*

Αποστολέας Θέμα: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;  (Αναγνώστηκε 254949 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος el ΠΕ 02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 242
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #476 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 07:57:43 μμ »
δούλεψε κάποιος φιλόλογος με 55 βάση ασεπ; εκτός αν δεν σε φώναξαν επειδή δεν έβαλες ναι σε όλα πλήρους και μειωμένου...
Και κουτακι ειχα βαλει, αλλα εμεινα εκτος για λιγες θεσες και δεν μπορεσα ναπαρω ουτε ωρες βυσματικης πδσ. Ενω με βαθμο 65 και βυσματικη πδσ ανετα πηγαινε αναπληρωτης...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 03, 2015, 08:24:24 μμ από el ΠΕ 02 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:19:53 »

Αποσυνδεδεμένος animanim

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Je suis εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #477 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 08:03:53 μμ »
Μόνη λύση να μην πριμοδοτηθεί καθόλου ο ασεπ. 10 χρόνια προυπηρεσίας δεν είναι λίγα... σε ποιο άλλο χώρο δεν θα συνιστούσαν κριτήριο διορισμού από μόνα τους; Οι νέοι δουλεύοντας σε δυσπρόσιτα μπορούν να μπουν δυναμικά στο παιχνίδι του διορισμού και εν καιρώ να διοριστούν, όχι με αλεξίπτωτο. Αν δεν αγαπούν την εκπαίδευση αρκετά για να ξεσπιτωθούν για λίγα χρόνια ας μην μπουν καν στον κόπο του ασεπ
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 03, 2015, 08:06:39 μμ από animanim »

Αποσυνδεδεμένος margarita111

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #478 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 08:09:58 μμ »
Άντε πάλι............άρχισε ο αλληλοσπαραγμός. Το μόνο που θα καταφέρουμε να μη μας παίρνει κανένας στα σοβαρά. Να γίνει διαβούλευση με ποιον; Δε πάει το μυαλό μου ποιους θα αντιπροσωπεύσουν οι σύλλογοι, συνδικαλιστές και συλλογικά όργανα!!!

Το σκεπτικό για οποιαδήποτε πρόσληψη σε οποιαδήποτε θέση σε όλο τον κόσμο είναι απλό:
Προσόντα + Εμπειρία + πιθανή εξέταση
(Π.χ. ένα μεταφραστή θα του δώσουν και ένα κείμενο για διαπιστώσουν δεξιότητες εκτός από γνώσεις).
Στη δική μας περίπτωση μεταφράζεται ως μοριοδότηση από:
Προϋπηρεσία + ΑΣΕΠ +Ακαδημαϊκά κριτήρια + ίσως και κοινωνικά κριτήρια (για να απαλλαγούμε από ποσοστώσεις)
Στον πίνακα θα είναι και αυτοί που έχουν μόνο προϋπηρεσία και αυτοί με μηδενική ανάλογα με τα μόρια τους, χαμηλά βέβαια στην κατάταξη. (Προηγούνται βέβαια οι κλειστές λίστες διοριστέοι, 30μηνο, 24μηνο και ΑΣΕΠ)

Τώρα αν θα μετρήσει ο ΑΣΕΠ σαν επιτυχία ή όλος ο βαθμός, είναι ουσιαστικά μία λεπτομέρεια, είτε έτσι είτε αλλιώς κάποιοι θα αδικηθούν κάποιοι θα ευνοηθούν. Ούτε ο ΑΣΕΠ είναι πανάκεια ούτε η προϋπηρεσία βλέπε πσδ κλπ έχουμε όλοι συναντήσει έμπειρους κακούς καθηγητές στη ζωή μας. Και στην περίπτωση που δεν γίνει ξανά ΑΣΕΠ θα κλείσουν οι παλιές εκκρεμότητες και ο κάθε ένας θα έχει τη σειρά του στον κλάδο του.

Εγώ έχω μία άλλη απορία αυτοί που ζητάνε το 60/40, θέλουν δύο πίνακες ένα για επιτυχόντες ΑΣΕΠ με προϋπηρεσία και ένα μόνο προϋπηρεσία? Η σειρά στον πρώτο θα είναι σύμφωνα με το βαθμό ή σύμφωνα με την  προϋπηρεσία? Ο δεύτερο πίνακας τι είναι "οι έμπειροι - αυθεντίες" σημαίνει ότι ως το 10 δεν είχαν συμπληρώσει 30μηνο και δεν πιάσαν τη βάση σε κανένα ΑΣΕΠ ως το 2008? Άρα πόσο πιο υψηλή υπηρεσία έχουν από τους επιτυχόντες? Άντε πάλι ποσοστά άντε πάλι πολλοί πίνακες και περιπτώσεις. Αν σκεφτούμε και τις μεγάλες προϋπηρεσίες που θα εμφανιστούν από ειδική αγωγή και ιδιωτικά, ξέρουμε και πως θα καλυφθεί το 40%................ οψόμεθα. Το 40% χωρίς επιτυχία?????? Είναι δίκαιο?????
Ένας πίνακας είναι το πιο δίκαιο και δεν αφήνει περιθώριο για παραθυράκια κλπ......
1) Ο αλληλοσπαραγμός υπάρχει όταν η μία κατηγορία δεν σέβεται την άλλη κατηγορία (και φυσικά είμαστε κατηγοριοποιημένοι το θέλουμε δεν το θέλουμε). Δεν είναι δυνατόν εγώ να αναγνωρίζω την προυπηρεσία όσων δεν έγραψαν σε ΑΣΕΠ και αυτοί να μη δέχονται τον βαθμό μου στον ΑΣΕΠ.
2)ΣΥΜΦΩΝΩ ΝΑ ΚΑΛΥΦΘΟΥΝ ΟΛΟΙ. Και ειδικές κατηγορίες και όσοι έχουν μόνο προυπηρεσία.
Προϋπηρεσία + ΑΣΕΠ +Ακαδημαϊκά κριτήρια + ίσως και κοινωνικά κριτήρια (για να απαλλαγούμε από ποσοστώσεις)
3) Διαφωνώ κάθετα, δεν είναι καθόλου λεπτομέρεια αν θα μετρήσει ο βαθμός, πρέπει να λάβουν υπόψη και εμάς που ήμασταν στο μεταίχμιο.
4)ΑΣΕΠ δεν είμαι νέα πτυχιούχος για να αποφασίσω για αυτούς. Θεωρώ ότι τους συμφέρει, αν οι νέοι δεν θέλουν δικαίωμά τους, αλλά από το 1998 υπήρχε, να μην εθελοτυφλούμε.
5) Η ΠΕΑΔ ζητά διορισμούς διοριστέοι 2009, 24μηνο, 30μηνο, πολύτεκνους, 60% διευρυμένο 24μηνο (χωρίς μόρια ΑΣΕΠ απλώς ως επιτυχία), 40% καθαρή προυπηρεσία χωρίς επιτυχία ΑΣΕΠ.
6)ΕΝΑΣ ΠΙΝΑΚΑΣ με προυπηρεσία+ασεπ+ακαδημαικά+κοινωνικά κριτήρια

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #479 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 08:10:27 μμ »
Μόνη λύση να μην πριμοδοτηθεί καθόλου ο ασεπ. 10 χρόνια προυπηρεσίας δεν είναι λίγα... σε ποιο άλλο χώρο δεν θα συνιστούσαν κριτήριο διορισμού από μόνα τους; Οι νέοι δουλεύοντας σε δυσπρόσιτα μπορούν να μπουν δυναμικά στο παιχνίδι του διορισμού και εν καιρώ να διοριστούν, όχι με αλεξίπτωτο. Αν δεν αγαπούν την εκπαίδευση αρκετά για να ξεσπιτωθούν για λίγα χρόνια ας μην μπουν καν στον κόπο μέσω ασεπ, δεν οδηγεί κάπου ο ασεπ, είναι αδιέξοδο

Με άλλα λόγια εγώ που άρχισα να δουλεύω ως αναπληρωτής με ΑΣΕΠ και μόνο το 2009 αφού ήρθα 18 θέσεις πίσω από τον τελευταίο διοριστέο, θα πρέπει να πάψω να δουλεύω πια, έτσι; Προϋπηρεσία δεν είχα μέχρι τότε γιατί έτρωγα πόρτα όταν ζητούσα πδς. Τώρα που εχω συγκεντρώσει περίπου 45 μήνες από τότε, προφανώς αποκλείομαι αφού θα είμαι πολύ πίσω αν μετρήσει μόνο η προϋπηρεσία. Είναι δίκαιο αυτό;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:19:53 »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #480 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 08:15:13 μμ »
Μόνη λύση να μην πριμοδοτηθεί καθόλου ο ασεπ. 10 χρόνια προυπηρεσίας δεν είναι λίγα... σε ποιο άλλο χώρο δεν θα συνιστούσαν κριτήριο διορισμού από μόνα τους; Οι νέοι δουλεύοντας σε δυσπρόσιτα μπορούν να μπουν δυναμικά στο παιχνίδι του διορισμού και εν καιρώ να διοριστούν, όχι με αλεξίπτωτο. Αν δεν αγαπούν την εκπαίδευση αρκετά για να ξεσπιτωθούν για λίγα χρόνια ας μην μπουν καν στον κόπο του ασεπ
Σε απολύτως κανένα άλλο τομέα του δημοσίου η προϋπηρεσία δεν αποτελεί το μόνο και απόλυτο κριτήριο διορισμού. Ακόμα και για κλητήρες ή γραφιάδες μετράνε ο βαθμός πτυχίου, οι ξένες γλώσσες κλπ. Ο μόνος κλάδος που απαιτεί κάτι τέτοιο είναι οι εκπαιδευτικοί.

Αποσυνδεδεμένος mickland

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 556
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #481 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 08:18:02 μμ »
Με άλλα λόγια εγώ που άρχισα να δουλεύω ως αναπληρωτής με ΑΣΕΠ και μόνο το 2009 αφού ήρθα 18 θέσεις πίσω από τον τελευταίο διοριστέο, θα πρέπει να πάψω να δουλεύω πια, έτσι; Προϋπηρεσία δεν είχα μέχρι τότε γιατί έτρωγα πόρτα όταν ζητούσα πδς. Τώρα που εχω συγκεντρώσει περίπου 45 μήνες από τότε, προφανώς αποκλείομαι αφού θα είμαι πολύ πίσω αν μετρήσει μόνο η προϋπηρεσία. Είναι δίκαιο αυτό;;
Εγω δουλευω απο το 2002 και με επιτυχια στον ασεπ.Επομενως ναι συναδελφε ειναι δικαιο να περιμενεις τη σειρα σου οταν με το καλο ερθει.Στην τραπεζα θεωρω οτι παιρνεις χαρτακι,δε πηδας πανω απο τους αλλους για να φτασεις στο ταμειο....

Αποσυνδεδεμένος el ΠΕ 02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 242
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #482 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 08:18:45 μμ »
Καιγω λιγες θεσεις πιο πισω και με 60 μηνες φετος μαλλον αποκλειομαι αφου θα εξισωθουμε με οσους εχουν απλως μια επιτυχια

Αποσυνδεδεμένος margarita111

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #483 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 08:19:44 μμ »
Η ΠΕΑΔ καλεί τους συναδέλφους να γραφτούν στον σύλλογό της και καλά κάνει φυσικά, διεκδικεί αυτά που πρεσβεύει.

 Δεν το περίμενα ποτέ ότι θα το έλεγα αυτό (γιατί περίμενα ότι θα ήθελε η ΠΕΑΔ να δικαιωθούν και συνάδελφοι που στηρίχτηκαν στον ασεπ) αλλά μάλλον ήρθε η ώρα να διαλέξουμε στρατόπεδα.

Επιμένω πως πρέπει η ΠΕΑΔ να συνεργαστεί με τον ΠΑΣΑΦ και με όλους τους συλλόγους, σε περίπτωση διορισμών (αν υπάρξουν) να καλυφθούν όλοι με έναν δίκαιο καταμερισμό. 

Αποσυνδεδεμένος el ΠΕ 02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 242
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #484 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 08:20:35 μμ »
Τουλαχιστον ας ζητησουμε 2-3 επιτυχιες κι οχι μονο μια

Αποσυνδεδεμένος el ΠΕ 02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 242
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #485 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 08:23:51 μμ »
Και μην ξεχναμε οτι οσοι ημασταν λιγες θεσεις πισω απο τον τελευταιο διοριστεο χασαμε το διορισμο για λιγοτερο απο μισο μοριο, για 3-4 δηλαδη μηνες προυπηρεσιας.

Αποσυνδεδεμένος animanim

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Je suis εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #486 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 08:27:49 μμ »
Τουλαχιστον ας ζητησουμε 2-3 επιτυχιες κι οχι μονο μια

καμία επιτυχία, πριμοδότηση δυσπρόσιτων για τους νέους. Αν δεν απ εμπλακούμε από ασεπ δεν θα συμφωνήσουμε ποτέ

Αποσυνδεδεμένος greco1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 356
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #487 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 08:30:38 μμ »
Με άλλα λόγια εγώ που άρχισα να δουλεύω ως αναπληρωτής με ΑΣΕΠ και μόνο το 2009 αφού ήρθα 18 θέσεις πίσω από τον τελευταίο διοριστέο, θα πρέπει να πάψω να δουλεύω πια, έτσι; Προϋπηρεσία δεν είχα μέχρι τότε γιατί έτρωγα πόρτα όταν ζητούσα πδς. Τώρα που εχω συγκεντρώσει περίπου 45 μήνες από τότε, προφανώς αποκλείομαι αφού θα είμαι πολύ πίσω αν μετρήσει μόνο η προϋπηρεσία. Είναι δίκαιο αυτό;;
++++++++++++
Ας απολύσουν κ.όσους διορίστηκαν μέσω ΑΣΕΠ , γιατί όχι....
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 03, 2015, 08:32:59 μμ από greco1 »

Αποσυνδεδεμένος panpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 428
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #488 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 08:31:10 μμ »
Επειδή ο καθένας γράφει ότι θέλει και δεν καταλαβαίνει αυτά που διαβάζει....εγώ λέω να διορίσουν όσους ήταν στην επιτηρίδα πριν τον ΑΣΕΠ. Καλό;;;;;;;;;;;;

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #489 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 08:31:21 μμ »
Εγω δουλευω απο το 2002 και με επιτυχια στον ασεπ.Επομενως ναι συναδελφε ειναι δικαιο να περιμενεις τη σειρα σου οταν με το καλο ερθει.Στην τραπεζα θεωρω οτι παιρνεις χαρτακι,δε πηδας πανω απο τους αλλους για να φτασεις στο ταμειο....

Πρώτον το σχολείο δεν είναι τράπεζα. Δεύτερον,όταν κι εγώ ήθελα προϋπηρεσία από το 2002 δεν μου έδιναν γιατί δεν είχα μπάρμπα στην Κορώνη. Έπειτα πόσο έγραψες στον ΑΣΕΠ όταν ήξερες τότε ότι μόνο έτσι διορίζεσαι; Προφανώς όχι πολύ γιατί θα είχες διοριστεί με 24μηνο. Πάλι δηλαδή θα γυρίσουμε στην ίδια αναξιοκρατία;;;; Όσοι μάζεψαν προϋπηρεσία με "περίεργους" τρόπους αρκετές φορές να επιβραβευθούν κιόλας (προσοχή δεν εννοώ όλους. Αλλά έστω και 50 να είναι γιατί να προηγηθούν);;; Δηλαδή οι ΟΑΕδίτες, οι των ιδιωτικών δεν μας έγιναν μάθημα;;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160985
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 649
Σύνολο: 664

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.