*

Ψηφοφορία

Αλλαγή επαγγέλματος ναι ή όχι

ΝΑΙ
48 (60.8%)
ΟΧΙ
31 (39.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 77

Αποστολέας Θέμα: Τι κάνεις όταν όνειρο ("εργασία" ως εκπαιδευτικός) γίνεται εφιάλτης;  (Αναγνώστηκε 83912 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Φίλοι, τη λύση που ζητάμε να δίνουν οι άλλοι όταν όλα γύρω τους  είναι  δύσκολα, πρέπει να τη ζητήσουμε όμοια και από τον εαυτό μας.

Οι ανατροπές στη ζωή όλων μας είναι τεράστιες και η νέα (σκληρή) πραγματικότητα απαιτεί   ευελιξία, προσαρμογή, διαφορετική καθημερινότητα και  διαφορετικό τρόπο συμπεριφοράς μας.
Κερδισμένοι θα είναι στο τέλος όσοι έχουν αποδεχθεί ότι το παλιό έχει περάσει ανεπιστρεπτί και έχουν καταφέρει στη συνέχεια  να μετατρέψουν την αλλαγή που έχει συντελεσθεί στη χώρα σε  νέα ευκαιρία.
Πλέον φαίνεται ότι ο  σχεδιασμός εργασιακού ορίζοντα δεν μπορεί να είναι του στυλ "βρήκαμε μια θέση στο Δημόσιο και αράξαμε" αλλά θα είναι έτους ή κάποιων ετών και στη συνέχεια θα γίνεται επανασχεδιασμός.
Το να επικαλούμαστε τα πτυχία μας, τους κόπους μας και τα ονειρά μας είναι καταστροφικό και δεν δίνει λύσεις.

+++++++++++++++++++++++++++++

Συμφωνώ απόλυτα...ζούμε ήδη ένα τέλος εποχής!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Φίλοι, τη λύση που ζητάμε να δίνουν οι άλλοι όταν όλα γύρω τους  είναι  δύσκολα, πρέπει να τη ζητήσουμε όμοια και από τον εαυτό μας.

Οι ανατροπές στη ζωή όλων μας είναι τεράστιες και η νέα (σκληρή) πραγματικότητα απαιτεί   ευελιξία, προσαρμογή, διαφορετική καθημερινότητα και  διαφορετικό τρόπο συμπεριφοράς μας.
Κερδισμένοι θα είναι στο τέλος όσοι έχουν αποδεχθεί ότι το παλιό έχει περάσει ανεπιστρεπτί και έχουν καταφέρει στη συνέχεια  να μετατρέψουν την αλλαγή που έχει συντελεσθεί στη χώρα σε  νέα ευκαιρία.
Πλέον φαίνεται ότι ο  σχεδιασμός εργασιακού ορίζοντα δεν μπορεί να είναι του στυλ "βρήκαμε μια θέση στο Δημόσιο και αράξαμε" αλλά θα είναι έτους ή κάποιων ετών και στη συνέχεια θα γίνεται επανασχεδιασμός.
Το να επικαλούμαστε τα πτυχία μας, τους κόπους μας και τα ονειρά μας είναι καταστροφικό και δεν δίνει λύσεις.
Δυστυχώς συμφωνώ απόλυτα όσο δύσκολο κι αν μου είναι να πετάξω αυτά που λες στην τελευταία σειρά περί πτυχίων και κόπων. Ειδικά τα σεμινάρια που έκανα ενώ παράλληλα δούλευα κι έκανα και μάστερ με πονά πιο πολύ απ'όλα. Γιατί δεν κοιμόμουν κι ήθελα παράλληλα να επιμορφώνομαι και αφιέρωνα ακόμη και τα σαββατοκύριακά μου. Ομολογώ πως το έχω μετανιώσει γιατί έδωσα παραπάνω απ'όσα απαιτούνταν (ένα μέσο αρκούσε τελικά...). Και τώρα θέλω να ξαναγυρίσω στη δουλειά που έκανα όταν ήμουν 20 χρονών. Έχω βγει πια από το κύκλωμα αλλά δε βρίσκω άλλη λύση ούτε να παρακαλώ τους γονείς να μου κολλάνε εργόσημο μου αρέσει. Που οκ με τα ιδιαίτερα δε ζεις... Πολλή πίκρα, αυτό το νήμα είναι αυτό που με άγγιξε όσο κανένα άλλο σε αυτό το φόρουμ...
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Γιατί εξάπτεσαι και προσβάλλεις; Είπα ξεκάθαρα ότι, εφόσον δεν έχεις πόρους από την οικογένειά σου και δεν έχεις καταφέρει να βρεις άλλη δουλειά, εφόσον δηλαδή είσαι άνεργος,  η αναπλήρωση είναι μια λύση και να μην απαξιώνεται. Αναφέρθηκα σε άνεργους. Είπα πουθενά ότι όποιος, σαν εσένα, έχει ήδη δουλειά να την αφήσει για να πάει αναπληρωτής ή ότι όποιος δεν πάει αναπληρωτής τον ταϊζουν οι γονείς του; Αλλά μάλλον κάτι απ'όσα είπα σε αφορά και γι'αυτό εκνευρίστηκες. Κι εμείς έχουμε και μάστερ και πολλά άλλα αλλά οκ δεν είμαστε φαίνεται τόσο ικανοί όσο εσύ αλλά δε σου είπαμε get a life.

Τα χαρτιά από μόνα τους όπως και οι επιτυχημένοι ΑΣΕΠ (που πολλοί από μας έχουμε) έχουν αποδείξει πως δεν αποφέρουν κάτι!

'Εχει μεγάλη απόσταση το να έχεις ένα χαρτί (πτυχίο, σεμινάριο, μεταπτυχιακό,μάστερ) απ'το να μπορείς να το χρησιμοποιήσεις όντως στην πράξη και πράξη δεν εννοώ το Υπουργείο Παιδείας. Χρειάζεται πρώτα απ'όλα απόφαση να αποκτήσεις περαιτέρω εμπειρία, γνώση και δεξιότητες ώστε να φέρεις σε πέρας κάποιες εργασίες εξειδικευμένου προσωπικού στον ιδιωτικό τομέα.

Κάπου εκεί ξεκινάει ένα άλλο μονοπάτι απ΄το συνηθισμένο και που μπορεί να βγάλει ενδεχομένως κάποια άτομα απ΄την ανεργία, γι αυτό τονίζω πως πέρα απ'την αναπλήρωση δεν υπάρχει μόνο η ανεργία! Αυτό είναι τελείως ισοπεδωτικό και την προσβλητική προς όλους γενίκευση ότι όσοι δεν θέλουν να ακολουθήσουν την σναπλήρωση σημαίνει πως τους ταϊζουν δεν την έκανα εγώ!  Υπάρχει κι ένα τρίτο μονοπάτι πέρα απ'τα 2 που θεωρείς εσύ πως υπάρχουν....και το να μπεις σ'αυτό το μονοπάτι δεν απαιτεί να έχεις απλά τυπικά προσόντα, αλλά πρώτον θέληση να μπορέσεις να τα κάνεις τα τυπικά προσόντα ουσιαστικά και να αποκτήσεις δεξιότητες με τις οποίες να μπορείς να σταθείς και σε άλλα πόστα εργασίας!

Με 2 λόγια...ο ιδιωτικός τομέας είναι χάλια, αλλά όταν είσαι εξειδικευμένο προσωπικό με ικανότητες δεν είναι πάντα τόσο χάλια!
Για να φτάσεις όμως σ'αυτό το σημείο, δεν είναι αρκετό από μόνο του ένα πτυχίο!

Βαριόμουν να τα πω όλα αυτά τόσο αναλυτικά,αλλά εφόσον βλέπω πως προβάλλονται μόνο 2 δρόμοι, αυτός της ανεργίας κι αυτός της αναπλήρωσης, είπα να τα παραθέσω!


Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Επίσης το συγκεκριμένο τόπικ έχει σκοπό να παρατεθούν απλά απόψεις και όχι να δούμε ποιος λέει το πιο σωστό επιχείρημα.Εγώ παρέθεσα την εμπειρία μου, κάποιος άλλος τη δική του κι αυτό είναι το νόημα μπας και βγάλει άκρη ο άνθρωπος που άνοιξε το θέμα!  ??? ??? ???

Όλοι έχουν "τραυματική εμπειρία" απ΄το Υπουργείο Παιδείας...σε άλλους έδεσε τα χέρια και τους "εγκλώβισε" σε άλλους όμως όχι!

Άλλοι μείναν άνεργοι κι άλλοι προτίμησαν να μείνουν π.χ με 2 ιδιαίτερα και να είναι σπίτι τους!
'Αλλοι ζουν σε απομακρυσμένους νομούς χωρίς ζήτηση κι είχαν την τύχη να τους παίρνουν κάθε χρόνο στον τόπο τους κι ήταν τυχεροί!
Οι εμπειρίες είναι πολλές και δεν έχουν εφαρμογή στη ζωή του καθενός...απόψεις ζήτησε ο άνθρωπος... ???
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Τα χαρτιά από μόνα τους όπως και οι επιτυχημένοι ΑΣΕΠ (που πολλοί από μας έχουμε) έχουν αποδείξει πως δεν αποφέρουν κάτι!

'Εχει μεγάλη απόσταση το να έχεις ένα χαρτί (πτυχίο, σεμινάριο, μεταπτυχιακό,μάστερ) απ'το να μπορείς να το χρησιμοποιήσεις όντως στην πράξη και πράξη δεν εννοώ το Υπουργείο Παιδείας. Χρειάζεται πρώτα απ'όλα απόφαση να αποκτήσεις περαιτέρω εμπειρία, γνώση και δεξιότητες ώστε να φέρεις σε πέρας κάποιες εργασίες εξειδικευμένου προσωπικού στον ιδιωτικό τομέα.

Κάπου εκεί ξεκινάει ένα άλλο μονοπάτι απ΄το συνηθισμένο και που μπορεί να βγάλει ενδεχομένως κάποια άτομα απ΄την ανεργία, γι αυτό τονίζω πως πέρα απ'την αναπλήρωση δεν υπάρχει μόνο η ανεργία! Αυτό είναι τελείως ισοπεδωτικό και την προσβλητική προς όλους γενίκευση ότι όσοι δεν θέλουν να ακολουθήσουν την σναπλήρωση σημαίνει πως τους ταϊζουν δεν την έκανα εγώ!  Υπάρχει κι ένα τρίτο μονοπάτι πέρα απ'τα 2 που θεωρείς εσύ πως υπάρχουν....και το να μπεις σ'αυτό το μονοπάτι δεν απαιτεί να έχεις απλά τυπικά προσόντα, αλλά πρώτον θέληση να μπορέσεις να τα κάνεις τα τυπικά προσόντα ουσιαστικά και να αποκτήσεις δεξιότητες με τις οποίες να μπορείς να σταθείς και σε άλλα πόστα εργασίας!

Με 2 λόγια...ο ιδιωτικός τομέας είναι χάλια, αλλά όταν είσαι εξειδικευμένο προσωπικό με ικανότητες δεν είναι πάντα τόσο χάλια!
Για να φτάσεις όμως σ'αυτό το σημείο, δεν είναι αρκετό από μόνο του ένα πτυχίο!

Βαριόμουν να τα πω όλα αυτά τόσο αναλυτικά,αλλά εφόσον βλέπω πως προβάλλονται μόνο 2 δρόμοι, αυτός της ανεργίας κι αυτός της αναπλήρωσης, είπα να τα παραθέσω!
Ίσως να μην το έχεις καταλάβει αλλά το ύφος σου είναι πολύ έντονο. Κι εγώ λοιπόν βαριέμαι να το πω, αλλά, όπως θα έλεγες κι εσύ, αφού βλέπω πως κάποιοι θεωρούν εαυτούς πιο έξυπνους και μας κάνουν μάθημα περί δρόμων, ας τα πω...

1. στα 40+ μου, όπως και πολλοί άλλοι ίδιας ηλικίας και που δουλεύουμε από τα 17 λόγω ανάγκης κι όχι για χόμπυ ή για χαρτζιλίκι, κάτι ξέρουμε από επιβίωση. Και γι'αυτό σπουδάσαμε και στα 26 και στα 30 ήμασταν με μάστερ, ενώ τα ένσημα (τα λιγοστά ομολογώ) μετράνε από το 1990. Πάραυτα να είσαι καλά για τις υποδείξεις,

2. έχουμε αρκετά στο κεφάλι μας (πχ αναφέρω για'μένα: κρίση->όχι απλώς δε διορίστηκα, όπως έπρεπε, το 2010, αλλά επιπλέον στην ουσία έχει καταργηθεί η ειδικότητά μου και μην ακούω για φροντιστήρια των 3€ την ώρα. Επιπλέον η κρίση μου στέρησε τη μάνα μου γιατί όλη αυτή η ανασφάλεια της προκάλεσε βλάβη στον εγκέφαλο (ένα είδος άνοιας). Αυτή τη στιγμή κοιτώ τη μάνα μου στα μάτια και σφίγγομαι από στενοχώρια, ενώ πλέον ή δεν μπορώ να κοιμηθώ τα βράδια ή κοιμάμαι και βλέπω εφιάλτες. Συν ότι από τη στενοχώρια έχω αποκτήσει διάφορα προβλήματα υγείας).

Όπως μπορούν να δουν κάποιοι λοιπόν, δόξω τω Θεώ, έχουμε μπόλικη life και δε μας χρειάζεται κι άλλη. Κι έτσι το να έρχεται ένας άγνωστος και να μιλά επιθετικά κάνοντας υποδείξεις και προσβολές τύπου "get a life" και "βαριόμουν να το πω αλλά βλέπω ότι χρειάζεται" (=εσείς είστε χαζοί, αφήστε εγώ να σας πω) είναι μάλλον περιττό και σωστό είναι να μιλάμε έχοντας υπόψη ότι δεν είμαστε οι μόνοι που έχουμε ευαισθησίες, προβλήματα, επιτυχίες κλπ. Μιλάμε στο κενό, δεν ξέρουμε καν αν ο άλλος είναι στα πρόθυρα αυτοκτονίας κι ενδεχομένως ευάλωτος και μια κουβέντα μπορεί να τον καταρρακώσει. Έτσι ενημερωτικά τα λέω κι αυτά γιατί, εκτός από τα πτυχία, τις επιμορφώσεις, τους κόπους και την επαγγελματική επιτυχία, πρέπει να έχουμε και στοιχειώδη συμπεριφορά.
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Αν δεν κατάλαβες καλά δεν μίλησα εξαρχής για καμιά επιτυχία ούτε έκανα υποδείξεις! Το να καταδεικνύεις κι έναν άλλο δρόμο δεν είναι υπόδειξη! Δεν τον υπέδειξα προσωπικά σε σένα αλλά γενικά σε όλους...σε κάποιους μπορεί να έχει εφαρμογή, αν σε σένα ή στον χ ψ δεν έχει είναι σεβαστό!
Κι εμένα μπορεί κάποιος να μου πει σαν άποψη εδώ μέσα πως μπορούσες π.χ να κάνεις διδακτορικό και μετά να κάνεις αυτό ή το άλλο! Αυτό δεν είναι υπόδειξη.συζήτηση κάνουμε!

Το ύφος μου δεν είναι καθόλου έντονο. Επειδή παρέθεσα την προσωπική μου πορεία (και όχι εξαρχής) δεν σημαίνει πως υπέδειξα! Και έλλειψη κουράγιου και "λύγισμα" περάσαμε πολλοί από μας...κανένας δεν κατηγορεί κάποιον γι αυτό!
Όσο για αρρώστιες και προσωπικές "τραγωδίες" κάποιοι τις πέρασαν και ανήλικοι ήδη ή από τα φοιτητικά τους χρόνια όπως κι εγώ.
Δεν είμαστε στην αντίπερα όχθη, ούτε μιλώ εκ του ασφαλούς!
Αν σου φάνηκε ότι εξάπτομαι είναι ακριβώς επειδή είμαστε μάλλον στην ίδια όχθη από άποψη εμπειριών και φόρτου στην πλάτη μας γι αυτό με πείραξε η τοποθέτηση πως όσοι δεν ακολουθούν την αναπλήρωση τους ταϊζουν! Επειδή ακριβώς έχεις μπόλικη lifeόπως λες...σ'αυτή τη ζωή θα έχεις δει κι ανθρώπους που δεν περιορίζουν εαυτούς στα κατεστημένα και μέσα από δυσκολίες βρίσκουν κι άλλους δρόμους! Κανένας δεν πήγε μπροστά ή έστω κάπου "αναίμακτα"!

Επίσης γύρνα λίγο πίσω και δες πως μόνο εσύ ανακυκλώνεις μια φράση μου γιατί πριν καν το επισημάνεις είχα ήδη κάνει τροποποίηση γιατί ξέρω πότε υπερβαίνω τα όρια! 


ΥΓ:  Σ'αυτό το forum όποτε έτυχε να αναφέρω πως χρησιμοποίησα το μεταπτυχιακό μου στον ιδιωτικό τομέα (και προσωπικά δεν το μετάνοιωσα) κάποια μέλη μου στείλαν pm ρωτώντας με τι κινήσεις έκανα στην αρχή. Κανένας δεν θεώρησε πως έκανα υποδείξεις! Το ύφος μου ξέρω πολύ καλά συνεπώς ποιο είναι.
 
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

anemona

  • Επισκέπτης
Να πω κουράγιο παιδιά και σιδερένια νεύρα.Το δίκιο σας περισσεύει. Τουλάχιστον σ αυτό το νήμα βλέπω ψυχή...σπάνιο.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Σίγουρα υπάρχει ψυχή, 'οπως και μεγάλα προβλήματα, τα οποία φαίνονται από τις εντάσεις... έτσι είναι οι καταστάσεις στη δύσκολη εποχή που ζούμε.
  

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Καλο ειναι ολοι οι συναδελφοι να διατηρουμε τους τονους χαμηλα.

Το συγκεκριμενο νημα ειναι σημαντικο. Χαιρομαι να διαβαζω πραγματικα πως νιωθουν συναδελφοι για κατι που εχουμε υποστει ολοι απο ενα υπουργειο. Χαιρομαι να παραθετω προσωπικα τις σκεψεις που εκανα εγω για να παρω μια αποφαση και παραλληλα να δω καιντις σκεψεις των αλλων που μπορει να συμφωνω ή να διαφωνω.

Συναδελφοι αγαπητοι ολοι. Ειμαστε σε τραγικη κατασταση. Πολλοι απο εμας φτασανε στο τσακ να διοριστουν ειτε με 40% ειτε 24μηνο ειτε ακομα και 30μηνο. Καποιοι (ελαχιστοι τατελευταια χρονια) ειχανε βυσματα και υπαχθηκανε σε νομους....οι πιο πολλοι ομως μεχρι και φετος ακολουθουσαμε και ξεραμε τους κανονες του παιχνιδιου και για αυτο σκυβαμε πληρως το κεφαλι και καλως και αλλος λογω ανγκης χρηματων αλλος για μορια πηγαινε και πηγαινει αναπληρωτης... απο εδω ομως και περα παμε χωρις κανονες. Η μη πραγματοποιηση διορισμων εχει κανει τους αναπληρωτεα μονιμους αναπληρωτες. Το θεμα δεν ειναι αυτο ομως. Χωρις κανονες οποτε θελει το υπουργειο κλεινει σχολεια ολιγομελη...πραγμα το οποιο ακουστηκε κιολας και υπαρχει στην εκθεση ΟΟΣΑ....εκει καταλαβαινετε ποσες θεσεις αναπληρωτων χανονται;  προσωπικα ανηκω σε 2 ειδικοτητες....φυσικος και ηλεκτρολογος....να σας πω οτι μεχρι το 2013 ως ηλεκτρολογος με καλουσανε αθηνα αφου επαιρναν αθηνα περιπου 25 ατομα.....οταν κλεισανε εντελως οι επας στο σχολειο που ημουνα απο 4 ηλεκτρολογους ηρθανε αλλοι 8 απο τις επας.....η αθηνα απο το τοτε και αναφερομαι σε Α.Β.Γ.Δ ΑΘΗΝΑΣ  παιρνει 1 με 2 ατομα αναπληρωτεα....ομοιως και η θεσσαλονικη.....αν τωρα κλεισουνε ολιγομελη σχολεια καταλαβαινετε τι θα γινει σε ολες τις ειδικοτητες; ποσοι λιγοτεροι συναδελφοι.....   
Αυτο που λεω ειναι οτι η λυση της αναπληρωσης πια δεν αποτελει λυση...μετα τι θα γινει;   Μακαρι ολοι μας να ειχαμε πιεσει το υπουργειο να βγαλει συστα διορισμου....ας βγαλει ενα χρονοδιαγραμμα....ας μας πει διορισμοι γιοκ για 10 χρονια και μετα θα γινονται με τα δε συστημα....να ξερουμε τι θα κανουμε....εκει θα εχουμε τους κανονες...

Συγνωμη για το μακροσκελες μηνυμα.

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Σε πολύ παλαιότερο post είχα αναφέρει ότι ο συνολικός αριθμός εκπαιδευτικών που επιτρέπει η (τότε) τρόικα και συμφωνησε η (τοτε) κυβέρνηση είναι για τη δ/θμια 70.000. Γνωρίζουμε τις αλχημείες που άλλες πήγαν να γίνουν και σταμάτησαν και άλλες έγιναν για να προσεγγιστεί γρηγορότερα το νούμερο... Προσωπικά ΔΕΝ πιστεύω ότι θα γίνουν διορισμοί στο εγγυές μέλλον (εκτός ίσως από τους Φεκίτες)...

Από κει και πέρα η πικρή αλήθεια είναι μία. Την ομηρία αυτή δεν την αντέχει πλέον ένα μεγάλο ποσοστό των εν δυνάμει αναπληρωτών, γιατί η ζωή τους έχει αλλάξει με τέτοιο τρόπο που δεν αντέχουν οικονομικά ή/και ψυχολογικά τις 7-8-9μηνες ατέρμονες γυροβολιές ανα την επικράτεια. Κι αυτοί όμως που ακόμη τις αντέχουν, χρονιά με τη χρονιά θα εγκαταλείπουν καθώς θα αντικαθίστανται από τη νεώτερη (εκκολαπτόμενη τώρα) γενιά αναπληρωτών κ.ο.κ... Εκτός βέβαια αν κάποιος αποφασίσει να αντέξει με οποιοδήποτε κόστος... Εγώ πάντως δεν είμαι απ αυτούς... και συνεπώς (για μενα)

Nikolopol καλά έκανες...

 
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 24, 2015, 09:47:36 μμ από porcupinetree »
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10809
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Ωραία ανάλυση porcupinetree. Πραγματικά ήταν μια πολύ καλή τοποθέτηση!

anemona

  • Επισκέπτης
Πολλές φορές μια αναπλήρωση μπορεί να σταθεί η βασική αιτία να χάσει κάποιος ολόκληρη τη ζωή του ή να διαλύσει άλλη μια ή τον ευατό του,στα θύματα του κράτους...και ας ελπίσουμε να υπάρχει ένας τέλος κάποτε.

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Προσωπικά, πιστεύω ότι για τον κλάδο των φιλολόγων,το όνειρο έχει μετατραπεί σε εφιάλτη όχι μόνο όσον αφορά τη δημόσια εκπαίδευση αλλά και για την ιδιωτική εκπαίδευση. Η αιτία θεωρώ ότι βρίσκεται στη πληθώρα των σχολών που έχουν ανοίξει με συνέπεια να αποφοιτούν πάρα πολλοί φιλόλογοι κάθε έτος (αριθμός δυσανάλογος σε σχέση με τη ζήτηση του επαγγέλματος).Δεν μπορώ να εκφερω γνώμη για το τι θα κάνουν οι μεγαλύτεροι με μόρια από ασεπ, προϋπηρεσια,μεταπτυχιακό - διδακτορικό,ειλικρινά δε ξέρω τι θα έκανα εγώ στη θέση τους. Τώρα, για όσους βρίσκονται με μηδενική προϋπηρεσία στο δημόσιο σχολείο και χωρίς προϋπηρεσία σε φροντιστήρια, ιδιωτικά σχολεία και σε ηλικία που επιτρέπει επιπλέον σπουδές (αρκεί να υπάρχει και δυνατότητα και στήριξη από οικογένεια) θεωρώ ότι η αλλαγή επαγγέλματος επιβάλλεται. Δεν αναφέρομαι στο παρόν, που μπορείς να έχεις ένα ικανοποιητικό εισόδημα για τον εαυτό σου από ιδιαίτερα, αλλά στο μέλλον (τα ιδιαίτερα είναι πολύ ρευστά κάθε χρόνο, ο ανταγωνισμός μεγάλος και όταν θέλεις να κάνεις οικογένεια δεν μπορείς να στηρίζεσαι μόνο σε αυτά).Υπάρχουν και εξαιρέσεις σαφώς (αν κάποιος έχει διαχρονικά τόσο μεγάλο κύκλο που τα χρήματα που βγάζει μπορούν να καλύπτουν τις οικογενειακές και προσωπικές ανάγκες, έχει και ασφάλιση τότε μια χαρά :) ). Απλά αν όντως κάποιος θέλει να αλλάξει επάγγελμα, θα τον συμβούλευα να κάνει μια εμπεριστατωμένη έρευνα για την προσφορά και τη ζήτηση των επαγγελμάτων που τον ενδιαφέρουν τόσο σε δημόσιο όσο και σε ιδιωτικό τομέα,τόσο στην Ελλάδα, όσο και στο εξωτερικό. Οι σπουδές σε "κορεσμένα" επαγγέλματα πάλι στο ίδιο αδιέξοδο θα καταλήξουν. Και να προσέξουν το επάγγελμα που θα διαλέξουν να μην μπορεί να το ασκήσει ο καθένας εύκολα στον ιδιωτικό τομέα (πχ υπάρχουν απόφοιτοι κοινωνιολογίας, θεολογίας που κάνουν φιλολογικά μαθήματα σε μαθητές γυμνασίου, λυκείου) να έχει σαν επάγγελμα κάποια εξειδίκευση.Και να κάνουν ότι καλύτερο μπορούν για να ξεχωρίσουν (πτυχίο με υψηλό μέσο όρο, ανάλογα τη σχολή βέβαια, σεμινάρια, επιμορφωσεις, εθελοντισμός ως φοιτητές κοκ).Αυτή είναι η γνώμη μου.
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

anemona

  • Επισκέπτης
Να συμφωνήσω στα περισσότερα απ όσα αναφέρεις pink butterfly. Αλλά θα τονίσω πως πλέον όλα τα επαγγέλματα είναι κορεσμένα. Φταίει η μικροαστική αντίληψη πως αν σπουδάσει κάποιος θα καταξιωθεί κοινωνικά και οικονομικά;Φταίει η πληθώρα σχολών που συνοδεύτηκαν από ψήφους βουλευτικούς; Μήπως το ότι οι κοινωνίες επιθυμούσαν ρευστό μέσω φοιτητών και πίεζαν να ανοίξουν σχολές παντού;Φταίει η κρατική αδιαφορία που ποτέ δεν σχεδίαζε και δεν μεριμνούσε για το τίποτα;Εμείς που δεν κάψαμε το μπουρδ....τη βουλή και δεν στήσαμε σκηνές απ έξω;Φταίει ο ωχαδερφισμός μας;Δεν ξέρω...μάλλον τα πάντα. Αλλά θλίβομαι που πολλοί αγαπάμε το αντικείμενό μας και όμως μας κατάντησαν να το απαξιώνουμε εμείς οι ίδιοι και να το απεχθανόμαστε ως μίασμα. Βλέπω πως ο καθένας κοιτά να σωθεί όπως όπως και δεν ενδιαφέρεται ούτε για αξιοκρατία, ούτε για αρχές, αξίες και ιδανικά.Μα που τα θυμήθηκα και γω. Απ το χρονοντούλαπο της ιστορίας;Έλεος...ο ρομαντισμός και κάθε καλό πέθανε. Ανταγωνισμός αθέμιτος συχνά και κατακρίσεις είναι το δέον της εποχής. Δεν ξέρω συνάδελφοι τι να πω. Ίσως έχω βαθύτατη απογοήτευση απ όλα δίπλα μου που αδυνατώ να δω ένα φως.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 498
Σύνολο: 501

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.