*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου  (Αναγνώστηκε 93591 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gmakris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 02, 2007, 07:56:51 μμ »
Αγαπητέ φίλε.
Έχεις την δυνατότητα άσκησης ιδιωτικού έργου βέβαια πρέπει να πάρεις άδεια από το ΠΥΣΔΕ. Το μόνο που δεν μπορείς να κάνεις είναι να κόβεις δικές σου αποδείξεις. Μπορεί όμως να σου κόβουν αποδείξεις Δαπανών. Εσύ ως Δημόσιος υπάλληλος δεν μπορείς να κόβεις αποδείξεις ούτε να κάνεις έναρξη στην εφορία. Τα συνολικά σου εισοδήματα από την άσκηση ιδιωτικού έργου δεν θα πρέπει να ξεπερνούν τα εισοδήματα από το δημόσιο !!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:55:38 »

Αποσυνδεδεμένος paokara

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 02, 2007, 09:30:43 μμ »
πρέπει να πάρεις άδεια από το ΠΥΣΔΕ της περιοχής σου. Το ποσόπου θα λάβεις δε πρέπει να ξεπερνά τις ετήσιες αποδοχές σου ως εκπαιδευτικός. Θα κόψεις αποδείξεις στις οποίες η φορολογία τοεισοδήματος είναι γύρω στο 45%. Δηλαδή αν για τη δουλειά λάβεις 1000€, τελικά και ουσιαστικά θα πάρεις γύρω στα 550€. ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ!

Αποσυνδεδεμένος kokalo

  • Global Moderator
  • Προχωρημένο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 138
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 02, 2007, 10:19:42 μμ »
Αγαπητέ φίλε.
Έχεις την δυνατότητα άσκησης ιδιωτικού έργου βέβαια πρέπει να πάρεις άδεια από το ΠΥΣΔΕ. Το μόνο που δεν μπορείς να κάνεις είναι να κόβεις δικές σου αποδείξεις. Μπορεί όμως να σου κόβουν αποδείξεις Δαπανών. Εσύ ως Δημόσιος υπάλληλος δεν μπορείς να κόβεις αποδείξεις ούτε να κάνεις έναρξη στην εφορία. Τα συνολικά σου εισοδήματα από την άσκηση ιδιωτικού έργου δεν θα πρέπει να ξεπερνούν τα εισοδήματα από το δημόσιο !!!!!


Επειδή με ενδιαφέρει το θέμα.....
Μπορείς να επεκταθείς πάνω σε αυτό που είπες...σχετικά με τις αποδείξεις δαπανών που μπορούν να σου κόβουν....?
Ποιοί θα στις κόβουν δηλαδή, και πως...?

Αποσυνδεδεμένος kokalo

  • Global Moderator
  • Προχωρημένο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 138
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #31 στις: Μάιος 02, 2007, 10:22:44 μμ »
πρέπει να πάρεις άδεια από το ΠΥΣΔΕ της περιοχής σου. Το ποσόπου θα λάβεις δε πρέπει να ξεπερνά τις ετήσιες αποδοχές σου ως εκπαιδευτικός. Θα κόψεις αποδείξεις στις οποίες η φορολογία τοεισοδήματος είναι γύρω στο 45%. Δηλαδή αν για τη δουλειά λάβεις 1000€, τελικά και ουσιαστικά θα πάρεις γύρω στα 550€. ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ!

Αν γνωρίζεις και εσύ την διαδικασία, ενημέρωσε μας.....
Πάντως λίγο δύσκολο να φορολογείσαι με 45% καθώς δεν υπάρχει πλεον τέτοιος φορολογικός συντελεστής.... ο μεγαλύτερος συντελεστής έχει μειωθεί στο 40%....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:55:38 »

Αποσυνδεδεμένος Zafiris

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 02, 2007, 11:40:47 μμ »
Προσωπικά πήρα πολύ εύκολα την άδεια για συμμετοχή σε ερευνητικό έργο πανεπιστημίου από το οικείο ΠΥΣΔΕ.
Αυτό μπορεί να βοηθήσει http://www.alfavita.gr/egiklioi/egiklioi20070128b.php
Όσον αφορά την αμοιβή βέβαια ακόμα δεν πήρα υπεύθυνη απάντηση. Πάντως:
1. Το πιο πιθανό είναι να είναι το 50% των ακαθάριστων αποδοχών (εγώ τουλάχιστον τόσο έβαλα)
2. Το ποσό αυτό μπαίνει στη φορολογική δήλωαση σε ειδικό κωδικό και επισυνάπτεις και τη βεβαίωση αποδοχών του 2ου "εργοδότη". Η φορολογία δε νομίζω να επηρρεάζεται με διαφορετικό τρόπο απ' ότι το όλο εισόδημα. Δηλαδή, λογικά ο εργοδότης θα έχει κάνει ήδη την παρακράτηση του 20%. Οι τελική φορολογία γίνεται κανονικά με τις υπάρχουσες φορολογικές κλίμακες.

Αποσυνδεδεμένος gmakris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 03, 2007, 01:43:24 πμ »
Η απόδειξη δαπανών εκδίδεται από τον εργοδότη (ιδιώτη) στον οποίο θα απασχοληθείς. Εκεί αναγράφεται  η αμοιβή που πήρες καθώς και οι κρατήσεις που σου έγιναν. ¨Ολες οι αμοιβές ενός Δημοσίου Υπαλλήλου πέραν του μισθού του θεωρούνται υπερωριακή εργασία και φορολογούνται με 20%. Βεβαίως στο τέλος του χρόνου θα πάρεις και βεβαίωση αποδοχών τις οποίες θα τις βάλεις στην φορολογ. δήλωση  στις λοιπές αμοιβές και όχι στα εισοδήματα από μισθωτές υπηρεσίες.

Αποσυνδεδεμένος bombastic

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #34 στις: Μάιος 03, 2007, 10:37:23 πμ »
Σας ευχαριστώ πολύ όλους,

Ο,τιδήποτε περσσότερο γνωρίζει κάποιος παρακαλώ ας ενημερώσει το θέμα.
Πιστεύετε οτι στην εφορία θα γνωρίζουν να μου πουν τη διαδικασία;


Αποσυνδεδεμένος Puma

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
    • Προσωπική σελίδα
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 22, 2007, 12:28:06 πμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ το εξής αν και φαντάζομαι ότι η απάντηση είναι αρνητική. Είμαι ωρομίσθιος ΠΕ19 σε ολοήμερα δημοτικά σχολεία. Ένας γνωστός θέλει να τον βοηθήσω στην υλοποίηση ενός site, ωστόσο θέλει να βγάλω δελτίο παροχής υπηρεσιών ώστε η πληρωμή να γίνει κανονικά και με απόδειξη και μου λέει ότι δεν απαγορεύεται γιατί στην ουσία δεν έχω συμμετοχή σε επιχείρηση. Ισχύει όμως αυτό? Είναι επιτρεπτό από τη στιγμή που είμαι ωρομίσθιος? Ίσως την ίδια απορία έχουν κι άλλοι ωρομίσθιοι πληροφορικοί που ίσως θέλουν να κάνουν επιπλέον δουλειές από το σπίτι, όπως π.χ. να φτιάχνουν web sites.

Αποσυνδεδεμένος raskolnikov

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 22, 2007, 11:58:08 πμ »
Κάτι παρόμοιο συμβαίνει και μ' εμένα. Εδώ και χρόνια δουλεύω ως ελεύθερος επαγγελματίας (κάνω μεταφράσεις) και δίνω αποδείξεις παροχής υπηρεσιών. Ρώτησα έναν φίλο μου δικηγόρο και μου είπε ότι "εμπορική ιδιότητα" σημαίνει να έχεις ένα κατάστημα, μια επιχείρηση κλπ. Επομένως, μάλλον δεν υπάρχει πρόβλημα. Δηλαδή, αν με προσλάβουν ως ωρομίσθιο, δεν θα χρειαστεί να διακόψω την άλλη μου δουλειά. Και εν πάσει περιπτώσει, τα πράγματα διαφέρουν για τον μόνιμο διορισμό (τότε, απ' ό,τι ξέρω, ως δημόσιος υπάλληλος δεν πρέπει να έχεις άλλη δραστηριότητα, εκτός αν σου δώσει την άδεια η διεύθυνση). Πάντως, το θέμα είναι φλου και δεν ξέρω τι μπορεί να προκύψει. Θα ήταν όμως αξιοπερίεργο να περιμένουν από έναν ωρομίσθιο να σταματήσει όλες τις άλλες δουλείες του και να περιμένει να ζήσει από τα υπέρογκα ποσά που θα του αποφέρει η ωρομισθία.
Ποτέ δεν κατάφερα να ολοκληρώσω κάτι, αλλά αυτή τη φορά θα

Αποσυνδεδεμένος DUMSPIRO

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 22, 2007, 03:54:32 μμ »
συναδελφοι..sos.ξερει κανεις αν μπορεις να εισαι ιδιοκτητης φροντιστηριου και παραλληλα να δουλευεις ως ωρομισθιος σε δημοσιο σχολειο;  μονο ωρομισθιος οχι αναπληρωτης !ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος naupaktos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #38 στις: Δεκέμβριος 17, 2007, 01:54:37 μμ »
Γνωρίζετε από που πρέπει να ζητήσουν άδεια οι αποσπασμένοι εκπαιδευτικοί στα Ι.Ε.Κ για απασχόληση σε ιδιώτη; Την ζητάνε από τον Ο.Ε.Ε.Κ όπου ανήκουν όλα τα Ι.Ε.Κ της χώρας ή από την Δευτεροβάθμια στην οποία ανήκουν;

Αποσυνδεδεμένος stavx2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 15, 2008, 04:44:13 μμ »
Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν επιτρέπεται σε ΠΕ 06 η εργασία στον ιδιωτικό τομέα.

Γνωρίζω ότι με απόφαση ΠΥΣΔΕ μπορούν να εκδίδουν αθεώρητες αποδείξεις για παρεχόμενες υπηρεσίες μετάφρασης ή διερμηνείας . Άκουσα όμως κάπου ότι με απόφαση ΠΥΣΔΕ μπορούν να εργαστούν και μέχρι 10 διδακτικές ώρες σε Κέντρα Ξένων Γλωσσών. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Semper in faecibus sumus, sole profundum variat

Αποσυνδεδεμένος elsaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #40 στις: Ιανουάριος 15, 2008, 05:26:41 μμ »
Ακριβώς την ίδια πληροφόρηση έχω κι εγώ, δηλ.σου επιτρέπουν να κάνεις 10 'ωρες ιδιαίτερα

Αποσυνδεδεμένος stavx2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #41 στις: Ιανουάριος 15, 2008, 06:05:59 μμ »
Ωραία. Ευχαριστώ πολύ elsaki.

Εκτός από ιδιαίτερα γνωρίζει κανείς αν ισχύει το ίδιο και για εργασία σε Κέντρα Ξένων Γλωσσών;
Semper in faecibus sumus, sole profundum variat

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 505
Σύνολο: 510

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.