*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2033216 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μαζί σου αλλά σχετικό είναι κι αυτό... Πχ στη δική μας ειδικότητα 1. κάποιοι είχαν διδαχτεί τα θέματα (σύμπτωση) πριν το διαγωνισμό, 2. υπήρχαν ΛΑΘΗ, όχι ένα, όχι δύο αλλά ΛΑΘΗ. Πόσο αξιοκρατικό είναι αυτό; Ο Βέλγος καθηγητής μας είπε ότι, αν αυτό είχε συμβεί στο Βέλγιο, όχι απλώς θα ακυρωνόταν ο διαγωνισμός αλλά θα έπεφτε η κυβέρνηση.
Και στην δικια μου ειδικότητα υπήρχαν πάντα λάθη σε όλους σχεδόν τους διαγωνισμούς ΑΣΕΠ , όμως λάθος απαντάμε όλοι εκτός και αν κάποιος με λόττο πιάσει σωστά από σπόντα, δλδ το λάθος είναι σε όλους. Να υπάρχουν άτομα που να ξέρουν τα θέματα, για έμενα δεν παίζει, όπως επίσης δεν παίζει να ξέρουν τα θέματα τα ανάλογα φροντιστήρια και το λέω γιατί και εγώ πέρασα από τέτοιο φροντιστήριο λόγω περιορισμένου χρόνου προετοιμασίας που είχα και τερατώδης σε έκταση ύλη, το φροντιστήριο αυτό δεν έδειξε θέματα, για παιδαγωγικά δε το συζητάω εκτός τόπου και χρόνου αυτά που μας έλεγαν. Καταλήγοντας θεωρώ κατά την ταπεινή μου γνώμη το ποιό αξιοκρατικό μέσο αξιολόγησης τουλάχιστον σε γνωστικό αντικείμενο γιατί όλοι είμαστε για 4 ώρες εξέτασης με τα ίδια θέματα και οποίος είναι καλύτερος θα φανεί. Υπάρχουν και άλλες απόψεις αλλά αυτή είναι η ταπεινή μου γνώμη γιατί πέρασα από διαγωνισμό και εγώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Βλέπω ότι εδώ και χρόνια το ζητούν η ΔΟΕ και η ΟΛΜΕ.
ελπιζω να μην λες οτι η ΔΟΕ και η ΟΛΜΕ ζητουν διαγωνισμο ΑΣΕΠ. Αυτο δεν το εχουν κανει ποτε... και η ΔΟΕ και η ΟΛΜΕ ειναι κατα του διαγωνισμου.

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Και στην δικια μου ειδικότητα υπήρχαν πάντα λάθη σε όλους σχεδόν τους διαγωνισμούς ΑΣΕΠ , όμως λάθος απαντάμε όλοι εκτός και αν κάποιος με λόττο πιάσει σωστά από σπόντα, δλδ το λάθος είναι σε όλους. Να υπάρχουν άτομα που να ξέρουν τα θέματα, για έμενα δεν παίζει, όπως επίσης δεν παίζει να ξέρουν τα θέματα τα ανάλογα φροντιστήρια και το λέω γιατί και εγώ πέρασα από τέτοιο φροντιστήριο λόγω περιορισμένου χρόνου προετοιμασίας που είχα και τερατώδης σε έκταση ύλη, το φροντιστήριο αυτό δεν έδειξε θέματα, για παιδαγωγικά δε το συζητάω εκτός τόπου και χρόνου αυτά που μας έλεγαν. Καταλήγοντας θεωρώ κατά την ταπεινή μου γνώμη το ποιό αξιοκρατικό μέσο αξιολόγησης τουλάχιστον σε γνωστικό αντικείμενο γιατί όλοι είμαστε για 4 ώρες εξέτασης με τα ίδια θέματα και οποίος είναι καλύτερος θα φανεί. Υπάρχουν και άλλες απόψεις αλλά αυτή είναι η ταπεινή μου γνώμη γιατί πέρασα από διαγωνισμό και εγώ
Το ότι στο φροντιστήριο που πήγες δε σας είπαν τα θέματα δε σημαίνει πως δε γίνεται κιόλας. Δηλαδή πώς να το πω; Το άτομο που έβαλε τα θέματα τα είχε διδάξει πριν σε σεμινάριο κι άντε να το αποδείξεις. Το σκέφτομαι και εκνευρίζομαι.
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος thodorissa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ελπιζω να μην λες οτι η ΔΟΕ και η ΟΛΜΕ ζητουν διαγωνισμο ΑΣΕΠ. Αυτο δεν το εχουν κανει ποτε... και η ΔΟΕ και η ΟΛΜΕ ειναι κατα του διαγωνισμου.
Ξέρω ότι ζητούν διορισμούς.
Αν δε θέλουν ΑΣΕΠ, τι θέλουν τότε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
διορισμούς με βάση προύπηρεσία

Αποσυνδεδεμένος thodorissa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ναι αλλά εμείς οι νέοι πως θα την αποκτήσουμε χωρίς διαγωνισμό ΑΣΕΠ;

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
δεν αφορά κανέναν τα προβλήματά μας απλά δεν ιδρώνει το αυτί τους όσο εμείς δεν απαιτούμε και δεν διεκδικούμε καλύτερο εργασιακό μέλλον

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το ότι στο φροντιστήριο που πήγες δε σας είπαν τα θέματα δε σημαίνει πως δε γίνεται κιόλας. Δηλαδή πώς να το πω; Το άτομο που έβαλε τα θέματα τα είχε διδάξει πριν σε σεμινάριο κι άντε να το αποδείξεις. Το σκέφτομαι και εκνευρίζομαι.

Μπορείς να κανείς μια ωραιότατη καταγγελία και είμαι μαζι σου σε αυτό, με τους παρόντες που ήταν στο σεμινάριο, προφανώς είχε δώσει και υλικό παρουσίασης ή είχατε κρατήσει σημειώσεις, τέλος πάντων μια ωραία καταγγελία γιατί χωρίς αυτήν χάνεις το δίκιο σου.
Αλλα και από τις 60-80 ερωτήσεις που μπαίνουν στον ΑΣΕΠ και ειδικά αν είναι τεχνικής ειδικότητας τα θέματα, τι ανασάνει στο σεμινάριο? ? ? Μου φαίνεται δύσκολο να ασχοληθεί κάποιος σε σεμινάριο με λύση άσκησης, δε θέλω να να σε βγάλω άκυρο,  αλλά μου φαίνεται περίεργο μη εφικτό να λύνουν ασκήσεις σε σεμινάρια
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 06, 2015, 01:41:06 μμ από PASAS123 »

Αποσυνδεδεμένος thodorissa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μαζί σου αλλά σχετικό είναι κι αυτό... Πχ στη δική μας ειδικότητα 1. κάποιοι είχαν διδαχτεί τα θέματα (σύμπτωση) πριν το διαγωνισμό, 2. υπήρχαν ΛΑΘΗ, όχι ένα, όχι δύο αλλά ΛΑΘΗ. Πόσο αξιοκρατικό είναι αυτό; Ο Βέλγος καθηγητής μας είπε ότι, αν αυτό είχε συμβεί στο Βέλγιο, όχι απλώς θα ακυρωνόταν ο διαγωνισμός αλλά θα έπεφτε η κυβέρνηση.
Συνάδελφε αν το ξέρεις σίγουρα, σηκώνει καταγγελία.

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Μπορείς να κανείς μια ωραιότατη καταγγελία και είμαι μαζι σου σε αυτό, με τους παρόντες που ήταν στο σεμινάριο, προφανώς είχε δώσει και υλικό παρουσίασης ή είχατε κρατήσει σημειώσεις, τέλος πάντων μια ωραία καταγγελία γιατί χωρίς αυτήν χάνεις το δίκιο σου.
Χαμός είχε γίνει τότε, τίποτα δεν έγινε. Για να κάνουμε καταγγελία, θα έπρεπε να είχαμε κατάθεση από όσους συμμετείχαν στα σεμινάρια αυτά και μετά τα είδαν στις εξετάσεις. Γιατί δεν το έκαναν αυτοί; Προφανώς ή τους βόλεψε ή φοβήθηκαν... Εγώ κι ο κάθε απλός υποψήφιος τι να σου κάνουμε; Γι'αυτό σου λέω ούτε ο διαγωνισμός σου εξασφαλίζει το αξιοκρατικό του θέματος. Θέμα τύχης απλά. Κι αν με ρωτήσεις ποιος είναι ο σωστός τρόπος διορισμού, νομίζω τελικά θα καταλήξω στην επετηρίδα.  Με το διαγωνισμό κινδυνεύεις να βλέπεις άλλους που ξέρουν τα θέματα να σε περνούν, ενώ με την προϋπηρεσία να σε περνούν όσοι έχουν άκρες (αναφέρω αν και το έχω πει κι αλλού περίπτωση συναδέλφου με πτυχίο του 2006 που διορίστηκε χάρη στην προύπηρεσία το 2010 κι εγώ ακόμη εδώ είμαι...)
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Χαμός είχε γίνει τότε, τίποτα δεν έγινε. Για να κάνουμε καταγγελία, θα έπρεπε να είχαμε κατάθεση από όσους συμμετείχαν στα σεμινάρια αυτά και μετά τα είδαν στις εξετάσεις. Γιατί δεν το έκαναν αυτοί; Προφανώς ή τους βόλεψε ή φοβήθηκαν... Εγώ κι ο κάθε απλός υποψήφιος τι να σου κάνουμε; Γι'αυτό σου λέω ούτε ο διαγωνισμός σου εξασφαλίζει το αξιοκρατικό του θέματος. Θέμα τύχης απλά. Κι αν με ρωτήσεις ποιος είναι ο σωστός τρόπος διορισμού, νομίζω τελικά θα καταλήξω στην επετηρίδα.  Με το διαγωνισμό κινδυνεύεις να βλέπεις άλλους που ξέρουν τα θέματα να σε περνούν, ενώ με την προϋπηρεσία να σε περνούν όσοι έχουν άκρες (αναφέρω αν και το έχω πει κι αλλού περίπτωση συναδέλφου με πτυχίο του 2006 που διορίστηκε χάρη στην προύπηρεσία το 2010 κι εγώ ακόμη εδώ είμαι...)

Πάντως να πιάσεις έστω και με αυτό τον τρόπο 3-5 ερωτήσεις. .δε σε διορίζει ,δε κάνει τη διαφορά στο πλήθος των 60-80 ερωτήσεων
Πάντως έτσι από περιέργεια, σε τι ειδικότητα ήταν?

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Ναι αλλά εμείς οι νέοι πως θα την αποκτήσουμε χωρίς διαγωνισμό ΑΣΕΠ;

Ρωτήστε τους παλιούς πως την απέκτησαν χωρίς το διαγωνισμό.
Δε θα σας πει όμως κανείς...
Βέβαια, μπορεί να δημιουργηθούν και πάλι νέοι τρόποι. Λοιπόν, να έχετε στενή επαφή με τους κομματάρχες της περιοχής. Αν  έχετε πρόσβαση σε εκκλησιαστικό βίσμα, ακόμη καλύτερα. Προσοχή στις προυπηρεσίες που δε μετράνε στους πίνακες! Τις αποκτούμε μέσω βίσματος, δημιουργούμε ομάδα πίεσης και απαιτούμε ομαδικό ρουσφέτι, ειδικά από τα αριστερά. Οι δεξιοί κομματάρχες  θα σας πουν...

Αποσυνδεδεμένος thodorissa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ρωτήστε τους παλιούς πως την απέκτησαν χωρίς το διαγωνισμό.
Δε θα σας πει όμως κανείς...
Βέβαια, μπορεί να δημιουργηθούν και πάλι νέοι τρόποι. Λοιπόν, να έχετε στενή επαφή με τους κομματάρχες της περιοχής. Αν  έχετε πρόσβαση σε εκκλησιαστικό βίσμα, ακόμη καλύτερα. Προσοχή στις προυπηρεσίες που δε μετράνε στους πίνακες! Τις αποκτούμε μέσω βίσματος, δημιουργούμε ομάδα πίεσης και απαιτούμε ομαδικό ρουσφέτι, ειδικά από τα αριστερά. Οι δεξιοί κομματάρχες  θα σας πουν...
Κάποιος πιο νόμιμος τρόπος υπάρχει;

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Πάντως να πιάσεις έστω και με αυτό τον τρόπο 3-5 ερωτήσεις. .δε σε διορίζει ,δε κάνει τη διαφορά στο πλήθος των 60-80 ερωτήσεων
Πάντως έτσι από περιέργεια, σε τι ειδικότητα ήταν?
Ξενόγλωσση... Και δεν είναι θέμα μερικών ερωτήσεων αλλά τα θέματα ειδικής διδακτικής... συντελεστής βαρύτητας 60% και το υπόλοιπο 40%, αν θυμάμαι καλά, τα παιδαγωγικά; Στα δε θέματα γνωστικού υπήρχαν τουλάχιστον 20 ερωτήσεις με γλωσσικά λάθη. Καταλαβαίνουμε τι φρίκη φάγαμε; Μιλάμε ακόμη για ελπίδες από το διαγωνισμό; Δεν το λέω για να αποθαρρύνω κάποιον αλλά απλά το αναφέρω ως παράμετρο. Τα θυμήθηκα τώρα και με έπιασε θλίψη. Είμαι που είμαι λόγω της κρίσης άσχημα, τα θυμήθηκα τώρα κι έγινα πιο χάλια. Και, ναι, τώρα με όση εμπειρία έχω καταλήγω στο ότι η επετηρίδα είναι το πιο δίκαιο. Και φυσικά να γίνονται διορισμοί...
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159797
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 448
Σύνολο: 459

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.