καταντια του Δημοσιου στην Ελλαδα. Τολμαει ομως καμια κυβερνηση να κανει απολυσεις οσων ΔΥ ειναι καταφανως παναχρηστοι; Μα καμια ομως!!!!!

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ με μοριοδότηση ή γραπτός διαγωνισμος;
« Απάντηση #87 στις: Αύγουστος 25, 2014, 01:08:27 πμ »
Ο νόμος 3848 περί προσλήψεων μία χαρά είναι στην χώρα που ζούμε, όπου όλοι πιέζουν για να έχουν ειδική αντιμετώπιση είτε για κοινωνικά είτε για ακαδημαϊκά κριτήρια. Δίνει ελπίδες ακόμη και σε νέους που θα γράψουν άριστα στον γραπτό ΑΣΕΠ ή πολύ καλά εφόσον έχουν και άλλα προσόντα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΕΠ με μοριοδότηση ή γραπτός διαγωνισμος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:03:24 »

Αποσυνδεδεμένος Mazurkiewicz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ με μοριοδότηση ή γραπτός διαγωνισμος;
« Απάντηση #88 στις: Αύγουστος 25, 2014, 01:19:49 πμ »
Επειδή τέθηκε αν δεν κάνω λάθος από κάποιους το θέμα με τον βαθμό πτυχίου, θα ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο οι βαθμοί πτυχίων είναι αντικειμενικοί και αντιπροσωπευτικοί της αξίας του πτυχιούχου, ενώ όλοι γνωρίζουμε τι συνθήκες διδασκαλίας-εξετάσεων-διορθώσεων γραπτών επικρατούν στα Ελληνικά Δημόσια Πανεπιστήμια.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ με μοριοδότηση ή γραπτός διαγωνισμος;
« Απάντηση #89 στις: Αύγουστος 25, 2014, 01:28:59 πμ »
Όλα είναι δυνατά.. εδώ διορίζονταν κάποιοι με κύριο προσόν το μέσον!
Το τυπικό προσόν άλλωστε είναι το βασικό πτυχίο, οπότε ο διαγωνισμός γίνεται μόνο και μόνο επειδή δεν μπορούν να διορίσουν όλους τους πτυχιούχους (αλλιώς θα είχαμε ακόμα λειτουργική επετηρίδα). Αν θέλουμε αντικειμενική επιλογή, τότε θα πρέπει να μετράει μόνο ό,τι γράψεις στο διαγωνισμό. Αυτή είναι η άλλη άποψη τουλάχιστον.
Κι αν θέλεις τη γνώμη μου (θέλεις-δεν θέλεις, θα την γράψω έτσι κι αλλιώς  :P), ένα έξτρα προαπαιτούμενο για επιλογή εκπαιδευτικών θα έπρεπε να είναι ένα τεστ δεξιοτήτων, κοινό για όλους κιόλας (περίπου σαν το μοναδικό που είχε γίνει). Εκεί να δεις πόσοι δεν θα έπιαναν τη βάση, και θέλουν και να διδάξουν κιόλας  8)
Αυτό εννοούσα κι εγώ σε προηγούμενα ποστ!  ;)
Συμφωνώ και με όλα τα υπόλοιπα!
  

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ με μοριοδότηση ή γραπτός διαγωνισμος;
« Απάντηση #90 στις: Αύγουστος 25, 2014, 01:33:36 πμ »
Επειδή τέθηκε αν δεν κάνω λάθος από κάποιους το θέμα με τον βαθμό πτυχίου, θα ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο οι βαθμοί πτυχίων είναι αντικειμενικοί και αντιπροσωπευτικοί της αξίας του πτυχιούχου, ενώ όλοι γνωρίζουμε τι συνθήκες διδασκαλίας-εξετάσεων-διορθώσεων γραπτών επικρατούν στα Ελληνικά Δημόσια Πανεπιστήμια.

Αντικειμενικοι οσο οι βαθμοί των μαθητών...
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος Empire

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ με μοριοδότηση ή γραπτός διαγωνισμος;
« Απάντηση #91 στις: Αύγουστος 25, 2014, 01:38:15 πμ »
Να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα, γιατί μερικοί νομίζετε ότι 2-3 χαρτιά λένε κάτι...

Τα μάστερ είναι εδώ και χρόνια μπίζνα. Χαρτιά πουλάνε οι άνθρωποι, σε όποιον έχει χρήματα.
Το ΠΡΩΤΟ κριτήριο είναι τα λεφτά.
Αν υπάρχουν πολλές αιτήσεις, ασφαλώς θα πάρουν τους καλύτερους.
Αν ΔΕΝ υπάρχουν πολλές αιτήσεις, θα πάρουν όποιον περνάει απ'έξω, αρκεί να έχει κάρτα ΑΤΜ.
Ενδεικτικά, αναφέρω περίπτωση γνωστού, που τον δέχτηκε πανεπιστήμιο της Αγγλίας για μεταπτυχιακό,
ενώ χρωστούσε ακόμα 30 (!!!!!!) μαθήματα από το πρώτο πτυχίο.

Πάμε στην προϋπηρεσία. Από που κι ως που σε κάνει καλύτερο από κάποιον άλλον το ότι έχεις πάει 1-2-3 χρόνια σε ένα σχολείο ως αναπληρωτής; Εξυπηρετείς το κράτος, αλλά εξυπηρετείς και τον εαυτό σου, διότι δεν πας τσάμπα, πληρώνεσαι.
Επίσης, κάνεις αίτηση για να πας, δεν σε έστειλε κανένας με το ζόρι.  Άμα δεν θες, περιμένουν ουρές κόσμου από πίσω σου.
Παρόλα αυτά, το κράτος διόριζε κόσμο ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ με προϋπηρεσία, δίνοντάς τους μάλιστα και ένα σωρό προνόμια σε σχέση με τους ΑΣΕΠίτες (περιοχή διορισμού, σχολείο, κλπ, ενώ τα μόρια μετάθεσης μετρούσαν και από την υπηρεσία πριν το διορισμό).
Με τα παραπάνω δεν συμφωνώ, αλλά ας πούμε ότι έχουν μια δόση δικαιοσύνης.
ΣΤΟΝ ΑΣΕΠ, ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΜΟΡΙΑ ΛΟΓΩ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑΣ;

Για τις ξένες γλώσσες, Η/Υ, κλπ, ούτε καν θα μπω στον κόπο. Απλά είναι ΑΣΧΕΤΑ. Κι εγώ έχω πτυχίο "χρυσό ψαλίδι" από τον Αμάραντο, μήπως να πάρω κανένα μόριο (περικοπές γίνονται, μπορεί να χρειαστεί);

Από άποψη ουσίας, 2-3 courses που παρακολούθησα πρόσφατα στο coursera, με βοήθησαν πολύ περισσότερο στη δουλειά μου και από το μεταπτυχιακό μου, και από την προϋπηρεσία μου (7 χρόνια) και από τα 2 πτυχία μου σε ξένες γλώσσες και από το Β' επίπεδο σε ΤΠΕ και από ένα σωρό σεμινάρια από δω κι από κει, και από το δεύτερο πτυχίο που κάνω τώρα.

Αλλά και πάλι, αν έδινα ξανά ΑΣΕΠ, έγραφα 60 και διοριζόμουν λόγω μοριοδότησης στη θέση κάποιου που έγραψε 70, θα ΝΤΡΕΠΟΜΟΥΝ. Αν ήμουν καλύτερος (όπως "δειχνουν" τα χαρτιά μου), θα έγραφα 71+.

2 posts έκανες στο topic τα οποία και προσυπογράφω!!!

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ με μοριοδότηση ή γραπτός διαγωνισμος;
« Απάντηση #92 στις: Αύγουστος 25, 2014, 01:40:09 πμ »
Επειδή τέθηκε αν δεν κάνω λάθος από κάποιους το θέμα με τον βαθμό πτυχίου, θα ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο οι βαθμοί πτυχίων είναι αντικειμενικοί και αντιπροσωπευτικοί της αξίας του πτυχιούχου, ενώ όλοι γνωρίζουμε τι συνθήκες διδασκαλίας-εξετάσεων-διορθώσεων γραπτών επικρατούν στα Ελληνικά Δημόσια Πανεπιστήμια.

Χαχαχ, εδω υπαρχουν εκατονταδες (χιλιαδες ισως) ανθρωποι που κατεστησαν πτυχιουχοι επειδη αλλοι πηγαν να δωσουν γι'αυτους στην εξεταστικη, π.χ. χαρακτηριστικη περιπτωση οι μαθηματικοι που εδιναν τα μαθηματικα στη θεση των οικονομολογων προ ολιγων δεκαετιων - μετα το εκοψαν επειδη τους ζητουσαν να βαζουν ταυτοτητα πανω στο θρανιο. Ειχα παντως στο βιολογικο συμφοιτητρια διδυμη που δεν εδωσε τα μαθηματικα η ιδια αλλα η αδερφη της που σπουδαζε στο μαθηματικο - στρογγυλο 10 στο μαθημα, παρακαλω! Αλλα ολα αυτα δεν επηρεαζουν πολυ τις κλιμακες "αριστα", "πολυ καλα", "καλα", αρα θα ηταν καλυτερα η καθε κλιμακα να βαθμολογουταν με καποια μορια παρα να μετραει ο βαθμος πτυχιου ως καθαρος αριθμος.

Αποσυνδεδεμένος anax

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ με μοριοδότηση ή γραπτός διαγωνισμος;
« Απάντηση #93 στις: Αύγουστος 25, 2014, 01:41:22 πμ »
Προϋπηρεσία = Εμπειρία. Βασικός λόγος που πρέπει να μετρήσει.

Δεν θα επεκταθώ σε περαιτέρω εξηγήσεις τώρα όσον αφόρα την διαχείριση του μαθητικού πληθυσμού, στην διαχείριση κρίσεων στην τάξη και οργάνωση της ύλης ανάλογα τις ανάγκες των μαθητών.

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ με μοριοδότηση ή γραπτός διαγωνισμος;
« Απάντηση #94 στις: Αύγουστος 25, 2014, 01:44:46 πμ »
. Πρώτα από όλα μία εξέταση είναι απλά μια εικόνα της στιγμής και αυτό το λέμε και στους μαθητές μας. Επομένως μία κακή ή καλή μέρα δεν πρέπει να αγνοεί την πορεία ετών ενός ανθρώπου. Επίσης ένα σύστημα διορισμού θα πρέπει να έχει ορίζοντα πολλών ετών.
Αυτό είναι σωστό. Από μία ολιγόωρη εξέταση δεν κρίνεται ο καλύτερος εκπαιδευτικός, τη στιγμή μάλιστα που η εξέταση είναι μόνο γραπτή, δεν αξιολογείσαι δηλαδή και από τη διδασκαλία σου σε τάξη.

Από την άλλη, αν είχα να επιλέξω διορισμό ή με γραπτό ΑΣΕΠ ή με προϋπηρεσία που δεν συγκεντρώνεται με αντικειμενικά και διαφανή κριτήρια, θα επέλεγα ΑΣΕΠ, μιας και δεν είχα ποτέ μέσο. (Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας εδώ, νομίζω).

Τέλος, μετά τη λήξη της μεταβατικής ο 3848 δεν θα είναι ο ισχύων νόμος;

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ με μοριοδότηση ή γραπτός διαγωνισμος;
« Απάντηση #95 στις: Αύγουστος 25, 2014, 01:48:55 πμ »
Αυτη ειναι η καταντια του Δημοσιου στην Ελλαδα. Τολμαει ομως καμια κυβερνηση να κανει απολυσεις οσων ΔΥ ειναι καταφανως παναχρηστοι; Μα καμια ομως!!!!!

Και μια ακόμη ιστοριούλα από τις πολλές... (Για να μαθαίνουν οι νέοι) 
Κάποτε πήγα να εγκαταστήσω και να προγραμματίσω ένα ιατρικό μηχάνημα στο νοσοκομείο ενός μεγάλου (και πολύ τουριστικού) νησιού. Είχα ζητήσει από προγενέστερη επικοινωνία τριφασική παροχή. Με έκπληξη διαπίστωσα ότι υπήρχε μόνο μονοφασική. Αναζητώντας τον μόνιμο ηλεκτρολόγο βάρδιας (ήταν απόγευμα και καλοκαίρι), με τα χίλια ζόρια τον βρήκε ο γιατρός της μονάδας και (επιτέλους) ήρθε μετά από κανα δίωρο απ'εξω. Όταν αγχωμένος του είπα να μου βάλει την παροχή γιατί δεν μπορώ να συνεχίσω την δουλειά μου και έχω ήδη αργήσει, με κοίταξε με απορία και μου είπε επι λέξει: "φιλαράκο, εγώ μπαλίτσα παίζω στην ομάδα του νησιού και με έχωσε ο πρόεδρος εδώ για να πληρώνομαι... Από ηλεκτρολογικά δε ξέρω μία... άντε να πιεις κανα ποτάκι που βουλιάζει το νησί από γκόμενες και αύριο βλέπουμε ... και που΄σαι... χαλάρωσε γιατί θα πεθάνεις νέος..."
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 25, 2014, 01:53:24 πμ από porcupinetree »
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ με μοριοδότηση ή γραπτός διαγωνισμος;
« Απάντηση #96 στις: Αύγουστος 25, 2014, 02:02:53 πμ »
και που΄σαι... χαλάρωσε γιατί θα πεθάνεις νέος..."

Χαχαχ, το ιδιο μου εχουν πει ενα σωρο συναδελφοι - ο ενας μαλιστα ειχε αποσπαση στην Αθηνα επι 7 χρονια κι οταν του ελεγα για προετοιμασια υλης, για μαθητες που ισως να ειχαν μαθησιακες δυσκολιες και αλλα μαθητο- και εκπαιδευτικο-κεντρικα θεματα, μου ελεγε "μα ειναι δυνατον να τα σκεφτεσαι αυτα; Μπες στην αιθουσα, βγες και τελος"!!! ;D Το κυριως εισοδημα του προερχοταν απο τακτικες νυχτερινες εμφανισεις με το συγκροτημα του σε διαφορα μαγαζια... με την εκπαιδευση σου λεει θ'ασχολουμαστε τωρα, αυτη απλα δινει τα ενσημα!

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ με μοριοδότηση ή γραπτός διαγωνισμος;
« Απάντηση #97 στις: Αύγουστος 25, 2014, 03:17:10 πμ »
Προϋπηρεσία = Εμπειρία. Βασικός λόγος που πρέπει να μετρήσει.

Δεν θα επεκταθώ σε περαιτέρω εξηγήσεις τώρα όσον αφόρα την διαχείριση του μαθητικού πληθυσμού, στην διαχείριση κρίσεων στην τάξη και οργάνωση της ύλης ανάλογα τις ανάγκες των μαθητών.

Γιατί οι άλλοι στα φροντιστήρια τι κάνουν τόσα χρόνια; Πετάνε αετό;
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 542
Σύνολο: 557

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.