*

Αποστολέας Θέμα: Πανελλήνιες 2016  (Αναγνώστηκε 150517 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Πανελλήνιες 2016
« Απάντηση #406 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 07:24:13 πμ »
Νομίζω τα πράγματα είναι αρκετά απλά αν είσαι αποφασισμένη να δώσεις Πανελλαδικές. Είτε δουλεύεις είτε όχι.
Θα πας στο σχολείο που τελείωσες και θα τους πεις ότι θέλεις να δώσεις πανελλαδικές.
Λογικά θα σου πουν να έρθεις περίπου στις γιορτές των Χριστουγέννων για να κάνεις αίτηση.
Μπορείς όμως να μιλήσεις με τους καθηγητές που κάνουν τα μαθήματα Πανελλαδικών.
Οι περισσότεροι είναι πρόθυμοι να ενημερώσουν για την ύλη και να σου δώσουν ακόμη και βιβλία (αν δεν τα έχεις).

Εγώ  το έχω κάνει σε παιδιά που έρχονται για να ρωτήσουν, ενώ έχουν τελειώσει παλαιότερα. Μάλιστα έτυχε και φορές που έρχοταν και παρακολουθούσαν (άτυπα) μαθήματα αλλά και κάποια επιπλέον που τους έκανα (στυλ ενισχυτικής).

Τα ΕΠΑΛ είναι διαφορετική περίπτωση. Και τελείως διαφορετική περίτωση είναι τα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας (είναι για αυτούς που παράτησαν το σχολείο χωρίς να έχουν τελειώσει γυμνάσιο).
Συνάδελφε, πολλοί που δίνουν ξανά πανελλήνιες είναι μπερδεμένοι με τις τόσες αλλαγές.Είναι λογικό ιδίως αν δουλεύουν. Δεν πρέπει να νευριάζουμε και κυρίως αν δεν θέλουμε δεν τους ενημερώνουμε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πανελλήνιες 2016
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:34:46 »

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Πανελλήνιες 2016
« Απάντηση #407 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 07:30:25 πμ »
Καλησπέρα σας,

είμαι στα 29 μου και είχα δώσει Πανελλήνιες το 2004 (τότε μαζί με τα ειδικά μαθήματα ήταν 10 ή 11). Ενδιαφέρομαι να δώσω το 2016 Πανελλήνιες και ξεκίνησα μέσα στο καλοκαίρι να το ψάχνω. Μπέρδεμα μεγάλο...

Διάβασα σήμερα πως οι νέοι θα δώσουν 4 μαθήματα, ενώ όσοι θέλουν να ξαναδώσουν γιατί δεν πέρασαν κάπου φέτος θα διαλέξουν μεταξύ 6 ή 4. Αυτό θα ισχύει και για εμάς τους αρχαίους; Φυσικά το μπέρδεμα γίνεται μεγαλύτερο γιατί μεσολαβούν οι εκλογές, τόσο καιρό μας απασχολούσαν τα μνημόνια και τα εσωτερικά θέματα έμειναν πολύ πίσω.

Άλλη μια ερώτηση που θα ήθελα να κάνω. Εφόσον καταφέρω και βρω δουλειά, θα μπορώ να δώσω εξετάσεις από ΕΠΑΛ ή πρέπει να φοιτάς εκεί;

Επίσης κάπου είδα αναφορές ότι το σύστημα θα αλλάξει ξανά το 2018... :o :o :o :o
Θα δώσεις 4 μαθήματα. Βέβαια αν τελείωσες το γενικό λύκειο πρέπει να δώσεις πάλι από εκεί. Αν τελείωσες από επάλ τότε θα δώσεις στα επάλ. Δεν μπορείς να κάνεις αλλαγές. Αν είσαι θεωρητική μπορώ να σε βοηθήσω διότι πέρασα τώρα με πανελλήνιες. :)

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2016
« Απάντηση #408 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 08:34:09 πμ »
Μα αυτό το θέμα αυτό το σκοπό έχει..
Την ενημέρωση για τις πανελλήνιες..

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2016
« Απάντηση #409 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 01:22:12 μμ »
Για να αλλάξεις Λύκειο πρέπει να φοιτήσεις ξανά σε αυτό το Λύκειο.
Μπορείς να ρωτήσεις και να δεις σε ποια τάξη μπορείς να καταταγείς.
Έχω την περίπτωση γνωστού που σπούδασε εξωτερικό,δεν έκανε ΔΙΚΑΤΣΑ/ΔΟΑΤΑΠ και πήγε σε ΕΠΑΛ Εσπερινό.
Περασε σε ΤΕΙ και έχει κάνει και Μεταπτυχιακό.
Απλά αποφάσισε τι θέλεις να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πανελλήνιες 2016
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:34:46 »

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2016
« Απάντηση #410 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 02:04:10 μμ »
Συνάδελφε, πολλοί που δίνουν ξανά πανελλήνιες είναι μπερδεμένοι με τις τόσες αλλαγές.Είναι λογικό ιδίως αν δουλεύουν. Δεν πρέπει να νευριάζουμε και κυρίως αν δεν θέλουμε δεν τους ενημερώνουμε.

Πότε ακριβώς νευρίασα και πότε μίλησα άσχημα στην κοπέλα, συνάδελφε?
Αντίθετα την ενημέρωσα με πολύ μεγάλη ευχαρίστηση και είμαι στην διάθεσή της για οτιδήποτε θα μπορούσα να βοηθήσω. Έχω βοηθήσει πολλούς μαθητές από παλαιότερα έτη και είναι χαρά μου να το κάνω αν και όταν μπορώ.

Σε παρακαλώ πολύ, πρόσεχε πριν γράψεις κάτι. Ίσως ήθελες να απευθυνθείς σε κάποιον άλλον.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2015, 02:08:47 μμ από niteulf »

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2016
« Απάντηση #411 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 02:08:04 μμ »
Για να αλλάξεις Λύκειο πρέπει να φοιτήσεις ξανά σε αυτό το Λύκειο.
Μπορείς να ρωτήσεις και να δεις σε ποια τάξη μπορείς να καταταγείς.
Έχω την περίπτωση γνωστού που σπούδασε εξωτερικό,δεν έκανε ΔΙΚΑΤΣΑ/ΔΟΑΤΑΠ και πήγε σε ΕΠΑΛ Εσπερινό.
Περασε σε ΤΕΙ και έχει κάνει και Μεταπτυχιακό.
Απλά αποφάσισε τι θέλεις να κάνεις.
Προς ενημέρωση αρκετών που ενδιαφέρονται:
Στα ΕΠΑΛ έρχονται αρκετά παιδιά από Ενιαίο.
Πρέπει να γραφτούν στην Β' τάξη, δηλαδή να παρακολουθήσουν 2 επιπλέον χρονιές.
Δίνουν 4 μαθήματα και μπορούν να περάσουν μόνο στα ΤΕΙ της ειδικότητας που παρακολουθούν (συν αστυνομία-στρατό).

Ακόμη και σε νυχτερινό ΕΠΑΛ να πάνε (λόγω δουλειάς), πάλι 2 χρονιές κάνουν αφού γράφονται στην Γ' τάξη εκεί (υπάρχουν 4 τάξεις στα νυχτερινά).
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2015, 02:48:49 μμ από niteulf »

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2016
« Απάντηση #412 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 02:31:25 μμ »
Προς ενημέρωση αρκετών που ενδιαφέρονται:
Στα ΕΠΑΛ έρχονται αρκετά παιδιά από Ενιαίο.
Πρέπει να γραφτούν στην Β' τάξη, δηλαδή να παρακολουθήσουν 2 επιπλέον χρονιές.
Δίνουν 4 μαθήματα και μπορούν να περάσουν μόνο στα ΤΕΙ της ειδικότητας που παρακολουθούν (συν αστυνομία-στρατό).

Ακόμη και σε νυχτερινό ΕΠΑΛ να πάνε (λόγω δουλείας), πάλι 2 χρονιές κάνουν αφού γράφονται στην Γ' τάξη εκεί (υπάρχουν 4 τάξεις στα νυχτερινά).
Ακόμα και αν έχουν ολοκληρώσει το ενιαίο;;

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2016
« Απάντηση #413 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 02:46:30 μμ »
Ακόμα και αν έχτυουν ολοκληρώσει το ενιαίο;;

Ναι. Αρκετοί έχουν τελειώσει το ενιαίο.

Θα πρέπει να πάει ο μαθητής να γραφτεί σε ΕΠΑΛ που έχει την ειδικότητα που τον ενδιαφέρει (π.χ. νοσηλευτική), θα γραφτεί  στην Β' ταξη και θα δώσει 4 μαθήματα (Γλώσσα, Μαθηματικά και 2 ειδικότητας) μαζί με τους αποφοίτους ΕΠΑΛ.
Για να γραφτεί στη Β' ΕΠΑΛ θα πρέπει να έχει τουλάχιστον βγάλει Α' τάξη ενιαίου ή επαλ (ακόμη και να έχει δώσει πανελλαδικές με το ενιαίο ή άλλη ειδικότητα επαλ δεν υπάρχει πρόβλημα).

Ο ανταγωνισμός στα ΕΠΑΛ δεν είναι τεράστιος και αν είναι ένα παιδί διαβάζει λίγο και έχει στόχους, σχεδόν πάντα περνάει.

Πρόσφατα έβγαλαν έναν βλακώδες νόμο που έλεγε ότι αν είναι κάποιος πάνω από 24 μπορεί να γραφτεί μόνο σε νυχτερινό ΕΠΑΛ (στην Γ' τάξη αν έχει βγάλει Α' λυκείου).
Αλλά ευτυχώς τελευταία στιγμή τον αναστείλανε (τουλάχιστον προσωρινά).

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2016
« Απάντηση #414 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 05:25:28 μμ »
και από ΕΠΑΛ νομίζω μπορεί να δώσει για τις ίδιες σχολές όπως και ένας που είναι ΓΕΛ δηλαδή για ΑΕΙ. Όχι μονο για ΤΕΙ. Δίνει από ΕΠΑΛ τύπου Β πανελλήνιες με τα ίδια θέματα με αυτών των ΓΕΛ. Καλά τα λέω; άρα το ΕΠΑΛ υπερκαλύπτει και τα ΓΕΛ:

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2016
« Απάντηση #415 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 05:34:01 μμ »
και από ΕΠΑΛ νομίζω μπορεί να δώσει για τις ίδιες σχολές όπως και ένας που είναι ΓΕΛ δηλαδή για ΑΕΙ. Όχι μονο για ΤΕΙ. Δίνει από ΕΠΑΛ τύπου Β πανελλήνιες με τα ίδια θέματα με αυτών των ΓΕΛ. Καλά τα λέω; άρα το ΕΠΑΛ υπερκαλύπτει και τα ΓΕΛ:

Από ΕΠΑΛ μπορεί κάποιος μαθητής να επιλέξει να δώσει τα ίδια μαθήματα που δίνουν και στο Ενιαίο και να δώσει για τις ίδιες σχολές.
Δεν το κάνει ούτε ο ένας στους 100. Είναι σχεδόν αυτοκτονία.
Γιατί θα πρέπει να προετοιμαστεί για μαθήματα τα οποία δεν διδάσκεται στο ΕΠΑΛ.
Υποτίθεται μπορεί να κάνει extra μαθήματα άλλες ώρες και σε άλλο χώρο (όπου μαζεύονται άλλοι μαθητές σαν αυτόν, αν υπάρχουν), αλλά δεν θα το συνιστούσα σε κανέναν.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2016
« Απάντηση #416 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 05:49:53 μμ »
Ναι. Αρκετοί έχουν τελειώσει το ενιαίο.

Θα πρέπει να πάει ο μαθητής να γραφτεί σε ΕΠΑΛ που έχει την ειδικότητα που τον ενδιαφέρει (π.χ. νοσηλευτική), θα γραφτεί  στην Β' ταξη και θα δώσει 4 μαθήματα (Γλώσσα, Μαθηματικά και 2 ειδικότητας) μαζί με τους αποφοίτους ΕΠΑΛ.
Για να γραφτεί στη Β' ΕΠΑΛ θα πρέπει να έχει τουλάχιστον βγάλει Α' τάξη ενιαίου ή επαλ (ακόμη και να έχει δώσει πανελλαδικές με το ενιαίο ή άλλη ειδικότητα επαλ δεν υπάρχει πρόβλημα).

Ο ανταγωνισμός στα ΕΠΑΛ δεν είναι τεράστιος και αν είναι ένα παιδί διαβάζει λίγο και έχει στόχους, σχεδόν πάντα περνάει.

Πρόσφατα έβγαλαν έναν βλακώδες νόμο που έλεγε ότι αν είναι κάποιος πάνω από 24 μπορεί να γραφτεί μόνο σε νυχτερινό ΕΠΑΛ (στην Γ' τάξη αν έχει βγάλει Α' λυκείου).
Αλλά ευτυχώς τελευταία στιγμή τον αναστείλανε (τουλάχιστον προσωρινά).
Μα και στο ενιαίο αν διαβάσει λίγο εύκολα μπαίνει σε ένα ΤΕΙ..

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2016
« Απάντηση #417 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 06:22:27 μμ »
Μα και στο ενιαίο αν διαβάσει λίγο εύκολα μπαίνει σε ένα ΤΕΙ..

Μπορεί. Δεν εξαρτάται από το ΤΕΙ όμως? Αν είναι ένα ΤΕΙ με μεγάλη ζήτηση και σε μεγάλη πόλη?
Είναι το ίδιο εύκολο?

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2016
« Απάντηση #418 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 06:24:52 μμ »
Μπορεί. Δεν εξαρτάται από το ΤΕΙ όμως? Αν είναι ένα ΤΕΙ με μεγάλη ζήτηση και σε μεγάλη πόλη?
Είναι το ίδιο εύκολο?
Σίγουρα δεν είναι αλλά αν σκεφτούμε ότι θα κάνει άλλα δύο χρόνια στο ΕΠΑΛ, δε νομίζω να συμφέρει και τόσο..

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2016
« Απάντηση #419 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 06:31:19 μμ »
Σίγουρα δεν είναι αλλά αν σκεφτούμε ότι θα κάνει άλλα δύο χρόνια στο ΕΠΑΛ, δε νομίζω να συμφέρει και τόσο..

Ναι καλά, όλα σχετικά είναι. Ο καθένας σκέφτεται με βάση τα δεδομένα τα δικά του.

Αν θέλεις π.χ. να περάσεις ΤΕΙ νοσηλευτικής ή πληροφορικής και δεν μπορείς να το πιάσεις από ενιαίο, θα μπορούσε κάποιος να το δει και σαν επιλογή να δοκιμάσει μέσω επαλ.
 2 χρόνια δεν είναι και κάτι τόσο τραγικό για έναν πιτσιρικά 18 χρονών.
Μιλάμε για κάποιον που ξέρει τι θέλει και είναι αποφασισμένος να σπουδάσει κάτι συγκεκριμένο (κάτι που συχνά δεν γίνεται).

Μία γειτονισσά μου π.χ. πέρασε ΤΕΙ στην Καβάλα (μένει Θεσσαλονίκη) με πάρα πολύ διάβασμα και ότι σημαίνει αυτό (έξοδα, φροντιστήρια). Εγώ νομίζω μέσω επαλ με το μισό διάβασμα και χωρίς φροντιστήρια θα είχε περάσει στο αντίστοιχο τμήμα στη Θεσσαλονίκη. Από ενιαίο βέβαια έχεις περισσότερες επιλογές και όχι μία συγκεκριμένη ειδικότητα...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 411
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 429
Σύνολο: 435

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.