*

Αποστολέας Θέμα: Ένσημα σε φροντιστήριο  (Αναγνώστηκε 76043 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #210 στις: Οκτώβριος 12, 2011, 03:37:49 μμ »
σε κεντρα ξενων γλωσσων που ξερω, μπαινει 1 ενσημο ανα μερα εργασιας, ασχετα με ποσες ωρες εργαζεσαι την καθε μερα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:26:12 »

Αποσυνδεδεμένος BURNIN AMBITION

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #211 στις: Οκτώβριος 12, 2011, 04:04:58 μμ »
nai ok, alla profανως υποτιθεται οτι μπορεις να μαζεψεις πχ σε 2 μερες πολλες ωρες αντι να εχεις λιγες ωρες  καθε  μερα και τα ενσημα να στα απλωσουν σε ολη τη βδομαδα. αυτο εναποκειται στη διακριτικη ευχερεια του εργοδοτη λοιπον?μας κανει χαρη δηλαδη?
οποτε εγω αν μου κανει τσαλιμια μπορω να του πω, οτι, οκ βαζε μου ενα τη μερα για καθε μερα που δουλευω εκει, αλλα θα μου βαζεις κανονικα τις ωρες που δουλευω?ψαχνω πατημα για να μην περασει το δικο του...μη μας κοροιδευουν
παρολο που δηλαδη μας κολανε ενα ενσημο τη μερα, οσες ωρες και αν δουλευουμε, οταν πχ δουλευω τη δευτερα 4 ωρες και βαζει οτι δουλευω μια ωρα, τοτε δε κερδιζει πολλα αυτος?μπορω να τον πατησω εκει

Αποσυνδεδεμένος TEO FYSIKOS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #212 στις: Οκτώβριος 12, 2011, 07:33:00 μμ »
οι μικτές αποδοχές στα φροντιστήρια είναι 12,2 για παντρεμένο και 11.09 για ανύπαντρο. οι ασφαλιστικές εισφορές από 1/8/2011 ανέβηκαν από 44.06% σε 45.06% από αυτές το 28.56% είναι του εργοδότη και το 16.5% του εργαζόμενου.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #213 στις: Οκτώβριος 12, 2011, 09:23:13 μμ »
nai ok, alla profανως υποτιθεται οτι μπορεις να μαζεψεις πχ σε 2 μερες πολλες ωρες αντι να εχεις λιγες ωρες  καθε  μερα και τα ενσημα να στα απλωσουν σε ολη τη βδομαδα. αυτο εναποκειται στη διακριτικη ευχερεια του εργοδοτη λοιπον?μας κανει χαρη δηλαδη?
οποτε εγω αν μου κανει τσαλιμια μπορω να του πω, οτι, οκ βαζε μου ενα τη μερα για καθε μερα που δουλευω εκει, αλλα θα μου βαζεις κανονικα τις ωρες που δουλευω?ψαχνω πατημα για να μην περασει το δικο του...μη μας κοροιδευουν
παρολο που δηλαδη μας κολανε ενα ενσημο τη μερα, οσες ωρες και αν δουλευουμε, οταν πχ δουλευω τη δευτερα 4 ωρες και βαζει οτι δουλευω μια ωρα, τοτε δε κερδιζει πολλα αυτος?μπορω να τον πατησω εκει

ναι γλιτωνει εισφορες απο το ικα, γιατι αλλο να δηλωνει οτι δουλευεις 5 ωρες σε 5 μερες και αλλο 15 ωρες σε 5 μερες. αλλα τα ενσημα κ στις δυο περιπτωσεις θα ειναι 5. φυσικα σε συμφερει να δηλωσει ολες τις ωρες που δουλευεις γιατι το ταμειο ανεργιας πχ. βγαινει με το μεσο ορο των μηνιαιων σου αποδοχων. 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:26:12 »

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #214 στις: Νοέμβριος 10, 2014, 11:58:40 μμ »
Καλησπέρα

Υπάρχει ενδεχόμενο να ξεκινήσω σε ένα φροντιστήριο λίγες ώρες. Αυτή τη στιγμή είμαι άνεργος και το βιβλιάριό μου λήγει στις 28/02/15.Δεδομένου ότι από όσο γνωρίζω, είτε μια ώρα έχεις μάθημα την ημέρα είτε πέντε, μετράνε για ένα ένσημο τότε πόσα ένσημα χρειάζεται να συγκεντρώσω (μέχρι πότε) για να θεωρηθεί το βιβλιάριο υγείας και να συνεχίσω να έχω ικα;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10809
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #215 στις: Νοέμβριος 11, 2014, 12:11:28 πμ »
Κανονικά πρέπει να έχεις 100 ένσημα το χρόνο για να δικαιούσαι ασφάλισης τον επόμενο χρόνο!
Όμως, λόγω της κρίσης κάθε χρονιά βγάζουν εγκύκλιο που μειώνουν τα απαιτούμενα ένσημα στα 50.
Νομίζω ότι αν τα συμπληρώσεις μέχρι τον Γενάρη-Φλεβάρη, έχεις ασφαλιστική ικανότητα από 1 Μάρτη!

Δες μόνο αν τα μικτά χρήματα που θα παίρνεις στο φροντιστήριο φτάνουν το ποσό που δικαιολογεί ένα ένσημο τη μέρα! Δε θυμάμαι πόσο είναι ακριβώς αυτό το ποσό! Είναι περίπου 10 ευρώ! Ίσως να μην αρκεί μία ώρα και να χρειάζονται δύο ώρες για να φτάσεις μικτά το ποσό που χρειάζεται για να δικαιολογείται το ένσημο!

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #216 στις: Νοέμβριος 11, 2014, 10:31:32 πμ »
Και τι γίνεται αν κάποιος δουλεύει μια ώρα τη μέρα και τα μικά του είναι λιγότερα από αυτό το ποσό; Εργάζεται και δεν παίρνει ένσημο;

Αποσυνδεδεμένος constans

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 674
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04 01
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #217 στις: Νοέμβριος 11, 2014, 10:45:34 πμ »
Ακριβώς!!

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #218 στις: Νοέμβριος 11, 2014, 11:46:42 πμ »
Καλησπέρα

Υπάρχει ενδεχόμενο να ξεκινήσω σε ένα φροντιστήριο λίγες ώρες. Αυτή τη στιγμή είμαι άνεργος και το βιβλιάριό μου λήγει στις 28/02/15.Δεδομένου ότι από όσο γνωρίζω, είτε μια ώρα έχεις μάθημα την ημέρα είτε πέντε, μετράνε για ένα ένσημο τότε πόσα ένσημα χρειάζεται να συγκεντρώσω (μέχρι πότε) για να θεωρηθεί το βιβλιάριο υγείας και να συνεχίσω να έχω ικα;
Θα μπορούσες να συννεοηθείς μαζί του, ώστε να σπάσει το ωράριο και να μπαίνει κάτι παραπάνω σε ένσημα.
Ζητησέ το,δεν χάνεις κάτι.

Αποσυνδεδεμένος sotos_mn8

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #219 στις: Νοέμβριος 12, 2014, 09:06:03 πμ »
Και τι γίνεται αν κάποιος δουλεύει μια ώρα τη μέρα και τα μικά του είναι λιγότερα από αυτό το ποσό; Εργάζεται και δεν παίρνει ένσημο;

Ακριβώς!!

Όχι ακριβώς.

Το απαιτούμενο *μικτό* ποσό για να δικαιολογηθεί στο ΙΚΑ ότι δούλεψες 1 μέρα είναι 11,06€.

Στην περίπτωση που μια μέρα ο εργαζόμενος έχει μικτές αποδοχές 5,53€, παίρνει μισό ένσημο.

Αποσυνδεδεμένος GMaθΕrΦr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #220 στις: Νοέμβριος 12, 2014, 11:19:13 πμ »
Για να υπολογιστούν τα ένσημα που θα πάρει το μήνα ένας εργαζόμενος υπάρχουν δύο παράγοντες.
Καταρχήν οι μέρες εργασίας τον μήνα και στη συνέχεια το συνολικό ποσό αμοιβής ανά ημέρα.
Για να πάρει κάποιος τόσα ένσημα όσα και οι ημέρες εργασίας του το μήνα πρέπει να έχει δουλέψει τουλάχιστον 12 μέρες το μήνα και αυτές τις ημέρες το ποσό αμοιβής του να είναι τουλάχιστον ίσο με το τεκμαρτό ποσό που χρειάζεται για το ένα ένσημο (κοντά στα 11 ευρώ και κάτι).
Στην περίπτωση που κάποιος εργάζεται λιγότερες μέρες από τρεις την εβδομάδα παίρνει ακόμα λιγότερα ένσημα από τις μέρες εργασίας του.
Ανάλογα με το ποσό του ημερομισθίου του, 8 ή 5 ένσημα το μήνα. Μισό ένσημο δεν παίρνεις κάποια μέρα απλά αν το ποσό του ημερομισθίου είναι λιγότερο από το 11 και κάτι αυτό θα μετρηθεί στο συνολικό ποσό του μήνα και θα γίνει η αντίστοιχη διαίρεση με τις μέρες εργασίας και έτσι θα υπολογιστούν τα ένσημα. 
Οπότε ζητάτε άπλωμα ωρών όσο είναι δυνατόν...

Αποσυνδεδεμένος constans

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 674
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04 01
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #221 στις: Νοέμβριος 12, 2014, 12:00:08 μμ »
Όχι ακριβώς.

Το απαιτούμενο *μικτό* ποσό για να δικαιολογηθεί στο ΙΚΑ ότι δούλεψες 1 μέρα είναι 11,06€.

Στην περίπτωση που μια μέρα ο εργαζόμενος έχει μικτές αποδοχές 5,53€, παίρνει μισό ένσημο.
Tο γνωρίζω αυτό,απλά θεωρώ λίγο δύσκολο στις μέρες μας να δηλώνει κάποιος εργοδότης ωρομίσθιο 11 και κάτι ευρώ.Δεν είμαι βέβαια απόλυτη απλά μιλάω από όσα γνωρίζω από προσωπική εμπειρία και ακούω από γνωστούς και φίλους

Αποσυνδεδεμένος sotos_mn8

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #222 στις: Νοέμβριος 12, 2014, 11:12:21 μμ »
Tο γνωρίζω αυτό,απλά θεωρώ λίγο δύσκολο στις μέρες μας να δηλώνει κάποιος εργοδότης ωρομίσθιο 11 και κάτι ευρώ.Δεν είμαι βέβαια απόλυτη απλά μιλάω από όσα γνωρίζω από προσωπική εμπειρία και ακούω από γνωστούς και φίλους

Μα δεν χρειάζεται να σου δηλώσει *ωρομίσθιο* 11,06€, αλλά τόσο, ώστε να σου βγαίνει σε ολόκληρη την μέρα 11,06€.

Δουλεύεις 2 ώρες; Το ωρομίσθιο που θέλεις είναι τουλάχιστον 5,53€.

Δουλεύεις 3 ώρες; Θέλεις τουλάχιστον 3,69€ ωρομίσθιο.

(Κάτω από το 3,52€ δεν μπορείς να πέσεις).

Αποσυνδεδεμένος constans

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 674
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04 01
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #223 στις: Νοέμβριος 12, 2014, 11:38:51 μμ »
Συμφωνώ,αλλά εγώ απάντησα στην ερώτηση αν γίνεται κάποιος να δουλεύει 1 ώρα τη μερα και να παίρνει και ένσημο...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 538
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 542
Σύνολο: 545

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.