*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου  (Αναγνώστηκε 93705 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sofia_80

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #42 στις: Ιανουάριος 15, 2008, 06:25:48 μμ »
Για να μπορέσει κάποιος να εργαστεί στον ιδιωτικό τομέα θα πρέπει να του χορηγηθεί από το ΠΥΣΔΕ άδεια άσκησης ιδιωτικού δικαίου. 'Οσο γνωρίζω, απαγορεύεται για τους εκπαιδευτικούς να κάνουν ιδιαίτερα ή να εργάζονται σε φροντιστήριο. Παραθέτω και το κείμενο για την άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου που βρήκα στην ιστοσελίδα της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ξάνθης.



251/1998 Ν.Σ.Κ.

Γνωμοδότηση 251/1998 Ν.Σ.Κ.

Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου σε εκπαιδευτικούς

Από τις προπαραταθείσες διατάξεις προκύπτουν τα ακόλουθα:
Άδεια ασκήσεως ιδιωτικού έργου χορηγείται στους εκπαιδευτικούς της Δ.Ε. εφ` όσον προηγουμένως καλυφθούν με υπερωριακή διδασκαλία οι ανάγκες των δημόσιων σχολείων και υπό την προϋπόθεση βέβαια, ότι το έργο και εν προκειμένω η διδασκαλία δεν θα παρασχεθεί σε ιδιωτικά σχολεία ή φροντιστήρια, ενώ για τους εκπαιδευτικούς της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης δεν είναι επιτρεπτή η άδεια ασκήσεως έργου εφ` όσον αφορά παράδοση ιδιαιτέρων μαθημάτων, ρητώς απαγορευμένη από την διάταξη της παρ. 9 του άρθρου 13 του ν.1566/85, η οποία διάταξη έχει ανάλογη εφαρμογή και για τους εκπαιδευτικούς της Β/θμιας εκπ/σης, σύμφωνα με την παρ. 20 του άρθρου 14 του ν.1566/1985.
Επομένως, δεδομένου ότι στην περιοριστική απαρίθμηση των φροντιστηρίων, δια της παρ. 2 του άρθρου 63 του ΑΝ. 2545/1940 περιλαμβάνονται τα φροντιστήρια Ξένων γλωσσών, δεν είναι κατά νόμο δυνατή η χορήγηση αδείας ιδιωτικού έργου με αμοιβή στους εκπαιδευτικούς Αγγλικών, προκειμένου να διδάξουν σε φροντιστήρια Ξένων γλωσσών (Σχετική και η υπ` αριθμ. 270/1998 ατομική Γνωμ. Γραφείου νομικού Συμβούλου ΥΠ.Ε.Π.Θ.). Αντιθέτως είναι δυνατή η χορήγηση άδειας στους εκπαιδευτικούς Φυσικής αγωγής προκειμένου να διδάξουν σε Αθλητικά Σωματεία, εφ` όσον αυτά δεν περιλαμβάνονται στην περιοριστική απαρίθμηση των φροντιστηρίων, ενώ το μάθημα της Φυσικής Αγωγής δεν είναι εκ των διδασκομένων στα φροντιστήρια (Σχετ. 5/1998 γνωμ. Ν.Σ.Κ.).
Τέλος και στους εκπαιδευτικούς κλάδου ΠΕ 16, (Μουσικής) είναι δυνατή η χορήγηση σχετικής αδείας διδασκαλίας προκειμένου να διδάξουν σε ωδεία των οποίων η ίδρυση προβλέπεται από τις διατάξεις του Β.Δ. 16 της 23-12-65/15-1-66 (τ.Α`) προς διάκρισιν των φροντιστηρίων μουσικής, δεδομένου ότι ρητά στην παρ. 5 του άρθρου 63 του αυτού ως άνω ΑΝ 2545/.1940 "Δεν θεωρούνται ως φροντιστήρια μουσικής τα Ωδεία και οι Φιλαρμονικαί Μουσικαί", τηρουμένων εν πάση περιπτώσει των προϋποθέσεων των άρθρων 14 παρ. 16 του ν.1566/1985 και 77 παρ. 2 του Π.Δ. 611/1977.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:04:20 »

Αποσυνδεδεμένος stavx2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #43 στις: Ιανουάριος 15, 2008, 06:42:01 μμ »
Το φαντάστηκα.

Γνωρίζω όμως περίπτωση καθηγητή μαθηματικών που έχει πάρει άδεια να διδάσκει σε φροντιστήριο μέσης εκπαίδευσης, με ρητή διευκρίνιση ότι πάει για να διδάξει ECDL (που αυτό άλλωστε ήθελε ο άνθρωπος να κάνει).

Γεγονός όμως είναι ότι διδάσκει -έστω και κάτι μη σχετικό με τη δημόσια εκπαίδευση- σε φροντιστήριο μέσης, με άδεια του ΠΥΣΔΕ.
Semper in faecibus sumus, sole profundum variat

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #44 στις: Μάιος 20, 2008, 07:51:25 μμ »
Με έχουν επιλέξει για κάποια 2ωρα μαθήματος σε σχολη ξεναγών. Πρέπει να πάρω άδεια από το ΠΥΣΔΕ για άσκηση ιδιωτικού έργου.
1) Με πιέζουν να αρχίσω μαθήματα την επόμενη εβδομάδα (λογικά δε θα έχω πάρει την άδεια ακόμη). Υπάρχει πρόβλημα ή η άδεια λειτουργεί και αναδρομικά????
2) επειδή τα μαθήματα είναι πρωΪνά και θα συνεχιστούν Σεπτέμβριο ως Δεκέμβριο σκοπεύω να ζητήσω από τον προγραμματιστή του σχολείου να μου αφήσουν ένα δίωρα. Λέτε να συναντήσω πρόβλημα με την άδειια απο το ΠΥΣΔΕ με την έννοια ότι οι ώρες που θα κάνω είναι εντός του σχολικού προγράμματος? (ανεξάρτητα αν εγώ θα έχω κανονίσει να μην έχω μάθημα τις στυγκεκριμένες ώρες).
Παρακαλώ πολύ όποιος γνωρίζει ή έχει προηγούμενη εμπειρία ας απαντήσει
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος PANAS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
  • Run to the hills, run for your lives
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #45 στις: Μάιος 21, 2008, 12:44:28 πμ »
Λοιπόν αγαπητέ συνάδελφε άκου πως έχουν τα πράγματα...δεν έχω εμπειρία ίδια με τη δικιά σου αλλά κάποτε πήρα άδεια από το ΠΥΣΔΕ για να κάνω μάθημα σε ΤΕΙ απογευματινές ώρες...Σύμφωνα με τη νομοθεσία πρέπει να πάρεις άδεια από το ΠΥΣΔΕ...δε νομίζω ότι πειράζει αν η άδεια βγει μετά από λίγο καιρό αφού εσύ θα έχεις ξεκινήσει τα μαθήματα...ωστόσο θεωρώ ότι είναι πολύ δύσκολο να σου δώσουν άδεια για πρωινή εργασία (άσχετα αν εσύ έχεις κανονίσει τις ώρες σου με τον προγραμματιστή) αφού τυπικά πρέπει όλοι να είμαστε στο σχολείο 8.00-14.00... ϊσως ένα τηλεφώνημα σε κάποιον αιρετό του ΠΥΣΔΕ να σου έδινε απαντήσεις...πάντως θεωρώ ότι είναι πολύ δύσκολο να τα καταφέρεις με νόμιμο τρόπο...η άλλη επιλογή είναι αν είσαι διατεθειμένος να πάρεις το (όποιο) ρίσκο να κανονίσεις τις ώρες σου με τον προγραμματιστή επικαλούμενος κάποιο σοβαρό οικογενειακό πρόβλημα (καλό είναι να μην ξέρουν πολλοί ότι κάνεις μαθήματα πρωί) και να πηγαίνεις στη σχολή ξεναγών να κάνεις τις ωρίτσες σου...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:04:20 »

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #46 στις: Μάιος 21, 2008, 02:06:29 πμ »
ευχαριστώ για τις συμβουλές και για το χρόνο σου. Μάλλον δε θα το ρισκάρω, θα δηλώσω ότι δεν μπορώ να πηγαίνω στα μαθήματα. Δε θέλω να γίνει καμιά στραβή και να τρέχω.

Αποσυνδεδεμένος Zafiris

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #47 στις: Μάιος 21, 2008, 01:21:49 μμ »
ΌΧΙ μη ρισκάρεις τίποτε!
Ισχύει αναδρομικά! Εγώ την κάνω κάθε χρόνο Οκτώβριο για έναρξη από Σεπτέμβριο και βγαίνει Δεκέμβριο!!!
Φϊλε μου πήγαινε κανονικά!

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #48 στις: Μάιος 21, 2008, 02:55:53 μμ »
Φίλε Zafiri το "λεπτό" σημείο είναι το ότι το δίωρο της απασχόλησης στη δεύτερη δουλειά θα είναι αναγκαστικά εντός του σχολικού ωραρίου. Όπως είπα μπορώ να κανονίσω το πρόγραμμα ώστε να μην έχω μάθημα στο σχολείο τις συγκεκριμένες ώρες, αλλά φοβάμαι ότι το ΠΥΣΔΕ όταν θα δει τις ώρες απασχόλησης δε θα δώσει την άδεια. Παρεπιμπτόντως, για να πληρωθώ από τη δεύτερη δουλειά η άδεια από το ΠΥΣΔΕ είναι απαραίτητη, άρα δεν μπορώ να πάω "κρυφά".

Αποσυνδεδεμένος sofia_80

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #49 στις: Μάιος 21, 2008, 03:20:03 μμ »
Στην αίτηση για την άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου δεν είναι απαραίτητο να γράψεις ακριβώς το ωράριο της δεύτερης απασχόλησης. Αυτό που τους ενδιαφέρει είναι ο αριθμός των ωρών απασχόλησης, δηλαδή να μην ξεπερνούν τις 10 την εβδομάδα.

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #50 στις: Μάιος 21, 2008, 05:17:33 μμ »
"σας γνωρίζουμε ότι σύμφωνα με τα άρθρα 31 και 32 του ν.2683/99 και την αριθμ. 291/2000 Γνωμοδότηση του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους επιτρέπεται η χορήγηση άδειας άσκησης ιδιωτικού έργου με αμοιβή, αν με σαφήνεια δηλώσει το φορέα εργασίας του και το ακριβές ωράριο απασχόλησης του, δεδομένου ότι η άδεια χορηγείται για συγκεκριμένο έργο ή εργασία με αμοιβή και μετά από σύμφωνη αιτιολογημένη γνώμη του υπηρεσιακού συμβουλίου και ανακαλείται με τον ίδιο τρόπο, πάντα με την προϋπόθεση ότι συμβιβάζεται με τα καθήκοντα της θέσης του υπαλλήλου και δεν παρεμποδίζει την ομαλή εκτέλεση της υπηρεσίας του και εν γένει δεν εμπίπτει στις περιοριστικές διατάξεις των ανωτέρω διατάξεων. "

Αντιγράφω εγκύκλιο. Οι υπογραμμισμένες φράσεις είναι οι φράσεις "κλειδιά". "ακριβές ωράριο" σημαίνει ότι π.χ. δουλεύω 3 ώρες την εβδομάδα ή ποιές ακριβώς τρεις ώρες δουλεύω. Επίσης για την μη παρεμπόδιση της ο΄μαλής εκτέλεσης της υπηρεσίας νομίζω ότι θέλει βεβαίωση από τον διευθυντή

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #51 στις: Αύγουστος 31, 2011, 08:23:53 πμ »
πάνω στο θέμα αυτό της άσκησης ιδιωτικού έργου, θα ήθελα να ρωτήσω τί γίνεται όσον αφορά την εφορία.
Πως πληρώνεσαι από τον ιδιώτη εργοδότη;
Με απόδειξη παροχής υπηρεσιών; Πρέπει δηλαδή κάποιος να γραφτεί και στο ΤΕΒΕ? θα έχει εισφορές και εκεί;

ή δεν χρειάζεται τίποτα και απλά δηλώνεις στην φορολογική σου δήλωση ένα επιπλέον ποσο; δηλαδή πέρα από το ποσά από μισθωτές υπηρεσίες, δηλώνεις και τα επιπλέον ποσά σύμφωνα με κάποια βεβαίωση αποδοχών που παίρνεις από τον εργοδότη σου. Πως γίνεται;
Ο εργοδότης πως εξασφαλίζεται νομικά-φορολογικά; σε δηλώνει κάπου; ή δεν χρειάζεται αφού είσαι ήδη δημόσιος υπάλληλος;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2011, 08:25:25 πμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος marystef

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #52 στις: Αύγουστος 31, 2011, 10:20:57 πμ »
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΙ ΕΓΩ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΟ. ΕΓΩ ΜΟΛΙΣ ΔΙΟΡΙΣΤΗΚΑ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΗΔΗ ΝΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΩ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΓΙΑ ΕΚΔΟΤΙΚΟ ΟΙΚΟ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΑΔΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΥΣΔΕ ΓΙ ΑΥΤΟ? ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΡΞΗ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΚΑΘΩΣ ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΩ ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΤΟ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΑ.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #53 στις: Αύγουστος 31, 2011, 10:36:33 μμ »
τώρα θυμήθηκα ότι το θέμα είχε συζητηθεί παλαιότερα και εδώ
http://www.pde.gr/index.php?topic=22883.0

υπάρχει και σχετική νομοθεσία εδώ
http://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi-anakoinvseis/monimoi-ekpaideytikoi/plhrofories/598-adeia-askhshs-idiotikoy-ergoy-ergasias.html

όμως δεν έχω βρει απάντηση στο ερωτημα τι γίνεται με τον ασφαλιστικό φορέα, δηλαδή ένας μόνιμος υπάλληλος του δημοσίου, πως θα δηλώνει (και κατεπέκταση φορολογείται) για τα εισοδήματα από την δεύτερη απασχόληση, και τι ευθύνη έχει ο δεύτερος εργοδότης απέναντί του (τον δηλώνει κάπου;)

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #54 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 08:20:45 πμ »

Αποσυνδεδεμένος newseditor

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #55 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 08:35:07 πμ »
Άσκηση ιδιωτικού έργου ή εργασίας από εκπαιδευτικούς
Κωδικοποίηση νομοθεσίας από Φιρτινίδη Χρήστο

http://www.pde.gr/index.php?action=tpmod;dl=item443

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159849
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 588
Σύνολο: 599

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.