*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2042224 φορές)

0 μέλη και 34 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Επιστημονικά: Κατά την στατιστική σε πιθανότητες του τύπου 3%  (π.χ. 1 στους 33 διαγωνιζόμενους) υπεισέρχεται σαφώς ο παράγοντας τύχη
Ηθικά: Οι 3 είναι άξιοι και οι 97 ανάξιοι
Οι πιθανότητες δεν διαμορφώνονται από το σύστημα διορισμού αλλά από την πληθώρα των υποψηφίων για διορισμό σε σχέση με τις θέσεις εργασίας...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
    Οι μεγαλύτεροι εχθροί του ΑΣΕΠ είναι κάτι 40ρηδες, που έχουν προλάβει 3,4 ΑΣΕΠ και απέτυχαν σε όλους. Η επιτυχία μπορεί να μην είναι προυπόθεση για έναν καλό εκπαιδευτικό, αλλα η αποτυχία όπου δεν έπιασες ούτε την βάση δείχνει ανεπάρκεια. Η προυπηρεσία δεν σημαίνει απο μόνη της τίποτα, και το ΠΑΣΟΚ ήταν 20 χρόνια κυβέρνηση, το θέλεις να ξαναέρθει; Οι δεινόσαυροι πρέπει να εξαφανιστούν σιγά σιγά.

Μεγάλη αλήθεια αυτό...

Αποσυνδεδεμένος eta-beta

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παράθεση
Οι πιθανότητες δεν διαμορφώνονται από το σύστημα διορισμού αλλά από την πληθώρα των υποψηφίων για διορισμό σε σχέση με τις θέσεις εργασίας...

Άρα συμφωνείς ότι το μέσο που χρησιμοποιείται για να διαχειριστεί το αίτιο είναι λάθος.

Αποσυνδεδεμένος CBK

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
   Παιδιά εδώ μπαίνουμε για να δούμε καμιά πληροφορία, όχι για να ακούσουμε τον καημό του κάθε κατατρεγμένου. Έχει βγει μια απόφαση που αποκαθιστά μιά αδικία χρόνων και απο ότι φαίνεται το κράτος λέει να πρωτοτυπήσει και να την εφαρμόσει. Αν δεν εφαρμοστεί και να διοριστείς με άλλον τρόπο θα ακυρωθεί δικαστικά ο διορισμός σου, είσαι έτοιμος αποτυχόντα να το περάσεις αυτό αν σου δοθεί η ευκαιρία; έχει καλώς.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mickland

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 556
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μεγάλη αλήθεια αυτό...
Eγω που εχω 1 στα 4 ειμαι επιτυχημενος?οχι..μην ειστε εμπαθεις....

Αποσυνδεδεμένος eta-beta

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παράθεση
είσαι έτοιμος αποτυχόντα να το περάσεις αυτό αν σου δοθεί η ευκαιρία; έχει καλώς.

Εσύ είσαι έτοιμος αμόρφωτε να καταλάβεις ότι τα πράγματα αλλάζουν;

ΥΓ. μη διαγραφεί μόνο ο ένας

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Κάποιοι υποστηρίζετε σθεναρά την θέση στο πίνακα και όταν βρείτε ευκαιρία το εκδηλώνεται μαζικά εδώ στο φόρουμ.

Εγώ έχω μία ερώτηση προς όλους εσάς: Πως ένας νέος που έχει ικανότητες με δεδομένη την τωρινή κατάσταση στους πίνακες θα διεκδικήσεις αύριο τις δικές του πιθανότητες χωρίς γραπτό ΑΣΕΠ;

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
ασεπ =παπαγαλία; θα σας πω ένα παράδειγμα από φίλη μου: πήρε και διάβασε (παπαγάλισε για την ακρίβεια) σχέδιο μαθήματος από φροντιστήριο το οποίο προετοίμαζε για ασεπ εκπαιδευτικών κι έγραψε το ίδιο ακριβώς πήρε 90 στην ειδική διδακτική.... ::)

πριν μερικά χρόνια(Ιούνιος 2008) είχα πάει σε συνέδριο με θέμα ''Πανεπιστήμιο και Εκπαιδευτικές μεταρρυθμίσεις στην Ελλάδα''...
ένας εκ των ομιλητών ήταν ο ιστορικός της εκπαίδευσης και πρώην πρόεδρος του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής και πρωην πρόεδρος του ΚΕΕ, Αλέξης Δημαράς: ερωτηθείς από παρευρισκόμενους εκπαιδευτικούς της β/θμιας σχετικά με τον ασεπ  των εκπαιδευτικών, απάντησε: ''έχει καταντήσει κακέκτυπο των πανελλαδικών....

1 Το σχέδιο μαθήματος είναι θέμα βαθιάς κατανόησης του τί γίνεται και γιατί. Το πώς θα το προσαρμόσεις στο μάθημα που καλείσαι να ετοιμάσεις απαιτεί σαφώς κριτική σκέψη και ευρηματικότητα.

2Το να παίρνουμε μια κουβέντα και να τη δεχόμαστε άκριτα είναι δείγμα έλλειψης κριτικής σκέψης. Γιατί εξήγησε; Αν είναι απλή παπαγαλία γιατί δεν περνούν όσοι πάνε φροντιστήριο; Γιατί απαιτεί σύνολο δεξιοτήτων και υπό αυτή την έννοια καταφέρνει να ανιχνεύσει αυτούς που τις διαθέτουν. Ανιχνεύει αυτούς που είναι πιο διαβασμένοι, που μπορούν να κρίνουν τί απαιτεί η σωστή απάντηση, που το κάνουν σε εύλογο χρονικό όριο, που μπορούν να τα βγάλουν πέρα σε μια δύσκολη δοκιμασία και να ξεχωρίσουν άρα που διαθέτουν όλα αυτά που απαιτεί το σύγχρονο συνεχώς μεταβαλλόμενο εργασιακό τοπίο και που επειδή ξεχώρισαν έχουν μεγαλύτερη πιθανότητα να τα "περάσουν" στους μαθητές τους. Αν μη τι άλλο είναι αυτοί που ξεχώρισαν. Δε νομίζω ότι ξεχωρίζεις από τύχη μόνο.
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος eta-beta

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παράθεση
Εγώ έχω μία ερώτηση προς όλους εσάς: Πως ένας νέος που έχει ικανότητες με δεδομένη την τωρινή κατάσταση στους πίνακες θα διεκδικήσεις αύριο τις δικές του πιθανότητες χωρίς γραπτό ΑΣΕΠ;

Βαθμό πτυχίου, μεταπτυχιακό διδακτορικό, γραπτό ετήσιο διαγωνισμό τύπου QTS. Αλλιώς τι θέλεις; Να μηδενιστούν όλων των άλλων οι αγώνες για να γίνει "βγες εσύ να μπω εγώ".

Αποσυνδεδεμένος CBK

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
  Πριν απο τρείς μήνες είχατε πλάκα. Αρχίζει και γίνεται όμως λυπηρό το θέαμα. Καλή διασκέδαση στην μικροαστική, μουχλιασμένη ψηφιακή γωνίτσα σας. Η επιτυχία μπορεί να είναι τυχαία κάπιες φορές η αποτυχία όμως όχι και είστε η νεκροζώντανη απόδειξη.

Αποσυνδεδεμένος tinyeye

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ο διαγωνισμος ΑΣΕΠ ειναι εκει για να αφαιρει τους ακαταλληλους , αυτους που μπηκαν απο το παραθυρο με βυσμα,αυτους που αντι να  διδασκουν μιλανε για τα αθλητικα νεα,αυτους που ειναι αδυναμοι στο γνωστικο , αυτους δειχνει η αποφαση του ΣτΕ. Κανενας αξιος δεν μπορει να φοβηθει μια τετοια αποφαση.   

Κανενα συστημα δεν θα βγαλει τον καλυτερο. Αν βρει καποιος ενα διαγωνισμο οπου  θα αναδεικνυει την εμπειρια στην ταξη (προυπηρεσια) ,γνωστικο αντικειμενο, τα μεταπτυχιακα, τα διδακτορικα και  παιδαγωγικη επαρκεια,  θα ηταν το τελειο, ποιος δεν θα τον ηθελε; 

Αυτο προσπαθει ο ΑΣΕΠ, δεν μπορει να το καταφερει 100%, ειπαμε δεν υπαρχει το τελειο συστημα, αλλα ποιος δεν θα ηθελε να ειναι οσο το δυνατον πιο κοντα στο τελειο.
he who tries to shine , dims his own light

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Βαθμό πτυχίου, μεταπτυχιακό διδακτορικό, γραπτό ετήσιο διαγωνισμό τύπου QTS. Αλλιώς τι θέλεις; Να μηδενιστούν όλων των άλλων οι αγώνες για να γίνει "βγες εσύ να μπω εγώ".

Μα δε λέει αυτό ο/η (δεν είδα) sikat... ίσα ίσα που λέει να μπαίνουν όσοι μπορούν και το έχουν αποδείξει.
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Βαθμό πτυχίου, μεταπτυχιακό διδακτορικό, γραπτό ετήσιο διαγωνισμό τύπου QTS. Αλλιώς τι θέλεις; Να μηδενιστούν όλων των άλλων οι αγώνες για να γίνει "βγες εσύ να μπω εγώ".
Ο γραπτός διαγωνισμός QTS  στο αντικείμενο δαγκώνει; Να μην αναφερθώ στους βαθμούς από τα διάφορα πανεπιστήμια και τα μεταπτυχιακά των εχόντων...Πάντως δεν διαφωνώ στο να συνυπολογίζονται..

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
eta-beta μήπως μπορείς όταν κάνεις παράθεση να κρατάς τα στοιχεία του αποστολέα του μηνύματος; Για να διευκολυνεις την παρακολουθηση της συζήτησης
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 20, 2015, 10:54:10 μμ από aghathi »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160927
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 737
Σύνολο: 753

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.06 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.