*

Αποστολέας Θέμα: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου  (Αναγνώστηκε 78242 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Μαριος ΠΕ19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #308 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 09:18:01 μμ »
Τι τμημα τελείωσες με 8 μαθηματικά??

Πληροφορική ΕΚΠΑ.

http://www.di.uoa.gr/undergraduate/courses/semester

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:00:41 »

Αποσυνδεδεμένος giorgos0714

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #309 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 10:04:29 μμ »
Μια από τα ίδια στο φόρουμ, τίποτα δεν άλλαξε από χτες βράδυ,
μετά τους υπερ-καθηγηταράδες ΠΕ04 που τα κάνουν όλα (τα του οίκου τους) και συμφέρουν, ;D
έπονται ΠΕ19/20 και ΠΕ03,
ποιος ξέρει καλύτερα μαθηματικά;;
ποιος διδάσκει καλύτερα μαθηματικά;;
Εντάξει όλοι για τη ΝΑΣΑ είμαστε, τι σημασία έχει που ξεπέσαμε στο ελληνικό δημόσιο ;D ;D ;D ;D.........
Έλεος πια....

Όλοι για την ΝΑΣΑ είναι. Επιστήμονες με άριστες σπουδές. Απλά αρνήθηκαν όλες τις προτάσεις για να μεγαλουργήσουν στη δημόσια εκπαίδευση.
Ενώ όλοι των άλλων ειδικοτήτων είναι άχρηστοι. Κομμώτριες.

Μετά σου λένε οι καθηγητές έχουν και ένα επίπεδο. Λέμε τώρα...
Αν βάλεις ταξιτζήδες με νταλικέρηδες να συζητήσουν μεγαλύτερη εκτίμηση θα έχει ο ένας για τον άλλον.
Μετά λέμε γιατί μας περιφρωνούν οι άλλες κοινωνικές τάξεις. Εμείς να δεις μεταξύ μας τι εκτίμηση έχουμε ο ένας για τον άλλον...

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2014, 10:15:58 μμ από giorgos0714 »

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #310 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 10:40:49 μμ »
Κοινως θα αξιολογηθεις σαν μαθηματικος οποτε κοψε το λαιμο σου να καλυψεις  τα πιθανα διδακτικα σου κενα και αυτο να ισχυει για ολες τις β αναθεσεις σε ολους τους κλαδους
Συμφωνώ απόλυτα σε όλη σου την ανάρτηση και ειδικά σε αυτό που παραθέτω.

Αποσυνδεδεμένος anapli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 200
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #311 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 11:25:56 μμ »
Χαλαρώστε....
κι απολαύστε τα εκπαιδευτικά δρώμενα.....

...οχι τίποτις άλλο.....     ....και στη NASA υπεραριθμίες ελλήνων εκπαιδευτικών θα έχουν....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:00:41 »

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #312 στις: Σεπτέμβριος 09, 2014, 01:50:35 πμ »
δηλαδη η Β' αναθεση πρεπει να προκυψει μετα απο "συναλλαγη" με την αλλη ειδικοτητα? .....
,,,,αλλα επειδη μιλας για συναλλαγη....με το που εγραψες για συναλλαγες και κολλητηλικια με αλλους κλαδους και φτυσιμο στους υπολοιπους....
[/quote]
Αγαπητέ Sliver, ξαναδιάβασε τι έγραψα.
Δε μίλησα για "συναλλαγή", για ¨ανταλλαγή" μίλησα.
Άλλη λέξη, άλλο νόημα! Ανταλλαγή που γινόταν πάντα μεταξύ αδελφών ειδικοτήτων όπως είναι οι ΠΕ03 και οι ΠΕ04. Για να σου δώσω να καταλάβεις, αν φέτος εγώ έπρεπε να συμπληρώσω Φυσική στο σχολείο μου, του χρόνου μπορεί να ήταν ο Φυσικός που θα συμπλήρωνε Μαθηματικά. Ούτε ο ένας, ούτε ο άλλος κάναμε το ξένο μάθημα μπάχαλο. Προσπαθούσαμε κι αν μη τι άλλο το προσεγγίζαμε με σεβασμό.
Η λέξη "σεβασμός" στο αρχικό μου ποστ είναι γραμμένη 2 φορές σε διαφορετικά σημεία κι εσύ επιμένεις να καταλαβαίνεις "συναλλαγή" και "κολλητηλίκια".  Δε φαντάζομαι να πιστεύεις ότι είναι συνώνυμα!


αν τα εχεις με τα ΤΕΙ τοτε να απορειτε που εδωσε την Β' αναθεση στους ΠΕ20, να μην τους τσουβαλιαζετε ολους. δεν ξερεις στατιστικη; ποσο ποσοστο νομιζεις αποφοιτων ΤΕΙ ειναι στην εκπαιδευση; εχεις στοιχεια και μιλας ετσι απαξιωτικα; και μενα μπορει να με ενοχλει που πολυτεχνειο ισοπεδωθηκε με το ΤΕΙ αλλα ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΦΑΓΟΣ! λιγη ντροπη πια!

Ναι, έχω στοιχεία. Εχω δουλέψει με απόφοιτους ΤΕΙ, στα ΙΕΚ που μπαίναμε 2-2 στα εργαστήρια. Αν δε το ζήσεις, δεν περιγράφεται. Απίστευτα χαμηλό επίπεδο σε κάθε τομέα. Στην -ρητορική φαντάζομαι- ερώτησή σου για το αν ξέρω στατιστική, σου απαντώ ότι μπορεί να είναι λίγοι, δεν έχω κάνει στατιστική μελέτη βεβαίως, αλλά δε θυμάμαι να τέθηκε θέμα ποσότητας στην συζήτησή μας. Θέμα ποιότητας τέθηκε στο οποίο αποφεύγεις τεχνηέντως να πάρεις θέση. Και δε φταίμε εμείς που σας τσουβαλιάζουμε. Φταίτε εσείς οι ΠΕ19 που αυτοπροσδιορίζεστε ως ΠΕ19/20 Πληροφορικής και δέχεστε να υπάρχει στους κόλπους σας κάθε καρυδιάς καρύδι.



δεν εχεις ιδεα για τον λογο που δοθηκε η Β' αναθεση. εχει γραφτει δεκαδες φορες, ενημερωσου για να μην εκτιθεσαι. εχουμε εκατονταδες ωρες να καλυψουμε στα δημοτικα, δεν εχουμε αναγκη τα μαθηματικα για να συμπληρωσουμε ωραριο. ΛΕΦΤΑ δεν εχει λεμε το κρατος να προσλαβει τους αναπληρωτες.   0 τοταμειο....
Κάτι έχω καταλάβει, πίστεψέ με  :P Δες ξανά το ποστ μου, στο Υπουργείο αναφέρομαι, μην επαναλάβω τη φράση και με διαγράψει ο admin. Δες και το προηγούμενο απ΄αυτό... ήμουν η πρώτη που μίλησα για ανθρωποφαγία. Χαίρομαι που υιοθετείς τις απόψεις μου, λυπάμαι όμως δε θυμάσαι από που τις αντέγραψες.

Κλείνοντας να πω κι εγώ την άποψή μου για την μετάταξη των μαιμού Πληροφορικών στους κλάδους τους, μιας και αρκετοί έχετε πει τη δική σας.

Λοιπόν, ΔΕ ΤΟΥΣ ΘΕΛΩ ΠΙΣΩ. Να μείνουν να κάνουν Πληροφορική που την κάνουν τόσα χρόνια. Και δεν έχει να κάνει με τον αριθμό των οργανικών (μας) που θα χαθούν. Ας μου επιτραπεί η έκφραση: Σκασίλα μου για τις οργανικές! Είναι γιατί δε θέλω ο Φυσικός, Ο Μαθηματικός κτλ να μπουν να κάνουν μετά από 15-20 χρόνια μαθήματα που δεν τα έχουν διδάξει ποτέ τους. Μαθήματα που τα έχουν ξεχάσει. Όπως δε θα ΄θελα να τύχει στο παιδί μου τέτοιος Φυσικός, από "επιστροφή" εννοώ, έτσι δε θέλω να τύχει και στους μαθητές μου.

Βλέπεις, υπάρχουμε κάποιοι ρομαντικοί που νοιαζόμαστε για τα μαθήματα που διδάσκονται οι μαθητές μας και για την ποιότητα εκπαίδευσης που τους παρέχεται. Και -βεβαίως δεν κρυβόμαστε- νοιαζόμαστε και για τις ώρες Μαθηματικών που θα μας πάρετε. Ώρες που θα μάθετε "μαθηματικά" τους μαθητές μας για να μας τους παραδώσετε στο Λύκειο να βγάλουμε εμείς άκρη. Γι΄αυτό έγραψα "πάρτε και τα μαθηματικά του Λυκείου"

τεσπα, φανηκε το υφακι σας... νεος ειμαι, με σπουδες πολυτεχνειου για να σου απαντησω και  καταλαβα οτι εχω ακομα πολλα να δω, να ακουσω και να αηδιασω.
καληνυχτα σας και ξυδι
Χαλάρωσε συνάδελφε, δε μαλώνουμε, απόψεις ανταλλάσσουμε  :) Κερδίσατε οι ΠΕ19/20 κάτι που ούτε στα πιο τρελά σας όνειρα δεν είχατε φανταστεί. Απολαύστε το κι άσε μας να λέμε!!!
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος giorgos0714

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #313 στις: Σεπτέμβριος 09, 2014, 02:27:52 πμ »
Εεεε τι έγινε ρε παιδιά ποιος θα μας πάρει τελικά εμάς τις μαιμούδες-γιαλατζί-κομμώτριες πληροφορικούς? Αποφαφίστε επιτέλους  ;D ;D ;D Ο ένας μας δίνει, ο άλλος δεν μας θέλει... Πάρτε μία απόφαση επιτέλους.

Πράγματι βγαίνει ένας ρομαντισμός εδώ μέσα. Μου θυμίζει δεκαετία του 70. Παιδιά των λουλουδιών και έτσι.

Αποσυνδεδεμένος aghisk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #314 στις: Σεπτέμβριος 09, 2014, 10:26:39 πμ »
Ολοι οι Μαθηματικοι καντε κοινοποιηση στο f/b σε οποια ομαδα η φιλο σας μπορειτε την ανακοινωση της ΕΜΕ. Αλλαξτε το εξωφυλλο σας και ανεβαστε κειμενο (απο Powerpoint σωσμενο ως gif) με κραξιμο συγκεκριμενα και ονομαστικα στον Λοβερδο. Αυτο τους καιει περισσοτερο και απο το ποιος θα διδαξει και για το αν υπαρχουν χρηματα - το κραξιμο ειναι το μονο που τους νοιαζει...

Αποσυνδεδεμένος Mack77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #315 στις: Σεπτέμβριος 09, 2014, 10:45:18 πμ »
Το υπουργείο δεν το νοιάζει τι λέμε ! Τώρα βολεύεται δίνοντας μαθηματικά στους ΠΕ19/20 Αύριο θα δώσει ανάθεση πληροφορική στους μαθηματικούς ! Ο σκοπός ειναι ένας εκπαιδευτικός τα κάνει όλα ! Ότι άλλο λέτε δεν έχει σχέση .

Αποσυνδεδεμένος Empire

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #316 στις: Σεπτέμβριος 09, 2014, 10:55:25 πμ »
Κλείνοντας να πω κι εγώ την άποψή μου για την μετάταξη των μαιμού Πληροφορικών στους κλάδους τους, μιας και αρκετοί έχετε πει τη δική σας.

Λοιπόν, ΔΕ ΤΟΥΣ ΘΕΛΩ ΠΙΣΩ. Να μείνουν να κάνουν Πληροφορική που την κάνουν τόσα χρόνια. Και δεν έχει να κάνει με τον αριθμό των οργανικών (μας) που θα χαθούν. Ας μου επιτραπεί η έκφραση: Σκασίλα μου για τις οργανικές! Είναι γιατί δε θέλω ο Φυσικός, Ο Μαθηματικός κτλ να μπουν να κάνουν μετά από 15-20 χρόνια μαθήματα που δεν τα έχουν διδάξει ποτέ τους. Μαθήματα που τα έχουν ξεχάσει. Όπως δε θα ΄θελα να τύχει στο παιδί μου τέτοιος Φυσικός, από "επιστροφή" εννοώ, έτσι δε θέλω να τύχει και στους μαθητές μου.

Μ'αυτή την λογική να μην διορθώνονται ΠΟΤΕ και για ΚΑΝΕΝΑΝ τα κακώς κείμενα,οι αδικίες στην κοινωνία.Μ'αυτήν την λογική επίσης να "γυρίσουν" πίσω τα πτυχία Μαθηματικών στα πανεπιστήμια αφού (όπως ισχυρίζεσαι εμμέσως) ΔΕΝ είναι ουσιαστικά ικανοί να διδάξουν το βασικό τους αντικείμενο.
Ειλικρινά τόσες υπεκφυγές και fake επιχειρηματολογία είχα πολύ καιρό να διαβάσω σε topic....συνεχίστε και εμείς απλώς θα σας "επαναφέρουμε" στην πραγματικότητα σε τακτά χρονικά διάστηματα!!!!

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1542
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #317 στις: Σεπτέμβριος 09, 2014, 11:41:32 πμ »
Το υπουργείο δεν το νοιάζει τι λέμε ! Τώρα βολεύεται δίνοντας μαθηματικά στους ΠΕ19/20 Αύριο θα δώσει ανάθεση πληροφορική στους μαθηματικούς ! Ο σκοπός ειναι ένας εκπαιδευτικός τα κάνει όλα ! Ότι άλλο λέτε δεν έχει σχέση .
Συμφωνω μαζι σου..συναδελφε πριν απο πολλα χρονια και με το κλαδο της πληροφορικης να μην εχει ελθει ακομη στο προσκηνιο οι δεσμες ηταν δυο κλασικη και θετικη οπου τα εξεταζομενα μαθηματα ηταν 4 αναλογα την δεσμη.Περασε μια μεγαλη μεταβατικη περιοδο οπου ο εξεταζομενος πανελλαδικα εφτασε στο σημειο να δινει εξετασεις σε 12και14 μαθηματα.Ο τοτε υπουργος αρσενης οπως ελεγε πρεπει ο εκπαιδευτικος να εχει μια σφαιρικη μορφωση και ας ειναι λιγο απο ολα.Και φτασαμε στα τελευταια χρονια οπου η πληροφορικη μπηκε για καλα μεσα στο πετσι μας.Ενας κλαδος ισως ο ποιο παρεξηγημενος που ολους τους υπουργους παιδειας μεχρι σημερα.Αν κανω μια αναφορα σε ολα τα μηχανογραφικα των τελευταιων χρονων υπαρχει μηχανογραφικο με πανω απο 60-70 σχολες αει και τει.Σε μεγαλο ποστοστο αυτων των σχολων υπηρξε υπηρξε μαθητης που χρειαστηκε και 17000 μορια για να εισαχθει στη σχολη.Υπηρξαν ομως σχολες που ο μαθητης μπηκε με 10000 μορια.Και εδω αρχισε μια κοντρα  μεταξυ των των εκπαιδευτων της πληροφορικης το ποιος ειναι καλλιτερος.ΚΑΙ ειχαν και δικαιο εγω απο τει ειμαι.Για να φτασουμε στις β αναθεσεις που το συστημα δεν κανει διακριση το συστημα λεει π19-π20 αρα κι εγω μπορω να παρω β αναθεση...μπορω ομως...ΚΑΙ κατι τελευταιο σε ολες τις αναπτυγμενες χωρες ο μαθητης κανει την επιλογη του εδω οχι ενας που θα επιλεξει πληροφορικη στο λυκειο κανει ολα τα μαθηματα εκτος απο πληροφορικη Σημερα διαβασα το προγραμμα λυκειου Και μαλιστα ακουσα τον κυριο λοβερδο οτι η πληροφορικη θα μπει επιτελους στα εξεταζομενα για εισαγωγη στην τριτοβαθμια..δεν το βλεπω.....

Αποσυνδεδεμένος Mack77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #318 στις: Σεπτέμβριος 09, 2014, 12:17:17 μμ »
Συμφωνώ συνάδελφε tolakis ! Δεν υπάρχει σχέδιο στο υπουργείο ! Ο καθένας κάνει ότι θέλει ! Τα κενα σε ΠΕ19/20 ειναι μεγάλα ! Ας στελεχώσει δημοτικά γυμνάσια λύκεια με καθηγητές πληροφορικής και δεν θα περισσεύει κανένας ! Αλλά σου λέει που θα βρω λεφτά για ΠΕ2,3,4 μετά ; Καντα μπάχαλο τότε και βλέπουμε ! Επίσης φυσικά και πρεπει να δίνουν οι μαθητές πληροφορική στις εξετάσεις αλλά μια τη βάζει μια τη βγάζει ανάλογα με τα συμφέροντα του καθενός ! Τώρα αυτός ψάχνει ψήφους οπότε δίνει τα πάντα αρκεί να μην κοστίζουν ! Αν κοστίζουν λέμε και τις ψεματαρες μας καλά βόδια μας θεωρεί όπως και όλοι οι προηγούμενοι ! Θα δει και αυτός στις εκλογές τι θα πάθει !

Αποσυνδεδεμένος Κυκλάμινο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #319 στις: Σεπτέμβριος 09, 2014, 12:51:47 μμ »
Την ουσία του προβλήματος των αναθέσεων μαθημάτων δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης θίγει με ανακοίνωσή της η Πανελλήνια Ένωση Φιλολόγων. Όπως αναφέρει η Π.Ε.Φ.:
«Οι αρμόδιοι φορείς του Υπουργείου Παιδείας, παραβλέποντας επιστημονικά και διδακτικά κριτήρια, αναθέτουν τη διδασκαλία μαθημάτων σε άλλες ειδικότητες, χωρίς μάλιστα δική τους επιλογή, εκτός από αυτές που έχουν επιστημονικά την αποκλειστική αρμοδιότητα να τα διδάξουν. Πρώτιστο μέλημά τους είναι μόνο η κάλυψη των κενών, η τυπική διεκπεραίωση του ωρολογίου προγράμματος, με βάση το υπάρχον διδακτικό προσωπικό, εξαιτίας και της αδιοριστίας των καθηγητών, και όχι βέβαια η ποιότητα της εκπαίδευσης. Επιπρόσθετα, οι παρεμβάσεις αυτές δημιουργούν, συν τοις άλλοις, και αντιπαραθέσεις στους διάφορους κλάδους των εκπαιδευτικών.»

Αποσυνδεδεμένος giak

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #320 στις: Σεπτέμβριος 14, 2014, 11:42:55 πμ »
Η Πανελλήνια Ένωση Φιλολόγων και η Ένωση Πληροφορικών Ελλάδος, έβγαλαν μία ανακοίνωση θέτοντας το θέμα στη σωστή βάση. Η Ε.Μ.Ε ουσιαστικά δίνει δίκιο στο Λοβέρδο, αφού εκθέτει τους καθηγητές στους γονείς ζητώντας τελικά οι μαθηματικοί να τα κάνουν όλα για να έχουν δουλειά αδιαφορόντας για την παιδεία (δηλαδή λέει οι μαθηματικοί που κάνουν πληροφορική να κάνουν πληροφορική και Β ανάθεση μαθηματικά!!!).
Τέλος πάντων δείτε και την ανακοίνωση της Ε.Π.Ε. Αν όλες οι οργανώσεις ήταν τέτοιου επιπέδου και όχι συνδικαλιστές στυλ Ολυμπιακής Αεροπορίας όπως η Ε.Μ.Ε, δε θα φτάναμε εδώ που φτάσαμε.

http://www.alfavita.gr/arthron/%CE%B5%CE%BD%CF%89%CF%83%CE%B7-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1%CF%82-%CE%B2-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B8%CE%AD%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%BC%CE%B1%CE%B8%CE%B7%CE%BC%CE%AC%CF%84%CF%89%CE%BD-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%AC%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%AF%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%E2%80%93-%CE%BC%CE%AF%CE%B1-%CF%87%CF%81%CF%8C%CE%BD%CE%B9%CE%B1

"Έτσι το συγκεκριμένο ζήτημα αποτέλεσε στο παρελθόν ένα πεδίο ικανοποίησης συντεχνιακών αντιλήψεων από τις εκάστοτε πολιτικές ηγεσίες προς συγκεκριμένες ενώσεις που δυστυχώς εκπροσωπούσαν και συνεχίζουν να εκπροσωπούν εκπαιδευτικούς. Σήμερα το ζήτημα ανοίγει και πάλι, αφού από τους πολιτικά “υπεύθυνους” κρίθηκε ότι αποτελεί έναν τρόπο για να διαχειριστούν τις τραγικές ελλείψεις σε εκπαιδευτικό προσωπικό στα σχολεία όλης της χώρας, τις οποίες οι ίδιοι με τις πολιτικές τους επιλογές δημιούργησαν, χωρίς να γίνουν οι απαραίτητες προσλήψεις νέων εκπαιδευτικών, τις οποίες πάλι οι ίδιοι φρόντισαν να απαγορεύσουν δημιουργώντας ένα κοινωνικά ανάλγητο θεσμικό πλαίσιο που απαγορεύει τις προσλήψεις ανεξαιρέτως των υπαρχόντων αναγκών. "

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #321 στις: Σεπτέμβριος 14, 2014, 05:02:22 μμ »
 Μου φαίνεται οτι τζάμπα κουβεντιάζουμε. Μνημονιακές δεσμεύσεις και υποχρεώσεις εκτελούν οι από πάνω και αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει, όσες σελίδες και να γεμίσουμε εδώ.
 Μπορούμε να το δεχόμαστε χωρίς να μιλάμε και να εκτελούμε την υπηρεσία που μας ανατίθεται, ή να φωνάζουμε όσο θέλουμε και να εκτελούμε πάλι την υπηρεσία, όπως την θέλουν αυτοί.
 Η όποια λύση, αν δοθεί, θα δοθεί σε κεντρικό πολιτικό επίπεδο, με καταγγελία του μνημονίου ή με κάποιον άλλο τρόπο που ξεφεύγει από τα δικά μας όρια.  8)
  

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 541
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 380
Σύνολο: 388

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.