*

Αποστολέας Θέμα: Ένσημα σε φροντιστήριο  (Αναγνώστηκε 76039 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kalipso23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #196 στις: Σεπτέμβριος 24, 2010, 02:13:26 μμ »
παιδια μιλησα με το ικα και μου λεει μετρανε οι ωρες που εχεις.
τι να κανω??????????/

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:06:28 »

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #197 στις: Σεπτέμβριος 24, 2010, 02:23:05 μμ »
απο αυτα που ξερω κ απο αυτα που ειπαν τα παιδια πιο πανω, νομιζω εχεις μπερδεψει δυο πραγματα.

για τα ενσημα του ταμειου μετρανε οι μερες. οσες μερες δουλεψεις τοσα ενσημα θα παρεις.

οι ωρες που λεμε αφορα το αν θα δεχθει να σου κανει την εξυπηρετηση να σου δηλωσει 5 μερες αρα 5 ενσημα. ξερω οτι δηλωνουν λιγοτερες ωρες για να πληρωνουν λιγοτερο. αν σου δηλωσει ολες τις ωρες στο ικα, ειτε εσυ δουλευεις σε δυο μερες ειτε σε πεντε αυτος θα πληρωσει εισφορες για 16 ωρες. αν σου δηλωνει λιγοτερες ωρες πχ. 4 ωρες, πως θα σου τις απλωσει εστω κ τυπικα για το ικα για να μπορει να σου βαλει 5 ενσημα?

εγω αυτα τουλαχιστον εχω καταλαβει. αν κανω καπου λοθος ας με διορθωσουν.

καλο θα ηταν σημερα να πηγαινες σε ενα λογιστη για να ξερεις με σιγουρια τι γινεται.

Αποσυνδεδεμένος kalipso23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #198 στις: Σεπτέμβριος 24, 2010, 02:29:25 μμ »
απο αυτα που ξερω κ απο αυτα που ειπαν τα παιδια πιο πανω, νομιζω εχεις μπερδεψει δυο πραγματα.

για τα ενσημα του ταμειου μετρανε οι μερες. οσες μερες δουλεψεις τοσα ενσημα θα παρεις.

οι ωρες που λεμε αφορα το αν θα δεχθει να σου κανει την εξυπηρετηση να σου δηλωσει 5 μερες αρα 5 ενσημα. ξερω οτι δηλωνουν λιγοτερες ωρες για να πληρωνουν λιγοτερο. αν σου δηλωσει ολες τις ωρες στο ικα, ειτε εσυ δουλευεις σε δυο μερες ειτε σε πεντε αυτος θα πληρωσει εισφορες για 16 ωρες. αν σου δηλωνει λιγοτερες ωρες πχ. 4 ωρες, πως θα σου τις απλωσει εστω κ τυπικα για το ικα για να μπορει να σου βαλει 5 ενσημα?

εγω αυτα τουλαχιστον εχω καταλαβει. αν κανω καπου λοθος ας με διορθωσουν.

καλο θα ηταν σημερα να πηγαινες σε ενα λογιστη για να ξερεις με σιγουρια τι γινεται.
evi σ ευχαριστω για την αμεση απαντηση.μου ειπε οτι οι ωρες θα δηλωθουν κανονικοτατα.αρα απο τη στιγμη που θα δηλωθουν κανονικοτατα ποσα ενσημα θα μου βαλει?2 η 5?πρεπει να του το ζητησω να βαλει 5 ενσημα?

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #199 στις: Σεπτέμβριος 24, 2010, 02:40:05 μμ »
απο αυτα που ξερω κ απο αυτα που ειπαν τα παιδια πιο πανω, νομιζω εχεις μπερδεψει δυο πραγματα.

για τα ενσημα του ταμειου μετρανε οι μερες. οσες μερες δουλεψεις τοσα ενσημα θα παρεις.

οι ωρες που λεμε αφορα το αν θα δεχθει να σου κανει την εξυπηρετηση να σου δηλωσει 5 μερες αρα 5 ενσημα. ξερω οτι δηλωνουν λιγοτερες ωρες για να πληρωνουν λιγοτερο. αν σου δηλωσει ολες τις ωρες στο ικα, ειτε εσυ δουλευεις σε δυο μερες ειτε σε πεντε αυτος θα πληρωσει εισφορες για 16 ωρες. αν σου δηλωνει λιγοτερες ωρες πχ. 4 ωρες, πως θα σου τις απλωσει εστω κ τυπικα για το ικα για να μπορει να σου βαλει 5 ενσημα?

εγω αυτα τουλαχιστον εχω καταλαβει. αν κανω καπου λοθος ας με διορθωσουν.

καλο θα ηταν σημερα να πηγαινες σε ενα λογιστη για να ξερεις με σιγουρια τι γινεται.
evi σ ευχαριστω για την αμεση απαντηση.μου ειπε οτι οι ωρες θα δηλωθουν κανονικοτατα.αρα απο τη στιγμη που θα δηλωθουν κανονικοτατα ποσα ενσημα θα μου βαλει?2 η 5?πρεπει να του το ζητησω να βαλει 5 ενσημα?

kalipso23 ,νομίζω όλοι σου λέμε το ίδιο πράγμα ...κάθε μέρα εργασίας στον ίδιο εργοδότη είναι ένα ένσημο..Το ζήτημα είναι αν ο εργοδότης σου "απλώσει" τις ωρες σου σε 5 μέρες ή τις αφησει όπως έχουν μέχρι τωρα σε 2 μέρες. Σίγουρα σε συμφέρει το πρώτο ,το αν θα το κάνει όμως είναι δική του απόφαση..Επίσης το αν επιβαρύνεται οικονομικά το γνωρίζει καλά ενας λογιστής γι'αυτό κι εγω και η evi σε προτρέψαμε να ρωτήσεις λογιστή..
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:06:28 »

Αποσυνδεδεμένος sofiam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 240
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #200 στις: Σεπτέμβριος 24, 2010, 04:06:59 μμ »
παιδια μιλησα με το ικα και μου λεει μετρανε οι ωρες που εχεις.
τι να κανω??????????/
Μίλησε καλύτερα με τον ΟΑΕΔ. Αυτά που σου ανέφερα παραπάνω για το άπλωμα των ωρών και τις 125 μέρες που απαιτούνται για ταμείο ανεργίας ισχύουν 100%. Ξεκαθάρισε με το ΙΚΑ τι εννοούν όταν λένε ότι μετράνε οι ώρες. Απ΄ότι γνωρίζω για να πάρεις το επίδομα ανεργίας μετράνε οι μέρες εργασίας. Οι ώρες που αναφέρει το ΙΚΑ μάλλον έχουν να κάνουν με το ύψος του επιδόματος που θα σου δώσουν αφού δουν ότι έχεις 125 μέρες εργασίας. Αυτό, τα τελευταία χρόνια, πάει αναλογικά με το ύψος των αποδοχών που έπαιρνες από τη δουλειά σου (αν ήσουν πλήρους ή μειωμένου ωραρίου)

Αποσυνδεδεμένος sofiam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 240
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #201 στις: Σεπτέμβριος 24, 2010, 04:16:05 μμ »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #202 στις: Σεπτέμβριος 25, 2010, 04:25:20 πμ »
απο αυτα που ξερω κ απο αυτα που ειπαν τα παιδια πιο πανω, νομιζω εχεις μπερδεψει δυο πραγματα.

για τα ενσημα του ταμειου μετρανε οι μερες. οσες μερες δουλεψεις τοσα ενσημα θα παρεις.

οι ωρες που λεμε αφορα το αν θα δεχθει να σου κανει την εξυπηρετηση να σου δηλωσει 5 μερες αρα 5 ενσημα. ξερω οτι δηλωνουν λιγοτερες ωρες για να πληρωνουν λιγοτερο. αν σου δηλωσει ολες τις ωρες στο ικα, ειτε εσυ δουλευεις σε δυο μερες ειτε σε πεντε αυτος θα πληρωσει εισφορες για 16 ωρες. αν σου δηλωνει λιγοτερες ωρες πχ. 4 ωρες, πως θα σου τις απλωσει εστω κ τυπικα για το ικα για να μπορει να σου βαλει 5 ενσημα?

εγω αυτα τουλαχιστον εχω καταλαβει. αν κανω καπου λοθος ας με διορθωσουν.

καλο θα ηταν σημερα να πηγαινες σε ενα λογιστη για να ξερεις με σιγουρια τι γινεται.
evi σ ευχαριστω για την αμεση απαντηση.μου ειπε οτι οι ωρες θα δηλωθουν κανονικοτατα.αρα απο τη στιγμη που θα δηλωθουν κανονικοτατα ποσα ενσημα θα μου βαλει?2 η 5?πρεπει να του το ζητησω να βαλει 5 ενσημα?

kalipso23 ,νομίζω όλοι σου λέμε το ίδιο πράγμα ...κάθε μέρα εργασίας στον ίδιο εργοδότη είναι ένα ένσημο..Το ζήτημα είναι αν ο εργοδότης σου "απλώσει" τις ωρες σου σε 5 μέρες ή τις αφησει όπως έχουν μέχρι τωρα σε 2 μέρες. Σίγουρα σε συμφέρει το πρώτο ,το αν θα το κάνει όμως είναι δική του απόφαση..Επίσης το αν επιβαρύνεται οικονομικά το γνωρίζει καλά ενας λογιστής γι'αυτό κι εγω και η evi σε προτρέψαμε να ρωτήσεις λογιστή..

Αν και έχει γραφεί θα το επιβεβαιώσω, ότι επιβάρυνση δεν υπάρχει με το να δηλωθούν οι ίδιες ώρες σε περισσότερες ημέρες, γιατί η εισφορά του εργοδότη είναι ποσοστιαία και υπολογίζεται στις μηνιαίες αποδοχές.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος martina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 299
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #203 στις: Σεπτέμβριος 25, 2010, 09:36:28 πμ »

παιδια μιλησα με το ικα και μου λεει μετρανε οι ωρες που εχεις.
τι να κανω?????????

καλημερα. το ΙΚΑ σωστα σου ειπε για τις ωρες αλλα εννοουσε τα ενσημα που  συμπληρωνεις οταν προκειται να βγεις στη συνταξη. Για να σου εξηγησω καλυτερα : εσύ δουλεύεις 2 ώρες την ημέρα και κολλάς 1 ενσημο, σύνολο την εβδομάδα 5 ενσημα. Κάποιος άλλος δουλευει 8 ώρες την ημέρα και κλλάει επίσης 1 ενσημο την ημέρα, σύνολο πάλι 5 ένσημα την εβδομάδα. Δεν πιστευω βεβαια να περιμενεις να πάρετε την ιδια σύνταξη. Τότε το ΙΚΑ κανει την αναγωγή των ωρων που εργαστηκες (εννοω των 2 την ημέρα) για να βρουν πόσες μέρες πραγματικά δούλεψες.
Οσον αφορα τον εργοδότηση σου εννοείεται οτι μπορεί να σε εξυπηρετησει και να σου βάλει 5 ενσημα την εβδομαδα αρκει να το δηλωσει στην Επιθεωρηση Εργασιας. Τέλος ο ΟΑΕΔ κοιτάει τις μέρες εγασίας δηλαδή τα ένσημα που σου έχει κολλήσει ο εργοδότης σου. Ελπίζω να βοήθησα.

Αποσυνδεδεμένος Joan04

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #204 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 10:59:43 πμ »
αυτοι θα πληρωνουν μικροτερες εισφορες στο ικα. εσυ δεν χανεις απ'οτι καταλαβα τα ενσημα σου αλλα θα φαινεται οτι πληρωνεσαι μικροτερο ποσο, οποτε ισως κ το επιδομα ανεργιας, αν βγαλεις, θα ειναι μικροτερο.

εχει διαβαθμισεις αναλογα με το μεσο μηναιο μισθο σου.

ελπιζω να καταλαβα σωστα την περιπτωση σου :D
καλημερα!θελω λιγη βοηθεια..ειμαι καινουργιο μελοσ και θελω και γω να μου λυσετε καποιεσ αποριες αλλα δεν ξερω που πρεπει να πατησω για να τισ γραψω...

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #205 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 11:04:31 πμ »

καλημερα!θελω λιγη βοηθεια..ειμαι καινουργιο μελοσ και θελω και γω να μου λυσετε καποιεσ αποριες αλλα δεν ξερω που πρεπει να πατησω για να τισ γραψω...

Καλημέρα και καλώς όρισες στο φόρουμ..
Ποιό θέμα αφορούν οι απορίες σου; Αν δυσκολεύεσαι να το βρεις στο φόρουμ ,κάνε μια σχετική αναζήτηση.
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #206 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 11:17:00 πμ »
παιδια μια βοήθεις...αν εργαστώ σε φροντιστήριο για κάποιες ώρες και μου βάζουν 2 ένσημα την εβδομάδα θα μπορώ να εργαστώ σε σχολείο αν με πάρουν ως αναπληρωτή ή ωρομίσθιο??

Ως ωρομίσθιος (υποθέτω και ως αναπληρωτής) υπογράφεις κατά την πρόσληψη σου υπεύθυνη δήλωση πως ΔΕΝ θα εργαστείς σε φροντιστήριο.
Στην πράξη ΙΚΑ ,ΟΑΕΔ δεν εξετάζουν αυτό το θέμα ,τους αφορά μόνο το να σου βάζουν οι εργοδότες σου τα αντίστοιχα ένσημα.

( Η απόφαση και το ρίσκο είναι προσωπική επιλογή)
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος BURNIN AMBITION

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #207 στις: Οκτώβριος 12, 2011, 01:42:20 μμ »
καλησπερα παιδια. εχω ενα θεμα και θα ηθελα τη βοηθεια σας σαν πιο εμπειροι
διαβαστε  λιγο την ιστορια.
δουλευα σε ενα φροντιστηριο 3 χρονια. τελευταια χρονια επαιρνα 10 ευρω. για 2 χρονια ημουν αλλου για ασχετους λογους και με τους προηγουμενους ειχα πολυ καλες σχεσεις κρατησει
φετος με πηραν τηλ που ημουν παλι αθηνα και με ζητησαν
επειδη ειχαμε ιδιαιτερη σχεση και ηταν γενικα σουπερ στις πληρωμες τους, δε συζητησα οικονομικο. ηξερα οτι θα ηταν το λιγοτερο 10. (μεγαλη βλακεια μου). πληρωθηκα και ειδα οτι εβαλαν 9 ευρω
θα παω για ξεκαθαρισμα. ψιλιαζομαι ομως οτι θα αρχισουν τις πιεσεις, κριση κτλ κτλ.
οποτε η απορια μου ειναι η εξης
οταν παιρνω καθαρα δεκα ευρω, ποσα ειναι τα μικτα? ποσα δηλαδη πληρωνουν εκεινοι?
επειδη εχω λιγες ωρες (8), και ειναι μοιρασμενες σε 3 μερες και δε μπορω ετσι ευκολα να τους πω με τοσες λιγες ωρες να μου βαζουν 5 ενσημα, ξερετε αν τα ενσημα τα πληρωνω εγω, τα 2 εξτρα, ποσα χρηματα ειναι το καθενα?
συνηθως ενα ενσημο ανα 3 ωρες δε κολανε? ποιο ειναι το καθεστως? ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #208 στις: Οκτώβριος 12, 2011, 03:01:21 μμ »

Ελπίζω να σε κάλυψα εδώ.

http://www.pde.gr/index.php?topic=174.msg519228#msg519228
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος BURNIN AMBITION

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #209 στις: Οκτώβριος 12, 2011, 03:33:30 μμ »
σε πολυ μεγαλο ποσοστο φιλε. η μονη απορια που μενει ειναι ποσα ενσημα μπορεις να διεκδικησεις να σου κολανε? ενα ανα 2 ωρες? ανα 3? υπαρχει καποιο νομικο πλαισιο? ή ειναι στην καλη διαθεση του εργοδοτη?
ευχαριστω

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159833
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 505
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 544
Σύνολο: 556

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.