*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου  (Αναγνώστηκε 92428 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lit4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 15, 2006, 06:03:45 μμ »
Ευχαριστω tsompev αλλα δε μιλούσα για μαύρη δουλειά. Αν ήταν για μαύρα δε θα ρώταγα καθόλου, θα δούλευα ήδη.

 Επίσης, giotamike τι ενοείς;Δεν μπορώ να βρω μια δουλειά άσχετη με το αντικείμενο της πληροφορικής; Δηλαδή απαγορεύεται από κάποιο νόμο;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:13:21 »

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 15, 2006, 10:20:28 μμ »
Αναφέρομαι για άδεια υπερωριακής απασχόλησης που σου δίνει το δικαίωμα να κάνεις το επάγγελμα σου και στον ευρύτερο Δήμόσιο τομέα, που αυτό σαφώς απαγορεύεται από τις κείμενες διατάξεις.
Αν αναφέρεσαι σε άλλου είδους εργασία στον Ιδιωτικό τομέα δεν υπάρχει πιστεύω θέμα αρκεί να μην είναι ο τομέας της παραπαιδείας.
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 16, 2006, 01:02:08 πμ »
Για να το κάνουμε πιο συγκεκριμένο το θέμα: αν έχω κάποιες ώρες σ' ένα φροντιστήριο και κάποιες ώρες ΠΔΣ θα έχω πρόβλημα; Θέλω να πιστεύω πως όχι διότι ποιος είναι δυνατόν να πιστεύει ότι με 200 ευρώ το μήνα από την ΠΔΣ μπορεί να ζήσει κάποιος; Πιστεύω πως την κατάσταση τη γνωρίζουν αλλά κάνουν τα στραβά μάτια γιατί δεν τους παίρνει να κάνουν κι αλλιώς... Διαφορετικά θα πρέπει να μας πάρουν ΟΛΟΥΣ τουλάχιστον αναπληρωτές !!!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2006, 01:07:12 πμ από rica »

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 16, 2006, 09:20:19 πμ »
Αν σου πω πως εμένα έφτασαν στο παρα πέντε για να μου κάνουν καταγγελία όταν ήμουν ωρομίσθιος επειδή έπαιρνα και μια θέση στον ευρύτερο Δημόσιο τομέα πως θα σου φανεί? Ειδικά αν φανταστείς πως τη θέση αυτή τη ήθελε κάποιος που ήταν αναπληρωτής... :-X :-X :-X

Τέλος πάντων, σχετικά με τους ωρομίσθιους υπάρχει ανάλογη απόφαση του Νομικού Συμβουλίου του κράτους που τους επιτρέπει στους ωρομίσθιους να συμπληρώνουν το ωράριο τους και εκτός ωρών εκπαίδευσης. Σχετικά με τα φροντιστήρια δεν ξέρω γιατί δεν με έχει απασχολησει το θέμα, αναφέρομαι στις γενικές διατάξεις του νόμου.
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:13:21 »

Αποσυνδεδεμένος Κανενας

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 17, 2006, 10:16:04 μμ »
Σχετικά με τα φροντιστήρια δεν ξέρω γιατί δεν με έχει απασχολησει το θέμα, αναφέρομαι στις γενικές διατάξεις του νόμου.

Μονιμες εκπεδεφτικι απαγορεβετε να διδασκουν σε φροντιστιρια. Για τις ορομισθιες δεν τιθετε ζιτιμα.

Αποσυνδεδεμένος liaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 18, 2006, 09:35:44 μμ »
Χαίρεται. Απο τους δημόσιους φορείς δυστυχώς δεν έχω την ενημέρωση που θα ήθελα. Θέλω να κάνω μια ερώτηση που μπορεί να είναι αστεία για τους περισσότερους απο εσάς.
Σκοπεύω να εργαστώ στον ιδιωτικό τομέα μέχρι τον ασεπ όχι όμως στην εκπαίδευση. Ο εργοδότης μου θέλει να μου κάνει πρόσληψη έστω και προσωρινά και να μου κολλάει ένσημα γιατί θέλει να κινείται μέσα σε νόμιμα πλαίσια. Εγώ πάλι κολλάω γιατί όταν έκανα τα χαρτιά μου για αναπληρώτρια διάβασα στην αίτηση ότι δεν πρέπει να εργάζεσαι στον ιδιωτικό τομέα ή να έχεις απολυθεί ένα μεγάλο διάστημα. Μήπως μπερδεύτικα λιγάκι εγώ? Τι να κάνω?

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 18, 2006, 09:49:44 μμ »
Καλησπέρα.
Σε πήραν για αναπληρώτρια ή ρωτάς για το τι θα κάνεις αν σε πάρουν?
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 18, 2006, 10:03:22 μμ »
Δεν πρέπει να εργάζεσαι εφόσον σε προσλάβουν ως αναπληρώτρια.Μέχρι όμως να γίνει αυτό δεν έχεις κανένα πρόβλημα!Εννοείται οτι μπορείς να εργαστείς όπου θέλεις.
Συγκεκριμένα στην αίτηση δηλώνεις υπεύθυνα οτι "...1.Δεν απολύθηκα από θέση δημόσιας υπηρεσίας ή Ο.Τ.Α. ή άλλου νομικού προσώπου του δημοσίου τομέα,λόγω επιβολής της πειθαρχικής ποινής της οριστικής παύσης ή λόγω καταγγελίας της σύμβασης εργασίας για σπουδαίο λόγο,οφειλόμενο σε υπαιτιότητα των εργαζομένων,ή ότι,σε αντίθετη περίπτωση,έχει παρέλθει πενταετία από την απόλυση.
........................................
5.Ότι δεν είμαι ιδιοκτήτης φροντιστηρίου,δεν είμαι μέτοχος σε εταιρεία,κατά τις διατάξεις του Υπαλληλικού κώδικα και σε περίπτωση που έχω την εμπορική ιδιότητα(άρθρα 31 παρ. 3 και 32 του Ν. 2683/99) θα παραιτηθώ με οποιονδήποτε τρόπο ή θα αναστείλω τη λειτουργεία των επιχειρήσεών μου πριν την ανάληψη υπηρεσίας ως εκπαιδευτικού." ;)
ΠΕ60

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 19, 2006, 02:51:15 πμ »

Αποσυνδεδεμένος liaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 19, 2006, 04:11:45 μμ »
Ευχαριστώ πολύ.
 Δεν ειμαι αναπληρώτρια ούτε ωρομίσθια απλά με αυτά και με εκείνα μας έχουν μπερδέψει. Εδώ μέχρι χθες προσπαθούσαν να με πείσουν ότι αν επιτύχω στις εξετάσεις του ασεπ θα διοριστώ κατευθείαν και οτι πρέπει να ειμαι με την βαλιτσα στο χέρι!
 Έπειτα γνώρισα εκείνη την κυρία που έχει περάσει 2 φορές στον ασεπ και δεν εργάζεται ακόμα παρά μόνο μια χρονιά ως αναπληρώτρια, μιλώντας πάντα για δημοτική εκπαίδευση.


Το καλό είναι ότι τον εργοδότη μου δεν τον ενδιαφέρει ιδιαίτερα αν θα φύγω μετά από ένα χρονικό διάστημα και είναι διατεθιμένος να επενδύσει σε μένα, σε ένα τομέα άλλο που αγαπώ πέρα απο την εκπαίδευση.

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 19, 2006, 06:15:40 μμ »
Οι διαταξεις του κωδικα που ορίζουν είναι οι:

αρθρο 31 και 32 του ν.2683/99

(Φ.3531/324/105657 Δ1 ΥΑ ΦΕΚ 1340 τΒ. 16-10-02)
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος bombastic

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 30, 2007, 01:38:21 μμ »
Καλησπέρα σε ολους,

Αν κάποιος γνωριζει με βεβαιότητα και μπορει να μου πει, μπορώ να εργαστω και στον ιδιωτικό τομέα[καλοκαιρινή απασχόληση] ενώ ειμαι διορισμένος εκπαιδευτικος?Θέλω να γνωριζω και τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω, οχι μόνο δηλ. την αδεια που θα παρω απο το ΠΥΣΔΕ αλλά και τι χρειάζεται να κάνω για να κόβω αποδείξεις.Από που θα ξεκινήσω.??

Ευχαριστ προκαταβολικά

Αποσυνδεδεμένος Gi@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 963
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 30, 2007, 01:59:07 μμ »
Απ' όσο γνωρίζω γίνεται απλά πρέπει να έχεις την άδειά τους. Πρέπει να υπάρχει όριο ... ή κάτι τέτοιο. Το γνωρίζω γιατί δουλεύω στη ΧΑΝΘ και στη θερινή απασχόληση υπάρχουν άτομα που είναι στο δημόσιο, απλά υπάρχει ΄κάποιος περιορισμός. Εάν μπορέσω να μάθω κάτι, θα σε ενημερώσω ξανά.
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος bombastic

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 30, 2007, 02:18:18 μμ »
Σ'ευχαριστώ πολυ georgi@ !!

Αν μπορούσες να μάθεις θα μου ηταν πολύ χρήσιμο ή ακόμα και το που μπορώ να απευθυνθώ για αυτό.

Περιμένω νεα

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158558
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 400
Σύνολο: 402

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.