*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16  (Αναγνώστηκε 345645 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος neve

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 280
  • ΠΕ70/ ΠΕ7Ο.50/ ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1610 στις: Νοέμβριος 09, 2015, 09:35:38 πμ »
Δημήτρης Μπράτης
5 λεπτά ·

Μέχρι σήμερα στις 10 το πρωί έχει ζητηθεί από τις Δνσεις εκπαίδευσης να αποστείλουν όλα τα κενά δασκάλων ,νηπιαγωγών και ειδικοτήτων στο υπουργείο,προκειμένου να γίνουν προσλήψεις αναπληρωτών μέσα στη βδομάδα.Τα κενά της ειδικής εστάλησαν την Παρασκευή.



Άντε να δούμε πόσους άραγε θα πάρουν για δ φάση.....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:48:15 »

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1611 στις: Νοέμβριος 09, 2015, 11:03:02 πμ »
Καλημερα τα κενα ειδικης αφορουν την πρωτοβαθμια η τη δευτεροβαθμια;
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος neve

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 280
  • ΠΕ70/ ΠΕ7Ο.50/ ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1612 στις: Νοέμβριος 09, 2015, 11:59:12 πμ »
μάλλον πρωτοβάθμια...

Αποσυνδεδεμένος aska

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1613 στις: Νοέμβριος 09, 2015, 09:31:14 μμ »
Kαλησπέρα σε όλους. Στην Α/θμια Γρεβενών σήμερα μου είπαν ότι οι τοποθετήσεις για παράλληλη γίνονται από τα ΚΕΔΔΥ και όχι από την Α/θμια. Μου φάνηκε λίγο περίεργο....γνωρίζετε κάτι γι αυτό; Γιατί ως τρίτεκνη προηγούμαι στην επίλογή σχολείου. Όμως στην Α/θμια λένε ότι  το ΚΕΔΔΥ κάνει τις τοποθετήσεις ανάλογα με τα περιστατικά των παιδιών.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:48:15 »

Αποσυνδεδεμένος Sofaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1614 στις: Νοέμβριος 10, 2015, 01:18:27 μμ »
εμενα χθες μ ειπαν οτι θα γινει πυσπε για την τοποθετηση.δεν ακουσα κατι για κεδδυ. Απλως αναρωτιεμαι αν θα τοποθετηθουν πρωτοι οι πε71 και επειτα οι πε70 ή θα μετρησουν ταυτοχρονα τα κοινωνικα κριτηρια.

Αποσυνδεδεμένος anoteri

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1615 στις: Νοέμβριος 10, 2015, 07:11:16 μμ »
Σημερα στις τοποθετησεις στη ΠΕ Καβαλας τοποθετηθηκαν πρωτα οι ΠΕ 70.50και μετα εγω ΠΕ 70 πουεχω κοινωνικα κριτηρια. Πηρα οτι εμεινε φυσικα γιατι δεν υπαρχει σαφης νομος για τετοιες περιπτωσεις οποτε εκριναν οτι ετσι πρεπει να γινει. Ας το ξερουμε ομως αυτο κι οταν βαζουμε το κουτακι της παραλληλης να γνωριζουμε τι μας περιμενει. 25χρονα με τα γνωστα μεταπτυχιακα κ μηδεν προυπηρεσια πιο μπροστα απο αλλους με 30μορια!!!

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1616 στις: Νοέμβριος 10, 2015, 09:05:09 μμ »
Σημερα στις τοποθετησεις στη ΠΕ Καβαλας τοποθετηθηκαν πρωτα οι ΠΕ 70.50και μετα εγω ΠΕ 70 πουεχω κοινωνικα κριτηρια. Πηρα οτι εμεινε φυσικα γιατι δεν υπαρχει σαφης νομος για τετοιες περιπτωσεις οποτε εκριναν οτι ετσι πρεπει να γινει. Ας το ξερουμε ομως αυτο κι οταν βαζουμε το κουτακι της παραλληλης να γνωριζουμε τι μας περιμενει. 25χρονα με τα γνωστα μεταπτυχιακα κ μηδεν προυπηρεσια πιο μπροστα απο αλλους με 30μορια!!!

κοίτα να δεις... το ότι θα έβγαινε συνάδελφος να διαμαρτυρηθεί γιατί δεν τον έβαλαν μπροστά από τον εξειδικευμένο συνάδελφο δεν το περίμενα.... πάντως υπάρχει λύση μην απογοητεύεσαι, την άλλη φορά δεν βάζεις το κουτάκι αν νομίζεις ότι σε αδικούνε ή ακόμα καλύτερα πηγαίνεις και κάνεις ένα βαρβάτο μεταπτυχιακό το οποίο θα το βάλεις σε t-shirt να φαίνεται από μακριά ώστε να μην σε καταδικάσει κάποιος άλλος συνάδελφος της γενικής που ήρθε ουρανοκατέβατος, για την ηλικία μάλλον δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι  ;)

Αποσυνδεδεμένος Sotirios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1617 στις: Νοέμβριος 11, 2015, 02:09:43 μμ »
κοίτα να δεις... το ότι θα έβγαινε συνάδελφος να διαμαρτυρηθεί γιατί δεν τον έβαλαν μπροστά από τον εξειδικευμένο συνάδελφο δεν το περίμενα.... πάντως υπάρχει λύση μην απογοητεύεσαι, την άλλη φορά δεν βάζεις το κουτάκι αν νομίζεις ότι σε αδικούνε ή ακόμα καλύτερα πηγαίνεις και κάνεις ένα βαρβάτο μεταπτυχιακό το οποίο θα το βάλεις σε t-shirt να φαίνεται από μακριά ώστε να μην σε καταδικάσει κάποιος άλλος συνάδελφος της γενικής που ήρθε ουρανοκατέβατος, για την ηλικία μάλλον δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι  ;)

Εγώ που κατέχω βαρβάτο μεταπτυχιακό, αλλά δεν τυγχάνει να είναι στην ειδική, να το κάνω t-shirt;;;

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1618 στις: Νοέμβριος 11, 2015, 04:16:50 μμ »
κοίτα να δεις... το ότι θα έβγαινε συνάδελφος να διαμαρτυρηθεί γιατί δεν τον έβαλαν μπροστά από τον εξειδικευμένο συνάδελφο δεν το περίμενα.... πάντως υπάρχει λύση μην απογοητεύεσαι, την άλλη φορά δεν βάζεις το κουτάκι αν νομίζεις ότι σε αδικούνε ή ακόμα καλύτερα πηγαίνεις και κάνεις ένα βαρβάτο μεταπτυχιακό το οποίο θα το βάλεις σε t-shirt να φαίνεται από μακριά ώστε να μην σε καταδικάσει κάποιος άλλος συνάδελφος της γενικής που ήρθε ουρανοκατέβατος, για την ηλικία μάλλον δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι  ;)
τι ακριβώς πρέπει να γίνεται βρε παιδιά ; ποιοι προηγούνται για τα δύσκολα περιστατικά οι πε 70 ή οι πε 71; τι αφορά τελικά τις διευθύνσεις, να βοηθηθούν τα παιδιά ή να εξυπηρετηθούν οι αιτήσεις μας; ποιο είναι το λογικό να δεχτεί ο πε 70 το παιδί με αυτισμό ενώ ο πε 71 το παιδί με μαθησιακές δυσκολίες ; προβληματισμό εκφράζω .............

Αποσυνδεδεμένος salamaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1619 στις: Νοέμβριος 11, 2015, 05:11:22 μμ »
Σημερα στις τοποθετησεις στη ΠΕ Καβαλας τοποθετηθηκαν πρωτα οι ΠΕ 70.50και μετα εγω ΠΕ 70 πουεχω κοινωνικα κριτηρια. Πηρα οτι εμεινε φυσικα γιατι δεν υπαρχει σαφης νομος για τετοιες περιπτωσεις οποτε εκριναν οτι ετσι πρεπει να γινει. Ας το ξερουμε ομως αυτο κι οταν βαζουμε το κουτακι της παραλληλης να γνωριζουμε τι μας περιμενει. 25χρονα με τα γνωστα μεταπτυχιακα κ μηδεν προυπηρεσια πιο μπροστα απο αλλους με 30μορια!!!

Πρέπει να μαζευτούμε όλοι οι ΠΕ 70 και να απαιτήσουμε να μην υπάρχει πλέον ΠΕ 70.50 και επίσης επείδη και οι απόφοιτοι της σχολής του Βόλου την είδαν εύκολη την πρόσληψη.....να πηγαίνουν αυτοί μόνο στις βαριές περιπτώσεις (αυτισμό) και στα παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες να στέλνουν ΠΕ 70.
Ή να παίρνουν 50% ΠΕ 71 και 50% ΠΕ 70. γενικώς τα .50 είναι μεγάλη μαλ****
Ως προς τα κοινωνικά κριτήρια δεν νομίζω ότι θα έπρεπε να υπάρχουν!!!
Και ως προς τα 30 μόρια ΣΥΜΦΩΝΩ 100% πως πρέπει να καταργήσουν τον πίνακα 70.50.
Και ναι. εσύ με 30 μόρια σαφώς θα βοηθήσεις καλύτερα ένα παιδάκι με μαθησιακές δυσκολίες και όχι μόνο παρά ένας με 0 μόρια και ένα μεταπτυχιακό του κώλου. Αλλά ότι και νά ναι δεν μπορεί να προωθεί κάποιον ένα μεταπτυχιακό, γιατί μπορούν να βγάλουν και για τα ΖΕΠ παρόμοια μεταπτυχιακά και για ολοήμερα και να γίνουν άλλοι 2 πίνακες
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 11, 2015, 05:28:17 μμ από salamaki »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1620 στις: Νοέμβριος 11, 2015, 06:38:15 μμ »
Εγώ που κατέχω βαρβάτο μεταπτυχιακό, αλλά δεν τυγχάνει να είναι στην ειδική, να το κάνω t-shirt;;;

επειδή μυρίζω την βαρβατίλα sotirie πιστεύω ότι κάτι τέτοιο θα σε κάλυπτε και η αποδοχή σου θα ήταν καθολική


ελπίζω μόνο ο διορισμός να είναι νότια Ελλάδα μην έχουμε και πολλά κρυώματα  ;D ;D ;D


Πρέπει να μαζευτούμε όλοι οι ΠΕ 70 και να απαιτήσουμε να μην υπάρχει πλέον ΠΕ 70.50


και εκεί που λες ότι δεν πάει παρακάτω μπάμ κίντερ έκπληξη..... είμαι σίγουρος ότι έχεις και τεκμηριωμένη άποψη για το θέμα την οποία θα γράψεις κάποια στιγμή ?


και επίσης επείδη και οι απόφοιτοι της σχολής του Βόλου την είδαν εύκολη την πρόσληψη.....να πηγαίνουν αυτοί μόνο στις βαριές περιπτώσεις (αυτισμό) και στα παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες να στέλνουν ΠΕ 70.
Ή να παίρνουν 50% ΠΕ 71 και 50% ΠΕ 70.
όχι που θα γλιτώναν του Βόλου.... αμ δε... στο πυρ το εξώτερον! ακούς εκεί να δουν εύκολη την πρόσληψη! πες τα "συνάδελφε" !!! δώσε πόνο

γενικώς τα .50 είναι μεγάλη μαλ****

respect


Ως προς τα κοινωνικά κριτήρια δεν νομίζω ότι θα έπρεπε να υπάρχουν!!!

όχι που θα γλίτωναν ασθενείς, γονείς και λοιπές κοινωνικές ομάδες, στην πυραααά

Και ως προς τα 30 μόρια ΣΥΜΦΩΝΩ 100% πως πρέπει να καταργήσουν τον πίνακα 70.50.
Και ναι. εσύ με 30 μόρια σαφώς θα βοηθήσεις καλύτερα ένα παιδάκι με μαθησιακές δυσκολίες και όχι μόνο παρά ένας με 0 μόρια και ένα μεταπτυχιακό του κώλου. Αλλά ότι και νά ναι δεν μπορεί να προωθεί κάποιον ένα μεταπτυχιακό, γιατί μπορούν να βγάλουν και για τα ΖΕΠ παρόμοια μεταπτυχιακά και για ολοήμερα και να γίνουν άλλοι 2 πίνακες
αυτό με τον ποπό σε παρακαλώ να το δεις ξανά όπως όλοι ποποί δεν είναι ίδιοι, έτσι και τα μεταπτυχιακά....
τα 30 τα θες στην γενική στην ειδική λίγο από όλα, να τα τυλίξουμε για το σπίτι?

απογοήτευση....


« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 11, 2015, 10:04:05 μμ από kinegiros »

Αποσυνδεδεμένος salamaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1621 στις: Νοέμβριος 11, 2015, 10:22:47 μμ »
Τα κοινωνικά κριτήρια μόνο στην Ελλάδα τα βλέπω.
Δηλαδή εάν έχεις δύο παιδιά δικαιούσαι να πας στο κέντρο και με ένα στο μακρινό?

Κι αν έχεις τέσσερα δεν κάνεις και εφημερία στο σχολείο? γιατί? ΕΛΕΟΣ.

Επίσης ασθενείς κτλ. Ο ασθενείς που θα πάει να δουλέψει? Ξέρω για τι πράγμα μιλάω. Κλάμα ότι με πονάει το χ και το ψ για να βολευτώ στο κέντρο της πόλης.
Και εγώ γνωρίζω μάνες που πήραν τα παιδιά τους στο μέρος της πρόσληψης τους, χωρίς να κλαίγονται. Όχι τώρα να βάζουν τα παιδιά τους για δικαιολογία για να παν πιο κοντά.
ΕΥΡΩΠΗ είμαστε. Μόνο στην ΕΛΛΑΔΑ το είδα αυτό. Να λέει έχω παιδί κτλ. τι να κάνω. Ε, να παραιτηθείς αν δεν γίνεται αλλιώς. Δηλαδή οι ανύπαντροι είναι τα κορόιδα της υπόθεσης?
Και για τα μεταπτυχιακά επειδή προφανώς δεν ζεις στην Ελλάδα, αλλά κάπου στον κόσμο σου, τα μεταπτυχιακά κατά 80% είναι της πληρωμής και της γνωριμίας.
Και όλο το θέμα της ειδικής αγωγής δεν βγάζει πουθενά. Δηλαδή αν κάνω μεταπτυχιακό στη φυσική, θα μπω στον πίνακα των καθηγητών? Για να στα πω χοντρά γιατί δεν βλέπω να καταλαβαίνεις!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Sotirios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1622 στις: Νοέμβριος 12, 2015, 05:11:38 μμ »
επειδή μυρίζω την βαρβατίλα sotirie πιστεύω ότι κάτι τέτοιο θα σε κάλυπτε και η αποδοχή σου θα ήταν καθολική


ελπίζω μόνο ο διορισμός να είναι νότια Ελλάδα μην έχουμε και πολλά κρυώματα  ;D ;D ;D

Εσύ πρώτος χρησιμοποίησες τον χαρακτηρισμό "βαρβάτο", και απάντησα με αυτόν. Τώρα, αν παρόλα αυτά συνεχίζεις να έχεις ψηφιακούς αισθητήτες και να οσμίζεσαι ψηφιακές οσμές, τότε πρέπει να σου πω ότι την ψηφιακή βαρβατίλα που εκπέμπω δεν την είχα ανέκαθεν, αλλά μου πρωτοεμφανίστηκε την ημέρα που συνειδητοποίησα ότι άτομα που ήταν χαμηλότερα στους πίνακες, και θα συνέχισαν να είναι αν δεν τους έπαιρναν ως ΠΕ70.5, με πέρασαν στους πίνακες λόγω .50.

Αποσυνδεδεμένος VickyMag

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1623 στις: Νοέμβριος 12, 2015, 06:15:23 μμ »
Salamaki και Sotirios μαζί σας...
Είμαι δεύτερη χρονιά παράλληλη στήριξη, από τον πίνακα των 70. Δεν έχω κανένα σκοπό να κάνω τα χαρτιά μου του χρόνου ως 70.50, γιατί πολύ απλά δεν συμφωνώ με την ύπαρξη των πε70.50!!! Αν δεν είχαν "επινοήσει" την προσμέτρηση του μεταπτυχιακού της πλάκας (συγγνώμη αν θίγω κάποιους με "σοβαρό" μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή), θα ήταν απλά κάθε χρόνο αναπληρωτές πε70 στην παράλληλη στήριξη. Όπως καλή ώρα τυχαίνει κάποιος να είναι πρωινό/ολοήμερο/ζεπ, έτσι θα τύχαινε πάντα και δεν θα ήταν αυτοσκοπός να δουλέψει κάποιος στην παράλληλη στήριξη προκειμένου να ανέλθει στον πίνακα. Ούτε γάτα ούτε ζημιά!

Ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας kinegiros, όλο αυτό με το μεταπτυχιακό είναι ένα από τα κλασικά που...μόνο στην Ελλάδα συμβαίνουν! Είδαμε φέτος να προσλαμβάνονται πριν από εμάς απόφοιτοι του 2014!!! Αθάνατο ελληνικό κράτος...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158536
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 480
Σύνολο: 504

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.