*

Αποστολέας Θέμα: Προσφυγή αναπληρωτών για τους νέους πίνακες .  (Αναγνώστηκε 114968 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος janeite

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή αναπληρωτών για τους νέους πίνακες .
« Απάντηση #308 στις: Αύγουστος 29, 2015, 07:13:10 μμ »
το μνμ μου ήταν ένα αστείο για το χαμό που γίνεται (αν δεν ηταν σαφές)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προσφυγή αναπληρωτών για τους νέους πίνακες .
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:14:48 »

Αποσυνδεδεμένος MIKE_1924

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή αναπληρωτών για τους νέους πίνακες .
« Απάντηση #309 στις: Αύγουστος 29, 2015, 08:26:55 μμ »
gvasilis όταν ο """συνάδελφός""" τρωκτικό που βρίζει έναν ολόκληρο κλαδο πε70,με τους οποίους αύριο θα βρίσκεται στον ίδιο σύλλογο διδασκόντων,αν δε καταφέρει να πάρει ξανά απόσπαση ως αναπληρωτης!!!!-τι σου κανουν οι γνωριμίες στη ΔΑΚΕ...-τα αλλα είναι δευτερεύοντα..Μόνος του το έχει διαφημίσει..Μεγάλη επιτυχία λέμε..

Αποσυνδεδεμένος fainareti

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή αναπληρωτών για τους νέους πίνακες .
« Απάντηση #310 στις: Αύγουστος 29, 2015, 09:31:22 μμ »
Μτφρ. Ε. Λαμπρίδη. 1962. Θουκυδίδου Ιστορία. Πρόλογος, μετάφραση, σχόλια. Εισαγωγή: Ι.Θ. Κακριδής. Ι–IV. Αθήνα: Γκοβόστης.

[3.82.1] Σε τέτοιες άκρες αγριότητες έφτασε ο εμφύλιος πόλεμος και φάνηκε φριχτός περισσότερο γιατί ήταν από τις πρώτες εκδηλώσεις, ενώ αργότερα μπορεί να πει κανείς πως ολόκληρος ο Ελληνικός κόσμος συνταράχτηκε με τον ίδιο τρόπο, γιατί υπήρχαν εσωτερικές διαφορές σε κάθε τόπο ανάμεσα στους δημοκρατικούς αρχηγούς, που καλούσαν τους Αθηναίους να τους υποστηρίξουν, και στους ολιγαρχικούς, που φώναζαν τους Λακεδαιμονίους. Βέβαια, σε καιρό ειρήνης, δε θα ήταν εύκολο να βρουν αιτία για επανάσταση, ούτε θα ήταν τόσο πρόθυμοι να καλέσουνε βοήθεια απ' έξω· αλλά τώρα που βρίσκονταν σε πόλεμο οι δυο μεγάλοι, και υπήρχαν οι συμμαχίες με τον έναν ή τον άλλον από τους δυο, δεν εδίσταζαν να επικαλεστούν τη βοήθειά τους και να την επιτύχουν όσοι ήθελαν να κάνουν πραξικόπημα για ν' αλλάξουν το καθεστώς, για να βλάψουν τους εχτρούς τους και συνάμα για να ενισχύσουν τη δική τους μερίδα. [3.82.2] Κ' έπεσαν πολλές και βαρειές συμφορές στα διάφορα κράτη από τις εσωτερικές τους επαναστάσεις, τέτοιες που γίνονται βέβαια και θα γίνονται πάντοτε όσο μένει ίδιο το φυσικό του ανθρώπου, αλλά που μπορεί να συντύχουν πιο άγρια ή πιο μαλακά, και που θ' αλλάζουνε μορφή ανάλογα με το πώς θα παρουσιαστούν κάθε φορά οι παραλλαγμένες περιστάσεις. Γιατί σε καιρούς ειρήνης κι όταν υπάρχει σχετική ευημερία, τόσο οι πολιτείες όσο και τα άτομα, είναι πιο καλοπροαίρετοι ο ένας για τον άλλον, επειδή δε φτάνουνε σε απόγνωση από άκρα ανάγκη που δεν τους ήρθε με τη θέλησή τους· ο πόλεμος όμως, που παίρνει ύπουλα κάτω απ' τα πόδια των ανθρώπων την ευκολία να κερδίζουν το καθημερινό τους, τους διδάσκει την ωμότητα, κ' εντείνει την αγανάχτηση των πολλών ανάλογα με την κατάσταση όπου τους φέρνει. [3.82.3] Γίνονταν λοιπόν επαναστάσεις στις πολιτείες, κι αν τυχόν καμιά είχε καθυστερήσει, μαθαίνοντας το τι είχε σταθεί αλλού προτήτερα, προχωρούσε μακρήτερα στις άκρες βιαιότητες, και ξάναβαν τα μυαλά των ανθρώπων προσπαθώντας να επινοήσουν κάτι χειρότερο και πιο περίτεχνο, και να επιβάλουν πιο τερατώδικες αντεκδικήσεις. [3.82.4] Και νόμισαν πως είχαν το δικαίωμα ν' αλλάξουν και τη συνειθισμένη ανταπόκριση των λέξεων προς τα πράγματα, για να δικαιολογήσουν τις πράξεις τους. Έτσι η αστόχαστη αποκοτιά θεωρήθηκε παλληκαριά γι' αγάπη των συντρόφων, ο δισταγμός από πρόνοια για το μέλλον δειλία που προβάλλει ενάρετες δικαιολογίες, η γνωστική μετριοπάθεια ως πρόφαση ανανδρίας, και η ικανότητα να βλέπει κανείς όλες τις πλευρές μιας κατάστασης, ανικανότητα να δράσει από καμιά· την απότομη και βίαιη αντίδραση, την πρόσθεσαν στα προτερήματα του αντρός, και η αποχή από τις ραδιουργίες λογίστηκε φαινομενικά λογική πρόφαση για ν' αποφύγει κανείς τον κίντυνο. [3.82.5] Τον αδιάκοπα έξαλλο κατήγορο τον θεωρούσαν πάντα αξιόπιστο, όποιον όμως του αντιμιλούσε, τον υποψιάζονταν για προδοσία. Κι αν έκανε κανείς ραδιουργίες και πετύχαινε, τον είχαν για έξυπνο, κι όποιος υποψιαζόταν και ξεσκέπαζε έγκαιρα τα σχέδια του άλλου ήταν ακόμα πιο καπάτσος. Όποιος όμως προνοούσε ώστε να μη χρειαστούν αυτά καθόλου, έλεγαν πως διαλύει το κόμμα κι αφήνει να τον τρομοκρατήσουν οι αντίπαλοι. Και μ' ένα λόγο, όποιος πρόφταινε να κάνει το κακό πριν από τον άλλον άκουγε παινέματα, καθώς κι όποιος παρακινούσε στο κακό έναν άλλον που δεν το είχε προτήτερα βάλει στο νου του. [3.82.6] Κι ο συγγενής λογιζόταν πιο ξένος από τον κομματικό σύντροφο, επειδή ο σύντροφος ήταν πιο πρόθυμος να ριχτεί στον κίντυνο για το κόμμα χωρίς να εξετάσει την αληθινή αιτία της πράξης του. Οι κομματικοί σύντροφοι δε συνδεόταν μεταξύ τους σύμφωνα με τους νόμους που ίσχυαν γι' αμοιβαία ωφέλεια αλλά για να κερδίσουν πλεονεχτήματα στο πείσμα των νόμων και των κοινωνικών ηθών. Και την εμπιστοσύνη μεταξύ τους δεν την επικύρωναν όρκοι προς τους θεούς, όπως συνηθιζόταν άλλοτε, αλλά ο σκοπός να πατήσουν το νόμο με κοινήν ενέργεια. [3.82.7] Τις δίκαιες προτάσεις των αντιπάλων τις δέχονταν μ' επιφύλαξη παρακολουθώντας τις πράξεις τους αν ήταν πιο ισχυροί κι όχι με γενναιοψυχία. Και κοίταζαν περισσότερο να πάρουν εκδίκηση παρά να φυλαχτούνε για να μην πάθουν πρώτα οι ίδιοι. Κι αν σε κάποια περίσταση έδιναν κ' έπαιρναν όρκους να συμφιλιωθούν, οι όρκοι ίσχυαν γιατί τη στιγμή εκείνη δεν ήτανε σε θέση κανένας από τους δυο να κάνει τίποτ' άλλο, επειδή δεν είχαν να περιμένουν ενίσχυση από πουθενά αλλού· μόλις όμως δινόταν η ευκαιρία, εκείνος που πρόφταινε να τολμήσει, αν έβλεπε πουθενά ανοιχτό τον αντίπαλο, του την έφερνε με μεγαλύτερη χαρά επειδή είχε δώσει τα πιστά παρά αν τον εζημίωνε κατ' ευθεία και φανερά· και λογιζόταν το φέρσιμο τούτο όχι μόνο πιο σίγουρο, αλλά, επειδή είχε υπερισχύσει με πονηριά, έπαιρνε και το χαραχτήρα νίκης σε αγώνα εξυπνάδας. Κ' ευκολώτερα νομίζονταν επιδέξιοι οι πολλοί που κακουργούν, παρά ενάρετοι όσοι δεν ξέρουν απ' αυτά. Και ντρέπονται για τούτο το δεύτερο ενώ καμαρώνουνε για το πρώτο.

[3.82.8] Αιτία για ολ' αυτά είναι η όρεξη ν' αποχτήσουν δύναμη οι άνθρωποι από απληστία και φιλοδοξία· κι' απ αυτά πηγάζει η ορμή που τους σπρώχνει, μια και μπούνε στη διαμάχη των κομμάτων. Γιατί όσοι ξεπρόβαλαν κάθε φορά σαν αρχηγοί στις πολιτείες, ο καθένας με ωραίο και αξιόπρεπο σύνθημα, πως εκτιμούν πάνω απ' όλα την ίση συμμετοχή όλων των πολιτών στη διοίκηση [της πολιτείας], ή τη γνωστική και μετρημένη κυβέρνηση των πιο καλών, γνοιάζονταν για τα κοινά μόνο με τα λόγια, ενώ κέρδιζαν πλεονεχτήματα για τον εαυτό τους, και πολεμώντας με κάθε τρόπο να υπερισχύσουν ο ένας από τον άλλον πολλές φορές ως τώρα τόλμησαν να κάνουν τα πιο φοβερά πράματα, κ' επιδίωξαν να εκδικηθούν τους αντιπάλους τους όχι ως εκεί που επιτρέπει η δικαιοσύνη και το συμφέρον της πολιτείας, αλλά κάνοντας τις πιο άγριες πράξεις, με μοναδικό περιορισμό το τι ήταν πιο ευπρόσδεκτο κάθε φορά για τη μια ή την άλλη μερίδα· και δεν εδίστασαν στην προσπάθειά τους να καταλάβουν την αρχή είτε καταδικάζοντας τους αντιπάλους με άδικη ψήφο του λαού, είτε με βίαιο πραξικόπημα, να χορτάσουν τη φιλοδοξία τους της στιγμής. Έτσι που κανείς από τους δυο δεν ακολουθούσε τους κανόνες του σεβασμού προς το δίκαιο και το σωστό, αλλά όσοι τύχαινε με ωραία και πρεπούμενα λόγια να σκεπάσουν τις πιο ανόσιες πράξεις, αποχτούσαν καλύτερη φήμη. Οι πιο μετριοπαθείς πολίτες θανατώνονταν κι από τους δυο, είτε γιατί δε βοηθούσαν τον αγώνα τους ή γιατί τους φθονούσαν οι άρχοντες ως και την πιθανότητα να επιζήσουν.

[3.83.1] Έτσι γίνηκαν κάθε λογής διαστρεμμένα εγκλήματα ανάμεσα στους Έλληνες κ' αιτία τους ήταν οι εσωτερικές διενέξεις κ' επαναστάσεις. Και οι ηθικοί τρόποι που συγγενεύουν τα πιο στενά με την ευγενικιά φύση, έγιναν καταγέλαστοι και αφανίστηκαν, κ' επικράτησαν οι οξείες αντιθέσεις των αντιπάλων κομμάτων με διαμετρικά αντίθετα φρονήματα, χωρίς ίχνος αμοιβαίας εμπιστοσύνης. [3.83.2] Γιατί δεν υπήρχε τίποτα που να διαλύσει τη δυσπιστία αυτή, ούτε λόγος που να δίνει εγγύηση, ούτε όρκος που να φοβάται κανείς να τον πατήσει. Κι όταν επικρατούσαν, όλοι στοχάζονταν πως δεν είχαν καμμιάν ελπίδα να εξασφαλιστούνε μόνιμα, γι' αυτό περισσότερο φρόντιζαν πώς να μην πάθουν αυτοί πρώτοι παρά που μπορούσαν να δώσουν πίστη στους άλλους. [3.83.3] Και τις περισσότερες φορές επέπλεαν όσοι είχαν τις κατώτερες διάνοιες, γιατί επειδή φοβούνταν τόσο την ίδια τους κατωτερότητα όσο και την εξυπνάδα των αντιπάλων, μήπως γι' αυτό δεν μπορέσουν να επιβάλουν τη γνώμη τους με τα λόγια, και μήπως με την ευστροφία τους οι άλλοι προφτάσουν να τους συκοφαντήσουν και να εξυφάνουν τα συνωμοτικά τους σχέδια προτήτερα, τολμούσαν να κάνουνε πραξικοπήματα με αναίδεια. [3.83.4] Ενώ όσοι δεν καταδέχονταν να λάβουν τα μέτρα τους έγκαιρα, βέβαιοι πώς θα προαισθάνονταν τον κίντυνο, γιατί νόμιζαν πως δε χρειάζονται οι πράξεις εκεί που έφτανε η γνώση, πιάνονταν αφύλαχτοι και θανατώνονταν.

ΠΡΟΣ ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΣΥΜΜΟΡΦΩΣΗ!!!!
Η μοίρα του ανθρώπου είναι η εξελιξη.

Αποσυνδεδεμένος harris88

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή αναπληρωτών για τους νέους πίνακες .
« Απάντηση #311 στις: Αύγουστος 29, 2015, 10:37:27 μμ »
Δεν εργάζομαι 5 χρόνια αλλά 4. Επίσης παραμυθολογείς, και κάνοντάς το επί προσωπικού, λασπολογείς σε βαθμό ύβρης και χυδαιότητας. Ο νομος και οι διαδικασίες έλεγαν "αν θέλεις μπορείς να βάζεις το κουτάκι". Επίσης έλεγαν "δήλωσε όποιες περιοχές θέλεις". Αυτό δεν ίσχυε μόνο για μένα, αλλά για όλους. Δεν υπάρχει εκμετάλλευση. Το αν εγώ πήρα πιο νωρίς το πτυχίο επειδή πέρασα στη σχολή νωρίτερα λόγω του ότι γεννήθηκα νωρίτερα, δεν είναι εκμετάλλευση. Με αυτήν τη λογική, αν εγώ εργαστώ όταν ο άλλος ακόμα σπουδάζει, τότε κι αυτό θα το βαφτίσεις εκμετάλλευση.
Φίλε Σωτήρη, συνεχίζεις να θεωρείς την ημεροχρονολογία κτήσης πτυχίου ως αξιοκρατικό κριτήριο κατάταξης στους πίνακες. Πήρες πτυχίο νωρίτερα, γιατί γεννήθηκες νωρίτερα, αλλά είχες τον έλεγχο του πότε θα γεννηθείς; Είχα εγώ τον έλεγχο της γέννησής μου; Γιατί ένα γεγονός, που βρίσκεται έξω από τον έλεγχό μας, να καθορίζει τη ζωή μας τα τελευταία 5 χρόνια; Δεν είναι πολύ πιο δίκαιο η προϋπηρεσία να καθορίζει τη σειρά μας; Τουλάχιστον εκεί έχουμε κάποιο έλεγχο με τις επιλογές μας κάθε χρόνο στην αίτηση.
Και σε παρακαλώ δεν θέλω να μας ξαναπείς ότι το γεγονός ότι δουλέψαμε εμείς του μηδενικής το οφείλουμε σε αυτούς που ήταν από πάνω μας και στις επιλογές τους. Κανείς δεν μας χάρισε την αναπλήρωση. Δεν μας χάρισες ούτε εσύ, ούτε κανένας πχ τους Λειψούς ή τη Φολέγανδρο. Βάλαμε κουτάκι και πήγαμε.
Δεν παίρνουν πίσω τη θέση τους διότι δεν την είχαν. Παίρνεις πίσω μόνο κάτι που προηγουμένως είχες, αλλά δεν το είχαν.

Πρέπει να καταλάβεις ότι δεν υπάρχει θέση μου και θέση σου. Από τη στιγμή που άνοιξαν οι πίνακες, κάθε χρονιά η σειρά μας θα αλλάζει. Κάποιους θα τους περνάμε και κάποιοι θα μας περνάνε. Επειδή τα τελευταία 5 χρόνια είχαμε συνηθίσει να βλέπουμε το όνομά μας δίπλα σε ένα συγκεκριμένο νούμερο, δεν μας έκανε και ιδιοκτήτες της θέσης. Άρα ούτε και αυτός που μας πέρασε φέτος είναι κλέφτης!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προσφυγή αναπληρωτών για τους νέους πίνακες .
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:14:48 »

Αποσυνδεδεμένος salamaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή αναπληρωτών για τους νέους πίνακες .
« Απάντηση #312 στις: Αύγουστος 29, 2015, 10:47:24 μμ »
Δηλαδή θεωρείτε το άνοιγμα των πινάκων νομιμο και σωστο?????
Εμ ποσο υαλος κοσμος υπαρχει.Ανοιξαν με μιση προϋπηρεσία,γίνεται ο χος με τα δυσπρόσιτα και θα το δεχτο τι με επειδη καποιοι νομιζουν πως παίρνοντας πτυχιο φετος θα δωσουν ασεπ και θα διοριστουν και εμεις τα βλαμενα πηγαίνουμε 7 εως 10 χρονια αναπληρωτες για να ξεκινησουμε απο το μηδεν.#%%#=€_
Καιρος να ξυπνησουν καποιοι 8)

Αποσυνδεδεμένος Sotirios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή αναπληρωτών για τους νέους πίνακες .
« Απάντηση #313 στις: Αύγουστος 29, 2015, 11:03:27 μμ »
Γιατί ένα γεγονός, που βρίσκεται έξω από τον έλεγχό μας, να καθορίζει τη ζωή μας τα τελευταία 5 χρόνια;

Στα πάντα σχεδόν καθορίζει τη ζωή μας. Δεν το έχεις καταλάβει; Το κουβαλάμε μαζί μας, όπου και να πάμε, ό,τι και να κάνουμε. Εδώ άλλοι σε άλλες δουλειές παρακαλούν να προσληφθούν και δεν προσλαμβάνονται λόγω ηλικίας, τι μου λες τώρα. Με αυτή τη λογική δεν είναι άδικο να μην μπορεί να τρέξει ένας παππούς εκατοστάρι; Δεν είναι άδικο ο μικρός μου ανηψιός (3 ετών) να μην μπορεί να σπουδάσει εδώ και τώρα στο πανεπιστήμιο;

Θα πρέπει με τη σειρά να προσλαμβανόμαστε ΌΛΟΙ. Η κατάντια, και σε αυτό είμαι μαζί σου, είναι η ανεργία. Δεν θα έπρεπε να μένει άνεργος κανένας. Αλλά όχι και να φτάνουμε στην άλλη κατάντια, του να λέμε "χάσε εσύ τη δουλειά σου για να την πάρω εγώ".

Και σε παρακαλώ δεν θέλω να μας ξαναπείς ότι το γεγονός ότι δουλέψαμε εμείς του μηδενικής το οφείλουμε σε αυτούς που ήταν από πάνω μας και στις επιλογές τους. Κανείς δεν μας χάρισε την αναπλήρωση. Δεν μας χάρισες ούτε εσύ, ούτε κανένας πχ τους Λειψούς ή τη Φολέγανδρο. Βάλαμε κουτάκι και πήγαμε.

Φίλε μου, ξέρω πάρα πολύ καλά ότι αν δεν έβαζες το κουτάκι δεν θα πήγαινες. Αυτό όμως είναι η μισή αλήθεια. Το κουτάκι από μόνο του δεν θα έφτανε αν ταυτοχρόνως άτομα σαν κι εμένα το δήλωναν. Ο συνδυασμός των δύο, ότι το έβαλες εσύ, αλλά και ότι δεν το βάλαμε εμείς, σου έδωσε τη δουλειά. Ένα από τα δύο να μην ίσχυε, είτε δεν θα εργαζόσουν καθόλου, είτε απλώς θα σε έπαιρναν σε κάποια επόμενη φάση, δηλαδή θα εργαζόσουν λιγότερο, και θα μάζευες λιγότερα μόρια.

Και αν δεχτούμε ότι τα δυσπρόσιτα γίνονται στην Α φάση,  οι περισσότεροι που πήγαν και πήραν διπλά μόρια, δεν θα τα έπαιρναν.

Οπότε ναι, δεν μπορώ να μην λέω την αλήθεια.

Πρέπει να καταλάβεις ότι δεν υπάρχει θέση μου και θέση σου. Από τη στιγμή που άνοιξαν οι πίνακες, κάθε χρονιά η σειρά μας θα αλλάζει. Κάποιους θα τους περνάμε και κάποιοι θα μας περνάνε. Επειδή τα τελευταία 5 χρόνια είχαμε συνηθίσει να βλέπουμε το όνομά μας δίπλα σε ένα συγκεκριμένο νούμερο, δεν μας έκανε και ιδιοκτήτες της θέσης. Άρα ούτε και αυτός που μας πέρασε φέτος είναι κλέφτης!

Υπήρχε σειρά προτεραιότητας, άρα θέση. Οι πινακες άνοιξαν πραξικοπηματικά. Δηλαδή αμφισβητείται το άνοιγμα. Όταν γίνει ΑΣΕΠ, πες μου ότι άνοιξαν. Σε αυτό το πράγμα έχει δίκιο ο ΜΙΚΕ, ότι αν περάσει αυτό το άνοιγμα των πινάκων, ΑΣΕΠ δεν θα γίνει ΠΟΤΕ ξανά. Όταν λέω ποτέ, εννοώ ποτέ!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2015, 11:05:22 μμ από Sotirios »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή αναπληρωτών για τους νέους πίνακες .
« Απάντηση #314 στις: Αύγουστος 29, 2015, 11:11:13 μμ »
Harris88, ούτε ήταν ηλίθιοι όσοι δήλωναν ό,τι δήλωναν (κάποιοι ευρισκόμενοι ψηλά στους κλειδωμένους πίνακες για οικονομικούς ή οικογενειακούς λόγους δεν έβαζαν κουτάκι), αφού με τα δεδομένα του νόμου, οι πίνακες δε θα άνοιγαν, αν δε γινόταν πρώτα ΑΣΕΠ! Ασφαλώς, κανείς δεν είναι ιδιοκτήτης της θέσης που έχει στους πίνακες αναπληρωτών, κανείς όμως να μη θεωρεί τον εαυτό του εξυπνότερο και ικανότερο, επειδή βολεύεται με το αυθαίρετο μισοάνοιγμα των πινάκων! Είναι αδιανόητο να εκτινάσσονται από το πουθενά κάποιοι (και χωρίς επιτυχία σε ΑΣΕΠ) εκμεταλλευόμενοι τη διάταξη Λοβέρδου και να απαιτούν αυτά, που κανένα δικαστήριο δε θα τους επικυρώσει/αναγνωρίσει!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος MIKE_1924

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή αναπληρωτών για τους νέους πίνακες .
« Απάντηση #315 στις: Αύγουστος 29, 2015, 11:51:02 μμ »
Gia και πορτοκαλί αφήστε τους να ονειρεύονται.. Πίνακες δεν ανοίγουν με τίποτα.Με το που θα τολμήσει το υπουργείο να τους βγάλει θα καταπεσουν με τα ασφαλιστικα. Αν τολμησει.Το ξέρουν και το καταλαβαίνουν οσο
περνούν οι μέρες και αιτήσεις δε γίνονται.

Αποσυνδεδεμένος salamaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή αναπληρωτών για τους νέους πίνακες .
« Απάντηση #316 στις: Αύγουστος 30, 2015, 10:46:41 πμ »
Πρέπει να γίνει χαμός από μέρος μας!!!!
Θα δεχτούμε εμείς να ανοίξουν οι πίνακες με νόμο που δεν υπάρχει, για να βολέψουν κάποιοι κάποιους και να ανέβουν κάποιο ειδικής κατηγορίας από 3000 στις πρώτες θέσεις ????
Το κουτάκι όποιος το έβαζε, το έβαζε για να δουλέψει εξ αρχής. Δεν χρειάζεται όμως κουτάκι για να δουλέψεις 1η φάση. Κάποιες περιοχές ανοίγουν με πολλές θέσεις από την αρχή που τις πιάνουν άνετα και άτομα από 2000 θέση και κάτω ή έστω στη 2η φάση λίγες μέρες μετά.  (Πελοπόννησος, Κρήτη, Αιτωλοακαρνανία, Κυκλάδες)
Εγώ πιστεύω πως αν ανοίξουν οι πίνακες θα φαγωθούμε μεταξύ μας........θα σκοτώνοντε για να πιάσουν το δυσπρόσιτο και εγώ γνωρίζω από πέρσι πώς το δυσπρόσιτο της περιοχής το πήρε ο τελευταίος και τώρα μου λεν κάποιοι ότι πήγαιναν γιατί ήξεραν πως θα μετρήσει διπλό.

Αποσυνδεδεμένος KWNSTANTINOS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή αναπληρωτών για τους νέους πίνακες .
« Απάντηση #317 στις: Αύγουστος 30, 2015, 11:41:19 πμ »
εχω την εντυπωση πως η συγκεκριμενη υπηρεσιακη κυβερνηση πολυ δυσκολα να κινηθεί στα ορια του αντισυνταγματικου και να ανοιξει τους πινακες..η να προχωρησει γρηγορα και να αδιαφορησει για τα ασφαλιστικα..ειδικα αυτη η κυνερνηση που ειναι δικαστικογενης... :-\ :-\ :-\ :-\ :-\

Αποσυνδεδεμένος Sotirios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή αναπληρωτών για τους νέους πίνακες .
« Απάντηση #318 στις: Αύγουστος 30, 2015, 04:01:55 μμ »
Εγώ πιστεύω πως αν ανοίξουν οι πίνακες θα φαγωθούμε μεταξύ μας........θα σκοτώνοντε για να πιάσουν το δυσπρόσιτο και εγώ γνωρίζω από πέρσι πώς το δυσπρόσιτο της περιοχής το πήρε ο τελευταίος και τώρα μου λεν κάποιοι ότι πήγαιναν γιατί ήξεραν πως θα μετρήσει διπλό.

Έτσι είναι. Το δυσπρόσιτο αλλά και γενικότερα οι προϋπηρεσίες θα είναι ο νέος ΑΣΕΠ που το μόνο που θα σου εξασφαλίζει (κι αυτό υπό προϋποθέσεις) είναι μια θέση ψηλά στους πίνακες μονίμων αναπληρωτών, ώστε να έχεις την ευκαιρία να ξαναπάς σε δυσπρόσιτο ή έστω να ξαναεργαστείς από Α φάση. Ακόμα και εκείνοι που συνεχώς ξενιτεύονται θα τους είναι πολύ δύσκολο να πάρουν απόφαση μια χρονιά να μην ξενιτευτούν, διότι την επόμενη θα έχουν χάσει θέσεις. Το αποδεχόμαστε αυτό, ή επαναστατούμε;

Αποσυνδεδεμένος KWNSTANTINOS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή αναπληρωτών για τους νέους πίνακες .
« Απάντηση #319 στις: Αύγουστος 30, 2015, 04:12:22 μμ »
ο κ.Λοβέρδος ενας απο τους πιο εξυπνους =πονηρους πολιτικούς εχει καταφέρει να θεωρούνται κελεπούρια τα δυσπροσιτα που παλιά δεν ηταν προτιμητέα αλλά και με αυτό τον τρόπο την καθιερωση των αναπληρωτων β επιπέδου όπου η προσωπική τους ζωη παει περιπατο στο βωμό της θέσης ..διοτι με τα δυσπροσιτα ειναι πολυ ευμεταβλητο το σκηνικό ... αρα ποτε κανεις δε θα ναι σιγουρος για θεση..πειτε μου ποσοι εχουν βαλει φετος πρωτο ενα δυσπροσιτο και ποσοι πριν τρια χρόνια..?θα γίνει σφαγη...!ειναι υπότιμηση του αναπληρωτη αυτη η διαφοροποιηση!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2015, 04:15:18 μμ από KWNSTANTINOS »

Αποσυνδεδεμένος teri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή αναπληρωτών για τους νέους πίνακες .
« Απάντηση #320 στις: Αύγουστος 30, 2015, 04:55:52 μμ »
Και ξαναλέω ότι χωρίς διορισμούς τίποτα από όλα αυτά δεν έχει σημασία. Μηδενικοι και φέτος οι διορισμοί όπως μαθαίνω.
Oleum et operam perdidi!

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή αναπληρωτών για τους νέους πίνακες .
« Απάντηση #321 στις: Αύγουστος 30, 2015, 05:54:48 μμ »
εχω την εντυπωση πως η συγκεκριμενη υπηρεσιακη κυβερνηση πολυ δυσκολα να κινηθεί στα ορια του αντισυνταγματικου και να ανοιξει τους πινακες..η να προχωρησει γρηγορα και να αδιαφορησει για τα ασφαλιστικα..ειδικα αυτη η κυνερνηση που ειναι δικαστικογενης... :-\ :-\ :-\ :-\ :-\

Τι δικαστικογενης, συναδελφε; Η υπηρεσιακη υπουργος Κιαου ηταν συμβουλος του Μπαλτα ολους αυτους τους μηνες και βεβαιως δεν προκειται ν'αλλαξει ξαφνικα αποψη για τη γραμμη που ακολουθει τοσο καιρο το υπουργειο παιδειας!!! Εξαλλου ειπε στην τελετη παραλαβης οτι το υπουργειο εχει δρομολογησει ολες τις διαδικασιες!!! Απλα τις υπογραφες τους θα βαλουν απο κατω, τι νομιζεις, οτι θ'αλλαξουν το περιεχομενο της προσκλησης; Η μονη περιπτωση να γινει αλλαγη ειναι αν υπαρξει τετοια δικαστικη αποφαση στην εκδικαση των ασφαλιστικων μετρων.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159869
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 332
Σύνολο: 341

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.